Zuzana248
04.02.11,22:33
Z mojej skúsenosti daňovú kontrolu veľmi zaujíma skladová evidencia, ale u nás ešte nikdy nekontrolovali skladové karty....Za to som počula, že daňováci majú vlastný program, ktorým vedia odkontrolovať aktuálny stav skladu na kusy...

Inventúrny protokol si vyrábam sama, dajú mi stav na sklade k 31.12., 132/504, a potom zostavy exspirovaných tovarov, odpisy surovín, krádeže, tieto účtujem 549,501/504,343. Ak mám neidentifikovateľnú výdajku zo skladu, tak v NC 549/504,343. 549 je pripoč.položka, len exspirované lieky dávam 548/504, bez dph, lebo naše lekárne majú zmluvu s Modrou planétou.
Prosím vás vie niekto poradiť ako je to s tým precenením zásob pod NC ak účtujem spôsobom B? Niekde som tu narazila na odpoveď, že pri spôsobe B sa o tom neúčtuje. Ale ja to podľa mňa musím dostať na účet 548, nie?
Ďakujem za info.
Repková
06.02.11,19:50
Ale keď máš zostavy v rukách na konci roka, z ktorých je viditeľné
že sa prevádzali neštandardné pohyby, ako môžeš účtovať
na 549/504, 343? Veď o tom by sa malo predsa účtovať vtedy,
keď ten výdaj vznikne a ja dostanem o tom patričný doklad, vtedy by som mala aj odviesť z toho DPH, a nie na konci roka keď to vidím iba zo zostavy. Neviem ako to mám presne urobiť, aby
to bolo dobre. Desia ma tie neštandardné pohyby, ako je napríklad
dohadzovanie liekov na sklad, ktoré dostatnú ako rabat alebo odpísovanie tovaru zo skladu, ktorý použijú pre seba alebo keď
im nesedí kusovka liekov v počítači so skutočnosťou.
..MARIA
07.02.11,07:19
Ale keď máš zostavy v rukách na konci roka, z ktorých je viditeľné
že sa prevádzali neštandardné pohyby, ako môžeš účtovať
na 549/504, 343? Veď o tom by sa malo predsa účtovať vtedy,
keď ten výdaj vznikne a ja dostanem o tom patričný doklad, vtedy by som mala aj odviesť z toho DPH, a nie na konci roka keď to vidím iba zo zostavy. Neviem ako to mám presne urobiť, aby
to bolo dobre. Desia ma tie neštandardné pohyby, ako je napríklad
dohadzovanie liekov na sklad, ktoré dostatnú ako rabat alebo odpísovanie tovaru zo skladu, ktorý použijú pre seba alebo keď
im nesedí kusovka liekov v počítači so skutočnosťou.

Aj mňa by zaujímal postup ako to robia ostatní. ja účtujem spôsobom B.
Koncom roka -to znamená k 31.12. mi predložia in ventúru, prípadne škody alebo lieky po expirácii a to zúčtujem....
Ak magistra robí nejaké výmeny liekov.. ja to z tej zostavy ani nevidím,
ale si mi nasadila chrobáka do hlavy a budem po tom patrať...)))
JM1968
07.02.11,14:23
Aj mňa by zaujímal postup ako to robia ostatní. ja účtujem spôsobom B.
Koncom roka -to znamená k 31.12. mi predložia in ventúru, prípadne škody alebo lieky po expirácii a to zúčtujem....
Ak magistra robí nejaké výmeny liekov.. ja to z tej zostavy ani nevidím,
ale si mi nasadila chrobáka do hlavy a budem po tom patrať...)))
Zdravím, prosím dajte vedieť čoho ste sa dopátrali, lebo ja nikdy ničoho...Oni sa nikdy nepomýlia pri výdaji, nikdy nič neprepíšu na sklade...atď,atď:)
JM1968
07.02.11,14:25
Ale keď máš zostavy v rukách na konci roka, z ktorých je viditeľné
že sa prevádzali neštandardné pohyby, ako môžeš účtovať
na 549/504, 343? Veď o tom by sa malo predsa účtovať vtedy,
keď ten výdaj vznikne a ja dostanem o tom patričný doklad, vtedy by som mala aj odviesť z toho DPH, a nie na konci roka keď to vidím iba zo zostavy. No veď oni pri inventúre zistia, že niečo nemajú, alebo im exslo, vtedy spravia výdajku.Neviem ako to mám presne urobiť, aby
to bolo dobre. Desia ma tie neštandardné pohyby, ako je napríklad
dohadzovanie liekov na sklad, ktoré dostatnú ako rabat alebo odpísovanie tovaru zo skladu, ktorý použijú pre seba alebo keď
im nesedí kusovka liekov v počítači so skutočnosťou.
v texte
Repková
14.02.11,07:56
Ale oni mi nedajú výdajku, odpíšu to zo skladu cez pohyb
"zámena HVLP". Takýto druh pohybu existuje v skladovom
programe od NRSYSU. Neviem, či máte ešte niekto takýto
skladový softwér? Jednoducho si tieto pohyby nevšímať
a zaujímať sa iba o stav zistený inventúrou, ktorý mi
predložia na konci roka?
..MARIA
14.02.11,08:07
Ale oni mi nedajú výdajku, odpíšu to zo skladu cez pohyb
"zámena HVLP". Takýto druh pohybu existuje v skladovom
programe od NRSYSU. Neviem, či máte ešte niekto takýto
skladový softwér? Jednoducho si tieto pohyby nevšímať
a zaujímať sa iba o stav zistený inventúrou, ktorý mi
predložia na konci roka?
Ja mám ten istý program- NRSYS a ten istý problem.
Vidím že tiež robia zámeny, prípadne dohadzovanie liekov v priebehu roka. Chcela som sa k niečomu dopatrať, ale márne. bolo mi povedané, že to robia všetky lekárne.
Ja sa riadim inventrou ku koncu roka, nemám inú možnosť, za tovar na sklade zodpovedá magistra . Tiež má to trápi. Ak viete niekto poradiť, alebo máte iné skúsenosti, dajte vedieť. Ďakujem
Zuzana248
14.02.11,10:20
Ahojte. Ja som pri rekonsiliácii skladu narazila taktiež na podobné praktiky. Dávajú mi len výdajky v prípadoch ako sú dobropisy od dodávateľov, prípadne odpis magistralitrov, alebo to čo odpíšu do spotreby a preexpirované lieky. Neviem, ako to dať celé na správnu mieru. Tiež som dostala odpoveď, že tie "ostatné veci" nikdy nedávali účtovníčke.
Repková
14.02.11,10:22
Ešte by som rada vedieť, či účtujete na konci roka aj o opravných položkách k zásobam pri spôsobe B účtovania zásob?
Ide najmä o ten tovar, ktorý bol počas roka precenení kategorizáciou pod obstarávaciu cenu a behom roka sa nepredal, takže k tomu 31. decembru je stále na sklade.
Zuzana248
14.02.11,10:26
Ahojte. Ja som toto riešila na jednom školení o účtovnej závierke. Školiteľ sa zhodol so mno v názore, že to ide priamo do nákladov, pretože princíp opravných položiek je že vyjadrujú DOČASNÉ ZNÍŽENIE hodnoty, a nie trvalé.
Repková
17.02.11,08:27
Čo ide priamo do nákladov? Ako to účtujete? Obstarávacia cena
sa predsa pri kategorizácii neznižuje v skladovom programe, ostáva tá istá, mení sa iba predajná cena. Prosím poraďte aj
ostatným ako to robíte Vy.
..MARIA
17.02.11,08:41
Čo ide priamo do nákladov? Ako to účtujete? Obstarávacia cena
sa predsa pri kategorizácii neznižuje v skladovom programe, ostáva tá istá, mení sa iba predajná cena. Prosím poraďte aj
ostatným ako to robíte Vy.
už tu bolo veľa debaty okolo toho, ale v zásade ked sa nemení OC pri preceňovaní liekov,ale posúva sa PC liekov buď hore, alebo dole, tak nie je o čom účtovať.
Ja dostanem protokol o precenení a ked vidím že OC lieku ostala ta istá, tak nič neúčtujem a protokol si len založím. neviem si predstaviť o čom by som mala účtovať. ved precenenie býva 4x do roka teoreticky u 1 lieku by sa mohla PC 4x zmeniť, ale OC mu ostáva ta istá.
Zuzana248
17.02.11,10:50
Čo ide priamo do nákladov? Ako to účtujete? Obstarávacia cena
sa predsa pri kategorizácii neznižuje v skladovom programe, ostáva tá istá, mení sa iba predajná cena. Prosím poraďte aj
ostatným ako to robíte Vy.
To, o čom som písala bol prípad, keď sa menila cena liekov pod NC. Ak dôjde k zmene len predajnej ceny, neúčtuje sa o ničom. Ale ako píše Mária, bolo to tu už viackrát rozoberané.
Repková
17.02.11,11:27
Ale pri kategorizácii sa nikdy neznižuje obstarávacia cen lieku,
ostáva stále tá istá. Mení sa iba predajná cena, ktorá môže niekedy klesnúť aj pod obstarávaciu cenu. V tom prípade
o tom účtujete? Ak áno, tak akoto účtujete a akou sumou?
Zuzana248
17.02.11,19:44
Ale pri kategorizácii sa nikdy neznižuje obstarávacia cen lieku,
ostáva stále tá istá. Mení sa iba predajná cena, ktorá môže niekedy klesnúť aj pod obstarávaciu cenu. V tom prípade
o tom účtujete? Ak áno, tak akoto účtujete a akou sumou?
Pardon, opravujem sa.
V skratke: z lekárne dostanem výstup "Zmenené predajné ceny" , dolu mám vyčíslený rozdiel pod nákupnú cenu bez DPH. ten zaúčtujem na 548xxx/504xxx.
Ale bez ohľadu na to čo tu píšem, je to tu už viackrát rozoberané.Treba si to prejsť.
Ja mám dilemu ohľadne ostatných pohybov a účtovanie DPHčky. Za akúkoľvek radu, pomoc budem vďačná.
Dramira
16.03.11,10:53
Chcela by som sa spýtať, či v lekárni účtujete aj o aktivácii
tovaru. Keď sa riedia sirupy alebo kvapky, miešajú sa maste
tak vtedy sa k použitému tovaru pripočítavá tzv. taxa laborum,
ktorou sa prakticky navýši cena pôvodného tovaru. Tržba za takýto tovar je spolu s taxou laborum. Ako to robíte Vy?
eltrafficanto
17.03.11,10:47
Chcela by som sa spýtať, či v lekárni účtujete aj o aktivácii
tovaru. Keď sa riedia sirupy alebo kvapky, miešajú sa maste
tak vtedy sa k použitému tovaru pripočítavá tzv. taxa laborum,
ktorou sa prakticky navýši cena pôvodného tovaru. Tržba za takýto tovar je spolu s taxou laborum. Ako to robíte Vy?

