filipenkobs
23.12.11,17:33
Čaute poraďáci :

mám postavený RD, obytná plocha 113 m2, finálna výška stropu 2,35m, a rohodujeme sa nad kúrením teraz, chcem niečo o čo sa nemusím starať každé tri hodiny a niečo čo nieje finančné náročné na kúrenie za rok aj s prvotnou investíciou. Mám rozpočet cca 3000€. Ďakujem všetkým za rady. :)
TomasHC
23.12.11,17:37
Plyn.
filipenkobs
23.12.11,17:39
Prečo práve plyn ?
tienik
23.12.11,18:34
chcelo by to viac info, plocha a vyska nam da len objem :-)
Ake je zateplenie? Zasklenie? Ake su technicke moznosti? Ake poziadavky na komfort, ovladanie....atd?

Ak by som mal radit len tak "z brucha" tak ako obycajne, elektrika. Preco, to to som uz v inych prispevkoch podrobne rozobral.
TomasHC
23.12.11,18:41
Prečo práve plyn ?

Aká otázka, taká odpoveď... Všetko z uvedeného s výnimkou plynu vyžaduje obsluhu - asi preto v skratke. A "tienikova elektrina" tiež nie je na zahodenie, ale ideálne je mať PORIADNE zateplený dom.
filipenkobs
23.12.11,18:54
Mám plastové dvojsklo, zateplenie ziadne zatial, ale uvazujem nad 5cm pričom múr mám sever a východ 37,5 a juh a západ mám 30cm, Komfort? Nemám problém raz za dva tri dni doplniť zásobník alebo niečo podobné alebo vysypať popol,chcem mať stabilné teplo v dome, ide o to že svokrovci majú krb a vzduchové rozvody a to je na nič... Čo sa týka priestoru mám vyhradenú "kotolňu" ktorá ma cca10 m2 , Elektrika sa mi vidí drahá a už mám spravené vodovodné podlahové kúrenie. Komín mám shiedel 200 uni plus. Neviem či treba ešte niečo dodať :) Inak ak je tu niekto kto s tým pracuje, som z Banskej Štiavnice môžte mi poslať aj ponuku na e-mail filip.pavla@gmail.com Ďakujem.
tienik
23.12.11,19:00
No, ja som zo Bzenice, aj ked teraz v Bratislave. Tak si mozeme radit ako susedia :-)
V prvom rade, 5 cm nie je zateplenie, ale vyrovnanie pod omietku. To mozes kurit aj pustnym pieskom a naklady budu vacsie ako sa Ti bude pacit.
Takze prva rada: pod 10cm zateplenia ani neuvazuj. Kedze tam je 375 mur, tak kvoli rosnemu bodu je aj 10 cm malo, odporucam ani sa nepozret na menej ako 12 cm (s odretymi usami).

To ze uz mas kurenie hotove je dost podstatna info.

V tomto pripade sa priklanam aj ja k plynu, samozrejme kondenzacny kotol + ekvitermicka regulacia.

Keby si pisal skor, lamal by som Ta na elektriku :-)
tienik
23.12.11,19:07
Aká otázka, taká odpoveď... Všetko z uvedeného s výnimkou plynu vyžaduje obsluhu - asi preto v skratke. A "tienikova elektrina" tiež nie je na zahodenie, ale ideálne je mať PORIADNE zateplený dom.

