filipenkobs
01.01.12,15:42
Čaute poraďáci.

Práve riešime otázku vykurovania a zateplenia, TUV a poterov do RD ktorý sa nachádza vo Svätom Antone. Steny mám sever a východ 37,5 cm juh a západ mám 30 cm porfix plus. Okná sú plastové dvojsklá.Slnečný pozemok v závetrí. Betonový strop zateplený 25cm minerálnou vlnou knauf. Kúrenie podlahové, 5cm EPS, 3cm formovaný EPS na vedenie trubiek. Zateplenie zatial žiadne , ale uvažujem nad 5cm. Obytná plocha 113 m2, výška stropu 2,35m.

Otázkou je teda čím máme kúriť, aký veľký obojživelný kotol treba, akú hrúbku zateplenia,koľko by mohla byť cena práce za montáž elektriky a aký máte názor na strojové potery z cemixu???

Všetkým Ďakujem za odpovede :)


(bungalov 864, euroline)
marleau
01.01.12,19:39
Ja len k tomu zatepleniu.5 cm ani neuvažuj,aspoň 10.Keď máš platiť tak drahú robotu,tých pár eur za hrubší izolant nájdeš.
tienik
01.01.12,20:31
5 cm nie je zateplenie - len vyrovnanie pod omietku :-)
O zatepleni mozeme hovorit od 10 cm vyssie. Samozrejme, treba aj zratat polohu rosneho bodu - predpokladam ze pre 5 cm to bude este v mure.
Potom nasledne nabehne dalsi problem - 25 cm na strope bude malo. Tam by som kludne aspon 10 cm pridal tiez - ak sa da.
Cim kurit a ako - to je hlboko filozoficka otazka, zalezi od preferencii, dostupnosti zdrojov, poziadaviek na komfort...atd. Proste chce to viac info.

Cena prace za elektriku - to je siroky pojem, ked netusime o aku instalaciu sa jedna. Ale pod 1000€ asi tazko.

Poter by som na 100% volil anhydrid, pri podlahovke myslim ze nie je o com premyslat.
filipenkobs
02.01.12,10:06
Prečo sa potom hovorí že od 37,5 cm netreba zateplovať? Je pravda že Svätý Anton patrí do 4tého snehového pásma tuším :O. Č o sa týka komfortu určite nechcem byť otrokom kúrenia ako moji svokrovci... majú krb a vzduchové rozvody po byte. Je s toho iba bordel a nekonečné prikladanie do krbu .... Dostupný mám aj plyn aj elektriku, ale ja som uvažoval nad peletkovým kotlom v kombinácii s drevom ale vraj je to nákladné na prevádzku. To že nechcem byť otrokom neznamená že mám problém raz za pár dní nasypať zásobník peletkami alebo vybrať popol ... Ešte mi núkali aj Eko hrášok tiež celkom zaujímavé strašná dilema keď s tým nemám žiadne skúsenosti ...
TomasHC
02.01.12,10:15
Prečo sa potom hovorí že od 37,5 cm netreba zateplovať? Je pravda že Svätý Anton patrí do 4tého snehového pásma tuším :O. Č o sa týka komfortu určite nechcem byť otrokom kúrenia ako moji svokrovci... majú krb a vzduchové rozvody po byte. Je s toho iba bordel a nekonečné prikladanie do krbu .... Dostupný mám aj plyn aj elektriku, ale ja som uvažoval nad peletkovým kotlom v kombinácii s drevom ale vraj je to nákladné na prevádzku.

375 netreba zatepľovať, lebo spĺňa normu o tepelných stratách pre novostavbu, to ale nič s reálnou úsporou pri prevádzke nemá...

Teplovzdušný krb + prieduchy nie je otročina, ale geniálna vec na prechodné obdobie a keď to nerobil nejaký mantinel, tak je to aj nehlučné a čisté.

Budem sa opakovať, ak je na výber plyn, elektro - volil by som plyn. Ak lepšie zateplíš a netrváš na vodnej podlahovke, dá sa riešiť aj elektrická podlahovka - netreba komín, kotol, revízie, dobre sa to reguluje, bez údržby, vstupné náklady porovnateľné, ale skôr aj nižšie.
drozdm
02.01.12,16:15
Čaute poraďáci.

Práve riešime otázku vykurovania a zateplenia, TUV a poterov do RD ktorý sa nachádza vo Svätom Antone. Steny mám sever a východ 37,5 cm juh a západ mám 30 cm porfix plus. Okná sú plastové dvojsklá.Slnečný pozemok v závetrí. Betonový strop zateplený 25cm minerálnou vlnou knauf. Kúrenie podlahové, 5cm EPS, 3cm formovaný EPS na vedenie trubiek. Zateplenie zatial žiadne , ale uvažujem nad 5cm. Obytná plocha 113 m2, výška stropu 2,35m.

