lubicakv
06.01.12,17:10
Chcela by som vedieť či tu náhodou nie je niekto kto študuje alebo študoval medicínu a je pritom finančne na dne.
Nech by ma kontaktoval
Mila123
06.01.12,16:12
moja dcéra študuje v KE.....na dne ale nie je a ani ja, nikto......
alaya1
06.01.12,16:17
Mila, ona to myslela asi tak, ze nema peniaze na studium, ci sa to da vystudovat. Urcite so socialnym stipendiom a vedlajsou brigadou.
Mila123
06.01.12,16:20
ale info viem podať, ako to ostatní robia......
pasuliatko
06.01.12,16:40
úprimne? nemyslím si... ak človek nedá úplatok tak ho tam veľmi ťažko vezmú...hľavne v BA...
vyskúšaj štúdium napr. na Masarykovej univerzite v Prahe...
alaya1
06.01.12,16:42
úprimne? nemyslím si... ak človek nedá úplatok tak ho tam veľmi ťažko vezmú...hľavne v BA...
vyskúšaj štúdium napr. na Masarykovej univerzite v Prahe...

teda, toto som nepochopila, na co si reagovala? Ona nepise, ze nema na uplatok.
pasuliatko
06.01.12,16:44
teda, toto som nepochopila, na co si reagovala? Ona nepise, ze nema na uplatok.

tak potom ťažko vyštuduje medicínu... žial :(
Mila123
06.01.12,16:44
čo by si mala z toho, aby si dala úplatok za prijatie na štúdium a po takej anatómií ???? urobila by si ju???? dcéra tvrdí, že prijímací test bola k anatómií malina

moja dcéra má spolužiaka v BA, jeho do KE nevzali, moju dcéru áno a Jakub študuje v BS bez problémov a bez úplatku....

chodíš na prípravný kurz na prijatie na VŠ- v KE to robia každú druhú sobotu, VŠ učitelia????
alaya1
06.01.12,16:46
Dievky, prosim vas, vy na co reagujete? bud ja uz som blba, ale ja nevidim jej ziaden prispevok, okrem toho prveho v teme....
Mila123
06.01.12,16:47
kecáme predsa.....:D:D:D
pasuliatko
06.01.12,16:48
no neviem ja mám priame info z LFUK v BA a bez úplatku sa tam nedostane ani mucha...
alaya1
06.01.12,16:50
Tak som mala pravdu, chce studovat a nema peniaze
http://www.porada.sk/t176477-stipendium.html#post1849190

N (http://www.porada.sk/t176477-stipendium.html#post1849190)o, mojej kolegyne syna zobrali do KE, bez problemov a to mal na gymku aj dvojky a ona urcite nedala uplatok ani jeden cent.
pasuliatko
06.01.12,16:51
vy hovoríte o KE ja o BA...

dievča vyskúšaj a potom napíš ako si dopadla....
Mila123
06.01.12,16:51
ako nepozerá sa či ten alebo onen čo mal na vysvedčení, ide o to ako napíše testy....na ničom inom nezáleží......spomínala som Jakuba (spolužiaka mojej dcéry, on je v BA)
a ešte sa opýtam, prečo neideš študovať do KE?
myara
06.01.12,16:52
úprimne? nemyslím si... ak človek nedá úplatok tak ho tam veľmi ťažko vezmú...hľavne v BA...
vyskúšaj štúdium napr. na Masarykovej univerzite v Prahe...

Masarykova je predsa v Brne
pasuliatko
06.01.12,16:53
ako nepozerá sa či ten alebo onen čo mal na vysvedčení, ide o to ako napíše testy....na ničom inom nezáleží......

len aby si sa nečudovala,že to nie je pravda.... môžeš vedieť 0 a ak máš známosť prípadne zaplatíš vieš urobiť test na 100%...
alaya1
06.01.12,16:54
ako nepozerá sa či ten alebo onen čo mal na vysvedčení, ide o to ako napíše testy....na ničom inom nezáleží......

