Peter158
04.01.12,22:33
Táto otázka je troška náročnejšia. Chcem sa opýtať či bude fungovať elektrická špirála o výkone 3 kW aj keď jej dodám iba 1kW el. energie. Za odpovede Ďakujem
tienik
04.01.12,21:37
ako si predstavujete dodavku len 1kW?
alltracboy
04.01.12,21:43
znizi napatie nie? jasne ze bude fungovat. co tam dodas, to sa tam vykuri
Peter158
04.01.12,22:00
Predstavujem si to cez veternú turbínu, ktorá by vyrobila 1kW elektriny a tá by putovala do špirály ...
alltracboy
04.01.12,22:21
presne to som cakal ze napises.. tiez som to chcel tak spravit.. podla mna najlepsie vyuzitie akejkolvek alternativnej elektriny je do vody.. kto by kupoval baterie, menice.. jedna spirala a tepla voda sa vzdy zide.
a_je_to
04.01.12,22:23
Bude to fungovať, ale 3 kW špirála nebude mať pri 1 kW dostačujúcu povrchovú teplotu pre ohrev. Je iný ohrev, ak špirála s malým povrchom má 30 násobnú teplotu ohrievanej vody, alebo iba 10 násobnú. Ako druhé, to by musel fúkať trvale silný vietor, čo nebýva v našich končinách zvykom.
alltracboy
05.01.12,06:37
bude tam len rozdiel ci tu vodu budes ohrievat 30 minut alebo viac hodin. A od istej vysky nad zemou vacsinou stale fuka vietor. Povedzme si rovno ze je to hovadina s tou elektrarnou, ale na dohrievanie (bi) trivalentneho zasobniku to moze byt pekna hracka. niekde som mal plany ako spravit veternu elektraren z napravy auta.
bjuty smis
05.01.12,09:18
tak ich rýchlo najdi, mne tu fúka ako na púšti gobi....
tienik
05.01.12,12:40
Predstavujem si to cez veternú turbínu, ktorá by vyrobila 1kW elektriny a tá by putovala do špirály ...

to nebude take jednoduche, pokial viem, tie male turbiny bezia interne na 12 V DC, takze menit to na 230 AC a potom na teplo nie je uplne dobry napad.
Dalsia vec, turbina je tocivy stroj, jeho nemozes pretazit. Ak by teoreticky mal vystup 230 V AC 1kW a ty ho pripnes na 3 kW spiralu, tak to znamena ze si ho pretazil o 2kW - takze pojde dole vystupne napatie, tym padom aj budenie zazije dake zmeny, atd.... proste budes ju trapit strasnym sposobom.

Inac plne suhlasim ze je to zatial jediny rozumny sposob vyuzitia alternativnej energie - pretoze fakt usetris tym, ze si ju u seba uschovas (do tepla vo vode) a neie tym ze si zato das zaplatit od vsetych.
Ja osobne by som odporucal netocivy stroj - FVE, tak je to ovela jednoduchsie. Neberte to ako reklamu, ale ako priklad. Ja na dome pravdepodobne budem riesit toto www.logitex.sk. Je to jednoduche, relativne lacne a hlavne bezudrzbove.
alltracboy
05.01.12,13:19
len aku maju zivotnost FV panely? aby sa ti to stihlo aspon vratit.
nedopo
05.01.12,14:00
Špirála s menovitými hodnotami 220 V, 3000 W bude brať výkon 1 kW, ak bude napájaná napätím 127 V. Ak táto špirála dostane 12 V, bude mať výkon len 9 W.
alltracboy
05.01.12,14:24
ked nieco dodava 1kw tak dodava 1kw a je jedno ci je to 230V a 4 ampere alebo 12V a 80A. a ten vykon s nejakou stratou aj vyhreje cez spiralu. a je jedno ci je ta spirala na 1kw alebo 10. 3Kw spirala znamena to ze sa ti neroztecie ked do toho pustis 230V. To neznamena ze sa nemoze napajat nizsim napatim.
nedopo
05.01.12,15:09
ked nieco dodava 1kw tak dodava 1kw a je jedno ci je to 230V a 4 ampere alebo 12V a 80A. a ten vykon s nejakou stratou aj vyhreje cez spiralu. a je jedno ci je ta spirala na 1kw alebo 10. 3Kw spirala znamena to ze sa ti neroztecie ked do toho pustis 230V. To neznamena ze sa nemoze napajat nizsim napatim.

