luja5
01.01.12,19:34
Ahojte,
vedel by, prosím, niekto poradiť, v čom to môže byť, že ak pozeráme rovnaký film na dvoch TV v dvoch izbách, na jednom je vysielanie oneskorené o niekoľko sekúnd?
Keď máme bežne dvere pootvárané, tak slová z druhého TV počujeme ako ozvenu slov z prvého. Stáva sa len občas, aby sme boli doma naladení na rovnakú TV-nôtu, ale keď sa stane, cítime sa ako v hore :).
Alebo nám zostáva len zatvárať dvere na izbách?
Ďakujem.
lujza.j
01.01.12,18:38
tiež to mám, na jednej telke digital vysielanie na druhej analog-kablovka, aj ty tak? myslím že sa s tým nedá nič robiť...ale sú tu iní šikovníci možno vedia ako nato...:)
misoft
01.01.12,18:39
lu: a tipnem si - jeden pozeráte digitál a druhý analóg.
lujza.j
01.01.12,18:42
héééj teraz som to napísala jáááá:):)
luja5
01.01.12,18:45
Lujza a Misoft, áno asi tak nejako, teda ten jeden TV, ktorý sa oneskoruje, ja napojený na Set-Top-Box.
misoft
01.01.12,18:46
Odpoveď je jednoduchá: signál v kábli.
Digitál = zhluk jedničiek a núl prichádza do telky (STB), kde sa musí dekódovať (rozložiť) na obrazovú časť a zvukovú časť + čast EPG a teletext a tie potom "poslať" jednotlivým "častiam telky na spracovanie - obrazovú pre obraz a zvukovú pre zvuk.
Analóg= dekódovanie už robí poskytovateľ a káblom sa "valí" analógový signál frekvenčne modulovaný, ktorý má obrazovú časť a zvukovú časť. Televízor už nemusí nič dekódovať, len si pekne oba časti "signálu" zoberie a pošle príslušným "častiam" na spracovanie - obraz do obrazovej časti a zvuk do zvukovej.
Preto je analóg v predstihu pre digitálom.
Doplním: analóg aj digitál môžu cestovať jedným káblom spoločne - neprekážajú si.
lujza.j
01.01.12,18:52
ja mám ozvenu aj na digitály ....
luja5
01.01.12,18:53
Odpoveď je jednoduchá: signál v kábli.
Digitál = zhluk jedničiek a núl prichádza do telky, kde sa musí dekódovať (rozložiť) na obrazovú časť a zvukovú časť + čast EPG a teletext a tie potom "poslať" jednotlivým "častiam telky na spracovanie - obrazovú pre obraz a zvukovú pre zvuk.
Analóg= dekódovanie už robí poskytovateľ a káblom sa "valí" analógový signál frekvenčne modulovaný, ktorý má obrazovú časť a zvukovú časť. Televízor už nemusí nič dekódovať, len si pekne oba časti "signálu" zoberie a pošle príslušným "častiam" na spracovanie - obraz do obrazovej časti a zvuk do zvukovej.
Preto je analóg v predstihu pre digitálom.
Doplním: analóg aj digitál môžu cestovať jedným káblom spoločne - neprekážajú si.
Ďakujem za vysvetlenie, už tomu rozumiem.
Záver - ak nám ozvena bude vadiť, zatvárať dvere :):).
lujza.j
01.01.12,18:55
ja som to robievala tak, že ak sa kukali rovnaké programy tak sa na tej telke kde bol menej kvalitný zvuk, ten zvuk vypol:) dvere na spálni nemám
misoft
01.01.12,18:57
:D:D:D - ja niekedy mávam trojitú ozvenu. Jeden program sledovaný na digitál, analóg a PC.
lujza.j
01.01.12,18:59
ja som teraz skúšala: v spálni mám CA modul a v obyvke set-box oba digital a tiež je ozvena
misoft
01.01.12,19:09
CA modul je rýchlejší, pretože sa stáva akoby súčasťou telky - STB (cez SCART) má "zdržanie".
CA modul je priamo pripojený zbernicou (konektorom) televízorom, takže dekódovanie ide priamo a signál je rovno rozdelený na obraz a zvuk, pri STB signál ide do STB - dekóduje - pošle do telky - tá to rozdeli naobraz a zvuk.
misoft
01.01.12,19:14
Inak CA modul je užívateľsky lepší - všetko sa robí na telke, žiadne ďalšie krabičky a sarapatičky (nie ako pri STB kábel-STB-kábel-TV) + DO TV a DO STB. Tu je len jedno DO od telky.
lujza.j
01.01.12,19:24
len tragédia je to že upc, pchá ludom set-boxy pritom vedia že sú nekvalitné a ked chce byť človek alebo musí byť v upc/moj prípad/ tak CA modul je cenovo výhodnejší ako zobrať si další set.box. skoro všetky telky teraz predávané majú nato dieru
misoft
01.01.12,19:40
lujzi: máš aj možnosť objednať si CA modul. Ja som to pri zavádzaní digitálu využil. Objednal som si CA modul (stál 60€ ale je môj), kuriérom mi došiel do troch dní. Vtedy ešte neponúkali ako alternatívu, ale ja som o týchto moduloch vedel, tak som to na nich "vybafol" :D.
Teraz už je možnosť medzi STB a CAM (i keď radosť z toho nemajú :D)
lujza.j
01.01.12,19:52
lujzi: máš aj možnosť objednať si CA modul. Ja som to pri zavádzaní digitálu využil. Objednal som si CA modul (stál 60€ ale je môj), kuriérom mi došiel do troch dní. Vtedy ešte neponúkali ako alternatívu, ale ja som o týchto moduloch vedel, tak som to na nich "vybafol" :D.
Teraz už je možnosť medzi STB a CAM (i keď radosť z toho nemajú :D)