No aj moje deti studovali a pri vypisovani prihlasky sa pisali znamky,ktore sa zohladnovali, pri zoradovani, aj ucast na olympiadach,publikacna cinnost a pod.Za vsetko dvali plus body.
Mila123
06.01.12,16:54
Masarykova je predsa v Brne
veď som tam osobne bola...jasne, že je v Brne, toto som si nevšimla...v Prahe je predsa Karlova univerzita......
pasuliatko
06.01.12,16:54
Ano, pardon :) Karlova univerzita :)
alaya1
06.01.12,16:56
Tak my tu tymito prispevkami asi slecne nepomozeme, jedine, zeby sa niekto rozhodol ju sponzorovat pocas studia.
Ja som si presla jej prispevky na porade, je mi jej luto.
pasuliatko
06.01.12,16:59
ďakujem za NEUŽITOČNÉ... keď neviete ako to chodí v BA tak za to nemôžem... ďalej sa už nevyjadrujem.
môj názor tu už padol čiže tak...
Mila123
06.01.12,17:01
predsa existujú prospechové či sociálne štipendiá.....
JankaO
06.01.12,17:05
ďakujem za NEUŽITOČNÉ... keď neviete ako to chodí v BA tak za to nemôžem... ďalej sa už nevyjadrujem.
môj názor tu už padol čiže tak...
Bratislava nie je pupok sveta a ani lubicakv sa na ňu konkrétne nepýtala. A ako to chodí inde viem a viem aj to, že bez úplatkov.
Mila123
06.01.12,17:07
len aby si sa nečudovala,že to nie je pravda.... môžeš vedieť 0 a ak máš známosť prípadne zaplatíš vieš urobiť test na 100%...

ani jeden neurobí na 100% test či už z biológie alebo z chémie.....
Kvaka
06.01.12,17:50
Tak my tu tymito prispevkami asi slecne nepomozeme, jedine, zeby sa niekto rozhodol ju sponzorovat pocas studia.
Ja som si presla jej prispevky na porade, je mi jej luto.
Máš pravdu, prešla som si ich aj ja, na jeden som reagovala, ktovie, ako ju informovali, nechce sa mi veriť, že by jej mama nemala potrebné roky poistenia. http://www.porada.sk/t180100-sirotske.html#post1935335
Indeed
06.01.12,17:53
Zdravotníctvo je predsa v úpadku...

Tak neviem PREČO sa toľkí tlačia na štúdium medicíny.

A teraz smelo do mńa...
Mila123
06.01.12,17:56
Zdravotníctvo je predsa v úpadku...

Tak neviem PREČO sa toľkí tlačia na štúdium medicíny.

A teraz smelo do mńa...

ale viac sa hlási uchádzačov o štúdium na policajnej akadémií.....

na LF sa zhruba hlási 5 násobok a PA až 14-násobok.....
BXLmiami
06.01.12,19:23
Medicína sa dá študovať len na dennom štúdiu a je veľmi ťažké popri nej brigádovať,jedine nárazovo.Kamoška zostala s tromi deťmi sama a tam sa chopila kormidla jej 16 ročná dcéra,vždy si šla nárazovo zarobiť v lete na brigády a peniaze ktoré zarobila potom minula na jazyky,maturitu,vodičák atd.Jednoznačne je nutné sa na štúdium medicíny pripraviť vedomostne aj finančne.Okrem toho využi bezplatnú právnu pomoc a pokiaľ budeš denne študovať,mal by Ti platiť výživné aj Tvoj otec,ale ako som pozrela predošlé Tvoje témy,to bude asi problém.
BXLmiami
06.01.12,19:25
Zdravotníctvo je predsa v úpadku...

Tak neviem PREČO sa toľkí tlačia na štúdium medicíny.

A teraz smelo do mńa...
Možno preto,že sa nás netýka nezamestnanosť.Máme skôr opačný problém.
Andy Kralik
06.01.12,19:46
Tri strany príspevkov a maximálne zo tri k veci.. hmmm.. už to s tou poradou ide dole kopcom.

