zelenydom
03.01.12,19:09
Zdravim,

prvy problem - hydroizolacne pasky/folie. Co to je, na co to sluzi a je to treba? Firmy nam totizto podavaju protichodne informacie. Jedny tvrdia, ze ich norma vyzaduje, druhi zas, ze su odporucane, nie vsak dozadovane. Ake su pre a proti?
druhy problem nie je ani problem, len sa chcem opytat, ci okno s trojsklom nema nejaku zhorsenu priehladnost v porovnani s dvojsklom.
A este jedna vec - firmy hovoria, ze okna sa neznasaju so zasadami. Cize ak si dame okna, a omietka sa bude robit neskor, treba zamedzit styku tychto dvoch materialov. AKo to prosim Vas zabezpecite?
Vdaka.
220870
03.01.12,18:21
Folie/pásky sú odporúčané,pokiaľ nerobíte pasivny dom, alebo drevostavbu tak sú to vyhodené peniaze.Trojsklo má cca o 2% nižšiu priehladnosť oproti dvojsklu.Okná treba zakryť fóliou pri omietaní.Je takmer 100% vylúčené aby malta poškodila plastové okno.U drevenných môže dôjsť pôsobením malty k farebným zmenám povrchovej úpravy okien,môžu vzniknúť flaky.
lapejko
03.01.12,20:51
takto
lapejko
03.01.12,21:05
je to smernica pre montáž okien, nejde mi to priložiť...
bubkoch
03.01.12,21:14
je to smernica pre montáž okien, nejde mi to priložiť...

je to ona ?
http://www.slovenergookno.sk/smernica.pdf
220870
04.01.12,07:32
Pár faktov.Nezateplené murivo má štandardnú vlhkosť 4-7%.Zateplené o 2% viac. Montážna pena max nasiakavosť 5%.
1.Páska nechráni montážnu penu v styku s murivom.
2.,ako chcete dosiahnúť vytvoriť podmienky na vetranie vonkajšej pásky tak aby plnila svoju funkciu keď ju zakryjete polystyrénom väčšinou s akrylátovou omietkou?
3.Rám okna má byť z vonkajšej strany krytý omietkou ,alebo polystyrénom min 1cm.Už takto upravené ostenie dosahuje násobne lepšie tepelné hodnoty ,ako rám okna a sklo.Pričom pre rám okna platí to isté ,ako u toho polystyrénu 5% vlhkosť = o 50% vyššia tepelná strata(tepelný prestup rámov je tiež meraný pri 0% vlhkosti v laboratóriu).Vychádza mi len jedno výrobcovia okien sa snažia zlé teplotechnické vlastnosti plastových rámov sanovať páskami.Kárajú komára a somára nechcú vidieť.
Pričom nepopieram ich možnú účinnosť na osteniach ,ktoré sú klasicky omietnuté paropriepustnou omietkou a pri montáži na pasívne a montované domy ,kde je vlhkosť konštrukcií iná aj sa iným spôsobom v konštrukcii šíri. Inak záruka na tie špecifické vlastnosti pások je 10rokov.Návratnosť ak si dokážete zrátať zateplené ostenie 3cm polystyrénom 7-8 cm hrubou montážnou penou v porovnaní páska pena páska + 3 cm polystyrén je vo hviezdach a viac ,ako pochybná.
Ešte jedna vec neviem o koľko % znížia vlhkosť v pene tie pásky o 1-2% ešte uverím o 3% moc pochybujem.
Ďaľšia tepelnoizolačné vlastnosti peny a odvetrávacie vlastnosti tých pások potrebujeme ,alebo využívame hlavne v zime cez leto to nepotrebujeme.V tom sa asi zhodneme.Potom ma napadá ,ako môže tá páska fungovať v zime keď masa malty ,alebo polystyrénu ktorá pokrýva pásku je zamrznutá.Respektíve páska odvedie vodu von ,ale skrz malú hrúbku izolácie nad ňou musí odvádzaná voda okamžite kondenzovať a mrznúť.Ako viem tak ľad je paronepriepustný.Ak by aj bol tak v zime sa pohybuje vlhkosť vzduchu v exteriéri štandardne nad 60%.Ako môže páska odvlhčovať 3% mokrý povrch peny do 60% vlhkého exteriéru.
Toto mi zatiaľ žiadny odborník na pásky nedokázal vysvetliť.
Nechcem sa hádať ani tvrdohlavo trvať len na svojom názore.Možno sa mýlim som len obyčajný murár.A možno to pár ľuďom otvorí aspoň jedno oko.:---
alltracboy
04.01.12,08:46
ja som dal iba vonkajsie pasky aby som predisiel pripadnemu prefukovaniu na odporucanie znameho. Ci to ma zmysel neviem, nikto nevie ako bude pena vyzerat za x rokov. Tym ze som si ich lepil sam ma to nevyslo az tak draho.
V teoretickej rovine tie pasky mozu mat nejaky vyznam, kedze pena sa strekne a prekryje paskou, tu potom netreba orezavat, nieje vystavena UV pokial sa spravia spalety, tam padom ostane jej struktura viac uzatvorena ako ked sa oreze.

V zime je vonku nizsia vlhkost vzduchu. Uz sa to tu x krat rozoberalo, kedze vlhkost je relativna a zavisla od teploty. Je to ako so susenim mokreho pradla v zime.. vyschne. Na to aby ta vzdusna vhlkost zmrzla na lad by musela byt vo vnutri parna sauna.

Podla mna tie pasky hlavne zamedzuju uniku vzduchu z interieru cez spoj okno-mur, nakolko vzduch a aj vlhkost pojde vzdy najlahsou cestou. Mozno by stacili perfektne spalety a pruzny tmel.
day
05.01.12,08:55
na ostavbe je rozsiahla diskusia o paskach http://www.ostavbe.sk/davat-ochranne-pasky-okolo-okien-t68.html mozno Ti pomoze, okna a priehladnost si pozri prilohu od vyrobcu, vid Tieniaci faktor
lapejko
06.01.12,18:06
Pre 220870: vyjadrím iba svoj názor a doterajšiu skúsenosť, firmy ako Mintál či Makrowin okná bez pások nenamontujú a myslím si, že ich eurookná s hrúbkou rámu 82 mm a viac asi neriešia spomínaný problém s plastovými rámami. My sme už párkrát pri omietkach dodatočne doplnili purpenu okolo rámu a prelepili sme orezanú penu aspoň hliníkovou páskou aby sme vytvorili parozábranu, keďže orezaná pena sa správa ako morská huba v ktorej sa zráža skondenzovaná voda. Ja si preto myslím, že táto páska je dôležitejšia ako vonkajšia, aj keď nevidím problém vložiť medzi zateplenie a rám kompresný pásik cez ktorý prebehne iba sieťka a povrchová úprava, je to však o detailoch, ktoré musí zákazník uznať a zaplatiť aby to nedopadlo ako na priloženom foto:
220870
06.01.12,18:17
Na fotografii je chyba ktorú v 99% prípadov spôsobuje zatekajúci vonkajší parapet v styku s krytkou parapetu.Montážnik skrz bezproblémovejšiu montáž odreže zadné čelo krytky.Potom sú z toho takéto nádherné fľaky.
lapejko
06.01.12,19:24
Toto je na novostavbe z porothermu, zateplenej, mesiac po kolaudácii, celý mesiac pred dvomi rokmi vtedy mrzlo-teda žiadne zrážky.
Po vysekaní sondy sa ukázalo, že montážnici okien nechali drevené kliny v pene, omietkári niektoré vybrali a penu orezali/otrhali tupým nožom, po dostriekaní peny sa to zväčša upravilo, chcelo to však radikálnejšiu opravu aj pod parapetami na to sme však nedostali zvolenie. podobné kondenzačné fleky sa dejú aj pri oknách kde je brutálne otrhaná pena a niekedy to trvá aj tri roky kým viac degraduje a prejaví sa to havarijným stavom na špaletách, dodatočným dopenením a prepáskovaním sa to dá opraviť ale prečo to robiť a platiť dvakrát?
zelenydom
09.01.12,05:53
Ak tomu spravne rozumiem, je dolezite ako sa poodrezuje pena. Ak sa teda neodreze celkom ako ma, su pasky tou jedinou cestou ako to zachranit a zabranit flakom ci vlhkosti?
220870
09.01.12,06:17
Pena by sa nemala rezať.Mala by sa po prituhnutí mierne zatlačiť.

