staky1
03.01.12,23:47
Dobry den,

Dna 5.12.2011 nam doslo oznamenie o zacati stavebneho konania na pozemku u susedov. Kedze do 7 dni sme neuplatnili ziadne svoje namietky, chcem sa spytat ci je tym padom od nas (ako od susedov), im vydane stavebne povolenie, alebo este dojde nejaky papier na podpis???

Problem je v tom ze mame dom na hranici nasho pozemku cca 3 metre a otoceny na Juho-zapad kde mame aj vsetky okna, a bojime sa toho ze sused nam postavy dom priamo pred nase okna, cize nam zakrije slnko (cca od 14:00 hodiny az do 18:00). A ak nie dom, tak nam tam postavy plny 2 metrovi murovany plot.

Da sa s tym este nieco robit, kedze oznamenie o zacati stavebneho konanie doslo 5.12., no mi sme si neuplatnili ziadne namietky. Nevideli sme ani projekt. Tym ze sme ich nekontaktovali v ramci tych 7 dni od dorucenia, povazuje sa to ako nas suhlas bez namietok, alebo este dojde nejake stavebne povolenie aj s projektom na podpis?

Je este nejaka sanca sa proti tomu ohradit.?

Velmy pekne dakujem za vsetky odpovede.
tommi_d
04.01.12,06:03
Odporúčam navštíviť Stavebný úrad a požadovať nahliadnuť do spisu (kde sa musí nachádzať projektová dokumentácia) predpokladám však, že vzdialenosť osadenia domu od hranice pozemku nebude menšia ako 2 m. Pri požiadavke suseda na vysoký plot by som požadoval vypracovanie svetlotechnického posudku (pokiaľ tak už neučinil stavebný úrad)
Ferdosondo
04.01.12,06:25
Nuž, mal si možnosť sa vyjadriť. Nevyužil si ju, tým pádom stavebné povolenie pre suseda nadobudlo právoplatnosť a môže stavať. Ako by to bolo, keď by si hocikto, keď si spomenie, mohol zasahovať do tohto procesu.
tommi_d
04.01.12,09:41
[QUOTE=Ferdosondo;1932258]Nuž, mal si možnosť sa vyjadriť. Nevyužil si ju, tým pádom stavebné povolenie pre suseda nadobudlo právoplatnosť a môže stavať. Ako by to bolo, keď by si hocikto, keď si spomenie, mohol zasahovať do tohto procesu.[/Q
Staky v príspevku nespomína, že mu bolo doručené stavebné povolenie, takže pokiaľ tento fakt neopomenul v príspevku tak s vysokou pravdepodobnosťou stavebé povolenie nie je právoplatné
staky1
04.01.12,17:13
Pre tommi_d:

