mogul
19.12.11,10:18
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu. Pri zatepľovaní venca z vonkajšej strany zabudol murár obložiť izoláciou časť venca v jeho stúpajúcej časti. Jedna sa o " trojuholník " s kratšími stranami 32 a 100cm. Samozrejme mi vznikol vnútri tepelný most, aj keď jeho dôsledky nie sú nejako katastrofálne / mierny vlhký povlak v zime na betóne venca /. Teraz idem robiť vnútorne omietky a veniec zakryť aj zvnútra. Je mierne preliačený dovnútra / 1 až 3 cm /, takže by som ho mohol obložiť polystyrénom ale obávam sa nejakej kondenzácie pod polystyrénom. Čo by ste poradili ? Len nahodiť omietku / pravdepodobne môže tiež občas vlhnúť /,alebo zakryť tenkou vrstvou polystyrénu alebo niečim iným. ďakujem.
220870
19.12.11,16:12
Termoizolačnú maltu.
day
19.12.11,19:47
neviem ako to funguje v skutocnosti, ale ako alternativa:

http://www.polytex.sk/produkty/5/termoizolacne-natery/
220870
20.12.11,04:49
neviem ako to funguje v skutocnosti, ale ako alternativa:

http://www.polytex.sk/produkty/5/termoizolacne-natery/
nefungujeto.
mogul
20.12.11,09:29
No a ak by som tam predsa len dal 3 - ku polystyren, na kraji zbruseny až na 1 cm do stratena aby kopíroval nerovnosť venca, celý natrel zospodu celoplošne lepidlom a zvrchu pretrel paronepriepustným cementovým lepidlom so sieťkou - nebude to fungovať ? Bude tej vlhkosti zvnútra toľko, že by mohla na tak malej ploche robiť problémy pod tým polystyrenom ak by sa tam náhodou dostala ? Navyše je tam beton, nie murivo, takže deštrukcia rokmi by nemala hroziť. Príde mi, že ten polystyren to predsa len trocha viac zatepli ako ta termoizolacna malta, ak sa tu o nejakom zatepleni hovorit vobec da....
220870
20.12.11,09:42
No a ak by som tam predsa len dal 3 - ku polystyren, na kraji zbruseny až na 1 cm do stratena aby kopíroval nerovnosť venca, celý natrel zospodu celoplošne lepidlom a zvrchu pretrel paronepriepustným cementovým lepidlom so sieťkou - nebude to fungovať ? Bude tej vlhkosti zvnútra toľko, že by mohla na tak malej ploche robiť problémy pod tým polystyrenom ak by sa tam náhodou dostala ? Navyše je tam beton, nie murivo, takže deštrukcia rokmi by nemala hroziť. Príde mi, že ten polystyren to predsa len trocha viac zatepli ako ta termoizolacna malta, ak sa tu o nejakom zatepleni hovorit vobec da....
Môže s tým byť problém.Na zadnej strane polystyrénu môže kondenzovať voda.Ak sa tam aj rozhodnete dať polystyrén tak sa snažte natrieť lepenú stranu max množstvo lepidla. .Ideálne 100% plochy natrieť lepidlom.
mogul
20.12.11,16:58
Jasné. Lepidlo na stenu, aj na polystyren - ako obojstranné lepenie dlažby, lepidla 100% plochy. Uvidím ešte či skončím nakoniec pri tom polystyrene, ak nič lepšie nevymyslím...Ďakujem za rady...a príjemné Vianočné sviatky :)
220870
20.12.11,18:38
Ešte ma napadol multipor.
lapejko
20.12.11,19:04
Ešte ma napadol multipor.

Je dobrý aj na lokálne úpravy hlavne kvôli svojej vysokej paropriepustnosti, vačšinou na to radšej nalepíme sadrokartón alebo Rigidur na body sadrového lepidla ono to potom zaručene dýcha.
day
20.12.11,19:26
preco by to malo dychat?
lapejko
20.12.11,19:59
pretože ten nezateplený povrch môže spôsobiť a aj spôsobí kondenzáciu, vzduchová medzera medzi sdk a stenou zabezpečí určité prúdenie vzduchu a sám sadrokartón aj multipor dokáže veľa vlhkosti vstrebať a následne uvolniť.
mogul
23.12.11,21:22
Rád by som sa ešte na chvíľu vrátil po 3 -och dňoch vrátil k téme, aby som napísal ako som problém nakoniec doriešil. Po odpovediach v tejto diskusii a ešte nejakom tom štúdiu mi vychádzalo, že ak problém riešiť cestou vnútorného zateplenia, tak dvoma cestami :
1. Zvoliť zatepľovací materiál s čo najväčším faktorom difúzneho odporu, aby prípadna vlhkosť, ktorá cez tento materiál prejde z interiéru sa mohla aj naspäť odpariť a nekondenzovala medzi izoláciou a stenou. Tu sa javili ako najvhodnejšie materiály - multipor, a styrcon. Problémom je však dané materiály v stavebninách zohnať, v 99% sú len na objednávku.
2. Zvoliť zateplovací materiál s čo najväčším faktorom difúzneho odporu, aby sa prípadná vlhkosť pod zateplovací materiál vôbec ani nedostala. Tu sa mi ako najvhodnejší materiál javil extrudovaný polystyrén. Chvíľu som uvažoval aj nad PUR doskami a dokonca som tento materiál dnes aj zohnal. V jednej z tabuliek faktorov difúzneho odporu som objavil, že by mali mať PUR dosky faktor difúzneho odporu vyšší ako extrudovaný polystyrén.

