bambulka012
04.01.12,23:39
ahoj poradaci, mohli by ste mi poradit nejaky obchod s cenovo vyhodnym materialom na podlahove kurenie?
vdaka
alltracboy
05.01.12,05:42
top heating je zatial cenovo najlepsie co som mal ponuku
jezo421
05.01.12,09:00
top heating je zatial cenovo najlepsie co som mal ponuku
Aj mna to zaujima, tak dve otazky: maju tam len jeden druh rurky + folie a uchyty. Takze fitingy a rozdelovace neponukaju? Cena je na vyziadanie, prezradis co pytaju za meter rurky?

Najlacnejsiu "noname" pex al pex 16/2 som na nete nasiel za 58 centov s danou.
alltracboy
05.01.12,09:43
maju vsetko.. aj rozdelovace. 0,65 /m som mal ponuku minuly rok na jar. Je to rurka frankishe.
drozdm
05.01.12,10:18
maju vsetko.. aj rozdelovace. 0,65 /m som mal ponuku minuly rok na jar. Je to rurka frankishe.
tiež som poslal ponuku ale neodpovedaju od 26.12. asi ešte sviatkuju
http://www.atria.sk/clanky/co-treba-ku-kotlu-na-drevo-ake-prislusenstvo/
n (http://www.atria.sk/clanky/co-treba-ku-kotlu-na-drevo-ake-prislusenstvo/)ašiel som toto ..jednoduchy vyber
lapejko
06.01.12,15:54
maju vsetko.. aj rozdelovace. 0,65 /m som mal ponuku minuly rok na jar. Je to rurka frankishe.

u nás som túto značku ešte nevidel, skôr mi to pripadá ako len obchodný názov, ja ako dodávateľ by som kvôli záruke nikdy nevložil do steny alebo do podlahy anonymný materiál, pár ľudí v 90-ych rokoch na to doplatilo...Doporučujem aspoň Giacomini potom Watts, Herz, Oventrop, Ivar a samozrejme Rehau.
marko182
06.01.12,19:22
u nás som túto značku ešte nevidel, skôr mi to pripadá ako len obchodný názov, ja ako dodávateľ by som kvôli záruke nikdy nevložil do steny alebo do podlahy anonymný materiál, pár ľudí v 90-ych rokoch na to doplatilo...Doporučujem aspoň Giacomini potom Watts, Herz, Oventrop, Ivar a samozrejme Rehau.

Prave napriklad spominany Ivar pouziva material od Frankische.
http://www.ivarsk.sk/sk/viacvrstvove-polyetyl-hlinikove-trubky-frankische-alpex
http://www.fraenkische.com/cps/rde/xchg/fraenkische_int/hs.xsl/894_16163_ENG_HTML.htm
alltracboy
06.01.12,21:16
je to vyrobca trubky.. nemecky.. je to ako napriklad ked som pozeral podlahove zlaby..roltechnik a tusim aj ravak.. a pritom je to alkaplast ako vysity. A teraz je otazka ci alkaplast kopiruje ravak a roltechnik, alebo proste zoberu zlab z alkaplastu a nadhodia tam cenu. Ale to ci tophating naozaj pouziva frankische neviem..ale povedali mi to, a tiez som to cital na webe. Keby sme mali vsetko stavat na istotu tak tie domy v zivote nepostavime :D A to si ani nechcem predstavit z coho su domy ktore sa stavaju na kseft.
mendo933
07.01.12,18:22
Ohladom rurok je to trochu alchymia.Nie je vôbec tajomstvom ze rurky od viacerych vyrobcov vychadzaju z jednej vyrobnej linky. Napr. viega robi pre gabotherm(uz ich aj kupili) gabotherm su dokonca aj drahsie,asi viac pasikov.
Rurky su jednou s veci, na ktorych sa neoplati setrit, kedze nedaju sa vymenit ako sifon zpod umyvadla. Ja som si priplatil za viegu a viem ze mam top kvalitu, kto pozna ich sortiment mi da urcite za pravdu. Rozdelovace maju tiez perfekne vypracovane a je pouzity kvalitny material.
fetya
12.01.12,20:06
Aku rurku by ste brali od Ivaru? potrubie pex-al-pex 16x2 - vyrobca neuvedeny, 0,68 eur/m, alebo Ivar Alpex Turatex 16x2, vyrobca Franskische, 0,96 eur/m. Obe su na stranke Ivaru, obe su vhodne na vodu, kurenie, podlahovku. Cenovy rozdiel 168 eur pri dlzke 600 m. Stoji za to ten drahsi?
