ivaral
03.01.12,17:55
Ahojte, kúpil som žiarivkové osvetlenie do kuchyne - pod linku. Lenže to má tri vodiče: hnedý, modrý a žlto-zelený. Pôvodný rozvod v stene má len čierny a žlto-zelený vodič.
Zo žiarivky som zapojil hnedý na čierny a modrý spolu so žlto-zeleným na žlto-zelený vodič v stene. Po zapnutí vypínaču žiarivka len blikla a inak nič. Tak som na žlto-zelený vodič v stene zapojil len modrý zo žiarivky (žlto-zelený zo žiarivky som vynechal) a po zapnutí vypínaču opäť žiarivka len blikla. Žiarivka bola pri kúpe odskúšaná - fungovala. Takže mi ostáva už len obrátiť sa na vás ;)
Vopred ďakujem.
tom_NR
03.01.12,17:57
A klasické žiarovkové svetlo (ak ste ho mali) tam predtým išlo?
Gapo
03.01.12,18:18
Žltozelený vodič by mal byť podľa všetkého zem, odborne ochranný vodič. Veď to over kam je v žiarivke pripojený.
Čierny živý, teda fáza a modrý nulák.
ivaral
03.01.12,18:32
Tom_NR, jasné že išlo, veď obyčajnej žiarovke hádam stačia dva drôtiky ;)
Ibaže by som bol "blondýna" a zapájal svetlo na hociaké drôty - bez napätia, ktoré niekde uvidím trčať :D
(prepáč, ale musel som)
ivaral
03.01.12,18:35
Žltozelený vodič by mal byť podľa všetkého zem, odborne ochranný vodič. Veď to over kam je v žiarivke pripojený.
Čierny živý, teda fáza a modrý nulák.
Gapo, viem ktorý vodič na čo slúži, len nie som odborník, aby som našiel riešenie môjho problému. Ale ďakujem za objasnenie ;)
misoft
03.01.12,18:39
mimotemyNové žiarivkové osvetlenie - klasická žiarivka trubicová? Používa ešte štartér? Inak prvá varianta zapojenia hnedý=čierny, modrý+žltozelený=žltozelený bolo správne.
viktorviktor
03.01.12,18:39
vyskúšaj najskôr či ten čierny v stene je skutočne fáza, môžeš aj rukou so skúšačkou, všimni si či bliká skúšačka pri skúšaní, možno si zlomil starý drôt pri manipulácii, na žltozelený káblik na žiarivke zabudni ak ho nemáš aj v stene, jednoducho ho nespojíš, ešte pozri či nie je dačo zoxidované
ivaral
03.01.12,18:46
Je to celkom nové žiarivkové svetlo.
Čierny v stene je skutočne živý a bezproblémovo donedávna aj fungoval :) Zalomený nikde nie je.
tom_NR
03.01.12,19:21
Aj žiarivke stačia "dva drôtiky", aby išla... ;)
Chýba ti v stene modrý kábel = nulák?
ivaral
03.01.12,19:43
Áno, modrý v stene nie je, nakoľko je to starý panelák.
A aj tak sa jedná len o vodiče pre jednu žiarovku, tak prečo by míňali x metrov drôtu, keď ho mohli lepšie využiť niekde na fuške.

No čo už, zajtra to zájdem vyskúšať do predajne.
Zatiaľ vám všetkým ďakujem;)
najag
04.01.12,16:10
Chybou je, ze aj ked ten najhlupejsi multimeter stoji cca 10,-€, tak ho v domacnostiach muzi nemaju. Stacilo zmerat sietove napatie a ak bolo v poriadku a svietidlo nesvieti tak , ako by malo, tak nie je v poriadku. Samozrejme, ze stary panelak, ma aj vodice znacene podla vtedajsej platnej normy. Ale pre zivot v domacnosti, postacuje jeden hlupy merak a jedna fazova skusacka.......
misoft
04.01.12,16:14
mimotemyHE! A ja to mám! Aj multimeter, aj skúšačku (dokonca dve - dútnavkovú a digitálnu).
ivaral
04.01.12,20:04
Nuž čo, keď mám aj ten hlúpy merák a aj fázovú skúšačku, ale keď neviem, čo všetko a ako sa tým dá merať ;)
Ja som jednoducho vychádzal z toho, že keď obyčajná žiarovka svietila a aj nové svietidlo v predajni svietilo, tak chyba bude asi v zapojení.
Ako neeliktrikár som si dokonca začínal myslieť, že musím mať na žiarivku tri vodiče zo steny :)

Problém bol napokon niekde inde. Vrátil som sa k predajcovi, ten svietidlo odskúšal a .... len bliklo :)
Čiže je to reklamácia (druhý kus nemali na sklade) nakoľko, sú vadné (možno len voľné) kontakty.

Všetkým zúčastneným Vám ďakujem za pomoc a ochotu ;)