Plne súhlasím, že keď niečo dodáva 1 kW, tak dodáva 1 kW. Zas na druhej strane platí aj to, že keď nedodáva, tak nedodáva.:D
tienik
05.01.12,19:59
Len si uvedomte aky slaby zdroj mate na druhej strane a hned budu prepocty ine.
V skratke, ak turbina ma menovite hodnoty 230V AC, 0,5A a vy k nej pripojite 3kW spiralu, z najvacsou pravdepodobnostou nedoda nic, lebo ju odbudite a hotovo. A ked nieco da, tak to urcite nebude ani 1 kW.
Treba si nastudovat teoriu tocivych strojov, potom sa cloveku vyjasni :-) tu sa neda poctat ako pri spotrebici pripojenom k teoreticky nekonecnemu zdroju (pre nase ucely - odber v RD je verna siet prakticky nekonecne vykonny zdroj)
tienik
05.01.12,20:02
len aku maju zivotnost FV panely? aby sa ti to stihlo aspon vratit.

kedze jedina investicia naviac oproti "konvencnemu" ohrevu TUV bude len cca 20m CY 4mm2 a tie menovane panely, tak ak kupim z vyhodneho zdroja generacne starsie panely, vratia sa v maximalnej pohode. A ked sa casom dostanem zas k lacnym ale vykonnejsim, nic mi nebrani vymenit to. Proste tam ziadny striedac nie je, ani na maximalny mozny vykon sa hrat nebudem - takze za malo penazi, bude par litrov teplej vody :-)
alltracboy
05.01.12,21:08
len som cital ze tie panely casom stracaju schopnost menit svetlo na elektrinu. Dokonca aj vakuove po par rokoch nemaju vykon ako nove. A navratnost tiez ziadna. To by ten panel musel byt fakt lacny.. potom odloz aj pre mna.
alltracboy
06.01.12,09:20
Len si uvedomte aky slaby zdroj mate na druhej strane a hned budu prepocty ine.
V skratke, ak turbina ma menovite hodnoty 230V AC, 0,5A a vy k nej pripojite 3kW spiralu, z najvacsou pravdepodobnostou nedoda nic, lebo ju odbudite a hotovo. A ked nieco da, tak to urcite nebude ani 1 kW.
Treba si nastudovat teoriu tocivych strojov, potom sa cloveku vyjasni :-) tu sa neda poctat ako pri spotrebici pripojenom k teoreticky nekonecnemu zdroju (pre nase ucely - odber v RD je verna siet prakticky nekonecne vykonny zdroj)
nechcel som to pisat, ale ty si uvedom aka bola otazka a nie ci dokaze alebo nedokaze dodat tolko energie..taka domaca turbina nema podla mna ani budiace vinutie ako pises lebo tam su permanentne magnety. Dokonca ani neprodukuje striedavy prud. je to obycajne dynamo a ked sa bude tocit pomaly, bude davat mensie napatie a naopak. A nevidim dovod preco by nemohla davat 1kW. trochu lepsia turbina dava 2,5kw pri trojmetrovom rotore a 3,5m/s. Proste nevies co chce mat za turbinu a riesite tu hovadiny ci to doda alebo nedoda dostatocny vykon. Otazka bola snad dana jasne.
tienik
06.01.12,11:32
ok, nech je tam akykolvek tocivy zdroj, tak pri tak obrovskom pretazeni fungovat dobre nebude.
Preco mam pisat ze ze je to OK, ked to OK nie je? Ci aby niekto bol spokojny ze ako dobre to premyslel a potom pride na rad vytriezvenie ked to spusti? Myslel som si ze od toho je toto forum, aby sa problemy odhalovali skor ako pridu realne - nie az ked uz su v tom dake €.
O tom ako a co sa tam pouziva ma poucovat nemusis. Ukoncil som celkom uspesne studium na katedre elektrickych strojov a pristrojov, takze si dovolim tvrdit ze tolko druhov tocivych strojov co som videl a prakticky meral asi ani nepoznas. Takze som si k tomu dovolil napisat svoj postreh. Ale ked sa Ti to nepaci, nech sa paci, investuj, pretaz to a potom zaloz temu "preco mi nefunguje veterny generator"

Takze este raz, na stroj, nech je akykolvek, o vykone 1kW NIKDY nebude dobre pripojit zataz 3kW.
Este tak 1,5 by zniesol (su tam nejake rezervy vzdy, ale 3x to iste nebude predimenzovane.
A komu sa to nevidi, nech vyskusa, viac k tomu nemam co povedat.
canbo
06.01.12,20:04
Približne sa má " rovnať " záťaž (špirála) vnútornému odporu zdroja.
Ale zapojiť sa to dá, ale nie priamo / bez regulácie a pod... /. Je možné použiť tzv ostrovný systém cez akumulátor. Turbína dobíja akumulátor ,akumulátor napája špirálu príslušného výkonu./ nie bez regulácie ... /
tienik
06.01.12,20:30
Približne sa má " rovnať " záťaž (špirála) vnútornému odporu zdroja.
Ale zapojiť sa to dá, ale nie priamo / bez regulácie a pod... /. Je možné použiť tzv ostrovný systém cez akumulátor. Turbína dobíja akumulátor ,akumulátor napája špirálu príslušného výkonu./ nie bez regulácie ... /

