petermikuláš
04.01.12,22:12
Nazdar poraďáci,
prosím Vás chcem sa Vás spýtať čo si myslíte o zateplení paropriepustným polystyrénom Styrcon 200.
http://www.styrcon.sk/menu/styrcon/
Zaujíma ma či s tým má niekto z Vás skúsenosti, alebo či sa už s tým u niekoho stretol a čo si o tom myslí.
Čaká ma o nejaký čas zateplenie cca 50 ročného domu. Múry 40 cm plná pálená tehla kombinovaná s dierovanou pálenou tehlou.
Zrovna minulý týždeň som bol u jedného známeho na návšteve, ktorý tiež zateploval podobný starší dom pred rokmi a mal to zateplené práve styrconom.
Tak rozšírujem okruh zvažovania.
Ďakujem každému za odpoveď.

P.S.všetkým poraďákom želám do nového roku 2012 všetko najlepšie.
220870
04.01.12,21:23
Nevidím v tom nič mimoriadne .Bude to ťažké, potreba veľa kotiev.Veľmi pórovíté veľká spotreba lepidla.
marko182
04.01.12,21:38
Styrcon 100 mm - 18,20 eur/m2
Isover EPS 70F 100 mm - 7,20 eur/m2
A to su cennikove ceny na stranke vyrobcu.
Nehovoriac o tom, ze sucinitel tepelnej vodivosti je u Isoveru o takmer polovicu nizsi ako u Styrcon (0,038 vs. 0.06).

Takze z mojho pohladu je Styrcon vyrazne drahsi a s vyrazne horsimi tepelnoizolacnymi vlastnostami. Paropriepustnost ten cenovy a uzitkovy rozdiel nezachrani.
220870
04.01.12,22:07
Styrcon 100 mm - 18,20 eur/m2
Isover EPS 70F 100 mm - 7,20 eur/m2
A to su cennikove ceny na stranke vyrobcu.
Nehovoriac o tom, ze sucinitel tepelnej vodivosti je u Isoveru o takmer polovicu nizsi ako u Styrcon (0,038 vs. 0.06).

Takze z mojho pohladu je Styrcon vyrazne drahsi a s vyrazne horsimi tepelnoizolacnymi vlastnostami. Paropriepustnost ten cenovy a uzitkovy rozdiel nezachrani.
Asi to bude aj viac nasiakavé ako polystyrén čo ešte zhorší už aj tak horšie teplotechnické vlastnosti styrconu.
petermikuláš
04.01.12,22:38
Nevidím v tom nič mimoriadne .Bude to ťažké, potreba veľa kotiev.Veľmi pórovíté veľká spotreba lepidla.

