michal696
08.01.12,12:29
zdravím. Chcem sa spýtať na váš názor , staviam rd aktual 421 a riešim problém z prekladom medzi obývačkou a kuchynou , preklad má rozpon 4m a v projekte je navrhnutý takto : rozmer 25 x 25cm , strmienka z 8mm každých 7,5cm a výstuž , dole 4x20mm a hore tiež 4x20mm roxor. je podla vás tento prierez dostačujúci , nakolko na tomto preklade sa stretávajú nosníky keramického stropu a je na nom ešte priečka v podkrový. stavebný dozor vravý že sa mu to velmi nepozdáva , pravdupovediac ani mne , neviem či by som mal dobrý pocit z toho že skoro celý strop drží preklad 25x25cm.
220870
08.01.12,11:55
Nepomýlili ste sa ?Roxor priemer 20mm!!!Inak nazýva sa to prievlak.
Zo Školy si pamätám ,že najväčší rozumný priemer roxoru je 16 mm.Je to medzná miera, medzi akousi užitočnou nosnosťou a priemerom.Skôr sa požíva viac kusov a menší priemer.Ide o plochu ktorou sa teleso roxoru valec dotýka betonu.
Výška prievlaku sa určite bude dať zmeniť.Určite by som jeden roxor z vrchu dal dolu.
Odporúčam vám sa držať stavebného dozora.Výkresy koľkorát kreslí kde-kto kade-ako.Respektíve aj kôň má 4 nohy a potkne sa.
michal696
08.01.12,11:59
Nie nepomýlil som sa. v projekte je jasne napísane roxor 20mm.
220870
08.01.12,12:31
Už som všeličo robil ale na rodinnom dome som ešte 20 roxor tuším nevidel.Ani v stavebninách to asi bežne nebude dostať.
marleau
08.01.12,12:54
Obetujte 100 eur a dajte si to zrátať statikovi.Z voleja Vám ťažko niekto poradí,ani statik,ak nemá všetky údaje o krove,krytine,nosnom systéme,rozponoch atď.Tu by som neriskoval.
ciners
08.01.12,14:01
V projekte musi byt staticky vypocet a tam sa pozrite, kolko je naratane.
fefe30
08.01.12,14:33
Keď sa vidí málo, tak do prekladu daj viac prútov (hore aj dole). Poprípade daj hustejšie strmienka. A asi ta to vyjde menej, ako další prepočet toho, začo si už raz zaplatil.
ciners
08.01.12,14:53
Keď sa vidí málo, tak do prekladu daj viac prútov (hore aj dole). Poprípade daj hustejšie strmienka. A asi ta to vyjde menej, ako další prepočet toho, začo si už raz zaplatil.

Moment zotrvacnosti prierezu kvoli priehybu zelezom nespravis.
Ak uz za to zaplatil,tak to tam ma byt. Ma narok to pytat bez dalsieho honoraru. Vypocet musi v projekte pre stavebne povolenie byt.
marleau
08.01.12,15:22
V projekte musi byt staticky vypocet a tam sa pozrite, kolko je naratane.
Veď práve preto,že to tam má a nezdá sa mu to.
ciners
08.01.12,16:21
Vo výpočte je percento využitia prierezu, ak je pod 100 percent, tak je to ok, tam nie je co spekulovat. A potom je tam priehyb a ak je mensi ako rozpon/250,tak je to zase ok aj z hladiska deformacii.
alltracboy
08.01.12,18:34
ja mam tusim fi20 lebo mensi nemali skladom.. ale za cenu fi16
pi3ta
09.01.12,07:26
Pokiaľ nad tým nosníkom bude keramický strop, predpokladám že priamo nad nosníkom bude len betón a žiadne ker. vložky,
tak výška nosníka bude 25cm + 20 až 25cm betónu v strope, takže výška nosníka bude 45 až 50cm.
Dôležité je ale tieto dva betóny, ktoré nebudú zabetónované naraz, spriahnuť. Najkvalitnejšie spriahnutie dosiahnete výstužou, napr. strmene potiahnuť
až k hornej hrane stropu. Samozrejme sa trochu zmení vystuženie takéhoto nosníka.
chandler
09.01.12,09:55
podla toho podorysu co som si pozrel na nete to moze byt tak vystuzene. treba ten nosnik spravit poriadne, zhutnit, dodrzat vystuz, dat pozor aby sa beton dostal vsade.
a urcite by som to spravil ako radi pi3ta, previazal to s betonom zalievky - to velmi pomoze.
michal696
10.01.12,09:09
no tak nakoniec som sa rozhodol , že to spravim tak ako je písané v projekte , len zvíšim výšku prekladu o 10 cm , a do 1/3 prekladu dám stlp 25 x 25 a nejako ho potom zakomponujem do barového pultu. aspon to mám poistené a možem kludne spat:)
marleau
10.01.12,09:15
Kľudne budete spať,ak nezabudnete urobiť pod ten stĺp aj základ,ale to určite viete,len aby sa čírou náááhodou nezabudlo.
ciners
10.01.12,09:19
Ono bacha na to. Date stlp a vznikne nadpodperovy moment vacsi ako ten medzipodperovy. Tu je cisto nahodou hore vela zeleza, ale keby tam bola klasiky len konstrukcna vystuz, tak to praskne a bude to skarede