velmi dobre pises s tou zatazou, ideal je naozaj ked sa to rovna. Regulacia ale uz takyto "dovody" system robi pomaly financne nezaujmavym. Ale ano, ak by slo len o prevadzku - da sa riesit. otazne je za kolko :-)
laceti
13.01.12,08:11
bude to fungovat,dodat energiu 1KW mozes ale spirala bude hriat asi tak 20min,jednoducha matematika 3kw spirala spotrebuje za1h- 3kw,ked das 1kw co je jedna tretina spotreby ,a ako si chcel dodat 1kw?ze budes sledovat elektromer a ked uz bude spotrebovanej 1kw vypnes prud?
tienik
13.01.12,08:24
bude to fungovat,dodat energiu 1KW mozes ale spirala bude hriat asi tak 20min,jednoducha matematika 3kw spirala spotrebuje za1h- 3kw,ked das 1kw co je jedna tretina spotreby ,a ako si chcel dodat 1kw?ze budes sledovat elektromer a ked uz bude spotrebovanej 1kw vypnes prud?

nie nebude to fungovat. Tvoj jednoduchy prepocet plati pre idealne tvrdu siet. Ale tu mame relativne slaby tocivy stroj. Vid prispevky vyssie.
laceti
13.01.12,10:15
sorry ale v hlavnej otazke sa nepise ,ze sa prud vyrabas sam,cize mas vlastny zdroj,v tom pripade moja prva reakcia plati len na tvrde pripojenie,na tocive generatory,ktory ma vykon 1kw nemozes odoberat vacsi vykon ako samotny zdroj vyrobi,to fungovat nebude ,to mas tak ja mam benzinovu elektrocentralu s max.vykonom 3kw a ja viem ze mozem pouzivat len tolko spotrebicov kolko bude jeho vysledna spotreba,viem ze mi pojde chladnicka,kotol svietenie,mozem piect aj v el.rure len musim ubrat z niecoho ineho aby mi to utiahlo,akonahle sa prevysi spotrebovani vykon oproti vyrobenemu istic elektrocentralu automaticky vypne, v tvojom pripade spiralu o vykone 3kw ti neutiahne zdroj o 1kw,ale keby sa dal 1kw teleso a mensie ,tak ti to bude fungovat
tienik
13.01.12,17:49
v hlavnej nie, to mas pravdu, ale uz od tretieho prispevku je to jasne. A kedze dalej 3 strany vsetci diskutujeme z pouzitim tych "doplnkovych" informacii o zdroji zda sa mi tvoj navrat k prvotnemu zadaniu mierne cudny :-)
Peter158
14.01.12,21:17
Ako ste už hovorili nebol by to dbrý nápad napojiť 3kW špirálu na 1kW dynamo (trpelo by dynamo, po istej dobe by nešlo). Pravdu povediac mojím snom by bola vertikálna elektráreň, poobná ako je tu (http://www.youtube.com/watch?v=3dLo-Kc897w&feature=related) .Min. 3,5-4mvysoká, priemer okolo 1m) napojená na 2-4 kw dynamo ktoré by vyhrievalo vodu v bojleri (nemyslím primárny zdroj ale skôr nejaký dohrev). Stačilo by aj 30-40 stupnov ktorá by šla rovno do podlahovky. Ako vidite profil vrtule je špirálový a podľa mňa by sa mal točiť už pri malom vetre z ktorej koľvek strany vo výške 5-6m nad zemou (Samozrejme s dobými základmi, brzdami, meničmi napätia.... Preto som sa Vás pýtal či by 3kW špirála niečo vyhriala aj pri 1kW elektrickej energie (pri slabšom vetre).
Peter158
14.01.12,21:23
Nejak podobne fúka za našim domom, najme pri zmene počasia a ročných období (v lete, na jeseň a aj v zime) samozrejme že nie 24 hod denne ale prečo to nevyužiť :D. A 3 kw špirála by sa mohla vymeniť na 3x1kW ktoré by sa postupne zapínali (vypínali), ak máte nejaké lepšie nápady alebo vylepšenia hodte ich sem :D
tienik
16.01.12,07:54
Ta regulacia je uz vyriesena - netreba ju vymyslat, vyrobcovia tych veternych zazrakov to vedia dodat.
Ja by som pri tej "sprirale" ma troch strach, co t bude robit vo velkom vetre?
Vrtulova elektraren sa zabrzdi a otaca hranou do smeru vetra - aby mala minimalny odpor. Pri tejto to mozne nie je, tam asi musi byt len znacne predimenzovana mechanicka cast. Ci viete niekto viac?
Peter158
19.01.12,08:13
Tu pekne vidno ako to stavajú http://www.youtube.com/watch?v=zkJiNNLOuow .na spodku sú kotúčové brzdy. Firma dodá komplet elektráreň. Len mne sa za to nechce vysoliť 17 000 USD + doprava...