eltrafficanto
18.09.08,22:37
uctovanie dobropisov zalezi od toho ako ty sama uctujes faktury za doplatky za recepty. V podstate potom uctujes vytvorený dobropis rovnako len s "-" v sume. (u mna "-" 311AE/315100)
Dalsia vec je uctovanie zapoctu dobropisu: ja to uctujem ako uhradu celkovej sumy dobropisu v "-" 395/311AE a potom ako ciastocnu uhradu faktury ktoru mi poistovna krátila "+" 395/311AE
ErikaDP
19.09.08,06:06
uctovanie dobropisov zalezi od toho ako ty sama uctujes faktury za doplatky za recepty. V podstate potom uctujes vytvorený dobropis rovnako len s "-" v sume. (u mna "-" 311AE/315100)
Dalsia vec je uctovanie zapoctu dobropisu: ja to uctujem ako uhradu celkovej sumy dobropisu v "-" 395/311AE a potom ako ciastocnu uhradu faktury ktoru mi poistovna krátila "+" 395/311AE
Ja učtujem dobropis tak isto -311/-315.
Ale nerozumiem Tvojmu učtovaniu zápočtu a použituiu účtu 395.
Ja účtujem nasledovne:
OF ( odslané zúčtovanie poisťovni ) v pôvodnej výške 100 Sk 311/315
OD (odoslaný dobropis na opravu ) 20 Sk -311/315
Uhrada od poisťovne na bankový účet 80 Sk 221/311
Interný doklad: zápočet OF a OD 20Sk /D311 OF
zápočet OF a OD 20Sk MD 311 OD/
eltrafficanto
20.09.08,07:27
Ja učtujem dobropis tak isto -311/-315.
Ale nerozumiem Tvojmu učtovaniu zápočtu a použituiu účtu 395.
Ja účtujem nasledovne:
OF ( odslané zúčtovanie poisťovni ) v pôvodnej výške 100 Sk 311/315
OD (odoslaný dobropis na opravu ) 20 Sk -311/315
Uhrada od poisťovne na bankový účet 80 Sk 221/311
Interný doklad: zápočet OF a OD 20Sk /D311 OF
zápočet OF a OD 20Sk MD 311 OD/

Ja to robim cez 395 koli tomu ze V MRP-win neexistuje funkcia "započet". Umelo si musim cez ID uhradit OD 395/311 v "-"a rovnaku sumu z OF 395/311 v "+" aby mi nevyseli v zozname faktur ako neuhradene. Ale vysledok je rovnaky
ErikaDP
20.09.08,09:12
Ja to robim cez 395 koli tomu ze V MRP-win neexistuje funkcia "započet". Umelo si musim cez ID uhradit OD 395/311 v "-"a rovnaku sumu z OF 395/311 v "+" aby mi nevyseli v zozname faktur ako neuhradene. Ale vysledok je rovnaky
Dik za vysvetlenie.
Utvrdilo ma to v tom, že som veľmi spokojná, že účtujem v Omege - tam idú zápočty elegantne , ľahko a rýchlo cez Interné doklady.

Nejako nám upadla do zabudnutia téma " korunové faktúry v lekárni ", ktorú sme rozdiskutovali dávnejšie. Ako to riešiš vo svojej lekárni ?
eltrafficanto
24.09.08,13:58
Dosle "korunove" faktury uctujem: 1,00Sk 513900/321 ako nedanovy naklad na reprezentaciu...samozrejme ani dph neuctujem.
Ich uhradu meascne naraz 321/221 cez jeden spolocny VPD. Mam sklad sposobom B takze len na konci roka pocas inventury zistim ze sa vsetko rozdalo na reprezentaciu a dalej ma nic nezaujima.
invest
04.11.08,09:14
dostala som od lekáren výdajku za expirované prípravky. V zostave je to v tržbách aj v DPH. Ako to treba zaúčtovať? DPH musím odviesť? Nemôže sa to účtovať na manká a škody?

Ďakujem za pomoc
ErikaDP
04.11.08,10:04
dostala som od lekáren výdajku za expirované prípravky. V zostave je to v tržbách aj v DPH. Ako to treba zaúčtovať? DPH musím odviesť? Nemôže sa to účtovať na manká a škody?

Ďakujem za pomoc
S expirovanymi liekmi je problem, existuje obava, že z pohľadu dane z prijmu sa to bude posudzovať ako škoda ( daňovo neuznana), lebo lekarnik sa mal postarať o to, aby tak dobre odhadol objednavanie tovaru, aby mu lieky neexpirovali ... to je ale teoria, prax je ina, t.j. myslim že prakticky to je nezrealizovateľne.
Ja to zatiaľ učtujem ako prirodzene ubytky , aj keď to v skutočnosti celkom nenaplňa pojmove znaky prirodzeneho ubytku.
T.j. či to zaučtovať do daňovych nakladov alebo nie, to je vec každej konkretnej firmy ako si posudi riziko - či to v pripade kontroly vyškriepi s daňovým úradom

Druha vec je že to mate v zostave tržieb a DPH.
DPH sa z toho neodvadza - tovar nezmenil majiteľa, nedošlo k zdaniteľnemu plneniu.
Neviem čo beriete ako podklad k odvodu DPH - viď rozoberaný problém niekde vyššie v tejto teme. Podľa mňa je berna minca podklad z uzavierky ERP. Skladova zostava by s tym mala sice korešpondovať, ale vznikaju rozdiely, ako napriklad konkretne tento, keď expirovaný material zrejme v lekarni vydali cez taky typ výdaja ako keby ho predali. Toto treba prekonzultovať v lekarni a dohodnuť sa, akym typom výdaja to maju vydavať.
Aby to zbytočne neskresľovalo vystupnu zostavu , treba sa dohodnuť s lekarnikom - aby tieto expirovane lieky robil iným typom výdaja. Predpokladam, že ich skladovy program to umožňuje : t.j. nezahrnuť to medzi vydaje tovaru na ďaľší predaj , ale medzi výdaje typu vyskladnenie pri inventure, na firemnu spotrebu a podobne, aby vydajka bola v nakupnych cenach a tym padom by to nemalo zahrnuť do tržieb a do zostavy DPH.
S lekarňami a ich skladovymi programami je to zložité a dopručujem tu na porade si prečítať témy kotré tu boli rozoberané.
GejzaH
04.11.08,19:24
Mám vyjadrenie od daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici z r. 2006, podľa ktorého z expirovaných liekov sa neodvádza DPH. Podľa zákona sa DPH odvádza len z ukradnutých zásob.

Z hľadiska dane z príjmov sa jedná o škodu a manká a ako taká, zvyšuje základ dane.
eltrafficanto
10.11.08,12:13
Z hľadiska dane z príjmov sa jedná o škodu a manká a ako taká, zvyšuje základ dane.

Riešené na porade: http://www.porada.sk/archive/index.php/t-29897.html


Poradca lekárnika č.11/2005 požiadal DRSR o vyjadrenie a uverejňujú toto:
Lieky, ktoré lekárne nakupujú s cieľom ďaľšieho predaja, sa považujú v zmysle § 17 ods. 9 opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov, za tovar.Vyradenie liekov po lehote expirácie sa účtuje na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu zásob.
Z dôvodu špecifickej maloobchodnej činnosti vykonávanej lekárňami a v nadväznosti na ustanovenie § 17 ods.1 písm. b) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa pri vyčísľovaní základu dane vychádza u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva z výsledku hospodárenia, súčasťou ktorého sú aj náklady súvisiace s vyradením liekov po lehote expirácie účtované na účte 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, sa tieto náklady považujú za výdavky súvisiace s podnikateľskou činnosťou lekární, t.j. daňové výdavky, pretože dôvodom ich vyradenia je skutočnosť, že lieky po lehote expirácie už nemajú žiadnu realizačnú hodnotu, nesmú sa ďalej predávať, nepredstavujú už žiadnu úžitkovú hodnotu a podľa§ 26 ods.4 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov nespĺňajú definíciu manka a škody.
eltrafficanto
10.11.08,12:44
Takže pre poriadok taký sumár:
Expirované lieky sa účtujú na základe protokolu, expiračnej výdajky, ... ako daňové náklady na účte 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html) - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, a to v skladovej (=v nákupnej cene bez dph).
O DPH na výstupe sa neúčtuje.
invest
23.01.09,08:22
prosím, vie mi niekto poradiť, čo so zostatkom na účte 315 na konci roka za neuhradené "neuznané" recepty??
invest
23.01.09,11:36
prosím, "posúvam"
bacak
24.01.09,11:51
Dobry den
chcel by som sa opytat ako uctujete vydane dobropisy (vratene recepty za december) na poistovne a zaroven faktury (vratene recepty za december ktore uz fakturujete spravnej poistovni)
ktore sa robia v januari ale tykaju sa decembra. V podstate sa ten dobropis s tou fakturou "vynuluju". Je potrebne uctovat to cez 385, ked tak ci tak by tam bol zostatok 0 ?
vdaka za odpoved
JM1968
25.01.09,10:26
prosím, vie mi niekto poradiť, čo so zostatkom na účte 315 na konci roka za neuhradené "neuznané" recepty??
zdravím, ja upravím účet 315 podľa vyučtovaní poisťovní,ktoré prídu do podania DP 2008 (je bežné, že hoci aj októbrový RP blúdi do februára po poisťovniach), čiže k 31.12. mám na účte dobropisy,ktoré budú kompenzované v r.2009 a rozdiel účtujem na 604. Vlani mi tento rozdiel znížil 604, ale radšej som ho cez DP dodanila.
invest
26.01.09,09:19
zdravím, ja upravím účet 315 podľa vyučtovaní poisťovní,ktoré prídu do podania DP 2008 (je bežné, že hoci aj októbrový RP blúdi do februára po poisťovniach), čiže k 31.12. mám na účte dobropisy,ktoré budú kompenzované v r.2009 a rozdiel účtujem na 604. Vlani mi tento rozdiel znížil 604, ale radšej som ho cez DP dodanila.
Ďakujem, ale z toho mi vychádz, že každý rok by som mala podávať aj dodatočné DP. No a čo by sa stalo ak by som ten zostatok na účte 315 nechala?
JM1968
27.01.09,14:55
Ďakujem, ale z toho mi vychádz, že každý rok by som mala podávať aj dodatočné DP. No a čo by sa stalo ak by som ten zostatok na účte 315 nechala?
veď aj ja mám zostatok na účte 315, tie dobropisy, ktoré sa týkajú r. 2008 a prídu v r.2009
JM1968
27.01.09,15:02
Takže pre poriadok taký sumár:
Expirované lieky sa účtujú na základe protokolu, expiračnej výdajky, ... ako daňové náklady na účte 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html) - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, a to v skladovej (=v nákupnej cene bez dph).
O DPH na výstupe sa neúčtuje.
pekný deň/večer všetkým, prosím, platí toto ešte vždy?
ďakujem
eltrafficanto
09.02.09,02:05
Ďakujem, ale z toho mi vychádz, že každý rok by som mala podávať aj dodatočné DP. No a čo by sa stalo ak by som ten zostatok na účte 315 nechala?


Moj nazor: Absolutne nic sa nestane. 315 ako kazdy zuctovaci vztah nemusi koli koncu roka mat nulovu hodnotu. Ani s danovym priznanim to nic nema lebo je to uz len cisto medzi lekarnou a poistovnou (teda ziadne vynosove ci nakladove ucty)
eltrafficanto
09.02.09,02:13
Dobry den
chcel by som sa opytat ako uctujete vydane dobropisy (vratene recepty za december) na poistovne a zaroven faktury (vratene recepty za december ktore uz fakturujete spravnej poistovni)
ktore sa robia v januari ale tykaju sa decembra. V podstate sa ten dobropis s tou fakturou "vynuluju". Je potrebne uctovat to cez 385, ked tak ci tak by tam bol zostatok 0 ?
vdaka za odpoved


Nie celkom rozumiem akym sposobom sa ti "vynuluju"...cez nejaky ucet dobropis a refakturaciu zauctovat predsa musis.

Moje uctovanie dobropisu: pozri prispevky 251-253
slavuska
15.02.09,22:13
vediete sklady niekto v programe APOTHEKE? .. teraz vo WIN verzii?
mariapap
18.02.09,15:57
vie mi niekto poradiť? začala som účtovať lekáreň teraz od januára v PU. Kam mám zaúčtovať položku z reg. pasky (mesačná uzávierka) oslobodenú od dane. a uvádza sa táto čiastka aj na daňovom priznaní DPH? Účtujem nasledovne: tržbu bez dph 378/604, dph 378/343, nie som si istá či tú osl. čiastku na 378/602 a účet 378 vyrovnávam : časť v pokladni a časť na b.u. čo platili kartou. je to správne? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
mariapap
18.02.09,19:13
a mám ešte jednu otázku mám na mesačnej uzávierky aj položku platba zákazníckou kartou. Platbu hotovosť dám na 211/315, cez terminál 221/315 ale tou zák.kartou neviem ako zaúčtovať
JM1968
18.02.09,19:25
vie mi niekto poradiť? začala som účtovať lekáreň teraz od januára v PU. Kam mám zaúčtovať položku z reg. pasky (mesačná uzávierka) oslobodenú od dane. a uvádza sa táto čiastka aj na daňovom priznaní DPH? Účtujem nasledovne: tržbu bez dph 378/604, dph 378/343, nie som si istá či tú osl. čiastku na 378/602 a účet 378 vyrovnávam : časť v pokladni a časť na b.u. čo platili kartou. je to správne? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
pekný večer, pod tržbou myslíš to čo zaplatili pacienti v hotovosti alebo je tam zahrnutá aj čiastka, ktorú uhradí zdrav.poisťovňa? Ak len to, čo uhradili pacienti, tak 211/604,343 a poplatky za recepty 211/602. Ak je to kompletný výdaj vrátane toho, čo sa faktúruje poisťovniam, tak 378 sa vyrovná s 311 pri fakturácii a dobropisoch ( ja mám učet 315, nie 378). Pozor na tovar, ktorý nepredajú cez pokladňu - nemáš ho v mesačnej uzávierke, mala by byť faktúra.
Na riadku 13 sa v DP DPH uvádza suma oslob.od dane - tj.poplatky za recepty. Na konci roka sa robí ročné vysporiadanie dane.
ErikaDP
19.02.09,09:00
pekný večer, pod tržbou myslíš to čo zaplatili pacienti v hotovosti alebo je tam zahrnutá aj čiastka, ktorú uhradí zdrav.poisťovňa? Ak len to, čo uhradili pacienti, tak 211/604,343 a poplatky za recepty 211/602. Ak je to kompletný výdaj vrátane toho, čo sa faktúruje poisťovniam, tak 378 sa vyrovná s 311 pri fakturácii a dobropisoch ( ja mám učet 315, nie 378). Pozor na tovar, ktorý nepredajú cez pokladňu - nemáš ho v mesačnej uzávierke, mala by byť faktúra.
Na riadku 13 sa v DP DPH uvádza suma oslob.od dane - tj.poplatky za recepty. Na konci roka sa robí ročné vysporiadanie dane.
Účtujem tak isto ako JM1968, tiež používam 315
len doplňa, aby Mariapap nezabudla na používanie predbežneho koeficientu pre DPH ( oznámiť na DU odsuhlasenie predbežneho koeficientu ak doteraz nebol vo firme použivany), lebo provízia za spracovanie RPT ( učet 602, riadok 13 DP) ovplyvňuje koeficient. Ak lekareň nerobí ine oslobodené plnenia ( napr. najom ) tak pravdepodobne vyjde koeficient 1,00 , ale treba sa s tým zaoberať.
mariapap
21.02.09,08:41
Dakujem veľmi pekne, preberám účtovníctvo po inej účtovníčke ale zatial mi nedala koeficient. ale ak správne uvažujem aj tak nemôžem použiť koeficient čo používala ona minulý rok ale vypočítam si ho z minuloročného obratu. a ak sa mi zmení aj to musím nahlásiť DU alebo stačí ak to nahlásila predchádzajúca účtovníčka a už nevadí keď sa na ďalší rok zmení.
ErikaDP
21.02.09,09:22
Predpokladany koeficient sa predklada na DU na odsuhlasenie len v pripade, že firma doteraz nemala oslobodené plnenia, a teraz ked začala poskytovať oslobodené plnenia, tak musi nejako odhadnut koeficient . Vo svojej predchadzajucej odpovedi som vychadzala z toho, že ide o novu firmu ( resp. doteraz nemali plnenia oslobdené).
Ale ak preberáte učtovnícvo už fungujúcej lekárne, tak za rok 2008 predchádzajúca účtovníčka musela v priznaní za 12/2008 vysporiadať skutočný koeficient , z údajov za rok 2008. T.j. tento skutočný koeficient 2008 musíte z podkladov k DPH zistiť a tento použijete ako tzv. predbežný koeficient pre rok 2009. Následne v priznaní za 12/2009 budete potom vysporiadavať na skutočnost 2009. T.j. ak máte koeficient vypočítaný na základe skutočných obratov 2008, TAK TERAZ NIČ NA DAŇOVOM ÚRADE NEODSÚHLASUJETE, NENAHLASUJETE.
mariapap
22.02.09,07:44
ďakujem vám veľmi pekne za pomoc, ste super. mám ešte jednu otázku kam účtovať platby zákazníckou kartou? Jedná sa o výhodu zákazníka za určitý nákup zbiera body a za ne si potom môže kúpiť tovar.
ErikaDP
22.02.09,14:00
ďakujem vám veľmi pekne za pomoc, ste super. mám ešte jednu otázku kam účtovať platby zákazníckou kartou? Jedná sa o výhodu zákazníka za určitý nákup zbiera body a za ne si potom môže kúpiť tovar.
V našej lekárni je to zadefinované ako zľava z ceny tovaru , t.j. software to zabezpečí: keď si zákazník uplatní zľavu, tak vrámci bežného nákupu sa to prejaví na jednom bločku z ERP ako zľava. Tým to zníži bežnú dennú tržbu a nijako osobitne o tom neúčtujeme.
bacak
23.02.09,07:31
to eltrafficanto: ten dobropis uctujem tak ako ty, asi som tu otazku zle polozil, ide mi o dobropisy vystavene v januari 2009 za predchadzajuci rok, t.j. vratene recepty za decemeber minuleho roka (2008), uctujes ich cez casove rozlisenie (vynosy roku 2008), alebo nie ? Ta ista otazka v podstate plati pre faktury vystavene v januari za vratene recepty z roku 2008, robis tam casove rozlisenie alebo nie ? vdaka
eltrafficanto
23.02.09,23:07
to eltrafficanto: ten dobropis uctujem tak ako ty, asi som tu otazku zle polozil, ide mi o dobropisy vystavene v januari 2009 za predchadzajuci rok, t.j. vratene recepty za decemeber minuleho roka (2008), uctujes ich cez casove rozlisenie (vynosy roku 2008), alebo nie ? Ta ista otazka v podstate plati pre faktury vystavene v januari za vratene recepty z roku 2008, robis tam casove rozlisenie alebo nie ? vdaka

Musim len zopakovat to co som napisal: vratenie receptov ti v podv. uctovnictve lekarne uz NEOVPLYVNUJE vynosy!! ..za dodanie sluzby/tovaru sa povazuje moment vydania lieku pacientovi tzn. v ten mesiac sa zauctuje do vynosov aj uhrada poistovne. ak ti to aj poistovna v buducnosti z nejakeho dovodu nezaplati tak to (bohuzial) neznamena ze si mozes ten vynos zmensit..
moj postup uctovania:

25.12.2008 predaj lieku
-doplatok pacienta 211/604

-doplatok poistovne 315/604 (ja osobne uctujem o tom naraz podla mes. uzavierky ERP takze datum by bol 31.12)

31.12.2008 faktury na z.p.
-spolocna z.p. 311.021/315
-vseobecna z.p. 311.025/315
atd...

10.1.2009 neuznane recepty a nasledne vystavym dobropis povedzme 50,-€
-vseobecna z.p. "-"50€ 311.025/ 315
ako vidis do vynosov sa dobropis uz nedostane!!!

10.1.2009 zapocitanie sumy dobropisu s mojou povodnou fakturou (tento krok mozes vynechat ak tvoj uct. software vie priamo uhradzat fakturu zapoctom-ale ja to musim robit takou oklukou cez ID)
-uhrada dobropisu "-"50€ 395/311.025
-ciastocna úhrada faktury "+"505€ 395/311.025

31.1.2009 refakturovanie neuznanych receptov za december spravnej z.poistovni v januari (bud na osobitnej fakture alebo vramci sumy beznej faktury-zalezi na lekarenskom softe kam to sypne)
"+"50€ 311.021/315
ako vidno do vynosov sa uz refakturacia nedostane takze ziadne casove rozlisenie ani dodatocne danove pruznania ci upravy vynosov!!!
eltrafficanto
23.02.09,23:31
V našej lekárni je to zadefinované ako zľava z ceny tovaru , t.j. software to zabezpečí: keď si zákazník uplatní zľavu, tak vrámci bežného nákupu sa to prejaví na jednom bločku z ERP ako zľava. Tým to zníži bežnú dennú tržbu a nijako osobitne o tom neúčtujeme.


uctovanie platieb vern.kartou je osemetna zalezitost a uz to tu bolo viac krat prepierane ze ked sa to uctuje ako "zľava" tak za aky tovar sa smie ci nesmie a ci potom aj alikvotna zľava pre zdrav. poistovne....
Vyssie uvedeny sposob je jedna moznost (uctovne spravna) ale pre uplnost dam aj alternativu ktora povedzme "konzervativnejsie" pristupuje k vykladu niektorych ustanoveni. Je ale aj patricne danovo nevyhodnejsia...Treba nechat na majitelovi lekarne nech sa rozhodne-on nesie zisk aj risk..

platba v hotovosti 100€ 211.100/604
platba vern. kartou 5€ 211.150/604

V podstate sa vernostne body beru ako normalne peniaze akurat sa ustuju na osobitny analyticky ucet aby sa dala skontrolovat pokladnica.
bacak
24.02.09,06:50
to eltrafficanto:
vdaka za super odpoved, uz mi to je jasne

mohol by si mi este ozrejmit ako postupujes v takomto pripade:
1. liek vydas pacientovi, plna uhrada ZP, na paske mas dajme tomu 1000+100DPH, DPH robis z pasky
2. ZP ti posle info ze ten liek stoji len 100+10DPH, ty vystavujes dobropis, ale co spravis s tou DPH co si uhradil statu navyse ?
dik
ErikaDP
24.02.09,07:01
uctovanie platieb vern.kartou je osemetna zalezitost a uz to tu bolo viac krat prepierane ze ked sa to uctuje ako "zľava" tak za aky tovar sa smie ci nesmie a ci potom aj alikvotna zľava pre zdrav. poistovne....
Vyssie uvedeny sposob je jedna moznost (uctovne spravna) ale pre uplnost dam aj alternativu ktora povedzme "konzervativnejsie" pristupuje k vykladu niektorych ustanoveni. Je ale aj patricne danovo nevyhodnejsia...Treba nechat na majitelovi lekarne nech sa rozhodne-on nesie zisk aj risk..

platba v hotovosti 100€ 211.100/604
platba vern. kartou 5€ 211.150/604

V podstate sa vernostne body beru ako normalne peniaze akurat sa ustuju na osobitny analyticky ucet aby sa dala skontrolovat pokladnica.
Eltrafficanto, vďaka za Vaše príspevky v tejto téme.
Je to fakt "ošemetné". Ja som už rezignovala, podobná záležitosť sú aj "korunové faltúry" ktoré sme tu tiež rozoberali a nedoriešili ( aspoň v mojom prípade je to horúci zemiak, čo ma stále páli, ale lekáreň je v "pohode") Zdá sa mi to taká časovaná bomba.
Ale moja otázka: keď účtujete nákup vernostnou kartou 211150/604, a v podstate klient nezaplatí, hotovosť neprebehne, ako čistíte potom tú 211150 ku?
eltrafficanto
24.02.09,14:24
Eltrafficanto, vďaka za Vaše príspevky v tejto téme.
Je to fakt "ošemetné". Ja som už rezignovala, podobná záležitosť sú aj "korunové faltúry" ktoré sme tu tiež rozoberali a nedoriešili ( aspoň v mojom prípade je to horúci zemiak, čo ma stále páli, ale lekáreň je v "pohode") Zdá sa mi to taká časovaná bomba.
Ale moja otázka: keď účtujete nákup vernostnou kartou 211150/604, a v podstate klient nezaplatí, hotovosť neprebehne, ako čistíte potom tú 211150 ku?

odpoved: necistime. zostava to na 211150 v podstate donekonecna. Za rok nejde o nejaku zavaznu sumu takze majitel sa rozhodol ze to nebude davat do danovych nakladov

Aky mas problem s korunovymi fakturami? V mojom prispevku 256 je moj sposob uctovania. Preco si myslis ze je to "bomba"?
ErikaDP
24.02.09,14:32
odpoved: necistime. zostava to na 211150 v podstate donekonecna. Za rok nejde o nejaku zavaznu sumu takze majitel sa rozhodol ze to nebude davat do danovych nakladov

Aky mas problem s korunovymi fakturami? V mojom prispevku 256 je moj sposob uctovania. Preco si myslis ze je to "bomba"?
K 211: myslím že by to nemalo zostávať na tej 211, resp. ani sa na ňu účtovať, lebo nedochádza k pohybu peňažnej hotovosti. Je mi jasné, že ak majiteľ lekárne je súčasne aj pokladník tak nemá problém so schodkom pokladničnej hotovosti, ale nie je to správne: ako sa podpíše pod inventúru? Môže to byť vytknuté ako chyba v účtovníctve, nepreukaznosť.

Ku korunovým faktúram: vrátim sa k tomu po DPHčkach, teraz nestíham.
Keď to účtuješ na 543 tak komu to tá lekáreň daruje? Je preukátateľné že to poskytuje ako dar zákazníkom v predajni?
eltrafficanto
24.02.09,14:33
to eltrafficanto:
vdaka za super odpoved, uz mi to je jasne

mohol by si mi este ozrejmit ako postupujes v takomto pripade:
1. liek vydas pacientovi, plna uhrada ZP, na paske mas dajme tomu 1000+100DPH, DPH robis z pasky
2. ZP ti posle info ze ten liek stoji len 100+10DPH, ty vystavujes dobropis, ale co spravis s tou DPH co si uhradil statu navyse ?
dik


Hm pravdupovediac taky pripad som asi nemal ...asi by som to riesil cez storno "-"1000 + dph a znovu nahodenim 100+dph cez ERP az v tom mesiaci kedy by som sa o takej chybe dozvedel. Tym padom si opravis aj 604 aj 343. A uchovat storno blocek a protokol o spracovani davok od z.p. kde je ta chyba popisana.
eltrafficanto
24.02.09,14:56
K 211: myslím že by to nemalo zostávať na tej 211, resp. ani sa na ňu účtovať, lebo nedochádza k pohybu peňažnej hotovosti. Je mi jasné, že ak majiteľ lekárne je súčasne aj pokladník tak nemá problém so schodkom pokladničnej hotovosti, ale nie je to správne: ako sa podpíše pod inventúru? Môže to byť vytknuté ako chyba v účtovníctve, nepreukaznosť.

nieco na tom moze byt : pre pokoj duse to mozno na konci roka preuctujem napr. ako nedanovy naklad na reklamu ci repre 518(513)/ 211150


Ku korunovým faktúram: vrátim sa k tomu po DPHčkach, teraz nestíham.
Keď to účtuješ na 543 tak komu to tá lekáreň daruje? Je preukátateľné že to poskytuje ako dar zákazníkom v predajni?

