LubomirD
30.12.11,11:04
Ahojte.
Prosim o radu. Skoncim onedlho logopediu na VS a chcem sa spytat akym sposobom sa mozem zamestnat alebo ci si mozem otvorit svoju ambulanciu s platbou cez poistovne alebo sukromne cez priamu platbu. Ak ano, co potrebujem k tomu aby som si ju otvorila a kedy si ju mozem otvorit. Pocula som, ze na vlastnu ambulanciu musim mat prax a atestacie a vtedy bude ukony hradit poistovna a ked nechcem podstupit atestacie a prax, mozem si otvorit len akusi logopedicku poradnu kde platba bude priama a nie cez poistovne, co je samozrejme riziko. Prosim o akekolvek rady a tipy. Dakujem pekne

Zuzana
BXLmiami
30.12.11,15:45
Rady a tipy Ti dajú predpisy MZ SR.
LubomirD
30.12.11,16:51
Dakujem za radu, pozriem sa na to. A nahodou nieco blizsie? Respektive postreh, dobra rada, upozornenie?
zdenka131
30.12.11,17:18
Aký druh logopédie končíte, študijný odbor logopédia, školská logopédia alebo klinická?

Aby ste si mohli zriadiť svoju ambulanciu potrebujete:

Špecializačné štúdium klinickej logopédie

toto špecializačné štúdium trvá minimálne 3 roky. Má teoretickú a praktickú zložku výučby. Špecializačné štúdium sa ukončí špecializačnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba písomnej práce.

Odborná klinická prax v zdravotníckych zariadeniach v rámci tohto štúdia má trvať minimálne 3 roky, z toho:
· 2 mesiace na neurologickom pracovisku
· 2 mesiace na foniatrickom a/alebo otorinolaryngologickom pracovisku
· 2 mesiace na pracovisku plastickej chirurgie
· 1 mesiac na vybranom špeciálnom klinicko-logopedickom pracovisku
· 1 mesiac teoretickej prípravy vo vzdelávacej ustanovizni/vzdelávacích ustanovizniach.
LubomirD
30.12.11,19:41
Dakujem velmi pekne. Cize bez toho sa neda otvorit svoja ambulancia.. a co sa tyka poradne cez priamu platbu? To by som sla teda skorej tymto smerom ako nekonecne vela atestacii a praxe.
LubomirD
02.01.12,07:34
Nikto iny kto by mohol poradit? Prosim Vas.
Dakujem
zdenka131
02.01.12,08:23
Ďalšia možnosť je zriadenie súkromného centra špeciálno pedagogického poradenstva. Zo začiatku vyžaduje investície, priestory, znalosť legislatívy, zamestnancov, prax v odbore...
BXLmiami
02.01.12,08:41
Dakujem velmi pekne. Cize bez toho sa neda otvorit svoja ambulancia.. a co sa tyka poradne cez priamu platbu? To by som sla teda skorej tymto smerom ako nekonecne vela atestacii a praxe.
Žiadna ambulancia v žiadnej krajine na svete,možno okrem rozvojových krajín sa nedá otvoriť len tak,bez praxe.A otvoriť si ambulanciu len ako poradnu na priamu platbu patrí do kategorie snívajte s nami.Nevieš,prečo by tí pacienti šli za peniaze k mladému,neatestovanému človeku,ked môžu isť k atestovanému logopedovi,ktorý má často spravenú aj špeciálnu pedagogiku a platí im to z časti zdravotná poisťovňa?Myslím,že najlepšia moja rada ktorú Ti môžem dať je-pouvažuj,čo chceš dalej v živote robiť.A ak logopediu na úrovni,tak neuvažuj o všelijakých skratkách.Tú prax jednoducho potrebuješ.
LubomirD
02.01.12,12:09
Velmi rada ti odpoviem preco uvazujem o poradni cez priamu platbu. Je vela mamiciek s detmi, ktore potrebuju pomoc logopeda a k logopedovy sa dostanu zriedka, alebo im da termin raz za tri mesiace a aj sa tak k nim chova akoze ho plati stat a poistovne. nehovorim, ze by som si chcela poradnu otvorit hned, ale uvazujem o tom. Podla mna ked ponukne clovek kvalitny servis a vedomosti ci prax a bude sa chovat k ludom ozaj ako k pacientom, tak si to ti co to potrebuju aj zaplatia a budu si to vazit. Navyse logoped aj bez dlhodobej praxe nieje ako chirurg, takze sa to neda porovnat. Ale aj tak ti velmi pekne dakujem za radu.
BXLmiami
02.01.12,12:18
K tým logopedom idú tak zriedka,pretože len toľko dovolí ich poisťovna.Myslíš,že keby si chceli priplatiť viac sedení,logopéd by bol proti?
LubomirD
02.01.12,12:41
No mohol by to byt problem. Ked nieje zivnostnik, ako by od nich vzal platbu mimo? Mohol by to robit jedine sukromne na cierno,nie?
BXLmiami
02.01.12,12:50
No mohol by to byt problem. Ked nieje zivnostnik, ako by od nich vzal platbu mimo? Mohol by to robit jedine sukromne na cierno,nie?
Oni sú väčšinou podnikatelia.Ziadny problém,ak pacienti chcú,môžu sa s nimi dohodnúť na častejších návštevách.
zdenka131
02.01.12,13:06
Velmi rada ti odpoviem preco uvazujem o poradni cez priamu platbu. Je vela mamiciek s detmi, ktore potrebuju pomoc logopeda a k logopedovy sa dostanu zriedka, alebo im da termin raz za tri mesiace a aj sa tak k nim chova akoze ho plati stat a poistovne. nehovorim, ze by som si chcela poradnu otvorit hned, ale uvazujem o tom. Podla mna ked ponukne clovek kvalitny servis a vedomosti ci prax a bude sa chovat k ludom ozaj ako k pacientom, tak si to ti co to potrebuju aj zaplatia a budu si to vazit. Navyse logoped aj bez dlhodobej praxe nieje ako chirurg, takze sa to neda porovnat. Ale aj tak ti velmi pekne dakujem za radu.

