evuša
09.09.04,19:39
Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
elPi
09.09.04,18:45
Máme podobný problém.

Jedinou možnosťou je celú situáciu podrobnr rozobrať s dodávateľom softvéru pre lekáreň a prinútiť ich aby v urobili výstupy použiteľné pre potreby zákona o DPH a aj pre správne účtovanie príjmov a pohľadávok.

Lekárnici sami ako odborníci na inú problematiku nie sú všetci schopní podrobne a presne kvantifikovať a preniesť požiadavky účtovníkov na tvorcov softvéru na zabezpečenie správnych podkladov pre ich prácu.

Veľa úspechov.:o

Ak niečo budeme mať dám vedieť.;)
Zuzka
10.09.04,08:08
Ja som robila prvé daňové priznanie za mesiac júl. Horkoťažko som zistila, čo s tým mám robiť. Lekárene vo väčšine používajú program firmy NRSYS. Ja účtujem lekáreň v PU ale možno Ti to pomôže. Na páske z mesačnej uzávierky sú "Súhrnné obraty" za celý mesiac, rozpísané :
- mes. obrat O %: - za recepty včetne pokladne
- mes. obrat 19 %: - za lieky včetne pokladne
- - z toho DPH 19 %: - suma DPH včetne pokladne
treba očistiť tržby od pokladne, tá je uvedená hore na páske, takisto aj očistiť o DPH, aby si 2x nepriznávala DPH. Musíš si vypočítať základ dane (od obratu odpočítať DPH). Ja som to účtovala cez interný doklad. Faktúry do poisťovne sú včetne DPH, je tam vyčíslený počet receptov (bez sumy), ktoré nie sú pre účely DPH. Keď som si to všetko prepočítala, tak mi nakoniec nesedela suma s DPH vypočítaná zo súhrnného obratu z reg. pokladne a suma vyfakturované pre zdravotné poisťovne! Čo s rozdielom, to zatiaľ neviem, jednoducho to nechápem, pretože to majú všetko zosieťované a malo by to sedieť.
Zdravotné poisťovne po skontrolovaní posielajú protokoly, kde sa vyčísľujú rozdiely (poistenci, ktorí tam nepatria, alebo je nesprávne uvedená diagnóza ap.) a na tieto rozdiely potom lekáreň vystavuje dobropis. Sama neviem, čo bude tento mesiac, ako sa mi to bude vyrovnávať. Zdravotné poisťovne po skontrolovaní nakoniec vyfakturujú tých nešťastných 15,- Sk, je to pre Teba náklad. Faktúry sa čiastočne potom vzájomne započítavajú o túto čiastku a poisťovňa doplatí rozdiel. No je v tom riadny guláš, v JU podľa mňa je to ešte komplikovanješie. Súhlsím s eLPi, že software je nedokonalý a lekárnici tomu rozumejú asi tak ako mi liekom. Nebudem Ti motať hlavu s tým, že by sa mala počítať vlastne koeficientom, pretože tých 20,- Sk je oslobodených od DPH. Ale vraj sa tým nemáme zapodievať, po zaokrúhlení to je 1,0. Ja počítam aj ten, pretože s.r.o. vlastní jednu ambulanciu, takže to mám ešte o to komplikovanejšie. Ak by som zistila nejaké bližšie informácie, napíšem.
Prajem pekný deň.
GejzaH
13.09.04,19:13
Som autorom softveru pre lekárne a zároveň aj dodávateľom účtovného softveru od tretej firmy, takže v uplynulých mesiacoch som tohto problému mal plnú hlavu. Našťastie lekárne, ktoré používajú môj softvér, účtujú aj na účtovníctve, ktorý dodávam. Oboznámil som sa aj s riešením fy. Aposoft, ktoré sa mi zdalo polovičaté.Nedá sa z toho jednoducho účtovať, sú potrebné všelijaké prepočty. Neviem ako vyriešil daný problém NRSYS, ako ďalší významný dodávateľ softveru pre lekárne. Mne sa podarilo protichodné požiadavky zákona o DPH a o zdravotnom poistení vyriešiť. Bola to práca a štúdium zákonov na niekoľko mesiacov. Teraz mám vo svojom lekárenskom systéme všetky výstupy upravené takým spôsobom, že dáva potrebné podklady pre účtovníčku tak, aby s tým mala čo najmenej práce. Mimochodom účtovaním lekárni sa zaoberám 10 rokov a som presvedčený, že účtovanie lekárne v JÚ je dlhodobo pre lekárníka (ale aj pre účtovníka) nevýhodné.
Ak máte záujem o podrobnú analýzu problému a metodiku účtovania, dajte mi vedieť.

V uvedených príspevkoch ste dokonca na niektoré aspekty lekárenskej praxe aj zabudli. Veľmi zaujímavý je napr. prípad, keď lekáreň dodáva lieky predpísané na recept pre pacientov ústavov sociálnych starostlivostí. Viem, že tento okruh napr. Aposoft vôbec nerieši. Dávajte pozor, ak takýto prípad máte! Môže to byť napr. jedna z príčin, prečo nesedí súčet z reg. pokladne s kontrolným výpočtom, ako píše Zuzka.
Zuzka
13.09.04,20:53
Ja by som mala záujem o podrobnú analýzu a metodiku účtovania v lekárni, ak môžeš, tak mi prosím napíš. Ďakujem za ochotu.
evuša
14.09.04,18:21
Mňa by to tie zaujímalo, či sa to zhoduje s tým, čo som vymyslela ja, lebo tu sa pomaly nedá nič iné robyť len vymýšľať. Tak teda:

Najprv zúčtujeme príjem za recepty:
celkovú tržbu za recepty podelíme 20 a vynásobíme 5 tým dostamene sumu za recepty, ktorú dáme do príjmov ovplyvňujúcich základ dane /to je tých 5 korún, ktoré si necháva lekáreň/ Zvyšnú sumu zaúčtujeme na výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Tržba za lieky v mesačnej uzávierke z registračnej pokladne sa skladá z dvoch častí - je tam tržby v hotovosi a tržba celkom, spolu s vystavenými faktúrami.
Celkovú tržbu ktorá obsahuje aj tržbu s faktúrami očistíme od tržby v hotovosti.
Tržbu v hotovosti zaúčtujeme v peňažnom denníku ako príjmy ovplyvňujúce základ dane. Očistenú tržbu za faktúry zaevidujeme len v knihe DPH. Pohľadávku zaúčtujeme do knihy pohľadávok bez DPH. Pozor na program, ak zapisuje pohľadávky do knihy DPH musíte tieho z knihy DPH zmazať, aby Vám neovplyvňovali uskutočnené plnenia bez dane. Doporučujem Vám z danej pohľadávky niekde vyčísliť DPH - napr. do pomocnej evidencie. Pri úhrade pohľadávky si zúčtujete cenu za lieky na tržby ovplyvňujúce základ dane a DPH na účel DPH. Tých nešťastných 15 korún ,ktoré si vyúčtuje zdravotná poisťovňa budete musieť previesť z výdavkov neovplyvňujúcich základ dane prostrednítvom uzávierkových oprerácií t.j. v jednoduchom účtovníctve účet cez ktorý účtujete uzávierkové operácie, z výdavkov neovplyvňujúcich základ dane na tržby za lieky, nakoľko nám zdravotná poisťovňa práve o túto sumu bude krátiť platbu za lieky. To je asi tak všetko. Ak má niekto iný názor, prosím napíšte ho, ale mne to dáva logiku a myslím, že takýmto účtovaním by sme nič nemali pokaziť. Ináč Vás ešte upozorňujem, že firma NRSYS bude robiť úpravu programu v lekárňach - na mesačnej uzávierke bude uvedený v súlade so zákonom o DPH základ dane a údajne už na budúci mesiac sa môžeme tešiť, že všetky výstupy budú sedieť. Prajem príjemný deň!
GejzaH
14.09.04,21:18
Mňa by to tie zaujímalo, či sa to zhoduje s tým, čo som vymyslela ja, lebo tu sa pomaly nedá nič iné robyť len vymýšľať. Tak teda:

Najprv zúčtujeme príjem za recepty:
celkovú tržbu za recepty podelíme 20 a vynásobíme 5 tým dostamene sumu za recepty, ktorú dáme do príjmov ovplyvňujúcich základ dane /to je tých 5 korún, ktoré si necháva lekáreň/ Zvyšnú sumu zaúčtujeme na výdavky neovplyvňujúce základ dane.Tu je prvá nepresnosť! Situácia je taká, že sa 20 Sk nepripláca na každý recept. O tom vám povie bližšie informácie váš lekárník.


Tržba za lieky v mesačnej uzávierke z registračnej pokladne sa skladá z dvoch častí - je tam tržby v hotovosi a tržba celkom, spolu s vystavenými faktúrami.
Celkovú tržbu ktorá obsahuje aj tržbu s faktúrami očistíme od tržby v hotovosti.A to ste zistili odkiaľ? V registračnej pokladni by nemalo byť nič iné, než tržba v hotovosti. A tá sa skladá z doplatku na recepty, z poplatkov na recept (20 Sk) a z predaja volnopredajných liekov a doplnkového sortimentu. Otázkou zostáva, čo si rozumieme pod pojmomVystavená faktúra? Tá totiž môže byť aj trojakého (minimálne dvojakého) druhu. Konzultujte s vašim lekárnikom.

O ostatných náležitostich riešenia v jednoduchom účtovníctve sa neviem vyjadriť, pretože lekárne už 10 rokov zásadne účtujeme v podvojnom účtovníctve. Tie vzťahy medzi odberateľmi, lekárňou a zdravotnými poisťovňami sú totiž tak spletité, že v JÚ ich jednoducho nie je možné poriadne vysledovať. A má to aj nemilý dopad na výšku daňového základu v neprospech JÚ. To mi vysvetlila jedna pani, ktorá už 30 rokov účtuje lekárne. NAjprv som tomu nechcel veriť, ale potom som zistil, že má pravdu. Ale to je iná história...


Ešte raz len odporúčam: lekáreň účtovať v podvojnom účtovníctve!!!
evuša
15.09.04,17:44
Lekáreň, ktorá má v registračnej pokladni nainštalovaný program firmy NRSYS vykazuje v mesačnej uzávierke skutočné tržby v hotovosti rozdelené na platby oslobodené od dane, to sú platby za recepty a tržby v hotovosti s daňou, tie obsahujú plne a čiastočne hradené lieky. V spodnej časti uzávierky je uvedený celkový obrat pokladne a tu je aj vyúčtovaná celková cena za vydané lieky a DPH teda aj za tie, za ktoré pacient neplatí nič, nakoľko aj z týchto liekov lekáreň musí odviesť DPH. Ak spočítam sumu liekov, ktoré ktoré lekáreň vydala a následne faktúruje poisťovni a tržbu za lieky ktoré si či už čiastočne alebo úplne hradí pacient tak to sedí. Zároveň mi aj tržba za recepty podelená 20 dáva počet kusov, ktoré lekáreň uvádza na faktúre pre poisťovňu ako recepty hradené pacientom. Recepty, za ktoré pacient neplatí 20 korunový poplatok sú uvedené zvlášť. Fakt je ten, že pacient platí buď 20 korún alebo nič takže ten výpočet sedí. Skúste sa pozrieť na program firmy NRSYS a zistíte, že mám pravdu. Preto to, čo som uviedla platí len pre lekárne, ktoré účtujú v programe NRSYS. Iné programy nepoznám, takže sa k nim nemôžem vyjadrovať.A čo sa týka podvojného účtovníctva tak tiež by som radšej účtovala lekáreň v podvojnom účtovnítve ale momentálne ich nemôžem dať do podvojného účtovníctva, nakoľko majú veľmi veľa neuhradených pohľadávok, málo záväzkov a dosť vysoké zásoby takže to by som ich dostala do vysokého zisku. Nie je všetko jednoduché!
GejzaH
16.09.04,17:46
Teraz už to vidím v inom v svetle. Bohužiaľ nemám možnosť sa pozrieť na uvedený program, u nás skoro v celom okrese beží Aposoft alebo moje riešenie (aspoň z tých, ktoré poznám). Robím konzultácie prí účtovaní siedmych lekární, ale človek sa vždy niečo nové naučí.
V tvojom predchádzajúcom príspevku to nebolo jednoznačne napísané. Aj tak niektoré veci mi nejdú do hlavy:

V spodnej časti uzávierky je uvedený celkový obrat pokladne a tu je aj vyúčtovaná celková cena za vydané lieky a DPH teda aj za tie, za ktoré pacient neplatí nič, nakoľko aj z týchto liekov lekáreň musí odviesť DPH.Fiškálny modul nemôže dávať tzv.fiškálne informácie o tržbách, ktoré cez neho neprejdú (úhrada poisťovne za lieky). Pravdepodobne sú to len nefiškálne informácie, ktoré sa vytlačia priamo z programu po oficiálnej mesačnej uzávierke pokladne. Je to tak? Asi tak isto je to aj s počtom receptov.

A čo sa týka podvojného účtovníctva tak tiež by som radšej účtovala lekáreň v podvojnom účtovnítve ale momentálne ich nemôžem dať do podvojného účtovníctva...Takže teraz je veľká radosť u nich, že parlament zrušil ustanovenie, podľa ktorého by mali od budúcho roku účtovať podvojne...:-)
Úprimne povedané nezávidím ti túto prácu, však s lekárňou je čo robiť aj v podvojnom účtovníctve. Prajem ti veľa úspechov aj s DPH v JÚ.
Ala
18.10.04,12:53
Až teraz som otvorila túto stránku a priklaňám sa k Evuše. Podľa môjho názoru a lekáreň učtujem už vyše 10 rokov, že vždy lepšie JU, pretože PU by ich položilo na kolena, to sa týka napr. aj autodopravy. A ešte jedná pripomienka, z pozície účtovníka je vždy lepšie učtovať JU ako PU. Ja rozprávam, že v PU jednú faktúru musím zobrať do ruky aspoň 4x, aby bola zaúčtovaná a nemusela som sa k nej vracať, čo v JU ju zoberiem 1x nahodím do pohľadávok a uložím do šanona.
Bola som nesmierne rada, že naším zakonodarcom bol osvietený rozum. Hurá...
Zuzka
18.10.04,17:43
Ala, je to vec názoru. Ja účtujem lekáreň v PU už niekoľko rokov a musím povedať, že by som dopriala každému podniakteľovi mať také hospodárske výsledky o akých účtujem v tejto lekárni. Táto lekáreň na kolenách nikdy nebola, no aby som to nezakríkla, dúfam, že ani nebude.
GejzaH
20.10.04,16:00
Neviem, či to je len náhoda, ale nepoznám žiadneho lekárnika, ktorý by hladoval a pritom všetci účtujú v PU. Chcel by som mať také hospodárske výsledky ako vykazujú oni :-)

To Ala:
Prečo musíš mať jednu faktúru 4x v ruke v PU? To je potom chyba niekde inde, nie v principe účtovania. Keď máš riadny soft, tak nahráš faktúru do evidencie faktúr, tá sa automaticky zaúčtuje a dostane sa do DPH. Následne príde platba, tá sa pripáruje k faktúre a je vymalováno. Celú tú dobu faktúru môžeš sušiť v šanóne. A

A je tu ešte jeden dôležitý faktor: v JU nemáš žiadnu časovú súvislosť medzi príjmami a výdavkami pri tých oneskorených platbách od poisťovní to nemusí byť vždy výhodné z daňového hľadiska.
Zuzana68
20.10.04,17:48
Gejza,ak by si mi mohol poslať analýzu lekární vcelku by mi to pomohlo mám síce iba jednu , ale dáva mi zabrať, hlavne magistra. Dík Zuzana
M3G
20.10.04,18:20
Podvojné účtovníctvo je vždy dobré, keď odberatelia(poisťovne) platia načas.


Neviem, či si pamätáte na jeden rok, tuším 1999 alebo 2000, keď všetci lekárnici už mali výsledky zhruba spočítané a vyčíslené dane, ktoré budu musieť zaplatiť, keď tu zrazu im zaplatila 30.12.(a to takmer každému) zdravotná poisťovňa veľkú sumu. U nás to bolo cca 3milióny. Ale keďže účtujeme v podvojnom účtovníctve, nebol problém. Ale viacerí lekárnici nadávali. Vtedy bolo dobré podvojné účtovníctvo, ale v tejto dobe osobne si myslím, že je lepšie jednoduché. Aspoň pre väčšinu klientov jednoduché - aj keď odberatelia neplatia, nemusíte aspoň nič zdaňovať.

Čo sa týka toho koeficientu, ktorý Vám vyšiel 1, môžete sem napísať ako ste na to prišli, lebo nejako mi to nesedí...
Martas
21.02.05,14:31
Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť, či je niekde školenie na účtovanie v lekárni? Začínam účtovať lekáreň prvý rok a pár vecí mi je nejasných. Ďakujem. Prosím pomožte niekto!
Martas
21.02.05,14:49
Pomóóóóóóóóc!!!!!!!!!!!
Zuzka
21.02.05,14:58
Popíš nejasné veci, takto ťažko odpovedať.
Martas
21.02.05,15:01
Prosím, môžte mi aspoň ako mám vyriešiť účtovanie vydaných faktúr do poisťovní, keďže na nich nie je vyčíslená DPH? Účtujem v JÚ. Prosím, poraďte aspoň niečo čo Vás napadne. Z tohoto účtovania v lekárni ma už bolí hlava a nikde neviem nájsť žiadne školenie alebo aspoň nejaké informácie. ďaujem.
Martas
21.02.05,15:08
Ide mi hlavne o DPH z predaných liekov. DPH zoberiem zo súhrnného obratu z pokladničnej pásky. A potom ako zaúčtujem príjem pohladávky z poisťovne? Keďže na FA do poisťovne nie je vyčíslená DPH, mám si ju vyčísliť a pri úhrlade túto čiastku DPH dať ako nezdanitelný príjem? Lebo táto DPH už bola odvedená z pokladničnej pásky!? Rozumiem tomu dobre?
Zuzka
21.02.05,15:47
Ja účtujem lekáreň PU, ktorá má reg. pásku firmy NRSYS, aby nám to bolo jasné.
DPH sa odvádza iba z reg. pásky, a tú treba rozúčtovať. Súhrnný obrat obsahuje aj pokladničnú hotovosť + DPH a príjem + DPH, ktorý sa fakturuje poisťovniam. Podľa mňa by si mala všetko účtovať interným dokladom. Nezbaudni na platby za recepty á 20,-, tie sú bez dane. Tieto tiež treba ošetriť 15,- patrí poisťovni, na tú pošlú faktúru a 5,- je pre lekáreň.
Faktúry do poisťovní sú bez DPH, nakoľko DPH sa vzťahuje pri predaji na pacienta, poisťovne iba doplácajú rozdiel. V JU to je podľa mňa dosť komplikované, ako to všetko rozúčtovať, pretože príjem v JU je iba ten, ktorý je zaplatený.
Neviem, či Ti to pomôže, ak potrebuješ ešte niečo viac, tak napíš, príp. pošli SS.
Martas
21.02.05,15:53
Ďakujem. S 20,- Sk je mi to jasné. Ale neviem čo znamená, že FA do poisťovne sú bez DPH? Takže ke´d je FA do poisťovne na sumu 100000,Śk, tak celá suma ide do zdaniteľného príjmu? Tomu nerozumiem , veď z tej sumy sme podľa mňa už odviedli DPH, ktorú sme vyčíslili so súhrnných obratov?! Nepríchádza tu k dvojitému zdaneniu? az DPH a raz Daň z príjmov. Napíš mi prosím Ťa ako to účtuješ v podvojnom ja si to potom lepšie budem vedieť predstaviť. Naša lekáreň má tiež program NRSYS. Ja účtujem v systéme Pohoda.
Ď.
Zuzka
21.02.05,15:56
Dobre, napíšem ale až večer, dúfam, že dovtedy vydržíš. :)
Martas
21.02.05,16:20
Vydržím. Ak by som ťa mohla poprosiť hodiť príklad na konkrétnu moju mesačnú pásku:
mesačný obrad 0% 9520,-
mesačný obrad 19% 161007,50
z toho DPH 19% 25706,82
---------------------------------
Súhrnné obraty:
mesačný obrat 0% 9520,-
mesačný obrad 19% 390579,50
z toho DPH 19% 62360,99
----------------------------------
Koľko z toho sa vlastne faktúruje ZP, lebo mi to nesedí.
Ďakujem. Neobťažovala by som s tým, ale už som skúsila všetky možnosti, a všade to píšu inak.
Budem čakať, Ešte raz Ďakujem.Ak by sa medzi tým našiel niekto kto účtuje lekáreň v JÚ, tak by som ho poprosila aj o jeho verziu. Ď.
evuša
21.02.05,17:24
Ja účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Keď sa pozrieš na začiatok témy, tak tam som sa snažila rozpísať celé účtovníctvo. DPH z vystavených faktúr dostanem vlastne do peňažného denníka tak, že došlú platbu rozdelím na základ dane a DPH. Do knihy DPH sa ti dostane z pásky z registračnej pokladne. Do knihy faktúr sa zaúčtuje len celá faktúra bez DPH a túto potom vypárujem na dvakrát. Chce to ale podrobnú evidenciu na nejakej plachte, aby ti neunikali platby. Taktiež je nutné stále vystavovať dobropisy, nakoľko poisťovne s obľubou neuznávajú recepty. Môj názor je, že niekedy bezproblémové účtovníctvo sa zmenilo na galejníctvo. Upozorňujem ťa ešte na porovnávanie vyčísleného DPH z faktúr s vystavenými faktúrami. Niekedy lekárnici zabudnú niečo vyfakturovať a už to nesedí. Čistý blázinec.
Martas
21.02.05,17:37
Ďakujem Evuša!
A čo s tými Dobropismi, ako z nich zaúčtujem DPH? Lebo tie už potom nejdú cez pokladňu a na DBP nie je DPH vyčíslené. Vypočítam si ho a uplatním?
Takže, ke´d je vystavená Fa do poisťovne na 200 000,- , tak z toho je DPH 31933,- a to nejde do zdaniteľného príjmu, lebo tá DPH je už odvedená z pokladničnj pásky? Nevedela by si mi napísať presné účtovanie na mojej konkrétnej pokladničnej páske vypísanej pred tým - hore.? Ja som totiž zistila, že účtovníčka čo účtovala túto lekáreň predo mnou dávala úhradu FA od poisťovne celú do zdaniteľného príjmu a z dobropisov DPH neuplatňoval?! Takže to mám celé popletené a potrebovala by som to polopate vysvetliť na konkrétnych číslach! Daloby sa , prosím?
evuša
21.02.05,17:51
Dobropis sa vystavuje na tú sumu, ktorú si poisťovňa odpočíta, o čo menej uhradí faktúru - tzv. protokol. Vystaví ho lekárnik. Ten nikdy v podstate nebude zaplatený. Len ho zaúčtujem do knihy záväzkov mínusom základ dane + DPH a vysporiadam ho s nedoplatenou faktúrou. Tak sa ti zníži odvod DPH. Z uhradenej čiastky si vypočítaš DPH a zaúčtuješ do peňažného denníka. Tak ti bude sedieť denník s knihou DPH, a kniha záväzkov bude vysporiadaná tiež.
evuša
21.02.05,17:57
Ak vydržíš do zajtra, pozriem na to v kancelárii a ozvem sa zajtra večer. Zatiaľ si priprav ďalšie nejasnosti a po 16,00 hod môžme diskutovať, lebo sa môžem pripojiť len večer.
Martas
21.02.05,19:23
Skúsim tu napísať na konkrétnej mesačnej ppáske ako som to pochopila:

Mesačný obrat 161007,50 - hotovosť
z toho dph 19% 25706,82 - to je jasné = 135300,68 do zdaniteľného príjmu
a 25706,82 - odvod DPH ( cez pokladňu)

Súhrnný obrat:
mesačný obrat: 390579,50 s DPH
z toho DPH 19%: 62360,99
takže: 390579,50 - 161007,50(hotovosť) = 229572,- Sk - od poisťovne
62360,99(celková DPH)-25706,82(dph hot.)= 36654,-Sk - odvod DPH z FA
Takže v konečnom dôsledku je odvedená DPH zo súhrnných obratov. - to je mi jasné( tú DPH z FA - 36654,- S FA si tam dám cez pomocnú evidenciu DPH)


Teraz:
faktúry na poisťovne budú vystavené na sumu spolu 229572,- ?!
Ak áno, tak pri príjme 229572,- Sk za faktúry rozúčtujem sumu následovne:
36654,- - nezdaniteľný príjem
192918,- - zdaniteľný príjem dobre?


Ďalej: Lekárnik vystavý DBP na sumu, ktorú neuzná poisťovňa:
napr.5000,- Sk.
zaúčtujem: 4202,- zdaniteľný výdaj
798,- uplatnená DPH

Keďže mi túto sumu poisťovňa odpočíta z faktúry, to znamená, že som vlasne zákazníkovi dal lieky zadarmo? ako vysporiadam toto.

20,- Sk neuvádzam, lebo to mi je už jasné. ja dávam 5,- Sk rovno do zdan.príjmu a 15,-Sk do nezdanitel.príjmu. A FA na 15,- Sk od poisťovni dám do nezd.výdaja.

