peterncr
21.12.11,16:18
Zdravim, priznavam pral som len na brigade v cechach a to len vsetko na 40°C a vsetko spolu. Teraz som doma a mam tu nove tricka, kosele, sveter ... chcem to vyprat ale bez zniceni, popripade aby bolo co najmensie a aby oblecenie co najdlhsie vydrzalo. Cierne tricka pise ze sa peru na 40°C tie by som dal spolu akurat mam este aj take co su strasne jemne (ako bavlna) tak snad aj na 30°C ? alebo nejak nastavit jemnejsie otacky... ale mam aj cierne kosele, tie pise ze na 30°C , tak tam ich spolu s trickami na 30°C ?? a cisto biele tricko asi nemozem dat spolu s tymi cisto ciernymi trickami a koselami? co? :) co potom robit s bielymi trickami? a jedno cierne tricko som "trocha" poskodil , nepoviem ako ale je kompletne od paperia, viete z tych perin perovych klasickych, a tie malicke mrchy sa tak zazrali do tej ciernej kosele a nejdu dole, pranim to neslo, co mam robit? nejaka kefa alebo cim, uz som skusal kadeco... prosim pomozte ide stefanska a dovtedy by som tu koselu chcel ozivit
misoft
21.12.11,15:29
A) musíš roztriediť prádlo podľa farby. Biele osobitne, čierne osobitne, farebne osobitne (to kvôli tomu, keby farebné púšťalo farbu, aby neprifarbilo biele)
B) Pokiaľ používať pracie prostriedky, pozri od a do akej teploty "perú".
C) Roztrieď si potom prádlo podľa teploty prania.
Niektoré pracie prostriedky sú tak účinné že dokážu prať i pri 30-40°C a vtedy môžeš dať spolu prádlo 30°C a vyššie - neboj sa - operie to. Samozrejme dodržiavať dávkovanie - veľa prášku nie je výhodou!
Mila123
21.12.11,15:33
A) musíš roztriediť prádlo podľa farby. Biele osobitne, čierne osobitne, farebne osobitne (to kvôli tomu, keby farebné púšťalo farbu, aby neprifarbilo biele)
B) Pokiaľ používať pracie prostriedky, pozri od a do akej teploty "perú".
C) Roztrieď si potom prádlo podľa teploty prania.
Niektoré pracie prostriedky sú tak účinné že dokážu prať i pri 30-40°C a vtedy môžeš dať spolu prádlo 30°C a vyššie - neboj sa - operie to. Samozrejme dodržiavať dávkovanie - veľa prášku nie je výhodou!

chlape sa nezdáš.......že vieš prať.....
misoft
21.12.11,15:40
:D:D:D mosel som sa naučiť, keď 3/4 presýpala egyptské piesky
buchač
21.12.11,15:52
Zdravim, priznavam pral som len na brigade v cechach a to len vsetko na 40°C a vsetko spolu. Teraz som doma
...a si sám ...??? ;)
a mam tu nove tricka, kosele, sveter ... chcem to vyprat ale bez zniceni, popripade aby bolo co najmensie a aby oblecenie co najdlhsie vydrzalo. Cierne tricka pise ze sa peru na 40°C tie by som dal spolu akurat mam este aj take co su strasne jemne (ako bavlna) tak snad aj na 30°C ? alebo nejak nastavit jemnejsie otacky... ale mam aj cierne kosele, tie pise ze na 30°C , tak tam ich spolu s trickami na 30°C ?? a cisto biele tricko asi nemozem dat spolu s tymi cisto ciernymi trickami a koselami? co? :) co potom robit s bielymi trickami? a jedno cierne tricko som "trocha" poskodil , nepoviem ako ale je kompletne od paperia, viete z tych perin perovych klasickych, a tie malicke mrchy sa tak zazrali do tej ciernej kosele a nejdu dole, pranim to neslo, co mam robit? nejaka kefa alebo cim, uz som skusal kadeco... prosim pomozte ide stefanska a dovtedy by som tu koselu chcel ozivit

add. 1. - aj logicky by si mal dôjsť k záveru , že biele s čiernou sa jaksi prať nehodí ...