mendo933
12.01.12,20:35
Ak od ivaru tak toto http://www.ivarcs.cz/cz/potrubi-ivar-pexc maju aj 600m kotuce. Sice nedrzi az tak tvar ako pex-al-pex,ale je zas kvalitnejsia. Ja som mal 600m kotuc a odpad 0
fetya
13.01.12,06:29
pex-c je lepsi nez pex-a, alebo pert-al-pert, alebo pex-al-pex?
alltracboy
13.01.12,06:45
no podla najnovsich informacii co som ziskal, pex-a by mal byt najlepsi sposob zosietovania a pouziva ho rehau. Pe-rt je udajne bez sietovania. Ja akurat uvazujem nad polybutilovou trubkou. Je draha ako fras, ale udajne je kvalitou najlepsia. Ked si uvedomim kolko penazi pojde do poteru, a na krytinu, tak pripadne poskodenie alpexu by som asi niekolkonasobne preplatil. 800 eur rozdiel je vela penazi, ale z dlhodobeho hladiska mozno ani nie.
mendo933
13.01.12,17:51
Ja som mam ponuku na polybutylen nieco okolo 1€/m len od PB ma odradilo ze su len 15x2. Kvôli mensiemu hydraulickemu odporu som volil radsej 17x2 trubku. S PB sa super robi
Tych ak si myslel ze tych 800€ rozdiel medzi pex-al-pex a PB tak je to daky dost prestrel
alltracboy
13.01.12,18:02
preco prestrel? ta 15 pb gabotherm ma vraj vnutorny priemer ako 16 pex
fetya
13.01.12,18:05
Dnes som dostal konecne ponuky na podlahove kurenie: vykurovanie s el. kablami devi s extra zlavami za 1700 eur, instalacia svojpomocne, alebo vodna podlahovka+elektrokotol protherm raja 9 kw so vsetkym za 1700 eur, instalacia svojpomoc, ale uvedenia kotla do prevadzky+tlakova skuska nie je zaratana. Co teda vybrat, ak nemam plyn?
El. kable:
+lahsia instalacia
+ ziadna udrzba
+ rychly nabeh
+ poruchovost okrem fyzickych vplyvov nulova
+ viem spravit bez pomoci, nulove instalacne naklady
- neda sa variovat zdroj tepla v buducnosti
Vodna podlahovka:
+ moznost vymeny v buducnosti zdroj tepla
- pomalsi nabeh
- pri poruche mozu vzniknut financne straty - vytopenie
- zlozitejsia sustava
- vyssia poruchovost - viac pristrojov, vacsie riziko
- potrebujem odbornika na vykonanie tlakovej skusky, na spustenie kotla - investicie navysw
- tazsia regulacia
Rad by som vypocul vase nazory, viem ze to uz bolo viackrat rozoberane, ale ked clovek stoji pred velkym rozhodovanim, tak vzdy chce najlepsie sa rozhodnut a...ved viete.
(bugalow 115m2, juzne slovensko, steny heluz 44 nezatepleny, okna trojsklo, podlaha 12 cm eps+anhydrit, strop 25 cm vata, tepelne straty 7 kw, planovany teplovzdusny krb s ventilatorom a s rozvodmi)
mendo933
13.01.12,18:05
preco prestrel, lebo je to prestrel:) gaboterm robi viega , drzal som to v ruke a ta cena nebola az taka vysoka. Ked tak mi napis SS a dam ti spravit CP na porovnanie
mendo933
13.01.12,18:13
Dnes som dostal konecne ponuky na podlahove kurenie: vykurovanie s el. kablami devi s extra zlavami za 1700 eur, instalacia svojpomocne, alebo vodna podlahovka+elektrokotol protherm raja 9 kw so vsetkym za 1700 eur, instalacia svojpomoc, ale uvedenia kotla do prevadzky+tlakova skuska nie je zaratana. Co teda vybrat, ak nemam plyn?
El. kable:
+lahsia instalacia
+ ziadna udrzba
+ rychly nabeh
+ poruchovost okrem fyzickych vplyvov nulova
+ viem spravit bez pomoci, nulove instalacne naklady
- neda sa variovat zdroj tepla v buducnosti
Vodna podlahovka:
+ moznost vymeny v buducnosti zdroj tepla
- pomalsi nabeh
- pri poruche mozu vzniknut financne straty - vytopenie
- zlozitejsia sustava
- vyssia poruchovost - viac pristrojov, vacsie riziko
- potrebujem odbornika na vykonanie tlakovej skusky, na spustenie kotla - investicie navysw
- tazsia regulacia
Rad by som vypocul vase nazory, viem ze to uz bolo viackrat rozoberane, ale ked clovek stoji pred velkym rozhodovanim, tak vzdy chce najlepsie sa rozhodnut a...ved viete.