Chlapi, a čo hovoríte na drevovláknité dosky od Hofatexu? Robia už aj kontaktný zatepľovací systém Hofatex SysTem. Lepí sa to ako polystyrén priamo na murivo.
http://www.hofatex.eu/sk/produkty/steny/hofatex-system
220870 Vy ste stavebník, čo si myslíte o drevovláknitých doskách od Hofatexu?
Ďakujem za postreh.
andiablo
05.01.12,06:26
tiež pekne ťažká izolácia. Jedna doska hrúbky 40mm má váho 6,4 kg. Tak bude iná sprotreba kotiev
marleau
05.01.12,07:34
Chlapi, a čo hovoríte na drevovláknité dosky od Hofatexu? Robia už aj kontaktný zatepľovací systém Hofatex SysTem. Lepí sa to ako polystyrén priamo na murivo.
http://www.hofatex.eu/sk/produkty/steny/hofatex-system
220870 Vy ste stavebník, čo si myslíte o drevovláknitých doskách od Hofatexu?
Ďakujem za postreh.
Začali sa používať v drevostavbách s difúzne otvorenými stenami,údajne s tým problém nie je,neviem posúdiť presnejšie,ja s tým nerobím,len čo som počul.
220870
05.01.12,07:58
Trochu som to popozeral.Ďakujem za dobrý link.Je to hlavne zaujímavý eko materiál.Chýbalo mi niečo čo by sa dalo použiť do interiérov ako roznášacia doska ,alebo izolácia miesto "chemikálie" OSB .
Neviem čo presne sledujte prečo vyberáte iné materiály na zateplenie fasády ,ako zaužívaný polystyrén alebo sklennú vatu.
Tento materiál má v porovnaní s polystyrénom alebo sklennou vatou mizerné tepelnoizolačné vlastnosti.Na zateplenie fasády rozhodne poznáme lepšie materiály.Tieto dosky nebudú vhodné na kontaktný zateplovací systém vzhľadom na ich vysokú nasiakavosť (v zime z nich môže omrzať lepidlo a omietka) navlhnutý materiál sa rozťahuje tj praská v spojoch (nieje vhodný do miest kde je hnaný dážď).Spoje môžu tzv napučať.Skôr je to vhodné do interiéru ako exteriéru.
Je to raz tak drahé ako styrodur.:(
Ešte ma zaujalo to video:D to bol iný exot ,píliť dosky reťazovou pílou.Extrémne rovný spoj a povytŕhané vlákno z dosky , je pre neho španielska dedina.
petermikuláš
05.01.12,20:01
Trochu som to popozeral.Ďakujem za dobrý link.Je to hlavne zaujímavý eko materiál.Chýbalo mi niečo čo by sa dalo použiť do interiérov ako roznášacia doska ,alebo izolácia miesto "chemikálie" OSB .
Neviem čo presne sledujte prečo vyberáte iné materiály na zateplenie fasády ,ako zaužívaný polystyrén alebo sklennú vatu.
Tento materiál má v porovnaní s polystyrénom alebo sklennou vatou mizerné tepelnoizolačné vlastnosti.Na zateplenie fasády rozhodne poznáme lepšie materiály.Tieto dosky nebudú vhodné na kontaktný zateplovací systém vzhľadom na ich vysokú nasiakavosť (v zime z nich môže omrzať lepidlo a omietka) navlhnutý materiál sa rozťahuje tj praská v spojoch (nieje vhodný do miest kde je hnaný dážď).Spoje môžu tzv napučať.Skôr je to vhodné do interiéru ako exteriéru.
Je to raz tak drahé ako styrodur.:(
Ešte ma zaujalo to video:D to bol iný exot ,píliť dosky reťazovou pílou.Extrémne rovný spoj a povytŕhané vlákno z dosky , je pre neho španielska dedina.

