majjkaa
01.01.12,18:11
Prosím Vas ako si zmenim nastavenie Y a Z
Ci mam slovensku alebo anglicku klavesnicu stale mam tieto pismena ako na anglickej, nechapem to

y - mam hore
Z - mam dole

potrebujem to dať opačne, no prepinanim klavesnice SK/EN sa to vobec nemeni

Poradte mi niiekto ..... :)
majjkaa
01.01.12,17:19
dobre a ked chcem QWERTZ? neviem to nastavit, nemam ani taku moznost v nastaveniach
Atomer.sk
01.01.12,17:22
dobre a ked chcem QWERTZ? neviem to nastavit, nemam ani taku moznost v nastaveniach

Na vyber mas:
Slovak
Slovak (qwerty)

Tak ked nechces qwerty, daj to prve.
KEJKA
01.01.12,17:26
ked klikneš pravou myšou na SK, tak sa ti zobrazí ponuka,tam zvolíš NASTAVNIA
a potom pri jazyku SLOVENČINA zvoľ aj slovenské rozloženie klávesnice....
majjkaa
01.01.12,17:55
Uz je to vyriesene, bolo treba este restartnut PC aby sa zmeny prejavili :) majta sa DIKES
jojom
01.01.12,18:48
Prepínanie klávesníc sa dá aj skratkou na klávesnici stlačením kombinácie ľavý Alt + Tab.
Atomer.sk
01.01.12,19:53
Prepínanie klávesníc sa dá aj skratkou na klávesnici stlačením kombinácie ľavý Alt + Tab.

Alt + Tab robi prepinanie okien.
Mal si na mysli lavy Alt + Shift.
Vlado40
01.01.12,20:13
Alt + Tab prepína okná ,ale zároveň prepne aj klávesnicu.
misoft
01.01.12,20:36
ľAlt+Tab = okná
ľShift+ľAlt = prepínanie národných klávesníc
Nella_2
02.01.12,07:14
Slovenská má byť QWERTY.
Hádam QWERTZ, nie?
sthruska
02.01.12,08:13
Ja mám natvrdo QWERTY. Kto si má pamätať či mám zapnutú slovenskú ale anglickú klávesnicu a hlavne podľa toho písať. To mi nejde.
misoft
02.01.12,10:55
Sú dve "slovenské" klávesnice (sú aj na inšt.CD - ak chceš obe, musia sa "doinštalovať") a to Slovenčina a Slovenčina(Qwerty).
Východzia je Slovenčina - usporiadanie Qwertz, pridaním ďalšej dosiahneš "prehodenie" Y a Z.
kopretinka
02.01.12,10:58
ja mám nastavenú slovenskú ale aj tak sa mi občas sama od seba prepne a vymení sa mi Y a Z.....potom to zrazu je zase normálne....nikde nič neprepínam,tak nechápem,ako sa to môže stať :confused:
misoft
02.01.12,11:13
kopretinka
02.01.12,11:14
tiež si myslím :mad:
sthruska
02.01.12,11:24
//ale aj tak sa mi občas sama od seba prepne a vymení sa mi Y a Z
Ja si tipnem, že Ti to robí vo Worde.
kopretinka
02.01.12,11:27
//ale aj tak sa mi občas sama od seba prepne a vymení sa mi Y a Z
Ja si tipnem, že Ti to robí vo Worde.
ja vôbec nemám word
marjankaj
02.01.12,11:32
ja vôbec nemám word

A nepodarilo sa ti náhodou stlačiť kombináciu ALT+SHIFT alebo CTRL+SHIFT? Tak sa to prepína tiež.
sthruska
02.01.12,12:00
Ani iný textový editor?
Word totiž prepína klávesnicu automaticky (aj keď mu to zakážeš) podľa texu - či je definovaný ako slovenský alebo anglický.
Takže najprv si zisti či to robí PC vo všeobecnosti alebo len niektorý program.
Vlado40
02.01.12,13:30
Hádam QWERTZ, nie?