- Poznám viacerých ktorí vyštudovali v BA resp. v MT a boli z neúplných rodín, finančne na tom "nie moc dobre". A vyštudovali. Bez kritických problémov. Dá sa to.
- Každá vysoká škola ponúka sociálne štipendiá. Nie sú na každej škole rovnaké, ale pomôžu. Treba si pozrieť štipendijný poriadok a požiadať o ne. Viď napri. štipendijný poriadok v BA - http://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/user_upload/editors/studijne/oznamy/stipendijny_poriadok.pdf. Neviem presne sumu, ale ak vás to zaujíma skúste zavolať na sociálny referát, orientačne vám isto povedia, aby ste získali predstavu. Napr. na 02/59357499
- Ak študent dobre študuje, má nárok aj na prospechové štipendium, to je síce len jednorazové, ale tiež pomôže :)
- Treba rátať s nákladmi na ubytovanie (cenník v BA http://www.druzba.uniba.sk/index.php?id=2366), stravu (obedový lístok pre študenta cca.1,8-2EUR + ďalšia strava ale to minieš aj doma), dopravu po meste (električenka 33EUR na 90dní - BA), dopravu domov, .. aspoň základ. Knihy sú drahé, kriticky ich ale všetky nepotrebuješ kupovať, veľa dostaneš v knižnici, ale treba byť šikovný, "kto skôr príde ten skôr berie". Občas si niečo ale kúpiť musíš.
- Popri štúdiu sa dá brigádovať (ako už ktosi spomínal). aj keď pri medicíne je to náročnejšie, toho voľného času je objektívne menej - ak ťa okolnosti donútia, dá sa to. Minimálne si privyrobiť.
- Čiže nemusíš mať nejaký veľký "finančný" základ na to aby si mohla medicínu študovať a vyštudovať. Dá sa to aj bez toho.
- Never nikomu kto ti bude tvrdiť, že na školu sa dostaneš len keď dáš neviem aký úplatok (vrátane spomínanej Bratislavy) - klame (je to klamár škaredý a keď bude klamať ďalej vypadajú mu všetky zuby). Naopak v súčasnosti je situácia na všetkých medicínach taká, že ak sa niekto chce dostať a skutočne sa zodpovedne pripravuje, tak by musel byť výrazne blbý aby sa nedostal. Ospravedlňujem sa, ak som sa niekoho dotkol, ale hranica je v súčasnosti dosť dole. Čiže kto sa vie učiť a chce sa učiť na školu sa dostane. Školy robia prípravné kurzy, ktoré sú dobré lebo prinútia študentov sa do toho priebežne pozrieť (čo je dosť dobré :)) Nie sú ale nevyhnutné. V BA dostaneš pred pohovormi knihu s 1500 otázkami z chémie a 1500 z biológie. Otázky v teste sú vybraté len z nich. V MT je to trochu zložitejšie, v KE neviem. Ale určite dostaneš minimálne okruhy z ktorých sa treba pripraviť.
- Veľa šťastia
Mila123
06.01.12,19:50
ja odporúčam prípravný kurz, kto ním prejde a poctivo sa pripravuje urobí testy a prijmú ho na štúdium......bez úplatku......
lubicakv
08.01.12,12:52
Nuž,čo sa týka testov tak to nie je problém spraviť ich...len horšie je to že sociálne štipendium mi neprislúcha a pracovať popri škole je možné len pokiaľ to rozvrh dovoľuje
alaya1
08.01.12,13:38
preco ti neprislucha socialne stipendium, to nerozumiem....
Andy Kralik
08.01.12,13:47
preco ti neprislucha socialne stipendium, to nerozumiem....
no žiaľ evidentne nespĺňa niektoré z kritérií.. škoda..