Obrázky sú dosť zavádzajúce.Sú z kamennej,vlhkej pivnice .Namontovali okno orezali penu nechali tak.Na montážnu penu sa nausadal prach až potom to začalo plesnivieť.Omietky ani tehla nesplesnivejú preto ,že sú z hliny a vápna ,zásadité, aj keď majú horší tepelný prestup ako pena.Pri takejto rekonštrukcii keď je vlhké murivo sú pásky úplný nezmysel..
GabiZ
09.01.12,06:17
Pre 220870: vyjadrím iba svoj názor a doterajšiu skúsenosť, firmy ako Mintál či Makrowin okná bez pások nenamontujú a myslím si, že ich eurookná s hrúbkou rámu 82 mm a viac asi neriešia spomínaný problém s plastovými rámami. My sme už párkrát pri omietkach dodatočne doplnili purpenu okolo rámu a prelepili sme orezanú penu aspoň hliníkovou páskou aby sme vytvorili parozábranu, keďže orezaná pena sa správa ako morská huba v ktorej sa zráža skondenzovaná voda. Ja si preto myslím, že táto páska je dôležitejšia ako vonkajšia, aj keď nevidím problém vložiť medzi zateplenie a rám kompresný pásik cez ktorý prebehne iba sieťka a povrchová úprava, je to však o detailoch, ktoré musí zákazník uznať a zaplatiť aby to nedopadlo ako na priloženom foto:

Keď som videla túto foto, tak je to presne to, čo sa deje od minulého roka mne. Máme vymenené okná asi 5 rokov a až túto zimu sa mi začali robiť takéto fľaky pri oknách a všetky sú zarosené tak cca 10 cm odspodu. Nikdy predtým som tento problém nemala, horšie je i to, že mi začali plesnivieť steny. Možno je to ovplyvnené niektorými zmenami, ktoré sa na bytovom dome udiali, ale neviem, čo konkrétne spôsobilo takéto problémy. Mnohí sa tu v tom vyznáte, preto by som sa rada spýtala na nasledovné veci.
Máme vlastnú kotolňu, ale až do januára 2011 nebolo urobené vyregulovanie systému, preto sa dovtedy kúrilo dosť "divoko". Teplota v byte bola dosť vysoká, v zime sme museli často vetrať a bolo veľmi sucho. Po vyregulovaní systému, namontovaní regulačných ventilov a teda aj meračov, samozrejme mnohí ľudia škrtia a preto už také teploty v dome nie sú. Ďalšia vec je tá, že v susednom byte, kde sa v lete prerábalo, sa zrejme nekúri, zatiaľ tam nikto nebýva. Celú zimu tam je pustený nejaký ventilátor, alebo niečo podobné, pretože to tam nonstop hučí ako v strojovni. Predpokladám, že keď sa tam nekúri a ešte je tam pustený ten ventilátor, musí tam byť neskutočná zima. Keďže ja nemôžem susediacu izbu vykúriť aspoň na 19 st., myslím si, že tiež sa u mňa zráža voda a vlhkosť stien je taká vysoká, že začali plesnivieť. Ďalšia vec, v septembri minulého roka sa opravovala strecha a bolo na predmetnej strane postavené lešenie (steny sú z tehly). To bolo ukotvené každé druhé poschodie nejakými železnými klínmi, ktoré boli dosť hlboko v stene zasadené. Diery síce boli potom zacelené ale nemôže byť aj tu problém? Jedná sa o jednu stranu bytového domu. Neviem, či majú aj iní podobný problém, ale nikto sa zatiaľ nesťažuje. Z 5-tich poschodí bývam na 3-ťom a bojujem dennodenne s plesňami, vlhkosťou a už naozaj neviem, čo s tým. Môže toto všetko, čo som popísala nejakým spôsobom ovplyvniť tú zmenu, ktorá túto zimu nastala? Som v týchto veciach laik a neviem, čo robiť ďalej. Prosím poradíte?
220870
09.01.12,08:02
Moc by pomohlo fotto miest kde to plesnivie.Máte zateplené vymenené okná?Koľko ročný je ten činžiak?
Jednu radu vám určite môžem dať.Ak máte steny natreté primalexom (na farebnom odtieni nezáleží).Zoberte špongiu a umyte ju zo steny,minimálne v miestach kde vám to plesnivie.Zbavíte sa tým plesne(je zdraviu škodlivá).V drtivej väčšine prípadov stačí tento postup proti plesni.Umyté miesta postriekajte prípravkami proti plesni.napr
http://www.vseprookna.cz/eshop/Udrzbova-chemie/HG-odstranovac-plisne.html
Steny môžu vlhnúť aj od kotiev na lešení ,v tom prípade ,ak ich neodborne zle zatreli,ale len v miestach kde tie kotvy boli..Kondenz na stenách môže spôsobovať aj susedný nevykurovaný byt.ventilátor sám osebe škodu nenarobí,ani zimu a chlad nevyrába,možno je to odvlhčovač.19°C je málo pri vysokej vlhkosti môže vznikať rosný bod v stene.Funguje vám odsávač pár na digestor a v kúpelni?Možno to pri rekonštrukcii odstavili ,čo by bola nehorázna chyba.Už som sa s tým stretol.
GabiZ
09.01.12,08:20
Ďakujem za reakciu. Takže ten postup, čo sa týka odstránenia plesní sme robili presne tak, ako píšete. Muž plesne odstránil, potom dal prípravok proti plesni, teplovzdušnou pištoľou vysušil a na tých miestach zatiaľ tie plesne zmizli. Robia sa však stále nové, na iných miestach. Čo sa týka odsávača pár na digestor, ten funguje (myslím klasický digestor nad sporákom). Ale v kuchyni na stene bola kedysi diera z vnútra tam bola sieťka (zrejme vývod von?), myslíte zrejme to. Ten sme uzavreli. Takže zrejme ďalší negatívny faktor? Neviem, čo všetko má sused v byte prerobené, viem, že rúbal všetko, čo sa dalo. Takže byt je teraz zrejme úplne prázdny, celý otvorený (bez stien), aj to neviem, hoci som sa na to pýtala, ako to riešil s nosnými stenami. Proste je problém sa na neho nakontaktovať, aby som zistila viac. Podľa mňa práve to, že nevykuruje byt, ani netemperuje spôsobuje hlavný problém s tými stenami. Čo sa týka okien, nafotím, aby som ukázala, ako to vyzerá. Najhoršie je to večer a ráno, proste voda mi z okien steká, celé dni nič iné nerobím, len ich stále utieram. Snažím sa aj o častejšie krátke vetranie, tak na 5-8 min. aspoň 2 krát denne (počas voľných dní aj 4 krát denne). Vtedy je to čiastočne v poriadku, ale ráno je na parepete toľko vody, že ju z handričky musím žmýkať. A to podľa mňa normálne nie je. Takže možno je chyba aj v oknách, plus nevykurovaný byt, plus tie kotvy v stenách.......nič iné mi z toho nevychádza, pretože spôsob bývania sa nezmenil. Jedine to, že kedysi sa kúrilo tak veľmi, že byty boli prekúrené až suché. Teraz, keď každý šetrí a škrtí (určite to nie je problém len v tomto jednom byte), všade naokolo sa steny vychladili tak, že tí, ktorí sa snažia vykúriť byt aspoň na tých 19 st., majú takýto problém. Neviem. Ak to vezmeme, čo sa týka bytovky, tak nadomnou sa málo kúri (v byte je okolo 16 st.), vedľa jeden byt vôbec nekúri, podo mnou sú byty, kde sa tiež kúri len málo a z druhej strany byt, tam sa to zdá byť primerané. Takže akoby som bola niekde uprostred zimy. Alebo to nie je tak?
Inak čo sa týka ventilátora, musím to riešiť, pretože sa mi zdá totálne nezodpovedné, aby niekto nejaké zariadenie mal nonstop pustené, bez dozoru niekoľko dní v kuse. Niečo tam zlyhá a ešte vyhoríme, nechcem ani pomyslieť. Takže začarovaný kruh. Musím suseda intenzívne hľadať, inak s tým zrejme nič neurobím.
220870
09.01.12,08:48
Ďakujem za reakciu. Takže ten postup, čo sa týka odstránenia plesní sme robili presne tak, ako píšete. Muž plesne odstránil, potom dal prípravok proti plesni, teplovzdušnou pištoľou vysušil a na tých miestach zatiaľ tie plesne zmizli. Robia sa však stále nové, na iných miestach. Čo sa týka odsávača pár na digestor, ten funguje (myslím klasický digestor nad sporákom). Ale v kuchyni na stene bola kedysi diera z vnútra tam bola sieťka (zrejme vývod von?), myslíte zrejme to. Ten sme uzavreli. Takže zrejme ďalší negatívny faktor? Neviem, čo všetko má sused v byte prerobené, viem, že rúbal všetko, čo sa dalo. Takže byt je teraz zrejme úplne prázdny, celý otvorený (bez stien), aj to neviem, hoci som sa na to pýtala, ako to riešil s nosnými stenami. Proste je problém sa na neho nakontaktovať, aby som zistila viac. Podľa mňa práve to, že nevykuruje byt, ani netemperuje spôsobuje hlavný problém s tými stenami. Čo sa týka okien, nafotím, aby som ukázala, ako to vyzerá. Najhoršie je to večer a ráno, proste voda mi z okien steká, celé dni nič iné nerobím, len ich stále utieram. Snažím sa aj o častejšie krátke vetranie, tak na 5-8 min. aspoň 2 krát denne (počas voľných dní aj 4 krát denne). Vtedy je to čiastočne v poriadku, ale ráno je na parepete toľko vody, že ju z handričky musím žmýkať. A to podľa mňa normálne nie je. Takže možno je chyba aj v oknách, plus nevykurovaný byt, plus tie kotvy v stenách.......nič iné mi z toho nevychádza, pretože spôsob bývania sa nezmenil. Jedine to, že kedysi sa kúrilo tak veľmi, že byty boli prekúrené až suché. Teraz, keď každý šetrí a škrtí (určite to nie je problém len v tomto jednom byte), všade naokolo sa steny vychladili tak, že tí, ktorí sa snažia vykúriť byt aspoň na tých 19 st., majú takýto problém. Neviem. Ak to vezmeme, čo sa týka bytovky, tak nadomnou sa málo kúri (v byte je okolo 16 st.), vedľa jeden byt vôbec nekúri, podo mnou sú byty, kde sa tiež kúri len málo a z druhej strany byt, tam sa to zdá byť primerané. Takže akoby som bola niekde uprostred zimy. Alebo to nie je tak?
Inak čo sa týka ventilátora, musím to riešiť, pretože sa mi zdá totálne nezodpovedné, aby niekto nejaké zariadenie mal nonstop pustené, bez dozoru niekoľko dní v kuse. Niečo tam zlyhá a ešte vyhoríme, nechcem ani pomyslieť. Takže začarovaný kruh. Musím suseda intenzívne hľadať, inak s tým zrejme nič neurobím.
Toto vám nezávidím.Ak je to klasický panelákový byt tak a ak susedia škrtia kohútiky kde sa dá, tak to nevykúrite ani trojnásobkom radiátorov.Cez panel to ujde k susedom raz -dva.Ak sa, ako celý činžiak nedohodnete na nejakom rozumnej vykurovacej teplote tak to vyriešite jedine tak ,že si byt na vlastné náklady z vnútra zateplíte.Steny a strop nie sú až tak nákladné ,ale podlaha vyjde dosť.
GabiZ
09.01.12,09:47
Ono neodpovedala som ešte na jednu vašu otázku. Bytový dom má už viac ako 60 rokov a je celý tehlový. Len medzi poschodiami - bytmi sú panely. V dome bývajú väčšinou dôchodci, ktorí samozrejme šetria, kde sa dá a takým nevysvetlíte, čo spôsobuje ich vypínanie kúrenia. Ak vám dôchodca povie, že v dvojizbovom byte využíva len jednu izbu, v ktorej si prikuruje, ostatné nepotrebuje, urobí to tak 80 % z nich, tak si nepomôžete. Už ma napadlo aj to, či nie je problém, že sa severné strany (boky domu) zateplili spolu aj so strechou. Proste mi to pripadá, akoby časom sa z domu mala stať jedna veľká špongia. Ale nerozumiem týmto veciam až tak, usudzujem len z toho, čo som si na túto tému už prečítala.
deli.
09.01.12,10:12
Tie pásky sú minimálne tak dôležité ako samotné okno. Cez netesnosti škár je najvyšší únik tepla v celom dome, čím sa zvyšujú náklady na vykurovanie. Preto pásky-ÁNO. Kvalitne prevedené napojenia ušetria energie.