Taxa laborum .. ehm ..tiez som sa nad tym zamyslal ale ..radsej neriesim.

Inventuru uctujem tiez len podla konecnych stavov, co mi dodaju magistry. Dalej nepátram a ani neplanujem.

p.s. Spim dobre. :)
..MARIA
17.03.11,11:13
Taxa laborum .. ehm ..tiez som sa nad tym zamyslal ale ..radsej neriesim.

Inventuru uctujem tiez len podla konecnych stavov, co mi dodaju magistry. Dalej nepátram a ani neplanujem.

p.s. Spim dobre. :)
súhlasím, ja tiež tiež už ďalej nepatrám, dostanem zostavy zaúčtujem, za stav zásob je zodpovedná magistra a nemám to dôvod spochybňovať ...)))
hanulka05
14.04.11,08:47
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, akým spôsobom účtujete prijaté rabaty za odobraté množstvo (dobropis so sumou bez DPH, nevzťahuje sa na žiadnu konkrétnu faktúru)? Stretla som sa s viacerými možnosťami, či už 321/132, 321/504 alebo so zaúčtovaním na 668... Teraz nám prišiel rabat od nového dodávateľa s vyčíslenou DPH, aký je správny spôsob zaúčtovania v tomto prípade, ak dobropis obsahuje aj DPH?
anazu
27.12.11,16:30
Prave si citam vsetky prispevky ohladom uctovania lekarni, som z toho uplne mimo a velmi by mi pomohla celkova metodika uctovania lekarni. Dakujem velmi pekne
JM1968
26.01.12,06:53
HOTOVOSTNÝ POPLATOK:
Zdravím, od 1.1.12 sa mi na faktúre dodávateľa liekov objavil v 20%dph tzv.hotovostný poplatok 2,50, lebo úhrada faktúry je v hotovosti. V lekárni ho pri príjme tovaru na sklad nezahrnú do nákupnej ceny (však ako aj),vytvorila som si analytiku na 504 a uplatňujem aj 20%dph odpočet. Stretla som sa ale s názorom, že ten poplatok je nedaňový, bez možnosti odpočtu, lebo sa jedná vlastne o akúsi pokutu, že platba fa prebieha v hotovosti, nakoľko lekáreň nedodržiava splatnosť pri úhrade prevodom. Čo si o tom myslíte?
A ďalšie vec, pri úhrade týchto fa dajú príjmový pokladničný doklad s dátumom úhrady a potom pošlú ešte jeden vytlačený z ERP s iným dátumom úhrady na tú istú fa. Ďakujem
hanulka05
26.01.12,07:54
Zatial som to vo fakture nepostrehla, ale osobne by som si tiez odpocet uplatnila. ved ked ho oni zahrnuli do 20%dph... a z tych blockov by som si asi vybrala ten so skutocnym datumom uhrady...
JM1968
26.01.12,08:00
Ďakujem
JM1968
29.02.12,10:59
Zdravím, prosím, nakoľko už od decembra je v platnosti Usmernenie k zdaňovaniu peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdrav.starostlivosti, zamýšľam sa nad faktúrami pre lekárne, kde im dodávatelia faktúrujú na hotovosť 0,10€ tesco poukážku v sume 5€....zatiaľ dávam 0,10 na 501/321, pripoč.položku. Vy ako? A mimochodom, je niečo nové s konkurzom EZP? Ďakujem.
ErikaDP
29.02.12,14:08
Taxa laborum .. ehm ..tiez som sa nad tym zamyslal ale ..radsej neriesim.

