carolyn
04.01.12,12:42
Dobrý deň! Uvažujem o kúpe bytu v Dunajskej Lužnej.
Je blízko Bratislavy, má dobrú občiansku vybavenosť a je tam veľa zelene - proste má dedinský charakter.
Má len jeden háčik- doprava. Ako je to vlastne s tou dopravou?
Koľko trvá cesta do BA v ranných resp. vo večerných špičkách? Je to horšie ako v ostatných častiach Bratislavy?
AlbertM
05.01.12,12:42
Je to určite porovnateľné ak nie lepšie ako niektoré ostatné smery.:)

Bratislavská MHD tam nie je, žiaľ!:mad: Bus v rannej špičke 5:00-8:00 zo zastávky Dun. Lužná- Nové Košariská 14-15 spojov za hodinu čiže 45 spojov v špičke na AS Nivy za cca 30-35 minút, v opačnom smere od 12:30 do 19:00 spoje z AS Nivy každých 5-15 minút a po 19:00 do 22:20 sú to 2 až 3 spoje za hodinu. Od marca začne premávať z vlakovej stanice Nové Košariská súkromný dopravca RegioJet v špičkách 2x za hodinu a mimo špičiek 1x za hodinu v čase od 5:00 do 23:30 čas cestovania cca 15min na Nové Mesto a 25 min na Hlavnú stanicu (K vlaku bude pravdepodobne premávať kyvadlová bus doprava z celej obce).
No a teraz cesta autom: smerom do mesta po vybudovaní dvoj pruhu cesty1/63-ulica Svornosti až po Ružinovský cintorín je to celkom v pohode, dá sa to stihnúť za 15-25 minút do centra (trocha je problém sa dostať v Lužnej na hlavnú ulicu). V opačnom smere popoludní je špička od 15:00 do 19:00 kedy je ale najväčší problém v Bratislave na Gagarinovej a pred Ružinovským cintorínom (zjazdy z diaľnice) tam je bežné zdržanie okolo 10-15 minút a rovnaké je to aj na Slovnaftskej. No ale tento problém sa týka celých Dolných Honov, Pod Biskupíc aj smeru Most pri Bratislave. Ak sa dostaneš na výpadovku k Baumaxu už to ide v pohode max 10 minút do Lužnej. No a v 2014-16 je plánovaná výstavba R7 ktorá odvedie tranzit mimo, takže sa to ešte zlepší.
Prípadne skús sa popozerať v Rovinke vybavenosť podobná a je to 5 minút bližšie k Bratislave. :)
arizona
05.01.12,12:53
lujza.j
06.01.12,12:47
momentálne bývaš kde?
carolyn
07.01.12,08:05
Ďakujem vetkým za príspevky!:)
Momentálne bývame v podnájme v Ružinove, ale prišiel ten správny čas na zmenu. Nechceme ostať v BA, preto sa užvažujeme nad možnosťami....
lujza.j
07.01.12,09:58
Ďakujem vetkým za príspevky!:)
Momentálne bývame v podnájme v Ružinove, ale prišiel ten správny čas na zmenu. Nechceme ostať v BA, preto sa užvažujeme nad možnosťami....

:eek::eek: no tak to potom D.Lužnou fakt vyriešite....
carolyn
08.01.12,07:24
Tým, že "nechceme ostať v BA" som chcela povedať, že nechceme bývať v betónovej džungli...
alchstuip
11.01.12,07:11
Ma zmyslel vymenit "betonovu dzunglu" za "bungalovovu dzunglu"?

Ja sa velmi "tesim" vsetkym tym radoby dedincanom co sa natlacili do okolia cesty BA - Samorin. Dakujem im, ze do tyzdna stratim niekolko hodin zivota v zapche vdaka tomu, ze oni chcu byvat akoze na dedine, cize za svojim 2metrovym plotom v bungalove kde maju travnik o rozlohe mojho balkona. Samozrejme, robia v Bratislave a samozrejme ze sa malokedy znizia k tomu, aby sli verejnou dopravou. Ved oni musia deti do skoly/skolky zaniest do mesta, musia v meste nakupit a podobne a potom celi stastni vecer zapchaju gagarinku a idu prespat na "dedinu"
Chobot
11.01.12,08:50
Tým, že "nechceme ostať v BA" som chcela povedať, že nechceme bývať v betónovej džungli...