Neuctujem 543 ale 513900-nedanový naklad na reprezentaciu. Podla typu tovaru na korunovej fakture vytvorim na konci roka pri inventure taku "hromadnu vydajku" napr. ako pohostenie potencionálnych klientov (sro nie je iba lekaren) alebo rozdanie vzoriek pacientom atd. - ako nedanovy naklad by to tak ci tak danova kontrola v podstate ani nemala riesit!!

p.s. mno inak fakt-dph tiez este nemam...
JM1968
10.03.09,09:54
Takže pre poriadok taký sumár:
Expirované lieky sa účtujú na základe protokolu, expiračnej výdajky, ... ako daňové náklady na účte 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html) - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, a to v skladovej (=v nákupnej cene bez dph).
O DPH na výstupe sa neúčtuje.
Pekný deň všetkým, prosím platí toto aj pre rok 2009?Ďakujem.
babička
15.03.09,17:23
K príspevku č. 285 .... myslím že by to nemalo zostávať na tej 211, resp. ani sa na ňu účtovať.........
Účtovať na 211 to áno, ale koncom roka si urobím súčet týchto platieb a jednou sumou zaúčtujem 504/211 ako nedaňový náklad, je možné to robiť aj mesačne.
JM1968
16.03.09,11:15
pekný deň, chcem sa len podeliť o informáciu s tými,ktorí
účtujú lekárne, že auditorka ma upozornila, že 100% opravná položka na pohľadávky voči Európskej zdravotnej poisťovni je možná len v prípade, že je pohľadávka zaregistrovaná u správcu konkurznej podstaty JUDr. Hyráneka...nestačí u likvidátora.
eltrafficanto
18.03.09,15:00
Pekný deň všetkým, prosím platí toto aj pre rok 2009?Ďakujem.

ohladne expirovanych liekov...
Jediný významnejšia zmena vo vyjadreni DU z mojho prispevku č. 259 je v odvolavke na § 26 ods.4 zákona č. 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z.z.

teraz je to odstavec 6 a znie:
(6) Na účely tohto zákona sa škodou na majetku rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku. Inventarizáciou zistené odcudzenie alebo zistená strata majetku je manko.

Podľa mna sa tým však nič nemení na pôvodnom závere DU, že expirované lieky nie sú škodou ani mankom, a preto sú to normálne daňové 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť

diskusiu uvítam
eltrafficanto
18.03.09,15:21
Účtovať na 211 to áno, ale koncom roka si urobím súčet týchto platieb a jednou sumou zaúčtujem 504/211 ako nedaňový náklad, je možné to robiť aj mesačne.




Účtovať na 211 to áno, ale koncom roka si urobím súčet týchto platieb a jednou sumou zaúčtujem 504/211 ako nedaňový náklad, je možné to robiť aj mesačne.

Principiálne s tvojim sposobom plne suhlasim akurat sa mi nezda ten účet 504 ..ten ucet sa podla mna primarne vztahuje na moment úbytku tovaru v nákupnej cene pri predaji a nie s "manipuláciou" predajnej ceny. Hm..neviem..mne tam viac sedi 513-nedanova reprezentacia proste ako od tovaru nezávislá reprezentacia/reklama firmy vo vlastnej réžii.
babička
18.03.09,21:23
Principiálne s tvojim sposobom plne suhlasim akurat sa mi nezda ten účet 504 ..ten ucet sa podla mna primarne vztahuje na moment úbytku tovaru v nákupnej cene pri predaji a nie s "manipuláciou" predajnej ceny. Hm..neviem..mne tam viac sedi 513-nedanova reprezentacia proste ako od tovaru nezávislá reprezentacia/reklama firmy vo vlastnej réžii.

Toto sme dlho riešili s našou audítorkou, účet 513 sa tam doslova pýta, tiež som to tam účtovala, ale kvôli prehľadosti a súvislosti účtu 504-604 nám odporúčala používať nedaňovú analytiku účtu 504.
JM1968
19.03.09,20:14
ohladne expirovanych liekov...
Jediný významnejšia zmena vo vyjadreni DU z mojho prispevku č. 259 je v odvolavke na § 26 ods.4 zákona č. 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z.z.

teraz je to odstavec 6 a znie:
(6) Na účely tohto zákona sa škodou na majetku rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku. Inventarizáciou zistené odcudzenie alebo zistená strata majetku je manko.

Podľa mna sa tým však nič nemení na pôvodnom závere DU, že expirované lieky nie sú škodou ani mankom, a preto sú to normálne daňové 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť

diskusiu uvítam


Ďakujem pekne, lieky som nechala na 548, ale exspirovaný doplnkový sortiment som presunula na 549, prip.položku.
JM1968
01.04.09,07:01
Pekný deň všetkým, dnes mi lekárnik oznámil, že vďaka novej kategorizácii mu po precenení skladu klesla predajná cena niektorých liekov pod nákupnú cenu. Zatiaľ len rozmýšľam, či musím o rozdiel najprv znížiť náklady, ktoré sa účtovali pri faktúre ( B spôsob) a potom na základe zoznamu týchto liekov z výstupu z PC ich znova vrátiť do nákladov(daňových?)....Ovplyvní toto precenenie dph? Alebo sa neučtuje nič, tak ako predtým, keď síce precenenie prebehlo, ale predajná cena bola vždy vyššia ako nákupná? Prosím, aký je váš názor?Ďakujem.
eltrafficanto
01.04.09,21:59
Pekný deň všetkým, dnes mi lekárnik oznámil, že vďaka novej kategorizácii mu po precenení skladu klesla predajná cena niektorých liekov pod nákupnú cenu. Zatiaľ len rozmýšľam, či musím o rozdiel najprv znížiť náklady, ktoré sa účtovali pri faktúre ( B spôsob) a potom na základe zoznamu týchto liekov z výstupu z PC ich znova vrátiť do nákladov(daňových?)....Ovplyvní toto precenenie dph? Alebo sa neučtuje nič, tak ako predtým, keď síce precenenie prebehlo, ale predajná cena bola vždy vyššia ako nákupná? Prosím, aký je váš názor?Ďakujem.


Ak vedies sklad sposobom B tak precenenie v priebehu roka neriesis kedze celu cenu liekov mas uz v nakladoch.
Otazka znie co s koncorocnou inventarizaciou liekov, ktorych predajna cena klesla pod nakupnu cenu a su k datumu inventuri este na sklade vedene vo (vyssej) nakupnej cene. - Podla mna a podla principov ocenovania tieto lieky treba v sklade (a tym aj v inventure) znizit na uroven reprodukcnej (teda predajnej ceny).
JM1968
02.04.09,17:35
Ak vedies sklad sposobom B tak precenenie v priebehu roka neriesis kedze celu cenu liekov mas uz v nakladoch.
Otazka znie co s koncorocnou inventarizaciou liekov, ktorych predajna cena klesla pod nakupnu cenu a su k datumu inventuri este na sklade vedene vo (vyssej) nakupnej cene. - Podla mna a podla principov ocenovania tieto lieky treba v sklade (a tym aj v inventure) znizit na uroven reprodukcnej (teda predajnej ceny).
Ďakujem.
Repková
11.06.09,09:00
Účtujem lekáreň v PÚ. Máme program od NRSYSU. Mám problém
s tým, že mesačne mi nesedí obrat z pásky registračnej pokladne
a súčet vystavených faktúr na zdravotné poisťovne. Chápala by
som to, keby tá suma na páske bola vyššia ako na faktúrach, ale
nie opačne. Vyfakturované faktúry sú vyššie ako obrat na páske,
aj po zohľadnení faktúr za staršie obdobia.
Chcela by som sa spýtať, či má ešte niekto taký problém a ako sa s ním treba popasovať.
JM1968
22.06.09,06:37
Zravím, podľa mňa, na mesačnej páske majú len to, čo vydali cez registračné poklade a na faktúrach aj to , čo mimo nej.
eltrafficanto
22.06.09,09:10
Účtujem lekáreň v PÚ. Máme program od NRSYSU. Mám problém
s tým, že mesačne mi nesedí obrat z pásky registračnej pokladne
a súčet vystavených faktúr na zdravotné poisťovne. Chápala by
som to, keby tá suma na páske bola vyššia ako na faktúrach, ale
nie opačne. Vyfakturované faktúry sú vyššie ako obrat na páske,
aj po zohľadnení faktúr za staršie obdobia.
Chcela by som sa spýtať, či má ešte niekto taký problém a ako sa s ním treba popasovať.

Pisete ze zohladnujete "faktury za starsie obdobia" ...to su teda refakturovane recepty? A odpocitavate naozaj celu sumu za refakturovane recepty?
Repková
02.09.09,07:56
Nerozumiem dosť dobre Vašej otázke, či naozaj odpočítavam celú sumu za refakturované recepty? Veď suma na páske z registračnej pokladne, konkrétne obraty na zdravotné poisťovne,
by mi mala súhlasiť s vydanými faktúrami na poisťovne za príslušný mesiac. Ak mám vo vydaných faktúrach aj faktúry za
predošlé mesiace, tak tie musím od celkovej sumy vydaných
faktúr predsa odrátať.
jaroslava.n
24.09.09,06:52
Dobrý deň, ja som začiatočník v účtovaní lekárne a podla toho čo som čitala vo všetkych príspevkoch mem v tom chaos. učtujem v PU. Došle a vyšle FA ako v kažej inej firme plus pasku z RP kde mem sumy len za lieky res. sume ktorú hradí pacient no neviem po tom všetkom čo som prečítala či to mám správne. Kde by som zohnala informácie ako tom mám správne robiť? Neverím si že to mám dobre. Ďakujem.
invest
24.09.09,07:38
Skús si pozrieť túto tabuľku. Ak ti nebude niečo jasné pýtaj sa.
JM1968
24.09.09,07:49
Zdravím, no neviem, firma pre ktorú teraz robím nemôže na základe vyjadrenia Daňového riaditeľstva účtovať na faktúrach pre zdravotné poisťovne DPH ( čo by bolo najjednoduchšie), takže zadali softvérovej firme požiadavku na zostavy DPH, kde sa zosumarizuje všetok tovar, ktorý odíde zo skladu. Na zostave vidieť, čo sa predalo v hotovosti, pre ZP, iným odberateľom na faktúru, exspirácie aj osobnú spotrebu.
Faktúry a dobropisy sa účtujú len 311/315.
Tržby v hotovosti sa účtujú z mesačnej uzávierky211/604,343,602
ErikaDP
24.09.09,08:06
Zdravím, no neviem, firma pre ktorú teraz robím nemôže na základe vyjadrenia Daňového riaditeľstva účtovať na faktúrach pre zdravotné poisťovne DPH ( čo by bolo najjednoduchšie), takže zadali softvérovej firme požiadavku na zostavy DPH, kde sa zosumarizuje všetok tovar, ktorý odíde zo skladu. Na zostave vidieť, čo sa predalo v hotovosti, pre ZP, iným odberateľom na faktúru, exspirácie aj osobnú spotrebu.
Faktúry a dobropisy sa účtujú len 311/315.
Tržby v hotovosti sa účtujú z mesačnej uzávierky211/604,343,602
Ano, je to tak ako píše JM1968.
Podstata je tá, že k zdaniteľnému plneniue dochádza medzi lekárňou a pacientom, nie medzi lekárňou a zdravotnou poisťovňou, Poisťovňa len "preplatí" lekárni to čo kúpil pacient. T.j. faktúra pre poisťovňu je len ŹÚČOVACÍM DOKLADOM, nie dokladom o uskutočnení zdaniteľného plnenia.
T.j. tržby z ERP sú podkladom pre vyčíslenie DPH na výstupe.
Ja účtujem tržby ERP na dva krát:
1. Tržby v hotovosti od pacientov 211 / 604tovar, 602 rpt a 343,
2. Zvyšok-to čo bude predmetom uhrady ood poisťovne 315/ 604 a 343

Zúčtovacie listy ( faktúry) pre poisťovne potom účtujem 311/315

Ale pozor, ak lekáreň dodáva tovar na faktúru iným aj odberateľom okrem poisťovní ( napriklad súkromní lekári zvyknú kupovať ) tak tieto faktúry idú normálne s DPH.
ErikaDP
24.09.09,08:16
Ano, je to tak ako píše JM1968.
Podstata je tá, že k zdaniteľnému plneniue dochádza medzi lekárňou a pacientom, nie medzi lekárňou a zdravotnou poisťovňou, Poisťovňa len "preplatí" lekárni to čo kúpil pacient. T.j. faktúra pre poisťovňu je len ŹÚČOVACÍM DOKLADOM, nie dokladom o uskutočnení zdaniteľného plnenia.
T.j. tržby z ERP sú podkladom pre vyčíslenie DPH na výstupe.
Ja účtujem tržby ERP na dva krát:
1. Tržby v hotovosti od pacientov 211 / 604tovar, 602 rpt a 343,
2. Zvyšok-to čo bude predmetom uhrady ood poisťovne 315/ 604 a 343

Zúčtovacie listy ( faktúry) pre poisťovne potom účtujem 311/315

Ale pozor, ak lekáreň dodáva tovar na faktúru iným aj odberateľom okrem poisťovní ( napriklad súkromní lekári zvyknú kupovať ) tak tieto faktúry idú normálne s DPH.
Pripojim aj ja svoju tabuľku - pomôcku na zosumarizovanie tržieb lekárne .
( od celkových tržieb ERP odpočitam Hotovost - nahodené cez príjmová doklady) a zostane mi suma kotrú nahodím cez inerný doklad.
Pre odkontrolovanie celého výstupu v priznaní si sem evidujem aj odoslané faktúry a príjmy z nájomného a zo stravy zamestnancov.
eltrafficanto
26.09.09,13:14
Nerozumiem dosť dobre Vašej otázke, či naozaj odpočítavam celú sumu za refakturované recepty? Veď suma na páske z registračnej pokladne, konkrétne obraty na zdravotné poisťovne,
by mi mala súhlasiť s vydanými faktúrami na poisťovne za príslušný mesiac. Ak mám vo vydaných faktúrach aj faktúry za
predošlé mesiace, tak tie musím od celkovej sumy vydaných
faktúr predsa odrátať.

Ano, ak od faktur na poistovne za prislusny mesiac odratate sumu za refakturovane recepty (tie mozu ale aj nemusia byt na samostatnej fakture) tak by to malo sediet s paskou z ERP za dany mesiac.

Inak ani mne to napr. este nikdy nesedelo celkom presne i ked niekedy sa to v dalsom mesiaci viac menej vyrovna. Netusim preco. Uz som to tu v diskusii riesil ale s inym softwarom.

p.s. Nepoznam NRSYS ale viem ze v minulosti niektore softwary dovolovali tzv. "nahadzovanie receptov zozadu" cize fakturovanie receptov ktore nepresli cez ERP. Potom bola suma faktur na poistovne vyssia ako suma z ERP. Jednak to nie je celkom legalne a jednak vacsina programov to uz ani nedovoluje ale ...
..MARIA
04.10.09,16:48
Eltrafficanto, vďaka za Vaše príspevky v tejto téme.
Je to fakt "ošemetné". Ja som už rezignovala, podobná záležitosť sú aj "korunové faltúry" ktoré sme tu tiež rozoberali a nedoriešili ( aspoň v mojom prípade je to horúci zemiak, čo ma stále páli, ale lekáreň je v "pohode") Zdá sa mi to taká časovaná bomba.
Ale moja otázka: keď účtujete nákup vernostnou kartou 211150/604, a v podstate klient nezaplatí, hotovosť neprebehne, ako čistíte potom tú 211150 ku?

Dobrý podvečer,
chcem reagovať účtovanie vernostných kariet. Ja som to rozoberala s daňovým poradcom a ten sa priklonil k tomu, že rozdiel pri vernostných kartach by mal isť normálne do daňových nákladov a to z toho dôvodu, že ked lekárnik poskytuje vernostné zľavy tým si udržiava zákazníkov, čo má vplyv na zvyšovanie tržieb . Možno keby zľavy neposkytoval, tak by také tržby nedosiahol. Čiže je to výdavok ktorý súvisi priamo s tržbami. Iné podnikateľské subjekty si robia reklamu aby zvýšili svoje tržby - lekáreň si nemôže robiť reklamu, tak prečo by sa zľava nemala považovať za daňovú a doporučil mi ten rozdiel učtovať na 548 - daňový výdavok
/ samozrejme že sa to nemôže učtovať na 211 xx pretože platba neprebehne/ Ja to aj takto účtujem . Som zvedavá na vaše názory......
mariapap
09.10.09,07:16
ja účtujem ver.karty 568.../315... (na účte 315 účtujem mesačné uzávierky z reg.pokl.)
mariapap
09.10.09,07:21
vie mi niekto poradiť ako účtujete prípad - zmenené predajné ceny - napr.kategorizácia. je to úbytok alebo nárast na sklade ale oproti akému účtu?...
JM1968
11.10.09,17:13
vie mi niekto poradiť ako účtujete prípad - zmenené predajné ceny - napr.kategorizácia. je to úbytok alebo nárast na sklade ale oproti akému účtu?...
Úbytok alebo nárast predajných cien na sklade neúčtujem, sklad sa vedie v nákupných cenách.
Ak by sa zmenili nákupné ceny a museli by preceniť už nakúpené lieky pod ich nákupnú cenu (predávať za lacnejšie ako nakúpili)....niekde sa tu už rozoberalo, že v tom prípade je to daň.uznaný náklad-t.j netreba znížiť 504.
mariapap
13.10.09,06:10
ďakujem za odpoveď, zle som to napísala samozrejme že som myslela nákupné ceny na sklade
JM1968
14.10.09,07:57
Zdravím, poprosila by som skúsenejších o radu, že v účtovníctve lekárne aké tržby- oslobodené, vstupujú do koeficientu. Keď som vlani prevzala účtovnanie lekárne, tak som vedela, že len poplatok za recepty...Rozmýšľam nad poistným plnením po havárii auta, finančnom bonuse, odpísanými záväzkami...Tiež ma napadlo, že čo s faktúrou z EÚ a daňou pri samozdanení?
Ďakujem
..MARIA
19.10.09,09:03
Zdravím, poprosila by som skúsenejších o radu, že v účtovníctve lekárne aké tržby- oslobodené, vstupujú do koeficientu. Keď som vlani prevzala účtovnanie lekárne, tak som vedela, že len poplatok za recepty...Rozmýšľam nad poistným plnením po havárii auta, finančnom bonuse, odpísanými záväzkami...Tiež ma napadlo, že čo s faktúrou z EÚ a daňou pri samozdanení?
Ďakujem

Ja učtujem lekáreň, ale medzi oslobodené príjmy z pohľadu DPH mám len poplatok za recepty, poistné s tým nemá nič spoločné a nemám tam žiadné faktúry z EU...., lekáreň dováža lieky zo zahraničia? nerobia to cez slovenské distributorské firmy?
JM1968
21.10.09,06:20
Ja učtujem lekáreň, ale medzi oslobodené príjmy z pohľadu DPH mám len poplatok za recepty, poistné s tým nemá nič spoločné a nemám tam žiadné faktúry z EU...., lekáreň dováža lieky zo zahraničia? nerobia to cez slovenské distributorské firmy?
Pekný deň, ďakujem za odpoveď.
Tovar- lieky, aj doplnkový, dováža aj zo zahraničia, dodávateľ má registr.CZ, niektoré sú v eurách, niektoré v CZK a sú bez dph. Dokonca som sa dočítala, že kurz, ktorý používam na prepočet, nie je zhodný s dňom dodania na faktúre, ale má to byť kurz z predošlého dňa....Auditorka mi povedala, že je to blbosť, tak neviem.
babula12
02.11.09,21:36
Prosím nejakú ochotnú osôbku, ktorá účtuje lekáreň či by mi mohla očkom kuknúť či správne postupujem pri účtovaní lekárne.

Už mám z toho hlavu v smútku

čítala som si veľa príspevkov, ale čím viac čítam tým viac sa motám, zamotávam

ÚČTOVANIE LEKÁRNE

1.TOVAROVÉ FA
504xxx / 321xxx dobropis -504/-321
343xxx................ ....... -343

účtujete všetky tovarové faktúry s DPH, nerozlišujete tovar na recept a tovar voľnopredajný

2.Finančný bonus
-504 / -321
-343

3.Fa voči ZP
311 / 604 dobropis - 311 / -604
....... 343...... ............... - 343

4.MESAČNÁ UZÁVIERKA
399 / 604 ( tu je zahrnutá iba platba PK a hotovosť) 211/399 hotovosť
...... 602 ( platba za recepty).............................. 261/399 platba PK
...... 343

5.Výdaj do vlastnej spotreby a expirácia liekov má byť účtované s DPH, alebo bez DPH???
501 / 504 výdaj do vlastnej spotreby
548 / 504 odskladnenie preexpirovaných liekov
549 / 504 nad normu odskladnenie preexpirovaných liekov

6.Mesačná inventarizácia
504xxx / 132xxx rozpustenie predchádzajúceho zostatku k prvému v mesiaci
132xxx / 504xxx na základe zostavy zásob k poslednému v mesiaci





Ďakujem veľmi pekne za pomoc
babula12
03.11.09,21:40
Prosím nejakú ochotnú osôbku, ktorá účtuje lekáreň či by mi mohla očkom kuknúť či správne postupujem pri účtovaní lekárne.

Už mám z toho hlavu v smútku

čítala som si veľa príspevkov, ale čím viac čítam tým viac sa motám, zamotávam

ÚČTOVANIE LEKÁRNE

1.TOVAROVÉ FA
504xxx / 321xxx dobropis -504/-321
343xxx................ ....... -343

účtujete všetky tovarové faktúry s DPH, nerozlišujete tovar na recept a tovar voľnopredajný

2.Finančný bonus
-504 / -321
-343

3.Fa voči ZP
311 / 604 dobropis - 311 / -604
....... 343...... ............... - 343

4.MESAČNÁ UZÁVIERKA
399 / 604 ( tu je zahrnutá iba platba PK a hotovosť) 211/399 hotovosť
...... 602 ( platba za recepty).............................. 261/399 platba PK
...... 343

5.Výdaj do vlastnej spotreby a expirácia liekov má byť účtované s DPH, alebo bez DPH???
501 / 504 výdaj do vlastnej spotreby
548 / 504 odskladnenie preexpirovaných liekov
549 / 504 nad normu odskladnenie preexpirovaných liekov

6.Mesačná inventarizácia
504xxx / 132xxx rozpustenie predchádzajúceho zostatku k prvému v mesiaci
132xxx / 504xxx na základe zostavy zásob k poslednému v mesiaci





Ďakujem veľmi pekne za pomoc

Prosím;) môže mi niekto poradiť:rolleyes:
babula12
04.11.09,21:46
neviem či sa pýtam veľmi priamo, alebo veľmi ....

skúste mi niekto poradiť či postupujem správne pri účtovaní

Ďakujem
;)
..MARIA
09.11.09,10:28
Ahoj babula, pokúsim sa o nejakú odpoveď,

[QUOTE=babula12;1196168]Prosím nejakú ochotnú osôbku, ktorá účtuje lekáreň či by mi mohla očkom kuknúť či správne postupujem pri účtovaní lekárne.

Už mám z toho hlavu v smútku

čítala som si veľa príspevkov, ale čím viac čítam tým viac sa motám, zamotávam

ÚČTOVANIE LEKÁRNE

1.TOVAROVÉ FA
504xxx / 321xxx dobropis -504/-321
343xxx................ ....... -343

účtujete všetky tovarové faktúry s DPH, nerozlišujete tovar na recept a tovar voľnopredajný

Ano, všetky faktúry bez rozdielu účtujem aj ja takto- tam sa nedá nič rozlišovať

2.Finančný bonus
-504 / -321
-343
Tiež to takto účtujem, ale niekdesom zachytila, žeby sa to mlo účtovať do výnosov

3.Fa voči ZP
311 / 604 dobropis - 311 / -604
....... 343...... ............... - 343

Faktúry do ZP sú vystavené bez DPH, takže účtujem 311xx/ 315xx
- tu neúčtujem DPH a to zu dôvodu, že DPH účtujem pri mesačnej uzávierke

4.MESAČNÁ UZÁVIERKA
399 / 604 ( tu je zahrnutá iba platba PK a hotovosť) 211/399 hotovosť
...... 602 ( platba za recepty).............................. 261/399 platba PK
...... 343
mesačnú uzávierku účtujem na základe dokladov z registračnej pokladne
: hotovosť- 211/604xx
211/343xx

tržba do ZP 315/604xx
315/343xx

5.Výdaj do vlastnej spotreby a expirácia liekov má byť účtované s DPH, alebo bez DPH???
501 / 504 výdaj do vlastnej spotreby - tu neviem či účtuješ spôsobom A alebo B. Ja účtujem spôsobom B / hned na účet 504 a účet 132 použíjem len na konci roka pri inventárizácii.

548 / 504 odskladnenie preexpirovaných liekov - ano
549 / 504 nad normu odskladnenie preexpirovaných liekov - ano

6.Mesačná inventarizácia
504xxx / 132xxx rozpustenie predchádzajúceho zostatku k prvému v mesiaci
132xxx / 504xxx na základe zostavy zásob k poslednému v mesiaci
Toto účtovanie záleží od toho , či účtuješ A alebo B. Ale videla som na začiatku, že faktúry účtuješ na 504- tak zrejme spôsobom B?

Neviem či ti to aspoň trošku pomohlo. Príjemné účtovanie.
babula12
10.11.09,21:13
Ďakujem veľmi pekne, ;)
som veľmi rada, že sa našla aspoň jedna ochotná osôbka, ktorá mi pomohla.
Veľmi si to vážim a ešte raz ďakujem:)
..MARIA
11.11.09,12:00
rado sa stalo, lekárne majú svoje špecifika, aj ja som koľkokrát patrala kým som sa k niečomu dopracovala.....::
JM1968
16.11.09,13:09
Prosím kolegov kt.účtujú lekárne, či sa stretli s dobropisom na fin.rabat od dodaváteľa, celková cena uvedená bez DPH s tým, že doklad bol vyhotovený podľa §25 ost.6 zákona o dph 222/2004. Zároveň mi dali Oznámenie o započítaní, kde tento dps započítali s faktúrou za služby spojené so zabezpečením odb.-štud.pobytu. Táto fa za služby je s dph. Môžem si túto dph odpočítať, keď na dobropisoch nie je DPH? Ďakujem
ErikaDP
16.11.09,13:59
Prosím kolegov kt.účtujú lekárne, či sa stretli s dobropisom na fin.rabat od dodaváteľa, celková cena uvedená bez DPH s tým, že doklad bol vyhotovený podľa §25 ost.6 zákona o dph 222/2004. Zároveň mi dali Oznámenie o započítaní, kde tento dps započítali s faktúrou za služby spojené so zabezpečením odb.-štud.pobytu. Táto fa za služby je s dph. Môžem si túto dph odpočítať, keď na dobropisoch nie je DPH? Ďakujem
Ide o tri rôzne veci:
1. "doklad bol vyhotovený podľa §25 ost.6 zákona o dph 222/2004"
toto je bežná záležitosť pri dobropisoch , oto ustanovenie zákona oDPH
sa môže použiž ak sa dodavateľ a odberateľ PÍSOMNE dohodnú na
takomto postupe, tak potom pri dobropistovaní sa neúčtuje DPH, lebo
by to bolo len administratívne náročné - dodavatel by ponížil svoje
výstupy a odberateľ svoje vstupy, efekt na ŠR by to malo nulový, preto
sa takýto postup u platiteľov DPh môže použiť
2. Oznámenie o započítaní je dokladom pre lekáren, na základe kotrého
zaúčtuje účtovné vyrovnanie došlej faktúry a došlého dobropisu,
t.j. účtuje sa na účtoch zúčtovacích vsťahov 321 ( prípadne 315 ak
tam účtujete dobropisy za finančný rabat),
t.j. ide o vypárvanie saldokonta, s DPH to nemá nič spoločné, t.j.
započítať môžte vzájomné pohľadávky a záväzky bez ohľadu na to či
obsahuju alebo neobsahuú DPH
3. "faktúra za služby spojené so zabezpečením odb.-štud.pobytu",
tak tu je odpoveď ťažšia - posúdiť si musí každá účtovná jednotka
sama: v prípade že táto cesta súvisí s dosahovaním zdaniteľných
plnení lekárne, tak odpočet DPH je možný - zas bez ohľadu na to že sa
"započítava" s fin.rabatom ktorrý bol bez DPH - vid odpoveď v bode 2.
To znamená že bez ohľadu na formu úhrady ( či lekáreň hradí bankvým
prevodom, či v hotovosti, alebo formou zápočtu - to je len forma
úhrady) sa odpočet DPH uplatňuje v závislosti od toho, či toto prijaté
plnenie bolo použité na dosahovani výkonov lekárne.