Každý logopéd potrebuje prax. Vedomosti získané v škole nie sú dostatočné na to, aby si hneď po absolvovaní školy mohla poskytnúť služby na takej úrovni, na akej ju môže poskytnúť logopéd s praxou a atestáciou. Viem, o čom píšem, som logopéd.
LubomirD
02.01.12,14:21
Dakujem, vazim si Vase nazory. Ako logoped, doporucujete aby som si robila prax a robila bud v nemocnici alebo u logopeda alebo u sukromnika? Alebo ak vas mozem poprosit, co by ste mi Vy ako logoped doporucili? Ako zacat a coho sa drzat?
zdenka131
02.01.12,15:30
Ako začínajúcemu logopédovi by som vám poradila, aby ste sa najskôr zamestnali v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo v centre špeciálno-pedagogického poradenstva a získala prax a skúsenosti . Určite si miesto nájdete, logopédov nie je veľa.
LubomirD
02.01.12,15:57
Fajn.. asi pojdem teda tymto smerom. Urcite nechcem konat unahlene a dam si poradit skusenejsim. A este jednu otazku by som chcela a sice, viete mi povedat ako je to platene napr ked sa zamestnam v jednom z tychto centier? Este raz Vam velmi pekne dakujem za ochotu a za rady.
zdenka131
02.01.12,17:24
Do ukončenia adaptačného vzdelávania to bude 9. PT, pracovná trieda 2 - 543,00 € . Po ukončení adaptačného vzdelávania ( uskutočňuje sa na pracovisku ) to bude 10. PT pracovná trieda 2 - 592,50 € .
LubomirD
02.01.12,17:37
Konecne dostavam informacie, ktore mi nikde nevedeli poskytnut. Prepacte mi, ale v tomto som laik, co znamena do konca adaptacneho vzdelavania a kolko to trva. A po ukonceni adaptacneho vzdelavania bude co nasledovat? Co to pre mna bude znamenat? Neodporucate mi aby som skusila zamestnat sa v nemocnici? ide mi o to aby som sa aj vela naucila, nie len aby ma nikede posadili a aby som nic nerobila. Ta praca ma velmi bavi. Prepacte tolko otazok, ale velmi mi na tom zalezi.
Dakujem
zdenka131
02.01.12,17:57
Adaptačné vzdelávanie trvá spravidla jeden rok, najmenej však tri mesiace. Po ukončení adaptačného vzdelávania budete samostatný odborný zamestnane, zvýši sa vám aj platová trieda.
LubomirD
02.01.12,18:12
Podla Vas je toto ten najlepsi postup co sa tyka praxe, vedomosti, financii? Subezne si mozem robit popri zamestnani tie atestacie alebo nie? Praca v tomto zariadeni je podla Vas lepsia ako v nemocnici? Doporucili by ste mi taku pracu? Alebo skor tu nemocnicu?
zdenka131
02.01.12,20:00
Ak chcete mať v budúcnosti logopedickú ambulanciu, bolo by vhodné začať študovať na SZU v BA na Katedre klinickej logopédie špecializačné štúdium a orientovať sa na prácu v nemocnici.



Limbová 14


Bratislava


833 03





0948 599 305
BXLmiami
03.01.12,05:29
Ja myslím,že treba aj zvážiť,či sa do buducna budeš radšej venovať deťom alebo dospelým a aj podľa toho vyberať prax.Bud pedagogicko psychol.poradna,alebo neurologia-aj ľudí po porážke či úraze treba nanovo naučiť rozprávať.
LubomirD
04.01.12,05:29
Este by som sa spytala, keby sa dam na tie atestacie co trva minimalne tri roky a potom by som si spravila svoju ambulanciu, viete mi povedat cca, aky tam je plat? Cca samozrejme kedze to zalezi od viacero aspektov. Ukony by boli hradene poistovnou ale nemam ani ponatia kolko poistovne preplacaju za jednotlive ukony alebo ci hradia aj nieoc ine. Pytam sa to preto, ci sa to vobec oplati 3 roky zivota travit atestaciami a dochadzanim do BA.. Viete mi povedat ake je platove spektrum? Myslim, ze to bude jeden z aspektov podla ktorych sa budem rozhodovat.Dakujem Vam este raz za pomoc.