ja som to vedela od kolegu ten si kupoval niekedy v lete telku, ja som mala v pláne kupovať tak som sa nachystala že si už kúpim s týmto prístupom.v tedy som to nikde ani nečítala ani na nete som to nevidela, ked som si to bola vybavovať 12/2011 povedali že kurierom nehrozí:mad:, tak som tam musela ísť, tam som si vypočula, že to majú v ponuke len od marca 2011.
misoft
01.01.12,20:20
No ja mám "papiere" na CAM rovno od UPC - klasická faktúra a dodací list kuriéra.
luja5
02.01.12,12:15
... CA modul je cenovo výhodnejší ako zobrať si další set.box. skoro všetky telky teraz predávané majú nato dieru

Inak CA modul je užívateľsky lepší - všetko sa robí na telke, žiadne ďalšie krabičky a sarapatičky (nie ako pri STB kábel-STB-kábel-TV) + DO TV a DO STB. Tu je len jedno DO od telky.
Toto ma zaujalo, tak sa zase len laicky (inak neviem ;):)) opýtam :
Na TV, ktorý máme napojený na STB, sú dva otvory. Jeden s názvom SD CARD, druhý je prelepený a na lepke je text COMMON INTERFACE REMOVE COVER TO ECCESS SLOT. Neviem, na čo sú tie otvory. Do jedného (neviem do ktorého) by sme mohli dať ten CA modul a potom STB použiť na napojenie druhého TV, ktorý tie otvory nemá? Tiež máme UPC. Ď.
anonym222
02.01.12,19:14
Doplním: analóg aj digitál môžu cestovať jedným káblom spoločne - neprekážajú si.
Neprekážajú si najmä preto že sú modulované na inom kmitočte. Ono aj ten digitál je v kábli v podstate analogový.
A ani dva analógové signály v kábli ani v éteri si neprekážajú a to iba preto, že sú modulované iným nosným kmitočtom.
misoft
02.01.12,20:24
Toto ma zaujalo, tak sa zase len laicky (inak neviem ;):)) opýtam :
Na TV, ktorý máme napojený na STB, sú dva otvory. Jeden s názvom SD CARD, druhý je prelepený a na lepke je text COMMON INTERFACE REMOVE COVER TO ECCESS SLOT. Neviem, na čo sú tie otvory. Do jedného (neviem do ktorého) by sme mohli dať ten CA modul a potom STB použiť na napojenie druhého TV, ktorý tie otvory nemá? Tiež máme UPC. Ď.
Common Interface = tam sa vkladá CA modul (v ňom je karta - POZOR, UPC páruje kartu s CA modulom, tak ako párujú karty so STB) T.z. že aj keby ste vložili CA modul do telkáča - karta z STB nebude spárovaná a nebude fachčiť!
Takto vyzerá CA modul
http://www.tvsatnitra.sk/components/com_virtuemart/shop_image/product/f1fabaeb1f36d6af2dd83fa51a09d31c.jpg
http://www.gebruikers.tv/wordpress/wp-content/uploads/2008/11/ci-slot.gif
C = CI slot, B = CA modul, C = SC - Smart Card (napr. od UPC)
http://img.nejlepsiceny.cz/direct/iR/importprodukt-orig/562/5624fbc852877a14e6312252938bcdf1--mmf250x250.jpg
Smart karta - tá prakticky má kód pre CA modul alebo STB, ktorý to potom dekóduje.
luja5
03.01.12,09:19
Common Interface = tam sa vkladá CA modul (v ňom je karta - POZOR, UPC páruje kartu s CA modulom, tak ako párujú karty so STB) T.z. že aj keby ste vložili CA modul do telkáča - karta z STB nebude spárovaná a nebude fachčiť! ...

Ďakujem za vysvetlenie a (pre mňa :)) zrozumiteľný návod. Pekný deň.