Inventuru uctujem tiez len podla konecnych stavov, co mi dodaju magistry. Dalej nepátram a ani neplanujem.

p.s. Spim dobre. :)

Otvorím ďaľší horúci zemiak na túemu účtovanie lekáreň:

Inventúra: tiež účtujem podľa konečných stavov,
ale: lekáreň pri spracovaní výsledkov fyzickej inventúry robí poriadok v evidencii: gro inventúrnych rozdielov tvoria omyly a chyby v účtovaní ( napr liek 100mg omylom vydaný liek 200mg je to zijavný omyl lebo na tom istom lieku na jednom prevyšuje ten istý počet kusov ako na druhom chýba ) t.j. takéto opravy pri inventúre su opravami predošlého účtovania a preto toto je daňovo uznaným zaúčtovaním výsledku inventúry,
ALE: spolu s takýmito vecami sú vjednom súbore aj veci kotré nie sú takýmito opravami chýb, sú nedohľadané, nevysvetlené, t.j. teoreticky to môže byť aj krádeš, manko, prebytok.
LEkarenský soft ( výstup z inventúry) nerozlišuje čo bolo opravou zámeny a čo mankom-prebytkom.

Riešite to nejako ?

Nie je v mojich silách prekopať inventurne súpisy položkovite a hľadať a "rozpitvať" ten inv.súpis.

Ale tak isto sa mi nezdá správne k celemu výsledku inventury správať sa ako k daňovoneuznaným mankám a daň ovplyvňujucim prebytkom, kotré sa nesmú podľa zákona o uct. kompenzovať.

Moja otázka na účtovníkov lekární: rieši Váš softvare "rozpitvanie" inventúry na opravy chýb a na manká a prebytky?
ErikaDP
02.03.12,13:24
Otvorím ďaľší horúci zemiak na túemu účtovanie lekáreň:

Inventúra: tiež účtujem podľa konečných stavov,
ale: lekáreň pri spracovaní výsledkov fyzickej inventúry robí poriadok v evidencii: gro inventúrnych rozdielov tvoria omyly a chyby v účtovaní ( napr liek 100mg omylom vydaný liek 200mg je to zijavný omyl lebo na tom istom lieku na jednom prevyšuje ten istý počet kusov ako na druhom chýba ) t.j. takéto opravy pri inventúre su opravami predošlého účtovania a preto toto je daňovo uznaným zaúčtovaním výsledku inventúry,
ALE: spolu s takýmito vecami sú vjednom súbore aj veci kotré nie sú takýmito opravami chýb, sú nedohľadané, nevysvetlené, t.j. teoreticky to môže byť aj krádeš, manko, prebytok.
LEkarenský soft ( výstup z inventúry) nerozlišuje čo bolo opravou zámeny a čo mankom-prebytkom.

Riešite to nejako ?

Nie je v mojich silách prekopať inventurne súpisy položkovite a hľadať a "rozpitvať" ten inv.súpis.

Ale tak isto sa mi nezdá správne k celemu výsledku inventury správať sa ako k daňovoneuznaným mankám a daň ovplyvňujucim prebytkom, kotré sa nesmú podľa zákona o uct. kompenzovať.

Moja otázka na účtovníkov lekární: rieši Váš softvare "rozpitvanie" inventúry na opravy chýb a na manká a prebytky?

Posúvam
ErikaDP
02.03.12,13:25
Zdravím, prosím, nakoľko už od decembra je v platnosti Usmernenie k zdaňovaniu peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdrav.starostlivosti, zamýšľam sa nad faktúrami pre lekárne, kde im dodávatelia faktúrujú na hotovosť 0,10€ tesco poukážku v sume 5€....zatiaľ dávam 0,10 na 501/321, pripoč.položku. Vy ako? A mimochodom, je niečo nové s konkurzom EZP? Ďakujem.
Posuvam oztazku od JM1968, mate niekto skusenosti s účtovaním faktúr od distibutorov za 0,10 eur ?
vladino45
19.03.12,21:09
Prosím Vás ako riešite zostatok na účte 315 k 31.12.? je tam zostatok dobropisov ( vrátené recepty z poisťovní )
účtujem tržby z RP 100,- na 211/604 ,
DPH 20,- na 211/343,
-50,- 211/315 ( storno hotovosti - tržby na poisťovne)
fa na poisťovňu 50,- 311/315
dobropis na ZP -10,- 311/315 ( vrátený recept - nevieme uplatniť na žiadnu poisťovňu...)
zostatok účtu 315 je na DAL -10 eur
čo s tým ? - daňový alebo nedaňový náklad?l
JM1968
24.03.12,18:06
nedaňový-501
marikasch
20.05.12,20:21
Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o pomoc. píšem diplomovú prácu ohľadom financovania a účtovníctva verejnej lekárne, no a literatúry na študovanie nie je veľa. potrebovala by som vedieť aký je spôsob vedenia účtovníctva v lekární, čo sa účtuje v jednotlivých triedach. vedel by mi to niekto vysvetliť prosím. ďakujem veľmi pekne za pomoc..nehnevajte sa, ze sa na Vas obraciam, ale stretla som sa s neochotou v poskytovaní informácií a vidím, že vy tu rozoberáte účtovníctva a preto by som Vás chcela poprosiť o pomoc, vy ste v tom doma..dakujem
babula12
01.08.12,23:22
Ahojte, obracia sa na Vás s malou dušičkou, ale dúfam, že sa nájde ochotný človiečik, ktorý mi pomôže. Externe pracujem pre jednu lekáreň a teraz aj pre výdajňu ZP. V tejto výdajni ZP idem prvý krát účtovať mesačnú uzávierku a keďže používajú iný program ako v lekárni a zostavy sú samozrejme iné nemám 100% istotu a nebudem spokojná, pokiaľ si to s niekým neodobrím.
Výdajňa ZP používa program NRSYS. Našiel by sa človiečik, ktorý by to so mnou cez môj e-mail prebral, ide iba o objasnenie aby som správne pochopila tlačové zostavy. Ďakujem už vopred:)
JM1968
06.09.12,08:58
Zdravím,prosím, stretli ste sa niekto s "časovou zľavou médium" od medartu?
Prijať ten tovar v normálnej cene a nebude sa zhodovať príjemka s faktúrou?Ak sa sklad vedie v nákup.cenách tak by to mali prijať tak, za koľko im to predali, čiže znížene, nie?Však predajú ako ostatný tovar, takže zdanené to bude....
Jana1303
06.09.12,09:53
Dobrý deň,
poprosím niekoho kto má s uvedeným odvodom skúsenosti????????

ďakujem................
JM1968
06.09.12,10:03
Dobrý deň,
poprosím niekoho kto má s uvedeným odvodom skúsenosti????????

