kubenko14
03.01.12,20:19
zdravim
chcela by som sa spytat uz som raz pisala ze pracujem v nepretržitej prevadzke dva dni denna dva dni nocna a styri dni volna. bolo nam oznamene ze nie su financie na platy preto nam skresali osobne ohodnoptenie a teraz nam povedali ze co odrobime hodiny nadcas nebudu nam platene ale daju nam ze ne nahradne volno.
Maju na to pravo? ak nie mohli by ste mi napisat aj citaciu o co by som sa mohla opriet????
dakujem
majggi
04.01.12,06:55
Odmeňovanie za prácu nadčas
Mzdu za prácu nadčas presne definuje § 121 ZP.

Práca nadčas môže byť odmeňovaná nasledovnými spôsobmi:
• Za prácu nadčas Vám patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške najmenej 25 % Vášho priemerného zárobku (ak vykonávate rizikové práce, Váš príplatok za nadčas by mal byť minimálne vo výške 35% Vášho priemerného zárobku).
• Ak sa dohodnete so zamestnávateľom, že si za prácu nadčas budete čerpať náhradné voľno, príplatok za prácu nadčas Vám nepatrí. Patrí Vám ale mzda za nadčas, ktorý ste riadne odpracovali. Pozor, zamestnávateľ Vám nemôže náhradné voľno za nadčas nariadiť, môže sa s Vami len dohodnúť. Naopak tiež platí, že ak žiadate zamestnávateľa o náhradné voľno, nemusí Vám ho dovoliť čerpať. Je potrebná obojstranná dohoda.

Povedzte zamestnávatelovi nech si naštuduje zákonník práce. On to má ovládať čo sa može a čo nie a nie zamestnanec !
kubenko14
05.01.12,18:58
dik ale v zahranicnej firme na slovensku je to celkom nemozne proste spravili vyplaty bez nadcasov a dali nam za to nahradne volno. a dokonca zobrali nam dni dovolenky za sviatky aj ked ja som mala ist do roboty ale firma vyhlasila volno a zamestnancom pobrala dovolenky
majggi
05.01.12,22:05
No ved to je druhá strana že žijeme v banánovej republike a kazdy (teda hlavne podnikatelia či už naši alebo zahraničný hlavne korejci) si tu zametaju s ludmi ako len chcu. Otvoríš si hubu a dovidenia. vysoka nezamestnanosť je ich velký tromf. je to až na zaplakanie a Mihal (+ jeho predchodci) sa biju do prs čo všetko oni spravili... nič ! Tolko sa štrngalo na námestiach a nadávalo na komunistov ale toto čo je teraz je jeden velky hnus pre bežných ludí.
misoft
05.01.12,22:19
mimotemyUž dávnejšie som naznačoval, že nadnárodné firmy a spoločnosti v našej republike, s našimi zamestnancami, pod dohľadom našich papalášov uplatňujú svoje pracovné móresy. Pre nich neplatia slovenské zákony, platia pre nich len zisky a slovenské daňové úľavy.