jamil bukeh
17.12.11,18:52
Dobrý deň,

potrebujem radu ohľadom PN. Bol som dlhodobo dobrovoľne nezamestnaný, platil som si len zdravotné poistenie, momentálne som evidovaný na Úrade práce. V roku 2008 som mal druhý infarkt a po troch operáciach mám tri stenty v srdci. Okrem toho mám problémy s krčnou chrbticou a pravým kolenom. Denne beriem 6 druhov liekov ráno, na obed a večer. Vzhľadom ku môjmu veku (60 rokov) a zdraviu chcem vedieť, či ma moja obvodná lekárka môže vypísať na dlhodobú PN?

Ďakujem za odpoveď Ing. Jamil Bukeh, PhD
Mila123
17.12.11,17:56
ak máte 60 rokov nepožiadali ste o predčasný starobný dôchodok?

posúdenie práceneschopnosti je na obvodnej lekárke......

máte platené dobrovoľné nemocenské poistenie?
neva19
17.12.11,18:30
Ak ste si platil len zdravotné poistenie a do sociálnej poisťovne neplatil nič - žiadne nemocenské poistenie, tak v prípade PN-ky nebudete dostávať nič, žiadne nemocenské dávky. Ako evidovaný na úrade práce máte povinnosť hlásiť sa tam pravidelne, tak od tohoto by ste bol oslobodený, ale na druhej strane v prípade PN-ky, nemáte voľnosť pohybu,žiadne vychádzky okrem určených hodín.
Xanti
17.12.11,18:31
Alebo prečo pri tých problémoch nepožiadate SP o invalidný dôchodok. Vtedy by ste nemuseli byť v evidencii UP, nakoľko zdravotné by za Vás platil štát.
Mila123
17.12.11,18:33
ID SP neprizná, ak vznikol nárok na predčasný starobný dôchodok.....
Xanti
17.12.11,18:37
No na to aké problémy má od 2008 roku, tak no neviem...

A čo sa týka predčasného starobného, ten nepriznajú ak nie je splnený limit príjmu kdežto invalidný priznajú aj v nižšej výške. A ktohovie či pán má vyrobené roky, z kt. by mu to rátali.
Mila123
17.12.11,18:45
Xanti, máš pravdu, pán Jarmil sa nehlási.....aby sme mali potrebné informácie....sú to iba dohady.....
jamil bukeh
18.12.11,10:18
Dobrý deň,

na Slovensku mám odrobených celkom 11 rokov. Platil som si len zdravotné poistenie, do SP nič. Podľa toho asi nemám nárok na predčasný dôchodok, alebo sa mýlim? Zaujímalo by ma, z čoho by mi mohli vyrátať invalidný dôchodok a aký je pri tom postup.


Ďakujem Jamil
Katy a R
18.12.11,10:29
Dobrý deň,

na Slovensku mám odrobených celkom 11 rokov. Platil som si len zdravotné poistenie, do SP nič. Podľa toho asi nemám nárok na predčasný dôchodok, alebo sa mýlim? Zaujímalo by ma, z čoho by mi mohli vyrátať invalidný dôchodok a aký je pri tom postup.


Ďakujem Jamil

záleží aj od veku a od doby poistenia ... a za niektoré obdobia (viď zák o SP) sa dá dôchodkové poistenie aj doplatiť spätne - a v tomto prípade by aj bolo vhodné ;):confused:.. Treba pozrieť do výpisu zo SP - do roku 2003 máš doma - že koľko chýba (ráta sa aj štúdium, vojna..)
presnejšie o ID klik sem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#71