Podľa môjho názoru, nedá sa povedať všeobecne, že život v meste je na prd a na "dedine" je lepšie. Všetko záleží od zloženia a režimu rodiny. Pre takých, ktorí nemusia denne cestovať za prácou a do školy, je život v satelitnom meste dobrý. Ja som tiež nad tým veľa uvažoval, že kúpime niekde RD. Aj sme boli pozerať novostavby v Rovinke. Ale keď som videl ten 4 izbový domček, ktorý nemal pivnicu, garáž, žiadnu povalu, žiadnu odkladaciu miestnosť, tak som zistil, že zo 4 izbového bytu s pivnicou a garážou by som sa tam nenapratal. Okrem toho ja chodím denne do práce, syn do školy. Ja to mám z "betónovej džungle" do práce 20 min., syn do školy pešo 12 minút. Keby sme cestovali z Rovinky, tak sa cesta predĺži na hodinu a pol. Mám skúsenosť, že decká vo veku 10 - 18 rokov sú z takýchto "satelitných" dedín nie veľmi nadšené. Teraz sa syn dohodne s kamarátom a za chvíľu sú spolu v meste. Z Rovinky by sa len ťažko dostal večer alebo cez víkend do hodiny do mesta, vtedy, kedy si zmyslí.

Na druhej strane, až sa osamostatní a ja budem mať pred dôchodkom, tak vážne plánujem prenechať byt synovi (nech majú škôlky, školy, lekárov a inú obč. vybavenosť na dosah ruky), a presťahovať sa niekam na blízky vidiek. Ja by som však volil opačný smer - Stupava a okolie. Tam nie je problém s dopravou ako z juho-východného smeru. Kým nevyriešia tú rýchlostnú komunikáciu alebo obchvať okolo Slovnaftu, tak tým smerom by som za za žiadnu cenu nesťahoval a dom si v Rovinke, DL či okolitých dedinách nekupoval. (A to som vyrastal a býval 23 rokov v Pod. Biskupiciach!)

Inak švagriná si v Rovinke ten dom pred 2 rokmi kúpila. Výsledok je taký, že už tam nebýva, dom predala a presťahovala sa do Vrakune.

Takže treba si naozaj zvážiť všetky klady a zápory takého bývania.

Ešte taký malý príklad - známi si postavili dom v Miloslavove. Plánovali, ako budú na terase na záhrade popíjať kávu a relaxovať cez víkend. Keďže ich dom je na kraji obce, je to rovina a za nimi sú polia, duje tam večne taký vietor, že všetko zo stola im sfúkavalo a do tanierov a pitia im stále nafúkalo plno prachu a buriny. Tak si museli postaviť zimnú záhradu a zase sú len vo vnútri. Idylku posedenia na záhrade či terase im rozfúkal vietor.... S takým niečím pri stavbe jednoducho nerátali.
Barbara
11.01.12,09:07
Tibor súhlasím, lenže smerom na juh sú domy lacnejšie, to preto sa tam trepú z mesta,vieš???:D................... napr. tu predajú byt za 180 000 povedzme a dom kúpia za 80 000 tak vieš koľko prachov im ostane?????:D to je iba fakt príklad
Chobot
11.01.12,09:33
Barbara, veď presne o to ide - preto sú tam domy lacnejšie, lebo tá oblasť má kopec negatív. Ale kto sa ulakomí, alebo mu nevadia tie zápchy, či slabá vybavenosť obcí, tak nech tam ide. Ja nikoho neodhováram, len nech si to riadne zvážia.