ďakujem................
nie že by som mala skúsenosť, ale ako som to prečítala, tak sa to týka len veľkých firiem, za 1mesiac 3mil.€ obrat, nie?
Jana1303
06.09.12,15:30
... veľmi pekne ďakujem......
JM1968
10.09.12,06:00
Zdravím,prosím, stretli ste sa niekto s "časovou zľavou médium" od medartu?
Prijať ten tovar v normálnej cene a nebude sa zhodovať príjemka s faktúrou?Ak sa sklad vedie v nákup.cenách tak by to mali prijať tak, za koľko im to predali, čiže znížene, nie?Však predajú ako ostatný tovar, takže zdanené to bude....

posúvam, ďakujem
JM1968
02.10.12,12:33
prosím, stretli ste sa niekto s poistkou na enviromentálnu škodu v lekárni? z ktorého zákona vyplýva povinnosť mať ju uzatvorenú?ďakujem
slavuska
02.10.12,12:59
zákon 359/2007, v ktorom § 13 nadobudol učinnosč 01.07.2012, ale žeby sa to vzťahovalo aj na lekárne, tak to neviem

ale našla som toto: https://www.slek.sk/wdoc/62fa344a698a8d7fc1257a5b005d663d/$FILE/Nov%C3%A1%20povinnos%C5%A5%20zabezpe%C4%8Di%C5%A5% 20finan%C4%8Dn%C3%A9%20krytie%20zodpovednosti%20za %20environment%C3%A1lnu%20%C5%A1kodu.doc
JM1968
02.10.12,14:04
zákon 359/2007, v ktorom § 13 nadobudol učinnosč 01.07.2012, ale žeby sa to vzťahovalo aj na lekárne, tak to neviem

ale našla som toto: https://www.slek.sk/wdoc/62fa344a698a8d7fc1257a5b005d663d/$FILE/Nov%C3%A1%20povinnos%C5%A5%20zabezpe%C4%8Di%C5%A5% 20finan%C4%8Dn%C3%A9%20krytie%20zodpovednosti%20za %20environment%C3%A1lnu%20%C5%A1kodu.doc
Ďakujem pekne, áno je to ono...chodí to do lekární, vraj zmluva s Modrou planétou nestačí....pekný deň. Viem už aj o uzatvorenej poistke s Kopertívou, na 35€
JM1968
24.01.13,13:05
Ohľadom EZP náhodou som našla, ale neviem zistiť kedy to zverejnili, snáď niekomu pomôže,http://www.udzs-sk.sk/oznamy-uradu/zaniknuta-europska-zp.html?page_id=1111
Kvietocek
18.02.13,07:18
Prosím Vas o radu. Pri uctovani lekarne vsetky naklady ciastocne koeficientujete? Priklad: mam blocek (podaci listok) z posty tam DPH nie je v programe mrp dam typ DPH 42 ale sumu dam mimo DPH. Spravne?
Faktura za tovar dam typ DPH 42 a rozhodim na ZD a DPH. Spravne?

Rozmyslam nad tym ze ked dam vsade typ DPH 42 tak ci mi prepocita len DPH koeficientom (sumy na ucet 343) alebo mi tam zahrnie aj tie sumy co su mimo DPH? Neviem ci som to napisala zrozumitelne.
Kvietocek
18.02.13,10:55
Prosim Vas ako uctujete kompenzaciu sekov?
Kvietocek
19.02.13,11:52
Prosim, prosim o radu. Ako uctujete storno v pokladni v uct?
zuzana76kely
26.02.13,10:12
Dobrý deň,
začala som účtovať lekáreň a mám trochu chaos z dodatočne vystavených faktúr na poisťovne. Napr. fa vystavená 1.2.2013 ale zdaniteľné plnenie 30.11.2012 - zrejme sa jedná o revíziu. Ako to potom účtujete? Dáte to do starého roka alebo to jednoducho zaúčtujete 1.2.2013?
Dakujem za radu
JM1968
28.02.13,09:33
Dobrý deň,
začala som účtovať lekáreň a mám trochu chaos z dodatočne vystavených faktúr na poisťovne. Napr. fa vystavená 1.2.2013 ale zdaniteľné plnenie 30.11.2012 - zrejme sa jedná o revíziu. Ako to potom účtujete? Dáte to do starého roka alebo to jednoducho zaúčtujete 1.2.2013?
Dakujem za radu
Kedže zdan.plnenie v lekárni vzniká vtedy, ked pacient preberie liek, tak faktúry pre zdrav.poistovne sú len účtovné, čiže 311/315. Takže v pohode tento rok účtovať, v prípade dobropisu mínusom 311/315, DPH sa to už netýka, to muselo byť odvedené v novembri, ked bol liek vydaný.
JM1968
28.02.13,09:42
Prosím Vas o radu. Pri uctovani lekarne vsetky naklady ciastocne koeficientujete? Priklad: mam blocek (podaci listok) z posty tam DPH nie je v programe mrp dam typ DPH 42 ale sumu dam mimo DPH. Spravne?
Faktura za tovar dam typ DPH 42 a rozhodim na ZD a DPH. Spravne?

Rozmyslam nad tym ze ked dam vsade typ DPH 42 tak ci mi prepocita len DPH koeficientom (sumy na ucet 343) alebo mi tam zahrnie aj tie sumy co su mimo DPH? Neviem ci som to napisala zrozumitelne.

nemám síce MRP, ale skúsim odpovedať všeobecne- poštovné je od DPH oslobodené, čiže nemáš na aké dph uplatniť koeficient. Ja ním preratúvam tzv.režijné faktúry a bločky-energie, dr.spotreba, telefony..., tj, nie faktúry za lieky a dopln.sortiment. Hoci moment.mi je to fuk, lebo mám koef.0,9998-tj.1:)
zuzana76kely
28.02.13,18:01
Dobry den,
chcem sa velmi pekne podakovat za rychlu odpoved JM1968.
Kvietocek
17.03.13,14:46
Ahojte, prosim Vas o radu. Na blocku z RP za mesiac mam sumu STORNO - 50 Eur. Ako sa to uctuje? Dakujem
JM1968
20.06.13,06:58
ahoj ľudia, tak sa mi zunovalo stále dookola kontrolovať zoznam na stránke daňového riaditeľstva o neplatičoch DPH, čo keby sme si mi účtovníci lekární sem písali dodávateľov liekov ak by bol niektorý rizikový? Ja som medzi mojimi dodávateľmi zatiaľ žiadneho nenašla....
NICOLETTA
16.08.13,09:55
Dobry den,

prosim vas o radu, ako sledujete saldokonto v lekarni?
Do uctovnictva mi vstupuju trzby cez obraty - hotovost (211/604,343) a
suhr.obraty znizene o hotovost predstavuju pohlad.voci poistovniam (ú.315/604,343).Toto uctujem cez ID .
Uhrady v banke uctujem 221/315

Rozdelujete nejako fakturacie na poistovne podla poistovni?
Ako sa da sledovat saldokonto? Mimochodom na 315 je vzdy nejaky zostatok.
Odpisujem ho ako nedanovy naklad.