Montáž okna podľa STN EN 73 3134:2010: Okno sa ukotví do otvoru bez prachových nečistôt (na omietku sa odporúča naniesť vrstvu impregnačného náteru) a nalepí sa exteriérová okenná páska (paropriepustná tesniaca expanzná páska, napr. ILLBRUCK EXTERIER), ktorá musí byť celistvá a po celom obvode aj v rohoch, styk musí byť dilatovaný vytvorením tzv. pohyblivých škár. Vzniknutý otvor v škáre sa zaplní penou s nízkou expanziou (PUR pena), ktorá sa neorezáva. Takto vypenený priestor sa uzavrie celistvou (po obvode a v rohoch) interiérovou okennou fóliou (parotesnou, napr. ILLBRUCK INTERIER). Pod budúcu vonkajšiu parapetnú dosku sa uloží tepelnoizolačná vrstva. Pred povrchovými úpravami sa osadí exteriérový a interiérový parapet, ktorý musí byť spádovaný smerom od okna. Omietka nemôže prísť do styku s rámom okna, aby sa zabránilo vzniku praskliny, medzi rám a omietku sa umiestni omietacia lišta.
GabiZ
09.01.12,12:35
Tie pásky sú minimálne tak dôležité ako samotné okno. Cez netesnosti škár je najvyšší únik tepla v celom dome, čím sa zvyšujú náklady na vykurovanie. Preto pásky-ÁNO. Kvalitne prevedené napojenia ušetria energie.

Montáž okna podľa STN EN 73 3134:2010: Okno sa ukotví do otvoru bez prachových nečistôt (na omietku sa odporúča naniesť vrstvu impregnačného náteru) a nalepí sa exteriérová okenná páska (paropriepustná tesniaca expanzná páska, napr. ILLBRUCK EXTERIER), ktorá musí byť celistvá a po celom obvode aj v rohoch, styk musí byť dilatovaný vytvorením tzv. pohyblivých škár. Vzniknutý otvor v škáre sa zaplní penou s nízkou expanziou (PUR pena), ktorá sa neorezáva. Takto vypenený priestor sa uzavrie celistvou (po obvode a v rohoch) interiérovou okennou fóliou (parotesnou, napr. ILLBRUCK INTERIER). Pod budúcu vonkajšiu parapetnú dosku sa uloží tepelnoizolačná vrstva. Pred povrchovými úpravami sa osadí exteriérový a interiérový parapet, ktorý musí byť spádovaný smerom od okna. Omietka nemôže prísť do styku s rámom okna, aby sa zabránilo vzniku praskliny, medzi rám a omietku sa umiestni omietacia lišta.
....no a zrejme ani tie pásky, ako sa tu spomínajú, tie naše okná nemajú...:(
220870
09.01.12,15:07
Pásky sú na váš dom technický nezmysel.veci okolo kúrenia a hygienickom minime kúrenia sa už na porade rozoberali.Je na to norma koľko musia min kúriť.Rieši sa to dohodami na úrovni celého čižiaku.Dá sa to nariadiť.
lapejko
10.01.12,20:06
Pena by sa nemala rezať.Mala by sa po prituhnutí mierne zatlačiť.

Obrázky sú dosť zavádzajúce.Sú z kamennej,vlhkej pivnice .Namontovali okno orezali penu nechali tak.Na montážnu penu sa nausadal prach až potom to začalo plesnivieť.Omietky ani tehla nesplesnivejú preto ,že sú z hliny a vápna ,zásadité, aj keď majú horší tepelný prestup ako pena.Pri takejto rekonštrukcii keď je vlhké murivo sú pásky úplný nezmysel..

Prepáč kolega, ale preto že odmietaš pásky nemusíš zhadzovať našu robotu. Toto okno v suteréne je vložené do zalomeného vonkajšieho ostenia z Multiporu, betónová stena je suchá a podlaha pivnice iba preventívne odvodnená, k stene je spravená prímurovka z Ytongu, na ktorú išiel potom keramický obklad. Nebol priestor ani čas na výspravky hrubo vybúraného betónu, tak sme to vyplnili perimetrom a penou. Druhá fotka je z páskou Illbruck Illmod Trio osadenou do presného otvoru. Ostenia upravené lepenou sádrovláknitou doskou. Inak, okno je kotvené iba skrutkami, tá páska iba tesní a to sa mi popravde veľmi nepáči ani neosvedčilo. Súhlasím z Tebou čo sa týka zatlačenia peny ak to okolnosti dovoľujú, celé je to iba o tom aby ostala pena uzavretá hlavne od interiéru.
lapejko
10.01.12,20:30
takto sa to dokončovalo...
GabiZ
11.01.12,07:15
Moc by pomohlo fotto miest kde to plesnivie.

Tak prikladám. Steny okolo boli tiež plesnivé, to sa nám zatiaľ darí odstrániť, ale robia sa stále nové. No a na ukážku okno, ako to vyzerá ráno.:(
lapejko
11.01.12,21:16
Pre GabiZ: chce to kompletné zateplenie a trojsklá do okien, orosenie na Vašich je nadmerné. Samotné trojsklo s teplým rámikom nie je veľmi nákladné, problém môžu byť okenné lišty na Váš profil k trojsklu, či ich výrobca ponúka. Momentálne riešenie je iba kúriť a kúpiť odvlhčovač, ktorý pôjde v priebehu dňa. Dostupnosť napr na
www.pre-obkladacov.sk
GabiZ
12.01.12,06:10
Ďakujem za radu, nad tým odvlhčovačom som aj uvažovala. Kúriť by som kúrila aj viac, keby sa dalo, ale neviem, ako je nastavenie v kotolni, lebo aj pri max. stupni na 5, je teraz radiátor vlažný a preto sa mi nedarí vykúriť ani na tých 19 st. Je to o rozhodnutí vlastníkov a keďže 90% je dôchodcov, ktorí chcú šetriť a nedajú si vysvetliť dôsledky, tak je to ťažké, lebo nás ostatných prehlasujú. A sama proti nim nič nezmôžem. Uvidím, ako to pôjde ďalej, počkám na výsledky minuloročného merania (minulý rok sme montovali reg. ventily a merače) a až tento rok bude prvý krát vyúčtovanie podľa nich a na schôdzi po vyúčtovaní sa budem snažiť trvať na tom, aby sa prijali také opatrenia, aby sa nám bytovka po pár rokoch nerozpadla alebo celá nesplesnivela. Čo sa týka okien, už si to nepamätám, ale mám pocit, že trojsklo máme, ale nie som si istá. Každopádne ďakujem za každú reakciu.
lapejko
12.01.12,19:44
Určite nemáte trojsklo. /podľa líšt na foto/
220870
13.01.12,06:09
Tak prikladám. Steny okolo boli tiež plesnivé, to sa nám zatiaľ darí odstrániť, ale robia sa stále nové. No a na ukážku okno, ako to vyzerá ráno.:(
Máte na oknách tepelné mosty.Hore je to zle zateplený preklad a dole zatekajú vonkajšie parapety,alebo to spôsobuje vlhkosť ktorá sa zráža na oknách a steká dolu na vnútorný parapet.Na prvej fotto vidieť diletantsky osadený vnútorný parapet.Trojsklo alebo dvojsklo s tým nemá nič spoločné.
GabiZ
13.01.12,06:17
Máte na oknách tepelné mosty.Hore je to zle zateplený preklad a dole zatekajú vonkajšie parapety,alebo to spôsobuje vlhkosť ktorá sa zráža na oknách a steká dolu na vnútorný parapet.Na prvej fotto vidieť diletantsky osadený vnútorný parapet.Trojsklo alebo dvojsklo s tým nemá nič spoločné.