No ja sa proste nechcem zmieriť s tým, že na fasádne zateplenie existuje v podstate len klasický polystyrén. Minerálna vata sa mi nepáči so svojimi 5 % navlhnutia = 50 % účinnosť izolantu. A o tých úletoch vlákien ani nehovorím. Skrátka toto mi nepasuje. Perforovaný polystyrén od Baumitu je vraj podvod. Tak hľadám nejaké iné možnosti, ktoré by pripadali do úvahy. Nemám nič proti klasickému polystyrénu, len mne skrátka neviem prečo nejak nie je po chuti. Ale nič proti nemu, len by som sa mu skrátka chcel vyhnúť.
220870
05.01.12,20:31
Sklenná vata je hlavne pri spracovaní dráždivá ale je to čisto eko materiál aj tie uletujúce vlákna sa v pľúcah rozpustia, alebo vykašlú.Niečo podobné ,ako prach .Existuje ešte lisovaný perlit.Ale tiež praská v spojoch .Vhodný skôr na odvetrané fasády.
iv@n
06.01.12,13:09
tak tie rozpustené sklenné vlákna v pľúcach by som chcel vidieť. ak to nedostaneš kašlaním von, tak sa zapichávajú do tkaniva a obrastajú.
marleau
06.01.12,13:12
tak tie rozpustené sklenné vlákna v pľúcach by som chcel vidieť. ak to nedostaneš kašlaním von, tak sa zapichávajú do tkaniva a obrastajú.
Ten problém je len pri robote,pri užívaní nie.Aj ja preferujem sklenú vatu.Alebo máme peniaze na ovčiu vlnu?Aj tú sme už dávali do stien.Tá je však 12x drahšia,kto si ju tam dá?Viem,píše sa o zatepľováku...
petmar
06.01.12,13:35
Jednu stenu na dome som zateploval styrconom, lebo som sa bál, že má sklony vlhnúť. Nebol ani nie je problém, možno že horšie izoluje teplo ako polystyrén pri tej istej hrúbke, to sa mi odmerať nedá. Dôležité - musí sa použiť nielen styrcon, ale celý systém k nemu vhodný, od vhodného penetráku, k tomu špeciálne lepidlo, ale aj navrch keď dáš silikónovú omietku, tak je po efekte priepustnosti odparovania. Silikátová je tak ako-tak. Ale doporučujem riadne celé preštudovať, aby zvýšené náklady boli aj opodstatnené a vyvážené lepšou užitk. hodnotou.
Vyjde to drahšie ako klasika.
marleau
06.01.12,13:40
Jednu stenu na dome som zateploval styrconom, lebo som sa bál, že má sklony vlhnúť. Nebol ani nie je problém, možno že horšie izoluje teplo ako polystyrén pri tej istej hrúbke, to sa mi odmerať nedá. Dôležité - musí sa použiť nielen styrcon, ale celý systém k nemu vhodný, od vhodného penetráku, k tomu špeciálne lepidlo, ale aj navrch keď dáš silikónovú omietku, tak je po efekte priepustnosti odparovania. Silikátová je tak ako-tak. Ale doporučujem riadne celé preštudovať, aby zvýšené náklady boli aj opodstatnené a vyvážené lepšou užitk. hodnotou.
Vyjde to drahšie ako klasika.
Akože silikónová nedýcha?Odkedy?
petmar
06.01.12,13:42
tak to bolo v návode
lapejko
06.01.12,15:17
Styrcon 100 mm - 18,20 eur/m2
Isover EPS 70F 100 mm - 7,20 eur/m2
A to su cennikove ceny na stranke vyrobcu.
Nehovoriac o tom, ze sucinitel tepelnej vodivosti je u Isoveru o takmer polovicu nizsi ako u Styrcon (0,038 vs. 0.06).

Takze z mojho pohladu je Styrcon vyrazne drahsi a s vyrazne horsimi tepelnoizolacnymi vlastnostami. Paropriepustnost ten cenovy a uzitkovy rozdiel nezachrani.

Na porovnanie 10 cm izolácie: izolant tep.odpor cenníková cena
šedý EPS 3,75 12,00
biely EPS 2,60 7,20
perimeter 3,00 18,00
XPS 2,80 26,40
kamenná vlna 2,75 20,00
Ytong Multipor 2,22 17,60 za 20,00€ je 14cm a ten má t.o.3,11, okrem toho je jediný NEHORĽAVÝ izolant S VYNIKAJúCOU PAROPRIEPUSTNOSŤOU.
petermikuláš
06.01.12,19:19
A je možné vôbec použiť Ytong Multipor na zateplenie tehlového domu?
220870
06.01.12,19:43
Ano.
lapejko
06.01.12,19:54
Robili sme v lete rekonštrukciu 160-ročného kamenného domu, ktorý si udržiava relatívne vysokú vlhkosť hlavne kvôli vadnej kanalizácii a chýbajúcej izolácii. po odvodnení a rekonštrukcii sa osekala 10-ročná silikátová fasáda,zrovnala sa vápennocementovou maltou s kremičitého piesku do omietnikov, na sokel šiel 14 cm XPS a na omietku sa lepil celoplošne 14 cm Multipor, ako lepidlo aj bandáž malta Multipor. Dom je prevažne z pieskovca na hlinenoplevovej malte, preto ani pri vysokej vlhkosti nevykazoval pleseň iba na lokálnych miestach kde už bola cementová omietka. Zákazník chcel pôvodne odvetraný zatepľovák, dámy mu to však neschválili kvôli sidingu, tak si dal spočítať ešte vatu a ostatné vr. caparolu, Multipor po zľave nakoniec nebol až taký drahý a parametre paropriepustnosti mal najlepšie pri dodržaní technológie.
lubko6394
06.01.12,20:02
Ja len toľko. Mám styrcon 10 cm na starom dome - steny 5O cm plná tehla. Problémom je pre mňa spodná voda. Neviem si predstaviť ako by to fungovalo s polystyrénom alebo vatou - lebo ak dlhšie prší tak vidím ako rastie vlhkosť zateplenia na fasáde v závislosti od výšky horizontálnej izolácie.
lapejko
06.01.12,20:10
Ja len toľko. Mám styrcon 10 cm na starom dome - steny 5O cm plná tehla. Problémom je pre mňa spodná voda. Neviem si predstaviť ako by to fungovalo s polystyrénom alebo vatou - lebo ak dlhšie prší tak vidím ako rastie vlhkosť zateplenia na fasáde v závislosti od výšky horizontálnej izolácie.