Otázne však je, či majiteľ lekárne vie obhájiť spojitosť účasti na
odbornom pobyte s výkonmi lekárne ... a na to nikto z účtovníkov
nemôže dať jednoznačnú odpoveď
JM1968
16.11.09,14:19
Ide o tri rôzne veci:
1. "doklad bol vyhotovený podľa §25 ost.6 zákona o dph 222/2004"
toto je bežná záležitosť pri dobropisoch , oto ustanovenie zákona oDPH
sa môže použiž ak sa dodavateľ a odberateľ PÍSOMNE dohodnú na
takomto postupe, tak potom pri dobropistovaní sa neúčtuje DPH, lebo
by to bolo len administratívne náročné - dodavatel by ponížil svoje
výstupy a odberateľ svoje vstupy, efekt na ŠR by to malo nulový, preto
sa takýto postup u platiteľov DPh môže použiť TAKŽE PÝTAŤ TÚ DOHODU.
2. Oznámenie o započítaní je dokladom pre lekáren, na základe kotrého
zaúčtuje účtovné vyrovnanie došlej faktúry a došlého dobropisu,
t.j. účtuje sa na účtoch zúčtovacích vsťahov 321 ( prípadne 315 ak
tam účtujete dobropisy za finančný rabat),
t.j. ide o vypárvanie saldokonta, s DPH to nemá nič spoločné, t.j.
započítať môžte vzájomné pohľadávky a záväzky bez ohľadu na to či
obsahuju alebo neobsahuú DPH TOTO MI JE JASNÉ.
3. "faktúra za služby spojené so zabezpečením odb.-štud.pobytu",
tak tu je odpoveď ťažšia - posúdiť si musí každá účtovná jednotka
sama: v prípade že táto cesta súvisí s dosahovaním zdaniteľných
plnení lekárne, tak odpočet DPH je možný - zas bez ohľadu na to že sa
"započítava" s fin.rabatom ktorrý bol bez DPH - vid odpoveď v bode 2.
To znamená že bez ohľadu na formu úhrady ( či lekáreň hradí bankvým
prevodom, či v hotovosti, alebo formou zápočtu - to je len forma
úhrady) sa odpočet DPH uplatňuje v závislosti od toho, či toto prijaté
plnenie bolo použité na dosahovani výkonov lekárne.ODBORNÝ POBYT ORGANIZOVAL DODÁVETEĽ, TAK PREDPOKLADÁM, ŽE ÁNO, ALE UPOZORNÍM ICH.

Otázne však je, či majiteľ lekárne vie obhájiť spojitosť účasti na
odbornom pobyte s výkonmi lekárne ... a na to nikto z účtovníkov
nemôže dať jednoznačnú odpoveď

Doplnila som do textu a veľmi, veľmi pekne ďakujem, pekný deň.
Jana Acsová
18.11.09,16:24
Prosím kolegov kt.účtujú lekárne, či sa stretli s dobropisom na fin.rabat od dodaváteľa, celková cena uvedená bez DPH s tým, že doklad bol vyhotovený podľa §25 ost.6 zákona o dph 222/2004.


TAKŽE PÝTAŤ TÚ DOHODU.

Spravidla sa predmetné dohodne v rámcovej obchodnej, kúpnej zmluve a podobne.
eltrafficanto
25.11.09,19:53
Ďakujem veľmi pekne, ;)
som veľmi rada, že sa našla aspoň jedna ochotná osôbka, ktorá mi pomohla.
Veľmi si to vážim a ešte raz ďakujem:)

Oochotnych osobok je tu viac ale na druhej strane keby si si presla tuto diskusiu tak by si zistila ze tvoje otazky boli v nej niekolkokrat zodpovedane. napr. prispevok 228

Nic v zlom, aj ja som casto lenivy citat siahodlhe diskusie od zaciatku :cool:
eltrafficanto
25.11.09,20:03
Dokonca som sa dočítala, že kurz, ktorý používam na prepočet, nie je zhodný s dňom dodania na faktúre, ale má to byť kurz z predošlého dňa....Auditorka mi povedala, že je to blbosť, tak neviem.

faktury a dph z cudzich statov zatial neriesim ale asi sa tomu casom nikto nevyhneme. Tiez som sa uz stretol s tym ze sa pouziva kurz predosleho dna ale nespomeniem si presne...
Inak aj auditori sa mozu mylit a velmi..a dlhodobo (v USA su ich koli tomu teraz zastupy nezamestnanych) ;)
ErikaDP
26.11.09,07:53
faktury a dph z cudzich statov zatial neriesim ale asi sa tomu casom nikto nevyhneme. Tiez som sa uz stretol s tym ze sa pouziva kurz predosleho dna ale nespomeniem si presne...
Inak aj auditori sa mozu mylit a velmi..a dlhodobo (v USA su ich koli tomu teraz zastupy nezamestnanych) ;)
Kurz z predošlého dňa sa používa od 1.1.2009, t.j. od kedy sme prešli na EURO.

Eltefficanto,
ako si vysporiadaný s korunovými ( centovými ) faktúrami v lekárni ?
Táto téma nám trochu upadla do zabudnutia. Je to horúci zemiak, ktorý ma páli.
eltrafficanto
26.11.09,22:27
Eltefficanto,
ako si vysporiadaný s korunovými ( centovými ) faktúrami v lekárni ?
Táto téma nám trochu upadla do zabudnutia. Je to horúci zemiak, ktorý ma páli.

pisal som o tom v prispevku 255
http://www.porada.sk/828204-post255.html

Zoznam takto nakupenych reklamneho tovaru vediem v separatnej evidencii v exceli a na konci roka k inventure pripojim nieco ako vyskladnovaci formular kde uvediem kedy a ako sa tie reklamne produkty pouzili (podla toho o co sa jedna napr. pohostenie pre obch. partnerov, zakaznikov atď.)
Ale okrem predkontacii spomenutych v predch. prispevku uz o tom neuctujem.
V com konkretne ta to pali?
eltrafficanto
26.11.09,22:31
este prdsa len doplnenie: pri vyplnani danoveho priznania a vypocte samotnej dane treba samozrejme sumu z uctu 513900 vynat ako nedaňovy naklad (mozno este aj v poznamkach je na to kolonka, nepamatam si presne)
ErikaDP
27.11.09,12:33
pisal som o tom v prispevku 255
http://www.porada.sk/828204-post255.html

Zoznam takto nakupenych reklamneho tovaru vediem v separatnej evidencii v exceli a na konci roka k inventure pripojim nieco ako vyskladnovaci formular kde uvediem kedy a ako sa tie reklamne produkty pouzili (podla toho o co sa jedna napr. pohostenie pre obch. partnerov, zakaznikov atď.)
Ale okrem predkontacii spomenutych v predch. prispevku uz o tom neuctujem.
V com konkretne ta to pali?
Ak dobre chápem, tak účtuješ v tom zmysle, že tieto veci nezostávajú v spotrebe v lekárni ( presnejšie by bolo u majiteľa lekárne ...), ale lekáreň ich použije na propagáciu svojich výkonov tak, že ich poskytne svojim zákazníkom a obch. partnerom. Máte k tomu nejké protokoly či záznamy alebo niečo podobné čo by preukazovalo, že to bolo použité na propagáciu lekárne?
Mňa to páli v tom, že ide o veci úžitkového charakteru ( vína, džúsy,kávy, plienky pre detičky ...) a teda zvádza to k tomu, že úžitok z toho má súkromná osoba - majiteľ ... a tým pádom je problém s daňou.
V podstate ide a súčasne nejde o dar ( lekáreň to kupuje , síce za cenu len 0,10 centov, ale kupuje, tak to nie je dar, lebo to lekáreň nedostala zadarmo .... aj keď doklady o zaplatení tých 0,10 centov dodavajica firma vytlačí, ale žiadny podpis osoby kotrá tých 0,10 centov od lekárne prevzala ...)
Keby to bol dar tak účtovanie a vplyv na dane je jasný ... oceniť realnou hodnotou daru a zaúčtovať do výnosov lekárne a až pri spotrebe zaúčtovať do nákladov podľa toho čo to je ... ale dobre, dar to nie je.

Ak je to teda použité na repre, tak je to O.K., je to 513 a daňovo pripočítateľná položka k základu dane.
Ale viem preukázať ža to bolo použité ako repre?
Ak neviem tak ako sa to použilo ? Ak na spotrebu osôb zamestnaných v lekárni tak by to mal byť zdaniteľný nepeňažný príjem ...
ErikaDP
27.11.09,12:37
este prdsa len doplnenie: pri vyplnani danoveho priznania a vypocte samotnej dane treba samozrejme sumu z uctu 513900 vynat ako nedaňovy naklad (mozno este aj v poznamkach je na to kolonka, nepamatam si presne)
K účtovaniu nedaňových nákladov je výborná Omega od fy K...s, priamo v účtovnom rozvrhu účtu nastavíš že je nedaňový a určíš smerovanie na konkrétny riadok daň.priznania. Potom pri spracovaní priznania na konci roka nemusíš dohladávať jednotlivé pripoč. položky a automaticky ich potiahne do príslušných riadkov DP a tiež sa da vytlačiť podrobný zoznam z čoho - z kotorých dokladov účtovaných cez rok sa skladá konkretna pripočítateľná položka.
Predtým ako som používala tento program som musela na rôzne papiere písať, čo nemám na konci roka zabudnúť a teraz je to bez starostí.
eltrafficanto
06.12.09,20:42
odpoved v texte


Ak dobre chápem, tak účtuješ v tom zmysle, že tieto veci nezostávajú v spotrebe v lekárni ( presnejšie by bolo u majiteľa lekárne ...), ale lekáreň ich použije na propagáciu svojich výkonov tak, že ich poskytne svojim zákazníkom a obch. partnerom. Máte k tomu nejké protokoly či záznamy alebo niečo podobné čo by preukazovalo, že to bolo použité na propagáciu lekárne? Na to pouzivam taku skladovu vydajku.
Mňa to páli v tom, že ide o veci úžitkového charakteru ( vína, džúsy,kávy, plienky pre detičky ...) a teda zvádza to k tomu, že úžitok z toho má súkromná osoba - majiteľ ... a tým pádom je problém s daňou.
V podstate ide a súčasne nejde o dar ( lekáreň to kupuje , síce za cenu len 0,10 centov, ale kupuje, tak to nie je dar, lebo to lekáreň nedostala zadarmo .... aj keď doklady o zaplatení tých 0,10 centov dodavajica firma vytlačí, ale žiadny podpis osoby kotrá tých 0,10 centov od lekárne prevzala ...) Podpis by sa predsa lahko doplnil pri pripadnej danovej kontrole.
Keby to bol dar tak účtovanie a vplyv na dane je jasný ... oceniť realnou hodnotou daru a zaúčtovať do výnosov lekárne a až pri spotrebe zaúčtovať do nákladov podľa toho čo to je ... ale dobre, dar to nie je. Nie, nie je to dar.

Ak je to teda použité na repre, tak je to O.K., je to 513 a daňovo pripočítateľná položka k základu dane.
Ale viem preukázať ža to bolo použité ako repre? tak ako preukazujes ze si pohostila obch. partnera mineralkuo alebo ako ked rozdavas vzorky produktov na ulici - ziadne podpisy od prijmatelov akurat moja spominana skladova vydajka
Ak neviem tak ako sa to použilo ? Ak na spotrebu osôb zamestnaných v lekárni tak by to mal byť zdaniteľný nepeňažný príjem ...
ved o to ide ze to vsetko robim za tym ucelom ze to nie je spotreba zamestnancov alebo majitela ale ze je to klasicka reprezentacia firmy-takze ziadny dar ani spotreba zamestnancov!.
A kedze je to naklad nedanovy, tak ani danova kontrola nema velky narok a dovod sa tymto zaoberat, nemyslis?
moniq81
12.01.10,07:56
Ahojte,
prosím pri lekárni, ktorá má oslobodené len príjmy za recepty, ktoré vstupy koeficientuje a ktoré nie? Napr. faktúry za lieky a doplnkový - áno alebo nie? Prevádzková réžia? Aké je najlepšie riešenie? Prosím aj odôvodnenie.

V lekárni, ktorá okrem príjmov za recepty fakturuje aj prenájom pre neplatcu, čo koeficientuje a tiež prečo.

Ďakujem
invest
13.01.10,09:42
z lekárne mi priniesli faktúru - ťarchopis k poskytnutému finančnému rabatu. Poraďte, ako to zúčtovať, a čo s DPH?

Ďakujem
invest
13.01.10,12:48
z lekárne mi priniesli faktúru - ťarchopis k poskytnutému finančnému rabatu. Poraďte, ako to zúčtovať, a čo s DPH?

Ďakujem
Nemá nikto takú faktúru?? prosím
magnum
13.01.10,12:56
hm tie koeficienty by ma tiez dost zaujimali...
mariapap
14.01.10,09:02
faktúra s rabatom chodí bez dph, takže dph neúčtujem a rabat zaúčtujem do výnosov na účet 668xxx
mariapap
14.01.10,09:03
Ahojte,
prosím pri lekárni, ktorá má oslobodené len príjmy za recepty, ktoré vstupy koeficientuje a ktoré nie? Napr. faktúry za lieky a doplnkový - áno alebo nie? Prevádzková réžia? Aké je najlepšie riešenie? Prosím aj odôvodnenie.

V lekárni, ktorá okrem príjmov za recepty fakturuje aj prenájom pre neplatcu, čo koeficientuje a tiež prečo.

Ďakujem
ja zahŕňam do koeficientu všetko čo sa lekárne týka a mala som aj kontrolu a nemali k tomu pripomienky
invest
14.01.10,09:05
faktúra s rabatom chodí bez dph, takže dph neúčtujem a rabat zaúčtujem do výnosov na účet 668xxx
práveže ide o ťarchopis - nákladovú faktúru a je vystavená s DPH
moniq81
15.01.10,06:59
ja zahŕňam do koeficientu všetko čo sa lekárne týka a mala som aj kontrolu a nemali k tomu pripomienky
koeficientuješ aj nákup tovaru - liekov a doplnkového sortimentu???
JM1968
15.01.10,14:59
Prosím, potrebujem poradiť, v lekárni celý rok neodpisovali výdajkami suroviny-magistra liter, ktoré predávali (program im to umožnil) ale jednou sumou v decembri, A spôsob účtovania. Stačí mi účtovať 504/132? Ďakujem.
Marcela16
20.01.10,15:13
potrebujem radu... dodávame zdravotnícke potreby pre lekárne a niektoré sa fakturujú s 10% dph... ale my nakupujeme z členských štátov EU, takže nakupujeme bez dph a tu ten tovar samozdaníme... samozdanenie mám členiť na tovary s 19% dph a 10% dph, alebo len 19% dph? prosím poraďte mi niekto, kto má s tým skúsenosti... ďakujem
invest
21.01.10,13:06
Ak vedies sklad sposobom B tak precenenie v priebehu roka neriesis kedze celu cenu liekov mas uz v nakladoch.
Otazka znie co s koncorocnou inventarizaciou liekov, ktorych predajna cena klesla pod nakupnu cenu a su k datumu inventuri este na sklade vedene vo (vyssej) nakupnej cene. - Podla mna a podla principov ocenovania tieto lieky treba v sklade (a tym aj v inventure) znizit na uroven reprodukcnej (teda predajnej ceny).
Prosím ako to treba zaúčtovať?
JM1968
21.01.10,13:42
Prosím ako to treba zaúčtovať?
Ja by som 504/132, ale v analytike ako pripoč.položku. Ale nechám si rada poradiť, ak sa to dá ináč....lebo niekde sa tu riešilo, že v tomto prípade je to uznaný daňový náklad, ale len pre lieky.
JM1968
21.01.10,13:46
koeficientuješ aj nákup tovaru - liekov a doplnkového sortimentu???
pre upresnenie : pýtaš sa, či nákup liekov a DS preratúvať koeficientom? Nie, len režijné faktúry a pokladničné bloky.
eltrafficanto
26.01.10,18:53
Ja by som 504/132, ale v analytike ako pripoč.položku. Ale nechám si rada poradiť, ak sa to dá ináč....lebo niekde sa tu riešilo, že v tomto prípade je to uznaný daňový náklad, ale len pre lieky.


Ja by som to dal skor 548/132.
A ako danovo UZNATELNY naklad ak ide o tovar, ktoreho predajna cena je štátom regulovana (vlastne lieky,pomocky atd. z tzv. "kategoriazcneho zoznamu" precenovaneho kazdy 1/4 rok)
eltrafficanto
26.01.10,19:00
potrebujem radu... dodávame zdravotnícke potreby pre lekárne a niektoré sa fakturujú s 10% dph... ale my nakupujeme z členských štátov EU, takže nakupujeme bez dph a tu ten tovar samozdaníme... samozdanenie mám členiť na tovary s 19% dph a 10% dph, alebo len 19% dph? prosím poraďte mi niekto, kto má s tým skúsenosti... ďakujem


V dovoze z Eu sa az tak nevyznam ale velmi by som sa cudoval keby sa to nedelilo na 10% a 19%. Ak sa pytas ze ktory lekarensky tovar ma aku sadzbu tak sa to robilo podla takeho divneho nerelevantneho ciselnika ..nieco z clami ci co..
eltrafficanto
26.01.10,19:08
Prosím, potrebujem poradiť, v lekárni celý rok neodpisovali výdajkami suroviny-magistra liter, ktoré predávali (program im to umožnil) ale jednou sumou v decembri, A spôsob účtovania. Stačí mi účtovať 504/132? Ďakujem.


Akym sposobom vedies sklad? ak hovoris o vydajkach tak asi A.
Ak sposobom A: tak potom ANO, na konci roka 504/132 (aj ked nejaka evidencia aspon v zosite by nebolo od veci prilozit.) Ved aj veduca lekarne si musi kontrolovat ci jej nemiznu suroviny.


btw. Ak sklad sposobom B, tak minute suroviny uz neuctujes-tie uz mas v nakladoch 504 hned pri ich nakupe..
!!Ale prave naopak uctujes 132/504 suroviny ktore su pri inventure zistene na sklade.
Rozalka
26.01.10,19:15
potrebujem radu... dodávame zdravotnícke potreby pre lekárne a niektoré sa fakturujú s 10% dph... ale my nakupujeme z členských štátov EU, takže nakupujeme bez dph a tu ten tovar samozdaníme... samozdanenie mám členiť na tovary s 19% dph a 10% dph, alebo len 19% dph? prosím poraďte mi niekto, kto má s tým skúsenosti... ďakujem
Samozrejme, aj pri nákupe členíš podľa sadzieb.
eltrafficanto
26.01.10,19:50
pre upresnenie : pýtaš sa, či nákup liekov a DS preratúvať koeficientom? Nie, len režijné faktúry a pokladničné bloky.


Mno neviem neviem ci je mozne takto delit naklady.

Ak danovy urad nepovolil zaokruhlenie koeficientu na 1 (co sa inak v pripade lekarne dost cudujem) tak by sa koeficientom mali kratit vsetky naklady-moj nazor.
moniq81
03.02.10,08:48
Ahojte poraďáci, ktorí účtujete lekárne.

Tržby z faktúr pre poisťovne účtujem 315/604 a faktúry následne 311/315. Ide však o to, že mám na účte 315 veľký zostatok. Podľa toho, čo som si kontrolovala to vyzerá tak, akoby neboli zo softvéru lekárne niečo vyfakturovali poisťovniam- len to povedzme odpísali-pričom to išlo do výnosov. Čo s tým veľkým zostatkom na účte 315? Viem, že tam majú ostať len dobropisy, ale ani toto sa nedá na 100% odkontrolovať, lebo napr. dobropis za október sa vyfakturuje až v decembri a tiež to na faktúre nie je vyznačené - teda, že je to opätovná fakturácia.

Prosím pekne o radu...
JM1968
04.02.10,11:40
Ahojte poraďáci, ktorí účtujete lekárne.

Tržby z faktúr pre poisťovne účtujem 315/604 a faktúry následne 311/315. Ide však o to, že mám na účte 315 veľký zostatok. Podľa toho, čo som si kontrolovala to vyzerá tak, akoby neboli zo softvéru lekárne niečo vyfakturovali poisťovniam- len to povedzme odpísali-pričom to išlo do výnosov. Čo s tým veľkým zostatkom na účte 315? Viem, že tam majú ostať len dobropisy, ale ani toto sa nedá na 100% odkontrolovať, lebo napr. dobropis za október sa vyfakturuje až v decembri a tiež to na faktúre nie je vyznačené - teda, že je to opätovná fakturácia.

Prosím pekne o radu...
Mne rozdiel kázala dať auditorka na 501, ale pripoč.položku, teda aby sa výnosy neznížili.
JM1968
04.02.10,11:44
Ja by som to dal skor 548/132.
A ako danovo UZNATELNY naklad ak ide o tovar, ktoreho predajna cena je štátom regulovana (vlastne lieky,pomocky atd. z tzv. "kategoriazcneho zoznamu" precenovaneho kazdy 1/4 rok)
Ďakujem pekne.
JM1968
04.02.10,11:55
Mno neviem neviem ci je mozne takto delit naklady.

Ak danovy urad nepovolil zaokruhlenie koeficientu na 1 (co sa inak v pripade lekarne dost cudujem) tak by sa koeficientom mali kratit vsetky naklady-moj nazor.
No teda, som zaskočená...pozrela som si staré(2002) doklady a našla som preratúvanie len režijných faktúr, dokonca aj keď v 2004 začali lieky podliehať dph, používali koef.0,6 a preratúvali len režijné fa...Ja to tak robím tiež, hoci teraz je už koef.1, ale nenahlasovala som ho.
Repková
09.02.10,14:45
Ano, ak od faktur na poistovne za prislusny mesiac odratate sumu za refakturovane recepty (tie mozu ale aj nemusia byt na samostatnej fakture) tak by to malo sediet s paskou z ERP za dany mesiac.

Inak ani mne to napr. este nikdy nesedelo celkom presne i ked niekedy sa to v dalsom mesiaci viac menej vyrovna. Netusim preco. Uz som to tu v diskusii riesil ale s inym softwarom.

p.s. Nepoznam NRSYS ale viem ze v minulosti niektore softwary dovolovali tzv. "nahadzovanie receptov zozadu" cize fakturovanie receptov ktore nepresli cez ERP. Potom bola suma faktur na poistovne vyssia ako suma z ERP. Jednak to nie je celkom legalne a jednak vacsina programov to uz ani nedovoluje ale ...
Sedia Vám už vyfakturované recepty na zdravotné poisťovne
s obratom na doklade z ERP? Mne stále nie a vždy je fakturácia
na zdravotné poisťovne každý mesiac vyššia ako obrat z ERP.
Čo mám robiť? Môžem to tak nechať a brať za správny stále
iba ten obrat z ERP bez ohľadu nato, koľko sa vyfakturuje?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
JM1968
12.02.10,07:44
Sedia Vám už vyfakturované recepty na zdravotné poisťovne
s obratom na doklade z ERP? Mne stále nie a vždy je fakturácia
na zdravotné poisťovne každý mesiac vyššia ako obrat z ERP.
Čo mám robiť? Môžem to tak nechať a brať za správny stále
iba ten obrat z ERP bez ohľadu nato, koľko sa vyfakturuje?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ja rozhodne nepoužívam obrat z ERP, veď ak niečo predajú mimo pokladne, to do obratu ERP nevstúpi, ale pre ZP to faktúrujú - preto je faktúra aj po odrátaní vrátených receptov vyššia. Mne dávajú zostavu o výdaji zo skladu podliehajúcom DPH-z ich softvéru a vždy tam mám vyššie sumy pre odvod DPH ako je doklad-mesačná uzávierka ERP. Tá suma zo zostavy musí byť vyššia, veď DPH podlieha aj iný výdaj zo skladu - ich spotreba, krádež...
eltrafficanto
22.02.10,12:15
Sedia Vám už vyfakturované recepty na zdravotné poisťovne
s obratom na doklade z ERP? Mne stále nie a vždy je fakturácia
na zdravotné poisťovne každý mesiac vyššia ako obrat z ERP.
Čo mám robiť? Môžem to tak nechať a brať za správny stále
iba ten obrat z ERP bez ohľadu nato, koľko sa vyfakturuje?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Mne nesedia a stale neviem preco ALE moj problem je naopak ze suma na fakturach na z.p. je NIZSIA ako by mala byt z ERP.

k vasmu problemu viac v nasl. prispevku...
eltrafficanto
22.02.10,12:30
Ja rozhodne nepoužívam obrat z ERP, veď ak niečo predajú mimo pokladne, to do obratu ERP nevstúpi, ale pre ZP to faktúrujú - preto je faktúra aj po odrátaní vrátených receptov vyššia. Mne dávajú zostavu o výdaji zo skladu podliehajúcom DPH-z ich softvéru a vždy tam mám vyššie sumy pre odvod DPH ako je doklad-mesačná uzávierka ERP. Tá suma zo zostavy musí byť vyššia, veď DPH podlieha aj iný výdaj zo skladu - ich spotreba, krádež...

POZOR! "predaj mimo pokladne" nie je mozny/legalny ak z neho nieco uhradza zdrav. poistovna!!! preto z tohto titulu nemoze byt faktura na z.p. vyssia ako ERP. (okrem pripadu o ktorom som pisal vyssie ze sa nieco "nahadzuje zozadu" ale to je uz na inu diskusiu )

"ich spotreba, kradez" ..teraz ste ma zneistili ale ja som bol doteraz v tom ze z tychto veci sa dph na vystupe neuctuje a preto nema co figurovat na zostave "výdaj zo skladu podlieh. dph" pretoze sa nejedna o dodanie tovaru za protihodnotu.
A preto ani z tohto titulu. by suma z faktur na z.p. nemala byt vyssia ako z ERP.

btw. zostava o vydaji tovaru podliehajucom DPH v porovnani s ERP mne osobne v podstate sedi..nejake drobne rozdiely su z dovodu zaokruhlovania. A ak danovaci najdu ten rozdiel a nedajboze bude v neprospech statu tak si myslim ze jedine mesacna uzavierka ERP je relevantny doklad. ja osobne preto uctujem z erp a nie zo zostavy.
eltrafficanto
22.02.10,13:07
Ahojte poraďáci, ktorí účtujete lekárne.

Tržby z faktúr pre poisťovne účtujem 315/604 a faktúry následne 311/315. Ide však o to, že mám na účte 315 veľký zostatok. Podľa toho, čo som si kontrolovala to vyzerá tak, akoby neboli zo softvéru lekárne niečo vyfakturovali poisťovniam- len to povedzme odpísali-pričom to išlo do výnosov. Čo s tým veľkým zostatkom na účte 315? Viem, že tam majú ostať len dobropisy, ale ani toto sa nedá na 100% odkontrolovať, lebo napr. dobropis za október sa vyfakturuje až v decembri a tiež to na faktúre nie je vyznačené - teda, že je to opätovná fakturácia.

Prosím pekne o radu...

Tiez mam tento problem a patram po moznych vysvetleniach:


ucet 315 bude mat vzdy nejaky prechodny zostatok koli spominanym dobropisom zo z.p.
nejaky "trvaly" zostatok moze byt z titulu receptov ktore poistovna vratila ale lekaren ich uz nemoze refakturovat (nevedela opravit chyby na recepte, nenasla pacienta, lekar dal zlu diagnozu atd.) Sám neviem co s tymto kedze tazko to kategorizovat ako "nedostupnu pohladavku" - museli by prebehnut sudy, konkurz.. tym padom sa to tazko bude dat do danovych nakladov. Neviem ..poradte poradaci
dalsi zdroj zostatku na 315 mne osobne naozaj vychadza ako chyba v programe, a to ze naozaj fakturuje menej ako by mal-treba konfrontovat dodavatela
potom este na prelome mesiacov moze docasne vzniknut zostatok koli tomu ze napr. liek bol vydany pacientovi cez erp v jednom mesiaci ale z roznych dovodov bude ten recept zahrnuty do faktury bud v predch. alebo nasl. mesiaci (lekarnici vedia preco) - ale tento zostatok by sa mal najneskor v nasl. mesiaci vyrovnat

btw. odkontrolovat sumu refakturovanych receptov zahrnutych v jednom mesiaci je mozne. Z pocitacoveho softu alebo po konzultacii s lekarnikom. Napr. zostava "vydaj zo skladu podliehajuci dph" za urcity mesiac a v nom polozka "faktury na poistovne" vyslovene nezahrnuje tieto recepty.
Dufam ze to aspon trochu pomoze.