Ešte som zistila jednu vec čo mi nesedí? na mesačnej páske je mesačný obrad 0% 6500,- Sk t.j. 6500:20= 325 receptov.
ale keď spočítam recepty uvedené na vydaných FA do poisťovní vyjde mi 357 receptov. Takže sa vyfaktúrovalo o 32 receptov viac.( oslobodené recepty som odpočítala) Nerozumiem.
Zuzka
21.02.05,20:08
Ak vystaví lekárnik DBP na sumu, ktorú neuzná poisťovňa, s DPH to nemá nič spoločné. Pre Teba je dôležitý iba ten mesačný súhrnný obrat. Totiž tie recepty, ktoré neuzná poisťovňa, v ďalšom mesiaci ich posunie do inej. Na toto má 3 mesiace, kedy tie rezepty môžu kolovať. Preto Ti nesedí počet receptov z reg. pásky a počet receptov na faktúrach. Ja má napríklad v 1/05 menej vyfakturované ako bolo na súhrnnom obrate (po očitení, ako si uviedla). Vždy si kontrolujem obraty na páskach a vyfakturovanú sumu do poisťovní.
Máš pravdu, že ak tie recepty nestihne popresúvať, tak tie lieky dala lekáreň pacientovi iba za tú jedo platbu. Doplatok od poisťovne nedostane. :(
Martas
21.02.05,20:11
Aha. dobre ďakujem. A to ostatné som urobila dobre?
Zuzka
21.02.05,20:16
Hej, vždy tú pásku rozdelíš na pookladňu a faktúry, aby si 2x neodviedla DPH. Tých problémov tam je strašne veľa. Ja som sa s tým na začiatku trápila zhruba 3 mesiace. Konzultovala som to aj s pracovníkmi NRSYS-u, pretože mi vychádzali stašne veľké rozdiely medzi súhr. obratom a faktúrami. Veľmi záleží na pracovníkoch v lekárni. O tom by som vedela písať kopec vecí. Mne na začiatku dosť pomohol Gejza, iste si čítala jeho príspevky, ten mi dosť vecí vysvetlil mailom, takže už som mala trošku lepšiu predstavu o tom, ako to beží a samozrejme kontakt s pracovníkmi NRSYS-u. Mám to šťastie, že sme z jedného mesta. :)
Veľa opráv robia lekárnici pri druhom počítači, teda nie cez registračku, keď zohrávajú recepty do poisťovní, tam poopravujú chyby. No a nestačila som sa potom diviť, čo za hausnumerá mi vychádzali. Je to "zábava", kým ich naučíš robiť ako-tak bez chýb.
Martas
21.02.05,20:33
no to si ma potešila. Ale ďakujem Ti. Aj tak si mi veľa pomohla.
Zuzka
21.02.05,20:37
Ešte ma napadlo, že by Ti mohli písať dolu na faktúru tie staré recepty z min. mesiacov, v programe to ide. Ja tam mám vždy napísané, ktoré sú "minulé" recepty. Aspoň aby bola nejaká kontrolo tých rozdielov.
Čo sa týka tej reg. pokladne, tak ja si to celé vlastne prepíšem na jednu A-4 do tabuľky, aby som to mala prehľadné.

V lekárni budú stále rozdiely. Mám odkonzultované a potvrdené od pracovníkov softwéru, nakoniec aj Gejza to potvrdil, Na to sa priprav, stále budeš niečo hľadať. :(
GejzaH
21.02.05,21:08
Martas,
ak sa v tom chceš vyznať, najprv sa musíš zoznámiť s fungovaním lekárne! Pekne si nechaj vysvetliť každý krok, každý doklad, čo a ako robia v lekárni. Kým nemáš absolútny prehľad o tom, ako to tam chodí, stále budeš mať nejasnosti aj v účtovníctve. Lekáreň je veľmi špecifický podnik, ničím sa nedá porovnať.

Dobrá rada na záver: ak v tom chceš mať poriadok, jedine v Podvojnom účtovníctve!!! AKo som už písal starám sa o účtovníctvo siedmych lekární, všetky v PU a skutočne si neviem predstaviť ako zaúčtovať v JU veci, ktoré sa v PU robia jednoducho.... A čo sa týka argumentu o zdanení, nezdá sa mi opodstatnené. Niektorí si myslia, že zdaňujes peniaze, ktoré si ani nevidela, pričom zabúdajú na to, že

a) do nákladov dávaš výdavky, ktoré si nezaplatila
b) účtovníctvo nie je len o tom, aký máš základ dane
Martas
21.02.05,21:11
Ešte sa chcem spýtať, či náhodou neexistuje nejaká príručka pre účtovníctvo v lekárni , alebo či nebýva školenie zamerané len na toto.
Nemáš náhodou niekde v archíve ten mail od Gejzu? Či by si mi ho nemohla preposlať?. Čím viac sa dozvedám tým menej tomu všetkému rozumiem. A to som si myslela, že už to viem. Ďakujem.
Martas
21.02.05,21:18
Gejza!
Ďakujem za reakciu. Ja viem, že podvojné účtovníctvo je dobré, mám s ním skúsenosti. Ale obávam sa, že s nimi nepohnem. A okrem toho teraz to už musím doriešiť takto. Možno o rok... Mne by to aj bolo jasné, ale stále sa mi tam mieša to, že vidím čo robila účtovníčka predo mnou: Vydanú faktúru do poisťovne dávala v celej sume do daňovo uzn.príjmom. Čomu nerozumiem. Ja si stále myslým, že sa to malo očistiť o DPH.Ve´d takto vlastne FO platí daň z príjmu aj z DPH ?! Neviem... Mám dojem, že sa zamotávam.
Zuzka
21.02.05,22:17
V JU to je určite dosť veľký problém, preto všetko musíš rozpísať do nejakej tabuľky a príjem lekárne od poisťovne by si naozaj mala dajako očistiť od DPH, čiže musíš mať pomocnú evidenciu, kde máš rozpísanú vlasnte faktúru do poisťovne, ale v knihe odoslaných faktúr by si mala mať "asi" faktúry bez DPH. Skutočne neviem Ti ani poradiť, že ako by si to mala evidovať. Ale určite cez dajaké tabuľky. Zato som Ti aj písala, že musíš vždy vedieť na konci mesiaca rozdiel medzi reg. pokladňou a faktúrami. Je to oriešok. Ja som zháňala podobne ako Ty dajaké školenie, alebo niečo vliteratúre, ale nič som nenašla. Jediným spojencom bol Gejza, ten ma uviedol do obrazu. Tie tri mesiace boli zaujímavé. Len pre zaujímavosť, počas tých3 mesiacov som mala vždy veľký rozdiel medzi reg. a faktúrami. Faktúrovali oveľa viac, ako bol súhrnný obrat. 1. mes. rozdiel asi 30 tis., 2 mes. asi 70 tis. a 3. mesiac vyše 100 tis. Úplná katastrofa, ale najťažšie asi bolo presvedčiť majiteľku, že kdesi jeproblém a treba ho riešiť. Dnes je rada, že sme našli chyby.
Martas
22.02.05,09:54
Ešte by som predsa poprosila Evušu(alebo niekoho iného), keby mi mohla rozpísať ako zaúčtuje v PÚ vydané faktúry do poisťovní. Potom si to budem vedieť lepšie predstaviť.Ďakujem.
evuša
22.02.05,15:53
Napíšem ti ako budeš účtovať konkrétne svoju uzávierku. Ak môžeš, vytlač si to.

Celkový mesačný obrat z uzávierky - 390.579,50-161.007,50=229.572 t.j. v tejto výške musíš mať vystavené faktúry.
62.360,99-24.706,82=36654,17 t.j. celková DPH z vystavených faktúr
1, zaúčtuješ si tržby z pokladne - 135300,68 + 25706,82´=161.007,50 t.j.predaj liekov za hotové do peňažného denníka.
Rozúčtuješ si recepty - 9520:20=476 receptov
t. j. 2380,- Sk - Ostatné príjmy
7140,- Sk - Príjmy neovplyvňujúce základ dane
Každú pohľadávku si zaúčtuješ do knihy pohľadávok.
Choď do knihy DPH a zaúčtované pohľadávky z nej vymaž cez korekciu.
Do knihy DPH si zaúčtuj 262.917,83+36654,17 t.j. odvod DPH z pohľadávok.
Skontroluj si aj počet vyfakturovaných receptov na vystavených pohľadávkach,či ti sedia. Na recepty ti pošle faktúru zdravotná poisťovňa a túto faktúru si zapíšeš do záväzkov.
Došlá úhrada z poisťovne bude ponížená o neuznané recepty a o výšku poplatku za recepty - t. j. o tých 15,- Sk za recept.
zaúčtuješ si 1. úhrada za recepty - 15,- Sk x počet receptov operácie bez účtu - prijmy neovplyvňujúce základ dane - výdaj - vysporiadaj v knihe záväzkov s faktúrou zo zdravotnej poisťovne. 2. operácie bez účtu - tržby za OT - príjem - vysporiadaj v knihe pohľadávok s príslušnou pohľadávkou. Napr. ak fakturovala len jednu fa pre VšZP vo výške 229.572 Sk príde ti úhrada 222.432 Sk /znížená o cenu za recepty/ zaúčtuješ 185.777,83 - príjem za obchodný tovar a 36654.17 DPH /len v peňažnom denníku/ a vypáruješ platbu s pohľadávkou. Ak by ti prišla úhrada nižšia o neuznané recepty, vypočítaš si skutočnú 19% daň a túto zaúčtuješ do peňažného denníka. Na nauznané recepty vystavíš dobropis, ktorý zaúčtuješ v knihe pohľadávok mínusom-ale tam si už musíš zaúčtovať riadne aj 19 % daň a tento dobropis si len v knihe pohľadávok vypáruješ s nedoplatkom príslušnej pohľadávky. Odporúčam ti urobiť si jednu veľkú plachtu, kde si budeš rozpisovať celú pohľadávku aby si vedela z toho vysť. Dúfam, že som to rozpísala zrozumiteľne, a hlavne dobre. Ak nie, ozvi sa. Skúsim ti to lepšie vysvetliť.
Martas
22.02.05,21:19
Moc, moc ďakujem!
Martas
22.02.05,21:35
Myslím, že už v tom účtovaní mám úplne jasno.ďakujem ešte raz. Moc mi to pomohlo. No a teraz mi už len ostáva utekať za lekárničkou zisťovať z čoho vznikli rozdieli medzi pokl.páskou a faktúrami. Dúfam, že na to prídeme. Snáď to bude len v tých "minulých " receptov ako ste mi písali. Takže ešte raz ďakujem moc! Dúfam, že sa môžem na Vás obrátiť, keby som ešte niečomu nerozumela.Ď.
Zuzka
22.02.05,21:46
Držím Ti palce, aby si našla tie rozdiely. :)
Martas
24.02.05,13:13
Evuša, Zuzka! Zasa som narazila na problém. Neviem čo všetko mám prepočítavať koeficientom DPH! Nákup liekov? Alebo aj iné? Daňový úrad odsúhlasil koeficient na r.2005 0,9947.(lekáreň má oslobodené od DPH iba recepty). Ak môžem zasa otravovať, prosím, poraďte. ďakujem.
evuša
24.02.05,15:21
Ale podľa zákona sa koeficien zaokrúhľuje smerom hore t. j. 1. Mala si oznámiť na daňový úrad, že nebudeš používať prepočet koefientom, nakoľko ti vyšla 1 a hotovo.
Martas
24.02.05,15:46
Prečo potom DÚ poslal list v ktorom súhlasí s koeficientom? Nemal upozorniť na chybu? Malo sa to vôbec takto poslať na DÚ? Neviem, lebo ten koeficient posielala na odsúhlasenie na DÚ účovníčka predo mnou. Takže Ty myslíš, že to bolo zle?
evuša
24.02.05,16:09
Daňový úrad ti odsúhlasí, čo ty chceš. Ty im iba oznamuješ, aký koeficient ti vychádza. Ja som to počítala podľa pokynov, ktoré mi našla moja lekárnička v časopisoch ktoré odoberá do lekárne. Tuším je to nejaký poradca lekárnika alebo niečo podobné. Skús si od majiteľa lekárne ktorého účtuješ poprosiť tieto časopisy. Hodne sa tam o tom popísalo. Prečítaj, budeš múdrejšia. Ale konkrétne o prepočte koeficientom a názorné príklady sa tam písalo. Postupovala som presne podľa toho. Ten časopis má formát A5. Taký malý. Možno ho má.
Martas
24.02.05,16:23
Áno, viem, že ten časopis odoberá. Ale ja to potrebujem vyriešiť do zajtra, keďže je mesačný plátca DPH. Asi zajtra zavolá na DÚ a spítam sa či ten koeficient môžem zmeniť na 1. Lebo napzaj(teraz som si to preštudovala v zákone), že sa koeficient zaokruhľuje na 2 deastinné čísla nahoror. Tak nechápem čo tá účtovníčka popísala. Ale asi to bude od nej normálna vec, Lebo už som po nej našla nie jednu chybu. Napríklad aj takú hrubú(ako som už spomínala), že príjem za faktúry od poisťovní dávala celé do zdaniteľného príjmu, neodpočítala DPH. A potom majiteľka odpadla, keď jej oznámila účtovníčka , že za rok 2004 má základ dane z príjmu 1,5 milióna!
evuša
24.02.05,18:17
Skús zavolať na Dú a opýtaj sa, či to môžeš dať od 1. 1. na koeficien 1. Možno to prejde. Veď oni vedia že sa to zaokruhľuje smerom hore. Tiež si zrejme mysleli že jej šibe, ale oni sa prispôsobujú nakoľko zákon im ukladá povinnosť rešpektovať výpočty podnikateľov. Iné to je, keď už sú na kontrole, a zistia, že to oznámenie nesedí. Ty fakt len oznamuješ DÚ že nebudeš používať koeficient nakoľko ti vyšla 1 a doložíš im výpočet ako si sa k tomu dopracovala. Oni nemajú vlastne až do kontroly dôvod spochybňovať tvoje výpočty.
Martas
24.02.05,18:43
Dik.Dám vedieť ako som dopadla.
gabika7
30.05.05,18:50
Môžeš mi prosím poradiť? Začínam v JU účtovať lekáreň v Pohode. NRSYS je špeciálny program pre lekárne v systéme Pohoda?
Zuzana68
31.05.05,13:05
Gabika, ak sa ti dá, účtuj radšej v podvojnom. Skúsila som oboje a nedá sa to porovnať. Pre prehľadnosť je naozaj lepšie podvojné. NRSYS je soft pre lekárne z ktorého nedostávaš príliš dobré výstupy pre účtovníctvo, ale dá sa. S Pohodou, ti nepomôžem neúčtujem v nej.

Hlavne pevné nervy lekárne sú super!!!!
Zuzka
31.05.05,13:11
Doporučujem aj ja, radšej podvojné, tak ako doporučuje Zuzana68 a aj tie pevné nervy :D
anka
24.06.05,09:26
Vie mi niekto poradit ako v PU uctovat tych 20.-Sk a zaroven 15.-Sk fakturu od zdr. poistovne?
anka
15.07.05,09:37
Je potrebne v dan.priznani dph uvadzat tych 5.- za recept v r. 6 ?
GejzaH
16.07.05,10:05
Ano, v priznaní sa tých 5 Sk uvádza ako plnenie oslobodené od dane. Na konci roku sa potom vykoná ročné vysporiadanie, ale prax ukazuje, že bežná lekáreň má koeficient > 0,99, takže po zaokrúhlení koef=1.00
Fogyi
10.10.05,20:16
Prosím poraďte mi niekto ako sa účtuju vydané faktúry na poistovne a 20,- poplatky za recepty v PU. Doteraz som účtoval lekáreň len v JU. Ďakujem
(e-mail:mmokry@kpas.sk)
sway
10.11.05,09:11
Martas,
ak sa v tom chceš vyznať, najprv sa musíš zoznámiť s fungovaním lekárne! Pekne si nechaj vysvetliť každý krok, každý doklad, čo a ako robia v lekárni. Kým nemáš absolútny prehľad o tom, ako to tam chodí, stále budeš mať nejasnosti aj v účtovníctve. Lekáreň je veľmi špecifický podnik, ničím sa nedá porovnať.

Dobrá rada na záver: ak v tom chceš mať poriadok, jedine v Podvojnom účtovníctve!!! AKo som už písal starám sa o účtovníctvo siedmych lekární, všetky v PU a skutočne si neviem predstaviť ako zaúčtovať v JU veci, ktoré sa v PU robia jednoducho.... A čo sa týka argumentu o zdanení, nezdá sa mi opodstatnené. Niektorí si myslia, že zdaňujes peniaze, ktoré si ani nevidela, pričom zabúdajú na to, že

a) do nákladov dávaš výdavky, ktoré si nezaplatila
b) účtovníctvo nie je len o tom, aký máš základ dane
Zdravím, ešte sa tu pohybuješ? :p aj kdokoľvek čo sa v tomto vyzná :p - môžem touto formou poprosiť o pomoc? - ktoré plnenia - nadobudnuté koeficientuješ ? z tit. oslobodených plnení za recepty v DPH priznaní? - tovar, služby, zariadenie prevádzky, réžiu? - alebo úplne všetko?
PROSÍM poraď ak môžeš!
****************************
VĎAKA !!!
GejzaH
10.11.05,21:03
Od doby, keď sa táto diskusia o účtovanie lekárne otvorila už uplynulo veľa času a nazbierali sa aj nejaké skúsenosti a reakcie daňových orgánov na špecifiká lekárne. Myslím si, že daniari v tom dodnes nemajú jasno, čo kontrola, to iné požiadavky a predstavy o tom, čo a ako má byť zdanené a odpočítané. Keď sa zamyslíme v duchu zákona o DPH koeficientom krátiš tie vstupy, na ktoré na výstupe neuplatníš DPH. Môj osobný názor je, že u nákladov, ktoré súvisia s prevádzkou lekárne nevieš jednoznačne určiť, ktorá faktúra, alebo ktorá nákladová položka sa nezúčastní na príjmu 5 Sk za recept. Z tohto dôvodu by sa mali všetky vstupy vrátene nakúpeného lieku a zdravotného materiálu krátiť koeficientom.
Iná vec je doplnkový sortiment, lebo ten vždy predávaš za hotovosť a nikdy na recept, preto negeneruje nezdanený príjem na výstupe (myslím DPH). Aj keď niektoré kontroly s týmto názorom nesúhlasia.
V konečnom dôsledku, keď sa jedná o lekáreň bez iných príjmov ako predaj lieku, ten koeficient už po minulom roku by mal byť rovný 1.00. Tým pádom máš po starostiach. Mám ale jednu lekáreň, ktorá vo svojej budove prenajíme kancelárie a ordinácie, nájomné bez DPH. Tam už môže dojsť k tomu, že nájomné sa podiela vyšším percentom na príjmoch a ten koeficient klesne pod 1.00.
sway
11.11.05,07:01
Od doby, ...........
Vďaka, uvidím, čo mi to spraví, mám klasickú lekáreň - len činnosť s predajom liekov...., tak uvidím, či ešte budem niečo potrebovať, díííík;)
sway
11.11.05,10:45
Zdravím, ešte sa tu pohybuješ? :p aj kdokoľvek čo sa v tomto vyzná :p - môžem touto formou poprosiť o pomoc? - ktoré plnenia - nadobudnuté koeficientuješ ? z tit. oslobodených plnení za recepty v DPH priznaní? - tovar, služby, zariadenie prevádzky, réžiu? - alebo úplne všetko?
PROSÍM poraď ak môžeš!
****************************
VĎAKA !!!

Tak si sem prikladám čo mi odpovedali z Daňového riaditeľstva - ak by to niekoho zaujímalo:

Váš dopyt:

Prosím o vysvetlenie pri prevádzke - Lekáreň, ktorá má aj zdaniteľné obchody oslobodené od DPH podľa § 28-41 (prijaté poplatky za recepty) , pri odpočítaní dane musí použiť koeficient pri ktorých dodaných plneniach? - aj Tovar?, služby - aké? prevádzkové náklady - aké? - aspoň §, alebo usmernenia ktoré to upravujú poprosím.

Prosím ak existuje metodický pokyn k tejto problematike je možné ho nájsť na internete, alebo akou formou ho obdržať.

Vopred ďakujem, s úctou





Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Platiteľ - lekáreň dodáva služby oslobodené od dane podľa § 29 ods. 1 zákona o DPH. Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 zákona o DPH. Ak platiteľ použije nakúpené tovary a služby (napr. kancelárske potreby, energie), ktoré použije na dodávanie oslobodených služieb a zároveň aj na dodávky tovarov pri ktorých uplatňuje daň, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50 zákona o DPH.

Pre účely výpočtu pomernej výšky dane v priebehu roka platiteľ používa koeficient vypočítaný z údajov z predchádzajúceho roka. Keďže u ?novoregistrovaného? platiteľa nie je možné použiť koeficient z predchádzajúceho roka, podľa § 50 ods. 3 zákona o DPH, je povinný určiť koeficient pre príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

Na základe uvedeného lekáreň ? platiteľ si určí koeficient pre príslušný kalendárny rok odhadom (napr. na základe výnosov (príjmov), ktoré predpokladá, že dosiahne v kalendárnom roku, ktoré dosadí do vzorca pre výpočet koeficientu) a takto určenú výšku koeficientu odsúhlasí so správcom dane na základe osobnej konzultácie, resp. formu písomnej žiadosti, v ktorej bude uvedený postup pri odhade koeficientu.

Spôsob výpočtu koeficientu z údajov za celý kalendárny rok 2004 a následný postup platiteľa pri vysporiadaní dane uvádza § 50 ods. 4 zákona o DPH.

Podrobnejšie informácie k problematike uplatňovania DPH lekárňami nájdete na internetovej stránke www.drsr.sk (http://www.porada.sk/www.drsr.sk) v sekcii /Všeobecné daňové informácie/ Zovšeobecnené informácie/ DPH po 1.5. 2004/ Postup lekární pri registrácii na DPH/ .
Tweety
11.11.05,11:22
Nič nepovedali nové, všetko je presne opísané v zákone o DPH.
sway
11.11.05,11:47
Od doby, keď sa táto diskusia o účtovanie lekárne otvorila už uplynulo veľa času a nazbierali sa aj nejaké skúsenosti a reakcie daňových orgánov na špecifiká lekárne. Myslím si, že daniari v tom dodnes nemajú jasno, čo kontrola, to iné požiadavky a predstavy o tom, čo a ako má byť zdanené a odpočítané. Keď sa zamyslíme v duchu zákona o DPH koeficientom krátiš tie vstupy, na ktoré na výstupe neuplatníš DPH. Môj osobný názor je, že u nákladov, ktoré súvisia s prevádzkou lekárne nevieš jednoznačne určiť, ktorá faktúra, alebo ktorá nákladová položka sa nezúčastní na príjmu 5 Sk za recept. Z tohto dôvodu by sa mali všetky vstupy vrátene nakúpeného lieku a zdravotného materiálu krátiť koeficientom.
Iná vec je doplnkový sortiment, lebo ten vždy predávaš za hotovosť a nikdy na recept, preto negeneruje nezdanený príjem na výstupe (myslím DPH). Aj keď niektoré kontroly s týmto názorom nesúhlasia.
V konečnom dôsledku, keď sa jedná o lekáreň bez iných príjmov ako predaj lieku, ten koeficient už po minulom roku by mal byť rovný 1.00. Tým pádom máš po starostiach. Mám ale jednu lekáreň, ktorá vo svojej budove prenajíme kancelárie a ordinácie, nájomné bez DPH. Tam už môže dojsť k tomu, že nájomné sa podiela vyšším percentom na príjmoch a ten koeficient klesne pod 1.00.

Ešte poprosím o pomoc::confused:
Ak som si vypočítala odhadovaný koeficient, vyšiel mi 0,993 - teda po zaokrúhlení nie 0,99 ale 1 ?
Tržba po odrátaní oslobodených 800 000 deleno
Tržba s oslobodenými 806 000 - ak to dobre rátam...