Otázkou je teda čím máme kúriť, aký veľký obojživelný kotol treba, akú hrúbku zateplenia,koľko by mohla byť cena práce za montáž elektriky a aký máte názor na strojové potery z cemixu???

Všetkým Ďakujem za odpovede :)


(bungalov 864, euroline)
mam podobnu dilemu..uvažoval som nad radiatormi ale prehovorili ma na podlahovku..kuriť budem drevom ale aky kotol to neviem,,pravdepodobne klasika liatinovy viadrus a nejaka nadrž k tomu a samozrejme tuv budem riešiť obojživelnikom teda ohrev vody drevom v zime a elektrinou v lete. Zateplovať pravdepodobne budem aj ked som neplanoval ale po zrátani všetkych plusov a minusov sa mi to zda ako dobra investicia ak nie kôli uspore tak pre dosiahnutie čo najvyžšieho komfortu/ nebyť otrokom kurenia/. No a pod podlahovkou bude 3+3 eps ..musi stačiť lebo vyžšie už nemôžem asi .Ake potery davaš
tienik
02.01.12,19:32
mam podobnu dilemu..uvažoval som nad radiatormi ale prehovorili ma na podlahovku..kuriť budem drevom ale aky kotol to neviem,,pravdepodobne klasika liatinovy viadrus a nejaka nadrž k tomu a samozrejme tuv budem riešiť obojživelnikom teda ohrev vody drevom v zime a elektrinou v lete. Zateplovať pravdepodobne budem aj ked som neplanoval ale po zrátani všetkych plusov a minusov sa mi to zda ako dobra investicia ak nie kôli uspore tak pre dosiahnutie čo najvyžšieho komfortu/ nebyť otrokom kurenia/. No a pod podlahovkou bude 3+3 eps ..musi stačiť lebo vyžšie už nemôžem asi .Ake potery davaš

fuuu z Teba budu mat krtkovia radost. Fakt sa tam viac nezmesti?
drozdm
02.01.12,20:17
fuuu z Teba budu mat krtkovia radost. Fakt sa tam viac nezmesti?
jedine že dam niečo učinnejšie pri rovnakej hrubke a snad ešte 1 cm ale už mam nakupeny eps podlahovy
TomasHC
03.01.12,07:00
fuuu z Teba budu mat krtkovia radost. Fakt sa tam viac nezmesti? 6 cm EPS pod poterom by som až tak tragicky nevidel, predsa len pod dekou bude možno aj 10°C, čo je určite viac ako vonkajšia teplota v zime, nehovoriac o tom, že teplo ma tendenciu stúpať a ísť cestou menšieho odporu, t.j. radšej to teplo prestúpi do poteru akoby "bojovalo" s EPS :)
tienik
03.01.12,07:49
ja som to chapal ako 3 cm eps + 3cm systemova doska. Ale ked sa inac neda, tak to musi byt dobre ;)
filipenkobs
03.01.12,17:21
mam podobnu dilemu..uvažoval som nad radiatormi ale prehovorili ma na podlahovku..kuriť budem drevom ale aky kotol to neviem,,pravdepodobne klasika liatinovy viadrus a nejaka nadrž k tomu a samozrejme tuv budem riešiť obojživelnikom teda ohrev vody drevom v zime a elektrinou v lete. Zateplovať pravdepodobne budem aj ked som neplanoval ale po zrátani všetkych plusov a minusov sa mi to zda ako dobra investicia ak nie kôli uspore tak pre dosiahnutie čo najvyžšieho komfortu/ nebyť otrokom kurenia/. No a pod podlahovkou bude 3+3 eps ..musi stačiť lebo vyžšie už nemôžem asi .Ake potery davaš

