peeter22
31.12.11,13:53
Zdar, tuto jesen sa mi objavila plesen vo vsetkych 4 rohoch domu. Ide o "kockovy" dom cca 40 rokov stary. Okna mam plastove, v dvoch zo 4 izieb som ich menil tento rok za plastove, a v 2 asi pred 5 rokmi. Strecha (rovna) bol asi pred 6 rokmi zaizolovana.
Doteraz som mal problem s plesnivenim v zime len v kupelni, aj napriek tomu, ze okno sa zatvaralo le npred vecernym kupanim, a po nom sa hned otvaralo. To sa mi zatial uspesne podarilo riesit odsavacom pary.
Tento rok sa mi vsak vytvoril maly flak v kupelni a asi tyzden - dva to zacina aj v ostatnych 3 izbach.
Naozaj netusim, kde moze byt problem, alebo ako v takomto pripade postupovat ? mam kupit nejaky vlkomer a zisti vlhkost v izbach ? podotykam ze na prizemi nic, iba na poschodi. Moze byt nejaky problem s tou izolacoi strechy ? alebo to jednoducho vyzaduje dodatocnu izolaciu ?
220870
31.12.11,17:16
Takúto plieseň tvoria tepelné mosty.Nemáte zateplené vence.Za cisára pána sa nezateplovali.Ak bude poriadne mrznúť tak vám splesnivie celý veniec .Odstrániť sa to dá len zateplením vencov.
peeter22
31.12.11,17:55
Nejako mi vsak nejde do hlavy to, ze doteraz sa ta plesen neobjavovala. Tento rok sa vymienali radiatory, ale teplota je rovnaka, ako doteraz. V prednej casti domu mam plastove okna asi 5 rokov a zatial nic, az tento rok.
A este, ta plesen sa obajvuje len v "rohoch domu" , ci to su prave chladnejsie miesta, ak ostatne rohy, ktore su spojene s korunou ?

Chystam sa na celkove zateplenie domu, bojim sa vsak nepriedusnosti polystirenu, nechcem aby to nehodou este viac zacalo plesniviet
peterkos2
31.12.11,18:50
K tomu všetkému asi ešte prispieva toto blbé vlhké počasie-tiež mám starší dom a tieto problémy a nemôžem vlhkosť zraziť pod 68%
wagner
31.12.11,18:54
Mne tiež plesniveli vonkajšie steny v dvoch miestnostiach. Pred piatimi rokmi sme prerobili kúrenie a trubky sme dali po vonkajších múroch. Odvtedy je pokoj. Múry majú stálu teplotu, v prípade vlhkosti sú kúrením vysušované. Plieseň úplne zmizla a vôbec sa neobjavuje.
220870
31.12.11,20:24
Nejako mi vsak nejde do hlavy to, ze doteraz sa ta plesen neobjavovala. Tento rok sa vymienali radiatory, ale teplota je rovnaka, ako doteraz. V prednej casti domu mam plastove okna asi 5 rokov a zatial nic, az tento rok.
A este, ta plesen sa obajvuje len v "rohoch domu" , ci to su prave chladnejsie miesta, ak ostatne rohy, ktore su spojene s korunou ?