Dom ktorý neodvodníš NESMIEŠ zatepľovať ale kto to dodržuje? pokiaľ viem styrcon je pomletý polystyrén s cementom, ktorý ťahá vodu ako besný a pomaly schne.
lubko6394
06.01.12,20:33
Dom ktorý neodvodníš NESMIEŠ zatepľovať ale kto to dodržuje? pokiaľ viem styrcon je pomletý polystyrén s cementom, ktorý ťahá vodu ako besný a pomaly schne.

Teória je dobrá, ale ja mám spodnú vodu v hĺbke - 40 cm a vod. izoláciu v hĺbke + 40 až + 80 cm, takže to prirodzene ťahá nahor, takže čosi iné som si ani nevedel predstaviť.
petermikuláš
10.01.12,20:50
Chlapi ďakujem,
všetci ste mi poskytli cenné komentáre, vážim si to, a motivovali ste ma zavrtať sa do problematiky. Bol som teraz dva dni na nete a zháňal som si porovnávacie info o rôznych izolantoch vzhľadom na porovnanie súčiniteľa prestupu tepla, tepelného odporu, súčiniteľu tepelnej vodivosti a faktora difúzneho odporu /paropriepustnosti/. Chcel som nájsť čo možno najviac tepelno izolačných materiálov tak to bola babračka. Niektoré som ponachádzal po preštudovaní x stránok, ostatné som si dopočítal. A keďže nechcem aby plody mojej práce ostali iba u mňa na stole tak som to pospisoval a uvádzam i pre ostatných na porovnanie. Možno to niekomu bude osožné. Okrem bežne používaných EPS, vata, som pozháňal aj prírodné izolácie liapor, konopné rohože, ovčia vlna, celulóza, korok apod. No a pozháňal som aj materiály ktoré sa používali kedysi ako vzduch /v palachových drevenných stropoch/, hlina, škvára, škvárobetón, piesok. Mohlo by to byť užitočné pre ľudí, ktorí majú staršie domy ako ja a sú v nich použité tieto materiály. Môže sa to niekomu hodiť pri rekonštrukcii. Takže tu sú:

Súčiniteľ prestupu tepla U / tepelný odpor R / súčiniteľ tepelnej vodivosti / faktor difúzneho odporu
Tehla plná 45 cm – 1,72 / 0,58 / 0,86 / 9-10
Liapor frakcia 8/16 10 cm –0,59 / 1,69 / 0,09 / -
Polystyrén 10 cm –0,40 / 2,50 / 0,04 / 40 - 67
Minerálne izolácie /sklenná, kamenná vlna/ 10 cm – 0,40 / 2,50 / 0,04 / -
Konopné izolácie 10 cm –0,40 / 2,50 / 0,04 / 1,9
Fúkaná celulóza 10 cm –0,40 / 2,50 / 0,04 / 1,0
Drevovláknité dosky Hofatex 10 cm –0,40 / 2,50 / 0,04 / 5,0
Vzduch 6,7 / 0,15 / - / -
Suchá hlina 2 cm – 7 / 0,14 / 0,14 / 1,5
Vlhká hlina 2 cm – 35 / 0,03 / 0,70 / 2
Styrcon 10 cm – 0,60 / 1,66 / 0,06 / 10
Ytong multipor 10 cm – 0,45 / 2,22 / 0,045 / 3
Drevo mäkké smrek 10 cm –0,40 / 0,76 / 0,13 / -
Drevo tvrdé 10 cm – 0,40 / 2,50 / 0,04 / -
Škvárobetón 10 cm –7 / 0,14 / 0,70 / -
Ovčia vlna Gold 10 cm – 0,40 / 2,50 / 0,04 / -
Korková drvina 10 cm – 0,35 / 2,85 / 0,035 / 2,5
Piesok 10 cm – 5,5 / 0,18 / 0,55 / 4
Škvára 10 cm – 2,7 / 0,37 / 0,27 / 3
Perlit expandovaný 10 cm – 0,50 / 2,00 / 0,05 / -
Betón B20 10 cm – 13 / 0,07 / 1,3 / -
Sadrokartón - / - / 0,25 / -
OSB3 - / - / 0,10 / -