potery budú na 99% s cemixu tuším sa to volá anhydrit (sádrové potery na podlahovku) , zateplovať som tiež nechcel preto som aj volil také múry aké mám... ale tiež po prerátaní asi zateplím :) a v podlahe budem mať 5+3 eps + 7cm potery, tiež nemôžem ísť vyššie ako 15 cm ... a kúrenie zatiaľ ma každý nahovára na plyn a pravdupovediac aj nad ním začínam uvažovať
drozdm
03.01.12,17:46
ja teda plyn neuvažujem,,je to pohodlny spôsob ale drahy .. v mojom pripade v žiadnom pripade
mendo933
03.01.12,17:50
potery budú na 99% s cemixu tuším sa to volá anhydrit (sádrové potery na podlahovku) , zateplovať som tiež nechcel preto som aj volil také múry aké mám... ale tiež po prerátaní asi zateplím :) a v podlahe budem mať 5+3 eps + 7cm potery, tiež nemôžem ísť vyššie ako 15 cm ... a kúrenie zatiaľ ma každý nahovára na plyn a pravdupovediac aj nad ním začínam uvažovať
na tych 7cm a este anhydrid, to ti uz kto poradil? Ja mam 20cm eps v podlahe a stacilo 4,5cm nad rurky a to len kvôli vysej vrstve eps. viac je vyhodenie penazi von oknom.
drozdm
03.01.12,17:57
na tych 7cm a este anhydrid, to ti uz kto poradil? Ja mam 20cm eps v podlahe a stacilo 4,5cm nad rurky a to len kvôli vysej vrstve eps. viac je vyhodenie penazi von oknom.
ok 4,5 nad rurky a kolko maju rurky odhadujem 2,8-3 cm ...takže spolu 7,5?
filipenkobs
03.01.12,18:48
na tych 7cm a este anhydrid, to ti uz kto poradil? Ja mam 20cm eps v podlahe a stacilo 4,5cm nad rurky a to len kvôli vysej vrstve eps. viac je vyhodenie penazi von oknom.

nooo ešte som sa nerozprával s ludmi čo mi to budú robiť, maly by sa v blízkej dobe dojsť pozrieť. Ale ak by stačilo menej tak by som dal radšej viac polystyrénu Moje rúrky majú 1cm priemer hliník/plast ,ktoré budú osadené v eps na podlahy (už ho mám kúpený kvôli izolácii) číže 8cm izolácie a trubky dokopy a 7cm potery aspoň zatial tak rátam. Aj mna odrádza cena za plyn ešte som to nejak neprerátal, no ale hádam sa nejak rozhodnem :)
tienik
03.01.12,20:25
no neviem, kazdy zdroj tepla cosi stoji. A nemusis sa bat, hadam raz dojde aj na tych co tvrdia ake je vykurovanie drevom lacne a budu ho musiet zacat nakupovat - potom sa jeho "vyhodnost" zas pomeni. Ked to vidim co sa deje v lete na dedinach...ach jaj.
lapejko
03.01.12,20:27
7 cm poteru spraví veľmi pomalý nábeh kúrenia, cementový stačí 5 cm a v systéme www.bekotectherm.cz stačí 3 cm, 30°C vstupná voda a cca 40 min nábeh, pri 7 cm to budú asi 4 hodiny a 45°C vstup.
lapejko
03.01.12,20:29
http://www.bekotec-therm.cz/ sorry, toto je správny link
drozdm
03.01.12,20:51
no neviem, kazdy zdroj tepla cosi stoji. A nemusis sa bat, hadam raz dojde aj na tych co tvrdia ake je vykurovanie drevom lacne a budu ho musiet zacat nakupovat - potom sa jeho "vyhodnost" zas pomeni. Ked to vidim co sa deje v lete na dedinach...ach jaj.
to maš pravdu s dedinamy len nie každy ma plyn a niekaždy si ho môže dovoliť,,noo a aj ked drevo zdražie..mysliš že plyn nie? a aj keby sa raz ten rozdiel zmenil..dovtedy budem kuriť drevom a až potom si dam plyn.. ušetrim ročne 1000
lapejko
03.01.12,21:12
no neviem, kazdy zdroj tepla cosi stoji. A nemusis sa bat, hadam raz dojde aj na tych co tvrdia ake je vykurovanie drevom lacne a budu ho musiet zacat nakupovat - potom sa jeho "vyhodnost" zas pomeni. Ked to vidim co sa deje v lete na dedinach...ach jaj.
ja ho kupujem už pár rokov v guľatine a spracujem doma, priama platba 500,00 za haru + náklady na pílu a elektrinu, no a koopu dobre využitého času mojich školopovinných slovensky lenivých detí...
tienik
04.01.12,08:47
No, je pravda ze sa da najst 1000 dovodov preco je dane kurenie lepsie.
Ale ja mam nejaky mentalny blok nici drevo takymto "bohapustym" sposobom. Ked vidim co vsetko z neho ide spravit, aky je to pekny a prijemny material na vela veci doma...a to nejdem hovorit o potrebe zelene pre nase dychanie.
Radsej na kurenie pouzijem elektriku vyrobenu z uranu - ten pre mna ako jednotlivca nema ine uplatnenie.
Ale chapem ze to nie je obchod pre vsetkych, preto radsej robime co robime a za chvilu mame vsade luky a krovie. Lebo posledne roky sa sakra vela tazi, ale nejak nevidim nikoho nic vysadzat.