Chystam sa na celkove zateplenie domu, bojim sa vsak nepriedusnosti polystirenu, nechcem aby to nehodou este viac zacalo plesniviet
Spôsobila to výmena okien .Mám to odskúšané na viacerých podobných domoch.Zateplením fasády sa to vráti do pôvodného stavu.Len si dajte poriadne záležať na dokonalom zateplení špaliet.
lubica_02
01.01.12,07:42
Spôsobila to výmena okien .Mám to odskúšané na viacerých podobných domoch.Zateplením fasády sa to vráti do pôvodného stavu.Len si dajte poriadne záležať na dokonalom zateplení špaliet.
STRECHA BOLA OPRAVENA LEN HYDROIZOLACIOU ALEBO AJ ZATEPLENIE STRECHY - PROBLEM MOZE BYT AJ ODTIAL.
mogul
01.01.12,20:56
Problém ma dve strany " mince ". Vlhkosť sa Vám zráža na najchladnejšom mieste - zvýšiť teda teplotu tohto miesta - vyššie spomínané zateplenie zvonku. Ak z nejakého dôvodu zatepliť nemôžete potom je potrebné znížiť vlhkosť v dome kontrolovaným vetraním. Uvažujte či sa z nejakého dôvodu nezvýšila v dome vlhkosť vyprodukovaná jeho obyvateľmi, prípadne vyprodukovaná vlhkosť je rovnaká, ale jej odvádzanie sa spomalilo / napr. spomínaná výmena okien /. Poviem Vám, ako som to riešil ja, keď sa mi začalo vlhnutie objavovať v rohoch kúpelne. Kúpil som si vlhkomer a zistil som, že vlhkosť mám medzi 75 - 80 %. Začal som teda kontrolovane v dome vetrať, čo som dovtedy nikdy poriadne nerobil - teda 3 - 4 krát denne otvoriť okná a urobiť krížový prievan. Vetranie intenzívne, ale krátke, aby nestihli vychladnúť steny. Tak 5 - 8 minút. Vlhnutie rohov prestalo. Problém sa objavoval ešte v lete, keď bola vonku vysoká vlhkosť a vetraním som vnútornú vlhkosť nezrazil. Kúpil som si teda odvlhčovač / Desa / a v prípade že vetranie nepomáha vlhkosť zraziť, zapínam na krátky čas aj odvlhčovač. Netvrdím, že som problém komplexne vyriešil, ale vlhkosť v rohoch sa objavuje už len občas a na krátky čas, hlavne keď sa na vetranie pozabudne. Zateplenie prolémových miest je určite najlepším riešením, ale môže sa Vám stať, že technicky to môže byť značne komplikované ak vôbec realizovateľné a v tom prípade je určite potrebné riešiť problém aj z opačnej " strany " - teda investovať smiešnu sumu do vlhkomera a kontrolovať vnútornú vlhkosť pravidelným a kontrolovaným vetraním.
Kvaka
01.01.12,21:15
Tiež si myslím, že je to tohtoročnou výmenou posledných 2 okien za plastové. Tie doteraz ešte zabezpečovali aké také vetranie. Treba až do zateplenia domu vetrať v pravidelných intervaloch a nenechať dom vychladnúť.
220870
02.01.12,06:39
STRECHA BOLA OPRAVENA LEN HYDROIZOLACIOU ALEBO AJ ZATEPLENIE STRECHY - PROBLEM MOZE BYT AJ ODTIAL.
Je to možné len,ak by bola zlá izolácia strechy tak by určite vlhol aj strop.
Ingrid Ondruskova
02.01.12,08:07
...mogul...veľmi zaujímavý príspevok, moji rodičia majú vlhký dom, pasujú sa s tým ako sa dá vrámci možností,
chcela by som im kúpiť nejaký kvalitnejší odvlhčovač, len by som potrebovala vedieť pomer účinku k vynaloženým
prostriedkom...t.j. vedel by si mi konkrétne napísať, že pred spustením odvlhčovača máš vlhkosť toľko a toľko
a po použití odvlhčovača máš toľko a toľko...ďakujem moc....
P.S.: a ako dlho priemerne je ten odvlhovač pustený a či je hlučný...
mogul
02.01.12,10:22
Na tvoju otázku Ingrid nie je odpoveď jednoznačná, pretože účinnosť odvlhčovača závisi v nemalej miere od toho, akú veľkú miestnosť odvlhčuje, a ja neviem o akú veľkú miestnosť v tvojom prípade ide. Preto si pred výberom konkrétneho typu poriadne preštuduj údaj výrobcu o tom, na koľko m3 objemu je ten ktorý odvlhčovač odporúčaný. Ale odpoviem ti na tvoje otázky vzhľadom na môj konkrétny prípad, možno ti to čo to pri výbere napovie.

Takže zoberme za referenčnú miestnosť našu kúpelňu, teda objem miestnosti cca 18m3. Najskôr som kúpil model odvlčovača Fagor DH-10, príkon 240W, cena 150eur. Následne som asi o mesiac neskôr kúpil na inzerát model Desa DH-721, príkon 350W, cena 100eur. Desa mala byť vykonovo o jednu radu lepšia, ale chcel som si vyskúšať či "papierove" údaje neklamu. A tak som sa s predajcom dohodol pred kúpou na odskúšaní. Postavil som do rovnakej referenčnej miestnosti najskôr ten Fagor a zapol ho na maximálny nepretržitý výkon na 1 hodinu. Potom som z neho vylial stiahnutu vodu a nalial do odmerky. Následne som to isté urobil s Desou a nechal ju bežať za rovnakých podmienok v tej istej miestnosti tiež hodinu. Stiahnutu vodu som opäť vylial do odmerky. Vysledok presne potvrdzoval to čo udával výrobca - teda Desa stiahla za rovnaky čas približne dva krát toľko vody. Takže s kúpou som ani na chvíľu neváhal, pretože som za 2/3 cenu kúpil dva krát výkonnejší odvlhčovač.