Preto že sa zaokrúhli by mal byť 1 ?????
sway
11.11.05,12:06
Nič nepovedali nové, všetko je presne opísané v zákone o DPH.
veď práve....
jjaja
19.11.05,04:45
Neviem sa stále orientovať v problémovom účtovníctve lekárne v JÚ,hľadám literatúru, školenie, konzultujem aj na DÚ, ale stále mi nie je jasné,či správne účtujem.Jedná sa mi najmä o DPH. Dočítala som sa v
príspevkoch,že na fakturách voči poisťovniam nesmie byť uvedená DPH.
Lekáreň,ktorú účtujem na fa uvádza DPH a tiež aj na dobropisoch.
Kontrola DÚ nám toto nevytkla.Mám teraz dokonalý zmätok v tom,či
správne odvádzame DPH, kedže na výstupe mám DPH z faktúr voči
poisťovniam a DPH z tržieb reg. pokladníc.Je to správne? Nie je to 2x?
;) Hľadám odborného poradcu.Ďakujem.jjaja
sway
19.11.05,07:59
Neviem sa stále orientovať v problémovom účtovníctve lekárne v JÚ,hľadám literatúru, školenie, konzultujem aj na DÚ, ale stále mi nie je jasné,či správne účtujem.Jedná sa mi najmä o DPH. Dočítala som sa v
príspevkoch,že na fakturách voči poisťovniam nesmie byť uvedená DPH.
Lekáreň,ktorú účtujem na fa uvádza DPH a tiež aj na dobropisoch.
Kontrola DÚ nám toto nevytkla.Mám teraz dokonalý zmätok v tom,či
správne odvádzame DPH, kedže na výstupe mám DPH z faktúr voči
poisťovniam a DPH z tržieb reg. pokladníc.Je to správne? Nie je to 2x?
;) Hľadám odborného poradcu.Ďakujem.jjaja

Možno Ti pomôže tabuľka - prikladám - ja som si ju spravila aby som mala v tržbách jasno.
Tržby RP - obsahuje ako keby 2 časti:
a to1,časť - tržby RP a potom sumár s tržbami aj s fakturáciou.
Tak som si to rozdelila, a účtujem do DPH tržby v hotovosti cez RP, - to je jedna časť ,
ale potom do DPH musíš účtovať i jednotlivé odoslané faktúry na poisťovne tak ako vidíš v tabuľke a až celkový sumár na páske dáva vlastne tržby aj s faktúrami - ale to je len informačne, ale tieto nemôžeš zaúčtovať jednou sumou v hotovosti.
Jednoducho z pásky účtuješ 1. časť - hotovosť
2, časť - faktúry po dokladoch
a sumár na páske Ti dáva obraty spolu aj s faktúrami.
Ak si ten posledný sumár dávala v hotovosti nie je to dobre - v hotovosti dávaj len to čo si skutočne v hotovosti prijala.
No popozeraj tabuľku - pozor na vzorce, neviem či som to vysvetlila dosť jasne.
A nezabudnúť na oslobodené - (recepty) - z toho nám vyplýva koeficientovanie vstupu!
jjaja
19.11.05,14:21
Veľmi by mi pomohlo,keby ste mi mohol poslať metodiku účtovania lekárne,
keď máte len v PÚ, pokusím sa to preložiť do JÚ.Používam program FENIX,
ale nie veľmi sa mi pozdáva.
sway
19.11.05,14:59
Veľmi by mi pomohlo,keby ste mi mohol poslať metodiku účtovania lekárne,
keď máte len v PÚ, pokusím sa to preložiť do JÚ.Používam program FENIX,
ale nie veľmi sa mi pozdáva.

bohužiaľ, také by som uvítala aj ja - som ona. Metodiku nemám vypracovanú, Tvoj SW nepoznám, ja ju robím v PU OMEGA - ale princíp musí byť rovnaký čo sa DPH týka - tak viem pomôcť len s tými tržbami - naozaj si pozri tú tabuľku...;)
GejzaH
19.11.05,20:26
Odborného poradcu v tejto republike nenajdeš, všetci sa v tom len motáme. Podľa môjho názoru na faktúre pre poisťovňu a ani na dobropise by nemala byť uvedená DPH, já vo svojom softe tam ani neuvádzam, a takisto mi zatiaľ žiadna kontrola nevytkla, bolo ich ak sa nemýlim aspoň päť. Vychádzam z toho, že podľa zákona o DPH daň sa uplatňuje voči príjemcovi plnenia. A v tomto prípade poisťovňa žiadne plnenie neprijala. Plnením v tomto prípade sa považuje vydanie lieku pacientovi, dňom dodania deň, keď tú krabicu pacient chytil do ruky. To je ten problém, o ktorom tu diskutujeme viac ako rok, a už som to niekoľkokrát analyzoval.
sway
19.11.05,21:39
Odborného poradcu v tejto republike nenajdeš, všetci sa v tom len motáme. Podľa môjho názoru na faktúre pre poisťovňu a ani na dobropise by nemala byť uvedená DPH, já vo svojom softe tam ani neuvádzam, a takisto mi zatiaľ žiadna kontrola nevytkla, bolo ich ak sa nemýlim aspoň päť. Vychádzam z toho, že podľa zákona o DPH daň sa uplatňuje voči príjemcovi plnenia. A v tomto prípade poisťovňa žiadne plnenie neprijala. Plnením v tomto prípade sa považuje vydanie lieku pacientovi, dňom dodania deň, keď tú krabicu pacient chytil do ruky. To je ten problém, o ktorom tu diskutujeme viac ako rok, a už som to niekoľkokrát analyzoval.

Môj klient fakturuje poisťovniam s DPH, každá má pridelené SKxxxxx a to na základe SW ktorý je na to stavaný (údajne sú to odborníci presne na túto problematiku) im spracováva tržby a vyhadzuje faktúry, aj ich už odposlal a ani jediná sa mu nevrátila...., tak teda fakt neviem prečo bez DPH??? - iba recepty sú oslobodené...:confused: , čo budeme zasa písať dopyt na drsr? :(
GejzaH
20.11.05,19:43
Môj klient fakturuje poisťovniam s DPH, každá má pridelené SKxxxxx a to na základe SW ktorý je na to stavaný (údajne sú to odborníci presne na túto problematiku) im spracováva tržby a vyhadzuje faktúry, aj ich už odposlal a ani jediná sa mu nevrátila...., tak teda fakt neviem prečo bez DPH??? - iba recepty sú oslobodené...:confused: , čo budeme zasa písať dopyt na drsr? :( Ako som už písal, na túto otázku v tejto republike neexistuje odborník, ani odborný výklad. Musím odporovať výrazu "údajne sú to odborníci presne na túto problematiku". Sú odborníci na riešenie chodu a logistiky lekárne, ale nemusia byť odborníkom na konfrontnú oblasť DPH, ku ktorej sa neodváži ani DRSR.
Jediné, čo som tak poloofociálne videl asi v máji minulého roku bola brožúra vydaná ako materiál k školeniu p. Kováčikovej z DRSR. O tejto problematike sa tam písalo asi pol strany, a ani ona sa neodvážila na viac, než identifikovala pojmy používané v zákone o dph v prostredí lekárne, asi tak ako som napísal vyššie.
To, čo si napísal o oslobodenom plnení, je pravda. Stále ti ale uniká podstata problému: lekáreň zdravotnej poisťovni neposkytla ani suché Ň, preto nemá dôvod uplatniť voči nej dph. Plnenie poskytuje pacientovi, ale voči nemu zase nie vždy môže uplatniť DPH, nedovolí to zákon o zdravotnom poistení. A práve v tomto rozpore je jádro problému, ktorý si každý rieši podľa svojho. Stačí len pozorne si prečítať zákon o dph, hlavne ustanovenia týkajúce sa dátumu dodania, základu dane, výpočtu dane, definície samotného dodania tovaru, náležitosti faktúry (aj pokladničný doklad je faktúra) a premyslieť si, ako to dopadne, keď pacient má recept so spoluúčasťou a vtedy, ak má recept plne hradený poisťovňou.
sway
20.11.05,20:32
Ako som už písal, na túto otázku v tejto republike neexistuje odborník, ani odborný výklad. Musím odporovať výrazu "údajne sú to odborníci presne na túto problematiku". Sú odborníci na riešenie chodu a logistiky lekárne, ale nemusia byť odborníkom na konfrontnú oblasť DPH, ku ktorej sa neodváži ani DRSR.
Jediné, čo som tak poloofociálne videl asi v máji minulého roku bola brožúra vydaná ako materiál k školeniu p. Kováčikovej z DRSR. O tejto problematike sa tam písalo asi pol strany, a ani ona sa neodvážila na viac, než identifikovala pojmy používané v zákone o dph v prostredí lekárne, asi tak ako som napísal vyššie.
To, čo si napísal o oslobodenom plnení, je pravda. Stále ti ale uniká podstata problému: lekáreň zdravotnej poisťovni neposkytla ani suché Ň, preto nemá dôvod uplatniť voči nej dph. Plnenie poskytuje pacientovi, ale voči nemu zase nie vždy môže uplatniť DPH, nedovolí to zákon o zdravotnom poistení. A práve v tomto rozpore je jádro problému, ktorý si každý rieši podľa svojho. Stačí len pozorne si prečítať zákon o dph, hlavne ustanovenia týkajúce sa dátumu dodania, základu dane, výpočtu dane, definície samotného dodania tovaru, náležitosti faktúry (aj pokladničný doklad je faktúra) a premyslieť si, ako to dopadne, keď pacient má recept so spoluúčasťou a vtedy, ak má recept plne hradený poisťovňou.

Moc vďaka za názor :o , jasné že zákon o DPH som si pozorne preštudovala...., idem zisťovať ďalej a ak sa dozviem niečo oficiálne a konkrétne, dám to sem....
Už nejaký ten rôčik robím účtovníctvo, ale lekáreň mám novú, tak znova dík za pochopenie....;)
Nataly
22.11.05,20:28
Tu prikladám môj spôsob účtovania.Ja účtujem lekáreň, len pár mesiacov. Mám vypracovaný postup, ktorý mám nalepený na stene pri počítači. Mám tam ešte nejaké komentáre ohľadne neuznaných receptov, ale neviem ich tu použiť, musím povedať účet 325 - záväzok voči poisťovniam mi sedí.
Neskôr priložím ďaľšie moje vypracované postupy - kontrola receptov, krátemňnie koeficientom.
Prekvapil ma tu predchádzajúci príspevok ohľadne krátenia koeficientom aj z nakúpeného tovaru - liečiv. Ja krátim len z réžijných nákladov ( energie, telefon,kancelárske, čistiace, ostatné potreby....) Tak čo mám to zle? Nemohla som zohnať žiadnu literatúru, veľa som sa dočítala na porade, informovala na DU - kde ma takto poučili.
A študujem stále, Takže v tejto chvili v časopise ÚAD 6/2004 som sa dočítala, že mám na moju tržbu z poplatku z receptov použiť účet 648 a nie 602 ako používam ja. Aký je Váš názor ?
sway
23.11.05,07:18
Tu prikladám môj spôsob účtovania.Ja účtujem lekáreň, len pár mesiacov. Mám vypracovaný postup, ktorý mám nalepený na stene pri počítači. Mám tam ešte nejaké komentáre ohľadne neuznaných receptov, ale neviem ich tu použiť, musím povedať účet 325 - záväzok voči poisťovniam mi sedí
Neskôr priložím ďaľšie moje vypracované postupy - kontrola receptov, krátemňnie koeficientom.
Prekvapil ma tu predchádzajúci príspevok ohľadne krátenia koeficientom aj z nakúpeného tovaru - liečiv. Ja krátim len z réžijných nákladov ( energie, telefon,kancelárske, čistiace, ostatné potreby....) Tak čo mám to zle? Nemohla som zohnať žiadnu literatúru, veľa som sa dočítala na porade, informovala na DU - kde ma takto poučili.
A študujem stále, Takže v tejto chvili v časopise ÚAD 6/2004 som sa dočítala, že mám na moju tržbu z poplatku z receptov použiť účet 648 a nie 602 ako používam ja. Aký je Váš názor ?

Teším sa ak sa rozbehne o tejto problematike debatka,lebo presne s týmto som sa stretla aj ja - kamoška účtuje lekáreň tiež takto, čo sa týka koeficientu.

Ale bol tu názor človeka čo robí viacero lekárni a ten píše:
Re: Účtovníctvo v lekárni
Od doby, keď sa táto diskusia o účtovanie lekárne otvorila už uplynulo veľa času a nazbierali sa aj nejaké skúsenosti a reakcie daňových orgánov na špecifiká lekárne. Myslím si, že daniari v tom dodnes nemajú jasno, čo kontrola, to iné požiadavky a predstavy o tom, čo a ako má byť zdanené a odpočítané. Keď sa zamyslíme v duchu zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) koeficientom krátiš tie vstupy, na ktoré na výstupe neuplatníš dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176). Môj osobný názor je, že u nákladov, ktoré súvisia s prevádzkou lekárne nevieš jednoznačne určiť, ktorá faktúra, alebo ktorá nákladová položka sa nezúčastní na príjmu 5 Sk za recept. Z tohto dôvodu by sa mali všetky vstupy vrátene nakúpeného lieku a zdravotného materiálu krátiť koeficientom.
Iná vec je doplnkový sortiment, lebo ten vždy predávaš za hotovosť a nikdy na recept, preto negeneruje nezdanený príjem na výstupe (myslím dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176)). Aj keď niektoré kontroly s týmto názorom nesúhlasia.
V konečnom dôsledku, keď sa jedná o lekáreň bez iných príjmov ako predaj lieku, ten koeficient už po minulom roku by mal byť rovný 1.00. Tým pádom máš po starostiach. Mám ale jednu lekáreň, ktorá vo svojej budove prenajíme kancelárie a ordinácie, nájomné bez dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176). Tam už môže dojsť k tomu, že nájomné sa podiela vyšším percentom na príjmoch a ten koeficient klesne pod 1.00.

Ja som podala dopyt na DÚ a tiež mi vlastne konkrétne neodpovedali - veď si ho pozri.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=142152&postcount=60

A Tabuľke vidím že:

Faktúru na lekáreň účtuješ s DPH? - áno? - aj to tu bolo rozporované..., tak fakt neviem ako to má byť....:confused:
A nemáš v tej tabuľke chybu? - úplne dolu pri zaúčtovaní tržieb z ERP máš DPH len 59, - veď potom nesedí MD=D....? neviem, neviem....kukni na to;)
jjaja
23.11.05,14:45
Veľmi pekne ďakujem za tabuľku, ale nie je mi jasné :
- tržby RP...........................................DPH
/údaje z denného výkazu obratov z pokladničnej knihy?/

_ mesačný obrat podľa pásky..................DPH
rozdiel?.......................................... ..........
sway
23.11.05,14:55
Veľmi pekne ďakujem za tabuľku, ale nie je mi jasné :
- tržby RP...........................................DPH ano to sú tržby v hotovosti skutočné
/údaje z denného výkazu obratov z pokladničnej knihy?/ áno podľa knihy RP

_ mesačný obrat podľa pásky..................DPH
rozdiel?.......................................... .......... to je nakonci pásky len informačný sumár obratov
neviem aký máš SW ale mne na konci mesačnej uzávierky vyhodí aj sumár celkových tržieb včetne faktúr.
Tiež som z toho mala chvíľu guláš, ale potom mi to došlo, tak som si vyrobila pre kontrolu túto tabuľku, aby som si skontrolovala celkový obrat a sadlo mi to presne na ten sumár hotovosť+RP.

doplním do Tvojho výrazne:)
jjaja
23.11.05,15:44
Mám takýto postup:

Mesačná uzávierka obsahuje celkový obrat- z registračných pokladní.
Osobitne sú vyčíslené hotovostné tržby za recepty a osobitne za
voľný predaj- teda 2 pokladne,s uvedením DPH.

Faktúry voči poisťovniam / sú vystavované základ+ DPH len informatívne
na faktúre, spolu s uvedením počtu dokladov-oslob. a spoplatnených.
Tieto evidujem aj ručne v knihe odoslaných faktúr- teda mám prehľad
koľko poisťovňa uznala, úhrady, počet receptov/ .
Jedná sa mi o to,či táto DPH uvedená na fakturách je správne DPH
na výstupe.Faktúry vystavuje lékarník,takže ja tieto už nekontrolujem,
len účtujem.Preto som sa chcela vedieť,či tento postup je správny.
Teda opačne. DPH na výstupe nie je len DPH z hotovosti reg. pokl. ale
aj z faktúr voči poisťovniam?
sway
23.11.05,16:00
Mám takýto postup:

Mesačná uzávierka obsahuje celkový obrat- z registračných pokladní.
Osobitne sú vyčíslené hotovostné tržby za recepty a osobitne za
voľný predaj- teda 2 pokladne,s uvedením DPH.

Faktúry voči poisťovniam / sú vystavované základ+ DPH len informatívne
na faktúre, spolu s uvedením počtu dokladov-oslob. a spoplatnených.
Tieto evidujem aj ručne v knihe odoslaných faktúr- teda mám prehľad
koľko poisťovňa uznala, úhrady, počet receptov/ .
Jedná sa mi o to,či táto DPH uvedená na fakturách je správne DPH
na výstupe.Faktúry vystavuje lékarník,takže ja tieto už nekontrolujem,
len účtujem.Preto som sa chcela vedieť,či tento postup je správny.
Teda opačne. DPH na výstupe nie je len DPH z hotovosti reg. pokl. ale
aj z faktúr voči poisťovniam?

Áno, presne tak,:)
akurát to má chybičku krásy, že ako som tu už písala, jeden člen tvrdí, že faktúry na poisťovne vraj majú byť BEZ DPH !!! - prejdi si celú tému je to tu , čo sama zatiaľ skúmam....a neviem či nebudem podávať dodatočné, lebo aj môj klient ich fakturoval poisťovniam S DPH...;)
Nataly
23.11.05,19:37
[Faktúru na lekáreň účtuješ s DPH? - áno? - aj to tu bolo rozporované..., tak fakt neviem ako to má byť....:confused:
A nemáš v tej tabuľke chybu? - úplne dolu pri zaúčtovaní tržieb z ERP máš DPH len 59, - veď potom nesedí MD=D....? neviem, neviem....kukni na to;)[/quote]



Padron, v tabuľke mám chybu, správne je 559,- Sk DPH. Ak to vie niekto opraviť, nech to prosím opraví, mne sa to nedarí, nech nemetiem ďaľších poraďákov.
Faktúru na poisťovne vystavujem včetne DPH / nie je tam rozpísaný základ DPH ani DPH/. O DPH účtujem na internom doklade.
Nataly
23.11.05,19:39
Vidíte, neviem tam vložiť ani citát z príspevku č.73, takže budem musiem hladať tému, ktorá sa venuje písania príspevkov.
sway
23.11.05,19:42
[Faktúru na lekáreň účtuješ s DPH? - áno? - aj to tu bolo rozporované..., tak fakt neviem ako to má byť....:confused:
A nemáš v tej tabuľke chybu? - úplne dolu pri zaúčtovaní tržieb z ERP máš DPH len 59, - veď potom nesedí MD=D....? neviem, neviem....kukni na to;)



Padron, v tabuľke mám chybu, správne je 559,- Sk DPH. Ak to vie niekto opraviť, nech to prosím opraví, mne sa to nedarí, nech nemetiem ďaľších poraďákov.
Faktúru na poisťovne vystavujem včetne DPH / nie je tam rozpísaný základ DPH ani DPH/. O DPH účtujem na internom doklade.[/quote]

Nataly nik okrem Teba to opraviť nemôže, tak v svojom príspevku jednoducho vymaž tú prílohu, u seba v PC si ju oprav a potom ju tam opravenú prilep...

A k tej faktúre s DPH - nejde mi o spôsob účtovania, alo o princíp či im posielate faktúry s DPH a či je na faktúre vyčíslená....:rolleyes:
Nataly
23.11.05,19:53
Po DPH - čke sem prilepím všetky moje pomocné tabuľky, ktoré som si vyrobila. Len jedna vec ma trápi, nekrátim koeficientom z faktúr za tovar/lieky/. Naozaj neviem zistiť, ktorý tovar sa týka oslobodených plnení.
Takže neviem čo ma čaká. Na začiatku, keď som získavala informácie, mám pocit, že som volala aj na Asociáciu lekárnikov Slovenska v Martine, alebo presnejšie vydavateľovi lekárnického časopisu, odkiaľ mi poslali podklady na účtovanie v lekárni. Mám to všetko v robote, a keby som to vedela naskenovať, tak by som to tu aj prilepila. Sú tam rôzne informácie a sú tam spomenuté aj nejaké školenia. Len ja vôbec nemám čas tam zavolať. Ak niekto sa tam nakontaktuje, nech dá hneď vedieť. Skúsim ešte hľadať na internete.
Nataly
23.11.05,19:57
Ten časopis sa volá Poradca lekárnika.
sway
23.11.05,20:12
Ten časopis sa volá Poradca lekárnika.

našla som ich na nete http://www.als.sk/

asi tam zavolám, či majú aj ekonomické poradenstvo....:o
bepo
24.11.05,05:47
Ešte poprosím o pomoc::confused:
Ak som si vypočítala odhadovaný koeficient, vyšiel mi 0,993 - teda po zaokrúhlení nie 0,99 ale 1 ?
Tržba po odrátaní oslobodených 800 000 deleno
Tržba s oslobodenými 806 000 - ak to dobre rátam...

Preto že sa zaokrúhli by mal byť 1 ?????


Podľa §50 by koeficient po zaokrúhlení bol 1 ale tým sa stratí zmysel § 49ods 4-je to dosť nelogické
§ 50
Pomerné odpočítanie dane
(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.


§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
sway
24.11.05,07:10
Podľa §50 by koeficient po zaokrúhlení bol 1 ale tým sa stratí zmysel § 49ods 4-je to dosť nelogické
§ 50
Pomerné odpočítanie dane
(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.


§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

dík, toto všetko viem, a aj tak sa neviem pohnúť - nepochopila som prísp, kde je že by mal byť 1, keď som to hodila do SW - po zaúčtovaní, mi jasné že nevyrátal 1 - veď by to ako hovoríš nemalo logiku...
****************************************
vidím že s tou lekárňou som si riadne skomplikovala život.....:rolleyes:
Aďa123
24.11.05,09:05
Pozri si
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04odpdph.pdf

tu je metodický pokyn daňového riaditeľstva, od strany 8 je všetko o koeficiente.
andrej_rv
24.11.05,14:31
dík, toto všetko viem, a aj tak sa neviem pohnúť - nepochopila som prísp, kde je že by mal byť 1, keď som to hodila do SW - po zaúčtovaní, mi jasné že nevyrátal 1 - veď by to ako hovoríš nemalo logiku... Netreba hľadať v zákone žiadnu logiku :) , treba sa len držať jeho textu. V § 50 ods. 1 zákona sa o spôsobe výpočtu koeficientu jasne hovorí: "..a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor. ".
Ak Ti vyšiel koeficient 0,993, tak zaokrúhlený v zmysle zákona je jednoznačne 1,00. Bez ohľadu na logiku i na soft. (aj citovanom metodickom pokyne sa vypočítaný koeficient 0,7811 sa zaokrúhli tiež na 0,79.)

Zase určitú logiku to má. Pri obrate 800000 tis. Sk, predpokladanej marži 20 % je hodnota DPH na vstupe cca 121600,- Sk. A pri krátení koeficientom 0,993 120749 Sk - rozdiel 851 Sk. A keďže podiel vstupov podliehajúcich kráteniu je na celkových vstupoch veľmi malý, reálne rozdiely v odpočítaní dane sú 10 - 15 Sk, čo naozaj nestojí za reč. Ani za krátenie :) .
Môj názor - pokojne kráť daň na vstupe koeficientom 1,00 - teda nijako. Pretože zákon dodržíš. A čo sa týka softu - tuším predtým sa koeficient rátal na 3 des. miesta so zaokrúhlením nadol. Možno algoritmus výpočtu v softe neopravili.
Nataly
24.11.05,16:54
Môj názor pri výpočte predpokladaného koeficientu a jeho zaokrúhľovania je tiež, že 0,993 zaokrúhlim na 1, ale tento koeficient Ti musí odsúhlasiť DÚ, ale na našom DÚ koeficient 1 neakceptujú, oni majú vnútornú smernicu, ktorá koeficiet 1 neakceptuje.
Nataly
24.11.05,17:22
Sway, po našej včerajšej diskusii som vôbec nemohla spať, ohľadne krátenia DPH z tovarov. Vyšlo mi z toho, že by som mala krátiť DPH zo všetkých vstupom do DPH bez rozmýšlania /nakoľko neviem určiť akých tovarov sa týka príjem za recepty oslobodený od dane. ja z faktúry od dodávateľa liečív vôbec neviem určiť, ktorý tovar je voľnopredaj, ktorý liek je predaný na recept, ale poplatok nevybraný, nakoľko je plne hradený zákazníkom/. Ale pri získavaní informácií som sa stretla len s informáciou ohľadne krátenia len z réžijných nákladov. Budem pátrať ďaľej. Lekáreň účtujem od mája 05, takže sa mám ešte čo veľa učiť.
K tomu vystavovaniu faktúr na poisťovne: v pondelok vo firme budem mať technika na počítače, tak ho poprosím, aby ma naučil skenovať, pošlem Vám pokyn daňového riaditeľstva, ktorý zaslali tvorcovi softvéru (aposoft) a Tí mi ho preposlali.
Myslím si, že budeme ešte často spolu komunikovať, blíži sa výpočet ročného koeficientu a ja to budem mať komplikované, lebo mi okrem lekárne dávame do prenájmu nehnuteľnosti podľa § 38 - oslobodené od DPH.
andrej_rv
24.11.05,17:42
Môj názor pri výpočte predpokladaného koeficientu a jeho zaokrúhľovania je tiež, že 0,993 zaokrúhlim na 1, ale tento koeficient Ti musí odsúhlasiť DÚ, ale na našom DÚ koeficient 1 neakceptujú, oni majú vnútornú smernicu, ktorá koeficiet 1 neakceptuje.:eek: :eek: Vážne ? Ja som náhodou práve dnes niesol žiadosť na odsúhlasenie koeficientu 1,00. To som teda zvedavý, aká bude odpoveď resp. na zdôvodnenie, asi tam zajtra zavolám. Ale veľmi sa mi to s tou internou smernicou nezdá...
sway
24.11.05,17:56
všetkým dík... moc... nakúkam sem ale ešte finišujem s DPH :eek: ..., po skončení pôjdem aj ja na DÚ Trnava s koeficientom 1 - tak dám vedieť,

dííííík;)
jjaja
25.11.05,08:18
Mám ďalší problém a prosím Vás , keby ste mi niekto poradil.Lekáreň,
ktorú účtujem sa sťahuje do iného podnájmu.Lekárník si vybavil novú
licenciu na nové pôsobisko.Má tento fakt dopad na DPH na zásobách
na sklade?
-Ako v JÚ so stratou - zmena hodnoty skladu /precenenie/obsahuje
aj DPH.Ako kontrolujete stav skladu pri inventarizácii?
A čo sa týka koeficientu, DÚ nám odsúhlasil koeficient 1.Našla som v
časopise Lekárnik odkaz - na otázky k DPH fax 046/5430851 e-mail
lekarnik@unipharma.sk.Zatiaľ som neskúšala, ponáhľam sa s DPH.
sway
25.11.05,12:18
Netreba hľadať v zákone žiadnu logiku :) , treba sa len držať jeho textu. V § 50 ods. 1 zákona sa o spôsobe výpočtu koeficientu jasne hovorí: "..a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor. ".
Ak Ti vyšiel koeficient 0,993, tak zaokrúhlený v zmysle zákona je jednoznačne 1,00. Bez ohľadu na logiku i na soft. (aj citovanom metodickom pokyne sa vypočítaný koeficient 0,7811 sa zaokrúhli tiež na 0,79.)