Kedze mame podobne problemy tak bv ma zaujimalo, aky lekarnicky software pouzivate.
ErikaDP
22.02.10,15:21
Tiez mam tento problem a patram po moznych vysvetleniach:


ucet 315 bude mat vzdy nejaky prechodny zostatok koli spominanym dobropisom zo z.p.
nejaky "trvaly" zostatok moze byt z titulu receptov ktore poistovna vratila ale lekaren ich uz nemoze refakturovat (nevedela opravit chyby na recepte, nenasla pacienta, lekar dal zlu diagnozu atd.) Sám neviem co s tymto kedze tazko to kategorizovat ako "nedostupnu pohladavku" - museli by prebehnut sudy, konkurz.. tym padom sa to tazko bude dat do danovych nakladov. Neviem ..poradte poradaci
dalsi zdroj zostatku na 315 mne osobne naozaj vychadza ako chyba v programe, a to ze naozaj fakturuje menej ako by mal-treba konfrontovat dodavatela
potom este na prelome mesiacov moze docasne vzniknut zostatok koli tomu ze napr. liek bol vydany pacientovi cez erp v jednom mesiaci ale z roznych dovodov bude ten recept zahrnuty do faktury bud v predch. alebo nasl. mesiaci (lekarnici vedia preco) - ale tento zostatok by sa mal najneskor v nasl. mesiaci vyrovnat
btw. odkontrolovat sumu refakturovanych receptov zahrnutych v jednom mesiaci je mozne. Z pocitacoveho softu alebo po konzultacii s lekarnikom. Napr. zostava "vydaj zo skladu podliehajuci dph" za urcity mesiac a v nom polozka "faktury na poistovne" vyslovene nezahrnuje tieto recepty.
Dufam ze to aspon trochu pomoze.

Kedze mame podobne problemy tak bv ma zaujimalo, aky lekarnicky software pouzivate.
eltrafficanto,
aký soft používa Tvoja lekáreň ? Ja mám od fy Počítače a programovanie Žilina, tiež mám určitú nezrovnalosť, rada by som ju konzultovala.
..MARIA
22.02.10,15:24
ahojte poradaci,
tiež mám tento problem, a určite ho má každá lekáreň,
súhlasím s názorom " eltrafficanta". je to z dôvodu, že vyfakturované recepty ZP dosť často z sdôvodu nepresnosti lekárov vracajú späť a potom to lekárnici musia dohľadávať a nie vždy sa im to podarí. Z uvedeného dôvodu tam potom vznikajú rozdiely. ja to tiež účtujem na účet 501 - nedaňový / samozrejme toto platí pre podvojné účtovníctvo.
určite nesúhlasím z názorom, ako to niekto vyššie uvádzal, že predajú niečo mimo RP. Mesačná uzávierka z RP je alfa a omega. K tomu sú doložené pomocné zostavy. Toto mi sedí a nemám s tým problém. Účtujem v systému NRSYS, som spokojná....
..MARIA
22.02.10,15:28
milý poraďaci,
maly by som ešte prosbu na Vás čo účtujete lekárne a určite sa stretávate s poplatkami do lekárnickej komory. Sú tieto poplatky uznané ako daňové alebo nedaňové. Stretávam sa s rôznými názormi. Som zvedavá na vaše názory. Ďakujem
eltrafficanto
22.02.10,15:36
eltrafficanto,
aký soft používa Tvoja lekáreň ? Ja mám od fy Počítače a programovanie Žilina, tiež mám určitú nezrovnalosť, rada by som ju konzultovala.

My pouzivame apoware - dodavatel z Novych zamkov
V podstate nezostava nic ine ako programatorov konfrontovat s dokladovanymi nezrovnalostami. Najpr ale treba po konzultacii s lekarnikom ocistit vsetky "nestandardne" pohyby a ako aj standardne sumy za refakt.recepty.
Proste ak este funguje logika tak potom za kazdy mesiac:
"celkova suma z erp" = "hotovost z erp" + "suma faktur na z.p" - "refakt. recepty"

a ako som pisal vyssie:
"refakt.recepty" = "suma faktur na z.p" - "vydaj zo skladu pre ucely dph (polozky z.p. v oboch sadzbach dph)"
..MARIA
22.02.10,15:39
Ja by som to dal skor 548/132.
A ako danovo UZNATELNY naklad ak ide o tovar, ktoreho predajna cena je štátom regulovana (vlastne lieky,pomocky atd. z tzv. "kategoriazcneho zoznamu" precenovaneho kazdy 1/4 rok)
Pokiaľ ide o precenenie predajnej ceny, tak v účtovníctve nemáš o čom účtovať, pretože lieky na sklad prijímaš v nákupných cenách. Len ak by preceňovanie liekov išlo pod nákupnu cenu, tak v tom prípade účtuješ na 548 - daňový náklad.
eltrafficanto
22.02.10,15:39
a aby som bol uplne presny tak do "celkova suma z erp" sa samozrejme nezapocitavaju poplatky za recepty v sadzbe dph 0%
eltrafficanto
22.02.10,15:49
milý poraďaci,
maly by som ešte prosbu na Vás čo účtujete lekárne a určite sa stretávate s poplatkami do lekárnickej komory. Sú tieto poplatky uznané ako daňové alebo nedaňové. Stretávam sa s rôznými názormi. Som zvedavá na vaše názory. Ďakujem

na nete som nasiel

"... pokiaľ je podnikateľ alebo firma členom profesijného združenia alebo komory, do daňových výdavkov môže ísť len poplatok vo výške 0,5 promile z úhrnu ročných príjmov, najviac však do výšky 66 387,84 eur..."

zdroj
http://www.msponline.sk/content/da%C5%88ov%C3%A9-a-neda%C5%88ov%C3%A9-v%C3%BDdavky

neviem ale podľa akeho zakona to je a ani ci sa to tyka len szco alebo aj sro. A este ze ci "prijmy" je myslene ako obrat alebo ako zisk??
Takze zatial treba brat s rezervou.

posuvam
eltrafficanto
22.02.10,15:56
na nete som nasiel

"... pokiaľ je podnikateľ alebo firma členom profesijného združenia alebo komory, do daňových výdavkov môže ísť len poplatok vo výške 0,5 promile z úhrnu ročných príjmov, najviac však do výšky 66 387,84 eur..."


posuvam


takze je to zakon o DzP § 19 cl. 3 odst. n
"n) členský príspevok vyplývajúci z nepovinného členstva v právnickej osobe zriadenej na účel ochrany záujmov platiteľa, do výšky 0, 5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov za bežné zdaňovacie obdobie, najviac však do výšky 66 387, 84 eura ročne"

0,5 promile zo zdan.prijmu
..MARIA
22.02.10,15:56
ďakujem ti eltrafficanto, idem patrať ďalej
eltrafficanto
22.02.10,16:00
Pokiaľ ide o precenenie predajnej ceny, tak v účtovníctve nemáš o čom účtovať, pretože lieky na sklad prijímaš v nákupných cenách. Len ak by preceňovanie liekov išlo pod nákupnu cenu, tak v tom prípade účtuješ na 548 - daňový náklad.

jasne, aj moj povodny prispevok bol presne v tomto kontexte :---
ErikaDP
22.02.10,16:08
milý poraďaci,
maly by som ešte prosbu na Vás čo účtujete lekárne a určite sa stretávate s poplatkami do lekárnickej komory. Sú tieto poplatky uznané ako daňové alebo nedaňové. Stretávam sa s rôznými názormi. Som zvedavá na vaše názory. Ďakujem
Pýtaj od lekárnika list - výzvu od Lekarnickej komory na platenie členskeho
tam je uvedené, že členské člena pracujuceho v zavislej činnosti je 50 + 4 za aktualizaciu registra
a členske za licenciu odborného zástupcu je 335 €,
je tam odvolavka na Zakona 578/2004,

výňatky zo zákona som dala do prílohy tejto odpovede
podľa tohto zákona to mne vyšlo takto:

Členske v komore je dobrovoľné , preto rozlišujem:
a) bežný zamestnanec je dobrovoľne v komore, preto zaplatené členske "za neho" z účtu lekárne účtujem ako pohľadávku voči zamestnancovi

b) členské za zamestnanca, ktorý je poverený funkciou odborného zástupcu účtujem ako daňový náklad :ako POVINNÉ členské vyplývajuce zo zákona,
lebo mi vyšlo toto:
členské v komore je síce dobrovoľné, ale sprostredkovane čítajúc aj ostatné ustanovenia predmetného zákona:
- aby lekáreň dostala licenciu na lekárenskú činnosť , musí mať odborného zástupcu
- aby odborný zástupca dostal licenciu že je odborný zástupca - to vydáva komora
- komora vydáva licencie zdravotníckym pracovníkom ktorých má zaregistrovaných

Z toho mi vyplynulo, že členom komory ( s povinnosťou platiť členské) sa musím stať nie dobrovoľne, ale ak chcem získať licenciu na odborného zástupcu tak vlastne povinne.
inak povedané - výkon činnosti lekárne je možný iba s odborným zástupcom, ktorý je členom komory a keď ním je tak musí povinne platiť členské
ErikaDP
22.02.10,16:18
Pokiaľ ide o precenenie predajnej ceny, tak v účtovníctve nemáš o čom účtovať, pretože lieky na sklad prijímaš v nákupných cenách. Len ak by preceňovanie liekov išlo pod nákupnu cenu, tak v tom prípade účtuješ na 548 - daňový náklad.

Nerozumiem tomuto:
"Len ak by preceňovanie liekov išlo pod nákupnu cenu, tak v tom prípade účtuješ na 548 - daňový náklad"

veď moja nakupna cena sa tým že predam lacnejšie nezmení,
prejaví sa mi v znížení hospodárskeho výsledku tým že pri povodnej kupe na 504 mám vyšší náklad ako bude príjem na 604 ( pri Bsposobe)
resp. pri vyskladnení ( pri Aspôsobe) si potiahnem na 504ku pôvodne zaplatenu nakupnu cenu za tento tovar,
t.j. keby dom ešte aj na 548 zaučtovala zníženie predajnej ceny pod nakupnu cenu tak to mam v nakladoch predsa dva krát !

druhá vec je, že by som mala k 31.12. zaúčtovať "OPRAVNÚ POLOŽKU", aby som vo výkaz mala ocenenie majetku v reálnych cenách, ale tot nie je daňový náklad.
..MARIA
22.02.10,16:19
Erika ďakujem ti krásne za kompletnú odpoveď, veľmi mi to pohlo
ErikaDP
22.02.10,16:27
My pouzivame apoware - dodavatel z Novych zamkov
V podstate nezostava nic ine ako programatorov konfrontovat s dokladovanymi nezrovnalostami. Najpr ale treba po konzultacii s lekarnikom ocistit vsetky "nestandardne" pohyby a ako aj standardne sumy za refakt.recepty.
Proste ak este funguje logika tak potom za kazdy mesiac:
"celkova suma z erp" = "hotovost z erp" + "suma faktur na z.p" - "refakt. recepty"

a ako som pisal vyssie:
"refakt.recepty" = "suma faktur na z.p" - "vydaj zo skladu pre ucely dph (polozky z.p. v oboch sadzbach dph)"
súhlas s eltrafficanto,
aj ja vychádzam z obratu ERP
len mam nezrovnalosť, v softe ktorý používam mi nesedí zostava zo skladu: DPH na výstupe nesedí na obrat v ERP v jednej časti: dobropisy na zdravotné poistovne,
keďýe obrat pre ZP je súčaťou obratu ERP, tak predpokladám že aj opravy - dobropisy pre ZP by mali byť súčasťou obratu ERP, ale vspominanej zostave mi k týmto dobropisom napočítava DPH,
t.j. ako keby to nebolo zohladnenev v ERP ,
potom ale pri fakturácii na ZP by na zúčtovacích dokladoch-dobropisoch by mala byť vyfakturovaná oprava DPH, čo ale nie je správne, lebo zdaniteľné plnenie sa uskutočnuje voči pacientovi-zakaznikovi v lekarni a nie voči poistovni a opravným dokladom dobropisom opravujem povodný doklad - niekotrý doklad v erpčke a nie to čo som zučtovalala voči poistovni
ErikaDP
22.02.10,16:28
Erika ďakujem ti krásne za kompletnú odpoveď, veľmi mi to pohlo
Maria,
prosím ale ešte si to prever, lebo ja tiež len tápam.
..MARIA
22.02.10,16:33
Nerozumiem tomuto:
"Len ak by preceňovanie liekov išlo pod nákupnu cenu, tak v tom prípade účtuješ na 548 - daňový náklad"

veď moja nakupna cena sa tým že predam lacnejšie nezmení,
prejaví sa mi v znížení hospodárskeho výsledku tým že pri povodnej kupe na 504 mám vyšší náklad ako bude príjem na 604 ( pri Bsposobe)
resp. pri vyskladnení ( pri Aspôsobe) si potiahnem na 504ku pôvodne zaplatenu nakupnu cenu za tento tovar,
t.j. keby dom ešte aj na 548 zaučtovala zníženie predajnej ceny pod nakupnu cenu tak to mam v nakladoch predsa dva krát !

druhá vec je, že by som mala k 31.12. zaúčtovať "OPRAVNÚ POLOŽKU", aby som vo výkaz mala ocenenie majetku v reálnych cenách, ale tot nie je daňový náklad.
mala som prípad, že pri preceňovaní bolo pár liekov, že sa znížovala aj nákupna cena resp. obstaravacia cena. Tu mi vznikol preceňovací rozdiel OC, ktorý som účtovala na účet 548- daňový.
Ja vždy dostanem od lekárnikov podklad z precenenia liekov a tam v tej zostave sú vyčíslené rozdiely. Pokiaľ je to rozdiel v PC tak zostavu založím a nič neúčtujem. Ak sa pritrafí rozdiel v OC tak účtujem minusom na 504 a plusom na 548 - ocenovacie rozdiely, takže nemám to 2x v nákladoch.
Tovar na sklade je precenený na nové ceny, takže už nemám prečo účtovať opravné položky. neviem či som ti to zrozumiteľne napísala
eltrafficanto
22.02.10,16:34
Nerozumiem tomuto:
"Len ak by preceňovanie liekov išlo pod nákupnu cenu, tak v tom prípade účtuješ na 548 - daňový náklad"

veď moja nakupna cena sa tým že predam lacnejšie nezmení,
prejaví sa mi v znížení hospodárskeho výsledku tým že pri povodnej kupe na 504 mám vyšší náklad ako bude príjem na 604 ( pri Bsposobe)
resp. pri vyskladnení ( pri Aspôsobe) si potiahnem na 504ku pôvodne zaplatenu nakupnu cenu za tento tovar,
t.j. keby dom ešte aj na 548 zaučtovala zníženie predajnej ceny pod nakupnu cenu tak to mam v nakladoch predsa dva krát !

druhá vec je, že by som mala k 31.12. zaúčtovať "OPRAVNÚ POLOŽKU", aby som vo výkaz mala ocenenie majetku v reálnych cenách, ale tot nie je daňový náklad.

opravna polozka je pre docasne znizenie hodnoty takze NIE.

sposob B : zabudla si na to ze pri inventure "naklady 504" znizujes o celu vysku skladu v nakupnych cenach!! V tom znizeni nakladov je aj ten rozdiel z precenenia. Aby si ho zasa dala do nakladov tak ten rozdiel das na 548 cize nebude v nakladoch 2 krat ale iba raz.
..MARIA
22.02.10,16:35
Maria,
prosím ale ešte si to prever, lebo ja tiež len tápam.
Mne to tiež takýmto spôsobom vysvetľovala moja lekárnička, tak sa prikloním k tomuto názoru...:)
eltrafficanto
22.02.10,16:38
mala som prípad, že pri preceňovaní bolo pár liekov, že sa znížovala aj nákupna cena resp. obstaravacia cena. Tu mi vznikol preceňovací rozdiel OC, ktorý som účtovala na účet 548- daňový.
Ja vždy dostanem od lekárnikov podklad z precenenia liekov a tam v tej zostave sú vyčíslené rozdiely. Pokiaľ je to rozdiel v PC tak zostavu založím a nič neúčtujem. Ak sa pritrafí rozdiel v OC tak účtujem minusom na 504 a plusom na 548 - ocenovacie rozdiely, takže nemám to 2x v nákladoch.
Tovar na sklade je precenený na nové ceny, takže už nemám prečo účtovať opravné položky. neviem či som ti to zrozumiteľne napísala


tak nejak to robim aj ja.
Az na to ze nerobim ako pises "znizovanim obstaravacej ceny" ale znizovanim predajnej ceny pod obstaravaciu. (tym padom aj hodnota skladu sa znizuje lebo pri ocenovani sa berie vzdy ta mensia cena)
eltrafficanto
22.02.10,16:57
keďýe obrat pre ZP je súčaťou obratu ERP, tak predpokladám že aj opravy - dobropisy pre ZP by mali byť súčasťou obratu ERP,
Nie, dobropisy nie su zachytene v ERP. Celkovo faktury na z.p a dobropisy na z.p. nemaju okrem celkovej sumy nic dalej ani s erp ani s dph. Je to potom uz skor cisto financny zuctovaci vztah medzi dvoma subjektmi. A uz ani nie tak predaj-nakup/ dodav.-odberatel.



ale vspominanej zostave mi k týmto dobropisom napočítava DPH,
t.j. ako keby to nebolo zohladnenev v ERP ,

dph z dobropisov? si si ista?
Akoze v sume dobropisu je uz zahrmnuta aj dph ale nie je dovod ju nejako oddelovat. Proste to ber ako celkovu sumu.

Nie som si isty ci rozumiem kde mas problem. Skus to vysvetlit vo vztahu k tomu mojmu vzorcu
ErikaDP
22.02.10,17:29
Nie, dobropisy nie su zachytene v ERP. Celkovo faktury na z.p a dobropisy na z.p. nemaju okrem celkovej sumy nic dalej ani s erp ani s dph. Je to potom uz skor cisto financny zuctovaci vztah medzi dvoma subjektmi. A uz ani nie tak predaj-nakup/ dodav.-odberatel.


dph z dobropisov? si si ista?
Akoze v sume dobropisu je uz zahrmnuta aj dph ale nie je dovod ju nejako oddelovat. Proste to ber ako celkovu sumu.

Nie som si isty ci rozumiem kde mas problem. Skus to vysvetlit vo vztahu k tomu mojmu vzorcu

moj soft dava vytup : DPH na výstupe
sklada sa z:
1. ERP- časť predaj za hotovosť
2. ERP - časť výdaj na zdravotné poisťovne
3. Oprava receptov a poukazov ZP
4. Evidencia receptov a poukazov
5. Fakturacia na ZP
6. Fakturácia na odberateľov

Pre DPH vychádzam z obratu na mesačnej uzavierke DPH - stotožňujem sa s tebou, že toto má byť podkladom pre daňove priznanie.
Ale súčasne sa chcem dopracovať ku kontrole správnosti, t.j. či skladový soft sedí na to čo je v ERP, na to čo som dala do DPHpriznania.
Na tu naražam na problém:

S uzaviekou ERP mi sedia body 1 a 2,
bod 6, fakturacia na odberateľov mi súhlasí s odoslanými faktúrami, kotré sú daňovými dokladmi a je na nich vyčíslená DPH

Problémom sú body 3,4,5 danej zostavy zo skladového softu
su to malé sumy v porovnaní s celkovým obratom, evidentne su to opravy minulých obdobi ( bod 5), dobropisy, ale je na nich vyčíslená DPH a tieto su navyše oproti obratu ERP,
t.j. keď si ich "nevšímam" tak nikdy ich v účte nezaúčtujem a to asi nie je dobre.
Ide o soft zo Žiliny, asi mi neporadíš, lebo je to špecifikum asi tohto softu.
ErikaDP
23.02.10,07:58
opravna polozka je pre docasne znizenie hodnoty takze NIE.

sposob B : zabudla si na to ze pri inventure "naklady 504" znizujes o celu vysku skladu v nakupnych cenach!! V tom znizeni nakladov je aj ten rozdiel z precenenia. Aby si ho zasa dala do nakladov tak ten rozdiel das na 548 cize nebude v nakladoch 2 krat ale iba raz.
Stále nerozumiem účtovaniu rozdieluklesnutia predajnej ceny pod nakupnu na 548:
Skusim to konkrétne:
Môj spôsob účtovania ( uvažujem so spôsobom A ):
- mam na 132 tovar v NC za 100
- v priebehu roka dostanem preceňovaci protokol, kde PC klesne na 80
- preceňovací protokol si nevšímam, neúčtujem nič
- až v momente predaja tohto tovaru zaúčtujem 504 MD 100
604 D 80
t.j. dosiahnem stratu z predaja vo výške 20

Tvoj spôsob účtovania ? prosím oprav ak niečo nenapíšem správne:
- máš na 132 tovar v NC za 100
- v priebehu roka dostaneš preceňovaci protokol, kde PC klesne na 80
- zaúčtuješ 548 / 132 20
t.j. stav na sklade v NC sa zmení na 80
a súčasne v daňových nákladoch tohto roka máš 20
( pozor, toto je podla mňa nesprávne, lebo tento tovar nemusí byť ešte v danom roku predaný, a pri tom už časť jeho NC máš v nákladoch !)
- v momente predaja tohto tovaru ( berme že to bude v ďaľšom roku) zaúčtuješ vyskladnenie zo 132 a prejaví sa ti to takto:
504 MD 80
604 D 80
t.j. javí sa ako by si tento obchod mal s nulovým výsledkom
vo výkaze ziskov a strát sa to prejaví ako nulová marža
ale v skutočnosti to nie je pravda, lebo musíš mať na pamäti, že kdesi na 548ke v minulom roku maš 20 ako časť nakupnej ceny tohto tovaru a tedda že tvoja marža nieje nula ale bola dosiahnutá strata 20

T.j. nie su mi jasné tieto veci:
- čo ma oprávňuje podľa Postupov účtovníctva narábať, upravovať nákupnú cenu
- časový nesúlad – do nákladov na 548 účtuješ už vtedy, keď daný tovar sa ešte neprejavil vo
výnosoch,
- vypovedacia schopnosť z výkazu ziskov a strát – 604-504 je skreslené

Skusme uvažovať o tejto situácie nie v lekárni ale v bežnom maloobchode.
Totiž v lekárni účtovník dostane do ruky ten preceňovací protokol a to zvádza nejako to účtovať.
Ale v bežnom maloobchode – podnikateľ preceňuje často, v záujme eliminovania strát z predaja napr. tovar pred zárukou predá radšej aj pod nakumnu cenu, len aby znížil celkovu stratu keby to vôbec nepredal. No a v tomto prípade účtovník robáí niečo z nákupnou cenou ? Nie. Prejaví sa to až v porovnaní 604-504, v nižšej ako obvyklej marži.
..MARIA
23.02.10,08:25
Erika, prepáč ale ani ja nerozumiem tomu čo si napísala.
účtuješ spôsobom A
na sklade máš liek NC 100 ale nepíšeš že máš aj predajnú cenu, ved ta je pri liekoch regulovaná a sklad eviduješ aj n NC aj v PC.
Malo by to byť takto Príklad:
NC lieku 100 a PC lieku 120
nastalo precenenie lieku kde NC ostáva pôvodna ale znížuje sa PC na 115
v tomto prípade nič neúčtuješ.
Ak by bolo precenenie také,/ ja som sa stretla za mojej praxe asi v 10 prípadoch/ že cena lieku by išla aj pod NC
NC by bola 95 a PC 115 tak v tomto prípade účtuješ
- účet 132 a + účet 548 pri spôsobe A
- účet 504 a + účet 548 pri spôsobe B
a ešte poznámka, na sklade sa už musia evidovať lieky s novými to znamená precenenými cenami, alebo Vám to takto nerobia Vaše softwery?:)
..MARIA
23.02.10,08:28
ešte rýchlo dodávam k tomu účtovaniu
je tam znamienko - / to znamená mínus 132 a + 548
mínus 504 a + 548/
dodávam to aby si niekto nemyslel že je to len pomlčka
ErikaDP
23.02.10,08:58
Erika, prepáč ale ani ja nerozumiem tomu čo si napísala.
účtuješ spôsobom A
na sklade máš liek NC 100 ale nepíšeš že máš aj predajnú cenu, ved ta je pri liekoch regulovaná a sklad eviduješ aj n NC aj v PC.
Malo by to byť takto Príklad:
NC lieku 100 a PC lieku 120
nastalo precenenie lieku kde NC ostáva pôvodna ale znížuje sa PC na 115
v tomto prípade nič neúčtuješ.
Ak by bolo precenenie také,/ ja som sa stretla za mojej praxe asi v 10 prípadoch/ že cena lieku by išla aj pod NC
NC by bola 95 a PC 115 tak v tomto prípade účtuješ
- účet 132 a + účet 548 pri spôsobe A
- účet 504 a + účet 548 pri spôsobe B
a ešte poznámka, na sklade sa už musia evidovať lieky s novými to znamená precenenými cenami, alebo Vám to takto nerobia Vaše softwery?:)
asi sa nerozumieme,
ano, v skladovej evidencii - v softe lekárne, v skladových zostavách je evidovaná samozrejme aj predajná cena, a po precenení je evidovaná tá nová znížená predajná cena,

ale ja hovorím o účtovaní v účtovnej knihe, v účtovníctve.
moja otázka: kde a ako a na akom účte eviduješ a účtuješ PREDAJNU cenu tovaru?
Viem že kedysi sa dalo učtovať aj na 132ke v Predajných cenách a rabat sa potom nejako odúčtovaval keď bolo treba zaúčtovať samotné vyskladnenie tovaru a zaúčtovanie na nákladový účet,
ale predpokladám že tento spôsob je opodstatnený v účt.jednotkách kotríé nemaju skladovú evidenciu vedenu softkerom, t,.j. nevedia zaúčtovať presne nakupne ceny jednoptlivého tovaru.

Ja účtujem na základe skladového softu ( teda keby som mala Asposob by som účtovala ):
príjem tovaru na sklad 132/321 v NC
predaj tovaru - výdaj zo skladu 504/132 v nakupnych cenach
predaj tovaru - tržby podľa ERP 604/311 v predajných cenách
t.j. predajna cena tovaru sa mi prejaví v účtovníctve až v momente samotneého predaja.
T,j, mona jotázka: kde v účtovníctve máš účtovanú predajnu cenu , v čase keď tovar je ešte len na sklade ?
..MARIA
23.02.10,09:05
Erika v účtovníctve ja o predajnej cene neúčtujem,
preto som aj v mojích príspevkoch všade písala , že ked sa znížuje v rámci precenenia PC tak niet o čom účtovať. Na toto všetko je skladová evidencia. V účtovníctve sa účtuje nákup v NC a predaj v PC.
tak ako si to napísala na koci tvojho príspevku, tak je to dobre.:)
ErikaDP
23.02.10,09:10
Erika v účtovníctve ja o predajnej cene neúčtujem,
preto som aj v mojích príspevkoch všade písala , že ked sa znížuje v rámci precenenia PC tak niet o čom účtovať. Na toto všetko je skladová evidencia. V účtovníctve sa účtuje nákup v NC a predaj v PC.
tak ako si to napísala na koci tvojho príspevku, tak je to dobre.:)
Maria, vďaka za odpoveď,
ale potom nerozumiem tvojom predošlým príspevkom ( 383,384) kde píšeš o učtovaní ak PC klesne podnakupnu cenu na 548/132 resp. naopak mínusom,
ale v toto poslednom príspevku píšeš : "ked sa znížuje v rámci precenenia PC tak niet o čom účtovať"

Alebo niečo zle čítam? Tie odpovede sa navzajom vylučujú.
..MARIA
23.02.10,09:27
Maria, vďaka za odpoveď,
ale potom nerozumiem tvojom predošlým príspevkom ( 383,384) kde píšeš o učtovaní ak PC klesne podnakupnu cenu na 548/132 resp. naopak mínusom,
ale v toto poslednom príspevku píšeš : "ked sa znížuje v rámci precenenia PC tak niet o čom účtovať"

Alebo niečo zle čítam? Tie odpovede sa navzajom vylučujú.

