pingui
02.01.12,20:05
Pekný večer prajem,
V okne na parapete mám fialky rôznych farieb pri izbovej teplote okolo 18 stupnov a polievam ich niekedy aj 2x do týždna. Problém mám hlavne s fialkami, ktoré kvitnú na bielo, (tieto fialky som presádzala niekedy v septembry, ostatné som si podonášala od mami)a listy mi rastú velmi vysoko do výšky.Viete mi niekto poradiť čo mám robiť s fialkami? Može to byť aj tým,že pod parapetom mám radiátor? Ale ostatné fialky rastú pekne a stále kvitnú.
Dakujem velmi pekne za každú radu.
lujza.j
02.01.12,19:11
Meggi 1
02.01.12,19:18
Vidím, že si nový(á) člen(ka) Porady, tak najskôr vitaj :)
Vysoké listy a nekvitnutie môže zapríčiniť neúmerne veľký kvetináč. Ja mám skúsenosť, že senpólie sa mi vždy viac rozšírili v menšom kvetináči a až keď boli listy široko rozrastené a celá rastlina väčšia, presadila som ich do väčšieho kvetináča.

A ešte ti priložím link, kde sa dočítaš o fialkách viac, skús sa tým prelúskať, dozvieš sa veľa užitočných rád.

http://www.porada.sk/t136297-africke-fialky-a-gloxinie.html
Meggi 1
02.01.12,19:21
No, lujza.j, bola si rýchlejšia, kým som dopísala, si už link pripla :-)))
Chokma
02.01.12,19:31
pripni fotku ako rastu do vysky, ak mozes...
pingui
04.01.12,15:16
http://imgupload.sk/images/98813580435293640660_thumb.jpg Dakujem za privítanie. Neviem či to je dobre vidieť z obrázku. Všetky fialky u mojej mamičky majú listy blízko črepníka a rastú pekne pravidelne a tesne vedla seba. Neviem čím to može byť, že u mna rastú všetky listy do výšky a sú pevné a aj pekne kvitnú, táto na obrázku je mladá fialka.
Meggi 1
04.01.12,23:04
Podľa mňa táto fialka nemá chybu a dokonca ti aj kvitne...Ja by som ten rast do výšky neriešila, fialka vyzerá byť zdravá a v poriadku. Niektoré druhy sú takéto vyššie, aj ja mám niektoré nízke a iné zas vyššie, na niektorých sú listy vzorne usporiadané a na niektorých rastú všelijako...neprekáža mi to...aj s touto by som bola spokojná :)
Chokma
07.01.12,09:36
Ja si tiez myslim, ze je super, nie je jej co vytknut. Ved na fialku sa treba pozerat komplexne - nielen na mnozstvo kvetom, ale aj na porast, a ten je super. Mas krasnu zdravu fialku. U mna presne takto vyzeraju najkrajsie exemplare. :)
pingui
24.01.12,12:02
Dakujem Vám dámy pekne,
mna tie listy trochu znepokojili pretože všetky fialky čo som mala od mamy tak mali pekne usporiadané listy vedla seba pekne do kruhu a v strede na husto kvitly kvety. Som si myslela, že sa o ne nestarám dobre alebo že som ich umiestnila na zlé miesto.
Upokojili ste ma a budem si vychutnávať krásu týchto dlhokvitnúcich rastlín.
nefertiti7
31.01.12,09:19
Pestujem tiež fialky a s bielou mám problém aj čo sa týka kvitnutia aj rozmnoženia a to som záhradníčka :-) ostatné ružove a modre, fialové nemajú problém.
Myslím si však, že fialky vyžadujú skôr menší kvetináč, aj čo sa týka výšky,aj veľkosti, potom tie listy sú roztiahnuté po obvode. a najmä to zalievanie, do misky...vaša fialka je krásna a zdravá.....vidno, že sama na seba je pyšná, preto dvíha listy do hora :-)