Zase určitú logiku to má. Pri obrate 800000 tis. Sk, predpokladanej marži 20 % je hodnota DPH na vstupe cca 121600,- Sk. A pri krátení koeficientom 0,993 120749 Sk - rozdiel 851 Sk. A keďže podiel vstupov podliehajúcich kráteniu je na celkových vstupoch veľmi malý, reálne rozdiely v odpočítaní dane sú 10 - 15 Sk, čo naozaj nestojí za reč. Ani za krátenie :) .

Môj názor - pokojne kráť daň na vstupe koeficientom 1,00 - teda nijako. Pretože zákon dodržíš. A čo sa týka softu - tuším predtým sa koeficient rátal na 3 des. miesta so zaokrúhlením nadol. Možno algoritmus výpočtu v softe neopravili.

A tu je pes zakopaný, nakoľko je tu problém ktoré vstupy koeficientovať.... tu sa názory líšia,
prvý je: ak budem všetko - vrátanie liekov..., tak ten podiel podliehajúci kráteniu je skoro taký ako vstupy všetky...., okrem kozmetiky a tak....mne to vychádza 3360 korún krátenie vstupu a to už drobné nebudú...
a ak budem len réžiu, tak máš pravdu....- to je druhý opozičný názor

Fakt neviem čo urobím, nič, idem v pondelok na DÚ a hotovo. Dám vedieť či som pochodila.
JarkaL
25.11.05,20:07
A študujem stále, Takže v tejto chvili v časopise ÚAD 6/2004 som sa dočítala, že mám na moju tržbu z poplatku z receptov použiť účet 648 a nie 602 ako používam ja. Aký je Váš názor ?

Ja by som použila 648, aj keď včera mojej kamarátke audítori poradili presne naopak, vraj to má preúčtovať všetko na 602. Ako to účtujete vy ostatní?
andrej_rv
25.11.05,20:37
A tu je pes zakopaný, nakoľko je tu problém ktoré vstupy koeficientovať.... tu sa názory líšia,

Skúsme psa odkopať :) .. Lopatkou budú všeobecne platné ustanovenia zákona o DPH a metodický pokyn k problematike lekární zverejnený na portáli DRSR pod názvom Metodický pokyn k ustanoveniu § 29 o zdravotnej starostlivosti zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH v znení zákona č. 350/2004 Z.z. účinného do 31.12.2004 (link je http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/222zdrav.doc (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/222zdrav.doc) , plné znenie je v prílohe). Metodický pokyn sa síce v niektorých častiach odvoláva na dnes už neplatné resp. novelizované zákony súvisiace so zdravotným poistením, ale jeho znenie je podľa mňa aplikovateľné i pre toto novelizované znenie zdravotných zákonov.

1. Dodanie tovaru a daňová povinnosť
Dodaním tovaru v zmysle § 8 ZDPH pri predaji liekov, zdravotníckych pomôcok, dietetických potravín a pod. čiastočne alebo plne hradených zdravotnou poisťovňou je len dodanie zákazníkovi, nie vyúčtovanie úhrady za lieky zdravotnej poisťovni. Daňová povinnosť vzniká dňom vydania lieku zákazníkovi, prijatá platba je vrátane 19 % dane, úhrady sa zaúčtujú 211/604A a 211/343.
Dodatok: Pri výdaji liekov lekárnik vypočítava dph z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zákona o dph, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.

Vo vzťahu k zdravotnej poisťovni lekáreň nie je dodávateľom tovaru ani služby v zmysle príslušných ustanovení zákona o DPH, nevzniká tu teda ani žiadna daňová povinnosť.

2. Poplatok za recept
Služby poskytované v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou sú oslobodené od dane v zmysle § 29 ZDPH. Za službu súvisiacu s poskytovaním zdravotnej starostlivosti je v zmysle § 13 písm. d) zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti je aj: „štatistické spracúvanie lekárskeho predpisu a lekárskeho poukazu na účely zdravotného poistenia“ . Platbu za túto službu uhrádza zákazník v zmysle § 38 ods. 3 písm. c) a d) zákona č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti.
V zmysle nasledujúceho ods. 5 časť úhrady zodpovedajúca 25 % z celkovej výšky úhrady je príjmom poskytovateľa, ktorý poskytuje lekárenskú starostlivosť podľa osobitného predpisu a časť zodpovedajúca 75 % z celkovej výšky úhrady je príjmom zdravotnej poisťovne. Pri poplatku 20,- Sk je teda 5.- Sk príjmom lekárne za službu oslobodenú od DPH. Keďže ide jednoznačne o službu, účtovanie tejto tržby by malo byť v prospech účtu 602 nie 648.

3. Zúčtovanie so zdravotnou poisťovňou
Zdravotná poisťovňa vo vzťahu k lekárni nie je zákazníkom a lekáreň voči nej neuskutočňuje dodávku tovaov a služieb. Zdravotná poisťovňa len prepláca poskytovateľovi lekárenskej starostlivosti zodpovedajúcu čiastku za lieky plne uhrádzané alebo čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia v zmysle § 4 ods. 2 zákona č. 577/2004 Z.z. Lekáreň si túto úhradu voči poisťovni uplatňuje vo forme vyúčtovania, ktoré musí mať všetky náležitosti účtovného dokladu v zmysle § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. zákona o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Keďže však nejde o dodanie tovaru podľa § 6 ZDPH, v zmysle citovaného metodického pokynu lekáreň nevystavuje faktúru podľa § 71 zákona o DPH. V cene liekov v tomto vyúčtovaní musí byť zahrnutá aj zodpovedajúca DPH (viď bod 1.7 – posledná veta štvrtého odseku metodického pokynu). Keďže nejde o faktúru a dodanie tovaru ani služby v zmysle zákona o DPH, táto zodpovedajúca DPH by sa u poskytovateľa podľa môjho názoru nemala účtovať na účet 343 (daň na výstupe), ale na účet 648. Časť zodpovedajúca základu dane sa zaúčtuje na účet 604A. (Samostatná analytika pre tržby od zákazníka a pre úhrady od poisťovní je žiadúca aj pre potreby výpočtu koeficientu)

4. Koeficient
Lieky, zdravotnícky materiál i ostatné dodávky a služby nakupuje poskytovateľ lekárenskej starostlivosti s daňou a pri splnení zákonom stanovených podmienok si môže túto daň odpočítať. Tieto nakúpené tovary a služby použije lekáreň jednak pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň (voĺný predaj liekov, kozmetiky, doplnkového sortimentu a predaj liekov s čiastočnou úhradou poisťovne vo výške hradenej zákazníkom) a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň (poplatok spracovanie receptu, hodnotu liekov hradených poisťovňou vo výške zodpovedajúcej základu dane, prípadné príjmy z prenájmu oslobodeného v zmysle § 38 ZDPH). Lekáreň je teda povinná je povinná pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú možno odpočítať, podľa § 50 zákona o DPH – vypočítať koeficient a následne krátiť daň z nakúpených tovarov a služieb.
Podľa môjho názoru do čitateľa koeficientu je potrebné zahrnúť okrem tržieb z voľného predaja liekov a doplnkového sortimentu aj tržby z predaja liekov čiastočne hradených poisťovňou v tej výške, ktorá zodpovedá základu dane pri dodaní lieku zákazníkovi (v podstate tržby z registračnej pokladne) a do menovateľa všetky tržby (voľný predaj, prijaté nájomné, časť poplatku za recept prislúchajúca lekárni a časť úhrady hradenej zdravotnou poisťovňou vo výške účtovanej na 604A – teda sume bez príslušnej DPH, ktorá je účtovaná na účet 648).
V závislosti od štruktúry a objemu liekov čiastočne alebo plne hradených zdravotnou poisťovňou môže byť % krátenia dane dosť vysoké. Na druhej strane pri neúčtovaní DPH na výstupe k úhradám poisťovní je aj daňová povinnosť podstatne nižšia. Neuplatnená daň je daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 3 písm. k) bod 2 ZDP, účtuje sa na účet 548.

Problematika účtovania lekární je naozaj komplikovaná, vďaka nejednoznačným a nedokonalým predpisom umožňuje pomerne širokú interpretáciu a rôzne prístupy. Toto je len jeden z nich. V žiadnom prípade nie jednoznačné riešenie, skôr námet do diskusie pri alebo určitá pomôcka pre predkladanie argumentov a hľadanie odpovedí pri jednaní na DÚ.

Červeným označený názor je nesprávny - viď príspevok č. 130
sway
25.11.05,21:29
Skúsme psa odkopať :) ..........

ďakujem,ďakujem,ďakujem.....:) :) :) fantastické, super - idem študovať - aspoň mám už čo!!!!

nedajú sa Ti pridať body...., neviem prečo - skúsim neskôr....., ale móóóóc dííík.:D
andrej_rv
25.11.05,21:49
ďakujem,ďakujem,ďakujem.....:) :) :) fantastické, super - idem študovať - aspoň mám už čo!!!!Ja by som to zato naozaj takto euforicky nebral :) - je to len názor neoverený v praxi a neposvätený kontrolami. Ja totiž lekárne neúčtujem. V skutočnosti budú veci určite zložitejšie, na niektoré veci som iste zabudol - asi by bolo treba skúsiť nejaký modelový výpočet. A vypočuť si iné názory. Ale aj blbý názor je lepší ako žiadny - aspoň mu možno oponovať :D. A možno to aj preto poslúži k rýchlejšiemu riešeniu problému.
sway
26.11.05,08:25
Ja by som to zato naozaj takto euforicky nebral :) - je to len názor neoverený v praxi a neposvätený kontrolami. Ja totiž lekárne neúčtujem. V skutočnosti budú veci určite zložitejšie, na niektoré veci som iste zabudol - asi by bolo treba skúsiť nejaký modelový výpočet. A vypočuť si iné názory. Ale aj blbý názor je lepší ako žiadny - aspoň mu možno oponovať :D. A možno to poslúži k rýchlejšiemu riešeniu problému.

nie, neboj beriem to pozitívne....,
Ak sa Ti chce špekulovať, bola sem priložená tabuľka postupou účtovania, podopĺňala som do nej čo sa mi nezdá - na základe tvojej prílohy , nakukni ak máš čas a hoď svoj komentárik... dííík...:o
sway
26.11.05,08:32
:eek: :eek: Vážne ? Ja som náhodou práve dnes niesol žiadosť na odsúhlasenie koeficientu 1,00. To som teda zvedavý, aká bude odpoveď resp. na zdôvodnenie, asi tam zajtra zavolám. Ale veľmi sa mi to s tou internou smernicou nezdá...

PROSÍM nehodíte sem formuláciu žiadosti?;)

ďakujéééém:)
JarkaL
26.11.05,08:37
Andrej, aj ja veľmi pekne ďakujem.
andrej_rv
26.11.05,09:03
Ak sa Ti chce špekulovať, bola sem priložená tabuľka postupou účtovania, podopĺňala som do nej čo sa mi nezdá - na základe tvojej prílohy , nakukni ak máš čas a hoď svoj komentárik... dííík...:o Chcieť...a vedieť je trošku rozdiel :) , ja uvediem len svoj názor.
Fa poisťovniam: ja by som účet 311 nepoužíval. Buď priamo účet 315, alebo by som si vytvoril úplne nový účet napr. 316 len pre zúčtovanie s poisťovňami (Vytvorenie vlastného účtu umožňuje § 3 Postupov PÚ, problém môže byť, či to umožňuje korektne aj používaný soft). 311 nie preto, lebo poisťovne nie sú odberateľmi - lekáreň im nič nedodáva. Samostatný účet s analytikou podľa poisťovní pre lepší prehľad, keďže zúčtovanie s poisťovňami tvorí podstatnú časť účtovných prípadov čo do počtu ale najmä obratu.
Áno, časť zodpovedajúcu DPH z celkovej sumy účtovanej poisťovniam vychádzajúc z met.pokynu DRSR nie na 343 A, ale na 648. A pri opravnej faktúre za neuznané rp by som účtoval v rovnakom pomere -602 a -648
Príjem do pokladne - podľa mňa tiež všetko na 211
A úhrady - rovno na 315 (resp. vlastný účet pre ZP)
Ale ja nie som metodik, k možnosti takéhoto postupu by sa mali vyjadriť odborníci z oblasti účtovania lekární. ;)
JarkaL
26.11.05,09:51
Ja som už z toho jeleň. Volala som s kamarátkou, ktorá účtuje lekáreň 6 rokov a má aj audit každý rok. Aj včera mala auditorov. FA voči poisťovniam účtuje311/604, 343. DPH odvádza (samozrejme počíta aj koeficient). Pripomienkovali jej len tých 5,- Sk za recept - nemá účtovať 648, ale 602. Táto problematika ma zaujíma, lebo ja som lekáreň účtovala ešte pred materskou dov., ale vtedy bol ešte predaj liekov oslobodený. Od budúceho roku sa mi črtá nový klient-lekáreň, a tak zisťujem čo je nové. Čím viac čítam, tým viac názorov nachádzam. Neviem, či nevrátiť VŠ diplom, som už
úplne dopletená. Budem ešte zisťovať dalej. Ahojte.
andrej_rv
26.11.05,10:03
Ja som už z toho jeleň. Volala som s kamarátkou, ktorá účtuje lekáreň 6 rokov a má aj audit každý rok. Aj včera mala auditorov. FA voči poisťovniam účtuje311/604, 343. DPH odvádza (samozrejme počíta aj koeficient). Pripomienkovali jej len tých 5,- Sk za recept - nemá účtovať 648, ale 602. Neviem, či nevrátiť VŠ diplom, som už úplne dopletená. Budem ešte zisťovať dalej.Je v tom naozaj zmätok. A pritom by bolo stačilo, keby bol v zákone o DPH k tomu nejaký § alebo aspoň odsek. Ako napr. k autám. Niekto DPH pre poisťovne účtuje a odvádza, niekto nie. Obe skupiny mali audity i kontroly - a u oboch je to v poriadku :eek: - stačí prejsť články v tejto téme. Ja som nechcel nikoho zneisťovať (nato nám stačia nedokonalé zákony :) ) - iba poukázať , ako by som to účtoval ja. A prečo. Takže diplom nevracaj. A zisťuj. :)
sway
26.11.05,10:47
Je v tom naozaj zmätok. A pritom by bolo stačilo, keby bol v zákone o DPH k tomu nejaký § alebo aspoň odsek. Ako napr. k autám. Niekto DPH pre poisťovne účtuje a odvádza, niekto nie. Obe skupiny mali audity i kontroly - a u oboch je to v poriadku :eek: - stačí prejsť články v tejto téme. Ja som nechcel nikoho zneisťovať (nato nám stačia nedokonalé zákony :) ) - iba poukázať , ako by som to účtoval ja. A prečo. Takže diplom nevracaj. A zisťuj. :)

Vďaka Ti, :o - dobehla som od hrncov...., takže aspoň jedna dobrá správa - hoci to možno veľa neznamená, ale naše názory sú zhodné vo všetkých bodoch - (tabuľka), ja to hodím na papier a v pondelok pôjdem svetom - konzultovať svojej audítorke a tiež na DÚ - metodičke. Tak dám vedieť ako som dopadla.

andrej - PREČO sa Tebe nedajú pripísať body??? - skús to u Richarda reklamovať....;)
andrej_rv
26.11.05,11:02
...a v pondelok pôjdem svetom - konzultovať svojej audítorke a tiež na DÚ - metodičke. Tak dám vedieť ako som dopadla. To budem veľmi rád :) .

...
andrej - PREČO sa Tebe nedajú pripísať body??? Lebo Veľký brat vie, že ich mám priveľa :D :D :D . Ale vážne...body nechaj na potom, ak sa ukáže, že navrhovaný postup je viac-menej správny resp. použiteľný.
sway
26.11.05,11:06
To budem veľmi rád :) .
Lebo Veľký brat vie, že ich mám priveľa :D :D :D . Ale vážne...body nechaj na potom, ak sa ukáže, že navrhovaný postup je viac-menej správny resp. použiteľný.

Super, tak ozaj dík a drž palce! :o
sway
26.11.05,11:23
Pre NATALY - aj ak chce niekto pozrieť sem vkladám tabuľku s komentármi a návrhmi úprav.
Nataly
26.11.05,14:19
Ďakujem všetkým za množstvo nových podnetov a návrhov, idem to všetko znovu preštudovať. Účet 311 - analyticky používam kvôli ľahšiemu vyhladávaniu v knihe vyšlých faktúr. Sme firma, ktorá má okrem lekárne niekoľko rokov mnoho iných aktivít. Ten účet 648 sa mi vôbec nepáči, ale po
ďaľšom preštudovaní nových informácií z porady
možno zistím, že má opodstatnenie.
andrej_rv
26.11.05,19:31
Ten účet 648 sa mi vôbec nepáči, ale po ďaľšom preštudovaní nových informácií z porady možno zistím, že má opodstatnenie.Viem, že sa Ti nepáči, predpokladal som to. Vlastne celkom ani mne nie. Ale...V zmysle citovaného metodického pokynu sa voči poisťovniam účtuje cena lieku resp. jeho časti hradenej poisťovňou vrátane zodpovedajúcej DPH. Keďže nejde o dodávku tovaru, nevzniká tu povinnosť odvodu tejto DPH (a vlastne by sa na fa pre poisťovňu samostatne vyčísľovať nemala, keďže lekáreň nevystavuje faktúru v zmysle § 71 ZDPH, len účtovný doklad o vzniku a výške pohľadávky). Na 343 sa teda tá neodvádzaná daň podľa mňa účtovať nemôže. Na 604 by sa mala účtovať len úhrada za cenu lieku bez DPH (táto cena by mala vstupovať do výpočtov pre koeficient a preto by nemala asi obsahovať aj čiastku DPH). Podľa metodického pokynu v prípade platby od zdravotnej poisťovne „..ide o zúčtovanie úhrady nákladov na lieky „ – podľa mňa teda jednak nákladov na vlastnú cenu lieku (základu DPH) a jednak na DPH, o ktorú lekáreň príde z dôvodu, že mebude mať nárok na jej odpočítanie ). Na zaúčtovanie rozdielu medzi cenou lieku bez dane a celkovou uhrádzanou cenou pri úhradách od poisťovne sa mi preto zdá byť najvhodnejší účet 648. Aj preto, že náklady vznikajúce krátením DPH z nakupovaných tovarov a služieb sa účtujú na účet 548.
Samozrejme, ak odborníci na DPH a metodiku účtovania doporučia pozmenené alebo úplne iné riešenie, ja to len privítam. A rád si pozriem každé argumentami podložené "proti" i "za" :)
bepo
27.11.05,13:05
Tieto nakúpené tovary a služby použije lekáreň jednak pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň (voĺný predaj liekov, kozmetiky, doplnkového sortimentu a predaj liekov s čiastočnou úhradou poisťovne vo výške hradenej zákazníkom) a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň (poplatok spracovanie receptu, hodnotu liekov hradených poisťovňou vo výške zodpovedajúcej základu dane, prípadné príjmy z prenájmu oslobodeného v zmysle § 38 ZDPH). Lekáreň je teda povinná je povinná pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú možno odpočítať, podľa § 50 zákona o DPH – vypočítať koeficient a následne krátiť daň z nakúpených tovarov a služieb.
Podľa môjho názoru do čitateľa koeficientu je potrebné zahrnúť okrem tržieb z voľného predaja liekov a doplnkového sortimentu aj tržby z predaja liekov čiastočne hradených poisťovňou v tej výške, ktorá zodpovedá základu dane pri dodaní lieku zákazníkovi (v podstate tržby z registračnej pokladne) a do menovateľa všetky tržby (voľný predaj, prijaté nájomné, časť poplatku za recept prislúchajúca lekárni a časť úhrady hradenej zdravotnou poisťovňou vo výške účtovanej na 604A – teda sume bez príslušnej DPH, ktorá je účtovaná na účet 648).

S tým koeficientom to nebude také jednoduché nakoľko zúčtovací doklad na zdravotnú poistovňu obsahuje dph,nejedná sa o oslobodené plnenie.
andrej_rv
27.11.05,13:17
S tým koeficientom to nebude také jednoduché nakoľko zúčtovací doklad na zdravotnú poistovňu obsahuje dph,nejedná sa o oslobodené plnenie.Ale zúčtovací doklad pre zdravotnú poisťovňu nemá obsahovať DPH. Lekáreň poisťovni nedodáva tovar ani služby, nedochádza tu k dodaniu tovaru a lekáreň preto nevystavuje faktúru v zmysle § 71 zákona o DPH (viď aj priložený metodický pokyn z DRSR). Ak vzhľadom na softvérové riešenie je DPH na doklade vyčíslená samostatne, nejde podľa mňa o DPH, ktorú by lekáreň mala účtovať na 343 a odvádzať v zmysle zákona o DPH, ide len o súčasť celkovej úhrady za liek (viď opäť časť 1.7 metodického pokynu) - červeným je chybný názor - viď príspevok č. 130
bepo
27.11.05,13:35
Na zúčtovacom doklade nie je vyčíslená daň ale daň je obsiahnutá v cene za kus.Ak je cena lieku 119 Sk a pacient to kúpi za hotové,nie je problém-100 základ a 19 dph.Ak to zoberie na recept a dopláca polovicu,zaplatí 59,50 v čom je 50 základ a 9,50 dph.Na poistovňu ide zúčtovací doklad takisto na 59,50 a dph by sa stratila len vďaka rozdeleniu platby?
andrej_rv
27.11.05,13:42
Na zúčtovacom doklade nie je vyčíslená daň ale daň je obsiahnutá v cene za kus.Ak je cena lieku 119 Sk a pacient to kúpi za hotové,nie je problém-100 základ a 19 dph.Ak to zoberie na recept a dopláca polovicu,zaplatí 59,50 v čom je 50 základ a 9,50 dph.Na poistovňu ide zúčtovací doklad takisto na 59,50 a dph by sa stratila len vďaka rozdeleniu platby? Nie, nestratila. Podľa mňa pri čiastočnej úhrade 59,50 Sk by si mala lekáreň zúčtovať 50,- Sk na 604 a 9,50 - časť zodpovedajúcu DPH - na 648. Pokus o "ideologické zdôvodnenie" , že prečo na 648, je uvedený v predchádzajúcich príspevkoch.
bepo
27.11.05,14:02
Podľa mňa nemôžeš rozdeliť cenu 1 kusu na odpočitateľnú časť dph a neodpočitateľnú.Preto "stratenie dph" mám na mysli stratenie nároku na odpočet.Myslím si že nič sa nestane ak si uplatní odpočet na 19 Sk z príkladu a nie na 9,50 Sk.
andrej_rv
27.11.05,14:14
Podľa mňa nemôžeš rozdeliť cenu 1 kusu na odpočitateľnú časť dph a neodpočitateľnú.Preto "stratenie dph" mám na mysli stratenie nároku na odpočet.Myslím si že nič sa nestane ak si uplatní odpočet na 19 Sk z príkladu a nie na 9,50 Sk.Tu je asi hlavný filozofický problém, ktorý mal byť vyriešený dávno a jednoznačne. Ale niekde úplne inde.
Pri dodaní lieku hradeného zpolovice mne vychádza, že dodaním tovaru podľa § 6 je len polovica lieku hradená zákazníkom a z tejto dodávky odvedie DPH 9.50 Sk. Druhá časť je oslobodená od DPH podľa § 29. Lekáreň si pri vstupe uplatní z lieku celú DPH, ale dodávka sa použije zčasti na dodávky oslobodené od dane, podľa 49 ods. 3 si DPH na túto časť dodávky nemôže uplatniť a musí počítať koeficient, v ktorom zohľadní túto polovicu lieku. Takže DPH si neuplatní na 19 Sk, ale len na 19 x koeficient.
Zvýraznené je chybný názor - viˇˇd príspevok č. 130
bepo
27.11.05,14:28
Druhá časť je oslobodená od DPH podľa § 29. Lekáreň si pri vstupe uplatní z lieku celú DPH, ale dodávka sa použije zčasti na dodávky oslobodené od dane, podľa 49 ods. 3 si DPH na túto časť dodávky nemôže uplatniť a musí počítať koeficient, v ktorom zohľadní túto polovicu lieku. Takže DPH si neuplatní na 19 Sk, ale len na 19 x koeficient.
Podľa §29 dodanie liekov a zdravotníckych potrieb nie je oslobodené,pri oslobodení dodávaš tovar bez dph kdežto pri zúčtovacom doklade je cena včítane dph preto je nárok na odpočet celých 19 Sk.Pri odpočte 9,50 by to chcelo dosť komplikovanú filozofickú úvahu čo je dodanie tovaru,dodanie lieku,či dodávaš liek poistovni a pod
andrej_rv
27.11.05,14:49
Podľa §29 dodanie liekov a zdravotníckych potrieb nie je oslobodené,pri oslobodení dodávaš tovar bez dph kdežto pri zúčtovacom doklade je cena včítane dph preto je nárok na odpočet celých 19 Sk.Tiež vec výkladu. Áno, dodanie lieku a zdravotníckych potrieb nie je oslobodené od DPH, ak ide o dodanie podľa § 8. Čiže o dodanie zákazníkovi, ktorý za liek platí.
Poskytnutie lieku hradeného zdravotnou poisťovňou nie je ale dodaním lieku v zmysle § 6, ale súčasťou zdravotnej starostlivosti, ktorá od DPH podľa § 29 od DPH oslobodená je:

§ 29 ods. 1 ZDPH: "Oslobodené od dane je poskytovanie zdravotnej starostlivosti štátnymi a neštátnymi zdravotníckymi zariadeniami podľa osobitného predpisu a tovary a služby s ňou priamo súvisiace poskytované týmito štátnymi a neštátnymi zariadeniami..."
Definícia zdravotnej starostlivosti v zmysle § 2 ods. 1 zákona č. 577/2004 Z.z.: "Zdravotná starostlivosť je súbor pracovných činností, ktoré vykonávajú zdravotnícki pracovníci, vrátane poskytovania liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín s cieľom predĺženia života fyzickej osoby (ďalej len osoba ), zvýšenia kvality jej života a zdravého vývoja budúcich generácií; zdravotná starostlivosť zahŕňa prevenciu, dispenzarizáciu, diagnostiku, liečbu, biomedicínsky výskum, ošetrovateľskú starostlivosť a pôrodnú asistenciu."
A ďalej ešte § 4 ods. 2 zákona č. 577/2004 : " Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne alebo čiastočne uhrádzajú lieky poskytované v rámci ambulantnej zdravotnej starostlivosti (ďalej len ambulantná starostlivosť ) alebo lekárenskej starostlivosti..."
Na základe definície zdravotnej starostlivosti uvedenej v zákone, podľa ktorej je jej súčasťou aj poskytovanie liekov a pomôcok hradených z verejného zdravotného poistenia, je úhrada liekov zo strany poisťovne oslobodená od dane podľa § 29 . Na zúčtovacom doklade je síce cena s daňou, ale túto daň lekáreň nemá odviesť (nedošlo k dodaniu tovaru v zmysle § 8 a teda ani k vzniku daňovej povinnosti ). A ostatné dookola... Preto sa mi Tvoj názor o opodstatenosti odpočtu celej DPH nezdá byť v súlade so znením zákona.
Ale sme na diskusnom fóre, ani by nebolo dobre, keby každý s každým súhlasil :) .
Zvýraznené neplatí - viď príspevok č. 130
bepo
27.11.05,15:20
Na základe definície zdravotnej starostlivosti uvedenej v zákone, podľa ktorej je jej súčasťou aj poskytovanie liekov a pomôcok hradených z verejného zdravotného poistenia, je úhrada liekov zo strany poisťovne oslobodená od dane podľa § 29 . Na zúčtovacom doklade je síce cena s daňou, ale túto daň lekáreň nemá odviesť (nedošlo k dodaniu tovaru v zmysle § 6 a teda ani k vzniku daňovej povinnosti ). A ostatné dookola... Preto sa mi Tvoj názor o opodstatenosti odpočtu celej DPH nezdá byť v súlade so znením zákona.
Ale sme na diskusnom fóre, ani by nebolo dobre, keby každý s každým súhlasil :) .
Poistovne: 1-nie sú zdravotníckymi zariadeniami
2-neposkytujú zdravotnú starostlivosť
a preto nie sú oslobodené od dph.
Oslobodenie znamená že fakturuješ bez dane a vtedy to vchádza do koeficientu.V našom prípade ak by si vyúčtoval poistovni 50 Sk tak by sa vstupy krátili koeficientom pri ktorom v čitateli nie sú výnosy z poistovne.Kedže poistovni fakturuješ 59,50 ja by som do čitateľa zahrnul výnosy z poistovne.Ale najčistejšie by bol jeden paragraf o lekárňach a výdajňach zdravotníckych potrieb v zákone o dph.
andrej_rv
27.11.05,15:51
Poistovne: 1-nie sú zdravotníckymi zariadeniami
2-neposkytujú zdravotnú starostlivosť
a preto nie sú oslobodené od dph.
Oslobodenie znamená že fakturuješ bez dane a vtedy to vchádza do koeficientu.V našom prípade ak by si vyúčtoval poistovni 50 Sk tak by sa vstupy krátili koeficientom pri ktorom v čitateli nie sú výnosy z poistovne.Kedže poistovni fakturuješ 59,50 ja by som do čitateľa zahrnul výnosy z poistovne.Ale najčistejšie by bol jeden paragraf o lekárňach a výdajňach zdravotníckych potrieb v zákone o dph.
Svätá pravda tá posledná veta. Ale prečo by v parlamente riešili toto, keď môžu privatizáciu...
Áno, poisťovne nie sú zdravotníckymi zariadeniami, ani ju neposkytujú. Takže by im lekárne ani nemali nič fakturovať.. Môj pohľad je, že poisťovne len preplácajú poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ktorá je oslobodená od dane. Alebo, podľa metodického pokynu - ...ide o zúčtovanie úhrady nákladov na lieky, ktoré lekárnik vydal v priebehu predchádzajúceho kalendárneho mesiaca na recept. A opäť by sme sa mohli hrať so slovíčkami dookola.. Takže Bepo, ďakujem za debat, my dvaja tu už asi nič nové neprinesieme :) . Možno sa pripoja aj ďalší, ktorí s tým buď priamo robia alebo sa dostali k nejakému čerstvému oficiálnemu výkladu. Ale malo by to byť riešené minimálne opatrením MF, nie nejakými odpoveďami DRSR na dopyty alebo metodickými pokynmi bez právnej záväznosti. Aj preto, že tu obyčajne ide o veľké peniaze..
sway
27.11.05,20:09
No chlapci klobúk dolu - zasa budem potrebovať čas stráviť ten Váš "debat" - isté je zneistené a naopak.... :rolleyes:
Takže téma bude pokračovať zajtra-pozajtra - hodím sem čo som zistila u odborníkov....:)
...možno bude tretí názor :D :(
sway
28.11.05,08:06
Skúsim na to ísť sedliackým rozumom:
konkrétny prípad, konkrétne čísla:
Tak sa mi teda zdá, že celý tento problém je aj vecou SW - ja som tu spomenula, že mám od profesionálov SW na lekárne - ako vlastne spracuje tržby - má to úzky súvis s tým, ako potom faktúry na ZP vyzerajú.
Nakoľko, keď si ja vezmem výstup zo SW lekárne, mám tržby za tovar účet 604 sumu 376 180,- a k tomu príslušnú DPH 71 474,- na 343 výstup
toho sa musím držať, nakoľko moja povinnosť je odviesť DPH z predaného tovaru.
A ako to vyzerá jednotlivo v tomto SW?
predaj RP hotovosť: 219 194,- pričom DPH z toho činí 34 997,10
rpredaj RP ZP:228 460,- pričom DPH z toho činí 36 476,80
spolu: 447 654,- z toho DPH 71 473,90 a to mi sedí s s tým rozpisom !
Teda odvod DPH musí byť v sume 71 474,-
A SW rieši situáciu taktýmito účtovnými prípadmi:
tržby za tovar:............................................ ....... D 604 ..376 180,27
odvod DPH:.............................................. .......... D 343 .. 71 474,25
predaj RP:.............MD 211 ... 219 194,50
predaj PR ZP:........ MD 311 .. 228 460,-
rec.lek..................MD 211 ......2 000,- .................... D 602 ... 2 000,-
************************************************** **
vyúčt.ZP..............MD 311..... 228 460,- ..........................D 604.191 983,20
odvod DPH............................................... .................... D 343..36 476,80
poplatok za rec.. MD 211.......... 6 000,-...........................D 379.....6 000,-

************************************************** **

Takže potom faktúry na ZP sú s DPH, je na nich vyčíslená - čo sme rozporovali. Zrejme kôli "jednoduchosti a jasnosti" to takto riešili - aby bola DPH zo skutočne predaného tovaru odvedená.

Teda z tohto mi vyplýva, že povinnosť voči štátu je v poriadku z hľadiska odvodu DPH z predaného tovaru, asi je iná vec či je to z hľadiska zákona o DPH formálne správne.

Zrejme ak by SW riešil celkové výnosy z predaja cez RP a účtovalo by sa potom prostredníctvom ID, tak by faktúry mohli byť už len celková suma s DPH bez použitia účtu 343, ale neviem si to predstaviť, asi by tie účtovné predpisy boli veľmi komplikované. Ani si to v rýchlosti neviem dať dokopy, aby bola skutočná povinnosť DPH účtovaná na 343 a faktúry bez nej. Určite sa to však dá.

A na záver, ak by som v tomto prípade neúčtovala faktúry s DPH ukrátila by som štát o DPH z výnosu, ktorý je tu evidovaný cez faktúry a určite by to nebolo správne a dali by mi dodaniť túto časť DPH .
************************************************** ***
takže poprosím reakcie - ak sa ešte niekomu chce....:p
andrej_rv
28.11.05,15:37
Skúsim na to ísť sedliackým rozumom:
konkrétny prípad, konkrétne čísla:

Nakoľko, keď si ja vezmem výstup zo SW lekárne, mám tržby za tovar účet 604 sumu 376 180,- a k tomu príslušnú DPH 71 474,- na 343 výstup
toho sa musím držať, nakoľko moja povinnosť je odviesť DPH z predaného tovaru.A ako to vyzerá jednotlivo v tomto SW?
predaj RP hotovosť: 219 194,- pričom DPH z toho činí 34 997,10
rpredaj RP ZP:228 460,- pričom DPH z toho činí 36 476,80
spolu: 447 654,- z toho DPH 71 473,90 a to mi sedí s s tým rozpisom !
Teda odvod DPH musí byť v sume 71 474,-
A SW rieši situáciu taktýmito účtovnými prípadmi:
tržby za tovar:............................................ ....... D 604 ..376 180,27
odvod DPH:.............................................. .......... D 343 .. 71 474,25
predaj RP:.............MD 211 ... 219 194,50
predaj PR ZP:........ MD 311 .. 228 460,-
rec.lek..................MD 211 ......2 000,- .................... D 602 ... 2 000,-
A na záver, ak by som v tomto prípade neúčtovala faktúry s DPH ukrátila by som štát o DPH z výnosu, ktorý je tu evidovaný cez faktúry a určite by to nebolo správne a dali by mi dodaniť túto časť DPH .

Povinnosť odviesť DPH pri predaji tovaru nastáva podľa mňa len pri dodaní tovaru podľa § 8 ZDPH - t.j. tých liekov resp. tovaru, ktorý hradí zákazník v plnej výške a tej sumy z čiastočne hradených liekov, ktorú uhhrádza zákazník. Účtovanie úhrady nákladov za lieky poskytované v rámci ambulantnej a lekárenskej starostlivosti voči zdravotnej poisťovni nie je dodaním tovaru a preto tu podľa mňa nie je v súlade so zákonom ani vyfakturovanie DPH na vstupe a jej odvod štátu. Nie je nato podľa mňa v zákone §.Dodaním tovaru s povinnosťou odvodu DPH by mala byť len tržba z ERP. Takže podľa mňa by tie čísla mohli (mali ?) vyzerať asi takto:

základ:... 184197,00 (604)
DPH..........34997,50 (343)
Vyúčtovanie úhrady nákladov na vydané lieky voči ZP - cena vrátane dane:
cena bez dane.................. 191983,00 (604)
suma zodpovedajúca DPH: ....36477,00 (648 ?)

Koeficient tu vyjde asi 0,49 a týmto koeficientom sa zase musí krátiť cca na polovicu daň na vstupe. A na výstupe sa odvedie približne o polovicu menej - 34997,50 Sk. Ukrátenie štátu o DPH z tržby od poisťovní nenastane, keďže tu k daňovej povinnosti nedochádza - vo vzťahu k poisťovni nedošlo k dodaniu tovaru ani služby podliehajúcim dani. Odvodom 71000 DPH ukrátiš podľa mňa lekárnika, aj keď zase na vstupe si odpočíta celú DPH, nie polovicu po krátení koeficientom, takže jeho "poškodenie" je podstatne nižšie.
A čo sa týka softu - v podstate nie je treba nič meniť, môže zostať aj rozčlenenie sumy na cenu bez dane a sumu zodpovedajúcu dani. Len na faktúre by sa nemali objaviť termíny ako deň dodania tovaru, deň vzniku daňovej povinnosti, základ dane a 19 % DPH, keďže ide len o zúčtovací doklad, nie faktúru v zmysle § 71. Ale pokiaľ programátor bude vedieť, čo má programovať, úprava formálneho vzhľadu faktúry je len záležitosťou niekoľkých minút.
Názor a riešenie príkladu nie je správne - viď príspevok č. 130
bepo
29.11.05,07:18
Podľa mňa zúčtovací doklad na poistovnu treba účtovať s dph.Podľa metodickeého pokynu DRSR suma účtovaná poistovni obsahuje dph.Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru-to je vydaním lieku pacientovi.Na vznik povinnosti nemá vplyv z koľkých % bola zaplatená pacientom v hotovosti a z koľkých % poistovnou a nemôže sa rozdeľovať.
Výpočet koeficientu §49 ods 3--Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39
Vystavenie zúčtovacieho dokladu na poistovnu nie je oslobodené plnenie podľa § 29-Zdravotná starostlivosť tzn že daň je odpočitateľná.Takže do čitateľa idú príjmy z hotovosti+poistovňa a do menovateľa hotovosť+poistovňa+poplatok za recept.
sway
29.11.05,07:34
Podľa mňa zúčtovací doklad na poistovnu treba účtovať s dph.Podľa metodickeého pokynu DRSR suma účtovaná poistovni obsahuje dph.Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru-to je vydaním lieku pacientovi.Na vznik povinnosti nemá vplyv z koľkých % bola zaplatená pacientom v hotovosti a z koľkých % poistovnou a nemôže sa rozdeľovať.
Výpočet koeficientu §49 ods 3--Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39
Vystavenie zúčtovacieho dokladu na poistovnu nie je oslobodené plnenie podľa § 29-Zdravotná starostlivosť tzn že daň je odpočitateľná.Takže do čitateľa idú príjmy z hotovosti+poistovňa a do menovateľa hotovosť+poistovňa+poplatok za recept.

Tak s týmto súhlasím - tak som to aj spravila.
No nič, môj záver je asi taký, že som podala žiadosť o nepoužívanie koeficientu, najkoľko po zaokrúhlení mi vychádza 1 - uvidíme čo odpovedia a aby som štát o nič neobrala a čisto sedliacky-rozumovo účtujem tak ako som popísala v prísp. 121, tak uvidíme, určite mi prídu na kontrolu, nakoľko začíname a máme vysoký nadmerný odpočet - tak potom sem URČITE hodím ako túto situáciu vidaia na DÚ v Trnave.
**********************************************

Všetkým zúčastneným moc ďakujem za názory !!!;)
Zuzka
29.11.05,10:37
Dovolím si trošku sa zamiešať do tejto debaty. Mám fotokópiu listu z DRSR, ktorý obdržala firma, zaoberajúca sa softwérom pre lekárne. V min. roku zaslal dopyt na DR a prišla takáto odpoveď.
Citujem z informácii: "Účtovný doklad, ktorý lekárni vyhotovuje v prospech zdravotnej poisťovne nie je faktúrou podľa § 71 zákona o DPH. Týmto účtovným dokladom lekárnik neúčtuje v prospech zdravotnej poisťovne dodávku liekov (dodávku tovaru podľa § 8 zákona o DPH), ale v zmysle §3 ods. 3 zákona č. 98/1995 Z.z. o Liečebnom poriadku v znení neskorších predpisov v nadväznosti na § 38 ods. 3 zákona č. 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianskych zdravotných poistení účtuje úhradu nákladov na lieky, ktoré lekárnik vydal v priebehu predchádzajúceho kalendárneho mesiaca pacientom na recept. Čiže tento účtovný doklad nemôže obsahovať náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 zákona o DPH, ale bude musieť obsahovať len náležitosti účtovného dokladu, ktoré sú povinné v zmysle § 10 zákon a č. 562/2003 Z.z. o účtovníctve.
Prostredníctvom tohto účtovného dokladu požaduje lekárnik od zdravotnej poisťovne úhradu ceny za lieky, ktoré "zaťažoval" daňou z pridanej hodnoty pri ich výdaji na recept pacientom, z čoho vyplýva, že v cene liekov k úhrade účtovanej zdravotnej poisťovni bude samozrejme zahrnutá aj príslušná výška DPH, ktorú však lekárnik - z pohľadu zákona o DPH nemá dôvod na tomto účtovnom doklade osobitne uvádzať."
Pokiaľ viem, tak na školení pre lekárnikov softwérovou firmou, pri prechode za platiteľov DPH im bolo povedané, že faktúra pre zdrav. poisťovňu sa má označiť "Nie pre účely DPH" ... Čo mám ja skúsenosti. tak ich takto aj vystavujú.
sway
29.11.05,10:53
Dovolím si trošku sa zamiešať do tejto debaty. Mám fotokópiu listu z DRSR, ktorý obdržala firma, zaoberajúca sa softwérom pre lekárne. V min. roku zaslal dotaz na DR a prišla takáto odpoveď.
Citujem z informácii: "Účtovný doklad, ktorý lekárni vyhotovuje v prospech zdravotnej poisťovne nie je faktúrou podľa § 71 zákona o DPH. Týmto účtovným dokladom lekárnik neúčtuje v prospech zdravotnej poisťovne dodávku liekov (dodávku tovaru podľa § 8 zákona o DPH), ale v zmysle §3 ods. 3 zákona č. 98/1995 Z.z. o Liečebnom poriadku v znení neskorších predpisov v nadväznosti na § 38 ods. 3 zákona č. 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianskych zdravotných poistení účtuje úhradu nákladov na lieky, ktoré lekárnik vydal v priebehu predchádzajúceho kalendárneho mesiaca pacientom na recept. Čiže tento účtovný doklad nemôže obsahovať náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 zákona o DPH, ale bude musieť obsahovať len náležitosti účtovného dokladu, ktoré sú povinné v zmysle § 10 zákon a č. 562/2003 Z.z. o účtovníctve.
Prostredníctvom tohto účtovného dokladu požaduje lekárnik od zdravotnej poisťovne úhradu ceny za lieky, ktoré "zaťažoval" daňou z pridanej hodnoty pri ich výdaji na recept pacientom, z čoho vyplýva, že v cene liekov k úhrade účtovanej zdravotnej poisťovni bude samozrejme zahrnutá aj príslušná výška DPH, ktorú však lekárnik - z pohľadu zákona o DPH nemá dôvod na tomto účtovnom doklade osobitne uvádzať."
Pokiaľ viem, tak na školení pre lekárnikov softwérovou firmou, pri prechode za platiteľov DPH im bolo povedané, že faktúra pre zdrav. poisťovňu sa má označiť "Nie pre účely DPH" ... Čo mám ja skúsenosti. tak ich takto aj vystavujú.

Vrelá vďaka za komentár, ale teda čo nám z toho vyplýva....?
Ide o dve veci
- vystavenie faktúry a čo mi z toho vyplýva : vystavím s DPH a odvediem DPH - výstup
- musím uviesť že pre poisťovňu to nie je doklad na účely DPH.

Jednoznačne to nepatrí teda medzi oslobodené, fakturujeme s DPH - ale na faktúru dáme "Nie pre účely DPH"
Tak mi z toho vyplýva, že na výstupe riadne daň odvediem.
áno?:confused:
Zuzka
29.11.05,11:02
Áno, nie je to oslobodené plnenie. Daň treba odviesť. Faktúry vyšlé pre zdrav. poistenie vystavuješ v celkovej sume, teda vrátane DPH, ale daň neuvádzaš a faktúra má byť označená, ako som písala.
Akú daň máš odviesť na výstupe je uvedené na mesačnej páske v reg. pokladne. Ja si interným dokladom rozúčtujem mesačnú uzávierku a na základe ID odvediem DPH.
Nakoniec rozúčtovanie si Ty a Nataly dala do prílohu v príspevku.
Na a najlepšie na všetkom je, že sa mi ešte nestalo, aby vyfaktúrovaná suma na zdr. poisťovne bola totožná s obratom z reg. pásky, ale to už je v podstate iný problém, aj keď sa samozrejme dotýka DPH na výstupe.
andrej_rv
29.11.05,11:15
Áno, nie je to oslobodené plnenie. Daň treba odviesť. Faktúry vyšlé pre zdrav. poistenie vystavuješ v celkovej sume, teda vrátane DPH, ale daň neuvádzaš a faktúra má byť označená, ako som písala.
Akú daň máš odviesť na výstupe je uvedené na mesačnej páske v reg. pokladne. Ja si interným dokladom rozúčtujem mesačnú uzávierku a na základe ID odvediem DPH.
Zuzka, a k tomuto máš nejaký výklad alebo stanovisko ? Pretože to je asi rozhodujúce pre celú diskusiu.
Zuzka
29.11.05,11:34
Andrej, mám fotokópiu listu aj s prílohou. Snažila som to prepísať, ale neviem prečo vypadávam, kým dopíšem príspevok. Takže idem ešte raz prepísať citáciu, ktorá to možno objasní, takže trochu strpenia. :)
Zuzka
29.11.05,11:45
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
To znamená, že ak lekárnik platiteľ DPH vydal dňa 01.06. pacientovi na recept liek v hodnote 476 Sk vrátane DPH, pričom za liek zaplatil pacient len 23 Sk a za recept 20 Sk, lekárnikovi v tento deň pri výdaji tohto leku vznikla daňová povinnosť vo výške 76 Sk (476 Sk : 119% x 19% = 76 Sk) ktorú zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie jún, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo do daňového priznania II. štvrťrok, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
Skutočnosť, že lekárnik od pacienta obdržal za liek v hotovosti len sumu 23 Sk, alebo že sumu 453 Sk (476 Sk - 23 Sk) lekárnik vyúčtuje na konci mesiaca v prospech zdravotnej poisťovni k úhrade za vydaný liek, resp. že túto sumu obdrží od zdravotnej poisťovni napr. až 02.08. nemá žiadny vplyv na vznik daňovej povinnosti pri vydanom lieku v rpedmetnom dni a vo vyššie vypočítan ej výške.
Zo sumy 20 Sk "za recept", ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.
sway
29.11.05,12:00
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
To znamená, že ak lekárnik platiteľ DPH vydal dňa 01.06. pacientovi na recept liek v hodnote 476 Sk vrátane DPH, pričom za liek zaplatil pacient len 23 Sk a za recept 20 Sk, lekárnikovi v tento deň pri výdaji tohto leku vznikla daňová povinnosť vo výške 76 Sk (476 Sk : 119% x 19% = 76 Sk) ktorú zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie jún, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo do daňového priznania II. štvrťrok, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
Skutočnosť, že lekárnik od pacienta obdržal za liek v hotovosti len sumu 23 Sk, alebo že sumu 453 Sk (476 Sk - 23 Sk) lekárnik vyúčtuje na konci mesiaca v prospech zdravotnej poisťovni k úhrade za vydaný liek, resp. že túto sumu obdrží od zdravotnej poisťovni napr. až 02.08. nemá žiadny vplyv na vznik daňovej povinnosti pri vydanom lieku v rpedmetnom dni a vo vyššie vypočítan ej výške.
Zo sumy 20 Sk "za recept", ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.

Zuzka, veľmi Ti ďakujem a chcem poprosiť, či by bolo veľmi drzé keby som chcela od Teba kópiu toho listu? - oskenovanú, alebo aj poštou - náklady hradím !!!- otvorene daj vedieť.;)
Zuzka
29.11.05,12:01
Sway, napíš SS, kde Ti to mám poslať. :)
andrej_rv
29.11.05,12:01
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.
Zuzka, nie že trošku, ale úplne. Škoda, že si toto stanovisko nepripla skôr. Vlastne by nebolo o čom diskutovať a ja by som tu nebol prezentoval mylný výklad. (Ale blbý názor taky názor - možno to k vyjasneniu problému trochu prispelo).
Len nerozumiem, prečo tento výklad nebol resp. nie je uvedený priamo v metodickom pokyne DRSR.
Takže ešte ďakujem Zuzke (a samozrejme Bepovi) za vyvedenie z omylu. (A chytro bežím opraviť príspevky :mee: ).
JarkaL
29.11.05,21:37
Zuzka, za toto si zaslúžiš bodík. Potvrdila si aj môj názor a už môžem lepšie spať.:)
Zuzka
29.11.05,21:47
Jarka, som rada, že som Ti trošku pomohla. Prajem pokojný a spokojný spánok. A za bodík ďakujem. ;) :)
sway
16.12.05,10:10
Môj názor pri výpočte predpokladaného koeficientu a jeho zaokrúhľovania je tiež, že 0,993 zaokrúhlim na 1, ale tento koeficient Ti musí odsúhlasiť DÚ, ale na našom DÚ koeficient 1 neakceptujú, oni majú vnútornú smernicu, ktorá koeficiet 1 neakceptuje.

Tak dávam na známosť, že som sa naštvala a podala som žiadosť o NEPOUŹÍVANIE koeficientu s vysvetlením, že mi vychádza 0,993 na DÚ Trnava a dnes mi prišlo, že súhlasia s nepoužívaním koeficientu. HURÁAAAA;)
Jaroslávka
16.12.05,13:48
Tu je prvá nepresnosť! Situácia je taká, že sa 20 Sk nepripláca na každý recept. O tom vám povie bližšie informácie váš lekárník.
A to ste zistili odkiaľ? V registračnej pokladni by nemalo byť nič iné, než tržba v hotovosti. A tá sa skladá z doplatku na recepty, z poplatkov na recept (20 Sk) a z predaja volnopredajných liekov a doplnkového sortimentu. Otázkou zostáva, čo si rozumieme pod pojmomVystavená faktúra? Tá totiž môže byť aj trojakého (minimálne dvojakého) druhu. Konzultujte s vašim lekárnikom.