Otvor oči ,ja mám tak.
Vlado40
02.01.12,16:06
Nemiešaj písací stroj s PC.
Nella_2
02.01.12,16:22
nemiešam, ale klávesnica slúži stále na to isté - či na písacom stroji, či na PC ;)... tí, čo ovládajú strojopis, vedia, o čom píšem.
Vlado40
02.01.12,17:51
Presne tak.Rozloženie Y a Z na klávesnici v PC je označená ako QWERTY.To ,že pri písacom stroji ide o rozloženie klávesnice ako QWERTZ dobre viem ,aj keď vlastne ide o isté neriešim to.Keďže píšem príspevok do rubriky POČÍTAČ nie PÍSACÍ STROJ ,tak používam označenie ako je to v PC ,aby som niekoho menej zdatného nezmiatol a aby nehľadal na zmenu YaZ v PC označenie QWERTZ.Nepíšem príspevky preto aby som niekoho urážal ale poradil,presne v tom znení bola aj moja reakcia na Tvoj príspevok.To ,že to niekto pochopí ináč ,tak s tým nič nenarobím.
adi11
02.01.12,18:12
..prepacte, ale ked sa tu hovori o klavesnici..mozem sa spytat, ze vymenila som staru hlucnu za tichu a nefungovala mi i ked svietil numlock ?..a chcela by som to vymenit, lebo mojmu sb tukanie strasne vadi..dakujem
misoft
02.01.12,21:32
NumLock = ak svieti, numerická klávesnica je primárne nastavená na vkladanie čísel a aritmetických funkcií (+ - / *). Pokiaľ nesvieti = chová sa ako kurzorové klávesy (vpravo, vľavo, hore, dole - pre hranie hier to niektorí používajú).
Stav sa prepína klávesou Num Lock.
Nella_2
03.01.12,06:00
Presne tak.Rozloženie Y a Z na klávesnici v PC je označená ako QWERTY.To ,že pri písacom stroji ide o rozloženie klávesnice ako QWERTZ dobre viem ,aj keď vlastne ide o isté neriešim to.Keďže píšem príspevok do rubriky POČÍTAČ nie PÍSACÍ STROJ ,tak používam označenie ako je to v PC ,aby som niekoho menej zdatného nezmiatol a aby nehľadal na zmenu YaZ v PC označenie QWERTZ.Nepíšem príspevky preto aby som niekoho urážal ale poradil,presne v tom znení bola aj moja reakcia na Tvoj príspevok.To ,že to niekto pochopí ináč ,tak s tým nič nenarobím.

Ani mojím cieľom nie je niekoho urážať, to nie je môj štýl. Zadávateľka písala, že chce zmeniť svoju klávesnicu zo súčasného stavu Y = hore, Z = dole opačne. A Ty si jej odpísal, že slovenská má byť QWERTY. Lenže to ona práve nechce, tak to má zrejme teraz, preto som reagovala, že slovenská má byť QWERTZ. Ona chcela klasické slovenské rozloženie klávesov, keď je Z hore a Y dole. Máme totiž 2 druhy klávesníc aj pre PC alebo aj na notebookoch - "slovenskú" (to je tá QWERTZ a vtedy sa nemusí nič nastavovať) alebo "slovenskú (QWERTY)" (a vtedy môže niekomu vadiť to Y hore). Takže nie je pravda to, čo si napísal, že slovenská má byť QWERTY. Je to jedna z verzií slovenských klávesníc. Ja mám napríklad klávesnicu QWERTZ.
sthruska
03.01.12,06:51
// zodpovedá profesionálnemu rozloženiu klávesov slovenského písacieho stroja.
K tomu poznámočka. To vôbec nie je pravda. Skutočnosť je taká, že rozloženie písmen na klávesnice je totálne neergonomické. Každý kto sa učil písať 10 musel na to prísť.