Stavebne povolenie mi dorucene nebolo. Dorucene mi bolo len oznamenie o zacati stavebneho konania, na ktore sme nereagovali.
Ferdosondo
05.01.12,08:20
Je možné, že vzniesol námietku niekto iný, alebo sused si ešte nebol vyznačiť právoplatnosť. Je však aj možné, že Ti stavebné povolenie doručia v najbližších dňoch, keď na úrade dosviatkujú.
Akurát Ty už asi budeš môcť namietať iba na krajskom SÚ.
bjuty smis
05.01.12,08:54
ale uvedom si, že na stavebné povolenie nikto nepotrebuje tvoj súhlas....
ak začne stavať 3,5m od hranice pozemku, je to jeho vec......ty sa môžeš k tomu síce vyjadriť, chvílu to ponaťahovať, ale to je tak všetko......a výšku a tvar, materiál plota stavebné povolenie vôbec nešpecifikuje.......
tommi_d
05.01.12,11:30
ale uvedom si, že na stavebné povolenie nikto nepotrebuje tvoj súhlas....
ak začne stavať 3,5m od hranice pozemku, je to jeho vec......ty sa môžeš k tomu síce vyjadriť, chvílu to ponaťahovať, ale to je tak všetko......a výšku a tvar, materiál plota stavebné povolenie vôbec nešpecifikuje.......
úplne tak ako to píšeš to zase nie je..... v stavebnom povolení sa samozrejme špecifikuje materiál a výška oplotenia, totiž to existujú magori, ktorí by stavali i 5 m vysoké betónové ploty a tienili veselo susedom....
s prvou časťou tvojho príspevku súhlas
bohužiaľ staky nevyužil svoje právo účastníka konania a nevyjadril sa v zákonnej lehote, čiže stavebný úrad pokiaľ iný účastník nemal zákonné výhrady vydá stavebné povolenie, možno čaká na poslednú doručenku od iného účastníka konania a po lehote vydá stavebné povolenia, ktoré príde stakymu poštou
Stakymu nepomôže ani odvolanie voči stavebnému povoleniu, pretože kraský stavbený úrad sa nebude zapodievať jeho možnými výhradami voči oploteniu alebo osadeniu domu suseda ale len zákonnosťou vydaného stavebného povolenia (či stavebný úrad dodržal literu stavebného zákona)
bjuty smis
05.01.12,14:07
tommi d ,
mám ti prefotiť stavebné povolenie ??
...ja ked som začal stavať - a predpokladám , že velká vačšina, nemal som ani šajnu o tom, aký bude plot...v stavebnom povolení nie je o tom ani zmienka.......
možno by to platilo iba v prípade stavby samotného plotu, čo však nie je tento prípad....
tommi_d
05.01.12,19:35
tommi d ,
mám ti prefotiť stavebné povolenie ??
...ja ked som začal stavať - a predpokladám , že velká vačšina, nemal som ani šajnu o tom, aký bude plot...v stavebnom povolení nie je o tom ani zmienka.......
možno by to platilo iba v prípade stavby samotného plotu, čo však nie je tento prípad....

skús
bjuty smis
05.01.12,19:43
skús

jednoduchšie bude, ked si to naštuduješ...aspon to potom už nezabudneš.....
tommi_d
05.01.12,19:46
to, že v tvojom stavebnom povolení nie je ani zmienka o materiálovom zložení oplotenia a jeho výške ešte neznamená, že je to ok.... a je to pravidlom
stavebných povolení som vybavoval niekoľko a vždy boli konkrétne i v časti oplotenie, čo môže svedčiť i o kvalite úradníkov stavebných úradov:)
tommi_d
05.01.12,19:56
jednoduchšie bude, ked si to naštuduješ...aspon to potom už nezabudneš.....
trochu skromnosti ti isto neublíži... o prefotení si začala ty...
Ferdosondo
06.01.12,05:26
Chlapci klídek. V stavebnom povolení k stavbe domu nemusíš mať plot. Plot ako taký nemusíš mať vôbec. Ak ho však chceš potom stavať musíš podať oznámenie o drobnej stavbe a tam špecifikuješ aký plot zamýšľaš(zloženie+výška). Na SÚ rozhodnú, či taký plot môže byť.
bjuty smis
06.01.12,10:23
trochu skromnosti ti isto neublíži... o prefotení si začala ty...

kedže je to už mimo témy, moja posledná reakcia, nechcem to tu zaplavovať zabomyšími vojnami... tvoja veta
v stavebnom povolení sa samozrejme špecifikuje materiál a výška oplotenia..

ja tvrdím, že na stavbu plota nepotrebuješ žiadne stavebné povolenie, čo si ty vybavil a v akej kvalite je úplne irelevantné....prečítaj si ferdosonda, tak to je...,
moja rada o naštudovaní si toho bola v tvojom prípade velmi dobrá, ak to robíš tak, ako opisuješ...konec debaty, howg.:))
tommi_d
08.01.12,11:43
kedže je to už mimo témy, moja posledná reakcia, nechcem to tu zaplavovať zabomyšími vojnami... tvoja veta
v stavebnom povolení sa samozrejme špecifikuje materiál a výška oplotenia..

ja tvrdím, že na stavbu plota nepotrebuješ žiadne stavebné povolenie, čo si ty vybavil a v akej kvalite je úplne irelevantné....prečítaj si ferdosonda, tak to je...,
moja rada o naštudovaní si toho bola v tvojom prípade velmi dobrá, ak to robíš tak, ako opisuješ...konec debaty, howg.:))

znovu chyba, treba viacej študovať a v tvojom prípade i lepšie čítať :)