Erika čítaš dobre,možno som uviedla v tom prípade taký extremný prípad pre pochopenie . účtujem len o tom rozdiele , ktorý je pod NC.
Mám pocit, že veci sú pochopené a to je dôležité, písomná forma vysvetľovania je niekedy zložitá.... veľa zdaru pri účtovaní lekárni
:)
ErikaDP
23.02.10,09:54
Erika čítaš dobre,možno som uviedla v tom prípade taký extremný prípad pre pochopenie . účtujem len o tom rozdiele , ktorý je pod NC.
Mám pocit, že veci sú pochopené a to je dôležité, písomná forma vysvetľovania je niekedy zložitá.... veľa zdaru pri účtovaní lekárni
:)
Vďaka Mária, za odpovede,
pochopila som že o znížení PC neučtuješ vo všebecnosti, učtuješ iba v tom extremnom prípade ak PC klesne pod nakupnu cenu.
Ale naša diskusia ma nepresvedčila o zmene mojho nazoru, že ani v tom prípade nema opodstatnenie účtovať na 548 - viď moje argumenty v prispevku 382.
Ale je to vec názoru, asi to nedoriešime. Samozrejme, vďaka za tvoje názory, lebo ma donutili zamysliesť sa nad tým čo účtujem.
Prajem pevné nervy a som rada, že sú ľudia kotrí priespievaju do tejto temy o lekárňach, lebo to má svoje špecifiká a je dobre že sa môžme medzi sebou poradiť.
eltrafficanto
23.02.10,21:22
Vďaka Mária, za odpovede,
pochopila som že o znížení PC neučtuješ vo všebecnosti, učtuješ iba v tom extremnom prípade ak PC klesne pod nakupnu cenu.
Ale naša diskusia ma nepresvedčila o zmene mojho nazoru, že ani v tom prípade nema opodstatnenie účtovať na 548 - viď moje argumenty v prispevku 382.


poopravim.. pocas vytvarania uctovnej uzavierky je potrebne pri inventarizacii ocenit majetok napr. aj sklad.
Podla zakona sa napr. zasoby ocenuju nakupnou cenou alebo reprodukcnou cenou ak je tato nizsia ako nakupna. A to je presne nas pripad. Takze presne preto je nutne pri uzatvarani knih (sklad B) znizit adekvatne ucet 132

uavierkove operacie:
prevod pociat stavu 504/132

zistenie inventarneho stavu k 31.12. (v nakupnych cenach) 132/504

ponizenie hodnoty skladu (ak su v nom k 31.12. lieky s nizsou PC ako NC) 548/132
eltrafficanto
23.02.10,21:28
moj soft dava vytup : DPH na výstupe
sklada sa z:
1. ERP- časť predaj za hotovosť
2. ERP - časť výdaj na zdravotné poisťovne
3. Oprava receptov a poukazov ZP
4. Evidencia receptov a poukazov
5. Fakturacia na ZP
6. Fakturácia na odberateľov
...
Problémom sú body 3,4,5 danej zostavy zo skladového softu
su to malé sumy v porovnaní s celkovým obratom, evidentne su to opravy minulých obdobi ( bod 5), dobropisy, ale je na nich vyčíslená DPH a tieto su navyše oproti obratu ERP,
t.j. keď si ich "nevšímam" tak nikdy ich v účte nezaúčtujem a to asi nie je dobre.
Ide o soft zo Žiliny, asi mi neporadíš, lebo je to špecifikum asi tohto softu.

A ja si myslim ze ti pomozem:
Podla toho co si napisala mozes uplne s kludnym svedomim body 3,4,5, ignorovat co sa tyka uctovania DPH.

Ako tu uz bolo niekolkokrat zdoraznene: o dph uctujes len v momente predaja lieku pacientovi - tzn. z erp.
(+klasicka fakturacia na odberatelov napr. lekarov)

Ziadne dalsie vratene recepty, faktury na poistovne ci dobropisy na z.p tvoje dph dalej neovplyvnuju.
ErikaDP
24.02.10,07:28
A ja si myslim ze ti pomozem:
Podla toho co si napisala mozes uplne s kludnym svedomim body 3,4,5, ignorovat co sa tyka uctovania DPH.

Ako tu uz bolo niekolkokrat zdoraznene: o dph uctujes len v momente predaja lieku pacientovi - tzn. z erp.
(+klasicka fakturacia na odberatelov napr. lekarov)

Ziadne dalsie vratene recepty, faktury na poistovne ci dobropisy na z.p tvoje dph dalej neovplyvnuju.
vďaka že sa zaoberaš mojim problemom,
mne sa to javí, že tie dobropisy-opravy neprejdu cez ERP ( keďže body 3,4,5 sú navyše oproti sume ktoru mam z mesačnej uzavierky ERP) a tým pádom lekáreň o tuto čiastku nebude mať nikdy upravený odvod DPH a nikdy mi nesadne ta nešťastná 315ka.
ErikaDP
24.02.10,07:31
poopravim.. pocas vytvarania uctovnej uzavierky je potrebne pri inventarizacii ocenit majetok napr. aj sklad.
Podla zakona sa napr. zasoby ocenuju nakupnou cenou alebo reprodukcnou cenou ak je tato nizsia ako nakupna. A to je presne nas pripad. Takze presne preto je nutne pri uzatvarani knih (sklad B) znizit adekvatne ucet 132

uavierkove operacie:
prevod pociat stavu 504/132

zistenie inventarneho stavu k 31.12. (v nakupnych cenach) 132/504

ponizenie hodnoty skladu (ak su v nom k 31.12. lieky s nizsou PC ako NC) 548/132
elltrafficanto, ešte si trochu zapolemizujem na temu účtovania zniženia PC bpod NC k 31.12. :
S týmto nesuhladsím: Toto: zasoby ocenuju nakupnou cenou alebo *reprodukcnou cenou ak je tato nizsia ako nakupna*.
Neviem v zákone nikde najsť, tiež neviem v účtovných súvsťažnostiach (publikácia od p,Cenigovej) nikde najsť príklad účtovania 548/132.

S týmto súhlasím:
„pocas vytvarania uctovnej uzavierky je potrebne pri inventarizacii ocenit majetok napr. aj sklad“
Hovorí nám to §26 Zákona o účte.
Ale myslím že sa to má robiť cez opravné položky.
Viď Postupy účtovania – časť Opravné pokožky účt.skupina 19:
Citujem z publikácie Podvojné účto Ing.Cenigová(2009)strana 158:
Podľa §23pds.1 Postupov ak sa pri inventarizácii zistí, že úžitková hodnota zásob nezodpovedá ich oceneniu v účtovníctve, úbytky hodnoty sú prefmetom analýzy a ak nie je zníženie hodnoty definitívne, vytvára sa opravná položka. Ak obstarávacia cena cena je vyššia ako budú ekonomické úžitky z predaja napríklad v dôsledku poklesu predajnej ceny, vytvára sa opravná položka. Zníženie ocenenia, ktoré nie je definitívne sa v účtovníctve vyjadrí nepriamo, prostredníctvom opravných položiek. To znamená že ocenenie zásob na účtoch 132 sa nemení.. Opravnou položkou, ktorá ma funkciu korekcie sa ocenenie zásob nepriamo znižuje.

V prípade definitívneho zníženia hodnoty zásob, napríklad ak ide o fyzické znehodnotenie alebo zničenie zásob účtuje sa takéto zníženie zásob ako škoda na 549.

V zmysle uvedeného citátu z Postupov myslím, že zníženie predajnej ceny je DOČASNÝ rozdiel , lebo čisto teoreticky – tak ako nam zregulovali cenu nadol, môže ist cena aj hore, vo všeobecnosti ak by nešlo o tovar regulovaný, ale bežný – nikdy dopredu nevieme, či sa nám raz v bzuducnosti nezadarí lepšie, t.j. teraz sa nám dočasne javí, že predajna cena bude nízka, ale to nie isé, môžeme zrealizovať aj za vyššiu cenu.



Na zaklade hore uvedeného a predchádzajícich prispevkov v tejto teme, mi stále vychádza že klesnutie predajnej ceny pod nákupnú nemôžem účtovať na 548 do daňových nákladov,
Mám ale povinnosť účtovať opravné položky aby v súvahe bol majetok reálne ocenený.
JM1968
24.02.10,08:26
POZOR! "predaj mimo pokladne" nie je mozny/legalny ak z neho nieco uhradza zdrav. poistovna!!! preto z tohto titulu nemoze byt faktura na z.p. vyssia ako ERP. (okrem pripadu o ktorom som pisal vyssie ze sa nieco "nahadzuje zozadu" ale to je uz na inu diskusiu )Trochu zle som sa vyjadrila, mimo pokladne, t.j.pre odberateľov -nie poisťovne na faktúru(domovy soc.služieb, firmy,žiadanky polikliník,ap), tieto údaje mi nevstupujú do ERP, ale na zostave Výdaj zo skladu podliehajúci DPH sú.

"ich spotreba, kradez" ..teraz ste ma zneistili ale ja som bol doteraz v tom ze z tychto veci sa dph na vystupe neuctuje a preto nema co figurovat na zostave "výdaj zo skladu podlieh. dph" pretoze sa nejedna o dodanie tovaru za protihodnotu. Odcitovala by som zákon o DPH, §8, ods. 3 :Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Ak som to zle pochopila, budem len rada, že dph netreba odviesť. A z krádeže sa DPH tiež vracia, už sa to tu aj preberalo-len keď je dokázaná exspirácia (doklad o odovzdaní liekov Modrej planéte) tak sa dph neodvedie.
A preto ani z tohto titulu. by suma z faktur na z.p. nemala byt vyssia ako z ERP.

btw. zostava o vydaji tovaru podliehajucom DPH v porovnani s ERP mne osobne v podstate sedi..nejake drobne rozdiely su z dovodu zaokruhlovania. A ak danovaci najdu ten rozdiel a nedajboze bude v neprospech statu tak si myslim ze jedine mesacna uzavierka ERP je relevantny doklad. ja osobne preto uctujem z erp a nie zo zostavy.
Teda, ak by daňováci uznali len ERP, pre klienta fajn, bude tam mať preplatok na DPH:)Ja mám zostavu vždy vyššiu ako ERP, a keď mi ju už dávajú, tak ju používam.Je ale pravda, že ak sa mýlim, tak z dlhodobého hľadiska klient dph preplatí...hovorila som s ním o tom.[/[B]B]

v texte
eltrafficanto
24.02.10,09:29
B]
Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší [B]iný účel ako na podnikanie...

v texte

Mas pravdu, je to na polemiku, tak polemizujme:tvoj citat zakona je samozrejme spravny a to do tej miery ak uvazujeme ze tie veci co spotrebovali zamestnanci nepovazujes za spotrebu za ucelom podnikania. Napr. ak si zoberu pre seba na domov vitaminy, cukriky atd. Potom naozaj dph pri vystupe treba uctovat a je dost mozne ze aj tento nepenazny prijem by mali zamestnanci dodanit.
Ja som skor myslel "spotrebu" ako napr. mineralka na zabezpecienie pitneho rezimu, mast na ruky ako ochranna pracovna pomocka, pracovna obuv ci odev pouzite cistiace potreby v lekarni atdˇ. Toto vsetko (a este kopec dalsich veci pri troche fantazie) sa povazuje za spotrebu za ucelom podnikania a preto sa dph na vystupe neuctuje.
Takze suma-sumarum suhlasim ze zalezi naozaj na charaktere vyuzitia tovaru.
..MARIA
24.02.10,09:45
A ja si myslim ze ti pomozem:
Podla toho co si napisala mozes uplne s kludnym svedomim body 3,4,5, ignorovat co sa tyka uctovania DPH.

Ako tu uz bolo niekolkokrat zdoraznene: o dph uctujes len v momente predaja lieku pacientovi - tzn. z erp.
(+klasicka fakturacia na odberatelov napr. lekarov)

Ziadne dalsie vratene recepty, faktury na poistovne ci dobropisy na z.p tvoje dph dalej neovplyvnuju.

Presne to takto chápem aj ja. ved predsa faktúry do ZP sa nevystavujú ako daňové doklady sú bez DPH, tak ani pri dobropisoch nemáme čo učtovať ani len uvažovať o DPH.:)
Nechápem však jednú vec prečo pri uzávierke skladu - podotýkam lekarni, kde sa preceňovanie robí 4x do roka - to znamená že mám stále reálnu cenu mám ešte účtovať o nejakých opravných položkách.
však ja si sama od seba v lekárni nemôžem určovať cenu lieku, je to dané cenovým výmerom.
Podľa ňa pri liekoch nemáme čo účtovať o opravných položkách.
eltrafficanto
24.02.10,09:51
S týmto nesuhladsím: Toto: zasoby ocenuju nakupnou cenou alebo *reprodukcnou cenou ak je tato nizsia ako nakupna*.
Neviem v zákone nikde najsť, tiež neviem v účtovných súvsťažnostiach (publikácia od p,Cenigovej) nikde najsť príklad účtovania 548/132.

Zakon o uctovnictve § 26 odst. 1)
nespravne som sa vyjadril o reprodukcnej cene ... spravne je "čista realizačna hodnota"

...
V zmysle uvedeného citátu z Postupov myslím, že zníženie predajnej ceny je DOČASNÝ rozdiel , lebo čisto teoreticky – tak ako nam zregulovali cenu nadol, môže ist cena aj hore, vo všeobecnosti ak by nešlo o tovar regulovaný, ale bežný – nikdy dopredu nevieme, či sa nám raz v bzuducnosti nezadarí lepšie, t.j. teraz sa nám dočasne javí, že predajna cena bude nízka, ale to nie isé, môžeme zrealizovať aj za vyššiu cenu.

Nuz to je naozaj vec polemiky ci nejde o trvale znizenie ceny. Podľa mna ano. A prave z titulu ze to nie je bezny tovar ale regulovane lieky . Toto je specifikum lekarenskeho podnikania a je pravda ze pri neregulovanom tovare by som to riesil opravnymi poliozkami. Btw. este nikdy sa nestalo a bohuzial asi ani nestane aby sa raz znizene lieky znova zvysili. Takze ak ma byt ocenenie majetku pravdive tak pri svetle dostupnych informacii v momente ocenovania tak ja osobne povazujem znizenie ceny za trvale.
Inak ja osobne som sa u seba s takym pripadom nestretol takze nasa debata je cisto akademicka. :) V cenogovej tazko hladat precedens kedze vo svojej knihe asi neuvazuje s regulovanymi predajnymi cenami. Otazka ci ucet 548 alebo 549 hm... myslim ze je to v podstate jedno ale necham si poradit




v texte
JM1968
24.02.10,10:02
Mas pravdu, je to na polemiku, tak polemizujme:tvoj citat zakona je samozrejme spravny a to do tej miery ak uvazujeme ze tie veci co spotrebovali zamestnanci nepovazujes za spotrebu za ucelom podnikania. Napr. ak si zoberu pre seba na domov vitaminy, cukriky atd. Potom naozaj dph pri vystupe treba uctovat a je dost mozne ze aj tento nepenazny prijem by mali zamestnanci dodanit.
Ja som skor myslel "spotrebu" ako napr. mineralka na zabezpecienie pitneho rezimu, mast na ruky ako ochranna pracovna pomocka, pracovna obuv ci odev pouzite cistiace potreby v lekarni atdˇ. Toto vsetko (a este kopec dalsich veci pri troche fantazie) sa povazuje za spotrebu za ucelom podnikania a preto sa dph na vystupe neuctuje.
Takze suma-sumarum suhlasim ze zalezi naozaj na charaktere vyuzitia tovaru.
Áno, ja som tiež myslela, že ak mi dali príjemku za tovar, bol prijatý na sklad, napr.krém na ruky a ten potom dali zamestnancom, urobia výdajku a tá sa ukáže na zostave Výdaj zo skladu. Ak niečo pre seba kupujú priamo, bez príjemky na sklad, tak z toho samozrejme riadne uplatním dph:)Ďakujem za odpoveď.
Trošku k inej téme, neviete či nie je niečo nové s konkurzom EZP?
eltrafficanto
24.02.10,10:05
vďaka že sa zaoberaš mojim problemom,
mne sa to javí, že tie dobropisy-opravy neprejdu cez ERP ( keďže body 3,4,5 sú navyše oproti sume ktoru mam z mesačnej uzavierky ERP) a tým pádom lekáreň o tuto čiastku nebude mať nikdy upravený odvod DPH a nikdy mi nesadne ta nešťastná 315ka.

Ako som pisal v predch prispevkoch, myslim si, ze 315 nam nesedi z inych dovodov ako dph.
eltrafficanto
24.02.10,10:07
Trošku k inej téme, neviete či nie je niečo nové s konkurzom EZP?

tiez mi to z casu na cas prebehne hlavou
JM1968
24.02.10,10:46
tiez mi to z casu na cas prebehne hlavou
:D mne ani nie, len teraz, keď začínam kontrolovať opravné položky, rozmýšľam že kuknem na stránku SLEK
JM1968
24.02.10,10:51
K EZP som našla toto - cez google:K006610
Spisová značka súdneho spisu: 6K/34/2008
Spisová značka správcovského spisu: 6K/34/2008 S1224
Meno a priezvisko/Obchodné meno úpadcu (dlžníka): Európska zdravotná poisťovňa, a.s. v likvidácii Dátum narodenia/IČO úpadcu (dlžníka): 35 954 175
Oznam o tom, kde a kedy možno nahliadnuť do spisu
Ing. Eduard Hyránek, PhD., správca konkurznej podstaty úpadcu Európska zdravotná poisťovňa, a.s. v likvidácii, so sídlom: Pribinova 25, 811 09 Bratislava, IČO: 35 954 175 oznamuje, že je možné nahliadnuť do správcovského spisu v kancelárii správcu: Púchovská 12, 831 06 Bratislava na základe žiadosti o zapísanie do poradovníka pre nahliadnutie do spisu, ktorú treba zaslať písomne na adresu kancelárie správcu.
Ing. Eduard Hyránek, PhD., správca
Paula
24.02.10,11:58
V archíve tejto témy som našla príspevok č. 145 zo dňa 11.12.06 , kde v prílohe sa pri dobropise za neuznané recepty o DPH uvažuje. Chápem, že v prípade ak sa neuznaný recept refaktúruje inej poisťovni, je to mimo DPH, pretože tá je vysporiadaná už v ERP v čase nákupu. Viem, dosť starý príspevok som vyhrabala, kúštik ma zmiatol....alebo ide o recepty, ktoré niet komu už poposunúť?

http://www.porada.sk/343859-post145.html
ErikaDP
25.02.10,07:22
Ako som pisal v predch prispevkoch, myslim si, ze 315 nam nesedi z inych dovodov ako dph.
Pozor, podľa mňa ten nesulad v zostave , keď body 3,4,5 sú navyše oproti tomu čo je v ERP, môžu mať vlplyv aj na 315, nie len na DPH.
Ja som tu diskusiu rozvinula k teme DPH, ale vplyva to aj na 315.

Uvažujem takto:
1. Obrat DPH zaučtujem MD 315/ D 604 a 343
2. Zučtovanie na poistovne zaúčtujem MD 311 / 315 ( podľa faktur pre
poistovne, tam samozrejme žiadna DPH nie je
3. no a príde opravný doklad - dobropis pre poistovnu
zaúčtujem 315/311 ( pripadne -311/-315 )
a tu nastava myslim problem:
keďže v tej skladovej zostave body 3,4,5-v tých sú aj dobropisy sú MIMO OBRATU ERP, tak sa zdá, že ten dobropis kotrý mám na 315/311 nemá protipol v znížení 604 ky, nikdy sa mi nedostane na -315/-604
a mám problém s 315 kou.
ErikaDP
25.02.10,07:26
v texte
eltrafficanto, k tomuto:
"Otazka ci ucet 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html) alebo 549 (http://www.porada.sk/t59568-549-manka-a-skody.html) hm... myslim ze je to v podstate jedno ale necham si poradit"

viď moje predošle prispevky- myslím že je problém v tom že na 548 to máš Ty zyaaúčované ako daňov uznaný náklad
a na 549 by si sa s tým zaoberal ako so škodou

a to je to na čo mierim od začiatku našej polemiky, myslím že poklesnutuie predajnej ceny pod nakupnu nemože v danom roku, kedy je tovar ešte na sklade ovplyvniť základ dane,

suhlasim s tebou že ide o akademicku debatu, že takých prípadov sa vyskytne málo.
eltrafficanto
26.02.10,14:38
Uvažujem takto:
1. Obrat DPH zaučtujem MD 315/ D 604 a 343 spravne
2. Zučtovanie na poistovne zaúčtujem MD 311 / 315 ( podľa faktur pre
poistovne, tam samozrejme žiadna DPH nie je spravne
3. no a príde opravný doklad - dobropis pre poistovnu
zaúčtujem 315/311 ( pripadne -311/-315 ) spravne

a tu nastava myslim problem:
keďže v tej skladovej zostave body 3,4,5-v tých sú aj dobropisy sú MIMO OBRATU ERP, tak sa zdá, že ten dobropis kotrý mám na 315/311 nemá protipol v znížení 604 ky, nikdy sa mi nedostane na -315/-604
a mám problém s 315 kou.
Ved vratene recepty na 315 ti ani nikdy nemaju ist dalej
-315/-604 resp.
-315/-343
V ziadnom pripade!!!
Zoostavaju na 315 az do doby kym ich v lekarni neopravia a opakovane fakturuju na poistovnu! a potom klasicky znova
311/315

v texte
eltrafficanto
26.02.10,14:51
eltrafficanto, k tomuto:

a to je to na čo mierim od začiatku našej polemiky, myslím že poklesnutuie predajnej ceny pod nakupnu nemože v danom roku, kedy je tovar ešte na sklade ovplyvniť základ dane,



Ok, takze sme nas rozpor zuzili na to ci to je alebo nie je danovy naklad.
Ja tvrdim ze ano, a to z tiulu toho ze mne (nie mojim pricinenim!!) sa trvale (ono to proste je trvale) znizila "cista realizacna hodnota" mojho skladoveho majetku.
Tieto atributy su v podstate totozne napr. zo skodou sposobenou zivelnou pohromou co je danovy naklad 549

Ja som to doteraz uctoval na 548 a nie na 549 viac-menej zo semantickych dovodov :Dkedze sa mi nepozdavalo oznacovat statnu regulaciu mojej predajnej ceny ako "skodenie" ci "zivelnu pohromu".
Ale ked nad tym teraz uvazujem tak vlastne preco nie..;)

Podla mojho nazoru nasa polemika stoji a pada na tej "trvalosti" znizenia hodnoty skladu. Ale v tomto nas rozsudit moze asi len danovy urad.
..MARIA
26.02.10,18:49
v texte

súhlasím a takto účtujem aj ja....
Lekáreň má svoje špecifika a kým sa tam človek zorientuje tak to trošku trvá,
..MARIA
26.02.10,19:07
Ok, takze sme nas rozpor zuzili na to ci to je alebo nie je danovy naklad.
Ja tvrdim ze ano, a to z tiulu toho ze mne (nie mojim pricinenim!!) sa trvale (ono to proste je trvale) znizila "cista realizacna hodnota" mojho skladoveho majetku.
Tieto atributy su v podstate totozne napr. zo skodou sposobenou zivelnou pohromou co je danovy naklad 549

Ja som to doteraz uctoval na 548 a nie na 549 viac-menej zo semantickych dovodov :Dkedze sa mi nepozdavalo oznacovat statnu regulaciu mojej predajnej ceny ako "skodenie" ci "zivelnu pohromu".
Ale ked nad tym teraz uvazujem tak vlastne preco nie..;)

Podla mojho nazoru nasa polemika stoji a pada na tej "trvalosti" znizenia hodnoty skladu. Ale v tomto nas rozsudit moze asi len danovy urad.
v tomto prípade sa tiež stotožňujem z tvojím názorom a takýto rozdiel z precenenia účtujem na 548- preceňovacie rozdiely. Neviem prečo by som v tomto prípade mala uvažovať o škode. Tu mi priamo ceny nariaduje ministerstvo cenovým výmerom a ja nemám inú možnosť...
...ale možno by stálo za zváženie dať otázku priamo na DU.
Ja som sa na to pýtala na školení a školiteľ nad tým ani len nezauvažoval, že by sa to malo účtovať na škody....
Ak by niekto z Vás dostal kvalifikovanú odpoveď z DU, tak to prosím zverejníte...:)
ErikaDP
27.02.10,12:29
Ok, takze sme nas rozpor zuzili na to ci to je alebo nie je danovy naklad.
Ja tvrdim ze ano, a to z tiulu toho ze mne (nie mojim pricinenim!!) sa trvale (ono to proste je trvale) znizila "cista realizacna hodnota" mojho skladoveho majetku.
Tieto atributy su v podstate totozne napr. zo skodou sposobenou zivelnou pohromou co je danovy naklad 549

Ja som to doteraz uctoval na 548 a nie na 549 viac-menej zo semantickych dovodov :Dkedze sa mi nepozdavalo oznacovat statnu regulaciu mojej predajnej ceny ako "skodenie" ci "zivelnu pohromu".
Ale ked nad tym teraz uvazujem tak vlastne preco nie..;)

Podla mojho nazoru nasa polemika stoji a pada na tej "trvalosti" znizenia hodnoty skladu. Ale v tomto nas rozsudit moze asi len danovy urad.
ja tiež súhlasím s tým že jeto daňový náklad,
rozdiel medzi nami je len v tomo že kedy , a akým účtovaním sa prejaví ako daňový náklad:
riešenie od Eltrafiicanto a Mária : daňový náklad je to v momente precenenia, cez 548ku
riešenie ErikaDP: daňový naklad je to až v momente skutočnej realizácie predaja, cez 504 na ktorej sú skutočne zaplatené nákupné ceny, nijako neupravované a porovnaním 604a504 sa vykáže daňovo uznaná strata z predaja.
ako píše eltrafficanto - polemika stojí na tom či to posúdime ako "prechodné" alebo ako "trvalé" zníženie hodnoty
ja stale v Postupoch útovania vidím len možnosť "trvalého" zníženia hodnoty smerovať to na 549 a potom aby to bola daňovo uznaná škoda by to museleo byť v ZoDP uvedené - ako napr. živelná pohroma a podobne ( aj keď Naše Dane aich tvorcovia by sa medzi živelné pohromy mohli zaradiť ... to na odlahčenie)

Ale ešte jeden chrobák do hlavy: prečo potom neúčtujete každé klesnutie budúcej regulovanej predajnej ceny? Aky rozdiel vidíte medzi tovarom kotrého budeuca cena klesla o povedzme 5jednotiek a nklesla pod NC a takým tovarom kotrého cena klesla pobedzme o 6jednotiek a klesla pod NC. Veď v oboch prípadoch je výsledkom to, že nedosiahnem taký zisk z predaja ako som vopred očakávala keď som si myslela že prdajná cena bude nejaká.
Otázka: robíte toto zaúčtovanie na 548 aj v inej účtovnej jednotke ktorá nemá niekým regulované ceny? Je niekde v postupoch účtovania povolené "upravovať nákupné ceny" v prípadoch že predávame tovar s regulovanými predajnými cenami ?

Ďakujem že so mnou na tuto temu lekárne polemizujete, lebo lekárne su riadne zamotané klbko a našou diskusiou sa možno niečo z neho rozmoce.
eltrafficanto
28.02.10,19:52
Ale ešte jeden chrobák do hlavy: prečo potom neúčtujete každé klesnutie budúcej regulovanej predajnej ceny? Aky rozdiel vidíte medzi tovarom kotrého budeuca cena klesla o povedzme 5jednotiek a nklesla pod NC a takým tovarom kotrého cena klesla pobedzme o 6jednotiek a klesla pod NC.
Ja neuctujem o poklese zisku z predaja ale o poklese hodnoty skladu v momente inventury. A ta sa udava v NC. Ak je pri inventure cista realiz. hodnota skladu mensia ako jeho NC tak nemanipulujem s NC (teda s 504) ale preuctujem to na 548(549).

Veď v oboch prípadoch je výsledkom to, že nedosiahnem taký zisk z predaja ako som vopred očakávala keď som si myslela že prdajná cena bude nejaká.

Otázka: robíte toto zaúčtovanie na 548 aj v inej účtovnej jednotke ktorá nemá niekým regulované ceny?
Nie, pri neregulovanych tovaroch nerobim cez 548(549). Ak "docasne"(trhovo) kelsene cista realizacne hodnota "normalneho" tovaru na sklade tak uctujem cez opravne polozky.
Je niekde v postupoch účtovania povolené "upravovať nákupné ceny" v prípadoch že predávame tovar s regulovanými predajnými cenami ?
Pochybujem ze je. Ale ako som napisal vyssie ja NC neupravujem ani v skladovej evidencii ani v uctovnictve.

Ďakujem že so mnou na tuto temu lekárne polemizujete, lebo lekárne su riadne zamotané klbko a našou diskusiou sa možno niečo z neho rozmoce.


odpovede v texte.

Zaujimalo ake mate prakticke skusenosti pri uctovani lekarni sklad sposobom B. Co v pripade ak vam nesedi pri inventure vystup zo skaldovej evidencie lekarne s tzv. uctovnou "korunovkou"(=poc.stav+nakupy pocas roka na 504 - vydaj zo skladu v NC).
Ktoru hodnotu davate ako konecny stav na 132, skaldovu-inventarizacnu alebo uctovnu "korunovkovu"?
No ano, lekarne maju svoje uctovne specifika ale su aj horsie veci.. :)
JM1968
01.03.10,10:41
odpovede v texte.