A čo teda v tomto prípade robiť?
220870
13.01.12,06:26
Musíte zatepliť z vonkajšej stany ostenia (špalety).Z vnútornej starny umyte zo špaliet aspoň tam kde to vlhne farbu až na omietku.Väčšinou to spôsobuje nevhodná farba primalex.
GabiZ
13.01.12,06:30
Musíte zatepliť z vonkajšej stany ostenia (špalety).Z vnútornej starny umyte zo špaliet aspoň tam kde to vlhne farbu až na omietku.Väčšinou to spôsobuje nevhodná farba primalex.

Ďakujem.
JosseGrunge
18.01.12,20:23
Mam podobnu otazku a nazory na to sa rozchadzaju ... Je to 30cm Ytong, bude zatepleny 20cm EPS s prekrytim ramu okna cca. 3-4cm, takze okno bude osadene zarovno s murivom.
Je v takomto pripade potrebne na ten ocelovy preklad prilepit napr. 3cm styrodur este pred osadenim okna, alebo to necham tak a prelepi sa EPS-skom pri vyspravke ostenia?
220870
19.01.12,05:02
Ja by som to o tie tri centimetre znížil.Máte to urobené dobre ,ale tým znížením tomu neublížite.Cena 3 cm styroduru je minimálna.
andreaS
19.01.12,11:28
potrebovala by som urychlene radu... montovali nam hlinikove okna a mame pocit ze nie je vsetko v poriadku... poradili nam, ze mam vsetky okenne otvory vyplnit styrodurom 3cm .. tak sme urobili... okna mali byt montovane na pasku... pena je "prepenena" a musi sa orezat... pasky nie su prilelepene na stene, len na rame... a mame zato, ze ten styrodur a az potom vsadene okno a prilepene pasky nie je v poriadku... ze styrodur nam privadza vlhko dnu a pasky stracaju vyznam... viete mi niekto ten moj problem vysvetlit (a ci je to vlastne problem)...

prilozene foto, je foto osadeneho okna v styrodurovom otvore... detail na zle odmerane okno, kt. si vyplnili polystyrenom ale nemame o co prilepit pasku... detail pasky, peny, styroduru...

firmu sme dlho vyberali a ich montazou sme sklamani... dnes ideme riesit co s tym a nechcem sa dat oblbnut, ze to je dobre...
marleau
19.01.12,14:29
keď marleau nebol dosť dobrý....Aká firma to bola?
220870
19.01.12,14:48
Nebudem komentovať lebo by mi zas nadávali ,že mám iný názor a nejdem zo stádom.Tu je link ktorý popisuje montáž pomocou pások.Je to myslím dobre a hlavne zrozumitelne vysvetlené ,ako na to.http://www.slovaktual.sk/node/1725
tienik
19.01.12,16:33
a kde predavaju styrodur co viedie vlhkost? Nie je to jedna z hlavnych vyhod, preco sa pouziva, ze vlhkost nevedie?
andreaS
19.01.12,16:46
220870: tie videa sme videli... ja potrebujem vediet ci (a co) je nieco zle na mojich fotkach... prave kvoli tym videam si myslime, ze styrodur tam byt nema... a pena sa nema prepenit, nemame to ani dolepene... a tych chybajucich 10cm okna nam navrhli doplnit styrodurom... cize dat dole povodne okno, dat dole 3cm styrodur a nahradit ho jednym kusom trebars tym 10cm... ci s tym suhlasit a ked nie na zaklade coho...

firmu zatial nebudem menovat, pokial budu ochotny riesit vzniknuty problem, tak nemam preco... celkovo ale toto vzniklo montaznou firmou, nie firmou od kt. su okna ako take... riesime s nimi postup ich objednanej montaznej firmy...
220870
19.01.12,18:35
Tie pásky čo nie sú prilepené treba prilepiť mala by to urobiť montážna firma.Montážnu penu buď orezať alebo zatlačiť späť.
Na to malé okno sú viaceré možnosti.
Môžu vybrať styrodur a nahradiť ho hrubším.
Môžu vybrať styrodur a domurovať materiálom z ktorého sú obvodové steny.
Môžu vybrať styrodur a domurovať napríklad aj Ytongom, multiporom ale len v tom prípade že budete zateplovať,inak by som to nedovolil.
Alebo môžu dať na okno rozširovací profil.(odporúčam)
Alebo môžete trvať na tom ,aby vyrobili iné okno.Máte na to ,ako zákazník plné právo.
Odporúčam nezaplatiť dokedy neopravia čo poondili.
Styrodur má minimálnu nasiakavosť neporovnatelne menšiu ako tehla.V tomto nehladajte problém pretože tam žiadny nieje.
andreaS
19.01.12,18:39
220870: dakujem... len to okno, kde chyba tych 10cm ku murivu je rohove v kupelni... kvoli stlpu ho vysunuli von, o com vedeli od zaciatku, ze tak musi byt merane aj osadene... ale ked nam este doporucili nedavat okna tesne k vonkajsej strane, ale nechat 10cm dovnutra, tak nato panko zabudol a toto okno prepocital tiez, preto chyba 10cm .. pokusim sa prilepit fotku, kde bude cely zaber okna, ktoreho sa to tyka...
andreaS
19.01.12,19:07
pripajam foto...

ps: ta pena na spodku je nas pokus vypenit dieru aby nezatekalo dnu... takze to konkretne nie je dielom tej firmy ;)
220870
19.01.12,20:56
Neviem ako ste s nimi zostali dohodnutý.Ale takto to osadili zrejme preto že inú možnosť nemali.Asi chceli uzatvoriť stavbu proti zlodejom tak použili čo mali poruke. ak vám to okno nelícuje na poschodí s iným kľudne môžete urobiť tak ako som vám radil predtým.,domurovať dolepiť alebo ten rozširovací profil.Pokiaľ to nieje nejaký estetický problém tak technický určite nieje.
lapejko
20.01.12,22:01
Každopádne to je nedokončené a malo byť aj nedoplatené...
mendo933
21.01.12,06:46
Cele zle, na zaplakanie. Ja by som im dal penu vyrezat. Nalepit vonkajsie pasky o mur a tak nastriekat penu.Potom hned nalepit z interieru o stenu a tym padom sa pena pekne vyformuje. Ked sa oreze, tym sa uz degraduju jej vlastnosti, kedze pena pri vytvrdzovani si vytvara ochranny film.
To okno kde sa pridaval dodatocne styrodur by som im vratil, to je jednoznacne chyba zamerania a dost velka.
V takomto stave ako to je by som to nenechal len tak , lebo je to humac.
andreaS
21.01.12,16:01
vsak aj preto sme este nedoplatili... a po pravde to ani nemam v plane... buduci tyzden ma prist majitel firmy pozriet ako to vyzera nazivo... tam je totiz viac drobnych problemom... taku zaujimavost, co ma doteraz najviac skrie je rozdelenie terasovych dveri na 1/4 ... pritom kazdy co ma hlinik ma nenormalne krasne obrovske posuvne dvere bez problemov, len my nie... s tym portalom je este dalsi problem - vonkajsie madielko pre zatvaranie/otvaranie je prekryte tesnenim, pretoze sa dvere otvaraju zo stredu... nato ma ale nikto neupozornil... ak ano, dali by sme otvaranie od steny...