Manželka chodí s dcérou do Dun. Lužnej na liečenie 2x do roka na 2 týždne. Po skončení procedúr (čo je po 15. hodine) sa môže maximálne poprechádzať s kočíkom po pár uliciach, väčšina z nich nemá chodníky, lebo sú tak úzke, že ledva spravili 2 jazdné pruhy a inak tam skapal pes, nie je tam čo robiť. V BA sa aspoň dá zbehnúť do parkov, na Železnú, do mesta... Cez víkendy sú doma.
lujza.j
11.01.12,20:43
Tým, že "nechceme ostať v BA" som chcela povedať, že nechceme bývať v betónovej džungli...

a čo tak späť, do rodnej viesky:D:D:D

mimotemy niekedy lepšie v betónovej džungli, ako pod prístavným mostom....
arizona
12.01.12,04:28
Casto cestujem okolo novovzniknutych satelitnych "mesteciek".
Krasne nove domceky,zvacsa zahradnym architektom upravene malicke predzahradky,pred domom min. dve auta...ale chyba mi tam zivot.
Domy su doslova "nacapene" jeden na druhom,s miniaturnymi zahradkami,ziadne sukromie,ziaden ruch,ziadne vonku hrajuce sa deti,ziadny ludia debatujuci,ci prechadzajuci sa po ulici.
Mne tieto mestecka pripadaju take "bez duse".Nie je to ani mesto s typickym mestskym ruchom a s mestskymi sluzbami,ale ani dedina, kde ludia maju k sebe blizsie,poznaju sa a uzivaju si dedinsky sposob zivota.

Ja nechapem, preco sa typicky mestsky zmyslajuci ludia stahuju do domov na dedinu a potom sa ohradia vysokym murom,aby mali sukromie ,v zivote nevsupia do miestneeho obchodu,nepoznaju susedov a stale sa stazuju na vsetko, co je dedinam prirodzene,co je na dedinach odjakziva pekne.
Vadi im, ze susedovi steka pes,ze susedova macka im prebehne cez dvor, ze ich rusia kostolne zvony,ze ich rusi dedinsky rozhlas,ze nemozu spat,lebo im cvklika cvrcek v zahrade,ze dedo, starousadlik rube drevo, ci chova prasa...

Ludia by sa mali zamysliet,aky zivotny styl preferuju a podla toho si aj vyberat miesto na byvanie pre svoju rodinu. :)
korela
12.01.12,23:01
Ľuďom vyhovuje izolácia. A je to jedno či v satelite, paneláku, inom charaktere obytného domu.
Je to dobou, hektikou, prívalom vonkajších informácií, internet urobil svoje. Soc. siete. Politika, kríza.
Proste dobou. Zbrutálňuje sa.
AlbertM
13.01.12,13:45
Pozerám že všetci ste písali svoj názor na bývanie mesto vs. dedina a žiadna odpoveď na otázku carolyna, ako sa cestuje z Dunajskej Lužnej!!
korela
14.01.12,22:30
Pozerám že všetci ste písali svoj názor na bývanie mesto vs. dedina a žiadna odpoveď na otázku carolyna, ako sa cestuje z Dunajskej Lužnej!!
Najlepší názor na dopravu z južného smeru si urobí aj sama vďaka dopravnému servisu. Na takéto otázky skôr zareagujú ľudia, ktorí doplatili na satelitné dediny aj znížením cien bytov, nehovoriac o každodennom dopravnom strese a strate času. Zadanie otázky je ako červené súkno pre býka.
Peter z Bratislavy
17.01.12,16:51
Čudujem sa tým, čo utekajú z vysokého paneláku do "paneláku na ležato" v satelitných osadách okolo dediniek pri Bratislave. Na pohľad síce pekné bungalovy s miniatúrnym pozemkom od seba často ohradené vysokým múrom. Čo tým získali? Ranné a podvečerné stresy pri ceste do/z Bratislavy kde väčšinou pracujú a študujú ich deti. Tragédia je keď susedovi - starousadlíkovi kikiríka kohút, nebodaj jeho holub sadne na strechu a označkuje ju. Cez víkend to dotvára !idylka" smradľavých a hlučných motorových kosačiek z každého minipozemku v inej tonine a v iný čas. Je "radosť" mať za suseda bývalého panelákového Bratislavčana, ktorý prišiel na dedinu za pohodou.