...pracovať popri škole je možné len pokiaľ to rozvrh dovoľuje
súhlas, to je o dosť náročnejšie.. aj keď nie nemožné (sú takí ktorí to zvládli).. závisí od toho kde pracuješ a či ti bude zamestnávateľ tolerovať "tak nejak výrazne flexibilnejší" pracovný čas..
Over si aj, či nemáš povinnosť platiť školné: http://www.uniba.sk/fileadmin/user_upload/editors/subory/legislativa/vp_2010_19_skolne_2011_2012.pdf (Univerzita Komenského)
Riešením by mohol byť aj študentský pôžičkový fond: http://www.spf.sk/ ale nepoznám pravidlá takýchto pôžičiek.
lubicakv
08.01.12,15:04
Lenže ja žijem aj financujem si všetko absolútne sama ,čo však keď pojdem studovat nebude mozne
alaya1
08.01.12,15:26
stale nerozumiem, preco nemas narok na soc.st,ked si polosirota a otec odmieta starostlivost.
lubicakv
08.01.12,15:38
lebo sociálne štipendium a nárok naň sa posudzuje spätne teda rok dozadu.a v tej dobe som ja bola zamestnana avsak nikoho nezaujima ze zarabam minimum penazi
BXLmiami
08.01.12,15:45
Lenže v momente ako ťa prijmú na denné študium sa situácia zmení a aj otec bude povinný prispieť aj štipendium sa bude inak posudzovať.Chod si nárazovo zarobiť,nech máš zásobu aspon na začiatok a rieš situáciu tak ako príde.
veronikasad
08.01.12,15:52
lebo sociálne štipendium a nárok naň sa posudzuje spätne teda rok dozadu.a v tej dobe som ja bola zamestnana avsak nikoho nezaujima ze zarabam minimum penazi
lubica, preštuduj si materiály na tejto stránke, nájdeš tam aj kalkulačku na výpočet sociálneho štipendia.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=soci%C3%A1lne%20%C5%A1tipendium&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fstudentskefinancie.sk%2Fstipendiu m&ei=07oJT-XeII_hswat8oHsBQ&usg=AFQjCNFcbf9Vpv6SFqhak_RbWilS_S1J1g&sig2=Y1NVwLRBul12BW3uW8663w&cad=rja

V prvom rade ale musíš požiadať na súde o stanovenie výživného. Ak otec nebude stanovené výživné platiť, máš nárok na náhradné výživné z UPSVaR.
lubicakv
08.01.12,15:52
ako ale ja som sa na to stipko informovala na skole a tam mi to bolo takto ozrejmene.Lenze druhorade je ta casova narocnost pretoze tuzba po studiu je silna,len zas hodit za hlavu 10 rokov a zit na hrane...Ono je to skor take o mojej vnutornej dileme
veronikasad
08.01.12,15:57
ako ale ja som sa na to stipko informovala na skole a tam mi to bolo takto ozrejmene.Lenze druhorade je ta casova narocnost pretoze tuzba po studiu je silna,len zas hodit za hlavu 10 rokov a zit na hrane...Ono je to skor take o mojej vnutornej dileme
tú dilému poraďáci za teba nevyriešia ...
lubicakv
08.01.12,16:05
Jasné ja viem že nevyriešia ale chcela som poradiť ohladne vecí ako štipko a tak ktoré by mi možno v tom rozhodovaní pomohli....ale dakujem za rady
veronikasad
08.01.12,16:06
Jasné ja viem že nevyriešia ale chcela som poradiť ohladne vecí ako štipko a tak ktoré by mi možno v tom rozhodovaní pomohli....ale dakujem za rady
čítala si prísp. č. 39 ?
alaya1
08.01.12,16:20
hm...tak to potom nie je tak ani o peniazoch......
lubicakv
08.01.12,19:58
ale o peniazoch je to najviac...
Mila123
08.01.12,19:59
ako nechce sa mi veriť, že ani tvoji najbližší príbuzní by ti nevedeli pomôcť....
lubicakv
08.01.12,20:02
Dnešná doba je o peniazoch a každý má svoje problémy...no a bohužiaľ nemám ani úžasnú rodinu,ktorá by ma podporila v nenáročnejších veciach a nie to ešte v takomto niečom.
Mila123
08.01.12,20:05
nechce sa mi veriť tvojim tvrdeniam......ale rodinu si nevyberieš......
pasuliatko
08.01.12,21:25
Mila123 prečo tomu nechceš uveriť? žial ani v dnešnej dobe ludia na to nemaju peniaze aby ich deti mohli študovať....