Toto neberte ako namierene konkretne proti niekomu - je to len taky vseobecny povzdych nad systemom.

PS: viem ze ani plyn na tom nie je z nekonecnostou zdrojov lepsie, ale v principe, ani ten nie je pre nas zivotne dolezity.
drozdm
04.01.12,10:59
No, je pravda ze sa da najst 1000 dovodov preco je dane kurenie lepsie.
Ale ja mam nejaky mentalny blok nici drevo takymto "bohapustym" sposobom. Ked vidim co vsetko z neho ide spravit, aky je to pekny a prijemny material na vela veci doma...a to nejdem hovorit o potrebe zelene pre nase dychanie.
Radsej na kurenie pouzijem elektriku vyrobenu z uranu - ten pre mna ako jednotlivca nema ine uplatnenie.
Ale chapem ze to nie je obchod pre vsetkych, preto radsej robime co robime a za chvilu mame vsade luky a krovie. Lebo posledne roky sa sakra vela tazi, ale nejak nevidim nikoho nic vysadzat.

Toto neberte ako namierene konkretne proti niekomu - je to len taky vseobecny povzdych nad systemom.

PS: viem ze ani plyn na tom nie je z nekonecnostou zdrojov lepsie, ale v principe, ani ten nie je pre nas zivotne dolezity.
tak s tym vyrubom maš pravdu len čiastočne
palivove drevo je vyrabane z drevin mladšich a prevažne tych sortimentou ktore nie su zužitkovatelne na ine učely ..Pracujem ako horar a spravca lesov a poviem ti že palivo vyrabam takmer vylučne z takych drevin ktore su nepredajne do vyžšich kategorii a to sa mi zda ekonomicke..Ale nerobi to tak každy a v tom maš pravdu že sa tymto vzacnym materialom plitva..URAN? ten sa ti zda zdravši pre našu planetu? žartuješ však
tienik
04.01.12,11:29
tak ako pises, bolo by fajn keby sa na palivo pouzivalo len palivove drevo - napriklad za tym ucelom pestovane. Ale smola je v tom, ako aj sam priznavas, ze to tak nie je - vsak asi vsetci vidia ako sa to tu u nas nici jedna radost. A ked vezmeme ako dlho taky strom rastie...

S tym uranom som to nemyslel ako zart, preco aj. Poznas snad nejaky lepsi vyhladovy zdroj energie schopny pokryt potreby ludstva? Ja nie, a to uz dost dlho pracujem v tejto oblasti.
Treba si uvedomit ze do nekonecna nemozeme palit vsetko co vidime, raz sa to minie. A treba ist skor cestou pouzivania "koncentrovanejsej" energie - a tou cesta jadrovej energetiky iste je.
Chceme ci nechceme, nemame momentalne vela moznosti, ba priam toho casu asi ani ziadnu inu.
220870
04.01.12,11:49
V Japonsku už dlhšie .V Čechách tuším od tohto roku začínajú predávať vodíkové palivové články pre kúrenie v domácnostiach.Zatiaľ je to síce utópia ,ale od ceny 220USD za barel ropy sa to vraj oplatí.Uvidíme.
alltracboy
04.01.12,12:01
tak s tym vyrubom maš pravdu len čiastočne
palivove drevo je vyrabane z drevin mladšich a prevažne tych sortimentou ktore nie su zužitkovatelne na ine učely ..Pracujem ako horar a spravca lesov a poviem ti že palivo vyrabam takmer vylučne z takych drevin ktore su nepredajne do vyžšich kategorii a to sa mi zda ekonomicke..Ale nerobi to tak každy a v tom maš pravdu že sa tymto vzacnym materialom plitva..URAN? ten sa ti zda zdravši pre našu planetu? žartuješ však
planete je to jedno.. ked ludia vymru tak do 100 rokov tu bude vsetko zarastene a prirode uran nevadi. Priroda si s ludmi poradi ako nic pokial na to pride
filipenkobs
19.01.12,07:10
Teraz ma začinaju nahovarat na tepelne cerpadlo vzduch/vzduch, aky mate nato nazor ???
tienik
19.01.12,08:53
tak to tak mozno do skoropasivu. Ale v normalnom RD to bude prievan ako sa patri. Ked TC, tak iste radsej vzduch - voda.