Dôvod: prvé písacie stroje neboli dokonalé. Pisárky písali tak rýchlo, že to písacie stroje nezvládali. Konštruktéri to riešili neergonomickým rozložením klávesov, čím docielili menšiu rýchlosť písania.

// akurát písmeno Y je hore a Z je vľavo dole), ale to je už skôr programátorská alebo pre tých, čo používajú často anglickú klávesnicu.


To je ono!
Nella_2
03.01.12,07:20
// zodpovedá profesionálnemu rozloženiu klávesov slovenského písacieho stroja.
K tomu poznámočka. To vôbec nie je pravda. Skutočnosť je taká, že rozloženie písmen na klávesnice je totálne neergonomické. Každý kto sa učil písať 10 musel na to prísť.

Dôvod: prvé písacie stroje neboli dokonalé. Pisárky písali tak rýchlo, že to písacie stroje nezvládali. Konštruktéri to riešili neergonomickým rozložením klávesov, čím docielili menšiu rýchlosť písania.

// akurát písmeno Y je hore a Z je vľavo dole), ale to je už skôr programátorská alebo pre tých, čo používajú často anglickú klávesnicu.


To je ono!

Ja som problém pri učení sa všetkými desiatimi nemala, neviem ako ostatní.;)

Ináč z Wikipédie:
"Už pri vývoji prvej verzie Typewritera sa C. L. Sholes potýkal s nepríjemným problémom. Keď sa na stroji písali príliš rýchlo písmená, ktorých typové páky boli tesne vedľa seba, dochádzalo k ich častému zasekávaniu a písanie sa tak stalo veľmi obtiažnym. Preto prišiel vynálezca Typewritera so zaujímavou myšlienkou: typové páky s najčastejšie používanými písmenami anglickej abecedy umiestnil ďalej od seba a zároveň zvolil také rozloženie, ktoré by pisateľovi umožnilo rýchly spôsob písania (mohol stláčať klávesy rýchlo za sebou pomocou všetkých desiatich prstov, vtedy ešte naspamäť). Víťazstvo v súťaži v rýchlosti a presnosti písania dalo prednosť tomuto rozloženiu kláves pred všetkými ostatnými (rôzne počty radov kláves atď.). V roku 1888 (http://sk.wikipedia.org/wiki/1888) bolo toto rozloženie kláves prijaté v Toronte v Amerike na zjazde odborníkov ako štandard.
Vďaka úspechu Typewritera II prevzali toto rozloženie ďalšie spoločnosti, ktoré ho rozšírili do celého sveta. Niektoré národy zaviedli drobné úpravy. Slovenská klávesnica vychádza z nemeckých písacích strojov, ktoré sa na Slovensko začali dovážať koncom 19. storočia. Mali prehodené klávesy Z a Y, pretože Z sa v nemčine používa oveľa častejšie ako Y. Nielen v Nemecku, ale aj u nás je z ergonomického hľadiska výhodnejšie umiestenie Z na hornom písmenovom rade."
sthruska
03.01.12,07:26
// Nielen v Nemecku, ale aj u nás je z ergonomického hľadiska výhodnejšie umiestenie Z na hornom písmenovom rade.

Hm, tak toto mi akosi nepasuje. Mne je úplne jedno či použujem malíček ľavej ruky alebo ukazovák pravej :D
sthruska
03.01.12,07:28
použujem = použijem. Nejde mi to opraviť.
Nella_2
03.01.12,07:31
// Nielen v Nemecku, ale aj u nás je z ergonomického hľadiska výhodnejšie umiestenie Z na hornom písmenovom rade.

