kubenko14
16.12.11,13:09
ahojte
pracujem 12 hodinove sluzby 2 dni denna 2 dni nocna a 4 dni volno. denna mi vychadza akurat na 24 a 25.12 avsak fabrika prestava robit . preto by som sa chcela spytat ci mi budu odobrane 2 dni dovolenky alebo nie. tak isto mi vychadza 1.1.denna ale fabrika opat nerobi
dakujem za odpoved
Mila123
16.12.11,12:22
cez sviatky sa nemôže čerpať dovolenka........
ivka70
16.12.11,12:43
cez sviatky sa nemôže čerpať dovolenka........

Tak to sa teda sakra mylis.

V nepretrzitej prevadzke je to mozne. Napr. v pripade, ze zmena pripada zamestnancovi na sviatok,
firma riadne pracuje, ale pracovnik potrebuje volno, tak v takom pripade si riadne cerpa dovolenku.

Ak vsak zamestnanec nepracuje, lebo je sviatok, hoci v dany den mal riadne pracovat, ma narok na nahradu mzdy za sviatok.
Takze vo autorkinom pripade by nemalo ist o cerpanie dovolenky ale o nahradu mzdy za sviatok.
Mila123
16.12.11,13:03
pozri toto § 112 ods. 3 ZP

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
mimosin
16.12.11,13:33
1/ Ak máš plánovanú zmenu a táto je z nejakého dôvodu zrušená, zamestnávateľom, al. zákonom, tak máš nárok na náhradu mzdy za sviatok, pretože tento deň je tvojim pracovným dňom, kedy by si normálne pracoval. Takže dovolenku si neberieš.

2/ Ale, ak by sa v zamestnaní normálne pracovalo, ty náš zamestnávateľom naplánovanú zmenu a potreboval by si zostať doma, zamestnávateľ by za teba musel určiť náhradu, vtedy by si musel aj napriek sviatku zobrať dovolenku.
ivka70
16.12.11,14:41
pozri toto § 112 ods. 3 ZP

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

To plati v pripade, ked zamestnanec nepracuje kvoli sviatku.
Pri nerovnomerne rozlozenom prac. case su sviatky riadnymi prac. dmnami pracovnika, preto si na ne mozu brat aj dovolenku, ak to potrebuju a zamestnavatel ich z prace vo sviatok uvolni.
AnnaČ
17.02.12,08:43
Chcem sa tiež pridať k tejto téme. Ak zamestnanec má stanovený pracovný čas na sviatok, je to teda jeho pracovný deň,patrí mu za takto odpracovaný deň aj zvýhodnenie, alebo len zaplatená pracovná smena. Máme aj nepretržitú prevádzku /opatrovateľky/ aj práce cez sviatky v kuchyni /nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas/.