ajuschka
10.01.12,09:52
Ahojte poradaci,

potrebovala by som poradit vhodnu odrodu zemiakov, kedze by som tento rok chcela zacat pestovat. chcela by som zemiaky nerozsypave, nerozvarave, take tie dobrucke maslove. cize asi Bcko typ? prosim poradte s akou odrodou mate najlepsie skusenosti, zahradu mam pri Galante
Ak by ste aj vedeli kde sadbu zohnat, prosim prezradte

vdaka

aja
arizona
10.01.12,09:34
Chokma
10.01.12,14:50
Chokma
10.01.12,15:07
Nam sa celkom pozdavaju Antoinet, Adora. Tie su pevnejsie, ale zas nie moc pevne. Varna skupina A - B.
Tento rok nam naviac chuti Agria, je sytozlta, ale ta sa praveze rozsypa (B-C) a je vhodnejsia na kasu. Su z nej tiez super chipsy. A paci sa aj zakaznikom. :)
220870
10.01.12,15:50
Pri zemiakoch veľmi záleží od druhu zeminy a počasia.
pavol54
10.01.12,16:08
Pri zemiakoch veľmi záleží od druhu zeminy a počasia.
a dávky živín
Chokma
10.01.12,17:08
Chokma - poprosím o radu pri pestovaní zeleniny, už niekoľko rokov sa mi nedarí dopestovať úrodu mrkvy a petržlenu, možno neviem vybrať správnu odrodu pri pestovaní zeleniny v nadm.výške cca 600 m. Ďakujem.

Mrkvu a petrzlen robievame uz len pre seba. Zvykneme robit take vyvysene hriadky (ako ked sa ohrna paprika, rajciny) a robia sa faldy na zavlazovanie. Povrch tych vyvysenych hriadkov zarovname a do toho sadime mrkvu. Urcite si kup hybrid (F1). Petrzlen nema rad cerstvo vyhnojenu podu, robi potom fuzy. A tiez netreba prilis polievat, aby nehrdzavel. Zavlazovat zvykneme po vzideni prave do tych faldov - vedla. Neviem, ci som napisala nieco nove. :) Kazdy moze mat ine skusenosti a sposob ako sadi.

Z odrod ti dobre poradi pavol. ;)

My mame dobru skusenost s osivami, ktore distribuuje f. Presto -http://www.presto.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=40&Itemid=169
Anna123
10.01.12,17:28
Ďakujem. Osivá sa u tej firmy cez internet kúpiť nedajú - nemajú e-shop?
Chokma
10.01.12,17:34
Ďakujem. Osivá sa u tej firmy cez internet kúpiť nedajú - nemajú e-shop?

Daju, len neviem, ake je minimalne mnozstvo odberu. Treba im napisat bud mail alebo aj telefonicky vedia poradit. Treba kliknut na http://www.presto.sk/index.php alebo dat do googlu Presto Bratislava. Niekde sa daju ich distribuovane osiva najst aj v zahradkarstvach, ale pomenej.