O ostatných náležitostich riešenia v jednoduchom účtovníctve sa neviem vyjadriť, pretože lekárne už 10 rokov zásadne účtujeme v podvojnom účtovníctve. Tie vzťahy medzi odberateľmi, lekárňou a zdravotnými poisťovňami sú totiž tak spletité, že v JÚ ich jednoducho nie je možné poriadne vysledovať. A má to aj nemilý dopad na výšku daňového základu v neprospech JÚ. To mi vysvetlila jedna pani, ktorá už 30 rokov účtuje lekárne. NAjprv som tomu nechcel veriť, ale potom som zistil, že má pravdu. Ale to je iná história...


Ešte raz len odporúčam: lekáreň účtovať v podvojnom účtovníctve!!!
Ja účtujem lekáreň v PÚ, počítam aj koeficient 0,99, pretože ak ho zaokrúhlim
na 1.00 robí to v neprospech št.rozpočtu vo výkaze DPH aj za jeden Q. 5000,- Sk. Mala by som záujem na program PÚ len pre lekárne, prosím ozvi sa mi,
na /doma@bytes.sk /, v našom meste lekáreň žiadna účtovnícka firma nezoberie
účtovať, ak je tam koeficient, tak má lekáreň smolu.
Mám oprávnený strach z daňovej kontroly.
Ďakujem za každú odpoveď.
Jaroslávka
Jaroslávka
16.12.05,13:55
V Detve by som určite nepochodila, ako si formulovala žiadosť o nepoužívanie
koeficientu, /ak prenásobím DPH na vstupe 0,993, robí to v neprospech št.rozpočtu aj do 5000 Sk/ čo na to kontrola ?
Ďakujem za odpoveď.
Jaroslávka
andrej_rv
16.12.05,16:23
V Detve by som určite nepochodila, ako si formulovala žiadosť o nepoužívanie
koeficientu, /ak prenásobím DPH na vstupe 0,993, robí to v neprospech št.rozpočtu aj do 5000 Sk/ čo na to kontrola ?
Ďakujem za odpoveď.
Jaroslávka
Ja som dal žiadosť o schválenie koeficientu 0,997 - v zmysle zákona zaokrúhlene na 1,00 a odsúhlasili mi to bez akejkoľvek námietky.
bepo
17.12.05,14:53
Ja účtujem lekáreň v PÚ, počítam aj koeficient 0,99, pretože ak ho zaokrúhlim
na 1.00 robí to v neprospech št.rozpočtu vo výkaze DPH aj za jeden Q. 5000,- Sk. Mala by som záujem na program PÚ len pre lekárne, prosím ozvi sa mi,
Jaroslávka
A ak počítaš koeficient 0,99,koľko to robí v neprospech lekárne?Pri zaokrúhlení to vždy bude v niečí neprospech,v zákone je jasne uvedené na 2 desatinné miesta nahor takže 0,993 je 1,00.Kľudne zober účto pre všetky lekárne v meste keď to nikto nechce robiť,aspoň nebudeš mať konkurenciu a program na PU je taký istý ako v hociktorej inej firme.
alex1
28.09.06,10:02
Chcem poprosiť niekoho, kto účtuje lekárne, či by sa mi mohol venovať. Potrebujem sa trochu dostať do obrazu, čo sa ako účtuje v lekárni, aké záznamy a pre koho sa robia, čo treba evidovať a ako, na čo si mám dávať pozor a takéto veci. Doteraz som účtovala normálne firmy v JU aj v PU. V lekráni budem robiť všetko, od nahadzovania receptov, cez mzdy až po účtovníctvo, takže ma zaujíma všetko z týchto oblastí.
Ďakujem.
mončika
17.10.06,13:18
Mohli by ste mi potvrdiť, teraz od 1.10.06 vystavujeme poplatky za poukazy, alebo recepty vo výške 5,- Sk, ktoré celé zostávajú lekárni.
Je to oslobodené od DPH? Napíšte mi podľa akého paragrafu zák.o DPH ?
sway
17.10.06,15:01
Mohli by ste mi potvrdiť, teraz od 1.10.06 vystavujeme poplatky za poukazy, alebo recepty vo výške 5,- Sk, ktoré celé zostávajú lekárni.
Je to oslobodené od DPH? Napíšte mi podľa akého paragrafu zák.o DPH ?

v staršom príspevku príspevku č.131 od zuzka

....ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
pozri si celú témičku je tu veľa užitočnosí ;);););)
andrej_rv
17.10.06,18:25
Služby poskytované v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou sú oslobodené od dane v zmysle § 29 ZDPH. Za službu súvisiacu s poskytovaním zdravotnej starostlivosti je v zmysle § 13 písm. d) zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti aj: „štatistické spracúvanie lekárskeho predpisu a lekárskeho poukazu na účely zdravotného poistenia“ . Platbu za túto službu uhrádza zákazník v zmysle § 38 ods. 3 písm. c) a d) zákona č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti.
V zmysle Nariadenia vlády SR 539/2006 Z.z., ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 722/2004 Z. z. o výške úhrady poistenca za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov od 1.10.2006, sa pôvodne znenie v ods. 5 mení nasledovne:
"(5) Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri vydaní liekov alebo dietetických potravín je výška úhrady poistenca za služby uvedené v § 38 ods. 3 písm. d) zákona 5 Sk, ak poistenec nie je oslobodený od povinnosti úhrady podľa § 38 ods. 8 písm. d) zákona.".
Zmena obsiahnutá v nariadení vlády sa týka len výšky úhrady za recept, jej účel zostáva nezmenený, preto je poplatok naďalej oslobodený od DPH podľa § 29 ods. 1 ZDPH
eltrafficanto
11.12.06,22:44
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
To znamená, že ak lekárnik platiteľ DPH vydal dňa 01.06. pacientovi na recept liek v hodnote 476 Sk vrátane DPH, pričom za liek zaplatil pacient len 23 Sk a za recept 20 Sk, lekárnikovi v tento deň pri výdaji tohto leku vznikla daňová povinnosť vo výške 76 Sk (476 Sk : 119% x 19% = 76 Sk) ktorú zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie jún, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo do daňového priznania II. štvrťrok, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
Skutočnosť, že lekárnik od pacienta obdržal za liek v hotovosti len sumu 23 Sk, alebo že sumu 453 Sk (476 Sk - 23 Sk) lekárnik vyúčtuje na konci mesiaca v prospech zdravotnej poisťovni k úhrade za vydaný liek, resp. že túto sumu obdrží od zdravotnej poisťovni napr. až 02.08. nemá žiadny vplyv na vznik daňovej povinnosti pri vydanom lieku v rpedmetnom dni a vo vyššie vypočítan ej výške.
Zo sumy 20 Sk "za recept", ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.

Na zaklade tohto starsieho prispevku som si dovolil upravit tu uz niekolkokrat publikovany postup pri uctovani...uvital by som keby sa andrej_rv (http://www.porada.sk/member.php?u=4509), Nataly resp. zuzka (http://www.porada.sk/member.php?u=7437) vyjadrili pripadne opravili navrhovany postup. Ako zaciatocnikovi v lekarni by mi dobre urobila akasi bodka za tym problemom.
p.s. uvazoval som uz len o 5 sk poplatku za recept
alex1
19.03.07,13:05
V lekárni riešime otázku, ako postupovať v prípade:

Recept je na určitý liek a vzali sme si iný tovar (zámerne). Ako toto máme v programe lekárne LSS vyskladniť, vysporiadať. Robíte to napr. presunom cez skladové karty?
GejzaH
19.03.07,16:12
V lekárni riešime otázku, ako postupovať v prípade:

Recept je na určitý liek a vzali sme si iný tovar (zámerne). Ako toto máme v programe lekárne LSS vyskladniť, vysporiadať. Robíte to napr. presunom cez skladové karty?

Tak tomu nerozumiem.:confused:
Podľa mojich predstáv lekáreň na recept lieky vydáva. Ako a odkiaľ ste si vzali iný tovar? Popíš prosím situáciu trochu jasnejšie, táto formulácia mi nič nehovorí.

GejzaH
martin461
19.03.07,23:17
nebude to myslené tak, že lekáreň vydala v hodnote Rp iný tovar, napr. niečo z voľnopredajného sortimentu?
alex1
20.03.07,11:58
napr. máme recept od lekára na nejaký liek a mi tomuto lekárovi dáme niečo iné čo potrebuje, napr iný tovar, obvazový materiál alebo lieky, ktoré nemusia byť na recept ale mi ich v lekárni neplatíme ale si ich pokryjeme receptom.
alex1
21.03.07,07:22
.....posúvam
GejzaH
21.03.07,10:26
Teraz už rozumiem.
Ja osobne by som sa túto situáciu príliš nesnažil riešiť tak, aby to bolo vysledovatelné. Existuje totiž niečo také, ako kusová kontrola liekov, o tom by tvoj lekárnik mal niečo vedieť. A v zákone o zdravotnom poistení a v iných zákonoch je jasne stanovený, že na recept sa vydáva ten liek, ktorý je predpísaný, príp. jeho ekvivalent. Viem, prax je trochu iná. Každopádne, nerieši to účtovník, ale lekárnik. Ty by si o tom oficiálne nemal vedieť, zaúčtuješ len príjem a výdaj na sklad, ale za správnosť evidencie zodpovedá lekárnik. Ak sa nemýlim, existuje aj nejaký zákon, ktorýkaždému ukladá povinnosť oznámiť polícii, ak sa dozvie o trestnom čine, a je dokázateľné, že o tom vedel. Nie som si istý, že to nemá nič spoločného s trestným činom...
martin461
21.03.07,23:27
každý takýto "výdaj" je v podstate tunel na zdravotnú poisťovňu, ktorá takéto Rp dostane na preplatenie; čokoľvek z voľnopredaja (či je to obväz, inj. striekačka alebo multivitamín), čo si lekár zoberie a "zaplatí" receptom vypísaným na konkrétneho pacienta a konkrétny preparát (väčšinou drahší) je podvod a vezie sa v tom rovnako lekár aj lekáreň...
alex1
26.03.07,18:09
tak to radšej nebudeme špekulovať. dík za radu
margaretka100
29.05.07,15:24
Tak dávam na známosť, že som sa naštvala a podala som žiadosť o NEPOUŹÍVANIE koeficientu s vysvetlením, že mi vychádza 0,993 na DÚ Trnava a dnes mi prišlo, že súhlasia s nepoužívaním koeficientu. HURÁAAAA;)

ježiši,prosím Vás,poraďáci..
my sme nepožiadali DÚ o nepoužívanie koeficientu.. vyšiel nám 0.998,to sa zaokrúhli na 1.. takže už používame 1.. ale bez schválenia DÚ..
čo teraz?máme požiadať dodatočne?
už boli podané 3 dan.prizn..
sway
29.05.07,16:33
ježiši,prosím Vás,poraďáci..
my sme nepožiadali DÚ o nepoužívanie koeficientu.. vyšiel nám 0.998,to sa zaokrúhli na 1.. takže už používame 1.. ale bez schválenia DÚ..
čo teraz?máme požiadať dodatočne?
už boli podané 3 dan.prizn..

ja by som podala

"Žiadosť - oznámenie"

.....nakoľko nám vychádza...... postupovali sme podľa zák... §.... zaokrúhlili na 1 a teda koeficient nepoužívali, čím žiadame o schválenie tohto postupu aj DÚ.

a hotovo.
myslím, že to schvália.:)
margaretka100
30.05.07,04:49
ja by som podala

"Žiadosť - oznámenie"

.....nakoľko nám vychádza...... postupovali sme podľa zák... §.... zaokrúhlili na 1 a teda koeficient nepoužívali, čím žiadame o schválenie tohto postupu aj DÚ.

a hotovo.
myslím, že to schvália.:)

ok, dik, vykonám:)
KEJKA
08.11.07,20:38
Som autorom softveru pre lekárne a zároveň aj dodávateľom účtovného softveru od tretej firmy, takže v uplynulých mesiacoch som tohto problému mal plnú hlavu. Našťastie lekárne, ktoré používajú môj softvér, účtujú aj na účtovníctve, ktorý dodávam. Oboznámil som sa aj s riešením fy. Aposoft, ktoré sa mi zdalo polovičaté.Nedá sa z toho jednoducho účtovať, sú potrebné všelijaké prepočty. Neviem ako vyriešil daný problém NRSYS, ako ďalší významný dodávateľ softveru pre lekárne. Mne sa podarilo protichodné požiadavky zákona o DPH a o zdravotnom poistení vyriešiť. Bola to práca a štúdium zákonov na niekoľko mesiacov. Teraz mám vo svojom lekárenskom systéme všetky výstupy upravené takým spôsobom, že dáva potrebné podklady pre účtovníčku tak, aby s tým mala čo najmenej práce. Mimochodom účtovaním lekárni sa zaoberám 10 rokov a som presvedčený, že účtovanie lekárne v JÚ je dlhodobo pre lekárníka (ale aj pre účtovníka) nevýhodné.
Ak máte záujem o podrobnú analýzu problému a metodiku účtovania, dajte mi vedieť.

V uvedených príspevkoch ste dokonca na niektoré aspekty lekárenskej praxe aj zabudli. Veľmi zaujímavý je napr. prípad, keď lekáreň dodáva lieky predpísané na recept pre pacientov ústavov sociálnych starostlivostí. Viem, že tento okruh napr. Aposoft vôbec nerieši. Dávajte pozor, ak takýto prípad máte! Môže to byť napr. jedna z príčin, prečo nesedí súčet z reg. pokladne s kontrolným výpočtom, ako píše Zuzka.

môžeš porovnať prosím svoje riešenie a riešenie LEKIS - skladové hospodárstvo pre lekárne?
Jozef
08.01.08,17:07
Ahoj Kejka,
ak ta mozem poprosit, poslala by si mi metodiku uctovania lekarni.
Momentalne uctujem v JU ale planujem prejst na PU.

Dakujem

Ak je toho vela, posli mi to prosim na mail: jd@mpk-toys.sk

Dakujem vopred.

Ahoj
Jozef
Lubica H
09.01.08,07:02
prosím, aj ja by som chcela poprosiť o metodiku...

ďakujem.

ľubica (lubicahal@centrum.sk)
great.zv
23.01.08,13:21
Ahoj poraďáci, ktorí sa trápite s účtovaním lekární. Prešla som všetky príspevky tejto témy. Aj viem o čom je reč, ááále čo ak Vám nesedí výstup - Uzávierka s prvotnými dokladmi - výstupmi, čo je ERP, vystavené FA, a FA na ZP. je tam rozdiel - v stĺpci odpisy. čo robíte v takomto prípade, ako účtujete ten rozdiel a čo s DPH - odvádzate ju na výstupe z tejto hodnoty?
Ak niekto máte takýto problém......... už vyriešený, lebo mne to mgr. nevedela vysvetliť z čoho sú tie odpisy v mesačnej uzávierke.
AlkaS
31.01.08,10:31
Ahojte potrebujem poradiť!
Mám lekáreň , ktorá je mesačným platcom DPH . Faktúry , ktoré vystavujeme ZP za recepty sa majú vystavovať s DPH a zaradiť aj do DPH. Potom vystavujeme dobropisy za mesiac aj tie majú byť vystavené s DPH. Potrebujem veľmi pomôcť. Vďaka vopred. AlkaS
DušanČ
09.02.08,20:55
Ahojte potrebujem poradiť!
Mám lekáreň , ktorá je mesačným platcom DPH . Faktúry , ktoré vystavujeme ZP za recepty sa majú vystavovať s DPH a zaradiť aj do DPH. Potom vystavujeme dobropisy za mesiac aj tie majú byť vystavené s DPH. Potrebujem veľmi pomôcť. Vďaka vopred. AlkaS

Asi si si nie celkom preštudovala celú túto tému. Faktúry voči ZP sa nevystavujú s DPH a ani dobropisy za recepty, ktoré ZP neuznala. Tieto vzťahy medzi lekárňou a ZP nie sú predmetom dane v zmysle § 2 zákona o DPH, lebo sa tu nejedná ani o dodávku tovaru, ani služby. Tovar, za ktorý lekáreň žiada od ZP úhradu už bol predaný a daňová povinnosť splnená. Tento vzťah je vlastne záväzková povinnosť ZP voči lekárni na úhradu tovaru, za ktorý lekáreň nedostala plnú úhradu od zákazníka pri nákupe liekov na recept. Faktúra voči ZP ani nemusí spĺňať všetky predpísané náležitosti, pretože forma, ktorou požaduje lekáreň od ZP úhradu by kľudne mohla byť aj iná. Pre ZP sú tu z titulu platobnej povinnosti dôležitejšie recepty.
alex1
12.02.08,12:20
Ahoj poraďáci, ktorí sa trápite s účtovaním lekární. Prešla som všetky príspevky tejto témy. Aj viem o čom je reč, ááále čo ak Vám nesedí výstup - Uzávierka s prvotnými dokladmi - výstupmi, čo je ERP, vystavené FA, a FA na ZP. je tam rozdiel - v stĺpci odpisy. čo robíte v takomto prípade, ako účtujete ten rozdiel a čo s DPH - odvádzate ju na výstupe z tejto hodnoty?
Ak niekto máte takýto problém......... už vyriešený, lebo mne to mgr. nevedela vysvetliť z čoho sú tie odpisy v mesačnej uzávierke.

moc dobre ti nerozumiem, to máš na páske z pokladne nejaku kolonku "odpis?" a v akom programe účtujete lekáren?
great.zv
13.02.08,06:51
no to je uzávierka - výdaj tovaru zo skladu - je ApoWare. je to rozdelené na tri časti -
1. výdaj liekov cez ERP: pokladňa Rp - pokladňa voľnopredaj - ostatné
2. výdaj liekov mimo ERP: výdaj na faktúry (tie mám fyzicky k dispozícii) -
odpisy (to je to čo neviem a sú tam nejaké korunky) - ostatné (0,-)
3. celkom - čo je sumár všetkých položiek rozúčtovaný na DZ+DPH
pri porovnaní zaúčtovania prvotných dokladov a výstupu z ApoWare je rozdiel v DPH. chcela by som vedieť, či má niekto takýto prípad a ako účtuje tie odpisy a rozdiel v DPH - čo je vlastne úbytok liekov zo skladu
ďakujem
alex1
13.02.08,12:49
no to je uzávierka - výdaj tovaru zo skladu - je ApoWare. je to rozdelené na tri časti -
1. výdaj liekov cez ERP: pokladňa Rp - pokladňa voľnopredaj - ostatné
2. výdaj liekov mimo ERP: výdaj na faktúry (tie mám fyzicky k dispozícii) -
odpisy (to je to čo neviem a sú tam nejaké korunky) - ostatné (0,-)
3. celkom - čo je sumár všetkých položiek rozúčtovaný na DZ+DPH
pri porovnaní zaúčtovania prvotných dokladov a výstupu z ApoWare je rozdiel v DPH. chcela by som vedieť, či má niekto takýto prípad a ako účtuje tie odpisy a rozdiel v DPH - čo je vlastne úbytok liekov zo skladu
ďakujem

síce nemám typ tvojho programu, ale skúsim.
ak teda odpis predstavuje úbytok zo skladu, tak účtovanie úbytku by malo byť 504/132. (teda ak účtuješ cez obstaranie tovaru)
úbytok zo skladu je v cenách bez DPH, takže DPH neúčtuješ. (DPH z nákupu tovaru účtuješ pri prijatí faktúry)
DPH na výstupe potom účtuješ na základe ERP a vystavených faktúr.
great.zv
13.02.08,13:34
ďakujem Ti. Ja tovar účtuje spôsobom B. najprv som si myslela, že je to spotreba liekov na tzv."miešané mastičky, kvapky atď", ale sú to dosť vysoké sumy tak to asi nebude ono. "odpis" by som zaúčtovala: -504A len neviem, či mám z toho odviesť DPH na výstupe... pani magistra mi o tom "nevie" dať bližšie informácie a bez info je účtovníctvo o ... - určite Ti to netreba vysvetľovať
alex1
13.02.08,14:55
ďakujem Ti. Ja tovar účtuje spôsobom B. najprv som si myslela, že je to spotreba liekov na tzv."miešané mastičky, kvapky atď", ale sú to dosť vysoké sumy tak to asi nebude ono. "odpis" by som zaúčtovala: -504A len neviem, či mám z toho odviesť DPH na výstupe... pani magistra mi o tom "nevie" dať bližšie informácie a bez info je účtovníctvo o ... - určite Ti to netreba vysvetľovať

ešte ti odporučam skontaktovať sa s dodávateľom programu a ten ti určite presne povie čo to tie "odpisy" znamenajú a ty už budeš lepšie vedieť, čo s tým.
inak prehladnejšie je účtovanie zásob spôsobom A
a tebe program neponuka nejaku zostavu, kde máš za daný mesiac celkový obrat a k nemu prislúchajúci náklad, tak by si si to vedela lepšie odúčtovať.
great.zv
13.02.08,18:17
ja som externá účtovníčka, účtujem na základe dodaných dokladov a výstupov, ktoré mi dodá lekáreň. lekáreň sa môže účtovať aj spôsobom A aj B. ten môj problém je len v tých "tajomných" odpisoch. všetko iné mi je jasné! pani mgr. ma odporučila na programátorov, programátori ma odporučili na pani mgr. - začarovaný kruh. v konečnom dôsledku je za účtovníctvo zodpovedná účtovná jednotka - ale ja nerada robím niečo o čom nemám 100% informácie!
ale aj tak Ti ďakujem za snahu, lebo okrem Teba sa mi nik neozval - a myslím, že soft, ktorý majú v tejto lekárni je dosť rozšírený......
ešte raz ďakujéééém
alex1
14.02.08,17:17
ja som externá účtovníčka, účtujem na základe dodaných dokladov a výstupov, ktoré mi dodá lekáreň. lekáreň sa môže účtovať aj spôsobom A aj B. ten môj problém je len v tých "tajomných" odpisoch. všetko iné mi je jasné! pani mgr. ma odporučila na programátorov, programátori ma odporučili na pani mgr. - začarovaný kruh. v konečnom dôsledku je za účtovníctvo zodpovedná účtovná jednotka - ale ja nerada robím niečo o čom nemám 100% informácie!
ale aj tak Ti ďakujem za snahu, lebo okrem Teba sa mi nik neozval - a myslím, že soft, ktorý majú v tejto lekárni je dosť rozšírený......
ešte raz ďakujéééém

určite by som skusila ešte raz programatorov, treba len natrafit na toho, ktorý bude o tom niečo vediet. inak ja používam LSS a ty?
a ešte ma napadlo, či tie odpisy tam máš vždy, teda pri každej vyšlej faktúre alebo je to ojedinelý prípad.
slavuska
14.02.08,17:58
Ja by som zas potrebovala vediet, co robite s "korunovymi" fakturami od distribucnych firiem v PU? Kto uctuje lekaren, vie o com hovorim. Davate to do darov? uctovny predpis aky? Aka hodnota daru?
great.zv
15.02.08,06:30
no ja som o nich počula aj som ich videla, ale pani Mgr. ich nechce a "zahadzuje"
great.zv
15.02.08,06:33
a ešte k tomu môjmu problému - odpisy sú každý mesiac a nie sú to zanedbateľné čiastky... programátori mi nedali priamu odpoveď, odporučili ma na majiteľku. Ja robím účtovníctvo v Pohode - všetko okolo lekárne mi je jasné, len tie odpisy mi pijú KRV:mad:
ale, skúsim ešte raz programátorov:rolleyes:
slavuska
15.02.08,08:20
no ja by som to nebrala na lahku vahu. Bola som na skoleni s metodickou z danoveho riaditelstva a vravela ze oni velmi dobre vedia o tychto fakturach, a ze robia kontroly, pytaju si zoznam faktur od distribucnych firiem a paruju s lekarnami....tak preto ma to zaujima. Nikto iny sa tomu nevenujete????
great.zv
15.02.08,09:06
no to ma poteš! a ja, že mám len odpisy nedoriešené........:D
a navyše s programátormi sa mi nepodarilo skontaktovať:(, pošta sa mi vracia späť, asi so mnou skončili!
Lubica H
15.02.08,10:11
prosím vás, máte niekto skúsenosť so sw pre lekárne od firmy Počítače a programovanie zo Žiliny?
alex1
15.02.08,13:04
no ja by som to nebrala na lahku vahu. Bola som na skoleni s metodickou z danoveho riaditelstva a vravela ze oni velmi dobre vedia o tychto fakturach, a ze robia kontroly, pytaju si zoznam faktur od distribucnych firiem a paruju s lekarnami....tak preto ma to zaujima. Nikto iny sa tomu nevenujete????

korunové faktúry, dávam ako reprezentačné, teda DPH si neuplatnujem, faktúry zakladám ako ostatné a aj ich platim, aby bol poriadok. ked ich vela, tak urobím raz za čas jednorázový zápočet a zaplatím ich jednou sumou pod jedným VS.
alex1
15.02.08,13:05
prosím vás, máte niekto skúsenosť so sw pre lekárne od firmy Počítače a programovanie zo Žiliny?

ja mám ich program, čo by si potrebovala?
alex1
15.02.08,13:14
a ešte k tomu môjmu problému - odpisy sú každý mesiac a nie sú to zanedbateľné čiastky... programátori mi nedali priamu odpoveď, odporučili ma na majiteľku. Ja robím účtovníctvo v Pohode - všetko okolo lekárne mi je jasné, len tie odpisy mi pijú KRV:mad:
ale, skúsim ešte raz programátorov:rolleyes:


pýtala som sa skor v akom programe pracujú na lekárni, ja mám LSS a účtovníctvo mám Pohodu. ty to máš trochu sťažené, ked uctujes externe, ale ak mas moznost ist do lekarnickeho programu, možno by si si vedela nájsť nejaku zostavu alebo podklad, ktorý by ti zodpovedal čiastke "odpisov" . Niekde to tam musi byt jasne vidiet, ved tie čísla sa tam sami nenahadzujú, od nikal sa musia tahat. skus, nech ta pustia k počítaču a popozeraj, ked uz programator nema záujem. inak je to velmi neseriozne.
ErikaDP
15.02.08,16:18
Ahoj poraďaci, aky je Váš názor na taketo riešenie tzv.korunových faktúr:

1. naloľko lekáreň za prijatý tovar platí, aj keď len 1,- Sk, nejedná sa o dar
2. plne suhlasím s názorom že sa nedá tváriť že korunové faktúry neexistujú
3. ak prijatý tovar ( vitamíny, džúsiky a podobne) majiteľ lekárne nechá pre svoju osobnú spotrebu, resp. pre spotrebu osôb blízkych a zamestnancov, jedná sa o naturálny príjem týchto osôb. ktorý treba zdaniť
4. ak príjme tovar, aby ho ďalej predával, tak ide o klasický nákup tovaru,
t.j. prijme tento korunový tovar na sklad a následne ďalej predáva ( t.j- tržba prejde sez ERP) vrámci svojej obchodnej politiky v záujme podpory predaja sa rozhodne uskutočniť akcie typu ( ak v našej lekarni uskutočnite nákup v čase od ... do hod ( určíme si obdobie kedy mávame nízku návštevnosť ) predáme Vám džúsik za 1,- Sk.
Týmto by sme sa zbavili problému so zaevidovanim došlej faktúry a súčasne by sme mali po probléme že tento tovar šiel na osobnú spotrebu. Bol predaný zákazníkovi. Nakúpili sme ho za výhodnú nákupnú cenu 1,- Sk, lebo sme ho získali za dosiahnutie určitých podmienok - výšky obratu, platobnej disiplíny voči dodavateľovi, preto tento tovar použijeme tým istým spôsobom, na podporu nášho ďaľšieho predaja.
Veď aj ten dodavateľ to nejako musí zúčtovať vo svojom účtovníctve, nemá z Vás niekto informáciu ako to zúčtovávajú distribučné spoločnosti ?