A teraz ešte ku konkrétnej situácii pri odvlhčovaní kúpelne. Príklad uvediem pre Desu, nakoľko využívam predovšetkým tento odvlhčovač. Pri tom Fagore si to pokojne všetko vynásob X 2. Takže povedzme že mám vlhkosť 75 - 80 %. Zapnem odvlhčovač a v priemere do 2 hodín stiahnem vlhkosť na 60 % a menej. Odvlhčovač hučí, s tým počítaj. Desa hučí trocha viac, ako ten Fagor / má väčší príkon /. Ale u oboch odvlhčovačov je to v norme. Teda za bieleho dňa, keď robím nejakú inú činnosť ma to v činnosti nevyrušuje. V noci sa pri tom ale spať nedá. Keď zavrem v kúpelni dvere, je to v pohode aj v noci, už to takto šľapalo aj v noci a spali sme jedna báseň :) Odvlhčovač je skvelá vec, nikdy doteraz som neoľutoval ich kúpu. Akurát dnes, keby som sa mal rozhodovať nad kúpou, určite by som šiel už len do kúpy vykonnejšieho odvlhčovača / v mojom prípade Desa DH-721 /. Na prvom mieste by som ale rozhodne odporučoval rodičom pravidelne a regulované vetranie / ušetria na elektrickej energii pri pustenom odvlhčovači :) /. Na druhom mieste, keď je vlhkosť aj vonku nad 70%, v pohode situáciu zláda dobrý odvlhčovač. Čím väčšia miestnosť, tým je vykonnejší odvlhčovač viac potrebnejší, ak nechceš čakať príliš dlho, kým vlhkosť poklesne.
Ingrid Ondruskova
02.01.12,10:31
...ďakujem veľmi pekne za obsiažnu odpoveď, konečne v tom mám jasno...a posuniem infošky na rodičov,
snáď sa pre niečo užitočné rozhodnú...
mogul
02.01.12,10:32
Prepáč, v jednej veci som sa pomýlil / predsa len je to už dávnejšie čo som ten pokus robil,ale spomenul som si :) / Odvlhčovače nebežali pri pokuse tesne po sebe, ale súčasne. Teda na maximálny výkon presne jednu hodinu v rovnakej miestnosti, pri zavretých dverách a samozrejme aj okne.
lubica_02
02.01.12,18:07
Je to možné len,ak by bola zlá izolácia strechy tak by určite vlhol aj strop.
Možno máš pravdu, ale prenos rosného bodu môže byť aj v tomto, mám skúsenosť na jednej streche sa urobila len hydroizolácie bez zateplenia strechy a atiky, v niektorých miestach s vytvára vlhosť a pleseň.
jozo10
13.01.12,12:44
Dobrý deň,

- som stavbár, a rozmýšľam, čím je tá plieseň,

- nám sa chytila, keď sme dali plastové okná, a skrine ostali pri obvodovej stene,
nešlo tam vetrať, tak teraz je obvodová - severná stena prázdna,

- kúpil som aj vlhkomer, a keď je v izbe vyše 65% vlhkosť - vetrám,
vodná para sa zráža na najchladnejšom mieste, vetrám krátko aby steny okolo
okna nevychladli, lebo potom sa musia znovu nahrievať,

- vodná para sa zráža na mieste, kde je niže 13 stupňov celzia, potom na vlhkom
mieste sa chytia plesne,

- takže podľa mňa musíte mať vlhosť v izbe niže 70 % a teplotu na každom mieste
vyše 14 stupňov celzia, stena by nemala byť zakrytá,

- zateplenie by malo pomôcť, ale odborne prerátané, ale aj tak budete musieť
sledovať aby nebola vysoká vlhkosť, odborné zateplenie by malo zabezpečiť,
že teplota v múre neklesne niže 14 ° C, záleží aj na tom ako vykurujete,

pozdravujem,

Jožo
Jarka Č.
14.01.12,23:47
Ja len doplním Joža10: Ak sa použije dostatočne hrubý EPS, napr. 20 cm, tak stena bude mať povrchovú teplotu blízku teplote vzduchu, preto aj pri vyššej vlhkosti v dome nebude dochádzať k rosnému bodu na povrchu steny.

Zateplením EPSkom treba vetrať len asi o 3% viac ako pred zateplením. Oveľa viac dvíha RV výmena okien.