PS: Sorry za reklamu, ale ked sme sem uz prilepili linky na tie firmy predavajuce krumple, tak preco nie aj na mrkvu. :D
pavol54
10.01.12,19:18
Ďakujem. Osivá sa u tej firmy cez internet kúpiť nedajú - nemajú e-shop?
majú príliš veľké balenia, (ak sa nezmenili v malo alebo hobby politike) a cena na naše podmienky ti stačí nejaké naše alebo české stačí polodlhý, ak máš pripravenú pôdu teoreticky ho môžeš vysievať už teraz, ale treba vystihnúť vhodnú vlhkosť, mrkva by toto nezniesla, tá sa vysieva až keď je pôda dosť teplá, hrdzavenie spôsobuje zloženie pôdy a živočíchy v nej(vošky) ale tie sú až v lete pri výskyte treba zálievku alebo sa zmieriť s tým že bude hrdzavý.
wabi
10.01.12,19:37
Pokiaľ to chceš v malom, tak buď to najdi tie zemiaky, ktoré sa ti pozdávajú a potom ich jednoducho vysaď. Zemiaky patria k plodinám, ktoré sa fakt dajú sadiť aj jest tie samé hluzy. Len pozor, po zjedení už nevyrastú!:D
Iste lepšie sú tie menšie... jednak majú pohromade viac klíčkových zárodkov, jednak tie väčšie sú lepšie zjesť...:)
Ja si napríklad vysádzam v malom ružiaky sú nerozváravé ale neviem odrodu, keď to človek robí len v malom najmä pre seba tak sa mi to proste osvedčilo vybrať najmenšie zemiaky a použiť na sadenie na ďalší rok.
Ja tento rok vysadím aj do vinohradu lebo mám pocit že pri tej kríze pôjdu ceny oveľa viac hore než sú ochotný politici pred volbami pripustiť a vôbec nepochybujem že € čoskoro padne s tragickými dôsledkami.
Kupovať špecialne sadbové zemiaky sa mi zdá zbytočne predražené.
Ďalší spôsob je nechať vytvoriť zemiaky v teple a vlhku malé hlúziky aj bez svetla napríklad. Tie potom použiť ako sadbové.
Alebo kúpiť v Maďarsku to vychádza tiež lacnejšie...
pavol54
10.01.12,19:46
Pokiaľ to chceš v malom, tak buď to najdi tie zemiaky, ktoré sa ti pozdávajú a potom ich jednoducho vysaď. Zemiaky patria k plodinám, ktoré sa fakt dajú sadiť aj jest tie samé hluzy. Len pozor, po zjedení už nevyrastú!:D
Iste lepšie sú tie menšie... jednak majú pohromade viac klíčkových zárodkov, jednak tie väčšie sú lepšie zjesť...:)
Ja si napríklad vysádzam v malom ružiaky sú nerozváravé ale neviem odrodu, keď to človek robí len v malom najmä pre seba tak sa mi to proste osvedčilo vybrať najmenšie zemiaky a použiť na sadenie na ďalší rok.
Ja tento rok vysadím aj do vinohradu lebo mám pocit že pri tej kríze pôjdu ceny oveľa viac hore než sú ochotný politici pred volbami pripustiť a vôbec nepochybujem že € čoskoro padne s tragickými dôsledkami.
Kupovať špecialne sadbové zemiaky sa mi zdá zbytočne predražené.
Ďalší spôsob je nechať vytvoriť zemiaky v teple a vlhku malé hlúziky aj bez svetla napríklad. Tie potom použiť ako sadbové.
Alebo kúpiť v Maďarsku to vychádza tiež lacnejšie...

Vrchol dobrého marketingu je ísť si kúpiť do Maďarska biosadbu a rypnúť ju do zeme
Silvernola
10.01.12,20:34
...Kupovať špecialne sadbové zemiaky sa mi zdá zbytočne predražené....