(bugalow 115m2, juzne slovensko, steny heluz 44 nezatepleny, okna trojsklo, podlaha 12 cm eps+anhydrit, strop 25 cm vata, tepelne straty 7 kw, planovany teplovzdusny krb s ventilatorom a s rozvodmi)
Tie minusi vodnej podlahovky si trocha zvelicil, ale jedna a to je najpodstatnejsia vec je zmena vykurovacieho zdroja.
Ja mam dom 140m2, presne polovicne straty a devi by som nechcel ani zadarmo.
Mas dost vysoke straty,do buducna by som na tvojom mieste rozmyslal o TC ked sa ceny umudria. Kablami sa od tejto moznosti odstavis.
alltracboy
13.01.12,18:26
nemozes povedat ze prestrel na zaklade rovnice 800=y-x ked nevies hodnoty ani x ani y. Mozno beriem 4000 metrov a rozdiel medzi nimi je len 20 centov :D
alltracboy
13.01.12,18:29
podla mna pri elektrickej podlahovke nebude ten nabeh o moc rychlesi.
fetya
13.01.12,18:29
mozno kvoli tomu, lebo vodnu podlahovku som naprojektoval sam, nakolko v projekte som mal povodne kable. K devimu ma prilaka tom, ze som vydel fungujuci priklad na podobnom dome, ako moj s plochou 155m2 inst. vykonom 15 kw, a naklady na mesacne kurenie+bezna prevadzka domu sa zmestia do 100 eur za elektrinu. Ja ocakavm tak medzi 60-70 eur za prevadku. Pri vodnej podlahovke zas nemam taky fungujuci priklad, odlaka ma chybajuci projekt-viem, za 200 eur sa da spravit-aj narocnejsia montaz a pripadne poruchy.
alltracboy
13.01.12,18:35
ked si chces robit sam, sprav si elektricku. Usetris.. pokial mas viac prachov, tak si daj vodnu. Kvoly TC. zalezi aj od toho ake podmienky mas.. pokial mas tuhe zimy tak ani to TC sa asi neoplati.
mendo933
14.01.12,05:03
nemozes povedat ze prestrel na zaklade rovnice 800=y-x ked nevies hodnoty ani x ani y. Mozno beriem 4000 metrov a rozdiel medzi nimi je len 20 centov :D
pisal si ze rozdiel je 800€ ,podla toho som usudil ze rozdiel medzi pex-al-pex je tych 800€. 4000m na tych 100m2 ci kolko to mas by si ani nenatocil:)
mendo933
14.01.12,05:11
mozno kvoli tomu, lebo vodnu podlahovku som naprojektoval sam, nakolko v projekte som mal povodne kable. K devimu ma prilaka tom, ze som vydel fungujuci priklad na podobnom dome, ako moj s plochou 155m2 inst. vykonom 15 kw, a naklady na mesacne kurenie+bezna prevadzka domu sa zmestia do 100 eur za elektrinu. Ja ocakavm tak medzi 60-70 eur za prevadku. Pri vodnej podlahovke zas nemam taky fungujuci priklad, odlaka ma chybajuci projekt-viem, za 200 eur sa da spravit-aj narocnejsia montaz a pripadne poruchy.

Akosi tomuto nerozumiem, najprv pises ze vodnu podlahovku si naprojektoval sam a na konci zas spominas chybajuci projekt, tak neviem co presne myslis. Vodnu podlahovku tiez dokazes spravit sam, prinajhorsom si das len rozdelovace napojit, ale aj to sa da ked si pozicas lisovacky. Od projektu az po realizaciu som si to spravil sam, s pomocou fotra, tak viem o com to je a nieje o ziadna veda. Jedna sobota a hotovo.Toho tvojho modeloveho domu s 15kw a mesacnu platbou 100€ by som sa nedrzal v domneni ze sa ty zmestis do 70€ ,lebo mi to nijak nevychadza jak ratam tak ratam, ale asi mas lepsiu kalkulacku.jedine ak el. kurenie je len doplnkove a dost sa vyuziva krb. Zacal by som pridavat izolacie a na devi by som zabudol na tvojom mieste. Ak to tak spravis po prvej zime nebudes moc nadseny z fakury na nedoplatok
alltracboy
14.01.12,06:30
pisal si ze rozdiel je 800€ ,podla toho som usudil ze rozdiel medzi pex-al-pex je tych 800€. 4000m na tych 100m2 ci kolko to mas by si ani nenatocil:)
Chcel som ti pomôct a dohodit mat. za lepsiu cenu ald ked nechces, nechaj tak:)
16mm pex al pex za 0,65, to neviem ci zozenies este lacnejsie. ta pb je samozrejme od univenty za 2,35, tak preto ten rozdiel.