Navrhnuté riešenie ale nerieši problém chladničiek, televizorov, tescopoukážiek a podobne.
Ďaľším problémom sú aj vzdelávacie akcie - služobné cesty v zahraničí.
Má niekto skúsenosti s takýmito pôžitkami ?
slavuska
15.02.08,16:34
Aj to by bolo riesenie pre dzusiky,mineralky,vitaminy, kavicku. Konecne sa trochu rozprudila diskusia na tento problem. Pretoze znama bola na inom skoleni u p.Groszovej a ta o tom uz tiez hovorila, ze jednoznacne si to mame priznat na riadku 110 DP pre PO ako naturalny prijem, lebo danovy urad ide po tom ako po udenom.. :)
bepo
16.02.08,07:09
DU môže ísť po čom chce, aký naturálny príjem ak je to normálne kúpené?
slavuska
16.02.08,08:24
DU môže ísť po čom chce, aký naturálny príjem ak je to normálne kúpené?


Neviem. Cenove zvyhodnenie? Alebo je to tovar pred zarukou? Naozaj by ma zaujimalo ako to uctuju tie distribucky
great.zv
16.02.08,08:44
ďakujem alex1
ako sa volá program lekárne neviem, dodávateľom je PharmaServis, Nové Zámky. výstup: uzávierka (mesačne) "Rekapitulácia výdaja tovaru": v časti pokladňa - to mi je jasné - viem odkontrolovať s dokladmi ERP a faktúrami na ZP, ale toto je časť Výdaj cez ApoWare - Odpisy a k tomu nemám nič iné.
je tam aj kolonka Faktúry - si viem skontrolovať s faktúrami -odberatelia lekári.

nechcem to brať na ľahkú váhu - týka sa to DPH výstup???:o tak táto info mi chýba...
bepo
16.02.08,15:20
Neviem. Cenove zvyhodnenie? Alebo je to tovar pred zarukou? Naozaj by ma zaujimalo ako to uctuju tie distribucky
Ja by som sa netrápil ako to distribučky účtujú, tak isto ako ma netrápi ako účtuje Kaufland reďkovky keď ich predávajú celý deň za 15 Sk a pol hodinu pred záverečnou ich začnú predávať za 1 Sk.
ErikaDP
16.02.08,17:08
Bepo,
naozaj to nie je problém lekarne ako to učtuje distribučka, ale skôr by to mohol byť návod, ako to vyriešiť v lekárni. T.j. inak povedané, tak ako to predáva a zdôvodní si distribučka, tak to ďalej predá lekáreň. Myslím ak je to daňovo priechodné, lebo mi je jasné že malá firma je pod iným drobnohľadom konkrétneho správcu dane ako veľká distribučka.
JM1968
17.02.08,14:11
firma ktorá vyrobila ApoWare je presťahovaná na ul.J.Simora 5, Nové Zámky, skús mail info@phs.sk
great.zv
17.02.08,15:44
ďakujem Ti veľmi pekne, skúsim to teda na novú adresu. a ty vieš niečo bližšie o ich software a vedel by si mi aj poradiť?
ešte raz Ti ďakujem! :)
JM1968
17.02.08,15:59
ja poznám ich BS verziu pre Windows ale podľa zostáv ktoré si uvádzala ty máš staršiu DOS verziu a tú nepoznám... o tých odpisoch som nikdy nepočula ale ak niečo konkrétne iné chceš, skúsim zistiť
great.zv
17.02.08,16:14
áno máš pravdu, tlačové zostavy ApoWare - mesačné uzávierky vyzerajú ako z DOS -u. ja vlastne potrebujem iba vedieť - výdaj cez ApoWare pod stĺpčekom odpisy - to je to čo si neviem s ničím odkontrolovať, aby som vlastne vedela ako to účtovať, vrátane DPH k tejto sume. Všetky iné údaje z tejto zostavy sú mi jasné. Ak teda môžeš niečo o tom zistiť, tak Ťa poprosím, a ďakujem. ;)
JM1968
17.02.08,18:50
ok, ale až zajtra budem vedieť kontaktovať, napíšem čo som zistila
great.zv
18.02.08,06:30
ďakujem, ďakujem, ďakujem;)...
JM1968
18.02.08,12:20
zdravím...takže zistila som nasledovné : tie odpisy nepatria do zostavy na zistenie DPH, ale je to len zostava tovaru, ktorý si lekáreň odpísala zo skladu a to ešte k tomu v predajných cenách. Na zaučtovanie sa veľmi nepoužíva, radšej učtujú počiatočný stav skladu v nákup.cenách,plus príjemky, od toho odčítajú konečný stav skladu a majú sumu tovaru ktorý bol vydaný. Čo sa týka DPH účtujú zostavu, kde je rozpis vydaného tovaru cez pokladne, na faktúru pre ZP a je tam aj kolonka ostatné, ktorá zahŕňa os.spotrebu, exspiráciu a pod.Čiže na tejto zostave je všetko čo bolo z hocijakého dôvodu odpísané zo skladu.
JM1968
18.02.08,12:22
ešte upresním, že tá zostava odpisy je v predajných cenách vrátane DPH
great.zv
18.02.08,13:40
VEĽKÁ VĎAKA ZA INFO. ujasnila si mi nejaké skutočnosti. áno odpisy sú predajné ceny s DPH - výdaj tovaru. ja som externá účtovníčka, účtovala som zatiaľ na základe prvotných dokladov a porovnávala som to s už spomínanou uzávierkou. všetko mi sedelo, len tie odpisy som nevedela nejako zaradiť. ale oni sú v sume celkom za uzávierku zarátané a tá je rozdelená na daňový základ a DPH. ide mi o to, či DÚ neberie túto uzávierkovú zostavu ako hromadný doklad - podklad k priznaniu DPH, čiže DPH celkom na výstupe. lebo práve to je ten rozdiel medzi DPH výstup z prvotných dokladov a DPH výstup z uzávierky Výdaj tovaru. nemôžu to dorúbiť? podľa Teba sa o tom vôbec nemá účtovať? máš niekoho v okolí, kto sa s tým tiež zaoberá.
ešte raz vďaka:)
JM1968
18.02.08,14:47
ja viem tak, že porovnávajú výstup Výdaj tovaru podliehajúci DPH a na mesačnej uzávierke pokladne dole je Výdaj tovaru rozdelený podľa sadzieb, rozdiely im vznikajú len ak lekáreň účtuje niečo mimo pokladne. Tak viem, že DÚ v lekárňach nekontroluje DPH z faktúry pre ZP, ale buď z mesačnej uzávierky alebo zo zostavy Výdaj zo skladu podliehajúci DPH.
great.zv
18.02.08,16:34
no veď práve! na tejto Rekapitulácii výdaja tovaru (samozrejme predajné ceny s DPH) - je v sume celkom zarátaná aj výška odpisov s DPH - to znamená, že pokiaľ DÚ "zaujíma" táto zostava a pri kontrole z nej vychádzajú, tak budem musieť túto DPH na výstupe doúčtovať a urobiť dodatočné DP DPH (aj keď mi pani magistra pošepkala, aby som tú DPH neodvádzala:eek:).
Veľmi pekne Ti ďakujem za ochotu a rady!!!! a pokiaľ sa ešte niečo aktuálne dozvieš, prosím ozvi sa mi
a ak budeš aj ty niečo potrebovať.... dúfam, že Ti budem vedieť poradiť
ešte raz vďaka:rolleyes:
JM1968
18.02.08,18:02
teraz som trochu pomýlená, neviem či hovoríme o tej istej zostave..Neviem, či zostava Rekapitulácia výdaja tovaru je to čo si myslím, lebo na nej sa nemá nachádzať stĺpec odpisy....Nemáš takú zostavu kde je po dňoch vyčíslený výdaj tovaru? Dá sa odkontrolovať s dennými uzávierkami...Lebo z neho odvádzajú DPH a väčšinou je to vždy väčšia suma ako z faktúr, lebo v tých sú zahrnuté aj vrátené recepty z predchádzajúcich období a na zostave je úplne všetko čo vydali zo skladu a budú fakturovať v inom období, napr.europoistencov. Ale tuším
pri JÚ mi niekto hovoril, že kontrolovali DPH z rozpisu faktúr a nechceli zostavu, len v PÚ áno.Ak ti majiteľ povedal, že odvádzaj z faktúr je to na ňom.
great.zv
19.02.08,07:26
ako uvádzaš - je to na ňom! majiteľ povedal "neodvádzať", no len či si bude svoje tvrdenie pamätať aj pri prípadnej kontrole!
daňový poradca, ktorý sa stretol s takými výstupmi, hovoril, že údaj odpisy bol vo všetkých prípadoch nulový a pokiaľ mi to majiteľ "nevie" vysvetliť, tak DPH odviesť a nebrať si to na svoje "triko". účto im robím od 11/07 a denný výdaj tovaru - hovoríš, že tá nemá údaj odpisy? tak to sa musím na to opýtať majiteľa. zostava, s ktorou pracujem ja, Rekapitulácia výdaja tovaru - je tam síce pohyb po dňoch od 1. po 31. - no sú tam sumy v časti odpisy. ako som už písala, zostava je rozdelená na dve časti: prvá časť - pokladne (to viem), druhá časť ApoWare (časť FA viem, časť odpisy:confused:) a sumu celkom, ktorá je súčtom všetkých položiek-vrátane sumy odpisov. :(

a blíži sa ďalší termín na DPH.............:cool:
JM1968
19.02.08,08:20
vyzerá to tak, že existujú 2 zostavy, je možné že ide o novšiu a staršiu verziu programu...mne hovorili, že na zostave je časť pokladne, faktúry a ostatné...žiadne odpisy...ale ako rozmýšľam, tie zostava boli vytvorené na žiadosť lekárnikov pre určenie DPH, takže ja by som to radšej odviedla...čo ak by lekárnik fakt "zabudol" čo ti povedal
great.zv
19.02.08,10:34
tak sme pokecali........ :---
takže nakoniec osobne lekárne ani nerobíš? a odkiaľ máš toľko informácií. ja sa tu už nejaký ten čas "vnucujem" a vyzerá to tak, že snáď ani viac lekární neexistuje - len tá "moja".:D
ďakujem Ti, že si sa mi aj napriek tomu ozvala
alex1
19.02.08,12:33
zdravím...takže zistila som nasledovné : tie odpisy nepatria do zostavy na zistenie DPH, ale je to len zostava tovaru, ktorý si lekáreň odpísala zo skladu a to ešte k tomu v predajných cenách. Na zaučtovanie sa veľmi nepoužíva, radšej učtujú počiatočný stav skladu v nákup.cenách,plus príjemky, od toho odčítajú konečný stav skladu a majú sumu tovaru ktorý bol vydaný. Čo sa týka DPH účtujú zostavu, kde je rozpis vydaného tovaru cez pokladne, na faktúru pre ZP a je tam aj kolonka ostatné, ktorá zahŕňa os.spotrebu, exspiráciu a pod.Čiže na tejto zostave je všetko čo bolo z hocijakého dôvodu odpísané zo skladu.

a nie sú tie odpisy nejaké vnútorné pohyby lekárnika, keď si napríklad berie tovar na výdajku (nejakou zámenou za iný tovar, alebo rp) ako mate toto zaúčtované. (viem, že sa to nemá robiť, veď ani mi to nerobíme ;) )
JM1968
19.02.08,17:32
robím lekárne, ale z iných zostáv z programu BS ApoWare, to je verzia pod Windows a mne veru žiadne odpisy nedávajú...čo viem poviem aj druhýkrát :-)
JM1968
19.02.08,17:41
vysoko pravdepodobné :-)
JM1968
19.02.08,17:43
to vysoko pravdepodobné patrilo k tým odpisom-zámena tovaru, nejako to tu pletiem, pardon
eltrafficanto
20.02.08,00:15
tiez robim lekarne s programom apoware BS a DPH som poriesil nasl. sposobom bez zostav z tohto programu pretoze donedavna sa na zostavy nedalo spolahnut (menili sa bezdovodne sumy starych zostav podla toho kedy to clovek vytlacil!!) :

dph z trzieb v hotovosti uctujem denne na zaklade dennej uzavierky ERP
dph z trzieb od poistovni uctujem z mesacnej uzavierky erp tak ze od celkových trzieb odpocitam hotovostne a dostanem sumu vratane dph. Tu potom vydelim 1,19 resp 1,10 a dostanem trzby a zvysok je dph (mam na to excelovsku tabulku ak je zaujem) Informoval som sa dopredu na DU a preslo mi to uz aj dan.kontroloutakze myslim ze ak si chce byt clovek isty tak treba uctovat dph len z uzavierok ERP
eltrafficanto
20.02.08,00:29
teraz som trochu pomýlená, neviem či hovoríme o tej istej zostave..Neviem, či zostava Rekapitulácia výdaja tovaru je to čo si myslím, lebo na nej sa nemá nachádzať stĺpec odpisy....Nemáš takú zostavu kde je po dňoch vyčíslený výdaj tovaru? Dá sa odkontrolovať s dennými uzávierkami...Lebo z neho odvádzajú DPH a väčšinou je to vždy väčšia suma ako z faktúr, lebo v tých sú zahrnuté aj vrátené recepty z predchádzajúcich období a na zostave je úplne všetko čo vydali zo skladu a budú fakturovať v inom období, napr.europoistencov. Ale tuším
pri JÚ mi niekto hovoril, že kontrolovali DPH z rozpisu faktúr a nechceli zostavu, len v PÚ áno.Ak ti majiteľ povedal, že odvádzaj z faktúr je to na ňom.

JM1968, pises ze suma z ERP je vyssia ako z faktur? Pochopil som spravne?
Tak ci tak mam taku otazku kedze robis s apowareBS. Porovnal som si sumu bezhotovostnych trzieb na mesacnej uzavierke so sumou ktoru za ten mesiac fakturuje lekaren poistovniam. Mali by sa rovnat resp. kvoli vratenym receptom by mala byt o cosi vyssia ta fakturovana suma vsak? (lebo su tam aj recepty co nepresli ten mesiac cez ERP).
Ale u mna je vzdy ta suma fakturovana na poistovne nizsia! Jednoducho mi program niekde zapotrosi cast pohladavky voci poistovniam. A je to nemala suma!
Mas podobnu skusenost? pretoze programatori sa tvarili ze to som vynimocny pripad...
great.zv
20.02.08,06:42
tiez robim lekarne s programom apoware BS a DPH som poriesil nasl. sposobom bez zostav z tohto programu pretoze donedavna sa na zostavy nedalo spolahnut (menili sa bezdovodne sumy starych zostav podla toho kedy to clovek vytlacil!!) :
dph z trzieb v hotovosti uctujem denne na zaklade dennej uzavierky ERP
dph z trzieb od poistovni uctujem z mesacnej uzavierky erp tak ze od celkových trzieb odpocitam hotovostne a dostanem sumu vratane dph. Tu potom vydelim 1,19 resp 1,10 a dostanem trzby a zvysok je dph (mam na to excelovsku tabulku ak je zaujem) Informoval som sa dopredu na DU a preslo mi to uz aj dan.kontroloutakze myslim ze ak si chce byt clovek isty tak treba uctovat dph len z uzavierok ERP

a robíš JU, alebo PU? a kontrola nechcela vidieť tie zostavy?
tiež som čo to prekonzultovala a ja to robím v PU takto: podklady fakturácie na ZP mi dodajú, takže DPH výstup účtujem cez ID, tak isto tržby z ERP a mám tam ešte vydané faktúry - odberatelia lekári.
Lubica H
20.02.08,09:53
ja mám ich program, čo by si potrebovala?

potrebovala by som vedieť, ako účtovať "ručné zmeny".
alex1
20.02.08,10:42
potrebovala by som vedieť, ako účtovať "ručné zmeny".

čo máš na mysli "ručné zmeny", myslíš, keď napríklad prehodíš tovar z jednej karty na druhu?
lebo ručné zmeny ti vo výstupoch nevidno, len na skladovej karte, pri účtovaní sa držím zostavy.
alex1
20.02.08,10:46
a great.zv zistila si, či tie odpisy môže byť tá zámena tovaru, čo som spomínala?
great.zv
20.02.08,12:27
zajtra si idem k majiteľke pre výstupy a doklady k DP DPH, tak urobím posledný pokus o získanie info!:mad: držte mi palce
snáď budem po zajtrajšku múdrejšia:--- ozvem sa.
JM1968
20.02.08,20:46
eltrafficanto,
myslela som to tak, že zostava Výdaj zo skladu podliehajúci DPH sa v prípade, ak lekáreň učtuje všetko cez pokladňu (chacha) zhoduje so sumou uvedenou na mesačnej uzávierke v dolnej časti, kde je informácia o Výdaji tovaru podľa sadzieb dph.
Obvykle mám iné sumy na zostave Výdaj zo skladu, mesačná uzávierka a fakturácia. Fakturácie je obvykle nižšia, dph odvádzam zo zostavy Výdaj zo skladu podliehajúci dph, takže je to vyššia suma, DÚ je spokojný a majiteľa neotravujem otázkami, že čo odpísali zo skladu a nevyfakturovali...aj tak mi nepovie.
eltrafficanto
20.02.08,23:12
Obvykle mám iné sumy na zostave Výdaj zo skladu, mesačná uzávierka a fakturácia. Fakturácie je obvykle nižšia,??????

Zdravim,
zostavu vydaj zo skladu podlieh.DPH nechajme bokom. To čo trápi mňa je:
suma, nazvime ju "bezhotovostne trzby", vypočítaná z mes. uzávierky ako:
"bezhotovostne trzby"="výdaj tovaru zo skladu"-"mesačná hotovosť"
..je vlastne časť ceny liekov, ktorú za ten mesiac ma lekaren dostat od poistovni.
Suma skutočne vystavených faktur musi byt preto logicky rovnaká pripane vyššia (o refaktúrovane recepty a dalsie veci co neprešli pokladňou). Suhlasiš?
Ale Apoware vysatví mesačné faktúry na celkovo nižšiu sumu! Jednoducho dostávam od poisťovní menej peňazí ako by som (podla ERP) mal! U mňa ten rozdiel robí viac ako 10 tisíc za pol roka.. Vraj by to v najnovšej verzii programu nemalo byť (január som ešte nerobil) ale čo s doterajšou stratou mi programátori zatiaľ "neprezradili".
Ak som dobre pochopil keď si písala že aj u teba je fakturácia nižšia ako mesačná uzávierka tak pravdepodobne tiež prichádza(la) tvoja lekáreň o peniaze!!
Ak ta môžem poprosiť tak si orientačne tie sumy za minuloročné mesiace porovnaj a napíš mi (hoc aj cez súkromné správy)...ľahšie sa budú veci riešiť s dodávateľom programu.
zatiaľ vďaka
bepo
21.02.08,06:15
Možno robia chybu pri opravách receptov kedy to nestornujú cez kasu alebo zabudnú nejaké recepty zahrnúť do zúčtovacieho dokladu pre poistovnu, treba na to prísť.
alex1
21.02.08,11:23
Zdravim,

Ale Apoware vysatví mesačné faktúry na celkovo nižšiu sumu! Jednoducho dostávam od poisťovní menej peňazí ako by som (podla ERP) mal! U mňa ten rozdiel robí viac ako 10 tisíc za pol roka.. Vraj by to v najnovšej verzii programu nemalo byť (január som ešte nerobil) ale čo s doterajšou stratou mi programátori zatiaľ "neprezradili".


a spýtam sa. ty robíš faktúry na ZP (myslím, nahrávaš dávky), alebo ich už dostaneš len k zaúčtovaniu.
Lubica H
21.02.08,11:45
čo máš na mysli "ručné zmeny", myslíš, keď napríklad prehodíš tovar z jednej karty na druhu?
lebo ručné zmeny ti vo výstupoch nevidno, len na skladovej karte, pri účtovaní sa držím zostavy.

veď to je ten problém! lekáreň používa sw firmy Počítače a programovanie. na konci mesiaca vytlačí zostavu "výpočet obchodného obratu" - to je v podstate taký sumár, v ktorom je rozčlenený príjem materiálu v nák. a pred. cene a výdaj materiálu, tiež v nákupnej a predajnej cene. na konci strany je vyrátaný stav skladu - počiatočný stav, príjem materiálu, výdaj materiálu, nárast skladu (rozdiel medzi príjmom a výdajom za daný mesiac) ručné zmeny a koncový stav. suma, ktorá je uvedená v príjme a výdaji materiálu mi je jasná - k nim mám aj zostavy a je to položkovito rozčlenené v hornej časti prehľadu. ale ručné zmeny? tie v tomto prehľade vyjadrené nikde nemám, ale ovplyvňuje mi to koncový stav skladu. tak čo s tým? ak to nebudem účtovať, nebude sa mi rovnať sklad so skladom lekárne. ak to budem účtovať, tak na základe čoho? a kam zaúčtovať? ako inventárny rozdiel? alebo korekciu výdaja?
eltrafficanto
21.02.08,12:31
a spýtam sa. ty robíš faktúry na ZP (myslím, nahrávaš dávky), alebo ich už dostaneš len k zaúčtovaniu.

Program to zle počíta od prvého mesiaca používania keď neboli žiadne storná, refaktur. recepty a aj pri nahrávaní dávok si dávali pozor. Nepoviem keby to spravilo raz-dva krát o pár korún. Ale bolo to každý mesiac a o tisíce.
alex1
21.02.08,13:03
Program to zle počíta od prvého mesiaca používania keď neboli žiadne storná, refaktur. recepty a aj pri nahrávaní dávok si dávali pozor. Nepoviem keby to spravilo raz-dva krát o pár korún. Ale bolo to každý mesiac a o tisíce.

na nahrávanie dávok sa pýtam preto, lebo aj keď si dajú pozor, sú prípady, keď napríklad vydajú liek na rp v 2/08 (majú ho v tržbe 2/08) ale otaxovať ho musia kvôli ZP v 1/08 ( a ak stihnu, tak ho aj zaradia do dávky za 1/08) a v tomto prípade ti nesedia výstupy na ERP a vystavené faktúry.
alebo nedali do dávky nejaký rp, lebo tam bola nejaká chyba, ktorú bolo treba riešiť s lekárom, ale otaxovaný už bol a tiež nieje vo faktúre...
nebude aj v tomto problém.
a vy ste úplne nová lekáren, alebo ste len menili soft, (aký soft máte?)
alex1
21.02.08,13:11
veď to je ten problém! lekáreň používa sw firmy Počítače a programovanie. na konci mesiaca vytlačí zostavu "výpočet obchodného obratu" - to je v podstate taký sumár, v ktorom je rozčlenený príjem materiálu v nák. a pred. cene a výdaj materiálu, tiež v nákupnej a predajnej cene. na konci strany je vyrátaný stav skladu - počiatočný stav, príjem materiálu, výdaj materiálu, nárast skladu (rozdiel medzi príjmom a výdajom za daný mesiac) ručné zmeny a koncový stav. suma, ktorá je uvedená v príjme a výdaji materiálu mi je jasná - k nim mám aj zostavy a je to položkovito rozčlenené v hornej časti prehľadu. ale ručné zmeny? tie v tomto prehľade vyjadrené nikde nemám, ale ovplyvňuje mi to koncový stav skladu. tak čo s tým? ak to nebudem účtovať, nebude sa mi rovnať sklad so skladom lekárne. ak to budem účtovať, tak na základe čoho? a kam zaúčtovať? ako inventárny rozdiel? alebo korekciu výdaja?

no ja to riešim nasledovne. zo zostavy "Obchodný obrat" skontrolujem obrat s mesačným výstupom z ERP. toho sa držím na účely DPH.
na skontrolovanie skladu si vyltačím zoznam prijatých dod.listov a tie si skontrolujem s mojími prijatými fa v úctovníctve za dané obdobie. (odrátam zámeny, ktoré mám medzi dod.listami) inak zámeny mám presne vytlačené v sanone (co sme prijali a co sme za to vydali)
po kontrole DL si tu sumu v uctovníctve oductujem zo skladu.
zámenu nikde neuctuejm, len zakladam v spomenutom sanone. v podstate tovar ktorý si vzali formou zámeny sa ti premietne do výstupu pri predaji toho prijatého tovaru alebo receptu
dufam, že som to napisala zrozumitelne :) v hlave to mám jasnejšie:o
eltrafficanto
21.02.08,13:21
na nahrávanie dávok sa pýtam preto, lebo aj keď si dajú pozor, sú prípady, keď napríklad vydajú liek na rp v 2/08 (majú ho v tržbe 2/08) ale otaxovať ho musia kvôli ZP v 1/08 ( a ak stihnu, tak ho aj zaradia do dávky za 1/08) a v tomto prípade ti nesedia výstupy na ERP a vystavené faktúry.
alebo nedali do dávky nejaký rp, lebo tam bola nejaká chyba, ktorú bolo treba riešiť s lekárom, ale otaxovaný už bol a tiež nieje vo faktúre...
nebude aj v tomto problém.
a vy ste úplne nová lekáren, alebo ste len menili soft, (aký soft máte?)


