mardzi
10.01.12,20:33
Zdravim,
prosim o informaciu ci je pravda ze pri stavbe do 92m2 nie je potreba ziadat stavebne povolenie.Dakujem za odpoved.
Marek
ciners
10.01.12,20:21
(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.
day
10.01.12,20:29
nie je to pravda
ciners
10.01.12,20:31
inak...to cislo 92m2 je zaujimave, ktovie ako vzniklo :D
day
10.01.12,20:34
inak...to cislo 92m2 je zaujimave, ktovie ako vzniklo :D

:D
mardzi
10.01.12,20:41
:) Tiez sa mi to zdalo divne ak uz tak preco nie rovnych 100m2.Pocul som to od jedneho cloveka co tvrdil ze jeho otec pracuje v realitke a podla noveho stavebneho zakona sa nevyzaduje stav.povolenie do 92m2zastavanej plochy.Skoda,bolo by pekne keby to bola pravda.:)
Dakujem za skore odpovede.
day
10.01.12,20:44
potom, ze je realitna kriza
ciners
11.01.12,05:49
:) Tiez sa mi to zdalo divne ak uz tak preco nie rovnych 100m2.Pocul som to od jedneho cloveka co tvrdil ze jeho otec pracuje v realitke a podla noveho stavebneho zakona sa nevyzaduje stav.povolenie do 92m2zastavanej plochy.Skoda,bolo by pekne keby to bola pravda.:)
Dakujem za skore odpovede.

Novy stavebny zakon nie je. Padol na druhom citani, ak si dobre pamatam.
mardzi
11.01.12,16:32
Skoda,rozmyslal som ze kupim pozemok vedenu ako zahradu a postavim tam minidom cca 80-90m2 a hotovo.Lebo ako niekedy pozeram v niektorych zahradach stoja baraky ako krava.Mozno niekto viete,ake su limity pre zahradne domy v BA.Este raz dakujem ze ste ma dali do obrazu a netreba verit vsetkym drbom co pocujem.
ciners
11.01.12,17:02
Skoda,rozmyslal som ze kupim pozemok vedenu ako zahradu a postavim tam minidom cca 80-90m2 a hotovo.Lebo ako niekedy pozeram v niektorych zahradach stoja baraky ako krava.Mozno niekto viete,ake su limity pre zahradne domy v BA.Este raz dakujem ze ste ma dali do obrazu a netreba verit vsetkym drbom co pocujem.
Nejaky ten rok dozadu si ludia prerabali tie male zahradne chatky na domy v BA. Potom to stavebne urady zatrhli, dali stavebnu uzaveru.
mardzi
11.01.12,18:50
:)he,he.Prave som dostal odpoved z realitky na moju otazku aku velku zahradnu chatku je mozne postavit a prislo mi toto"Dobrý večer prajem.
Na predaj sú ešte tri pozemky, v prílohe Vám posielam nákres s plochami a cenami.
Okolo stoja "chatky" až do 200 m2.:).Mam to chapat tak ze zakon je zakon,ale aj tak si tam mozem postavit vilu?
ciners
11.01.12,19:49
:)he,he.Prave som dostal odpoved z realitky na moju otazku aku velku zahradnu chatku je mozne postavit a prislo mi toto"Dobrý večer prajem.
Na predaj sú ešte tri pozemky, v prílohe Vám posielam nákres s plochami a cenami.
Okolo stoja "chatky" až do 200 m2.:).Mam to chapat tak ze zakon je zakon,ale aj tak si tam mozem postavit vilu?

Dajte si pozor. Tiez sme robili projekt "rekonstrukcia chatky", ocividny RD tusim v Ruzinove. Investor uz roky caka, kym tam zrusia stavebnu uzaveru (to je v podstate zakaz stavat), lebo ludia tam vo velkom zacali taketo "rekonstrukcie". Realitka vas nalaka a potom budete cakat dokedy :(
draik
11.01.12,21:31
:)he,he.Prave som dostal odpoved z realitky na moju otazku aku velku zahradnu chatku je mozne postavit a prislo mi toto"Dobrý večer prajem.
Na predaj sú ešte tri pozemky, v prílohe Vám posielam nákres s plochami a cenami.
Okolo stoja "chatky" až do 200 m2.:).Mam to chapat tak ze zakon je zakon,ale aj tak si tam mozem postavit vilu?
Sledujem, ze realitky stale pokracuju v hlaskach typu...."Ved sa napojite na siete, ktore idu pred domom", "Napojite sa cez suseda", "Pozrite, naokolo už stoja domy"......vytriezvenie prichádza pomerne rýchlo, najmä, ak kupca nepožiadal o územnoplánovaciu informáciu ešte pre kúpou...ale to už RK majú svoje peniaze.
tommi_d
12.01.12,07:25
(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.

S príspevkom súhlas, ale chcem upriamiť pozornosť na bod a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
V tomto prípade mi uniká význam snahy riešiť povolenie stavby rodinného domu cez ohlásenie stavby, keď je podmienené vydaním územného rozhodnutia, kde podklady i lehoty vydania povolenia sú rovnaké ako pri stavebnom konaní.......
budovač
08.02.12,09:03
Prosim poraďte. Na miestnom stavebnom úrade nám vydali stavebné povolenie na prestavbu a rekonštrukciu staršieho domu, sused sa odvolal, teraz je to na kraji. Medzitým však na tom dome zhorela strecha . Hned na druhý den sme oznámili miestnej casti že musime zahajit stavebne cinnosti ktoré zabránia dalsim skodam ak maju námietky k nášmu postupu nech sa vyjadria, zo stavebneho úradu ziadna odpoved, tak sme prarcovali a vybudovali nový strop, aby sme spevnili nosné múry a a zabránili prieniku vody do stavby. Otázka je čo ďalej pretože do stavby zateká a chcelo by to aj strechu , no kedže je to rekonštrukcia tak by sme mali íst podľa nového projektu, ktorý je vypracovaný a schválený .
Medzitým som zavolal na kraj, tí sa k tomu dostanú tak za mesiac a odporučili ma na miestny stav. úrad. Tu mi poradili len zakryť plachtami a čakať na vyjadrenie z kraja. Lenže stavba zateká a aj mesiac može uškodiť. Pripomienky suseda sú z hľadiska stavebného zákona irelevantné.
Poradí mi niekto optimálny postup? Aké sankcie ma môžu stihnút ak svojpomocne budem pokračovať v stavbe aby som zabránil škodám?
ďakujem za odpoveď