add. 2. - to si fakt http://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2010/12/sám_doma.jpg ....nemáš nejakú http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1027/10/10271075-mrazik-vianoce.jpg ....???????
duves
21.12.11,17:46
chlape sa nezdáš.......že vieš prať.....
A je ich viac.
buchač
21.12.11,17:48
A je ich viac.
...he ...tlačidlom " ON " aj ja viem spustiť práčku...;)..................................... .......alebo " OFF " je to ....???? :confused:
duves
21.12.11,17:55
Takže tlačitko ON-to je pre muža a tlačítko ONA - je pre ženu?;)
buchač
21.12.11,17:56
....zabil siíííííííí :---:D...........................poviem doma IM ...;)
ivka70
21.12.11,18:32
Tomu tricku, co je ako od paperia, by mohla pomoct susicka.
Skus sa popytat znamych, ci ju niekto nema, a nebo lby ochotny zobrat tam tvoje tricko.
peterncr
21.12.11,18:44
dik za dopovede, a ivka to najdolezitejsie si komentovala ty, je to kosela, vraj bavlna taka koselovska tvrdsia ci co :)) a susicka to neviem velmi ako vyzera ale skusim sa opytat, ine napady na to paperie...?? hocikto

BTW: to buchac dal som fakt oblubene triko vyprat svojej http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1027/10/10271075-mrazik-vianoce.jpg a je komplet znicene, farby su jak keby som triko nosil po stavbe cele leto ... tak radsej budem http://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2010/12/sám_doma.jpg a zistim si co a jak sam... ;)
misoft
21.12.11,18:49
peterncr
21.12.11,19:13
ok to toro su nahradne vaceky to som si neako nasiel, ale ten valec zeleny? keby si radsej dal link kde si to mozem pozriet, hladam a nevidim
BTW: a aj to funguje? nechcem kupit nieco co neskor vyhodim v nervoch prec
BTW2: rozmyslam o cistiarni v meste
misoft
21.12.11,19:35
peterncr
21.12.11,21:30
super, pri jednej veci bolo napisane "lepsie ako s lepiacou paskou" :) a to mi vnuklo napad pouzit lepsiacu pasku, a ide to dole :) takze ste mi pomohli, mozno kupit tu vecicku alebo sa popasujem s lepiacou paskou to uvidim ako sa vyspim :) tak ci tak vdaka
kopretinka
21.12.11,21:51
na čierne veci používaj čierny woolite http://www.woolite.cz/ veci neošedivejú,zostanú dlhšie čierne.Štrikované svetre,ak sú vlnené,treba prať špeciálnym prostriedkom na vlnu a nastaviť treba program na pranie vlny.Biele tričká,ak nie sú veľmi špinavé,môžeš vyprať spolu s bielymi košeľami,ale pozor na teplotu a program,nastav nejaký šetrný.
studm
21.12.11,22:15
Skús to tričko prejsť takým tým valčekom na odstraňovanie drobných špiniek, chlpkov, vlasov a iného sajrajtu.Dostať to v Ikei. Ak nezoženieš, poslúži obyčajná lepiaca páska, čím širšia, tým lepšia. Lepiacou stranou pozbieraš nečistoty
peterncr
22.12.11,17:36
poskou som sa vyhral na tej kosely a spiny zisli, ale dal som vsetko cierne do pracky, na 30°C a program ako pre jemnu bielizen... a vyberem a mam pocit ze je vsetko zanesene -... este aj tie tricka, uz to schne ale nevidim ani rozdiel, potreboval by som UV svetlo
calawen
22.12.11,17:53
nabudúce nezabudni prezrieť vrecká, aby si tam nemal nejaký papier - napr. hygienickú vreckovku - tá zvykne po vypratí robiť ten sajrajt, ktorý si spomínal...
Dav
22.12.11,18:09
poskou som sa vyhral na tej kosely a spiny zisli, ale dal som vsetko cierne do pracky, na 30°C a program ako pre jemnu bielizen... a vyberem a mam pocit ze je vsetko zanesene -... este aj tie tricka, uz to schne ale nevidim ani rozdiel, potreboval by som UV svetlo
Na čierne veci skús radšej prací gél, z prášku niekedy zostávajú svetlé škvrny.
lujza.j
22.12.11,18:29
ja periem všetky veci obrátené na ruby, tak aj žehlím, teda ak vôbec žehlím:D a funkčné sú aj tekuté prášky z lídlu, už nekupujem drahé wulajty a pervole;)
kopretinka
22.12.11,18:56
poskou som sa vyhral na tej kosely a spiny zisli, ale dal som vsetko cierne do pracky, na 30°C a program ako pre jemnu bielizen... a vyberem a mam pocit ze je vsetko zanesene -... este aj tie tricka, uz to schne ale nevidim ani rozdiel, potreboval by som UV svetlo
a čím si to pral? prachom alebo tekutým niečím?
peterncr
23.12.11,00:17
vsetko som mal naruby prevratene a vo vreckach nebolo nic, pral som to persilom praskom, a mam pocit ze zneho to ostalo .. na 30ke akoby sa nerozpustil poriadne ... kaslem nato zajtra idem kupit woolite black a este raz to preperem a na tu koselu znova paska ... :-(
dolfort
23.12.11,00:34
jacekova
23.12.11,07:41
ja keď periem tmavé prádlo, tak nedávam prášok do zásobníka ale priamo do bubna. vtedy je istota, že sa všetok prášok rozpustí a vyberie bielizeň
kopretinka
23.12.11,07:51
vsetko som mal naruby prevratene a vo vreckach nebolo nic, pral som to persilom praskom, a mam pocit ze zneho to ostalo .. na 30ke akoby sa nerozpustil poriadne ... kaslem nato zajtra idem kupit woolite black a este raz to preperem a na tu koselu znova paska ... :-(
môžeš použiť aj niečo lacnejšie,nemusí to byť zrovna woolite,len nech je to tekuté a určené na tmavé prádlo.Pri nižších teplotách vždy použi radšej tekutý prostriedok.
kopretinka
23.12.11,07:53
ja keď periem tmavé prádlo, tak nedávam prášok do zásobníka ale priamo do bubna. vtedy je istota, že sa všetok prášok rozpustí a vyberie bielizeň
keď mám plnšiu práčku,tak ani vtedy sa nevyplácha dobre....ja prášok používam už iba vtedy,ak periem pri vyššej teplote a ešte pridám jedno pláchanie.
peterncr
23.12.11,12:10
ne to rozhodne nie, kedze mi znicila oblubene triko jednym pranim ... kym som sa nekukol do manualu ani nevedela do ktoreho otvoru sa sype prasok ...
peterncr
23.12.11,12:13
to mala byt odpoved na ten obrazok hore ... takze kupim nieco tekute na cierne pradlo
zk24
23.12.11,12:19
Ja z prania nerobim žiadnu vedu. Dávam aj farebné s bielym, ale iba v prípade, že viem že nepúšťa... Netriedim na biele, tmave, čierne, jemné, a neviem ake... mam max dve várky - biele a nepúšťavé farebné (kľudne aj biele a červené) a potom čierne alebo púšťavé...