Zaujimalo ake mate prakticke skusenosti pri uctovani lekarni sklad sposobom B. Co v pripade ak vam nesedi pri inventure vystup zo skaldovej evidencie lekarne s tzv. uctovnou "korunovkou"(=poc.stav+nakupy pocas roka na 504 - vydaj zo skladu v NC).
Ktoru hodnotu davate ako konecny stav na 132, skaldovu-inventarizacnu alebo uctovnu "korunovkovu"?
No ano, lekarne maju svoje uctovne specifika ale su aj horsie veci.. :)
Ja ich skladovú zostavu mám ako konečný stav na 132. Lebo ich výdaj zo skladu v NC mi nikdy s ničím nesúhlasil. Potom už len upravujem 504.
A teraz akurát rozmýšľam, že dodávateľ odniesol tovar ešte v decembri, mám výdajku zo skladu, ale dobropis naň dal až s februárovým dátumom. Asi aj to upravím cez 504 v r. 2009- 326/504, môže byť? Niekto mi radil 326/112. Ďakujem
..MARIA
01.03.10,10:46
odpovede v texte.

Zaujimalo ake mate prakticke skusenosti pri uctovani lekarni sklad sposobom B. Co v pripade ak vam nesedi pri inventure vystup zo skaldovej evidencie lekarne s tzv. uctovnou "korunovkou"(=poc.stav+nakupy pocas roka na 504 - vydaj zo skladu v NC).
Ktoru hodnotu davate ako konecny stav na 132, skaldovu-inventarizacnu alebo uctovnu "korunovkovu"?
No ano, lekarne maju svoje uctovne specifika ale su aj horsie veci.. :)
ja účtujem nákup liekov v lekárni spôsobom B,
Po vykonaní fyzickej inventúry porovnávam či skutočné zásoby liekov sedia na výstup zo sladovej evidencie. v našom softw. systéme existuje na to jedná pekná zostava. Ak je tam rozdiel . napr: že skutočné zásoby liekov sú nižšie ako sú vykazané v skladovej evidencii, tak v tom momente rozdiel účtujem na 549 - manka a škody a na účet 132 zaúčtujem stav ktorý bol zistený pri inventúre. Čiže na účet 132- tovar na sklade účtujem len to, čo bolo zistene pri inventúre.
V podstate či pri spôsobe A alebo B účet 132 - vyjadruje reálnu hodnotu tovaru na sklade ku koncu roka .
Neviem či som to napísala zrozumiteľne
eltrafficanto
01.03.10,12:17
dakujem za odpovede.
Ja tiez ako klucovu beriem hodnotu zistenu v inventure a davam ju na 132.
Ach jaj, lekarne a ich sklady...

Jim, prevzata ale nevyfakturovana dodavka podla mudrej knizky: 504/326
V tvojom pripade pred dobropisom:
r.2009 -504/-326
r. 2010 po vystaveni dobropisu:
-326/-321 a -343/-321
ErikaDP
01.03.10,13:48
dakujem za odpovede.
Ja tiez ako klucovu beriem hodnotu zistenu v inventure a davam ju na 132.
Ach jaj, lekarne a ich sklady...stotožňujem sa s týmto povzdychom...
Jim, prevzata ale nevyfakturovana dodavka podla mudrej knizky: 504/326
V tvojom pripade pred dobropisom:
r.2009 -504/-326
r. 2010 po vystaveni dobropisu:
-326/-321 a -343/-321
Tiež pri Bčku upravujem na konci roka účet 132 o hodnotu stavu skladu podľa skladovej inventury k 31.12..
Navyše ( ak to nie je účtované cez rok ) upravujem 504 aj o expirované lieky a réžijnú spotrebu lekárne ( čistiace potreby, firemné lekárničky a podobne ),
nakoľko som to cez rok mala na 504ke cez prijaté faktúry, na konci roka to preúčtujem z 504 na príslušné 5kové účty na základe výdajok, kotré mi lekáreň tlačí zo svojho skladového softu.

ďaľšia otázka do diskusie: vrámci inventúry lekáreň čistí nezrovlanosti typu zámena pri predaji a iné,
zostava vyzerá ako prebytky a úbytky. Keďže v postupoch je zákaz súhrnnej kompenzácie mank a prebytkov, ale opravovať zrejmé omyly je možné, tak sa pýtam či súhrnnu zostavu prebytkov a schodkov považujete anblok za to že je to v poriadku ( 132 upravujete o konečné číslo z inventúry , keď si lekáreň vo svojom skladovom softe už zaúčtuje tieto prebytky a schodky ),
alebo danú zostavu schodkov a prebytkov "rozpitvete" na opravy zrejmych omylov- daňovo uznané a skutočných mank-daňovo neuznané ?
..MARIA
01.03.10,14:22
Tiež pri Bčku upravujem na konci roka účet 132 o hodnotu stavu skladu podľa skladovej inventury k 31.12..
Navyše ( ak to nie je účtované cez rok ) upravujem 504 aj o expirované lieky a réžijnú spotrebu lekárne ( čistiace potreby, firemné lekárničky a podobne ),
nakoľko som to cez rok mala na 504ke cez prijaté faktúry, na konci roka to preúčtujem z 504 na príslušné 5kové účty na základe výdajok, kotré mi lekáreň tlačí zo svojho skladového softu.

ďaľšia otázka do diskusie: vrámci inventúry lekáreň čistí nezrovlanosti typu zámena pri predaji a iné,
zostava vyzerá ako prebytky a úbytky. Keďže v postupoch je zákaz súhrnnej kompenzácie mank a prebytkov, ale opravovať zrejmé omyly je možné, tak sa pýtam či súhrnnu zostavu prebytkov a schodkov považujete anblok za to že je to v poriadku ( 132 upravujete o konečné číslo z inventúry , keď si lekáreň vo svojom skladovom softe už zaúčtuje tieto prebytky a schodky ),
alebo danú zostavu schodkov a prebytkov "rozpitvete" na opravy zrejmych omylov- daňovo uznané a skutočných mank-daňovo neuznané ?

my sa snažíme tu zostavu vyselektovať a to tak , že čo sa týka zameny liekov pri predaji, tak to si magistra vysporiada aby to mala v poriadku / da sa to urobiť v rámci skladovej evidencie / a už nám zostane len skutočné manko, alebo nedajbože prebytok, čo sa ešte nestalo.:)
kedže už máme rozbehnutú túto diskusiu, rada by som Vás poprosila o názor na lieky po lehote expirácie Tiež sa stretávam nie s jednoznačným názorom. Ja to účtujem na účet 548- ostatné náklady a daňovo uznané . Dúfam, že aj vy ste toho názoru. Ďakujem:)
ErikaDP
01.03.10,14:36
my sa snažíme tu zostavu vyselektovať a to tak , že čo sa týka zameny liekov pri predaji, tak to si magistra vysporiada aby to mala v poriadku / da sa to urobiť v rámci skladovej evidencie / a už nám zostane len skutočné manko, alebo nedajbože prebytok, čo sa ešte nestalo.:)
kedže už máme rozbehnutú túto diskusiu, rada by som Vás poprosila o názor na lieky po lehote expirácie Tiež sa stretávam nie s jednoznačným názorom. Ja to účtujem na účet 548- ostatné náklady a daňovo uznané . ano, aj ja to takto účtujem Dúfam, že aj vy ste toho názoru. Ďakujem:)
síce boli vraj snahy pri kontrolach posudzovať to ako nedaňový náklad,
ale nevidím logiku - pokiaľ je to v nejakých medziach ( t.j. pod expirované lieky sa neschová aj niečo iné ) tak je to bežná vec , podnikateľské riziká, t.j. to isté ako v bežnom maloobchode daňovo uznaná strata keď musím zlikidovať tovar kotrému skončila doba spotreby,
ošsetrila by som to ( keby bol čas pri tých všetkých povinnostiach čo sa na nás hrnú) vnutropodnikovou smernicou v tomy zmysle že budem v nej definovať ako sa maju zametnanci starať o to, aby objednávali primarané množstvá, ako maju upozorňovať na dobu blížuiacej sa exiprácie a aké % obratu je na zakalde našich sledovaní primerané bežnému podnikateľskému riziku, a na konci roka by sme odkonttrolovali či sme neprešvihli toto % ...)
ErikaDP
01.03.10,14:39
my sa snažíme tu zostavu vyselektovať a to tak , že čo sa týka zameny liekov pri predaji, tak to si magistra vysporiada aby to mala v poriadku ako to technicky realizujete ? pred samotnou inventurou urobíte "predinventúru", opravíte zámeny a následne robíte samotnú inventúru ? / da sa to urobiť v rámci skladovej evidencie / a už nám zostane len skutočné manko, alebo nedajbože prebytok, čo sa ešte nestalo.:)
kedže už máme rozbehnutú túto diskusiu, rada by som Vás poprosila o názor na lieky po lehote expirácie Tiež sa stretávam nie s jednoznačným názorom. Ja to účtujem na účet 548- ostatné náklady a daňovo uznané . Dúfam, že aj vy ste toho názoru. Ďakujem:)


otázka v texte
..MARIA
01.03.10,15:54
otázka v texte
ano inventúru robíme medzi sviatkami, zámeny liekov poopravujeme, čo chýba to chýba s tým sa nedá nič robiť a potom už k poslednému dňu vytlačíme inventúru na ostro. Je to makačka, ale nevidím iné riešenie Jednoducho aspoň raz do roka je potrebné skladovú evidenciu dať do poriadku.:)
JM1968
03.03.10,10:26
dakujem za odpovede.
Ja tiez ako klucovu beriem hodnotu zistenu v inventure a davam ju na 132.
Ach jaj, lekarne a ich sklady...

Jim, prevzata ale nevyfakturovana dodavka podla mudrej knizky: 504/326
V tvojom pripade pred dobropisom:
r.2009 -504/-326
r. 2010 po vystaveni dobropisu:
-326/-321 a -343/-321
Ďakujem pekne.
danka28
04.03.10,13:45
Chcela by som sa pridat do diskusie ohladom uctovania lekarne. Tento rok som sa dostala k uctovaniu lekarne, PU. Mam pred sebou uzavierku z reg. pokl. a nie je mi celkom jasny postup ako pridem na to, aku sumu mam z trzieb zauctovat na ucet 315 kedze na mesacnej uzavierke mam iba udaje o ZD, DPH, hotovosti a plat. kartach. Mozno trochu popletena a nejasna otazka, ale neviem ako to inak napisat. Ide o to, ze mam pred sebou normalnu mesacnu uzavierku, nikto by nepovedal, ze ide o lekaren a neviem ako ju spravne zauctovat. Budem vam velmi vdacna za kazdu radu a nazor.
ErikaDP
04.03.10,13:58
Chcela by som sa pridat do diskusie ohladom uctovania lekarne. Tento rok som sa dostala k uctovaniu lekarne, PU. Mam pred sebou uzavierku z reg. pokl. a nie je mi celkom jasny postup ako pridem na to, aku sumu mam z trzieb zauctovat na ucet 315 kedze na mesacnej uzavierke mam iba udaje o ZD, DPH, hotovosti a plat. kartach. Mozno trochu popletena a nejasna otazka, ale neviem ako to inak napisat. Ide o to, ze mam pred sebou normalnu mesacnu uzavierku, nikto by nepovedal, ze ide o lekaren a neviem ako ju spravne zauctovat. Budem vam velmi vdacna za kazdu radu a nazor.
Danka28,
tento problém sa tu rozoberal už v x prispevkoch v tejto diskusii. Musíš si dať tú robotu a príspevky si poprečitovať ( pozeraj napr. od poraďáka eltrafficanto)
Lebo mohlo by sa Ti stať, že ti nikto neodpovie, lebo už na to odpovedal a času je málo, t.j. nejde o neochotu, ale treba uznať ľuďom ktorí sú ochotní sa deliť so svojimi vedomostami a skusenosťami, ktorých získanie stálo nemálo času a námahy, že nebudu donekonečna opisovať to isté len koli tomu že pýtajúci si nedá najskôr tú námahu prečítať na porade čo sa dá a až potom sa pýtať.
toto nemá byť výčitka, len chcem predísť tomu, aby ľudia ktorí sú zatiaľ ochotní odpovedať nám , tak aby to nevzdali.
danka28
04.03.10,14:31
ErikaDP,
plne s tebou sulasim.
Presla som si vela prispevkov. V tejto diskusii som si to zacala najskor citat od konca, potom som zacala od zaciatku, lebo citat od konca nebol dobry napad, dostala som sa po stranu 32 a potom som uz mala taky chaos a zmatok v hlave, ze som nevedela ani ako sa volam:(. Bohuzial, ale nikde nenasla odpoved co som potrebovala.
Skusim hladat dalej. V kazdom pripade dakujem za odpoved.
jaroslava.n
09.03.10,10:18
mne je jasny dovod aj sposob uctovania lekarne, len by som sa chcela spytat podla akeho paragrafu alebo zakona maju lekarne povinost uctovat DPH tak ako uctuju. prebrala som uctovnictvo po inej uctovnicke ktora tak neuctovala a lekarnicky sa ma pitaju na konkretny zakom preco je to tak. vopred pekne dakujem
ErikaDP
10.03.10,14:59
mne je jasny dovod aj sposob uctovania lekarne, len by som sa chcela spytat podla akeho paragrafu alebo zakona maju lekarne povinost uctovat DPH tak ako uctuju. prebrala som uctovnictvo po inej uctovnicke ktora tak neuctovala a lekarnicky sa ma pitaju na konkretny zakom preco je to tak. vopred pekne dakujem
neexistuje žiadny špecialny paragraf pre lekarne, všetko vychádza z bežných ustanovení zákona o DPh, tak ako pre iné účtovné jednotky.
Treba si uvedomiť, pre koho uskutočňuje lekáreň zdaniteľné plnenie - predaj liekova ostatneho sortimentu: uskutočňuje to pre pacianta, prípadne pre iné zdrav.zariadenia - sukromných lekárov, pre nemocnice. T.j. pre nich vystavuje daňový doklad ( eviduje tržby na ERp, prípadne vystavuje faktury ).
Zdravotné poistovne le "preplatia" liek, kotrý odobral pacient, to už je len forma "zúčtovania", preto sa DPH neuplatňuje na týchto zúčtovacích listoch pre poistovne.
Tara1
27.03.10,20:01
Nedávno som prevzala účtovníctvo lekárne a zostala som zaskočená, lebo predchádzajúca účtovníčka vystavovala opravné faktúry pre poisťovne s DPH. Pritom klasické mesačné faktúry vystavovala bez DPH. Prosím, uniklo mi niečo?...lebo sa mi to nezdá správne
eltrafficanto
06.04.10,08:19
Nedávno som prevzala účtovníctvo lekárne a zostala som zaskočená, lebo predchádzajúca účtovníčka vystavovala opravné faktúry pre poisťovne s DPH. Pritom klasické mesačné faktúry vystavovala bez DPH. Prosím, uniklo mi niečo?...lebo sa mi to nezdá správne


Je dolezite pozriet si ci tie opravne faktury aj skutocne uctovala s dph.
Je dost mozne ze ta suma dph na opr. fakturach bola len informativna. Niektore lek. programy to tak maju.

Ak by vsak naozaj o dph pri opr. fakturach na zdrav. poistovne uctovala tak je to vazna chyba.
eltrafficanto
06.04.10,08:35
Chcela by som sa pridat do diskusie ohladom uctovania lekarne. Tento rok som sa dostala k uctovaniu lekarne, PU. Mam pred sebou uzavierku z reg. pokl. a nie je mi celkom jasny postup ako pridem na to, aku sumu mam z trzieb zauctovat na ucet 315 kedze na mesacnej uzavierke mam iba udaje o ZD, DPH, hotovosti a plat. kartach. Mozno trochu popletena a nejasna otazka, ale neviem ako to inak napisat. Ide o to, ze mam pred sebou normalnu mesacnu uzavierku, nikto by nepovedal, ze ide o lekaren a neviem ako ju spravne zauctovat. Budem vam velmi vdacna za kazdu radu a nazor.

Ak to dobre chapem tak tvoj problem tkvie v tom ze fiskalny modul reg. pokladne ti na mesacnej uzavierke nevypluje dielcie sumy ceny predanych liekov hradenych pacientom a oddelene suma na poistovne. Este sa uisti ci:


na mes. zavierke moze byt napr. suma celkoveho predaju a potom separatne suma vybranej hotovosti (po jednotl. sadzbach dph). Napr. ja to tak mam - od celkovej sumy odpocitam hotovost a mam 315
druha moznost je ze to sice fisk. modul eviduje separatne (fisk. moduly maju internu pamat takze to je kontrolovatelne roky dozadu) ale iba to nezobrazuje na mes. uzavierke. Potom chod cez vystupne zostavy sklad. evidencii nieco ako "vydaj tovaru podliehajuci DPH". Atorizovaneho opravara FM treba poziadat aby to do FM naprogramoval.
tretia moznost je ze tvoj fisk. modul to skutocne neeviduje separatne (ale o tom pochybujem) a ze tieto veci registruje iba na zostavach v skladovom programe lekarne. - uctuj zatial na zaklade tych zostav a upozorni majitela ze si musi vystup fiskalneho modulu dat opravit

bez dalsich detailov ti neviem inak pomoct
magnum
06.04.10,08:44
z akeho programu cerpate resp. aky program pouzivaju vasi lekarnici. ja mam u svojho apoware od pharmservis-u ale taky zmatok som nevidel este nikde... a podla tych dokladov sa skutocne tazko uctuje... v skratke pokladnu uctujem podla mesacnej uzavierky a faktury podla toho ako robil moj kolega predomnou proste faktura je vystavena na poistovnu a na tejto je napisane doslova ze "nie pre ucely DPH" ale ku kazdej fakture je potom druha strana rozpis DPH a podla tejto ju aj zauctujem... opravne doklady kedze su stale bez DPH tak o tychto aj takto uctujem...
eltrafficanto
06.04.10,09:09
z akeho programu cerpate resp. aky program pouzivaju vasi lekarnici. ja mam u svojho apoware od pharmservis-u ale taky zmatok som nevidel este nikde... a podla tych dokladov sa skutocne tazko uctuje... v skratke pokladnu uctujem podla mesacnej uzavierky a faktury podla toho ako robil moj kolega predomnou proste faktura je vystavena na poistovnu a na tejto je napisane doslova ze "nie pre ucely DPH" ale ku kazdej fakture je potom druha strana rozpis DPH a podla tejto ju aj zauctujem... opravne doklady kedze su stale bez DPH tak o tychto aj takto uctujem...

Aj ja mam apoware takze mozno budem vediet poradit ak napisete konkretne problemy.
Zatial len tolko:


priloha k fa na poistovne o rozpise dph-NEUCTOVAT! - je to iba informativne. netreba to ani poistovniam posielat. O celej DPH uctovat len z uzavierky ERP (ja to robim sposobom: celkova dph-hotovostna dph=dph na poistovne...presny postup a ucty som uz niekolkokrat uviedol)
opravne fa na poistovne uplne bez dph -311/-315
magnum
06.04.10,13:33
Dobre tak potom mam 2 uzavierky, klasicku pasku z ERP a potom zostavu s nazvom "Uzavierka". Ak som dobre pochopil tak DPH mam uctovat na zaklade tejto zostavy. Ale potom neviem co znamenaju tie stlpce. Je tam Pokladna Recepty, Pokladna Predaj, Pokladna Ostatne a dalej je tam "Vydaj cez Apoware" a v tom su Recepty Faktury Odpisy a Ostatne a na koniec je tam sumar Spolu zaklad, DPH a Spolu s DPH.

Neviem co tieto stlpce vobec znamenaju lebo ziaden mi nesadne na pasku uzavierky z Fiskalu.
magnum
06.04.10,13:47
Mesacnu uzavierku z fiskalu musim zauctovat tak ako ju pokladna vytlaci tzn. zaklad+DPH, potom faktury ako idu na poistovne tiez musim nahodit ale ok nahodim ich bez DPH. Potom mi tu ostane ta zostava "Uzavierka" z ApoWare tato ale podla mna zahrna aj tu sumu z fiskalu takze to zhrniem takto.
Nahram si mesacnu uzavierku z fiskalu tak ako je zaklad+DPH tieto sumy odratam zo zostavy "Uzavierka" a to co mi ostane by malo sadnut na mesacnu fakturaciu.
magnum
07.04.10,13:04
zacina to horiet tak posuniem
eltrafficanto
07.04.10,20:40
Dobre tak potom mam 2 uzavierky, klasicku pasku z ERP a potom zostavu s nazvom "Uzavierka". Ak som dobre pochopil tak DPH mam uctovat na zaklade tejto zostavy. Ale potom neviem co znamenaju tie stlpce. Je tam Pokladna Recepty, Pokladna Predaj, Pokladna Ostatne a dalej je tam "Vydaj cez Apoware" a v tom su Recepty Faktury Odpisy a Ostatne a na koniec je tam sumar Spolu zaklad, DPH a Spolu s DPH.

Neviem co tieto stlpce vobec znamenaju lebo ziaden mi nesadne na pasku uzavierky z Fiskalu.


Prepac ale nemiesaj dva zdroje.


Jeden je uzavierka z fiskalneho modulu ERP :

ak mas ten isty fisk modul FM HATES dodavany k apoware tak potom by si mal mat:
V hornej polovici rozpis prijatej hotovosti podla dph (0,10,19).
V dolnej polovici suma celkového predaja (tzn. hotovost + faktury na poistovne) podla dph
Ja mam na to taku excel tabulku ktora mi od dolnych cisiel odcita horne cisla (daj pozor aby si nezaokruhloval dph ale podla potreby radsej zaklad) tak aby som dostal rozdiel ktory vlastne je "zaklad" a "dph" za zdrav. starostlivost. Tuto trzbu aj dph uctujem z uzavierky takto:
315/604,343

(A az na konkretnych jednotlivych faktur na z.p. uctujem postupne 311/315)


Druha vec je zostava z programu apoware. A ked uz tak potom nie nejaka zostava "uzavierka ale zostava "vydaj zo skladu podliehajuci DPH"


Tento doklad pouzivam iba na kontrolu pretoze pri danovej kontrole vzdy bude podriadeny udajom z fisk. modulu.
Tam by si mal mat zosumarizovane polozky podla
dph 0,10,19 "fiskalne moduly"
dph 10,19 "faktury pre poistovne"
dph 10,19 "expirovane, skody, manka

Az na nejaky centik-dva sa mne sumy aj dph z oboch zdrojov zhoduju.


p.s. Je to len opis sposobu ako postupujem ja (netvrdim ze jediny spravny) , nie som si ani isty ci mas na uzavierke fisk. modulu to iste co ja..a opisujem samozrejme program apoware cez windows
magnum
08.04.10,07:00
ok vdaka velmi to pomaha.

ja som len teraz prevzal od 1.1. toto uctovnictvo a zatial chodim na rozumy do roku 2009 len sa mi to nezda lebo tam uctovnik uctoval dph podla tej informativnej strany ku kazdej fakture na poistovnu - proste toto sa mi nezdalo spravne pretoze na fa je vyslovne napisane ze "nesluzi na uctovnie DPH" a na druhej strane vidim ze s tym mas skusenosti a to tvoje podanie sa mi javi ako spravna volba.

dokonca ked som sa pri preberani ucta za rok 2009 pytal ako potom vyuctoval doboropisy hlavne ohladom DPH tak mi jednoducho povedal ze na dobropise je drobna suma oproti fakture tak to "rozhadze" na tu povodnu fakturu tam kde bol najvecsi zaklad pre DPH... jednoducho aj dobropis ktory je tiez bez DPH rozuctoval aj s DPH... proste hlava v smutku...

pozriem este na tie uzavierky ci to tam tak bude ako pises pripadne najst este nejaku zostavu lebo v mojom pripade ide o dos verziu aj ked fiskal by mal byt Hates.

Dakujem velmi pekne za rady aj by som dal body ale kedze sam este namam 10 tak mi to nedovoluje hodnotit...
eltrafficanto
08.04.10,13:01
elltrafficanto, ešte si trochu zapolemizujem na temu účtovania zniženia PC bpod NC k 31.12. :
.....


Na zaklade hore uvedeného a predchádzajícich prispevkov v tejto teme, mi stále vychádza že klesnutie predajnej ceny pod nákupnú nemôžem účtovať na 548 do daňových nákladov,
Mám ale povinnosť účtovať opravné položky aby v súvahe bol majetok reálne ocenený.

Erika, prave teraz sa mi dostal do ruky dokument ktory vnesie svetlo do nasej akademickej diskusie o uctovani precenenych liekov ktorych predajna cena klesla pod nakupnu. Konkretne je to stanovisko DU presne k tomuto pripadu z roku 2008 (č. I/251/9943-54005/2008 ..dotaz poslala slov. lek. komora).
Nebudem citovat celu A4 ale podstata tkvie v tom ze


ja som mal pravdu v tom, ze predmetny rozdiel (regulovana predajna-nakupna) JE DANOVO UZNATELNY NAKLAD

ty si vsak mala pravdu ohladne sposobu uctovania ze by to nemalo ist na 548,549

Stanoveny postup DU pri uctovani rozdielu:
ku dnu uct. zavierky opravna polozka 505 / 196
a hned nasledne zuctovanie opr. polozky 196/132

potom je tam odstavec o uprave danoveho priznania citujem " Nakolko tvorba opr. poloziek k zasobam nie je danovym nakladom, danovnik upravi základ dane podla § 17 ods 25 zakona (po novele je to uz odstavec 23) 595/2003 o dani z prijmov v tom zdanovacom obdobi v ktorom dojde k zuctovaniu opravnej polozky a to do vysky, v akej je tento naklad sucasne uznany za danovy výdavok podla §19zakona."

Tak z tohoto som trochu jelen (opravne polozky uctujem vyslovene nerad :mad: ) ale podla vsetkeho teda na dan. priznani najprv vyjmem z danovych vydavkov sumu z uctu 505 ("riadok 10, casť III. tabulka A" dan. priznania PO)
a potom nasledne ju zase spat zahrniem (resp. tu cast ktora je opodstatnena) :confused: (napr. v riadku 290 dan. priznania)

..poradte, potvrdte, vyvráťte..


kazdopadne plati axioma z posl. vety toho vyjadrenia: "Ak je teda preukazana opodstatnenost cenoveho rozdielu, vyplyvajuceho z regulacie cien liekov v sulade s opatrenim MZ SR, mozno uviest, ze tato skutocnost je akceptovana aj na danove ucely"
eltrafficanto
08.04.10,13:10
ok vdaka velmi to pomaha.

ja som len teraz prevzal od 1.1. toto uctovnictvo a zatial chodim na rozumy do roku 2009 len sa mi to nezda lebo tam uctovnik uctoval dph podla tej informativnej strany ku kazdej fakture na poistovnu - proste toto sa mi nezdalo spravne pretoze na fa je vyslovne napisane ze "nesluzi na uctovnie DPH" a na druhej strane vidim ze s tym mas skusenosti a to tvoje podanie sa mi javi ako spravna volba.

dokonca ked som sa pri preberani ucta za rok 2009 pytal ako potom vyuctoval doboropisy hlavne ohladom DPH tak mi jednoducho povedal ze na dobropise je drobna suma oproti fakture tak to "rozhadze" na tu povodnu fakturu tam kde bol najvecsi zaklad pre DPH... jednoducho aj dobropis ktory je tiez bez DPH rozuctoval aj s DPH... proste hlava v smutku...

pozriem este na tie uzavierky ci to tam tak bude ako pises pripadne najst este nejaku zostavu lebo v mojom pripade ide o dos verziu aj ked fiskal by mal byt Hates.

