MIKRA66
10.01.12,14:15
Zdravím poraďáci,
zaujímalo by ma ako je to v tomto roku s príjmami manželky. Môže si zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku ak bola napríklad počas celého roka na materskej dovolenke resp. evidovaná na úrade práce - čiže nemala žiadne aktívne príjmy? Je potrebné vyžadovať i potvrdenie o výške manželkiných príjmov, alebo stačí podpis zamestnanca na žiadosti?
Tiež sa chcem spýtať ak máme zamestnanca, ktorý u nás pracoval pol roka na pracovnú zmluvu a zvyšný pol rok pracoval na Dohodu o vykonaní práce - napr. u iného zamestnávateľa. Je potrebné vyžadovať na čas, počas ktorého pracoval iba na Dohodu ešte nejaké iné potvrdenie okrem potvrdenia o príjme za rok 2011?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
veronikasad
10.01.12,13:19
Bola na materskej, alebo rodičovskej dovolenke ? Poberala dávku v nezamestnanosti ?
jacekova
10.01.12,13:23
Zdravím poraďáci,
zaujímalo by ma ako je to v tomto roku s príjmami manželky. Môže si zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku ak bola napríklad počas celého roka na materskej dovolenke resp. evidovaná na úrade práce - čiže nemala žiadne aktívne príjmy? Je potrebné vyžadovať i potvrdenie o výške manželkiných príjmov, alebo stačí podpis zamestnanca na žiadosti?
Tiež sa chcem spýtať ak máme zamestnanca, ktorý u nás pracoval pol roka na pracovnú zmluvu a zvyšný pol rok pracoval na Dohodu o vykonaní práce - napr. u iného zamestnávateľa. Je potrebné vyžadovať na čas, počas ktorého pracoval iba na Dohodu ešte nejaké iné potvrdenie okrem potvrdenia o príjme za rok 2011?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

§11 Zákona o dani z príjmov
(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

materská sa počíta do vlastného príjmu manželky, čiže uplatniť Nč na ňu môže, ale len 3559,30-príjem manželky

od 2.zamestnavatela ti stačí potvrdenie o prijme (kvoli tej dohode)
Erislava
10.01.12,13:26
Od zamestnanca nie je nutné požadovať potvrdenie o príjme manželky, keďže v žiadosti sa v bode VI.2 píše, že zamestnanec čestne vyhlasuje atď.
ankao79
20.01.12,07:11
Dobrý deň,
chcela by som niekoho skúseného poprosiť o cennú radu:
Dňa 20.5.2011 mi skončil rodičovský príspevok z dôvodu dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Následne som nastúpila do zamestnania, kde som ešte čerpala dovolenku, na ktorú mi vznikol nárok ešte počas materskej. Dňa 13.6.11 pracovný pomer skončil z dôvodu, že firma šla do konkurzu. Z garančného fondu mi bola vyplatená čiastka vyčerpanej dovolenky plus trojmesačné odstupné. Od 14.6.11 do konca roka som bola evidovaná na NÚP, z ktorého som poberala podporu v nezamestnanosti.
Chcem sa preto opýtať, predpokladám, že ak bývalého zamestnávateľa požiadam, je povinný mi urobiť ročné zúčtovanie. Považuje sa podpora v nezamestnanosti v tomto prípade za môj príjem? Ak nie, potrebujem zamestnávateľovi doložiť z Úradu práce nejaké potvrdenie, že som bola evidovaná, alebo stačí čestné prehlásenie, že som nemala v tom období žiadne zdaniteľné príjmy?
Zároveň sa chcem opýtať ohľadom môjho manžela, ktorý si doposiaľ na mňa uplatňoval nezdaniteľnú čiastku na manželku. V akej výške si môže uplatniť túto čiastku v tomto roku? Považuje sa v tomto prípade pre neho mne vyplatená podpora v nezamestnanosti za príjem manželky? Je potrebné, aby manžel k svojmu ročnému zúčtovaniu doložil potvrdenie o príjme od môjho bývalého zamestnávateľa a potvrdenie o vyplatenej podpore v nezamestnanosti?
Ďakujem veľmi pekne za rady.
veronikasad
20.01.12,07:16
Dobrý deň,
chcela by som niekoho skúseného poprosiť o cennú radu:
Dňa 20.5.2011 mi skončil rodičovský príspevok z dôvodu dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Následne som nastúpila do zamestnania, kde som ešte čerpala dovolenku, na ktorú mi vznikol nárok ešte počas materskej. Dňa 13.6.11 pracovný pomer skončil z dôvodu, že firma šla do konkurzu. Z garančného fondu mi bola vyplatená čiastka vyčerpanej dovolenky plus trojmesačné odstupné. Od 14.6.11 do konca roka som bola evidovaná na NÚP, z ktorého som poberala podporu v nezamestnanosti.
Chcem sa preto opýtať, predpokladám, že ak bývalého zamestnávateľa požiadam, je povinný mi urobiť ročné zúčtovanie. Považuje sa podpora v nezamestnanosti v tomto prípade za môj príjem? Ak nie, potrebujem zamestnávateľovi doložiť z Úradu práce nejaké potvrdenie, že som bola evidovaná, alebo stačí čestné prehlásenie, že som nemala v tom období žiadne zdaniteľné príjmy?
Zároveň sa chcem opýtať ohľadom môjho manžela, ktorý si doposiaľ na mňa uplatňoval nezdaniteľnú čiastku na manželku. V akej výške si môže uplatniť túto čiastku v tomto roku? Považuje sa v tomto prípade pre neho mne vyplatená podpora v nezamestnanosti za príjem manželky? Je potrebné, aby manžel k svojmu ročnému zúčtovaniu doložil potvrdenie o príjme od môjho bývalého zamestnávateľa a potvrdenie o vyplatenej podpore v nezamestnanosti?
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Ak je firma v konkurze, nežiadaj zamestnávatela o vykonanie RZD, urob si sama DP typu A. Ak si platila nejakú daň (zistíš z potvrdenia o zdanitelnej mzde od zamestnávatela), DU ju vráti priamo tebe.

Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem, neuvádza sa v DP.
Termín na podanie DP je 31.3. Ak sa do tej doby k potvrdeniu o príjme z firmy nedostaneš, keďže ide len o dva mesiace, môže DP urobiť na základe výplatných pások, kopie priložíš k DP.
adela.p
25.01.12,11:38
Prosím Vás tiež o pomoc.

Zamestnanec nastúpil 11.7.2011, jeho výška úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti je 2680,64€, čiastkový základ dane bol 2321,57€ a úhrn preddavkov na daň bez uplatnenia daňového bonusu bol 112,28€.

Má nárok na zamestnaneckú prémiu, keď neodpracoval celých 6 mesiacov (resp. mu chýba 11 dní) a ak hej, tak v akej výške (resp. ako to vypočítam)

Dakujem.
VERONIKA6
30.01.12,08:20
Zamestnanec musí pracovať a poberať príjem minimálne 6 kalendárnych mesiacov.