my mame tento profil totiz ako prvy na slovensku... tyzden po nas robili druhy dom s tymto profilom... takze sa ucia, pretoze sa s nim robi inak ako s predchadzajucim modelom... to mna ako zakaznika ale nezaujima, takze ak neodviedli 100% pracu, tak ja ziadam zlavu, inak budu mat problem a budem ich menovat kade tade spolu s foto ich prace...

a na tu penu mi povedali, ze ona zrie rok a keby ju tak prilepili ako sme to videli na videach, ze neorezavaju, ale prilepia pasku, vypenia, prilepia interier, tak ze by to casom vydulo... a ani zastupca firmy illbruck mi nevedel dat jasnu odpoved, ci sa ma pena orezat alebo sa nesmie...

ak daju zaujimavu zlavu, tak sme ochotni nieco tolerovat, napriklad aj doplnenie zle zameraneho okna, ale musim vediet, ci to bude v poriadku ak sa to doplni styrodurom ci neoporom (šedy polystyren). som ochotna ustupit ak ustupia oni s niecim velmi zaujimavym pre mna... nie ze my mame platit full cenu za zdegradovanu kvalitu... :(
mendo933
21.01.12,18:09
Ked sa robi CP a zmluva o dielo tam je jasne zakreslene ako maju byt umiestnene stlpiky, rozdelenie okien a pod. Sedi to stym planom, alebo si to urobili inak? Ak inak, dal by som to hned vymenit, ak to sedi tak asi stym uz nic nespravite. Dobrym zvykom byva ze pri zamerani dotycny vsetko vysvetli, aspon mne vysvetlil aj nad ramec ako som sa zaujimal.
To ze je stym profilom robili 1x to je len blba vyhovorka a zakryvaju stym svoju neschopnost. Vy platite nemale peniaze tak ziadejte aj adekvatnu kvalitu.
To stou penou je hadam zly sen, co to je beton ze tolko zrie, dokonca aj ten za 30dni vyzrie do deklarovanej pevnosti. Toto by som im nezozral. To budete rok cakat s omietkami , kym sa im uraci prist zalepit pasky? Tak toto je sila.
Pena akonahle zatvdne , vytvori si ochrany film a ked ju orezete tak je ako spongia,nasava lepsie vlhkost a degraduje.
ten zasupca tiez asi nebude cisty ked na toto nevie jednoznacnu odpoved.
Kym nespravia montaz na 100% nieste im povinny nic platit, kedze dielo sa povazuje za nedodane bodka
To ste mali na tu firmu odporucanie od znameho, ci zasa rozhodla cena?
andreaS
21.01.12,20:19
oni si to samozrejme uz vyfakturovali... a ja som sa pytala ze na zaklade coho robili fakturu??? ze to bola zakazka minuleho roka tak preto ...

bodaj by odporucanie od znameho... len nemame nikoho kto stavia... ale moj nevlastny otec sa s nimi stretol parkrat pri objednavkach plastovych okien... chodili sme ku nim polroka... celkovo polroka sme vyberali dodavatela... a neni to ani najlacnejsia ponuka z hliniku ani najdrahsia... vyhrali vdaka profilu 86tke a pre mna bola dolezita aj farba... hlinikovu sedu sme nechceli a druhy standard bol antracit, pre istotu moc cierny... a k tejto 86tke nam uz nevedeli konkurovat napriklad slovensko-spanielsky cortizo... ten bol konkurencie schopny len pri 70tke.. predajca sa nam zdal velmi skuseni...

oki, takze budem ziadat prilepit pasky tak ako to je v navode... nie pregrcavat ju kade tade... logicky si to myslim aj ja, ale tak na mna ako zenu (blondyyynu :-D ) sa pri takychto veciach mavne rukou a nemam pravdu, co ja mozem o tom vediet... ale koncim... nedam sa opit rozkom...

to rohove okno vzniklo z ineho dovodu... oni boli zamerane a potom sme ich vsunuli 10cm dnu, tak sa prerobili meracky... a ten blazon predajca si ten stlp akosi neuvedomil ze je dost na hrane... a okno je potom zle zamerane... lebo stlp tam bol pri meracke...

ja sa len pytam, urobim ustupok a budem suhlasit s vyplnou zle zameraneho okna (niecim kvalitnym samozrejme) ak daju vyraznu zlavu... ja im usetrim stratu, oni mne peniaze... ale ma to vyznam? pre mna za tie peniaze? bue to ok ak sa to vyplni styrodurom/neoporom...

a cenovu ponuku mame takym stylom ze vypis jednotlivych okien a nikde nie su spomenute stlpy v rohu...

pridam vam sem aj foto toho madielka... co by ste povedali nato... ;-)
andreaS
21.01.12,20:24
to je pohlad od terasy na otvorene dvere... madielko sluzi na ich ovladanie z vonku...

ale moja otazka hlavna je stale nezodpovedana... je v poriadku ak sa okna vsadili do styrodurom olepenych otvorov? cize styrodur je okolo celeho okna, vonku, vnutri... a az na styrodur sa budu lepit pasky... zvonku ide samozrejme zateplenie... vnutri uz len omietky...
mendo933
22.01.12,06:26
to je pohlad od terasy na otvorene dvere... madielko sluzi na ich ovladanie z vonku...

ale moja otazka hlavna je stale nezodpovedana... je v poriadku ak sa okna vsadili do styrodurom olepenych otvorov? cize styrodur je okolo celeho okna, vonku, vnutri... a az na styrodur sa budu lepit pasky... zvonku ide samozrejme zateplenie... vnutri uz len omietky...

Môzes tie terasovky odfotit z dalej?
Ten styodur v okennych otvoroch je v poriadku. Nevidim vtom ziadnu nevyhodu, len vyhodu. Ak sa bude zvon zateplovat tak tam nemusel byt, ale neuskodi ked tam je
220870
22.01.12,09:36
Už som vám to písal je to v poriadku že je to osadené do styroduru ,dokonca je to najlepšie riešenie aké poznám.To madielko je zle nafotené z tej fotky sa nedá posúdiť o čo ide.Na to zle zamerané okno trvajte buď na výmene alebo na rozširovacom profile.
to je pohlad od terasy na otvorene dvere... madielko sluzi na ich ovladanie z vonku...