Dakujem velmi pekne za rady aj by som dal body ale kedze sam este namam 10 tak mi to nedovoluje hodnotit...

uf, tak ak mas apoware DOS verziu tak mozno aj fiskal HATES bude z tych starsich a uzavierka moze vyzerat inak.. My sme to tak tiez mali ale ked som preberal ucto tak som si "vydupal" prechod na windows a tym padom aj novy FM (predsa len je 21. storocie, internet, tlacenie cenoviek... ten usetreny cas a nervy lekarnikov aj moj stoja za vymenu rozdiel v cene dos a windows je minimalny!!
Nezavidim ti to ucto..najma ten bordel pri "rozhadovani" dph v dobropisoch - podla mna pre teba najschodnejsia cesta je spojit sa s ludmi z Pharmaservisu a od nich vyzistit na zaklade coho je mozne uctovat dph; v tomto sa dostatocne vyznaju.
ErikaDP
08.04.10,15:08
Erika, prave teraz sa mi dostal do ruky dokument ktory vnesie svetlo do nasej akademickej diskusie o uctovani precenenych liekov ktorych predajna cena klesla pod nakupnu. Konkretne je to stanovisko DU presne k tomuto pripadu z roku 2008 (č. I/251/9943-54005/2008 ..dotaz poslala slov. lek. komora).
Nebudem citovat celu A4 ale podstata tkvie v tom ze


ja som mal pravdu v tom, ze predmetny rozdiel (regulovana predajna-nakupna) JE DANOVO UZNATELNY NAKLAD

ty si vsak mala pravdu ohladne sposobu uctovania ze by to nemalo ist na 548,549
Stanoveny postup DU pri uctovani rozdielu:
ku dnu uct. zavierky opravna polozka 505 / 196
a hned nasledne zuctovanie opr. polozky 196/132 pozor zúčtovanie nie hneď, ale až v momente predaja tovaru

potom je tam odstavec o uprave danoveho priznania citujem " Nakolko tvorba opr. poloziek k zasobam nie je danovym nakladom, danovnik upravi základ dane podla § 17 ods 25 zakona (po novele je to uz odstavec 23) 595/2003 o dani z prijmov v tom zdanovacom obdobi v ktorom dojde k zuctovaniu opravnej polozky a to do vysky, v akej je tento naklad sucasne uznany za danovy výdavok podla §19zakona."

Tak z tohoto som trochu jelen (opravne polozky uctujem vyslovene nerad :mad: ) ale podla vsetkeho teda na dan. priznani v roku tvorby opravnej položky najprv vyjmem z danovych vydavkov sumu z uctu 505 ("riadok 10, casť III. tabulka A" dan. priznania PO)
a potom nasledne ju zase spat zahrniem v roku zúčtovania opravnej položky, t.j. keď sa daný tovar skutočne predá(resp. tu cast ktora je opodstatnena) :confused: (napr. v riadku 290 dan. priznania)

..poradte, potvrdte, vyvráťte..


kazdopadne plati axioma z posl. vety toho vyjadrenia: "Ak je teda preukazana opodstatnenost cenoveho rozdielu, vyplyvajuceho z regulacie cien liekov v sulade s opatrenim MZ SR, mozno uviest, ze tato skutocnost je akceptovana aj na danove ucely"
Ďakujem elltrafficanto že si sa podelil s týmto materialom - stanoviskom z DU. Ak je možné, prilep ho sme celý (samozrejme bez mien daňovníkov).
Z toho čo som prečítala v tvojom príspevku, tak sa zdá že to korešponduje s názorom, kotrý som mala v našej minulej diskusii, totiž ja som tiež uznávala, že ide o daňový náklad, ale s tým rozdielom oproti Tvojmu názoru, že základ dane to ovplyvní až v roku skutočného predaja tohto tovaru a nie v roku keď tovar k 31.12. je ešte na zásobe a treba len kôli reálnemu obrazu stavu majetku tvoriť opravnú položku.
T.j. výňatok z usmernenia DU chápem takto:

napriklad sme v roku 2009: k 31.12.2009 prelustrujem zásoby a ak mám u niektorých zásob PC nižšiu ako nakupnu tak:
1. pri poklese predajnej ceny pod nakupnu cenu je potrebne k 31.12. tovriť opravnu položku:
505/196
toto je účtovná operaácia kotrá ovplyvný účtovný zisk ( ten sa zníži o výšku opravnej položky a súčasne účet 196 mi koriguje stav na účte 132, t.j. za celu triedu 1 mám v účte zásoby v reálnej cene
2. Daňové priznanie 2009 - opravná položka k zásobám je daňovo neuznaná, preto za rok 2009 upravím základ dane - t.j. k účtovnému výsledku PRIPOČITAM účet 505
tj. za rok 2009 jeto zatiaľ daňovo neutrálne

sme v roku 2010 :
predmetný tovar sa predal, až teraz dochádza k ZÚČTOVANIU opravnej položky ( t.j. nie ako píšeš HNEĎ -viď moje texty červeným v tvojom prislpevku)
účtujem v roku 2010:
3. zúčtovanie opravnej položky 196/132
4. Daňové priznanie 2010: keďže skutočné náklady kotré boli na nákup tovaru - t.j. skutočná pôvodná nákupná cena zásob sú daňovo uznatelný náklad v plnej výške , ale zatiaľ v roku 2009 neznížili základ dane,tak sa tak o výšku opravnej položky ktorú som tvorila v roku 2009 teraz upraví účtovný výsledok , t.j. ZNÍŽI sa základ dane 2010

Škus si to rozpísať na naše staré dobré šibeničky, lebo takto sa to lepšie zviditeľní.
Moja teoria je ale postavenaná na jednej veci, koptru nemam preverenu, to možno Ty budeš z fleku vedieť: čo sa deje v skladovom softe pri precenení ? Zmenia sa skaldové nákupné ceny v položkách kotrým klesla predajná cena pod nákuopnú? Predpokladám že áno. Lebo ina by predpísané účtovanie nemalo logiku.
Uvažujem takto:
1. 2009 nakup zásob NC 100.................132/321
2. 2009 klesla PC pod NC napr na 80
- v sklade precení soft a zásoba je tam vedená v hodnote 80
- v účtovníctve tvorím opravnu pol.k 31.12.09 v hodnote20.... 505/196
t.j. účtovný výsledok sa mi za daný rok znýžil o 20
a tireda 1 je: 132-196 = 80, čozodpoveda stavu v skladovom softe
3. za rok 2009 upravím v danovom priznaní účtovný výsledok o +20, t.j. je to daňovo neutralne
4. 2010 zasoby predam
na zaklade zostavy sklad.softu 80..... 504/132
zúčtovanie opravnej položky 20 .... 196/132
t.j. opravne položky sa mi vynulovali, stav skladu tiež ,

ale zatiaľ mám v daňových nákladoch (504) len 80, hoci tovar ma pri nákupe stál 100
preto:
5. upravím: ZNIžim základ dane 2010 o 20


Toto čo som tu písala je len moje uvažovanie, tiež to neučtujem, ale zaoberám sa s tým, lebo by to mohlo byť pokutované ako nespravne vedenie účtovníctva ked sa o opravnej položke neužtuje.
Myslim že niekde na DRSR visí k tomuto aj metodický pokyn ( rezervy a opravné položky ) , veľmi dobre tuto problematiku vysvetľuje aj Ing,. Uharka z DRSR pracoviskio asi Nitra - býva prednášateľom na školeniach a je velmi fundovaný a zrozumiteľný.
Dramira
12.04.10,13:23
Prečítala som všetky príspevky o účtovaní v lekárni, ale nikde som sa nestretla s tým, či účtujete nákup surovín na sklad, z ktorých sa potom vyrábajú mastičky a iné lekárenske produkty.
Účtujete dáko aj taxu laborum /t.j.cenu práce za prípravu maste
alebo zriedenie sirupu a pod./?
eltrafficanto
12.04.10,22:50
Prečítala som všetky príspevky o účtovaní v lekárni, ale nikde som sa nestretla s tým, či účtujete nákup surovín na sklad, z ktorých sa potom vyrábajú mastičky a iné lekárenske produkty.
Účtujete dáko aj taxu laborum /t.j.cenu práce za prípravu maste
alebo zriedenie sirupu a pod./?

Ja osobne uctujem sklad sposob B
Takze:
nakup surovin : 504/321
U nas v sklade sa vedu normalne po polozkach a maju svoju nakupnu ale aj predajnu cenu ktora sa pri predaji hotovej masticky nablokuje.
Myslim ze mame vedenu aj skladovu polozku "taxa laborum" vedenu proforma len pre ucel dostat ju do ERP a na blocek.
Na konci roka klasicka inventura atd...

Takze aby som odpovedal na tvoju otazku, ja (sklad B): nijako specialne o taxe laborum neuctujem a o surovinach rovnako ako o tovare.
Dramira
13.04.10,12:41
Ešte by som sa chcela spýtať či účtujete v lekárni pri spôsobe B
účtovania zásob preexpirované lieky a akým spôsobom? A či účtujete precenenie liekov pri kategorizácii a ako?
ErikaDP
13.04.10,13:26
Ešte by som sa chcela spýtať či účtujete v lekárni pri spôsobe B
účtovania zásob preexpirované lieky a akým spôsobom? A či účtujete precenenie liekov pri kategorizácii a ako?
DRAMIRA,
skus prečítať príspevky v tejto téme, lebo otázka ktorú si tu položila sa to už viackrát rozoberala, lebo možno sa nedočkaš odopovede ak prispievatelia do tejto temy nebudu mať čas písať to čo už raz písali

len k preexpisovaným liekom:
na daňovu urnateľnosť preexpirovaných liekov padali rôzne názory,
ja účtujem tiež Bčkom a preto keďže náklady na lieky mám cez Bčko na 504ke, tak na základe skladovej výdajky zexpirovaných liekov preučtujem interným dokladom z 504 na 548,
samozrejme mali by byť dodržané zasady že máme stanovené v int.smernici ako sa zodpovední zamestnanci staraju o to aby k zexpirovaniuenedošlo, aby sme eliminovali tieto náklady na najnižšiu možnú mieru,dalej stanovená norma týchto tovarových úbytkov ...
..MARIA
14.04.10,08:00
K textu od Eriky ktorej skutočne ďakujem za jej príspevky, je neunavnou
pisateľkou tejto zložitej témy, tak isto ako aj Elfracinto, takže ďakujem Vám za Vaše názory....:)

Erika prosím ťa, čo sa mi nezdá je bod 2 tvojho príspevku a to z toho dôvodu, že v účtovníctve účtujem o nákupnej cene. Takže v prípade ked píšeš, že došlo k preceneniu kde PC klesla na 80, tak sa pýtam nakoľko kesla potom nákupna cena napr na 70?
v tom prípade mám v skladovej evidencii na zásobach precenenie:
pôvodna NC ..100
precenenie NC ... 70
rozdiel je 30.
Podľa mňa by som mala pre účely účtovníctva uvažovať s rozdielom čo sa týka NC t.j 30 a nie 20.
Neviem či som už úplne zblbnutá, alebo zle rozmýšľam.
Ja som doteraz účtovala len v tom prípade ak mi nová NC klesla pod pôvodnú NC obstarania. Som z toho jeleň...

Ešte mi to nedá vrátim sa k tej PC:
príklad č. 1
pôvodné ceny:
NC.. 100......... PC... 130
precenenie:
NC.. 100 ... PC ... 110
v tomto prípade je rozdiel len v PC tak som o ničom neúčtovala.

Príklad č. 2
pôvodne ceny:
NC...100 ............. PC ... 130
precenenie
NC ... 70 .......... PC ..... 80
tu mi vznikol rozdiel v NC 30 - účtovala som o tomto rozdiele ako daňový náklad.
Rozdiel 50 ktorý vznikol pri PC - tu som nič neúčtovala, ale podľa tvojho názoru som mala účtovať v tomto prípade o opravenj položke??? Mám z toho hlavu v smútku....



Toto je text od Eriky:
Škus si to rozpísať na naše staré dobré šibeničky, lebo takto sa to lepšie zviditeľní.
Moja teoria je ale postavenaná na jednej veci, koptru nemam preverenu, to možno Ty budeš z fleku vedieť: čo sa deje v skladovom softe pri precenení ? Zmenia sa skaldové nákupné ceny v položkách kotrým klesla predajná cena pod nákuopnú? Predpokladám že áno. Lebo ina by predpísané účtovanie nemalo logiku.Uvažujem takto:
1. 2009 nakup zásob NC 100.................132/321
2. 2009 klesla PC pod NC napr na 80- v sklade precení soft a zásoba je tam vedená v hodnote 80
- v účtovníctve tvorím opravnu pol.k 31.12.09 v hodnote20.... 505/196
t.j. účtovný výsledok sa mi za daný rok znýžil o 20
a tireda 1 je: 132-196 = 80, čozodpoveda stavu v skladovom softe
3. za rok 2009 upravím v danovom priznaní účtovný výsledok o +20, t.j. je to daňovo neutralne
4. 2010 zasoby predam
na zaklade zostavy sklad.softu 80..... 504/132
zúčtovanie opravnej položky 20 .... 196/132
t.j. opravne položky sa mi vynulovali, stav skladu tiež ,

ale zatiaľ mám v daňových nákladoch (504) len 80, hoci tovar ma pri nákupe stál 100
preto:
5. upravím: ZNIžim základ dane 2010 o 20
..MARIA
14.04.10,08:07
K textu od Eriky ktorej skutočne ďakujem za jej príspevky, je neunavnou
pisateľkou tejto zložitej témy, tak isto ako aj Elfracinto, takže ďakujem Vám za Vaše názory....

Veľmi sa ospravedlňujem za skomolenie - "Eltrafficanta":) prepáč...
ErikaDP
14.04.10,14:03
K textu od Eriky ktorej skutočne ďakujem za jej príspevky, je neunavnou
pisateľkou tejto zložitej témy, tak isto ako aj Elfracinto, takže ďakujem Vám za Vaše názory....:)

Erika prosím ťa, čo sa mi nezdá je bod 2 tvojho príspevku a to z toho dôvodu, že v účtovníctve účtujem o nákupnej cene. Takže v prípade ked píšeš, že došlo k preceneniu kde PC klesla na 80, tak sa pýtam nakoľko kesla potom nákupna cena napr na 70?
v tom prípade mám v skladovej evidencii na zásobach precenenie:
pôvodna NC ..100
precenenie NC ... 70
rozdiel je 30.
Podľa mňa by som mala pre účely účtovníctva uvažovať s rozdielom čo sa týka NC t.j 30 a nie 20.
Neviem či som už úplne zblbnutá, alebo zle rozmýšľam.
Ja som doteraz účtovala len v tom prípade ak mi nová NC klesla pod pôvodnú NC obstarania. Som z toho jeleň...

Ešte mi to nedá vrátim sa k tej PC:
príklad č. 1
pôvodné ceny:
NC.. 100......... PC... 130
precenenie:
NC.. 100 ... PC ... 110
v tomto prípade je rozdiel len v PC tak som o ničom neúčtovala.

Príklad č. 2
pôvodne ceny:
NC...100 ............. PC ... 130
precenenie
NC ... 70 .......... PC ..... 80
tu mi vznikol rozdiel v NC 30 - účtovala som o tomto rozdiele ako daňový náklad.
Rozdiel 50 ktorý vznikol pri PC - tu som nič neúčtovala, ale podľa tvojho názoru som mala účtovať v tomto prípade o opravenj položke??? Mám z toho hlavu v smútku....



Toto je text od Eriky:
Škus si to rozpísať na naše staré dobré šibeničky, lebo takto sa to lepšie zviditeľní.
Moja teoria je ale postavenaná na jednej veci, koptru nemam preverenu, to možno Ty budeš z fleku vedieť: čo sa deje v skladovom softe pri precenení ? Zmenia sa skaldové nákupné ceny v položkách kotrým klesla predajná cena pod nákuopnú? Predpokladám že áno. Lebo ina by predpísané účtovanie nemalo logiku.Uvažujem takto:
1. 2009 nakup zásob NC 100.................132/321
2. 2009 klesla PC pod NC napr na 80- v sklade precení soft a zásoba je tam vedená v hodnote 80
- v účtovníctve tvorím opravnu pol.k 31.12.09 v hodnote20.... 505/196
t.j. účtovný výsledok sa mi za daný rok znýžil o 20
a tireda 1 je: 132-196 = 80, čozodpoveda stavu v skladovom softe
3. za rok 2009 upravím v danovom priznaní účtovný výsledok o +20, t.j. je to daňovo neutralne
4. 2010 zasoby predam
na zaklade zostavy sklad.softu 80..... 504/132
zúčtovanie opravnej položky 20 .... 196/132
t.j. opravne položky sa mi vynulovali, stav skladu tiež ,

ale zatiaľ mám v daňových nákladoch (504) len 80, hoci tovar ma pri nákupe stál 100
preto:
5. upravím: ZNIžim základ dane 2010 o 20
MÁRIA,
ďakujem za ocenenie našich diskusií, účtovanie lekárne je mierne špecifické, kto to prakticky neúčtuje, tak nevie a preto som rada že si rozšírila rady poraďakov ktorí sú ochotní podeliť sa so skusenosťmi a nazormi k účtovaniu lekární.
K tomuto Tvojmu textu:
"Erika prosím ťa, čo sa mi nezdá je bod 2 tvojho príspevku a to z toho dôvodu, že v účtovníctve účtujem o nákupnej cene. Takže v prípade ked píšeš, že došlo k preceneniu kde PC klesla na 80, tak sa pýtam nakoľko kesla potom nákupna cena napr na 70?
v tom prípade mám v skladovej evidencii na zásobach precenenie:
pôvodna NC ..100
precenenie NC ... 70
rozdiel je 30."

Pozor, s nákupnou cenou v účtovníctve nič nerobíš, nemeníš, nakupná cena nemôže klesnuť ani vzrásť, tá je daná od momentu kď si tovar kupila od dodavateľa, za konkretnu sumu ( v mojom príklade za 100 ).
To že ak v buducnosti kupiš ten istý tovar už za iné, nižšie ceny , to je už iný účtovný prípad ... ale pri tom ďaľšom tovare už ani nie je dovod riešiť opravné položky, lebo tak kúpuš za nižšie ceny nakupne a aj predajne tomu budu zodpovedať.

Použijem tvoj príklad a mojimi korekciami:
Ešte mi to nedá vrátim sa k tej PC:
príklad č. 1
pôvodné ceny:
NC.. 100......... PC... 130
precenenie:
NC.. 100 ... PC ... 110
v tomto prípade je rozdiel len v PC tak som o ničom neúčtovala. áno, toto je správne

Príklad č. 2
pôvodne ceny:
NC...100 ............. PC ... 130
precenenie
NC ... 70 .......... PC ..... 80 NIE, podľa mňa sa nakupna cena nemôže zmeniť
tu mi vznikol rozdiel v NC 30 - účtovala som o tomto rozdiele ako daňový náklad. , NIE, podľa mňa vzniklo toto: PREDAJNA CENA (pôvodna 100, po predecenení nová predajnacena 80) klesla pod výšku existujucej nakupnej ceny evidovanej na 132ke v účte v hodnote 100, t.j. klesla o 20

t.j. ku dňu zostavenia zavierky posudzujem "realizačnú hodnotu zásob", t.j. v účtovníctve na 132ke mám 100 (pôvodná nakupna cena) a preverením súčasných predajných cien zistím, že je
predpoklad že za tento tovar utržim len 80, preto robím opravnu položku 20 505/196 ,čím v účtovníctve v triede 1 budem vykazovať realne ocenenie zásob ( cieľom je aby mi účtovníctvo ukázalo aký mam naozaj majetok, nie "fiktívny" skreslený - v cene ktorú predajom zásob v buducnosti neutržim .

Ako bolo ale v minulých príspevkoch - viď eltreficantov prispevok o usmernení z DU, tak 505ka je pripočítateľná položka k základu dane, t.j. pozor, toto nie je daňový náklad, o vytvrenu opravnu položku zvyšuješ základ dane v roku vytvorenia opravnej položky,
až v momente keď tento tovar bude skutočne predaný, až potom to môže znížiť základ dane.
..MARIA
14.04.10,17:34
Erika,
ďakujem ti veľmi pekne za tvoj názor,odvádzaš tu kus dobrej práce:)

Ja som doteraz neúčtovala o opravných položkách, budem sa musieť nad tým ešte raz zamyslieť. Vzhľadom na to, že sa 4x do roka menia ceny liekov, tak nám účtovníkom lem komplikuje život.
Dramira
19.04.10,09:05
Ako by sa potom malo účtovať o precenení liekov, ak nám náš softwér henď pri precenení zníži aj nákupnú cenu? Napr. kúpime
liek za 100, jeho predajná cena je 120, pri precenení nám zníži
predajnú cenu na 90 a hneď je znížená aj nákupná cena na 90.
Repková
19.04.10,09:14
Máte niekto vypracované interné smernice v lekárni? Sú potrebné?
Ak áno, prosím pošlite mi niekto nejaký vzor podľa čoho by sa dali
vypracovať.
magnum
19.04.10,09:28
Tak a je to tu. Mam hlavu v smutku. Jasne ze by som rad zatlacil na lekarnika aby vymenil SW ale som uctovnik o SW nemam kompetenciu rozhodovat a mam od neho dva rozne vystupy z toho isteho SW.

Uctovat podla faktur a ich priloh a uzavierky z ERP alebo uctovat podla "Rekapitulacie vydaja tovaru" ???

je tam dost vysoky rozdiel... v prilozenej tabulke mam vsetky udaje ktore mam sam k dispozicii a k nijakym dalsim sa dostat neda z toho SW.


cisla som zmenil koeficientom...
..MARIA
20.04.10,06:46
Tak a je to tu. Mam hlavu v smutku. Jasne ze by som rad zatlacil na lekarnika aby vymenil SW ale som uctovnik o SW nemam kompetenciu rozhodovat a mam od neho dva rozne vystupy z toho isteho SW.

Uctovat podla faktur a ich priloh a uzavierky z ERP alebo uctovat podla "Rekapitulacie vydaja tovaru" ???

je tam dost vysoky rozdiel... v prilozenej tabulke mam vsetky udaje ktore mam sam k dispozicii a k nijakym dalsim sa dostat neda z toho SW.


cisla som zmenil koeficientom...

Prečo neúčtuješ s mesačnej uzávierky registračnej pokladne ?- tam je celkový obrat : to znamená pokladna aj fakturácia. Ak máš aj faktúry, ktoré nerobíš cez pokladňu, ale len na základe výdajok tak tie musíš potom k tomu zvlášť pripočítať. záleží skutočne od softweru.
magnum
20.04.10,09:33
práveže ja nemám celkový obrat na mesačnej uzávierke.
mesačná uzávierka vyzerá ako v obyčajnej predajni - je tam suma ktorá bola prijatá do pokladne proste tak ako som to prepísal do tej tabulky... bez DPH, S19 a s10 percent DPH nič viac...
eltrafficanto
20.04.10,11:56
práveže ja nemám celkový obrat na mesačnej uzávierke.
mesačná uzávierka vyzerá ako v obyčajnej predajni - je tam suma ktorá bola prijatá do pokladne proste tak ako som to prepísal do tej tabulky... bez DPH, S19 a s10 percent DPH nič viac...

Vies si zistit ci v tych siestich fakturach boli aj nejake refakturovane recepty?

Pytam sa lebo mne sa to zda mozne.
Ak by to bolo naozaj tak, tak by potom davalo logiku toto:
Mas udaje hotovosi z fisk. modulu ..tieto udaje odpocitas od udajov v zostave "rekapitulacia vydaja tovaru" .. a teoreticky by si mal dostat udaje o trzbach od zdrav.poist. za aktualny mesiac podla dph.


Mozno som vedla...pre kontrolu ci uvazujem spravne sa nejako dostan k sumam refakturovanych receptov .. cca by sa mali rovnat tomu tvojmu neidentifikovanemu rozdielu v tvojej tabulke
magnum
21.04.10,06:07
vdaka ako vzdy to pomohlo teraz viem kde hladat ten rozdiel... no nakoniec to hadam aj dokopeme do nejakych rozumnych suvislosti...

VDAKA
danka28
22.04.10,16:34
Mozem sa Vas opytat jednu, mozno pre vas uplne jasnu vec, ale ja uz zacinam pochybovat o vsetkom :). Ked mam v mesacnej uzavierke prijmy oslobodene od DPH ( poplatky za recepty ) ide mi tato suma do danoveho priznania na DPH? Lebo ja som to zauctovala v programe do kolonky 0% DPH a do priznania mi to samozrejme nedalo. Teraz ale zacinam nad tym rozmyslat, zakon som precitala snad uz 100 krat a uz neviem ani ci mam ostatne kolonky spravne:mee:. Viete mi poradit, idu prijmy oslobodene od dane, poplatky za recepty, do priznania, uvadzaju sa na riadku 15?
Dakujem za radu.
ErikaDP
22.04.10,16:46
Mozem sa Vas opytat jednu, mozno pre vas uplne jasnu vec, ale ja uz zacinam pochybovat o vsetkom :). Ked mam v mesacnej uzavierke prijmy oslobodene od DPH ( poplatky za recepty ) ide mi tato suma do danoveho priznania na DPH? Lebo ja som to zauctovala v programe do kolonky 0% DPH a do priznania mi to samozrejme nedalo. Teraz ale zacinam nad tym rozmyslat, zakon som precitala snad uz 100 krat a uz neviem ani ci mam ostatne kolonky spravne:mee:. Viete mi poradit, idu prijmy oslobodene od dane, poplatky za recepty, do priznania, uvadzaju sa na riadku 15?
Dakujem za radu.
Ano, poplatky za recepty sú "oslobodné plnenie" podľa §29 Z o DPH a teda pri nich nie je narok na odpočet DPH. To znamena treba ich uvadzať v daňovom priznaní na riadku 15. Do daňového priznania sa neuvádzaju len také služby ktoré nie su "predmetom DPH"-vid uvodne ustanovenia zakona, ale toto-zdravotná služba je zdaniteľné plnenie s tým, že je oslobodené od dane. T.k. tieto dve veci treba rozlišovať, lebo to že na niečo sa neučtuje DPH inak povedané účtuje sa 0%DPH - to ťa v softe asi pomýlilo - ta 0% neznamená že sa to nema uvadzať v prriznaní.
No a nasledne uvedenie poplatokov za RPT v priznaní bude mať vplyv na výpočet koeficientu, ktorým sa kráti DPH na vstupe. T.j. pozor, musíš vstupy koeficientovať !!!
Aký účtovný software používaš ?
danka28
22.04.10,17:02
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Hovorim, cim viac citam tym viac som popletena :)
Koeficient mame odsuhlaseny s danovym uradom na 1.
Pouzivam na uctovanie Pohodu.
Mas s nou skusenost?
ErikaDP
22.04.10,17:08
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Hovorim, cim viac citam tym viac som popletena :)
Koeficient mame odsuhlaseny s danovym uradom na 1.
Pouzivam na uctovanie Pohodu.
Mas s nou skusenost?
Mam Omegu, t.j. v Pohode neviem poradiť ako to zaúčtovať.
Odsuhlasený koeficient 1 je len predbežný, každý rok ( v poslednom daňovom priznaní) to treba prepočítať podľa skutočných dodaní. V lekárni ak ma vysoký obrat a nič iné oslobodené nerobí to po zaokrulení zväčša výde na 1,00 ale treba to vždy prepočítať. Ak ale lekáren má aj iné oslobodené plnenia - napríkla by mohla poskytovať prenájom nehnuteľnosti tak potom ten koeficien výde iný.
danka28
22.04.10,17:12
Dakujem za informaciu. Okrem tych poplatkov za recept, nic ine nemame oslobodene od DPH, teda aspon zatial a dufam, ze to tak aj zostane, nech sa mi nezmeni koeficient :)
Dramira
14.05.10,12:42
Ďakujem za odpoveď. Ale ešte by som Vás chcela poprosiť, či by
ste mi mohli poslať vzor internej smernice, ktorú máte vypracovanú na daňovu uznateľnosť preexpirovaných liekov. Tiež
rozmýšľam aj nad tým, že pri spôsobe B účtovania zásob sa o prirodzených úbytkoch zásob neúčtuje. Načo potom má byť stanovená norma týchto tovarových úbytkov?
Budem veľmi povďačná za každú radu.
ErikaDP
14.05.10,15:25
Ďakujem za odpoveď. Ale ešte by som Vás chcela poprosiť, či by
ste mi mohli poslať vzor internej smernice, ktorú máte vypracovanú na daňovu uznateľnosť preexpirovaných liekov. Tiež
rozmýšľam aj nad tým, že pri spôsobe B účtovania zásob sa o prirodzených úbytkoch zásob neúčtuje. Načo potom má byť stanovená norma týchto tovarových úbytkov?
Budem veľmi povďačná za každú radu.
Pozor, to že "sa neúčtuje pri Bčku o prirodzených úbytkoch" nie je celkom tak. To že nemaš v ruke doklad kotory treba zaúčtovať ešte neznamená že sa netreba vysporiadať s daňovým vplyvom a tiež aj so správnosťou - čistotou účtovania na jednotlivých účtoch skupiny 5xx.
Pri Bčku sú všetky náklady na nakup lekov zaúčované na 504 ako predaj tovaru. A toto treba "dočistiť" k 31.12. , lebo preexpirované lieky neboli predané, preto nemaju čo na 504ke hľadať. Preto sa pri uzavierke ( alebo v priebehu roke keď daná situácia nastane musi opraviť účtovanie na 504 na iný príslušný účet. Napríklad: lekáreň naskadnila lekárničky predpoklad je že sa predajú, preto doš.faktura je zúčtovaná celá na 504. Následne dojde k účtovnému prípadu: výdajkou zo skladu sa jedna lekárnička vydala do spotreby pre účely bezpečnosti pri práci na použitie zamestnancov lekárne . Vtedy treba preúčtovať z 504 na 501. S preexp.liekmi je to to isté - teba preúčtovať z 504 na 548. a súčasne posúdiť, že či ich výška splńa tú normu čo sme si stanovili, lebo aby to bolo daňovo uznateľné tak musím robiť všetko preto aby k tomuto nedošlo. No a može sa stať, že máme zamestnatnaca lajdáka, ktorý robí objednávky bezhlavo, veľa objednáva, tovar sa nepredá a vznikaju straty "neprirodzené". to je príklad asi pritiahnutý za vlasy, ale chela som vysvetliť že norma je doležitá pre daňovu uznateľnosť.
Žial toto je len teoria, k spracovniu samotnej smernice som sa ešte nedostala, ale tu naporade určite niekde su prilepené vzory smerníc pre bežný maloobchod a to je to isté,len si to teba trochu upraviť na podmienky lekárne.
Dramira
19.05.10,07:29
Takže mám tomu rozumieť tak, že preexpirované lieky zatiaľ
neúčtujete, pretože nemáte vypracovanú internú smernicu.
Ako ich potom evidujete v účtovníctve? Ostávajú na 504?
Prosím o diskrétnu odpoveď.
invest
19.05.10,07:33
chcela by som si ozrejmiť účtovanie ex. liekov. Prvý krát mi magistra poslala výdajku za exp. prípravky. Je tam cena s DPH aj bez DPH. sumu bez DPH zaúčtujem na 548 a čo s DPH?
ErikaDP
19.05.10,14:06
Takže mám tomu rozumieť tak, že preexpirované lieky zatiaľ
neúčtujete, pretože nemáte vypracovanú internú smernicu.
Ako ich potom evidujete v účtovníctve? Ostávajú na 504?
Prosím o diskrétnu odpoveď.
Preexpirované lieky a ostatné výdaje liekov a tovaru na iné účely ako samotný predaj tovaru účtujem. Na základe výdajky zo skladu ktorú urobí lekáreň vo svojom skladovom softe ( keď neodíde tovar zo skladu ako predaný cez ERP, tak nejakým iným spôsobom musí byť vyskladnený - no a na v skladovom softe musí byť niečo ako výdajka, inak by nesedel účtovný stav skladoveho softu s fyzickým stavom zásob). Tieto výdajky by mali byť vytlačečné v skladovej cene, bez DPH. Na základe výdajky interným dokladom preúčtujem sklad. cenu takéhoto tovaru z účtu 504 na účet 548 alebo iný príslušný účet podľa účelu , napr. 501 ak ide o spotrebu napr. prac.pomôcok, čistiacich potrieb a podobne. Interná smernica je len postup - popis ako účtovať tieto veci. T.j. neúčtujem "na základe" smernice, ale na základe skladovej výdajky ktorú dostanem od lekárnika, a účtujem "podľa" t.j. postupujem spôsobom kotrý by mal byť stanovený vo vnútropodnikovej smernici.
Repková
21.05.10,10:25
A účtujete aj preexpirované rôzne kozmetické prípravky a vítamíny,či iba preexpirované lieky so ŠÚKL kódom? Veď keď je toho preexpirovaného tovaru veľa, tak predsa nemôžem dať
všetko na 548 ako daňový náklad. Alebo áno?
eltrafficanto
27.05.10,19:21
A účtujete aj preexpirované rôzne kozmetické prípravky a vítamíny,či iba preexpirované lieky so ŠÚKL kódom? Veď keď je toho preexpirovaného tovaru veľa, tak predsa nemôžem dať
všetko na 548 ako daňový náklad. Alebo áno?

tak ako to mu rozumiem ja prave tu sa pohybujeme na tej hranici: co su este naklady na zabezpecenie prijmov a o uz je zle hospodarenie=prilis vela objednanych a nasledne preexpirovanych liekov (potravin,...)
Prave na to sluzi spominana smernica ktora urci presnu hranicu: napr. tolko a tolko za mesiac do danovych nakladov a zvysok je podnikatelske riziko ergo nedanove naklady.