Nesúhlasím s tebou, mám iné skúsenosti. Aj keď pestujem len zeleninu na priamy konzum, nie na uskladnenie, naučila som sa do osiva a sadby investovať. Občas vyskúšam aj vlastný presev, ale okrem strukovín je rozdiel medzi elitným množením a viacnásobným presevom markantný. rozdiely sú aj vo výnosoch, aj v zdravotnom stave. U zemiakov je to rovnako, pravda musí ísť o kvalitnú uznanú sadbu.
Mimochodom, ja som si obľúbila odrodu Impala. Je to veľmi skorá, žltomäsitá odroda typu B.
PS. Aj medzi dodávateľmi osiva sú veľké rozdiely, podľa údajov môže ísť o rovnakú odrodu, ale vyrásť môže niečo úplne iné. V tomto sa oplatí ísť za kvalitou a na osive nešetriť. U záhradkárov nejde o veľké sumy, ale rozdiely môžu byť veľké.
pavol54
10.01.12,21:26
Pokiaľ to chceš v malom, tak buď to najdi tie zemiaky, ktoré sa ti pozdávajú a potom ich jednoducho vysaď. Zemiaky patria k plodinám, ktoré sa fakt dajú sadiť aj jest tie samé hluzy. Len pozor, po zjedení už nevyrastú!:D
Iste lepšie sú tie menšie... jednak majú pohromade viac klíčkových zárodkov, jednak tie väčšie sú lepšie zjesť...:)
Ja si napríklad vysádzam v malom ružiaky sú nerozváravé ale neviem odrodu, keď to človek robí len v malom najmä pre seba tak sa mi to proste osvedčilo vybrať najmenšie zemiaky a použiť na sadenie na ďalší rok.
Ja tento rok vysadím aj do vinohradu lebo mám pocit že pri tej kríze pôjdu ceny oveľa viac hore než sú ochotný politici pred volbami pripustiť a vôbec nepochybujem že € čoskoro padne s tragickými dôsledkami.
Kupovať špecialne sadbové zemiaky sa mi zdá zbytočne predražené.
Ďalší spôsob je nechať vytvoriť zemiaky v teple a vlhku malé hlúziky aj bez svetla napríklad. Tie potom použiť ako sadbové.
Alebo kúpiť v Maďarsku to vychádza tiež lacnejšie...

Na predklíčenie alebo naštartovanie je potrebné najmä teplo a svetlo aby klíčky naratli malé a pevné, v tme sa budú snažiť natiahnuť a potom sa samé odlomia pri sadení takže efekt predklíčovania =0
Chokma
11.01.12,11:58
majú príliš veľké balenia, (ak sa nezmenili v malo alebo hobby politike) a cena na naše podmienky ti stačí nejaké naše alebo české stačí polodlhý, ak máš pripravenú pôdu teoreticky ho môžeš vysievať už teraz, ale treba vystihnúť vhodnú vlhkosť, mrkva by toto nezniesla, tá sa vysieva až keď je pôda dosť teplá, hrdzavenie spôsobuje zloženie pôdy a živočíchy v nej(vošky) ale tie sú až v lete pri výskyte treba zálievku alebo sa zmieriť s tým že bude hrdzavý.

Inak ta firma ma aj na malopredajnu. Nam teraz poslali mrkvu Bilbo (F1) (10 000 semien - 6,72 Eur). A na stranke maju aj drobnospotrebitelske balenia, len neviem, ci nie je potrebne zobrat aspon 10 ks. To sa treba fakt s nimi dohodnut. Ak to nie je proti nejakej tvojej zasade, tak napis nejake dobre ceske, slovenske odrody.
pavol54
11.01.12,20:15
Inak ta firma ma aj na malopredajnu. Nam teraz poslali mrkvu Bilbo (F1) (10 000 semien - 6,72 Eur). A na stranke maju aj drobnospotrebitelske balenia, len neviem, ci nie je potrebne zobrat aspon 10 ks. To sa treba fakt s nimi dohodnut. Ak to nie je proti nejakej tvojej zasade, tak napis nejake dobre ceske, slovenske odrody.
vieš aké množstvo je pre zahradkára 10000 semien? To je 10 gramov +-, bežne býva okolo 2 gramy to je bežná potreba a máš jej vysiatej až až
Chokma
11.01.12,20:47
vieš aké množstvo je pre zahradkára 10000 semien? To je 10 gramov +-, bežne býva okolo 2 gramy to je bežná potreba a máš jej vysiatej až až

No ved mne je jasne, ze si tolko nekupi niekto sam pre seba. To som len uviedla financnu relaciu, ktora si myslim, ze nie je zla. (Teraz neporovnavam cenovo s nasimi.) A ak by sa tych zahradkarov naslo viac, pripadne by si to rozdelili aj na rok, tak by sa dalo. ;-) A maju v ponuke aj mensie balenia.
A ja som skor bola zvedava na tvoje odporucania ohladom nasich odrod. Aj ked vyber je na kazdom jednom, niektori by myslim uvitali konkretne nazvy.
wabi
11.01.12,21:07
Na predklíčenie alebo naštartovanie je potrebné najmä teplo a svetlo aby klíčky naratli malé a pevné, v tme sa budú snažiť natiahnuť a potom sa samé odlomia pri sadení takže efekt predklíčovania =0
Ale ja som nepísal o predklíčení pred sadením ale o vypestovaní si malých sadbových zemiačikov, je to špecialna technologia...
Chokma
11.01.12,21:12
Ale ja som nepísal o predklíčení pred sadením ale o vypestovaní si malých sadbových zemiačikov, je to špecialna technologia...