Áno poznám tieto prípady a boli to hneď prvé veci ktoré som kontroloval ale bohužiaľ tam chyba nie je :(. Ešte som rozmýšlal že možno inú dph naučtovala ERP a iná išla do faktúr..inak už fakt neviem keďže mňa v škole učili že 1+1 by vždy malo byť 2 :rolleyes:
Menili sme soft na windows verziu apowareBS. Nechcem robiť zlú reklamu firme iba sa snažím zistiť či aj iné lekárne s týmto softom majú rovnaké skúsenosti.
alex1
21.02.08,13:43
Áno poznám tieto prípady a boli to hneď prvé veci ktoré som kontroloval ale bohužiaľ tam chyba nie je :(. Ešte som rozmýšlal že možno inú dph naučtovala ERP a iná išla do faktúr..inak už fakt neviem keďže mňa v škole učili že 1+1 by vždy malo byť 2 :rolleyes:
Menili sme soft na windows verziu apowareBS. Nechcem robiť zlú reklamu firme iba sa snažím zistiť či aj iné lekárne s týmto softom majú rovnaké skúsenosti.

tak bohuzial asi neporadim, my sme tiež prechádzali na windows (PaP Zilina) a chválabohu bez problemov....treba programátorov....
great.zv
22.02.08,09:59
tak som sa včera dozvedela že, ApoWare - Rekapitulácia výdaja tovaru - odpisy: vysvetlenie od majiteľa - pri veľkom "čistení" skladu, pri inventarizácii, lekárnici tam dali všetok nepoužiteľný tovar ktorí sa likvidoval. boli to lieky po expirácii, a aj iný tovar už po záruke. to bolo v novembri a decembri. No a pri uzávierke za január mi tu pribudli aj Recepty - a to sú recepty, ktoré im ZP vrátili ako neuznané. samozrejme, že všetko to figuruje v sume daňový základ a DPH na výstupe.
tak, ako to máte ošetrené v PÚ Vy? viete ničo poradiť? :o
Ďakujem
JM1968
22.02.08,15:12
eltrafficanto,zdravím,
takže"bezhotovostne trzby"="výdaj tovaru zo skladu"-"mesačná hotovosť", sumu výdaj tovaru zo skadu máš odkiaľ? z mesačnej uzávierky?
eltrafficanto
22.02.08,16:33
eltrafficanto,zdravím,
takže"bezhotovostne trzby"="výdaj tovaru zo skladu"-"mesačná hotovosť", sumu výdaj tovaru zo skadu máš odkiaľ? z mesačnej uzávierky?


ano z mes. uzavierky ERP..Ja uctujem len na zaklade toho. Aj DPH aj trzby.
Na ziadne zostavy z Apoware sa min.rok nedalo spolahnut a sklad uctujem sposobom B.
eltrafficanto
22.02.08,16:45
tak som sa včera dozvedela že, ApoWare - Rekapitulácia výdaja tovaru - odpisy: vysvetlenie od majiteľa - pri veľkom "čistení" skladu, pri inventarizácii, lekárnici tam dali všetok nepoužiteľný tovar ktorí sa likvidoval. boli to lieky po expirácii, a aj iný tovar už po záruke. to bolo v novembri a decembri. No a pri uzávierke za január mi tu pribudli aj Recepty - a to sú recepty, ktoré im ZP vrátili ako neuznané. samozrejme, že všetko to figuruje v sume daňový základ a DPH na výstupe.
tak, ako to máte ošetrené v PÚ Vy? viete ničo poradiť? :o
Ďakujem


Ako som pisal vyssie ja napr. uctujem trzby a dph len na zaklade vystupu z ERP a tam ti ziadne vratene recepty figurovat nebudu...oni by ani vlastne ani nemali lebo ich uctujes len ako znizenie pohladavky medzi lekarnou a poistovnou a neovplyvnuju ze lekaren uz za liek zinkasovala trzbu a dph.
Ono keby totiz prisla nejaka vazna kontrola z DU tak clovek obhaji len tie sumy ktore mu vyplul certifikovany fisk.modul v ERP. Citujem ustne vyjadrenie z DU: "Zostavy a výstupy z kadejakych programov si clovek dokaze narobit kolko chce a dopisat co chce..." :)
Zostavami z lekarenskeho programu by som preto riesil len sklad ked niekto uctuje sposobom A.
ErikaDP
22.02.08,17:44
eltrafficanto,
moja lekaáreň má síce iný soft (PaP Žilina) ale princíp je pravdepodobne podobný. Ja Tiež Tržby a DPH robím podľa fiškálu ERP.
ALE: voči poisťovniam si lekáreň nárokuje pohľadávku na základe zúčtovacieho dokladu ( tu už neuvažujeme s DPH ani s tržbami - 343 a 604,602 je poriešene na základe ERP). Tento zúčtovací doklad ťahá z tých nešťastných skladových zostáv. Preto sa pýtam, či máš spárované pohľadávky voči posťovni, respektíve vieš odsúhlasiť, z čoho pozostáva zostatok na účte 315,311, resp. na inom účte, na kotrom máš pohľadávky voči poisťovniam.
ErikaDP
eltrafficanto
24.02.08,12:14
eltrafficanto,
moja lekaáreň má síce iný soft (PaP Žilina) ale princíp je pravdepodobne podobný. Ja Tiež Tržby a DPH robím podľa fiškálu ERP.
ALE: voči poisťovniam si lekáreň nárokuje pohľadávku na základe zúčtovacieho dokladu ( tu už neuvažujeme s DPH ani s tržbami - 343 a 604,602 je poriešene na základe ERP). Tento zúčtovací doklad ťahá z tých nešťastných skladových zostáv. Preto sa pýtam, či máš spárované pohľadávky voči posťovni, respektíve vieš odsúhlasiť, z čoho pozostáva zostatok na účte 315,311, resp. na inom účte, na kotrom máš pohľadávky voči poisťovniam.
ErikaDP

Neviem ci rozumiem na čo sa pýtaš. Na základe faktúry a diskety s dávkami receptov účtujem pohľadávku voči poisťovni. Žiadny ďalší doklad alebo zostavu nepotrebujem.

tržby od poisťovni 604/315
vystavenie faktury konkr. poisťovni 311AE/315
pripadny dobropis za neuzn.recepty 315/311AE

Na 315 by mi teoreticky mala na konci mesiaca zostat 0 ale koli mojmu problemu s programom tam mam velký nevyfakturovaný zostatok.:mad:
ErikaDP
24.02.08,12:31
Asi sme sa neporozumeli. Učtujem ako ty, len asi si naopak napisal predkontaciu : tržby od poistovni 604/315, ma byt 315/604.
Ja uctujem takto:
1. Denne hotovosť od zakaznikov podla dennej uzavierky ERP:
Podla ERP hotovost od zakaznikov: 211/604,343

2. 1x mesačne cez interny doklad, podľa ERP, kde je sumar celkoveho vydaja tovaru ( t.j. hotovost + vydaj hradeny zdravotnymi poistovnami ) odpočítam od celkoveho obratu hotovost ( tu už mam zaúčtovanu podľa bodu 1)
tržby hradené poisťovňami:
315/ 604 , 602 (poplatok za RPT), 343

t.j. pre účely odvodu DPH a vykázania tržieb (daň z príjmu) idem podľa fiškálu ERP

3. Zučtovacie doklady pre poisťovne na zaklade diskiet a faktur pre poisťovne:
311 / 315
dobropisy: 315/311,
t.j. pre účely zaúčtovania pohľadávky voči poisťovni idem podľa diskiet-zúčtovacích dokladov ktore sú v inej výške ako je ERP
( neviem sa dohľadať rozdielu - asi nezúčtovane RPT - viď debata v tejto téme vyššie )

podľa tohto principu mi vznika rozdiel na 315 lebo:
na MD 315 ide suma podľa fiškalu ERP - mesačna uzavierka
na D 315 ide suma narokovana voči poisťovni podľa diskety a faktury.

Ide mi o to, ako odsuhlasiť, čo tvori zostatok tohto účtu

Asi mimo tejto témy, ale tiež problém učovania lekární: sleduješ aj tému: korunové faktúry v lekárni?
eltrafficanto
24.02.08,13:03
Asi sme sa neporozumeli. Učtujem ako ty, len asi si naopak napisal predkontaciu : tržby od poistovni 604/315, ma byt 315/604.
Ja uctujem takto:
1. Denne hotovosť od zakaznikov podla dennej uzavierky ERP:
Podla ERP hotovost od zakaznikov: 211/604,343

2. 1x mesačne cez interny doklad, podľa ERP, kde je sumar celkoveho vydaja tovaru ( t.j. hotovost + vydaj hradeny zdravotnymi poistovnami ) odpočítam od celkoveho obratu hotovost ( tu už mam zaúčtovanu podľa bodu 1)
tržby hradené poisťovňami:
315/ 604 , 602 (poplatok za RPT), 343

t.j. pre účely odvodu DPH a vykázania tržieb (daň z príjmu) idem podľa fiškálu ERP

3. Zučtovacie doklady pre poisťovne na zaklade diskiet a faktur pre poisťovne:
311 / 315
dobropisy: 315/311,
t.j. pre účely zaúčtovania pohľadávky voči poisťovni idem podľa diskiet-zúčtovacích dokladov ktore sú v inej výške ako je ERP
( neviem sa dohľadať rozdielu - asi nezúčtovane RPT - viď debata v tejto téme vyššie )

podľa tohto principu mi vznika rozdiel na 315 lebo:
na MD 315 ide suma podľa fiškalu ERP - mesačna uzavierka
na D 315 ide suma narokovana voči poisťovni podľa diskety a faktury.

Ide mi o to, ako odsuhlasiť, čo tvori zostatok tohto účtu

Asi mimo tejto témy, ale tiež problém učovania lekární: sleduješ aj tému: korunové faktúry v lekárni?

ano spravne je 315/604
Uctujeme uplne rovnako (iba ja uctujem o poplatkoch za recepty denne v ramci hotovosti)
A tiez mi ako tebe vznikal bezdovodne zostatok na 315, ktorý je podla mna spôsobený chybou programu že ho tiež nevyfakturoval poisťovniam alebo koli tomu že nesprávne napočítal dph alebo ja neviem prečo.
Tieto peniaze už asi lekáreň neuvidí takže to ku 31.12.2007 poriešim cez opravne položky k pohľadavkam a keď mi programatori definitívne potvrdia že sa s tým nedá nič robiť tak to odpíšem ako nedobytnú pohľadávku.
Nepáči sa mi to ale čo už..

Temu "korunové faktúry v lekárni" nesledujem ..ale pozriem sa na to aj ked my sme asi jedina lekareň ktorá také faktúry nemá:)
alebo o nich neviem?:eek:;)
ErikaDP
24.02.08,14:03
Opravujem, aj ja učtujem RPT denne vramci hotovosti.
Tu 315 ku nejako vyčistime, ale obavam sa suvislosti s DPH ( ak sme od poistovni v globale narokovali viac úhrad, ako zodpoveda obratu ERP, tak ... radšej to nedopíšem.
O korunovych fakturach som sa aj ja dozvedela až keď sa "nedopatrenim" taka faktura dostala medzi doklady na účtovanie. Ale asi to začina byť važny problem, lebo niekto na porade vo sovojom prispevku uviedol, že metodička z DRSR to spominala na školeni, že si vyťahuju od distributorov zoznam takychto faktúr a potom to kontroluju v konkretnej lekarni.
Som veľmi rada, že sa na porade rozbehla tema lekarni, je to špecificke a zatiaľ nebolo s kým konzultovať.
eltrafficanto
24.02.08,14:20
..Tu 315 ku nejako vyčistime, ale obavam sa suvislosti s DPH ( ak sme od poistovni v globale narokovali viac úhrad, ako zodpoveda obratu ERP, tak ... radšej to nedopíšem.


Hm asi máme opačný problem v tomto keďže u mňa je ten zostatok na 315 na strane MD ..takže ja si (nedobrovoľne) nárokujem od poisťovní menej ako vyplyva z ERP..
great.zv
24.02.08,15:52
ja mám 315-ku na konci mesiaca nulovú. ale ak tam zaúčtujem dobropis za neuznané recepty 315/311, úhradu 311/221 tak zákonite mi na 315 musí vzniknúť rozdiel, čo bude suma dobropisov - to by sme museli zaúčtovať poníženie tržieb oproti 315 do výšky dobropisov. vtedy by sa vyrovnala. ale názor daňového poradcu je, že tržby sa nemajú ponižovať, lebo liek bol vydaný a pravdepodobne ho pacient z dôvodu neuznania rp zdravotnou poisťovňou nepôjde vrátiť do lekárne. čo vy na to? :rolleyes:
ErikaDP
24.02.08,15:59
Je to začarovany kruh, lebo to môže byť aj ten pripad, kotry spominaš, že pacient nepojde vratiť liek, ale môže to byť aj napr. neuznanie RPT poisťovnou, lebo poistenec je z inej poistovne, vtedy lekareň dobropisuje pôvodnej poistovni (a vraj to ide aj cez fiškál ERP -tým pádom to zníži 604-ku ) a následne (v inom období) to lekáreň fakturuje inej poisťovni a tiež to prejde cez ERP. T.j. chápem to tak nejako ako v obchode predavač zákazníkovi preda omylom iný tovar a potom cez storno a nové nablokovanie opraví omyl.
JM1968
28.02.08,14:29
ano z mes. uzavierky ERP..Ja uctujem len na zaklade toho. Aj DPH aj trzby.
Na ziadne zostavy z Apoware sa min.rok nedalo spolahnut a sklad uctujem sposobom B.
zdravím, tak neviem, ja mám obvykle na mes.uzávierke ERP menej ako na zostave z ktorej odvádzam dph....Len na mesačnú sa nechcem spoliehať, lebo čo ak niečo vydajú mimo pokladne.Faktúry sú mi viac-menej ľahostajné, nie sú daňovým dokladom.
eltrafficanto
28.02.08,17:12
ja mám 315-ku na konci mesiaca nulovú. ale ak tam zaúčtujem dobropis za neuznané recepty 315/311, úhradu 311/221 tak zákonite mi na 315 musí vzniknúť rozdiel, čo bude suma dobropisov - to by sme museli zaúčtovať poníženie tržieb oproti 315 do výšky dobropisov. :rolleyes:

Nie celkom tak,
ked zauctjes sumu dobropisu
315/311
tak predsa tu sumu v dalsom mesiaci refakturujes inym poistovniam
311/315
takze z titulu bezneho dobropisu na 315 zostatok nemas mat!
Ale zostatok na 315 na MD by mali byt LEN NIKYM neuznane recepety..nebyva ich tak vela..ktore sa napr. na konci roka odpíšu ako nedobytne pohladavky:
391/315 a nasledne
546/391
toľko ja..:)
eltrafficanto
28.02.08,17:34
zdravím, tak neviem, ja mám obvykle na mes.uzávierke ERP menej ako na zostave z ktorej odvádzam dph....Len na mesačnú sa nechcem spoliehať, lebo čo ak niečo vydajú mimo pokladne.Faktúry sú mi viac-menej ľahostajné, nie sú daňovým dokladom.

Očividne účtujeme trochu odlišne:mňa DU inštruoval že DPH mám účtovať na základe fiškalneho modulu a z faktúr (za lieky ktoré sa predávajú lekárom do ambulancie a sú fakturované s DPH!!) Ostatné veci vydané "mimo" pokladne nie sú totiž "veľmi legálne"..
great.zv
28.02.08,19:00
Nie celkom tak,
ked zauctjes sumu dobropisu
315/311
tak predsa tu sumu v dalsom mesiaci refakturujes inym poistovniam
311/315
takze z titulu bezneho dobropisu na 315 zostatok nemas mat!
Ale zostatok na 315 na MD by mali byt LEN NIKYM neuznane recepety..nebyva ich tak vela..ktore sa napr. na konci roka odpíšu ako nedobytne pohladavky:
391/315 a nasledne
546/391
toľko ja..:)
:)áno! ten zápis 311/315 - ako refa neuznaných rp iným poisťovniam, som ešte v praxi neriešila a to je to čo mi chýbalo k uzavretiu kolobehu. robím lekáreň od 11/07 a majitelia mi zatiaľ dbp a refa na ZP nedali. ja robím výstupy DPH tiež z dokladov - ERP hotovosť - platby od pacientov, FA, kde sú odberateľmi lekári a cez ID zaúčtujem tržby - doplatky od ZP. ApoWare už neriešim - aspoň do prvej kontroly DU........:o
JM1968
28.02.08,20:33
Očividne účtujeme trochu odlišne:mňa DU inštruoval že DPH mám účtovať na základe fiškalneho modulu a z faktúr (za lieky ktoré sa predávajú lekárom do ambulancie a sú fakturované s DPH!!) Ostatné veci vydané "mimo" pokladne nie sú totiž "veľmi legálne"..
ťažko povedať, tie veci vydané mimo pokladne by neboli, keby s receptami nerobili ľudia, ktorí sa mýlia, berú si veci do spotreby(či už pre zamestnancov alebo pre seba), občas niečo exspiruje, občas niečo ukradnú... o zámene tovaru z receptu napr.za kozmetiku nikto nič nevie, že :-) Nechce sa mi veriť, že by DÚ protestoval proti vyššej DPH ktorú im odvádzam :-)
eltrafficanto
04.03.08,15:09
ťažko povedať, tie veci vydané mimo pokladne by neboli, keby s receptami nerobili ľudia, ktorí sa mýlia, berú si veci do spotreby(či už pre zamestnancov alebo pre seba), občas niečo exspiruje, občas niečo ukradnú... o zámene tovaru z receptu napr.za kozmetiku nikto nič nevie, že :-) Nechce sa mi veriť, že by DÚ protestoval proti vyššej DPH ktorú im odvádzam :-)

Áno súhlasím že chyby, škody, expirácia a manko sa stavajú bežne ale nie sú vo svojej podstate predmetom odvodu DPH.
Druhá vec sú rôzne zámeny a výmeny atď :) ..často neprehľadné veci, a práve preto ja pre mňa osobne smerodajná a záväzná jedine suma tržieb za tovar ktoré podliehajú dph. A tú sumu ja osobne viem presne určiť a v pohode obhájiť len ako: fiškál + odberateľské faktúry(nemyslím poisťovniam).
Ale máš pravdu že ak odvádzaš viac dph ako by si mala tak daňováci ťa maximálne môžu na to upozorniť:)
Lubica H
18.06.08,09:58
účtovníci lekárni - stretli ste sa s niečím podobným?

zdravotná poisťovňa vrátila v máji späť vyučtovaciu faktúru za mesiac 4/2008. rozdiel medzi vyučtovacou sumou a hradenou je 10,40 SK. Magistra nechce na túto sumu vystaviť dbp, lebo poisťovňa jej nevrátila sporný doklad (išlo o 1 recept, ktorý už bol raz neuznaný a vrátený, toto bolo druhýkrát, neviem, či tam neprebehla nová kategorizácia liekov a preto ten rozdiel vo vykázanej a hradenej sume). poisťovňa medzitým akceptovanú sumu (teda zníženú o 10,40) uhradila. v účtovníctve mám na danej faktúre nedoplatok 10,40 SK.

1./ ako to odstránim, ak magistra nevystaví dbp k faktúre? viesť to ako nedoplatok nechcem, lebo poisťovňa nám to v živote nedoplatí.

2./ môžem si sama k tej faktúre vystaviť dbp? na základe akého dokladu? - mám len protokol sporných dokladov zo zdravotnej poisťovne.

3./ a nebude vadiť, že mi fakturácia nebude sedieť s fakturáciu, ktorú robí magistra? každá máme vlastný sw, ja účtujem jej hotové faktúry.

za odpovede dopredu ďakujem.
Lubica H
02.07.08,07:24
účtovníci lekárni - stretli ste sa s niečím podobným?

zdravotná poisťovňa vrátila v máji späť vyučtovaciu faktúru za mesiac 4/2008. rozdiel medzi vyučtovacou sumou a hradenou je 10,40 SK. Magistra nechce na túto sumu vystaviť dbp, lebo poisťovňa jej nevrátila sporný doklad (išlo o 1 recept, ktorý už bol raz neuznaný a vrátený, toto bolo druhýkrát, neviem, či tam neprebehla nová kategorizácia liekov a preto ten rozdiel vo vykázanej a hradenej sume). poisťovňa medzitým akceptovanú sumu (teda zníženú o 10,40) uhradila. v účtovníctve mám na danej faktúre nedoplatok 10,40 SK.

1./ ako to odstránim, ak magistra nevystaví dbp k faktúre? viesť to ako nedoplatok nechcem, lebo poisťovňa nám to v živote nedoplatí.

2./ môžem si sama k tej faktúre vystaviť dbp? na základe akého dokladu? - mám len protokol sporných dokladov zo zdravotnej poisťovne.

3./ a nebude vadiť, že mi fakturácia nebude sedieť s fakturáciu, ktorú robí magistra? každá máme vlastný sw, ja účtujem jej hotové faktúry.

za odpovede dopredu ďakujem.

prosím, nikto sa s tým nestretol?
invest
07.07.08,08:25
Prosím, dostala som nejakú zostavu z lekárne, kde vznikla strata po precenení liekov. Je potrebné túto zostavu zaúčtovať? a ako?
Lubica H
07.07.08,09:01
precenenie sa týka predajných cien liekov, nie nákupných. mňa zaujímajú nákupné, lebo vyskladňujem v nákupných cenách. zoznam precenených liekov si iba zakladám medzi výstupy lekárne, neúčtujem nič.
ErikaDP
09.07.08,15:52
precenenie sa týka predajných cien liekov, nie nákupných. mňa zaujímajú nákupné, lebo vyskladňujem v nákupných cenách. zoznam precenených liekov si iba zakladám medzi výstupy lekárne, neúčtujem nič.
Suhlasim s touto odpovedou na otazku od Invest.
Rozvijam ale temu ďalej:
Co na konci roka?
Pre zistenie reálnej hodnoty zásob by asi bolo treba na zaklade týchto preceňovacích protokolov vytoriť opravné položky k liekom co zostanu na sklade. Keďže už teraz viem, že lieky zrealizujem za nižšiu cenu, reálna hodnota zásob je nižšia.
Uvažujem správne ?
eltrafficanto
14.07.08,08:58
Zníženie ocenenia zásob by som riesil IBA pri tých položkách pri ktorých NA KONCI ROKA pri inventarizácii zostala maximálna predajná cena pod ich reálnou nákupnou cenou. (§ 23 postupy účtovania).
A kam s tým rozdielom? Hm, keďže ide o trvalé zníženie ceny (bohužiaľ) tak opravné položky, podľa mňa, nie su vhodné. (opäť § 23: "...a ak nie je zníženie hodnoty definitívne, vytvára sa opravná položka.") Takže v prípade núteného precenenia skrz kategorizácie by som to na konci roku zaúčtoval ako škodu do normy 549A -daňovo uznateľný náklad.
eltrafficanto
14.07.08,09:11
Zníženie ocenenia zásob by som riesil IBA pri tých položkách pri ktorých NA KONCI ROKA pri inventarizácii zostala maximálna predajná cena pod ich reálnou nákupnou cenou. (§ 23 postupy účtovania).



opravujem (sposob ktory som uviedol vyššie je ak sa vedie sklad sposobom B)
Pre sklad sposobom A sa podľa mňa zníženie skladu účtuje 549AE/132AE za všetky položky ktoré sa počas roka museli predať pod obstarávaciu cenu a nie len pre tie ktoré zostali na sklade k 31.12.
ErikaDP
22.07.08,15:35
Účtovníci lekární, možno sa Vám toto zíde, ak máte pohľadávky voči zaniknutej Europskej zdravotnej poisťovni:
v prilohe su priložene informacie a vzor tlačiva na prihlásenie pohľadávok do likvidácie.
BKatka
23.07.08,12:55
Dobrý deň. Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o pomoc pri účtovaní odoslaných FA pre zdravotné poisťovne za recepty. Ďakujem. Katarína B
eltrafficanto
27.07.08,19:40
PÚ alebo JÚ?
invest
08.09.08,07:56
Potrebaovala by som poradiť. Ako účtujete dobropisy, vystavené ZP.
Ďakujem