Hm, tak toto mi akosi nepasuje. Mne je úplne jedno či použujem malíček ľavej ruky alebo ukazovák pravej :D

Lebo si sa asi neučil písať všetkými desiatimi... asi je to otázka zvyku.:);)
sthruska
03.01.12,08:21
Keby som nepísal desiatimi, tak by som používal iba ukazováky :--- Som síce samouk, ale to nič nemení na veci.
adi11
03.01.12,11:11
NumLock = ak svieti, numerická klávesnica je primárne nastavená na vkladanie čísel a aritmetických funkcií (+ - / *). Pokiaľ nesvieti = chová sa ako kurzorové klávesy (vpravo, vľavo, hore, dole - pre hranie hier to niektorí používajú).
Stav sa prepína klávesou Num Lock.
..lenze mne svietil NumLock a neslo mi pisat..ci nahodou netreba tu klavesnicu aj nainstalovat, lebo len kablik sme strcili vzadu do PC a tusim sa nieco pytalo..:confused:..
Nella_2
03.01.12,11:26
Keby som nepísal desiatimi, tak by som používal iba ukazováky :--- Som síce samouk, ale to nič nemení na veci.
No hej, ale je rozdiel písať desiatimi len tak, ako Ti to pasuje a rozdiel vedieť správny prstoklad, aký sa učí na strojopise. Vtedy by Ti ani neprišlo divné, že prečo sú tie písmená akurát tak rozložené. Vraj sa ich snažili rozmiestniť tak, aby neboli zamestnané len tie isté prsty a aby sa používala rovnomerne ľavá a pravá ruka.

A keďže sa tento typ rozloženia písmen na klávesnici používa už roky, tak asi je to znak, že zatiaľ nikto nič lepšie nevymyslel. Iste, jednotlivé národy by privítali nejaké tie zmeny, ale potom by tie klávesnice neboli jednotné.

Tu je napr. návrh reformovanej slovenskej klávesnice, kde sú slovenské častejšie používané písmenká (ď, ť, š...) umiestnené namiesto takmer vôbec u nás nepoužívaných (q, w...)

http://aboq.org/klavesnica.htm
Nella_2
03.01.12,11:35
..lenze mne svietil NumLock a neslo mi pisat..ci nahodou netreba tu klavesnicu aj nainstalovat, lebo len kablik sme strcili vzadu do PC a tusim sa nieco pytalo..:confused:..
No, asi je potrebné ju nainštalovať, ak ju automaticky počítač nerozpoznal.
A možno stačí odinštalovať starý ovládač od minulej klávesnice...a potom reštartovať
misoft
03.01.12,16:57
Skúsil by som v Správcovi zariadení odobrať terajšiu klávesnicu (ak tam je) - pichnúť novú, reštartovať OS. Ten by potom mal nájsť klávesnicu v USB a mal by pre ňu nájsť ovládač (má v sebe default 101/102 kláves).
adi11
03.01.12,19:18
..a slo by to este zrozumitelnejsie..kde asi najdem Spravcu zariadeni ?
Vlado40
03.01.12,20:32
Aká je to klávesnica ?Má konektor PS2 alebo USB.Zvykne byť ku klávesniciam aj redukcia z USB na PS2.
adi11
03.01.12,20:53
Aká je to klávesnica ?Má konektor PS2 alebo USB.Zvykne byť ku klávesniciam aj redukcia z USB na PS2.
nova klavesnica nema USB, teda moc tomu nerozumiem..ma taky konektor, ktory sa vzadu dava do pc
Vlado40
03.01.12,21:05
Tento ?Značka klávesnice ?
adi11
04.01.12,11:43
Tento ?Značka klávesnice ?
..ano taky..a znacka je BENQ
misoft
04.01.12,14:06
Konektor PS2
mirec zbirec
04.01.12,14:44
nastavenie klavesnice v control panely
Ailise
03.05.13,06:19
Zdravím,
neviete mi prosím poradiť, čo mám spraviť, ak mi SK klávesnica sama zrazu automaticky prepla na qwertz napriek tomu, že mám normálne nastavené sk qwerty?
Ailise
03.05.13,06:25
Aha nič, už som na to prišla, bolo to treba nastaviť aj na takej malej klávesničke vpravo dole, teda nestačí to prepnúť len v panely jazykov a ovládacom panely.
mino_plewis
03.05.13,07:05
Viacerí sa tu čudujete ako je možné, že sa vám prepína klávesnica sama od seba. Odporúčam pozrieť nastavenia v Control Panel -> Region and Language (u mňa na win 7), iné verzie to môžu mať v inom menu. Väčšinou je to čosi ako Nastavenia -> Lokálne nastavenia, prípadne priamo položka Klávesnica (myslim, že staršie Windowsi to mali tu). Každopádne je treba nájsť nastavenie klávesnice a tam položku Rozšírené nastavenia (u mňa Advanced Key Settings). Tu sa dá zmeniť kombinácia kláves, ktorá prepína používanú klávesnicu - nastavenia CTRL a SHIFT sú veľmi obľúbené, no človek si potom ani neuvedomuje, že sú to klávesy vedľa seba a častokrát prepne klávesnicu náhodou stlačenim oboch naraz pri použití SHIFT. Odporúčam teda radšej kombinácie s ALT. Pozor však treba dať aj na nastavenia prepínania jednotlivých lokálnych klávesníc, pretože tu si viete nadefinovať toho viac, napríklad CTRL a nejakú číslicu. A to už nie je také bežné a vedie len k zmätkom. Skontrolujte si to a vypnite.