ale moja otazka hlavna je stale nezodpovedana... je v poriadku ak sa okna vsadili do styrodurom olepenych otvorov? cize styrodur je okolo celeho okna, vonku, vnutri... a az na styrodur sa budu lepit pasky... zvonku ide samozrejme zateplenie... vnutri uz len omietky...
andreaS
22.01.12,10:18
tak sa pokusim pridat inu fotku tej terasy... je to stale pohlad z vonku... zvnutra je velka "paka" lahkoovladatelna, ale zvonku to madielko viac menej zle funkcne... ta guma sucha o prsty... ale musi tam byt lebo je to utesnenie otvoru ked sa dvere zatvoria... a stve ma, ze mi ani v hliniku nevyrobili velke presklenie :( ale na 1/4 ... aj to teraz riesime...
stano3b
14.03.12,08:57
Rozmyslam, ci dat pasky ci nie. Je pravda, ze vnutorne pasky po omietnuti mi zabrania praskaniu omietky okolo okien? Nestaci len sieťka? Maju vonkajsie pasky na oknach vyznam, ak dam dookola polystyren? Vdaka
220870
14.03.12,09:46
Pásky nemajú žiadny význam pokiaľ zateplujete.
Composite
08.10.12,21:38
Pár faktov.Nezateplené murivo má štandardnú vlhkosť 4-7%.Zateplené o 2% viac. Montážna pena max nasiakavosť 5%.
1.Páska nechráni montážnu penu v styku s murivom.
2.,ako chcete dosiahnúť vytvoriť podmienky na vetranie vonkajšej pásky tak aby plnila svoju funkciu keď ju zakryjete polystyrénom väčšinou s akrylátovou omietkou?
3.Rám okna má byť z vonkajšej strany krytý omietkou ,alebo polystyrénom min 1cm.Už takto upravené ostenie dosahuje násobne lepšie tepelné hodnoty ,ako rám okna a sklo.Pričom pre rám okna platí to isté ,ako u toho polystyrénu 5% vlhkosť = o 50% vyššia tepelná strata(tepelný prestup rámov je tiež meraný pri 0% vlhkosti v laboratóriu).Vychádza mi len jedno výrobcovia okien sa snažia zlé teplotechnické vlastnosti plastových rámov sanovať páskami.Kárajú komára a somára nechcú vidieť.
Pričom nepopieram ich možnú účinnosť na osteniach ,ktoré sú klasicky omietnuté paropriepustnou omietkou a pri montáži na pasívne a montované domy ,kde je vlhkosť konštrukcií iná aj sa iným spôsobom v konštrukcii šíri. Inak záruka na tie špecifické vlastnosti pások je 10rokov.Návratnosť ak si dokážete zrátať zateplené ostenie 3cm polystyrénom 7-8 cm hrubou montážnou penou v porovnaní páska pena páska + 3 cm polystyrén je vo hviezdach a viac ,ako pochybná.
Ešte jedna vec neviem o koľko % znížia vlhkosť v pene tie pásky o 1-2% ešte uverím o 3% moc pochybujem.
Ďaľšia tepelnoizolačné vlastnosti peny a odvetrávacie vlastnosti tých pások potrebujeme ,alebo využívame hlavne v zime cez leto to nepotrebujeme.V tom sa asi zhodneme.Potom ma napadá ,ako môže tá páska fungovať v zime keď masa malty ,alebo polystyrénu ktorá pokrýva pásku je zamrznutá.Respektíve páska odvedie vodu von ,ale skrz malú hrúbku izolácie nad ňou musí odvádzaná voda okamžite kondenzovať a mrznúť.Ako viem tak ľad je paronepriepustný.Ak by aj bol tak v zime sa pohybuje vlhkosť vzduchu v exteriéri štandardne nad 60%.Ako môže páska odvlhčovať 3% mokrý povrch peny do 60% vlhkého exteriéru.
Toto mi zatiaľ žiadny odborník na pásky nedokázal vysvetliť.
Nechcem sa hádať ani tvrdohlavo trvať len na svojom názore.Možno sa mýlim som len obyčajný murár.A možno to pár ľuďom otvorí aspoň jedno oko.:---


jedná sa o difúzny prestup vodných pár. Zatepľovacie systémy (MW, EPS, XPS, PUR pena), lepidlá, omietky,... majú vysoký difúzny prestup. Preto je to presne naopak ako píšeš :D
beton má nízky difúzny prestup, čiže to mickromnožstvo vodných pár, ktoré difundujú do PUR peny, okamžite sa odvedú von.

Všimol som si, že si často mýliš pásku a foliu. Páska je Trio+, či illmod 600, kde sa nepoužíva pena. Folie sú napr,. twinaktiv, ktorá sa kombinuje s penou
Ak použiješ Twinaktív, používaš PUR penu, Twinaktív sa správa veľmi zaujímavo.
Ďalej sa mýliš v ďalšej veci, ak je teplota do 30°C v EXT, tak vodné pary difungujú z INT, do EXT, ak je teplova viac ako 30°C vodné pary difundujú do INT. Ak je vonku 15, 5 a menej °C, tka vodné pary difundujú von. TwinAktív sa správa podľa toho aká je teplota, a podľa toho tlačí vodné pary v PUR pene von, alebo dnu. Proste mení vlastnosti, raz je vonkajšia paronepriepustná, rasz je vnútorná, ale vždy je to tak, aby sa vodná para vytlačila z peny preč

Prosím ťa naštuduj si problematiku, lebo si fakt len obyčajný murár, aj ked musím povedať, vieš toho viac, ako bežný murár, čo to robí 20 rokov a celý život na hovno a jediné vie povedať, takto to robím 20 rokov a nikto sa nesťažoval. áno, lebo to robil 20 rokov zle a nikto to nevedel, že to je zle.
Ale ty ako murár tu od toho nie si, ty to máš vedieť použiť a namontovať, na to sú tu projektanti, ktorí stoj za hovno. Od 1.2.2012 bola doplnená norma, ktorá testuje montáže okien a môžete to spôsobiť problémy pri licencovaných systémoch, alebo výmene okien pre EU fondy.

Takže nie ESP, ... nezabráni ani neblokuje vodné pary, práve naopak ich blokuje najmenej. Najlepšie vodné pary blokuje sklo, kde je to až nekonečne metrov. Potom je tam Al folia paronepriepustná, kde je to viac ako 150 metrov. 10 cm EPS, má prestupnosť menej ako 0,5 m, čiže preletí ako nič.

páskami sa sanujú špáry a nie okná, lebo Uw= 1,2, ale zle spravená špára ju 2násobuje, čiže zbytočne dávať PVC okná. Tie FOLIE (nie pásky) ju znižujú na 0,2% a menej. Pri páskach sa nepoužíva pena a vôbec nedržia vlhkosť. Malta ani polystirén nezamrza, lebo nemá ako ani prečo, ak tam nezamrzla voda, to ale vôbec difundovaniu vodných pár nevadí ;)

a nei je to voda, ale vodná para a to je obrovský rozdiel
Composite
08.10.12,21:41
Folie/pásky sú odporúčané,pokiaľ nerobíte pasivny dom, alebo drevostavbu tak sú to vyhodené peniaze.Trojsklo má cca o 2% nižšiu priehladnosť oproti dvojsklu.Okná treba zakryť fóliou pri omietaní.Je takmer 100% vylúčené aby malta poškodila plastové okno.U drevenných môže dôjsť pôsobením malty k farebným zmenám povrchovej úpravy okien,môžu vzniknúť flaky.

Pásky nemajú žiadny význam pokiaľ zateplujete.