Prosim o vyjadrenie, mili kolegovia.
JM1968
19.08.13,16:16
zdravím, tržby-hotovosť tak isto, ale mne dávajú zostavu s vyčíslením výdaja tovaru zo skladu na ktorej mám vyčíslené sumy pre zdrav.poisťovne...tie účtujem cez ID tiež tak isto ako ty...Faktúry pre poisťovne 311/315 a úhradu od poisťovne 221/311. Zostatok na 315 na konci roka bud nedanový 501, alebo ked je zostatok opačne, tak 648. Zatiaľ takto, ale ked bude od januára povinný kontrolný výkaz DPH bude sranda, lebo interné doklady tam nespomínajú...
ErikaDP
19.08.13,17:46
zdravím, tržby-hotovosť tak isto, ale mne dávajú zostavu s vyčíslením výdaja tovaru zo skladu na ktorej mám vyčíslené sumy pre zdrav.poisťovne...tie účtujem cez ID tiež tak isto ako ty...Faktúry pre poisťovne 311/315 a úhradu od poisťovne 221/311. Zostatok na 315 na konci roka bud nedanový 501, alebo ked je zostatok opačne, tak 648. Zatiaľ takto, ale ked bude od januára povinný kontrolný výkaz DPH bude sranda, lebo interné doklady tam nespomínajú...
Mam ten istý problém, neviem sparovať 315ku. Vznika to pravdepodobne tým, že keď poisťovňa neuzná niektoré recepty, k nim sa vystavuje dobropis a nasledne po vykonaní opravy sa tieto znuvu - ale už v inom mesiac opätovne uvadzaju na fakturu - zučtovaci doklad pre poisťovňu. T.j. teoreticky by to malo byť plus mínus na 315ke ale je to v rôznych obdobiach a nevieme vysledovať z čoho hje zostatok na 315ke. Ptoblém je podľa mňa v tom, že nevieme zinventarizova´t účet 315 a hlavne tento pohyb sa deje mimo obratov ERP - tým pádom tieto pohhyby nezachytíme v obratoch DPH .
JM1968
20.08.13,05:39
ináč zatiaľ tá 315 ani jednej daňovej kontrole nevadila....ale veľmi premýšľam, že poviem lekárnikom, aby od 1.1.14 pýtali od výrobcov softu rozpis dph k jednotlivým fa pre poisťovne a budem účtovať 311/604,343 a vrátené recepty 315
ErikaDP
20.08.13,06:29
ináč zatiaľ tá 315 ani jednej daňovej kontrole nevadila....ale veľmi premýšľam, že poviem lekárnikom, aby od 1.1.14 pýtali od výrobcov softu rozpis dph k jednotlivým fa pre poisťovne a budem účtovať 311/604,343 a vrátené recepty 315
Myslím že toto by nebolo správne: obrat pre účely DPH je zachytávaný na ERP. Zdaniteľné plnenie sa uskutočňuje voči tomu kto v lekárni liek prijíma ( a to nie je zdravotná poisťovňa- tá je len zučtovatelom uhrady zaň) ale prijemcom plnenia je občan ( väčšinou).Občan nie je zdaniteľná osoba, teda pre neho nie je potrebné vyhotovit danový doklad. Ale tovar v lekárni nakupuju aj zdaniteľné osoby ( napr firmy si kupia lekárničku, alebo lekári material do ambulancie a podobne. T.j. tam je daňovým dokladom blok z ERP. Alebo občan nakupi niečo iné ako lieky, doplnkový sortiment. Potom pri Tvojom navrhu - obrat DPH tahať z faktur pre poisťovne by vznikol chaos - časť DPH zihľadňovat z faktur pre poistovne a časť DPh z obratu ERP.

Preto si myslím, že pri vykazovaní obratu vždy treba vychádzať v lekárni s obratu ERP + faktúry za dodávky pre iných odberateľova ako pre zdravotné poisťovne + a tu je problém to čo neprejde cez ERP, lebo sa to na základe revízií poisťovní dobropisuje a nasledne časť znovu zúčtovava s poisťovňou.
Takže zúčtovacie dokaldy pre poisťovne podľa mňa nemôžu byˇdanovým dokladom, lebo jednak plnenie sa neuskutočnuje pre poisťovňu a jedna to žčo je na zúčtovacom doklade pre poistovnu už prešlo ERPčkou a DPH je vyčíslená v obrate ERP.

Skor by som povedala že je potrebne nejako rozpitvať, rozanalyzovať v lekarenskom softe, prečo su rozdiely - respektíve z čoho sa skladaju rozdiely medzi obratom ERP za daný mesiac a zúčtovacími dokaldmi pre poisťovne.