No a výnimočne tretia várka - ked vyváram raz za čas postelné prádlo alebo uteráky....

Prášok používam gelový lebo práškový sa mi nie vždy rozpustil pri nižších teplotách... Pračku z času na čas vyvarím 5L octu...
buchač
23.12.11,13:00
http://www.ethannonsequitur.com/wp/wp-content/uploads/2011/10/laundry-tag-or-give-it-to-your-mother-she-knows-how-to-do-it.jpg

...presne tak...mother ...;)

...niektoré moje veci moja dcéra mala zakázané šmariť do práčky ...radšej som si sám v rukách opral ...

...a nezdržím sa poznámky ...hlavne k tomuto...

Zdravim, priznavam pral som len na brigade v cechach a to len vsetko na 40°C a vsetko spolu.
...na niečo bola predsa len tá vojenčina dobrá ......silne zamošený sme neboli , ani nesmrdeli ( výcvik nerátam ) , nakoľko ..........áááá , škoda reči - písania ...
duves
23.12.11,13:10
...na niečo bola predsa len tá vojenčina dobrá ......silne zamošený sme neboli , ani nesmrdeli ( výcvik nerátam ) , nakoľko ..........áááá , škoda reči - písania ...

No na vojne sme nemohli dať nič spolu prať :D. Pekne postupne a v studenej vode v žľabe z oceloveho plechu mydlom s obrazkom jelenčeka. Najprv ponožky, teda tie najčastejšie. No a najviac používane nohavice vzor 63 (tuším tak dajako, je to už davno)- boli špinave vrecka. Nohavice sa nemenili, lebo si človek zvykol na velkost. Spodne pradlo sa davalo praporčíkovi.
http://i.idnes.cz/08/062/gal/MAF1343c2_mydlo_s_jelenem.jpg
buchač
23.12.11,13:29
...duv ......ja som si všetko pral sám...nie iba ponožky , alebo spodné ...ešte aj košele v pohode - tie som si dokonca vedel aj vyžehliť...;)...a prečo ???...mal som vlastné - doslovne , žiadne fasované ( hlavne tie vychádzkové )...
peterncr
23.12.11,16:13
hej mne by v tomto ani vojna nepomohla :) mydlo take mam neni nanom jelencek ale Lanza :D a to tak poperem os...nohavice a nie jemnu koselu, je rozdiel poprat monterky ked pridem z brigady a koselu ked idem na diskoteku :-/
lujza.j
23.12.11,20:00
keď mám plnšiu práčku,tak ani vtedy sa nevyplácha dobre....ja prášok používam už iba vtedy,ak periem pri vyššej teplote a ešte pridám jedno pláchanie.
dám dupľovanú vodu....
misoft
23.12.11,21:30
http://www.najnakup.sk/ii2.ashx?m=1&k=654595&t=2
1 vankúšik = 1 dávka prádla. Ak je viac špinavé = 2 vankúšiky. A funguje to.
A je to! :D
melbak
26.12.11,20:48
Ja z prania nerobim žiadnu vedu. Dávam aj farebné s bielym, ale iba v prípade, že viem že nepúšťa... Netriedim na biele, tmave, čierne, jemné, a neviem ake... mam max dve várky - biele a nepúšťavé farebné (kľudne aj biele a červené) a potom čierne alebo púšťavé...

