Jana P
02.01.12,11:00
Prosím o radu, hľadala som na porade, ale nikde som nenašla 100% odpoveď, všade sa to nejak rozchádzalo, tak až viete, poraďte mi :-) Máme ľudí na dohodu, ktorí pracujú viac ako 4 hod. denne a chceme im dávať stravné lístky. nemáme kolektívnu zmluvu, len v dohodách zakotvené to, že stravenky budú dostávať. Je tých 55% daňovo uznateľných? A ľuďom na TPP platíme diéty (keďže sú na stavbách mimo štandardného miesta pracoviska) 8,80 €/deň, tie mi vstupujú v plnej výške do nákladov? Ďakujem za odpovede.
inuš
02.01.12,10:58
Zákonník práce
§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.


Zákon o dani z príjmov
§ 19
Daňové výdavky
(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.


(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, 84)
b) výdavky (náklady) na prevádzku vlastného zariadenia na ochranu životného prostredia podľa osobitných predpisov, 85)
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na

1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk,
2. starostlivosť o zdravie zamestnancov v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi a na vlastné zdravotnícke zariadenia, 86)
3. vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia,
4. výchovu a vzdelávanie žiakov v stredných odborných školách a žiakov v odborných učilištiach, s ktorými má zamestnávateľ uzavretú pracovnú zmluvu podľa osobitného predpisu 15a) na finančné zabezpečenie žiakov a hmotné zabezpečenie žiakov, 86aa) na činnosť stredísk praktického vyučovania nad rámec poskytnutých normatívnych finančných prostriedkov 86ab) a na prevádzku strednej odbornej školy nad rámec poskytnutých normatívnych finančných prostriedkov 86ab)
5. príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom, 86a)
6. mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi17) okrem cestovných náhrad podľa osobitných predpisov,15).
Jana P
02.01.12,12:41
Ďakujem, bohužiaľ presne túto odpoveď som nechcela, niekedy mám pocit, že som z inej planéty, ale neviem tam nájsť úplné odpovede na moje otázky... ten nárok sa týka aj dohodárov, čo len zamestnancov na TPP? 55% sa vzťahuje len na stravné, či aj celkovo na diéty? Ja tých 8,80/deň účtujem v plnej výške na 512, je to tak správne? A taktiež pôvodná otázka, je tých 55 za stravné daňovo uznateľných ak nemáme kolektívnu zmluvu?
lubatko
24.01.12,15:15
Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú iba ustanovenia prvej časti a šiestej časti Zákonníka práce. Pracovnoprávne nároky a povinnosti zamestnávateľa voči osobám vykonávajúcim prácu na základe niektorej z dohôd upravuje deviata časť Zákonníka práce. Ustanovenia o stravovaní zamestnancov sa teda nevzťahujú na osoby vykonávajúce prácu u zamestnávateľa na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti resp. dohody o brigádnickej práci študentov
Nárok na zabezpečenie stravovania osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru môže vzniknúť, ak
- táto osoba má poskytovanie stravovania dohodnuté v konkrétnej dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru (§ 224 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce) alebo ak- zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov podľa § 152 ods. 8 písm. c) Zákonníka práce rozšíri okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie a ktorým bude prispievať na stravovanie o túto skupinu osôb; ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, môže o rozšírení okruhu osôb, ktorým sa zabezpečí stravovanie a ktorým sa bude prispievať na stravovanie rozhodnúť zamestnávateľ (podnikateľská sféra). Príspevok zamestnávateľa na toto stravovanie je daňovo uznaný výdavok (max. 55 % zo stravného pre časové pásmo 5 – 12 hodín, t. j. max. do 55 % z 3,80 €).Stravné, ktoré sa zamestnancovi poskytuje pri pracovnej ceste v sume 8,80 € ako nárokové plnenie, je daňovo uznaný výdavok v plnej výške.
Ticket Restaurant
13.02.12,09:33
Ano, v prípade, ak ste sa ako zamestnávateľ s Vašimi zamestnancami, s ktorými ste uzatvorili dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, dohodli, že im budete poskytovať stravovacie poukážky, bude takto poskytnuté stravovanie posúdené v zmysle ustanovenia §152 Zákonníka práce a následne suma 55 % z ceny jedla najviac do sumy 2.09 bude u zamestnávateľa daňovým výdavkom (za predpokladu splnenia ostatných podmienok). K druhej Vašej otázke - áno, v prípade, ak Vaši zamestnanci vykonávajú prácu mimo svojho pracoviska a sú na pracovnej ceste, vzniká im nárok na stravné. Tu doporučujeme overiť, aké miesto pracoviska majú uvedené v pracovnej zmluve a v cestovnom príkaze.
bscpartners
28.02.12,10:00
ku komentáru od lubatko: keďže §152 je súčasťou 6. časti zákonníka práce mám za to, že ustanovenie o stravovaní zamestnancov sa vzťahuje rovnako na zamestnancov pracujúcich na základe uzatvorených dohôd, ktoré ako ste už spomenuli, sú špecifikované v 9. časti. Napriek tomu nemám istotu, že §152 ods. 1 sa vzťahuje na "dohodárov" a preto som sa snažil preskúmať "definíciu" zamestnanca, ktorá je uvedená v §11, t.j. zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovno-právnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu. A závislá práca je definovaná ako práca, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, ktorá je vykonávaná výlučne osobným výkonom práce zamestnanca per zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností. Z uvedeného mi vyplýva, že nemám dôvod skúmať §152 ods.8 písm. c) a nejakým vnútorným predpisom a podobne rozširovať okruh fyzických osôb, ktorým by sa zabezpečovalo stravovanie, keďže mi táto povinnosť vyplýva priamo z §152 ods. 1.
Ak tomuto niekto rozumie, rád si prečítam návod, o postupe, ktorý mi presne pomôže určiť povinnosť alebo len možnosť zabezpečiť stravovanie dohodárom, pracujúcim v zmene viac ako 4 hodiny.
lubatko
05.03.12,15:34
§ 152 Zákonníka práce je súčasťou siedmej časti Zákonníka práce - Sociálna politika zamestnávateľa a nie šistej časti zákonníka práce - Ochrana práce.
bscpartners
06.03.12,08:16
ješkovi voči....trapas, je to tak :) ja som videl na jednej strane v knihe šiesta časť a nečakal som, že bude taký krátky a hned na druhej strane už bude siedma časť, to lecos vysvetľuje :)
malosko
06.03.12,10:44
Ahojte, nenasla som nikde podobny pripad tak prosim o radu.
Jedna sa o vyuctovanie zahranicnych cestovnych nahrad. Zamestnanec cestovala do Singapuru nasledovne.
1 den. : Trnava - hr.prechod Berg 03:00 - 04:00 (autom)
hr.prechod - Vieden 04:00 - 05:00
odlet z Viedne 06:55 prílet do Zurichu 08:20
odlet z Zurichu 08:20 prílet do Singapuru 06:05 (2. den)

Za prvy den som mu priznala stravne pre Singapur (stravil tam 13 hod 15 min). Len neviem ci som postupovala spravne a ci to netreba nejak ciastkovo urobit.

Cesta spat je rovnako zaujimava :)