Možno niekto z poraďákov vie ako toto sledovať ?
JM1968
20.08.13,06:44
súhlasím, žiaľ obrat pre účely DPH na ERP je u mňa nižší ako moja zostava výdaj zo skladu podliehajúci dph, ktorý účtujem 315/604,343 a ktorý viac-menej sedí s vystavenými fa pre poisťovne...a je nižší aj ked prisčítam tovar, ktorý si kúpia firmy na faktúru, alebo iné zdravot.zariadenia....nikdy som nemala odvahu zaúčtovať nižšiu sumu z ERP :(, hoci aj ja tvrdím, že to by malo byť správne...ale už som vzdala zisťovanie prečo je to tak, nikdy som sa ničoho nedopátrala...takže preto rozmýšľam, že z nich vymačknúť rozpis dph z vystavených fa, asi pred 2-3 rokmi mi jedna auditorka povedala, že pozná lekárne, ktoré to tak rozbia stále, účtujú Pu aj Ju a prešlo im to kotrolami...poprípade, by som ten rozpis účtovala cez ID, ako doteraz zostavu výdaj zo skladu podliehajúci dph...fakt netuším čo bude
ErikaDP
20.08.13,06:52
súhlasím, žiaľ obrat pre účely DPH na ERP je u mňa nižší ako moja zostava výdaj zo skladu podliehajúci dph, ktorý účtujem 315/604,343 a ktorý viac-menej sedí s vystavenými fa pre poisťovne...a je nižší aj ked prisčítam tovar, ktorý si kúpia firmy na faktúru, alebo iné zdravot.zariadenia....nikdy som nemala odvahu zaúčtovať nižšiu sumu z ERP :(, hoci aj ja tvrdím, že to by malo byť správne...ale už som vzdala zisťovanie prečo je to tak, nikdy som sa ničoho nedopátrala...takže preto rozmýšľam, že z nich vymačknúť rozpis dph z vystavených fa, asi pred 2-3 rokmi mi jedna auditorka povedala, že pozná lekárne, ktoré to tak rozbia stále, účtujú Pu aj Ju a prešlo im to kotrolami...
Nejako sa to do toho sytemu skladoveho dostalo ... niekto to tam nahodil.... treba sa opýtať lekárnika kotrý to na PC spracováva, čo tam je nahodené. Ide o to, ten pohyb skladový je naplňaný jednak automaticky - to čo prebehne cez ERP a jednak ručne - , nahadzuju " vzadu" - tie opravy neuznaných receptov z minulých mesiacov, to už neprebieha cez ERP , t.j. vysvetlenie treba hľadať v spolupráci s osobou kotorá toto v lekárni nahadzuje .
JM1968
20.08.13,06:57
je ich 12...nikto nikdy nič nevie
ErikaDP
20.08.13,07:24
je ich 12...nikto nikdy nič nevie
BViem že sa nezisi kotrý konkretnte niečo nahodil do systému, ale treba zisťp celkový proncím: vo všeobecnosti, ked nahadzuju do PC "vzadu" - neviem to inak pomenova´t, t.j. mimo ERPčky, tak čo vlastne nahadzuju, ake druhy dokladov - či len tie opravy od poistiovní alebo aj niečo iné .... ?
JM1968
20.08.13,09:44
najspornejšie sú recepty ktoré prinesú z ústavov soc.starostlivosti...tieto recepty cez ERP nejdu, tj.vystaví sa pre ústav faktúra s doplatkami s rozpisom jednotlivých liekov, dph sa vyčísli na faktúre, ale čo uhrádza poisťovňa za tieto lieky nahadzajú "vzadu", čiže sa to objaví len na zostave výdaj zo skladu v kolonke Faktúry pre poisťovne s rozpisom dph....Teraz ma napadlo, že ako sa budú uvádzať exsnuté lieky, tam dph sa nevracia, ale pri exsnutom DS dph vraciam....Na tejto zostave som mala tieto údaje...Ja si myslím, že pre lekárne budú musieť niečo vymyslieť ohľadom tohoto kontrolného výkazu, ved napokon, poisťovne nie sú platcovia dph....
ErikaDP
20.08.13,10:01
najspornejšie sú recepty ktoré prinesú z ústavov soc.starostlivosti...tieto recepty cez ERP nejdu, tj.vystaví sa pre ústav faktúra s doplatkami s rozpisom jednotlivých liekov, dph sa vyčísli na faktúre, ale čo uhrádza poisťovňa za tieto lieky nahadzajú "vzadu", čiže sa to objaví len na zostave výdaj zo skladu v kolonke Faktúry pre poisťovne s rozpisom dph....Teraz ma napadlo, že ako sa budú uvádzať exsnuté lieky, tam dph sa nevracia, ale pri exsnutom DS dph vraciam....Na tejto zostave som mala tieto údaje...Ja si myslím, že pre lekárne budú musieť niečo vymyslieť ohľadom tohoto kontrolného výkazu, ved napokon, poisťovne nie sú platcovia dph....
No nie som si istá, ako to robia u nás- tie faktúry pre Ustavy soc. starostlivosti, lebo toho máme veľmi malo.
JM1968
20.08.13,10:29
no je rozdiel, či berie ústav pre seba voľnopredajné lieky, to je klasika ako ostatní nezdrav.odberatelia, alebo prídu s hrbou receptov svojich klientov a ja dostávam 20 stranové faktúry pre ústav-doplatky pacientov a ešte aj 0,17 poplatok za recept a úhrada poisťovne k nim je naakulumovaná medzi úhradami receptov z ERP....čiže ja som naozaj vďačná za tú zostavu výdaja zo skladu podliehajúci dph, zaúčtujem, neriešim rozdiely oproti ERP...zatiaľ....
ErikaDP
20.08.13,11:53
no je rozdiel, či berie ústav pre seba voľnopredajné lieky, to je klasika ako ostatní nezdrav.odberatelia, alebo prídu s hrbou receptov svojich klientov a ja dostávam 20 stranové faktúry pre ústav-doplatky pacientov a ešte aj 0,17 poplatok za recept a úhrada poisťovne k nim je naakulumovaná medzi úhradami receptov z ERP....čiže ja som naozaj vďačná za tú zostavu výdaja zo skladu podliehajúci dph, zaúčtujem, neriešim rozdiely oproti ERP...zatiaľ....
Fuha, tak to je asi guláš ... tie fatury za voľnopredaj su jasné, ale neviem : je oprávnené uvádzať na faktúre pre ústav lieky ktore su na recepte pre konkretneho pacienta ? Je mi jasné, že zamestanec ústavu zabezpečuje samotné vyzdvihnutie lieku v lekárni, ale odberatelom lieku je samotný pacient, t.j. ustav len poskytuje službu svojmu klientovi, ale neodoberá lieky. Preto by asi tieto lieky na recepty nemali byť na faktúre pre ústav.
JM1968
20.08.13,13:57
myslím, že to majú ústavy ošetrené, ved tí ľudia si neprídu s receptom, dokonca oni za lieky lekárni ani neplatia, ústav uhradí fa na účet...správne hovoríš guláš, zaujímalo by ma, ako to účtujú kolegovia, pekný deň
ErikaDP
20.08.13,16:15
myslím, že to majú ústavy ošetrené, ved tí ľudia si neprídu s receptom, dokonca oni za lieky lekárni ani neplatia, ústav uhradí fa na účet...správne hovoríš guláš, zaujímalo by ma, ako to účtujú kolegovia, pekný deň
Neviem či je rozdiel Ustav socilnej starostlivosti a Domov dochodcov, ale utvrdila som sa u nás: lekáreň nemôže faktrurovať Domovu lieky vydané na recept. Platí čo som napísala vyššie: recepte je na konkretneho klienta domova dochodcov, v lekárni sa to zúčttuje cez ERP ako bežný predaj pacientovi, uhrada doplatku sa uhradí v hotovosti v lekárni. T.j. funguje to ako aku u ostatných zákazníkov v lekárni, len s tým rozdielom že prevzatie lieku , uhradenioe vykoná fyzicky nie samotný pacient ale niekto z toho Domova - ten zamestnanec z domova je len akýsi sprostrekovateľ medz pacientom a lekarňou. T.j. lieky na recept nekupuje Domov dôchodcov, preto tieto lieky na recept nie je možne fakturovať Domovu, no a tým sa dostavame na začiatok našej debaty: prečo su take veľke rozdiely na 315 oproti ERP : keby to u Vás učtovali cez ERP, tak ten rozdiel na 315 ( lieky nahadzované do skladoveho softu mimo režimu ERP by bol menší a ak si dobre myslím mal by sa skladať len z tých revízií receptov poisťovňami. Ale to ako som pýsla na začiatku dnešnej debaty ani ja nejako neviem dosledovať ....
JM1968
12.09.13,16:42
[QUOTE="ErikaDP"][QUOTE="JM1968"]píšeš :...v lekárni sa to zúčttuje cez ERP ako bežný predaj pacientovi, uhrada doplatku sa uhradí v hotovosti v lekárni...
No, tu sa v hotovosti nič nehradí:(
ErikaDP
12.09.13,16:58
JM1968 Nerozumiem: akože nič nehradía v hotovosti ? Lekareň to dáva zadarmo ? T.j. doplatok za liek nik a nikdy lekárni neuhradí ? Predpokladám že je to tak, že na základe tej nesprávnej fakturácie Domovu to lekárni uhradí Domov a nasledne si to Domov vyinkasuje vrámci vnutorného zúčtovania od svojich klientov ( zrejme maju jklienti v domove nejaky svoje účty ( peniaze uložené v depozite v domove a z tých im domov zabezpečuje uhradu ich výdavkov. T.j. zas sa vrátim k tomu: Domov nemôže nakupovať lieky na recept , ak sa pozrieš na jednotlive recepty kotto je tam ako pacient pnapísaný ? Určite konkretný obyvateľ domova. Nie je pacientom Domov. Recept znie na pacienta a preto nie je možne jeho uhradu fakturovať Domovu
JM1968
13.09.13,19:02
no presne tak to robia, doplatok na lieky sa fakturuje ústavu, cca 15stránková fa s rozpisom jednotlivých liekov...ja recepty nevidím, ale iste sú na jednotlivých pacientov, ale kedže oni v hotovosti neplatia, tak to lekáren neeviduje cez ERP....ja neriešim prečo to takto robia, asi by ten ústav nebol ochotný priniesť s receptami hotovosť
Dada89
23.09.13,08:11
Gejza H mala by som záujem o podrobnú analýzu a metodiku účtovania v lekárni, ak môžeš, tak mi prosím napíš. Ďakujem za ochotu.
JM1968
21.10.13,09:24
zdravím, tržby-hotovosť tak isto, ale mne dávajú zostavu s vyčíslením výdaja tovaru zo skladu na ktorej mám vyčíslené sumy pre zdrav.poisťovne...tie účtujem cez ID tiež tak isto ako ty...Faktúry pre poisťovne 311/315 a úhradu od poisťovne 221/311. Zostatok na 315 na konci roka bud nedanový 501, alebo ked je zostatok opačne, tak 648. Zatiaľ takto, ale ked bude od januára povinný kontrolný výkaz DPH bude sranda, lebo interné doklady tam nespomínajú...
dnes pozerám na schválený vzor kontrolného výkazu dph a asi to budem dávať do kolonky D.2-údaje o dodaní tovarov a služieb, ktoré sa neevidujú elektronickou reg.pokladnicou...má to logiku, ved faktúry pre poisťovne sú bez dph
Centík
08.11.13,11:01
Z tejto diskusie som trochu zmetená. Píšete, ak som správne pochopila, že fa pre zdrav.poisťovne účtujete cez úč.311/315 bez účtu 343-nepodliehajú DPH a obrat pre lekárne ako aj DPH na výstupe tvorí iba tržba cez ERP a fa pre iných odberateľov? Nejak mi to nesedí, veď potom lekárne by museli byť hlboko stratové a museli by mať neustály NO z hľadiska DPH.
ErikaDP
08.11.13,11:09
Z tejto diskusie som trochu zmetená. Píšete, ak som správne pochopila, že fa pre zdrav.poisťovne účtujete cez úč.311/315 bez účtu 343-nepodliehajú DPH a obrat pre lekárne ako aj DPH na výstupe tvorí iba tržba cez ERP a fa pre iných odberateľov? Nejak mi to nesedí, veď potom lekárne by museli byť hlboko stratové a museli by mať neustály NO z hľadiska DPH.
POZOR, lekaŕenský software je nastavený trochu inak ako v bežných maloobchodoch - musiš si pozriet pasky uzavierok z ERP v lekárni. ERP v lekárni zazanamená celý obrat lekárne t.j. zahrnie okrem hotovostných uhrad aj výdaj liekov na recepty ktoré budu hradit na zaklade tých zúčtovacích dokladov poistovne. T.j. OBRRAT ERP lekárne zahňa: tržbu a DPH za hotové ale aj bezhotovostný výdaj pacientom na recepty. Pri učtovaní a potom takato uzavierka ERP musi zaučtovat na dva krát ( časť ako hotovost na 211 ku a čast cez interný doklad, ale to tu v teme najdeš v starších príspevkoch.
Centík
08.11.13,11:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale v "mojej" lekárni je software nastavený tak, že tržba cez ERP je iba príjem v hotovosti a pre ZP sa normálne vystavuje faktúra aj s DPH. Pokiaľ spočítam tieto dve položky sedia mi aj výstupné zostavy ponúknuté softwarom pre rekapituláci tržby v hotovosti, celkovej daňovej povinnosti a obratu. Je to iba o software?
ErikaDP
08.11.13,16:25
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale v "mojej" lekárni je software nastavený tak, že tržba cez ERP je iba príjem v hotovosti a pre ZP sa normálne vystavuje faktúra aj s DPH. Pokiaľ spočítam tieto dve položky sedia mi aj výstupné zostavy ponúknuté softwarom pre rekapituláci tržby v hotovosti, celkovej daňovej povinnosti a obratu. Je to iba o software?
Prever si či je software dobre nastavený, ja som prišla do styku s dvomi rôznymi lekarenskými softami a v oboch to programovo bolo nastavené tak ako píšem . Podľa môjho názoru je to urobene tak preto, lebo: Daňový doklad k DPH na výstupe má byť smerovaný voči príjemcovi plnenia. No a tým NIE JE zdravotná poistovna, ta je len tým kot vykoná uhradu. Príjemcom plnenia je pacient v lekárni. No a to je občan ktorý nie je zdaniteľnou osobou, pre neo nie je potebné vyhotovit daňový doklad ( za lieky na recept podané pri vydaji bezhotovostne. Takže vystavenie daňového dokladu s DPH zdravotnej poistovni nieje preto správne ...
dubacik
30.01.14,12:51
dnes pozerám na schválený vzor kontrolného výkazu dph a asi to budem dávať do kolonky D.2-údaje o dodaní tovarov a služieb, ktoré sa neevidujú elektronickou reg.pokladnicou...má to logiku, ved faktúry pre poisťovne sú bez dph