Lekarne vzdy budu v tomto specificke kedze by mali mat zo zakona mat na sklade iste mnozstvo istych liekov..
vladino45
19.06.10,07:16
Prosím radu ohľadne zaokrúhľovania koeficientu: keď sme mali za minuly rok koef. 0,9942 počítame cely rok 0,99?? a ked bol 0,9952 vtedy 1, ? ďakujem
ErikaDP
19.06.10,14:17
podľa § 50 zákona o DPH sa vypočítaný koeficient zaokruhľuje na 2 desatinne miesta NAHOR, t.j. nie matematicky ,ale NAHOR, mne to vychádza ze aj 0,9942 śa zaokrúhli na 1,00.
danka28
23.06.10,18:21
Prosím o radu ohľadom prebytku na sklade. Tento mesiac som dostala prehlad pohybov na sklade a mam tam novu kolonku, prijem prebytkov. Ide napr. o lieky, ktore si pacient zaplatil, lekaren ich objednala, ale pacient si ich nevyzdvihol, resp. objednali si lieky a dodavatel im poslal nejake lieky ako bonus. Ako to zauctovat? Co s tym?
A este jedna vec, ako uctujete, sklad A, prijem liekov a materialu na pripravu inych liekov. V prispevkoch som nasla len sposob B ( na 504 ).
Dakujem za odpoved.
mariettta
25.06.10,07:39
Chcela by som poprosit o nasledovnú radu. V lekárni kde som začala spracovat účtovníctvo sa účtuje sklad spôsobom A. Používajú program APOWARE, vedeli by ste mi poradit špecifiká účtovania. dakujem
Tara1
18.07.10,16:28
Prosím o radu, mám dosť urgentný problém. Majiteľ lekárne-živnostník, plátca DPH prenajíma nehnuteľnosť ďalšiemu živnostníkovi-platcovi DPH. .z nájomcu sa od 1.6. stala s.r.o.-neplatca DPH a teraz rozmýšľame čo je pre majiteľa lekárne výhodnejšie...pokračovať vo fakturácii nájmu s DPH alebo bez?...čo to spraví s koeficientom?..nemám s tým ani skúsenosť, ale ani len predstavu, preto prosím, prosím...
eltrafficanto
18.08.10,16:00
Prosím o radu, mám dosť urgentný problém. Majiteľ lekárne-živnostník, plátca DPH prenajíma nehnuteľnosť ďalšiemu živnostníkovi-platcovi DPH. .z nájomcu sa od 1.6. stala s.r.o.-neplatca DPH a teraz rozmýšľame čo je pre majiteľa lekárne výhodnejšie...pokračovať vo fakturácii nájmu s DPH alebo bez?...čo to spraví s koeficientom?..nemám s tým ani skúsenosť, ale ani len predstavu, preto prosím, prosím...

S uctovanim lekarni to sice priamo nesuvisi ale pred casom som riesil pod. problem...


ak je najomca nehnutelnosti NEPLATCA DPH tak zo zakona mu ty ako prenajimatel NESMIES dph z nájmu fakturovat. (presny paragraf ti nepoviem ale este nedavno to tak urcite bolo)
ak teda budes mat od najomnika prijmy z najomneho oslobodene od dph tak to nevyhnutne ovplyvni tvoj koeficient "nezelanym" sposobom (ako velmi to zavisi od pomeru najomneho k celkovym prijmom lekarne)

a teraz rada ako sa takyto problem "riesi":
Lekaren si vybavi zivnost na
""Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom""

A najomnikovi bude fakturovat 2 veci: symbolicé nájomné bez dph a navyse upratovacie prace s dph. Samozrejme po dohode s najomikom.

..ako dlho bude takyto sposob zakon umoznovat samozrejme zavisi od reformnych snah nasej novej vlady :)
eltrafficanto
18.08.10,16:03
Chcela by som poprosit o nasledovnú radu. V lekárni kde som začala spracovat účtovníctvo sa účtuje sklad spôsobom A. Používajú program APOWARE, vedeli by ste mi poradit špecifiká účtovania. dakujem


tiez mam apoware
Aj ked uctujem sklad sposobom B tak ti mozno poradim. Ale treba byt maximalne konkretny o ake specifika ti ide..
ErikaDP
02.09.10,17:46
S uctovanim lekarni to sice priamo nesuvisi ale pred casom som riesil pod. problem...


ak je najomca nehnutelnosti NEPLATCA DPH tak zo zakona mu ty ako prenajimatel NESMIES dph z nájmu fakturovat. (presny paragraf ti nepoviem ale este nedavno to tak urcite bolo) pozor, toto už neplatí od 1.4.2010
ak teda budes mat od najomnika prijmy z najomneho oslobodene od dph tak to nevyhnutne ovplyvni tvoj koeficient "nezelanym" sposobom (ako velmi to zavisi od pomeru najomneho k celkovym prijmom lekarne)
a teraz rada ako sa takyto problem "riesi":
Lekaren si vybavi zivnost na
""Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom""

A najomnikovi bude fakturovat 2 veci: symbolicé nájomné bez dph a navyse upratovacie prace s dph. Samozrejme po dohode s najomikom.

..ako dlho bude takyto sposob zakon umoznovat samozrejme zavisi od reformnych snah nasej novej vlady :)

poopravím:
od 1.4.2009 aj neplatiteľovi DPh, kotrý je ale zdaniteľnou osobou sa môže účtovať DPH
citacia zákona:
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

t.j. pre lekareň je to výhodné - nemusí to potom ovplyvňovať koeficient
JM1968
03.09.10,09:18
Zdravím, prosím stretli ste sa niekto pri účtovaní lekární s akciami dodávateľov,kde na základe kupónu platí zákazník menšiu sumu? Na pokladničnom bločku je uvedená celá suma, a dph, len spôsob platby je časť v hotovosti a časť kupónom, účtujem -211/378 a faktúru +311/378.Tieto kupóny momentálne faktúrujeme do ČR, bez dph. Dúfam, že nič nemusím uvádzať na súhrnnom výkaze, lebo nakoľko v SR nepodliehajú kupóny DPH, predpokladám, že ani v ČR...Neviem kde si to mám overiť, prosím skúsenejších
invest
14.10.10,07:34
Ako účtujete faktúru za služby spojené so zabezpečením odb.-štud.pobytu?
Dramira
24.11.10,09:12
Ako postupujete pri zaúčtovaní faktúry za lieky pri spôsobe B účtovania zásob? Mám pred sebou faktúru za lieky, ku ktorej
je pripojená aj príjemka na sklad. Tá je však mnohokrát trochu
vo vyššej alebo v nižšej sume. Treba pritom účtovať len na
účet 504 sumu faktúry bez DPH, DPH na 343 oproti 321, alebo
zaúčtovať k tomu aj na účet 548 a lebo 648 centové rozdiely,
ktoré vzniknú pri príjme na sklad?
Zuzana248
12.12.10,21:17
Ahojte. Obraciam sa s prosbou o info ohľadne účtovania zásob v lekárni. Ak sa rozhodnem účtovať zásoby typom B, je potrebné mať nejakú analytiku? Lekárnička si nahadzuje všetok sortiment do ich špeciálneho softvéru, ktorý majú v lekárni. Ja účtujem v úplne inom SW.Je teda povinná analytika? Nemôžem účtovať všetko na 504 a potom to na konci roka na základe inventúry doriešiť?
Ďakujem za akúkoľvek radu.
Zuzana248
12.12.10,21:20
Prosím Vás vie mi ešte niekto poradiť ohľadne stanovenia normy prirodzených úbytkov zásob? Aké percento z tržieb býva "v normále"?
Začínam účtovať lekáreň po prvýkrát, nemám s tým skúsenosť.
Ďakujem
..MARIA
13.12.10,09:25
ja účtujem spôsobom B, čiže počas roka na 504, na konci roka sa urobí inventúra a prípadne rozdiely vysporiadam.
Zuzana248
13.12.10,10:29
ja účtujem spôsobom B, čiže počas roka na 504, na konci roka sa urobí inventúra a prípadne rozdiely vysporiadam.
A máš na 504 vytvorenú analytiku? Alebo všetko účtuješ na syntetický účet? Ja práve v mojom prípade nevidím potrebu analyticky rozlišovať účet 5O4, nakoľko si lekáreň vedie samostatnú evidenciu celého skladu v ich SW. Ďakujem
Zuzana248
13.12.10,18:09
A máš na 504 vytvorenú analytiku? Alebo všetko účtuješ na syntetický účet? Ja práve v mojom prípade nevidím potrebu analyticky rozlišovať účet 5O4, nakoľko si lekáreň vedie samostatnú evidenciu celého skladu v ich SW. Ďakujem

Fakt mi nevie nikto poradiť ohľadne analytiky účtu 5O4???:confused:
ErikaDP
13.12.10,18:26
Fakt mi nevie nikto poradiť ohľadne analytiky účtu 5O4???:confused:
Tiež mám B spôsob v lekárni. Nevidím dôvod nejako špecialne anylyticky členiť analytiku 504.
Mám analytiku iba na rozlíšenie dodatočnáých zliav a skont, t.j.:

tovar ktorý lekáreň príjma vo svojom SW na sklad dávam na 504100, t.j. 504100 by malo sedieť so sumárom príjemiek zo SW lekáreň

tovar na ktorý lekáreň dostane dodatočné zľavy z ceny ,(t.j. tieto dobropisy už nejdu cez lekarenský soft) dávam mínusom na 504200

v prípade že tovar je vydaný v lekárni na iné účely ako na predaj ( expirácia, manká, spotreba réžijná v lekárni) to na základe vytlačených výdajok z lekarenskeho softu preúčtovávam interným dokladom z 504 na príslušný účet 501,548 ...
Zuzana248
13.12.10,19:48
Tiež mám B spôsob v lekárni. Nevidím dôvod nejako špecialne anylyticky členiť analytiku 504.
Mám analytiku iba na rozlíšenie dodatočnáých zliav a skont, t.j.:

tovar ktorý lekáreň príjma vo svojom SW na sklad dávam na 504100, t.j. 504100 by malo sedieť so sumárom príjemiek zo SW lekáreň

tovar na ktorý lekáreň dostane dodatočné zľavy z ceny ,(t.j. tieto dobropisy už nejdu cez lekarenský soft) dávam mínusom na 504200

v prípade že tovar je vydaný v lekárni na iné účely ako na predaj ( expirácia, manká, spotreba réžijná v lekárni) to na základe vytlačených výdajok z lekarenskeho softu preúčtovávam interným dokladom z 504 na príslušný účet 501,548 ...

Ďakujem veľmi pekne za info. A akú máš prosím v rámci lekárne určenú normu prirodzeného úbytku zásob? V internom predpise to chcem stanoviť ako percento z mesačných tržieb, ale neviem aké je v norme. Pýtala som sa na to Magistry, nakoľko sa ja do problematiky liekov nerozumiem, ale nevedela mi povedať. Rozmýšlala som nad 2 percentami....Je to moc?
Zuzana248
14.12.10,19:01
Tiež mám B spôsob v lekárni. Nevidím dôvod nejako špecialne anylyticky členiť analytiku 504.
Mám analytiku iba na rozlíšenie dodatočnáých zliav a skont, t.j.:

tovar ktorý lekáreň príjma vo svojom SW na sklad dávam na 504100, t.j. 504100 by malo sedieť so sumárom príjemiek zo SW lekáreň

tovar na ktorý lekáreň dostane dodatočné zľavy z ceny ,(t.j. tieto dobropisy už nejdu cez lekarenský soft) dávam mínusom na 504200

v prípade že tovar je vydaný v lekárni na iné účely ako na predaj ( expirácia, manká, spotreba réžijná v lekárni) to na základe vytlačených výdajok z lekarenskeho softu preúčtovávam interným dokladom z 504 na príslušný účet 501,548 ...

Erika ak by som si zvolila nakoniec spôsob A účtovania zásob, logicky mi vyplýva, že ani tam nemusím riešiť analytiku účtu 131, resp.132...Mám pravdu? Ďakujem za radu. :)
Zuzana248
15.12.10,19:22
Prosím Vás nájde sa jiekto, kto mi poradí ohľadne stanovenia normy prirodzeného úbýtku zásob v lekárni?:confused: ĎAAAAAKUJEM
Dramira
20.12.10,08:37
Chcela by som sa len spýtať, či riešite problém so skontami a bonusmi. Veď predsa keď to v účtovníctve zúčtujete na 504
mínusom a v sklade v inom softe sa z obstarávacej ceny
tovaru neodpíše, tak potom ani nemôže sedieť sklad
s účtovníctvom. Či Vás v skutočnosti zaujíma iba stav zásob
na konci roka zistený inventarizáciou, ktorý potom preberiete
do účtovníctva? Čo sa deje v sklade po celý rok Vás nezaujíma,
pokiaľ Vám nepredložia dáky doklad na zúčtovanie o pohybe na sklade? Porovnávate dáko aj súčet príjemiek a súčet
výdaja zo skladu za celý rok s účtovníctvom? A čo keď si
mnohé veci šéfstvo dohadzuje na sklad a zo skladu cez pohyb
zámena. Ide vlastne o lieky, ktoré dostávajú naviac a tie si
potom pripisujú na sklad a predávajú ich za cenu za akú
má ten istý tovar na sklade. Veď potom mi nič nemôže
sedieť s účtovníctvom, keď ja účtujem iba na základe faktúr.
A čo s tým, keď si majitelia berú zo skladu niektoré lieky
a doplnkový sortiment bez toho, aby mi dali výdajku o tom.
že to išlo na osobnú spotrebu? Bola by som Vám veľmi vďačná,
keby ste mi dopodrobna popísali všetko ako to robíte pri účtovaní
zásob Vy. Ďakujem.
Zuzana248
20.12.10,11:30
Dobrý deň,

v prvom rade by som chcela opätovne napísať, že ja lekáreň ešte len začínam riešiť. A okrem iných vecí som narazila na problém, že neviem ako si mám analyticky určiť účtovanie zásob, nakoľko sa zásoby v lekárni členia na viacero skupín, napr. lieky, lieky regulované, doplnkový tovar, zdravotnicky material atď. Preto rozmýšľam nad tým, že budem účtovať zásoby typom A, nie B. Narazila som však na problém, že na tých príjemkách, výdajkách je vždy napísaný len názov tovaru, t.j. neviem ho zaradiť do niektorej skupiny zásob. T.j.práve tá moja otázka, či si ostatní vedú analytiku zásob. O tých prípadoch, ktoré popisuješ čiastočne viem, všetky tieto pohyby sa mi ukážu v mesačnom reporte "obchodného obratu". T.j. ak sa budem držať tohoto reportu, tie rôzne pohyby na sklade by mi nemali ujsť. Už som sa však stretla s reakciou na moje otázky v znení "to nikdy predtým od nás v inej lekárni nechceli". Takže ako vidím, bude to na začiatku ťažké. Práve preto som sa obrátila s prosbou o info a budem povďačná za akékoľvek rady, skúsenosti.
JM1968
04.01.11,07:18
Zdravím všetkých a všetko dobré v novom roku prajem....
Prosím máte niekto niečo nové ohľadom pohľadávok EZP? Nám v r.2010 prišli čiastočné platby a potom ticho...Skúšam sa dovolať správcovi konkurz.podstaty ale bezúspešne...Skúsim ešte poslať na rovnakú adresu ako som zasielala prihlášku pohľadávky odsúhlasenie zostatku...
JM1968
04.01.11,07:40
Zdravím všetkých a všetko dobré v novom roku prajem....
Prosím máte niekto niečo nové ohľadom pohľadávok EZP? Nám v r.2010 prišli čiastočné platby a potom ticho...Skúšam sa dovolať správcovi konkurz.podstaty ale bezúspešne...Skúsim ešte poslať na rovnakú adresu ako som zasielala prihlášku pohľadávky odsúhlasenie zostatku...
Takže poskytnem aj odpoveď, dovolala som sa správcovi...
Bolo vyplatených prvých 18,54% z pohľadávok a zbytok bude podľa toho,ako dopadnú ďalšie súdy, zatiaľ pohľadávky držať v evidencii, až sa súdy skončia, zverejní sa to vo vestníku a potom uvidíme čo odpísať....
pekný deň všetkým
Tara1
05.01.11,20:16
Dobrý večer, čo mám prosím vás robiť s takými faktúrami ako napr. LCD TV za 1 cent, bicykel za 1 cent, ako to zaúčtujem a čo DPH? a vôbec čo s tými centovými faktúrami ...ďakujem
eltrafficanto
28.01.11,08:33
Dobrý deň,

v prvom rade by som chcela opätovne napísať, že ja lekáreň ešte len začínam riešiť. A okrem iných vecí som narazila na problém, že neviem ako si mám analyticky určiť účtovanie zásob, nakoľko sa zásoby v lekárni členia na viacero skupín, napr. lieky, lieky regulované, doplnkový tovar, zdravotnicky material atď. Preto rozmýšľam nad tým, že budem účtovať zásoby typom A, nie B. Narazila som však na problém, že na tých príjemkách, výdajkách je vždy napísaný len názov tovaru, t.j. neviem ho zaradiť do niektorej skupiny zásob. T.j.práve tá moja otázka, či si ostatní vedú analytiku zásob. O tých prípadoch, ktoré popisuješ čiastočne viem, všetky tieto pohyby sa mi ukážu v mesačnom reporte "obchodného obratu". T.j. ak sa budem držať tohoto reportu, tie rôzne pohyby na sklade by mi nemali ujsť. Už som sa však stretla s reakciou na moje otázky v znení "to nikdy predtým od nás v inej lekárni nechceli". Takže ako vidím, bude to na začiatku ťažké. Práve preto som sa obrátila s prosbou o info a budem povďačná za akékoľvek rady, skúsenosti.

Ad1) Ja osobne nevidim dovod na analyticke clenenie zasob lekarne podla toho ci su to lieky, zdrav. material ci doplnkovy sortiment.. ci uz sposobom A alebo B
Ad2) No s tymi nestandarnymi pohybmi v lekarni asi maju problem vsetci - ale asi sa to nedozvies tomto na otvoronem fore
ErikaDP
28.01.11,09:31
Ad1) Ja osobne nevidim dovod na analyticke clenenie zasob lekarne podla toho ci su to lieky, zdrav. material ci doplnkovy sortiment.. ci uz sposobom A alebo B
Ad2) No s tymi nestandarnymi pohybmi v lekarni asi maju problem vsetci - ale asi sa to nedozvies tomto na otvoronem fore
Suhlasim, nie je účtovný dôvod na nejake podrobnejšie členenie.
Jedine Štatistika otravuje - Ustav zdrav.informácií, tam treba takéto podrobnejšie šlenenie, ale to sa dá vytiahnuť aj z lekárenského softu.
Zuzana248
28.01.11,15:30
Ad1) Ja osobne nevidim dovod na analyticke clenenie zasob lekarne podla toho ci su to lieky, zdrav. material ci doplnkovy sortiment.. ci uz sposobom A alebo B
Ad2) No s tymi nestandarnymi pohybmi v lekarni asi maju problem vsetci - ale asi sa to nedozvies tomto na otvoronem fore

Ďakujem v každom prípade za info.
Viem, že táto téma tu už bola z rôznych strán rozoberaná, ale ako mám prosím postupovať v prípade, ak bol v januári 2011 vystavený na jednu ZP dobropis? Týka sa však decembra 2010. Lekárnička ho vystavila do januára, ale mňa to stále láka zaúčtovať do decembra.
Ďakujem za pomoc.
Zuzana248
30.01.11,19:42
Ďakujem v každom prípade za info.
Viem, že táto téma tu už bola z rôznych strán rozoberaná, ale ako mám prosím postupovať v prípade, ak bol v januári 2011 vystavený na jednu ZP dobropis? Týka sa však decembra 2010. Lekárnička ho vystavila do januára, ale mňa to stále láka zaúčtovať do decembra.
Ďakujem za pomoc.
Vie mi prosím niekto poradiť??? Ďakujem
JM1968
30.01.11,20:46
Ďakujem v každom prípade za info.
Viem, že táto téma tu už bola z rôznych strán rozoberaná, ale ako mám prosím postupovať v prípade, ak bol v januári 2011 vystavený na jednu ZP dobropis? Týka sa však decembra 2010. Lekárnička ho vystavila do januára, ale mňa to stále láka zaúčtovať do decembra.
Ďakujem za pomoc.

Zdravím, ja som v januári vrátené dobropisy účtovala v januári, účet mínusom 311/315.
eltrafficanto
02.02.11,09:07
Ďakujem v každom prípade za info.
Viem, že táto téma tu už bola z rôznych strán rozoberaná, ale ako mám prosím postupovať v prípade, ak bol v januári 2011 vystavený na jednu ZP dobropis? Týka sa však decembra 2010. Lekárnička ho vystavila do januára, ale mňa to stále láka zaúčtovať do decembra.
Ďakujem za pomoc.


Samozrejme ze dobropis zauctujes do januara (resp. do toho obdobia kedy bol vystavený) aj keby sa vecne tykal dodavok z pred 1/2 roka.
A kedze sa nejedna o danovy dobropis tak postupujes tak ako napisal vyssie JM1968 (http://www.porada.sk/member.php?u=63406).
Repková
02.02.11,09:08
Ako vlastne riešite tie neštandardné pohyby v lekárni pri spôsobe
B účotvania zásob? Na konci roka dostanem inventúrny protokol
zásob, v ktorom sú už odzrkadlené aj tie neštandardné pohyby.
Neviem, či sa mám držať iba stavu, ktorý je vyčíslený v inventúrnom protokole, alebo pátrať aj po tých nečistých pobyboch a dáko to zohľadňovať. Viem, že sa upravujú stavy
zásob pred koncom roka a v nemalých sumách. Ak si budem všímať iba stav zásob v inventúrnom protokole tak neviem, či
by potom nebol problém pri spôsobe B účtovania zásob s eviden-
ciou na skladových kartách, kde sú zaznamené aj neštandardné
pohyby a evidencia pri tomto spôsobe účtovania by mala podľa
mňa byť dôsledná. Nebude skladová evidencia zásob zaujímať aj
daňovú kontrolu?
JM1968
04.02.11,13:55
Ako vlastne riešite tie neštandardné pohyby v lekárni pri spôsobe
B účotvania zásob? Na konci roka dostanem inventúrny protokol
zásob, v ktorom sú už odzrkadlené aj tie neštandardné pohyby.
Neviem, či sa mám držať iba stavu, ktorý je vyčíslený v inventúrnom protokole, alebo pátrať aj po tých nečistých pobyboch a dáko to zohľadňovať. Viem, že sa upravujú stavy
zásob pred koncom roka a v nemalých sumách. Ak si budem všímať iba stav zásob v inventúrnom protokole tak neviem, či
by potom nebol problém pri spôsobe B účtovania zásob s eviden-
ciou na skladových kartách, kde sú zaznamené aj neštandardné
pohyby a evidencia pri tomto spôsobe účtovania by mala podľa
mňa byť dôsledná. Nebude skladová evidencia zásob zaujímať aj
daňovú kontrolu?

Z mojej skúsenosti daňovú kontrolu veľmi zaujíma skladová evidencia, ale u nás ešte nikdy nekontrolovali skladové karty....Za to som počula, že daňováci majú vlastný program, ktorým vedia odkontrolovať aktuálny stav skladu na kusy...

Inventúrny protokol si vyrábam sama, dajú mi stav na sklade k 31.12., 132/504, a potom zostavy exspirovaných tovarov, odpisy surovín, krádeže, tieto účtujem 549,501/504,343. Ak mám neidentifikovateľnú výdajku zo skladu, tak v NC 549/504,343. 549 je pripoč.položka, len exspirované lieky dávam 548/504, bez dph, lebo naše lekárne majú zmluvu s Modrou planétou.
Zuzana248
04.02.11,21:07
Zdravím, ja som v januári vrátené dobropisy účtovala v januári, účet mínusom 311/315.
Ďakujem za odpoveď.:)
Zuzana248
04.02.11,21:11
Ad1) Ja osobne nevidim dovod na analyticke clenenie zasob lekarne podla toho ci su to lieky, zdrav. material ci doplnkovy sortiment.. ci uz sposobom A alebo B
Ad2) No s tymi nestandarnymi pohybmi v lekarni asi maju problem vsetci - ale asi sa to nedozvies tomto na otvoronem fore
Ďakujem všetkým za odpoveď.