http://istavitel.cz/clanek/izolace/tepelne-izolace/zakladni-prehled-tepelne-izolacnich-materialu_80

Po hlbšom štúdiu som však zistil že je tento údaj dosť zavádzajúci, pretože PUR dosky sa vyrábajú s rôznou objemovou hmotnosťou. Dosku ktorú som dnes zohnal mala objemovú hmotnosť 40kg/m3 a ako som zistil jej faktor difúzneho odporu by sa mal pohybovať medzi 30 – 100 / teda dokonca ešte menej ako polystyrén / a nie 150 -200 ako udáva vyššie priložená tabuľka. PUR dosky som teda zavrhol. Nalepil som na stenu teda extrudovaný polystyrén. Kedže podklad nebol ale úplne rovný, nepodarilo sa mi ho nalepiť celoplošne, boli pod ním aj miesta bez lepidla. Vtedy ma napadlo použiť podložky pod plávajucu podlahu, ktoré sú tiež z extrudovaného polystyrénu / zelené, hrúbky okolo 5 mm /. Strhol som teda extrudovaný polystyrén a nalepil tenkú podložku, celoplošne natretú lepidlom. Podložka kedže bola tenka, pekne kopirovala tvar povrchu. Na to išla ďalšia celoplošna vrstva lepidla a ďalšia podložka a do tretice to isté znova. Každá vrchná vrstva bola o čosi užšia, lebo otvor ktorý som potreboval vyplniť nebol rovnako hlboký na celej šírke.

Neviem či je to najlepší postup z ponúkaných riešení / najlepšie by bolo určite nezateplovať zvnútra vôbec, ale zvonku – v mojom prípade už ale nemožné / ale už je to na stene J Čas ukáže, nakoľko styk zateplovací materiál – betónový veniec bude odolávať vlhkosti a teda aj plesniam. Jedna vec je ale istá, ak sa aj objavia, určite už nie na povrchu steny, pretože jej teplota po aplikovanom postupe výrazne stúpla.
220870
24.12.11,06:11
Milimeter zateplenia vám asi trň z päty nevytrhne.
Difúzny odpor.Tam je dôležité! pri akej hrúbke materiálu je udávaný?!Iné je ak si budete porovnávať 0,001mm hrubý nikrotén0,1mm hrubý igelit ,5mm hrubé pvc ,alebo 5cm hrubý polystyrén.Je treba vždy pozerať na to či je to celková ,alebo merná paropriepustnosť podľa nejakej normy.
mogul
24.12.11,07:54
Nie, nie...nejde o "mililimeter", ide presne o 1,7 cm. Efekt zateplenia nebude síce citeľný pre nejaké šetrenie tepelnej energie, ako je tomu u klasického zateplenia...je ale citeľný / môžem potvrdiť porovnaním dotykovej teploty u tejto zateplenej časti venca zvnútra a hneď vedľa zateplenej časti venca zvonku / vzhľadom k tomu, aby sa na stene netvorili plesne...

Pri všetkej úcte k Vašim vedomostiam / a ako vyplýva z Vašich príspevkov nie su malé... / v otázke difúzneho odporu nemáte pravdu. Koeficient difúzneho odporu je veličina nezávisla na hrúbke materiálu. Faktor difúzneho odporu µ udáva, koľkokrát je vyšší odpor materiálu prepúšťať vodnú paru ako rovnako hrubá vrstva vzduchu s rovnakou teplotou. Okrem toho je zaužívaným ukazovateľom difúzie vodnej pary aj ekvivalentná difúzna hrúbka sd, ktorá sa počíta ako násobok difúzneho odporu a hrúbky materiálu a udáva hrúbku vzduchu v metroch s rovnako veľkým difúznym odporom ako daný stavebný materiál. V mnou udávanej tabuľke v predchádzajúcom príspevku je ale udávaný koeficient difúzneho odporu o ktorom som aj v celom príspevku hovoril a ten je nezávislý na hrúbke materiálu...
alltracboy
25.12.11,18:11
ja som teraz kupil thermoputz na plnenie dier v ytongu.. ako pisal 220850 v prvom prispevku, asi by to bolo lepsie ako eps.. pokial sa tym vyplni ta preliacina a potom este celkovo spravi omietka tak by to mohlo pomoct. Inak teoreticky pokial tam nebude rosny bod na povrchu a je iba obava aby to nevlhlo v mure, natrel by som povrch hydroizolacou a pokial sa do muru nedostane v tom mieste vlhkost tak tam ani nemoze kondenzovat. ide len o to aby ta tepelna izolacia stacila na to aby to pripadne nekondenzovalo na povrchu. ale zasa pokial by to aj povrchovo obcas zkondenzovalo, bude to iba vo vrchnej casti omietky lebo cez hydro to neprejde hlbsie a tym to aj lahko vyschne. nemam s tym skusenosti, ale mohlo by to fungovat v teoretickej rovine.