Jeden rok som nasich videla ako pred sadenim zemiaky krajaju. Osivo bolo moc velke. Skoro mi oci z jamiek vyskocili z toho, co robia. Ze vraj za vojny sa sadili aj zemiakove supky.
wabi
11.01.12,21:34
Nesúhlasím s tebou, mám iné skúsenosti. Aj keď pestujem len zeleninu na priamy konzum, nie na uskladnenie, naučila som sa do osiva a sadby investovať. Občas vyskúšam aj vlastný presev, ale okrem strukovín je rozdiel medzi elitným množením a viacnásobným presevom markantný. rozdiely sú aj vo výnosoch, aj v zdravotnom stave. U zemiakov je to rovnako, pravda musí ísť o kvalitnú uznanú sadbu.
Mimochodom, ja som si obľúbila odrodu Impala. Je to veľmi skorá, žltomäsitá odroda typu B.
PS. Aj medzi dodávateľmi osiva sú veľké rozdiely, podľa údajov môže ísť o rovnakú odrodu, ale vyrásť môže niečo úplne iné. V tomto sa oplatí ísť za kvalitou a na osive nešetriť. U záhradkárov nejde o veľké sumy, ale rozdiely môžu byť veľké.
Ale ja som nehovoril všeobecne o tom, že lepšie je si doma vypestovať semeno zo zelenín za každých okolností.
Ak napríklad sa jedná o hybridné osivo ktoré zvyšuje úrodu kvôli heteroznemu efektu, je to niečo iné. Také doma naozaj nedopestujete.
Tiež ak sa jedná o riziko, že sa nežiadúco prekrížia napríklad cukety s patizonom či iné odrody...
Ak však dodržíte dostatočnú vzdialenosť a nejedná sa o hybridné osivo, tak logicky z jednej tekvice máte desiatky až stovky semien prakticky zdarma, pretože samotnú tekvicu kľudne použijete. Ak si na porovnanie kúpite krásne farebné vrecúško s 6 semienkami za 1 € a chcete ich vysadiť viac tak dajme tomu 5 vrecušok, tak je to každého problém. Ak má nato... Keď má z toho dobrý pocit že kupuje kvalitu tak prosím, ale tí ktorí dopestovali napríklad túto tekvicu to urobili rovnako ako to vie urobiť aj záhradkár. Iba si musia dať pozor na nežiadúce opelenie...
U zemiakov je to ešte jednoduchšie. Geneticky sa zemiaky na konzum určitej odrody nijako nelíšia od zemiakov na sadbu... Robí sa to tak, že zemiaky sú skôr než stihnú narásť veľké postriekané desikantami...
Samozrejme sú špecialne technológie alebo sa to dokonca robí aj z meristémov, tieto si však záhradkári asi nekupujú.
Verte mi sú druhy zelenín, kde netreba kupovať predražené osivo ale samozrejme sú aj druhy, či odrody kde naopak je debre hybridné osivo zakúpiť...
Tak ako nie všetky blondínky sú tie s tých vtipov. Teda aspoň dúfam...:)
Tak ani všetky zeleniny nemožno hádzať do jedneho vreca...
Iste globalizácia... a babička sa v hrobe obracia ťuká si na čelo...
Obchodníci vám budú tvrdiť že vždy a za každých okolností vám predajú kvalitu ktorú doma nedosiahnete, ale nie vždy je to pravda, hoci v niektorých prípadoch tomu iste často tak naozaj je.
Chokma
11.01.12,21:39
Ale ja som nehovoril všeobecne o tom, že lepšie je si doma vypestovať semeno zo zelenín za každých okolností.
Ak napríklad sa jedná o hybridné osivo ktoré zvyšuje úrodu kvôli heteroznemu efektu, je to niečo iné. Také doma naozaj nedopestujete.
Tiež ak sa jedná o riziko, že sa nežiadúco prekrížia napríklad cukety s patizonom či iné odrody...
Ak však dodržíte dostatočnú vzdialenosť a nejedná sa o hybridné osivo, tak logicky z jednej tekvice máte desiatky až stovky semien prakticky zdarma, pretože samotnú tekvicu kľudne použijete. Ak si na porovnanie kúpite krásne farebné vrecúško s 6 semienkami za 1 € a chcete ich vysadiť viac tak dajme tomu 5 vrecušok, tak je to každého problém. Ak má nato... Keď má z toho dobrý pocit že kupuje kvalitu tak prosím, ale tí ktorí dopestovali napríklad túto tekvicu to urobili rovnako ako to vie urobiť aj záhradkár. Iba si musia dať pozor na nežiadúce opelenie...
U zemiakov je to ešte jednoduchšie. Geneticky sa zemiaky na konzum určitej odrody nijako nelíšia od zemiakov na sadbu... Robí sa to tak, že zemiaky sú skôr než stihnú narásť veľké postriekané desikantami...
Samozrejme sú špecialne technológie alebo sa to dokonca robí aj z meristémov, tieto si však záhradkári asi nekupujú.
Verte mi sú druhy zelenín, kde netreba kupovať predražené osivo ale samozrejme sú aj druhy, či odrody kde naopak je debre hybridné osivo zakúpiť...
Tak ako nie všetky blondínky sú tie s tých vtipov. Teda aspoň dúfam...:)
Tak ani všetky zeleniny nemožno hádzať do jedneho vreca...
Iste globalizácia... a babička sa v hrobe obracia ťuká si na čelo...
Obchodníci vám budú tvrdiť že vždy a za každých okolností vám predajú kvalitu ktorú doma nedosiahnete, ale nie vždy je to pravda, hoci v niektorých prípadoch tomu iste často tak naozaj je.