No a čo sa mňa týka ešte som sa nerozhodol. Ale ešte mám čas, zatiaľ ma to zateplenie až tak netlačí. Pochopil som aspoň /pri študovaní/ prečo väčšina ľudí dáva polystyrén a chápem to, čo sa týka uvedených parametrov v kombinácii s cenou je to pre mnohých jasná voľba. Ja však by som radšej uprednostnil niečo s nižším faktorom difúzneho odporu, preto špekulujem. Predsa len, je to 55 ročný dom. No a ešte na to všetko je to u mňa trocha zložitejšie. predná časť domu je na uličnej čiare, teda na chodníku a tvorí hranicu pozemku. Okná na tejto stene mám vysoko, nakoľko dom je na tejto strane hodne vo výške. Teda sokel /od zeme po izoláciu/ je 1,20 m. Táto časť je z tehly. Teraz je to urobené tak, že je to všetko omietnuté rovnako a do polky toho sokla je nastreknutý dikoplast. Teda tá spodná časť sokla je difúzne uzavretá a logicky to v tej hornej druhej polke sokla vyráža cez omietku a tá sa odlupuje. Je to jasné, cez dolnú časť vhkosť nemôže odísť lebo je tam dikoplast, tak sa snaží vychádzať cez hornú polovicu a odlupuje omietku. Toto musím zmeniť ako prvé. Preto som rozmýšľal na túto celú soklovú časť na prednej strane domu ten styrcon aby sa to odvetrávalo. Ale myslím, že by sa to dalo riešiť aj tvrdeným polystyrénom so vzduchovou medzerou medzi murivom sokla a tvrdeným polystyrénom s tým, že by som do neho urobil vetracie otvory. Videl som také niečo na jednom dome. Na sokly tvrdený zelený polystyrén a do ňho urobené kruhové otvory, cez ne išla sieľka. Rozmýšľam dobre? No a od sokla hore by išla už normálna fasádna izolácia. Len neviem aká. Nemôžem ísť však na tejto prednej stene domu do väčšej hrúbky ako 10 cm, lebo opakujem som na ulici. Aj to neviem či na to netreba nejaké povolenia, musím neskôr zistiť. Ten Ytong Multipor tiež nie je zlý nápad, ak hovoríte, že môže ísť aj na tehlovú stenu, neviem. Hlavne musím v lete prerobiť nejako ten sokel na fasáde.
lapejko
10.01.12,21:26
na fotke je dokončená fasáda na Multipore, sokel je rovnako hrubý Styrodur, vľavo pred autom vidno okrúhlu nerezovú mriežku, je to kolenom vyvedené dýchanie drenáže, ktorá je asi 70 cm pod chodníkom. Dýchanie je na oboch koncoch sokla a takisto na zadnej stene domu. Funguje už pár rokov, dobre.
petermikuláš
11.01.12,11:05
na fotke je dokončená fasáda na Multipore, sokel je rovnako hrubý Styrodur, vľavo pred autom vidno okrúhlu nerezovú mriežku, je to kolenom vyvedené dýchanie drenáže, ktorá je asi 70 cm pod chodníkom. Dýchanie je na oboch koncoch sokla a takisto na zadnej stene domu. Funguje už pár rokov, dobre.
Veľmi pekne urobená fasáda. Naozaj sa mi to páči. Len sa priznám, že si dobre neviem predstaviť ako je urobená tá drenáž. Dá sa k tomu napísať niečo bližšie? Alebo nejaký obrázok, resp link na nejaké info ako vyzerá takáto nejaká drenáž technicky? Ja zatiaľ poštudujem tiež na nete.
A ešte jedna otázka: v takejto radovej zástavbe ako je na Vašom obrázku ste zateplovali hrúbkou 14 cm? Nikomu to nevadilo keď je tam chodník? Lebo presne takto mám aj ja prednú stenu domu na chodníku ulice. Veľká vďaka za odpovede.
petermikuláš
11.01.12,11:09
Ospravedlňujem sa, zle som pozrel na obrázok. Predná strana nie je chodníku ako to mám ja, ale je tam ešte pozemok /kde stojí auto/ takže posledná otázka neplatí.
lapejko
11.01.12,21:02
každá drenáž má mať revízne a vetracie šachty www.aco.sk tu je len rozdiel v tom, že rúra je spod terénu oblúkom vyvedená cez sokel a mriežku von, takže ňou stále prúdi vzduch. Tento systém používame roky s úspechom, prvotná informácia bola z Česka a kutilských relácií, až v poslednom čase je viac info hlavne odborné knihy. Susedia voči zatepľovaniu nenamietali lebo sme fasádu ukončili špaletou, takisto to schválili pamiatkári kvôli historickej časti mesta.
johny580
13.03.17,08:20
NEPOUŽÍVAŤ STYRCON !!!
Saje vodu a vlhko. Mokrá izolácia nie je izolácia! Ak ju zatriete nepriedišnou omietkou, stráca priepustnosť Styrconu efekt. Ak aj omietka "dýcha", tak STYRCON je vlhký a neizoluje. Môj známy to po dvoch rokoch zo stavby všetko zoškraboval a menil. Upozornite každého, nech to vedia.
lubko6394
13.03.17,09:02
NEPOUŽÍVAŤ STYRCON !!!
Saje vodu a vlhko. Mokrá izolácia nie je izolácia! Ak ju zatriete nepriedišnou omietkou, stráca priepustnosť Styrconu efekt. Ak aj omietka "dýcha", tak STYRCON je vlhký a neizoluje. Môj známy to po dvoch rokoch zo stavby všetko zoškraboval a menil. Upozornite každého, nech to vedia.
Každá izolácia po navlhnutí stráca izolačné vlastnosti. U mňa suchý múr začína 40-80 cm nad terénom a pravdepodobne každá izolácia by bola horšia ako styrcon. T.j. buď by bola mokrá a neizolovala alebo by tlačila vlhkosť hore ( polystyrén). Omietka je priepustná.
Ludo Déchy
24.08.17,05:42
Mám zateplený dom so Styrkonom. Je to chalupa postavená kombináciou z pálenej a nepálenej tehly bez spodnej izolácie. Myslím, že som nemohol lepšie urobiť. Predtým bola cítiť ztuchlina, teraz je vnútri príjemne. A to som zateploval pred 16 rokmi, v 2001.
Reagujem tým na Johny580, lebo robil som si doma skúšku na nasiakovosť. Chcel som vedieť či mali tí v Styrcone pravdu. Taký 10 cm odrezok som dal do misky s vodou. Styrkon nasiakol tak 1 cm nad hladinu a ostatok bol suchý. Voda viacej nevzlínala. Čiže styrkon vodu nesaje.
Ak Johny580 píše o vlhkom styrkone, tak príčina musí byť inde. Napadá ma, či do tej fasády nezatekalo.