No a výnimočne tretia várka - ked vyváram raz za čas postelné prádlo alebo uteráky....

Prášok používam gelový lebo práškový sa mi nie vždy rozpustil pri nižších teplotách... Pračku z času na čas vyvarím 5L octu...

...no neviem si dost dobre predstavit vysledok netriedeneho prania, mame napr.biele frote uteraky a aj by som ich oprala s panskymi koselami, ale bolo by biele naozaj
biele ?
misoft
27.12.11,12:52
to melbak: froté uteráky málokedy púšťajú farbu, pánske košele (pokiaľ nie sú šmejdy) z kvalitného materiálu nepúšťajú (aspoň som to nezažil, ani moja 3/4).
A keď chceš mať istotu: ak je teplota 60°C nastav (ak sa dá) na 40-50°C. Moderné prášky (gely) to zvládnu.
buchač
27.12.11,13:22
peterncr
...
...
prosim pomozte ide stefanska a dovtedy by som tu koselu chcel ozivit


...už vypraté........?
...košeľa prežila.....?
misoft
27.12.11,13:31
Asi hej, keď sa po diskotéke neozýva :D:D
lujza.j
27.12.11,13:38
to melbak: froté uteráky málokedy púšťajú farbu, pánske košele (pokiaľ nie sú šmejdy) z kvalitného materiálu nepúšťajú (aspoň som to nezažil, ani moja 3/4).
A keď chceš mať istotu: ak je teplota 60°C nastav (ak sa dá) na 40-50°C. Moderné prášky (gely) to zvládnu.

chlapi dokážu všetko :D ked modrý so žltým uteráčikom šupneš spolu, tak asi ktorý zostane OK?;) ja periem väčšinou na 90-tku a na 40-tku;)
PotPalo
28.12.11,09:21
...ked modrý so žltým uteráčikom šupneš spolu, tak asi ktorý zostane OK?;)
OK ostanú obidva, aj modrý, aj zelený:D:D:D
Radka08
08.10.12,07:11
Ahojte. Ja mám tiež taký menší (alebo aj väčší) prací problém. Dala som do pračky taký bavlnený svetrík na gombíky. Na štítku uvedené, že to môže ísť do pračky na 40. Prala som na 30 a program na bavlnu a svetrík sa tak trošku roztiahol. Dá sa to nejako zvrátiť?

Ďakujem.
tweedle
08.10.12,07:46
nie alebo ho skús dať na vyššiu teplotu a môžno sa ti zbehne opäť na správnu veľkosť :)
Ivana Š
08.10.12,07:57
Ahojte. Ja mám tiež taký menší (alebo aj väčší) prací problém. Dala som do pračky taký bavlnený svetrík na gombíky. Na štítku uvedené, že to môže ísť do pračky na 40. Prala som na 30 a program na bavlnu a svetrík sa tak trošku roztiahol. Dá sa to nejako zvrátiť?

Ďakujem.

berte to ako srandu prosím - skúsiť ho vyprať na 50?
môj ocko raz - mami bola v kúpeloch - pral môj sveter (mala som tak 12 rokov) a pri 50 sa zmenšil na veľkosť vhodnú pre bábiku
evuš
08.10.12,11:31
berte to ako srandu prosím - skúsiť ho vyprať na 50?
môj ocko raz - mami bola v kúpeloch - pral môj sveter (mala som tak 12 rokov) a pri 50 sa zmenšil na veľkosť vhodnú pre bábiku

...:D:D.. to tak ako Mr. Bean macka ??? :D

http://www.mojevideo.sk/video/3092/mr_bean_v_pracovni.html
Radka08
10.10.12,05:33
No ale tuším to aj zabralo. Povedala som si - horšie už to nebude. Trcla som to do práčky na bavlnu na 60. Vysušiť som ho nechala najskôr len tak na uteráku a potom som ho dala aj na radiátor a čuduj sa svete - vyzerá že to zabralo :D