Obrovský omyl, a znova rozlišuj pásky a folie.
Ak nepoužiješ ani jedno, tak ti je na hovno okno Uw = 1,2, lebo špáry majú 2,4 a viac pri prestupe tepla, čiže vyhodené peniaze za okno.

takže majú význam vždy. Prestup steny v panelákoch je 1 až 1,3 (je to beton-EPS-beton), ten EPS sa min. zhrštuje a čo sme rozberali 40 rokov starý panelák, držal vynikajúco objem aj tvar, vôbec sa nedrolil.
Composite
08.10.12,21:45
pripajam foto...

ps: ta pena na spodku je nas pokus vypenit dieru aby nezatekalo dnu... takze to konkretne nie je dielom tej firmy ;)

podľa toho kto zameriaval okno? Ak oni, by som ich poslal s ním do prdele. Rozširováky moc toho neriešia, lebo majú len 1 komoru a veľa železa, museli by sa dať ešte pásky medzi okno a rozširovák. šlo by to riešiť, keby to bola zalomená špaleta, ale to nie. Pri takom rozmere má byť špára max. 15 mm, tu je viac ako 50 mm. nakopať do zadku takýchto fušerov.
Composite
08.10.12,21:53
Toto je na novostavbe z porothermu, zateplenej, mesiac po kolaudácii, celý mesiac pred dvomi rokmi vtedy mrzlo-teda žiadne zrážky.
Po vysekaní sondy sa ukázalo, že montážnici okien nechali drevené kliny v pene, omietkári niektoré vybrali a penu orezali/otrhali tupým nožom, po dostriekaní peny sa to zväčša upravilo, chcelo to však radikálnejšiu opravu aj pod parapetami na to sme však nedostali zvolenie. podobné kondenzačné fleky sa dejú aj pri oknách kde je brutálne otrhaná pena a niekedy to trvá aj tri roky kým viac degraduje a prejaví sa to havarijným stavom na špaletách, dodatočným dopenením a prepáskovaním sa to dá opraviť ale prečo to robiť a platiť dvakrát?

za takto sfušovanú robotu by som ich zažaloval a nie vyplatil, ale to sú ti skúsení robotníci čo to robia 20 rokov a nikto sa nesťažoval. že sa niekto nesťažoval, neznamená, že to je dobre, 20 rokov to robia na hovno. ľudia sa spoliehajú na skúsnosti a kvalitu firiem, ale firmy ich chcú iba ojebať. robotníci stoja za hovno, majú komplexy a problém počúvať o 20 rokov mladšieho, ale skúsenejšieho a hlavne vzdelanejšieho v tejto oblasti.

Ak to je ešte v 3 ročnej záruke, tak podajte reklamáciu. žiadne polovičné riešenia, ale readikálne riešenie, úplne vyrezanie, a nové rozmery okien, nové ostenie,...
vecernicek
23.01.13,20:38
Obnovím túto tému.
Dával som plastové okná na pásky illbruck Trio (nešla PUR pena). Ostenie sa robilo hrubou omietkou.
Teraz riešim vnútorné omietky. Murári povedali, aby sme dali XPS z vnútra a na to omietku. Nezničí sa tým funkcia pásky? veď sa celá zavrie XPSkom.
Vďaka za názor.
220870
23.01.13,20:53
Nemá sa čím zničiť pásky sú nezmysel.
220870
23.01.13,21:03
jedná sa o difúzny prestup vodných pár. Zatepľovacie systémy (MW, EPS, XPS, PUR pena), lepidlá, omietky,... majú vysoký difúzny prestup. Preto je to presne naopak ako píšeš :D
beton má nízky difúzny prestup, čiže to mickromnožstvo vodných pár, ktoré difundujú do PUR peny, okamžite sa odvedú von.

Všimol som si, že si často mýliš pásku a foliu. Páska je Trio+, či illmod 600, kde sa nepoužíva pena. Folie sú napr,. twinaktiv, ktorá sa kombinuje s penou
Ak použiješ Twinaktív, používaš PUR penu, Twinaktív sa správa veľmi zaujímavo.
Ďalej sa mýliš v ďalšej veci, ak je teplota do 30°C v EXT, tak vodné pary difungujú z INT, do EXT, ak je teplova viac ako 30°C vodné pary difundujú do INT. Ak je vonku 15, 5 a menej °C, tka vodné pary difundujú von. TwinAktív sa správa podľa toho aká je teplota, a podľa toho tlačí vodné pary v PUR pene von, alebo dnu. Proste mení vlastnosti, raz je vonkajšia paronepriepustná, rasz je vnútorná, ale vždy je to tak, aby sa vodná para vytlačila z peny preč

Prosím ťa naštuduj si problematiku, lebo si fakt len obyčajný murár, aj ked musím povedať, vieš toho viac, ako bežný murár, čo to robí 20 rokov a celý život na hovno a jediné vie povedať, takto to robím 20 rokov a nikto sa nesťažoval. áno, lebo to robil 20 rokov zle a nikto to nevedel, že to je zle.
Ale ty ako murár tu od toho nie si, ty to máš vedieť použiť a namontovať, na to sú tu projektanti, ktorí stoj za hovno. Od 1.2.2012 bola doplnená norma, ktorá testuje montáže okien a môžete to spôsobiť problémy pri licencovaných systémoch, alebo výmene okien pre EU fondy.

Takže nie ESP, ... nezabráni ani neblokuje vodné pary, práve naopak ich blokuje najmenej. Najlepšie vodné pary blokuje sklo, kde je to až nekonečne metrov. Potom je tam Al folia paronepriepustná, kde je to viac ako 150 metrov. 10 cm EPS, má prestupnosť menej ako 0,5 m, čiže preletí ako nič.

páskami sa sanujú špáry a nie okná, lebo Uw= 1,2, ale zle spravená špára ju 2násobuje, čiže zbytočne dávať PVC okná. Tie FOLIE (nie pásky) ju znižujú na 0,2% a menej. Pri páskach sa nepoužíva pena a vôbec nedržia vlhkosť. Malta ani polystirén nezamrza, lebo nemá ako ani prečo, ak tam nezamrzla voda, to ale vôbec difundovaniu vodných pár nevadí ;)

a nei je to voda, ale vodná para a to je obrovský rozdiel
A mohli by ste mi vysvetliť na koľko sa znížite vlhkosť v tej pene keď lepšie montážne peny majú nasiakavosť 3%.Murivo má štandardnú do 7%.Čo chcete v tej pene znižovať.Výrobca dáva záruku na tie špeciálne vlastnosti tých špeciálnych pások 7 rokov.Štandardný rám okna má hrúbku 80mm .80mm hrubá pena má tepelnú vodivosť v porovnaí s oknonm srandovnú.okno W=1,4 8 centimetrov hrubá pena niekde okolo W=0,04.Za cenu za ktorú sa predáva ten páskový RolsRoys dostane rozbitý Trabant.
alltracboy
23.01.13,21:53
paska ma zmysel, ale iba proti prefukovaniu. To co sa pise ohladne vlhnutia budu bludy.. vlhnut by to tam mohlo iba ked by okolo ramu fucalo a tomu zabrani hociaka paska.