Ja skôr rozmýšlam, či faktúry na poisťovne by vôbec mali byť uvedené v KV. Veď je to bez DPH. Ani neviem, ako by to v kolonke D2 bolo uvedené, lebo tam ani nie je stĺpec bez dane - počíta len so základnou a zníženou sadzbou DPH.
Rozalka
30.01.14,13:04
dnes pozerám na schválený vzor kontrolného výkazu dph a asi to budem dávať do kolonky D.2-údaje o dodaní tovarov a služieb, ktoré sa neevidujú elektronickou reg.pokladnicou...má to logiku, ved faktúry pre poisťovne sú bez dph


Ja skôr rozmýšlam, či faktúry na poisťovne by vôbec mali byť uvedené v KV. Veď je to bez DPH. Ani neviem, ako by to v kolonke D2 bolo uvedené, lebo tam ani nie je stĺpec bez dane - počíta len so základnou a zníženou sadzbou DPH.
Uvažuješ správne, centíkov soft nie je nastavený dobre.
Dodanie lieku pacientovi je to, čo vstupuje do KV. Časť lieku hradí pacient, zvyšok ZP, ale základ dane a daň sa vyčísli v deň dodania a to je deň, kedy si pacient prevzal liek.
JM1968
31.01.14,10:04
tržby povinne evidované cez ERP do D1-čiže to čo hradí pacient, tržby,ktoré nie sú povinne evidované cez ERP do D2- to čo prepláca poisťovňa ale cez interný doklad-nie faktúra sa tam zadáva, zostávam pri tomto...myslím,že je to pre FS len informatívne, veď poisťovne predsa nepýtajú späť DPH od štátu, takže ide len o to, aby sa príliš nerozchádzalo daňové priznanie s KV

Momentálne by ma skôr zaujímalo kam s dobropismi pre poisťovne....asi nikam, keď ani faktúry sa do KV nezadávajú...
dubacik
31.01.14,13:28
Ja by som to s KV videl takto:

A1) Faktury vyhotovene - na odberatelov platcov DPH, nie na poistovne - tie do KV nejdu vobec
B2) Faktury prijate od dodavatelov
B3) Prijata zjednodusena fa - napr. blocky z nakupov cez ERP
C1) Dobropis vydany par. 25 ods.1-3 - nie opravny doklad na poistovne, ten nejde do KV
C2) Dobropis prijaty par.53 - od dodavatelov za vrateny tovar
D1) Trzby ERP - trzby vsetky - od obyvatelstva spolu s poistovnami
D2) Vydana fa na nezdanenu osobu, dobropis na nezdanenu osobu

Ak mate niekto iny nazor, prosim vas, opravte ma.
JM1968
05.02.14,12:44
Ja by som to s KV videl takto:

A1) Faktury vyhotovene - na odberatelov platcov DPH, nie na poistovne - tie do KV nejdu vobec DETTO
B2) Faktury prijate od odberatelov DETTO ak myslíš od dodávateľov
B3) Prijata zjednodusena fa - napr. blocky z nakupov cez ERP DETTO
C1) Dobropis vydany par. 25 ods.1-3 - nie opravny doklad na poistovne, ten nejde do KV DETTO
C2) Dobropis prijaty par.53 - od dodavatelov za vrateny tovar DETTO
D1) Trzby ERP - trzby vsetky - od obyvatelstva spolu s poistovnami, ERP neeviduje povinne tržbu od poisťovne, JA D2, od obyvateľstva DETTO
D2) Vydana fa na nezdanenu osobu, dobropis na nezdanenu osobu DETTO, ja aj stravenky zamestnancov-nie jed.kupony

Ak mate niekto iny nazor, prosim vas, opravte ma.
v texte môj názor, tiež som prístupná inému názoru
dubacik
06.02.14,11:51
B2) Samozrejme, od dodavatelov, moja hlava dubova. Uz som to opravil.