suhlasim, poriadne zateplenie je zaklad pre kazde jedno kurenie
filipenkobs
23.12.11,19:19
Veď a alektrika neni jedno z najdrahších kúrení ? a čo sa týka zateplenia to je síce pravda ,že väčšia hrúbka je lepšia no ale nebudem musieť kúriť aj v lete ? mám plán si dať spraviť audit na tepelné straty, ale všetko záleží na financiach, a plyn ? ja s tým problém nemám prípojku mám asi 40m od domu ale moja priateľka sa bojí že nám vybuchne dom :) :), a vaše názory na peletky a drevoštiepku sú aké ? pozeral som kotol na peletky s možnosťou dreva
fetya
23.12.11,19:30
ked nebudes kradnut plyn, tak nemas sancu na vybuch. Dnesne plynove kotly su predimenzovane na bezpecnost. Vacsiu sancu mas, ze mysliace bezpecnostne prvky zastavia privod plynu v kotli, nez nechaju uniknut. Najlacnejsie, najkomfortnejsie kurenie je plynove,potom elektricke. Ja som nuteny na elektricke, keby som mal plyn, neuvazoval by som. Peletky a tie ostatne su dost problematickejsie. V druhom fore: ostavbe.sk som cital mnoho problemov o peletkach. Malo firiem sa s tim zaobera, nemaju skusenosti, v pripade poruchy ti nevijdu v ustreti. Jednoducho je u nich este v experimentalnom stadiu:pokus-neuspech. Kazdy dom je iny, ine naroky, jemne nastavovanie pre vas tepelny komfort, to poriadne trva, na tom nemozno rychlo zarabat, je malo serioznych firiem. Ked jednoduchost a cena: plyn.
filipenkobs
23.12.11,19:32
čo sa týka eqitermického ovládania, to zatiaľ chcem mať ale dnes som sa nato pozeral, a iba ten panel ovládania stojí cca 500€ , koľko výjde taký kondenzačný kotol na plyn? aké by mohli byť náklady na jednu priemernú sezónu ? Som zato že radšej teraz trochu viac za zdroj tepla a potom menej na prevádzku kúrenia....
filipenkobs
23.12.11,19:45
koľko by mohli byť priemerné náklady na prevadzku kondenzačného kotla na plyn ? ide o to , že radšej investujem teraz do zdroja tepla a potom menej do nákladov na prevádzku... čo sa týka eqitermického ovládania dnes som ho kukal, a cena cca 500€ riadna pálka za takú škatulku :),
tienik
23.12.11,19:52
Najdrahsie je kurit nezatepleny dom :-), hocicim.
Kurit v lete nebudes musiet, neboj - nebude to prvy zatepleny dom. A koniec koncov, ked si beries vyvoj pocasia, budes velmi rad ked Ti zateplenie pomoze proti prehrievaniu v lete. Kazdopadne, 50cm by som nedaval, ale nady tymi 12 cm by som sa zamyslel.
Plyn - v principe si musime priznat ze alnalyza rizik hovori jasnou recou - plyn je aj bude nebezpecnejsi ako elektrika. S tym nic nenarobi skutocnost ako je kotol moderny atd. Proste je to medium co moze uniknut a explodovat. Elektrika je na tom v tomto smere lepsie. Este pre pripadnych pochybovacov, to nie je len moj nazor, ale proste bezpecnostne analyzy a cisla v nich. Aj ked je to v ramci bezpecneho rozsahu - cert nikdy nespi. Kebyze si ja davam kurenie plynom, iste by som ako prve riesil snimace uniku - som uz v tomto smere raz taky, z hladiska bezpecnosti nepoznam slova "vsak to sa nemoze stat" A to hovorim o normalnej prevadzke, nie o kradnuti :-)
Pelety ani nic podobne by som neskusal. Ked si vezmes kolko Ta stoji m2 stavby a ty si x m2 zaberes skladovanim paliva + jeho zhananie + obsluha - to by som nechcel riesit.
A ci je kurenie elektrikou drahe, to zistis az ked zratas komplet cely dom. Totiz Teba nemusia zaujmat naklady na kurenie - tie su v globale nezaujmave. Teba zaujmaju mesacne naklady na domacnost ako celok. A ked mas pri elektrickom kureni pomer VT/NT 4/20 tak to uz aj prevadzka celeho domu na lacnej tarife zacina byt zaujmava. Ale netvrdim ze je to na 100%, treba ratat.
Ak mozem poradit, never tym vykrikom do tmy typu "len toto kurenie je najlacnejsie a najlepsie" ale vezmi papier, pero, internet a rataj. Musis zistit co bude najlepsie pre Teba a Tvoj dom. To nemusi byt presne to co bolo najlepsie pre Jozka Mrkvicku z Hornej Dolnej.
filipenkobs
23.12.11,20:08
ja nieže neverím, ale robím si vlastný názor, preto som aj na porade :). Čo znamená VT/NT 4/20 ? A ako sa dá prerátať komplet celý dom? v tejto oblasti som absolútny lajik :(
tienik
23.12.11,20:14
ja nieže neverím, ale robím si vlastný názor, preto som aj na porade :). Čo znamená VT/NT 4/20 ? A ako sa dá prerátať komplet celý dom? v tejto oblasti som absolútny lajik :(

je ot vysoka a nozka tarifa pre odber elektriky. Pozri stranky SSE, da sa tam nastudovat vela.
filipenkobs
23.12.11,20:17
aha, ovkej pokukám dík :)
TomasHC
24.12.11,07:46
Hlavne si prelúskaj celú túto rubriku O STAVBE, myslím že 99% Tvojich otázok je tu zodpovedaných.