Preto si tu davame odporucania, co a u koho kupit. ;)
KoxXxo
19.04.12,14:52
Niekto robí kopce hneď pri sadení, iní prihŕňa až po vzídení. Aké sú plusy alebo mínusy týchto spôsobov?
pavol54
19.04.12,15:37
Niekto robí kopce hneď pri sadení, iní prihŕňa až po vzídení. Aké sú plusy alebo mínusy týchto spôsobov?
len praktické
veľko pestovateľ robí dnes jednu operáciu, do plykého lôžka vkladá zemiaky podľa veľkosti 25 až 35 cm od seba, a ihneď prihŕňa, vzápätí ošetrí proti burinám (preemergentne) po vzídení zemiakov a ak je vzídená aj burina zase ošetrí chemicky (postemergentne) v prípade výskytu pásavky opäť postrek, v prípade výskytu plesne opäť postrek
malo pestovateľ môže spravidla vynechať postreky proti burinám tým že ich prihŕňa likviduje klíčiacu burinu iné prednosti nevidím
arizona
19.04.12,15:49
Niekto robí kopce hneď pri sadení, iní prihŕňa až po vzídení. Aké sú plusy alebo mínusy týchto spôsobov?
Ja som si zvykla zahrnat hned pri sadeni.
Mam ovela menej buriny a zaroven kopceky chrania zemiaky pred chladom,aj pred rannymi mrazikmi.
Chemiu na odburinenie nepouzivam. V zime posypam zeminu popolom z dreva,odohnalo to vsetkych skodcov zo zeme,s ktorymi sme mali pred tym problem.
Sadim uz niekolko rokov odskusanu odrodu Agria. Este teraz mam stale krasne,svieze zemiaky z minulej odrody.