fetya
15.01.12,10:18
Akosi tomuto nerozumiem, najprv pises ze vodnu podlahovku si naprojektoval sam a na konci zas spominas chybajuci projekt, tak neviem co presne myslis. Vodnu podlahovku tiez dokazes spravit sam, prinajhorsom si das len rozdelovace napojit, ale aj to sa da ked si pozicas lisovacky. Od projektu az po realizaciu som si to spravil sam, s pomocou fotra, tak viem o com to je a nieje o ziadna veda. Jedna sobota a hotovo.Toho tvojho modeloveho domu s 15kw a mesacnu platbou 100€ by som sa nedrzal v domneni ze sa ty zmestis do 70€ ,lebo mi to nijak nevychadza jak ratam tak ratam, ale asi mas lepsiu kalkulacku.jedine ak el. kurenie je len doplnkove a dost sa vyuziva krb. Zacal by som pridavat izolacie a na devi by som zabudol na tvojom mieste. Ak to tak spravis po prvej zime nebudes moc nadseny z fakury na nedoplatoknaprojektoval som sam: chytil som krizovy papier, nakreslil som rozmery izby a okruhy - nie som kurenar, tak neviem, ci su moje vypocty spravne.
Cez vikend som studoval rozne materialy, cital fora a dospel som k nasledujucim: devi bude len v kupelke - aby v pripade prechodoveho obdobia ked este nekurim bola tepla
v ostatnych miestnostiach bude vodna podlahovka - no tu mi zide pomoc: ratal som 4 okruhy:
1. okruh: pracovna - 100m, rozostup 15cm,
2. okruh: chodba a predsien - 60 m, hustota 15 cm.
3. okruh - spalna: varianta a, 92 m, rozostup 20 cm, varianta b, 130 m, rozostup 15cm.
4. okruh: obyvacka s kuchynou: 143m, rozostup 20 cm (tu bude aj teplovzdusny krb s vykonom 8kW)
Ako som cital, ideal je 100m/okruh - niekedy my to nevychadza (2, 3b, 4), alebo pri 4 spravit 2 okruhy?
Cenovo to vychadza takta: devi-kupelka, vykon 1075W+ termostat:343eur
teplov. podlahovka + kotol+rozdelovac+skrinka+ostatne 1311, al.1331eur
Co navrhujete na okruhy?
mendo933
16.01.12,07:02
To ze ty si z dlhej chvyle kreslis na stvorcekovy papier nieje projektovanie, cize nemas ani projekt:)
V prvom rade ak je este mozne by som sa pokusil popridavat izolacie, lebo tych 7kw na taky maly objekt je fest vela, ked chces aj kurit aj el.
Ak si netrufnes spravit projekt v Techcon-e tak obetuj tych 100-200€ a daj si vypracovat projekt projektantovi -nie kuranarovi, lebo ten ti poradi tak od brucha ako tu na porade.
Projektom nezistis len to kolko a kde rurky natocis, ale su tam ratane aj teploty, hydraulicky odpor a kopa dalsich veci, ktore ti stvorcekovy papier nenapovie. Plati cim uzsie rozostupy = viac metrov rury=vetsi vykon=nizsia vstupna teplota vody=vetsi hydr.odpor. Okruh by mal byt max do 100m a mali by byt priblizne rovnake. Rata sa tam aj trasa od rozdelovaca po izbu , co tiez prida par metrov rurky na ukor izby. Takze nieje to take jednoduche a najlepsie je to hodit do sw
fetya
16.01.12,09:01
Ja som vychadzal z toho, ze odporove kable mam vyratane na 7kW, a tak som rozmyslal ze Raja 9 kW by malo postacit+rezerva, a okruhy priblizne ma 100 metrov. Asi 4. okruh rozdelim na 2 a potom to nejako nastavim uz. Nechcem zase vyhodit 200 eur za projekt, ktory bude zase len teoreticky, lebo projektanti vzdy rataju s rezervami, a aj rezervy rezervuju. Heluz 44-ku zase uz nechcem zateplit, tam je zisk uz minimalny, radsej dam do stropu viac vaty. Teraz zase aj elektrika je v hre, dostal som ponuku za necelych 900 eur na vsetky kable+regulatory. Bude to tazke rozhodnutie.