A staršie počítače vám nemusia rozchodiť zasunutie klávesnice do PS2 pri zapnutom počítači. Osobne som tak odpálil PS2 vstup na jednom Delli. Keď neviete čo robíte, radšej vždy vypnite PC - ono si to pri štarte rovno najde aj ovládače, alebo vás upozorní na nový hardvér.
misoft
03.05.13,12:13
Zdravím,
neviete mi prosím poradiť, čo mám spraviť, ak mi SK klávesnica sama zrazu automaticky prepla na qwertz napriek tomu, že mám normálne nastavené sk qwerty?
Jednoducho:
Choď do Ovládacieho panelu - Miestne a jazykové nastavenie > Klávesnice a jazyky > Zmeniť klávesnice a nájdi si tú "nešťastnú" QWERTZ a vyraď ju zo zoznamu (máš tam asi obe). Ostane ti len QWERTY a už sa nebude prepínať.
kopretinka
04.05.13,14:07
mne sa niekedy prepína Y a Z samé od seba,nič nerobím,jednoducho sa to stane a potom sa to samé vráti naspäť.......asi nejaký duch.....
Pokiaľ máš "nainštalované" obe klávesnice (QWERTZ i QWERTY) v Miestne a jazykové nastavenie > Zmeniť klávesnice (uvidíš zoznam) - môžeš po vysvietení názvu klávesnice si ich presúvať hore a dole - tá najvyššia je preferovaná.
Ono totiž niektoré dokumenty (potvory) majú v kóde z znakovú sadu zaznačenú a pokiaľ je automatické prepínanie - tak prepne podľa dokumentu.
Ak ich teda máš obe - tú "nepohodlnú" odober - potom už nebude mať na výber a ostane len jedna.
nerozumiem reči tvojho kmeňa :-D už som si zvykla
kopretinka
04.05.13,14:29
Toto som myslel.
uff
misoft
04.05.13,19:30
Neuffkaj - nie si indián! :D A máš tam číselka - poradie + popis.
yotube
26.11.14,12:19
za zmenenie y za z velmi dakujem
missnadik
29.11.14,18:29
klikni si na EN a tam budeš mať aj SK, klikni na SK a hotovo :)
rosario
05.01.15,05:45
Tiež som sa zvykla čudovať nečakanej zámene Y a Z a po čase som zistila, že Ctrl+Shift mi prepína medzi QWERTZ a QWERTY.