Co sa tyka D1), moj lekarensky soft (WINLSS) na konci uzavierky vyhodi udaj o suhrnnom zaklade DPH a suhrnnej DPH. Myslim, ze tento by mal byt uvedeny v D1, lebo oddiel D2 ma nazov: Udaje o dodani tov. a sl., ktore sa neeviduju ERP.
Richard
06.02.14,11:57
Zadávajte prosím otázky samostatne, pridal som rubriku lekáreň www.porada.sk/lekaren kde mozete zdruzovat otázky ohľadne prevádzkovania lekárne, účtovné aj iné.
Ak chcete môžem zriadiť aj rubriku pre špecializované software tak ako tu máme pre bežné účtovné softvéry.
JM1968
07.02.14,08:18
Kedže toto nie je nová otázka do rubriky, dokončím ešte tu pre dubácika :

no však, tržby pre poisťovne sa neevidujú ERP...to že na denných uz. dole, pod znakom MF je zatiaľ rozpis ceny vydaného lieku v plnej výške, nie je evidencia z ERP, ale údaje tam ťahá soft, ktorý lekáreň používa na sprac.receptov. Náš servisák hovoril, že sa to bude musieť zrušiť, po novom môže byť na páske z ERP, len to, čo sa povinne eviduje-čiže hotovosť, tržba pre poisťovnu nie je hotovosť...preto sa ja prikláňam k D2.
dubacik
11.02.14,07:51
Pre JM1968:

Problem je ale v tom, ze lekarne su odlisne od ostatnych beznych prevadzok.
Vsetci sa zhodli na tom (a pokial viem aj metodicke usmernenie DRSR hovori to iste), ze den zdanitelneho plnenia pre DPH je den dodania tovaru - a to je v nasom pripade vtedy, ked pacient prevezme liek. Nan je aj orientovana cela DPH, teda DPH sa odvadza na zaklade uzavierky ERP, kde by mala byt vycislena aj celkova DPH. Bohuzial sa musime prisposobit. Aj mne by viac vyhovovalo odviest DPH zvlast z doplatkov a zvlast z faktur pre poistovne, lebo je to pre mna logickejsie a aj v mojom uctovnom SW lepsie zauctovatelne. Ale fa pre poistovne nesmie byt danovym dokladu pre DPH. Ono teoreticky by to malo byt ciselne jedno a to iste a vysledna suma DPH na priznani by mala byt rovnaka, ale prave na kontrolnom vykaze to vyskoci a moze upozornit danovy urad na nejake nezrovnalosti v uctovnictve.
Bohuzial, z hladiska DPH je uctovnictvo lekarne (a samozrejme aj vydajne ZP) velmi komplikovane a nikto z vyssich to nema zaujem riesit, lebo ho to vobec netrapi. A pritom by stacilo malicko zmenit v zakone o DPH zopar slov alebo riadkov.
JM1968
12.02.14,08:02
Pre JM1968:

Problem je ale v tom, ze lekarne su odlisne od ostatnych beznych prevadzok.
Vsetci sa zhodli na tom (a pokial viem aj metodicke usmernenie DRSR hovori to iste), ze den zdanitelneho plnenia pre DPH je den dodania tovaru - a to je v nasom pripade vtedy, ked pacient prevezme liek. Nan je aj orientovana cela DPH, teda DPH sa odvadza na zaklade uzavierky ERP, kde by mala byt vycislena aj celkova DPH. Bohuzial sa musime prisposobit. Aj mne by viac vyhovovalo odviest DPH zvlast z doplatkov a zvlast z faktur pre poistovne, lebo je to pre mna logickejsie a aj v mojom uctovnom SW lepsie zauctovatelne. Ale fa pre poistovne nesmie byt danovym dokladu pre DPH. Ono teoreticky by to malo byt ciselne jedno a to iste a vysledna suma DPH na priznani by mala byt rovnaka, ale prave na kontrolnom vykaze to vyskoci a moze upozornit danovy urad na nejake nezrovnalosti v uctovnictve.
Bohuzial, z hladiska DPH je uctovnictvo lekarne (a samozrejme aj vydajne ZP) velmi komplikovane a nikto z vyssich to nema zaujem riesit, lebo ho to vobec netrapi. A pritom by stacilo malicko zmenit v zakone o DPH zopar slov alebo riadkov.
Na 100% súhlasím, celé to komplikuje skutočnosť, že na fa pre ZP nemá byť dph....preto odjakživa odvádzam dph z výstupných dokladov softu lekárne-zostava sa volá Výdaj zo skladu podliehajúci DPH, cez ID, zápisom 315/604,343, toto budem robiť aj nadalej, a do KV myslím, že D2
invest
13.02.14,09:20
V prípade, ak je lekáreň povinná viesť tržby cez ERP (elektronickú registračnú pokladnicu), potom údaje uvádza v časti D1. Ak nie je povinná evidovať tržby prostredníctvom ERP, potom, údaje uvádza v časti D2.
Kontaktné centrum podpory

Finančné riaditeľstvo SR



Z tohto mi vyplýva, že úhrada od obyvateľov - doklad ERP = D1

a faktúry poisťoňiam /výkaz na konci mesiaca/ = D2
Sandrik
18.02.14,09:43
Mna na podpore FS prepojili na metodika a ten povedal ze vsetky obraty na ERP do D1 nakolko dochadza k dodaniu vtedy ked je liek vydany. Faktury na poistovne nie su dokladom pre uctovnie DPH. Ale netusim ako to dostanem do MRP...
dubacik
19.02.14,07:50
Pre Sandrika:

Ja mam tiez MRP - DOS verzia a faktury pre poistovne (vratane dobropisov) som oznacil ako neovplyvnujuce DPH. Navyse poistovna nema IC DPH. Mozno preto mi to MRP ani nezahrnul do KV. Neviem ako, ale ani sa mi neobjavili v KV.
ivako
21.02.14,12:38
Mne dnes prišla takáto odpoved z finančnej správy
.Dobrý deň,

Tržby za lieky od pacientov evidované ERP do časti D.1, rozdiel medzi sumou získanou od pacienta za predaný liek a skutočnou cenou lieku do časti D.2 KV.
Faktúry voči zdravotným poisťovniam sa neuvádzajú v KV.