zelenydom
11.01.12,07:23
Zdravim,
mame postavenu hrubu stavbu, zastresenu ale bez okien a vchodovych dveri. Stavba je z ytongu. Chceli by sme dat okna a dvere tento rok. Kedze teraz je zima a vlhko, ytong zrejme tuto vlhkost nasaje, tak sa chcem opytat, kedy by ste osadzali okna a dvere - pockali by ste na jar alebo je to jedno?
Vdaka
jezo421
11.01.12,07:15
Povedal by som, ze ked teraz zacnete vyberat ake okna a dvere + kym vam ich vyrobia, aj tak bude jar. Inak hovori sa ze stavba najlepsie schne v zime, len to by asi nesmela byt taka, ako tento rok.
filipenkobs
11.01.12,07:50
Ja som ešte nemal strechu a okná som už mal. Zakladali mi ich v novembri 2011 a nemám žiadne problémy s vlhkosťoua podobnea to mi stihlo stavbu ešte dobre vytopiť kým ju zakryli. Okná mi dodali od objednávky za 3 týždne. Mám plastové dvojsklo.
marleau
11.01.12,09:47
Okná pred krovom nedoporučujem,pretože stavba si musí "sadnúť" a to hlavne po krove a montáži krytiny.Nie je dovod ich tam dovtedy mať,akurát sa možu poškodiť alebo dostať "nohy".
filipenkobs
11.01.12,13:02
Ak si má stavba sadnúť tak je jedno kedy budú okná... Ak si sadne o niekoľko mm tak to tým oknám vadiť nebude a ak je stavba zle urobená tak jej nepomôže ani strecha ani kritina asadne si raz a bude sadať stále ... Ja som dal okná , potom krov a kritinu a už aj sneh mi napadol na krov a nepohlo sa to ani o mm.
marleau
11.01.12,15:26
Ak si má stavba sadnúť tak je jedno kedy budú okná... Ak si sadne o niekoľko mm tak to tým oknám vadiť nebude a ak je stavba zle urobená tak jej nepomôže ani strecha ani kritina asadne si raz a bude sadať stále ... Ja som dal okná , potom krov a kritinu a už aj sneh mi napadol na krov a nepohlo sa to ani o mm.
Tiež si "stavbár"?
filipenkobs
11.01.12,19:19
Marleau na tvoje komentáre nebudem ani reagovať ...
marleau
12.01.12,06:38
Nereaguj.K tejto téme už len toľko.Padla otázka,napísal som názor.Stále si stojím za tým,že osadiť okná pred krovom nemá žiadnu výhodu,tak preto by som to nerobil,lebo nevýhod tam je dosť.Taliani osádzajú okná,až keď majú hotovú fasádu,špalety,osadené parapety.Tiež to nie je najlepšie riešenie.
---
Snáď neexistuje odvetvie,do ktorého by sa fušovalo tak ako do stavbárčiny.Ja tam bývať nebudem,ale rady aspoň nekritizujte.To je všetko odo mňa.Prepáč,že ako stavbár si dovolím skritizovať nestavbára v otázke osadenia okien......!
fetya
12.01.12,06:57
ja budem davat okna po vysekani vsetkych drazok pre vodu a elektriku
220870
12.01.12,07:16
Treba nechať čo najdlhšie stavbu vyschnúť.Múry neschnú tým že mrzne alebo je +1°C.Múry najlepšie schnú keď je prievan.To že je murovací materiál obschnutý na povrchu ešte neznamená že je uschnutý vo svojom strede.Neviem aký význam má dávať okná pred strechou.Skôr ich montovať po omietkach.Ytong na to aby poriadne vyschol potrebuje 2-3 roky .
zelenydom
12.01.12,08:28
Pani a damy, stavbari aj nestavbari, dakujem za Vase nazory a skusenosti.
Je osadenie okien pred omietkami velka chyba? Strecha este nie je 'izolovana' (je tam len skridla ale este tam pojde mineralna vlna), takze prefukovat bude. Riskuje sa nieco ak okna budu pred omietkami?
vdaka
jezo421
12.01.12,09:30
Skôr ich montovať po omietkach.
Teoria je to pekna, ale na omietky uz treba mat zasekanu elektriku, vodu a podobne. A v nasich koncinach si to asi tazko niekto dovoli robit v otvorenej novostavbe. Alebo si kvoli tomu najat 24h straznu sluzbu?
220870
12.01.12,09:33
Pani a damy, stavbari aj nestavbari, dakujem za Vase nazory a skusenosti.
Je osadenie okien pred omietkami velka chyba? Strecha este nie je 'izolovana' (je tam len skridla ale este tam pojde mineralna vlna), takze prefukovat bude. Riskuje sa nieco ak okna budu pred omietkami?
vdaka
Ak dáte okná pred omietkami neriskujete nič akurát to bude dlhšie schnúť(ja som tým reagoval na príspevok vyššie).Inak to napíšem.Murivo z ytongu má cca 50% zabudovanej vlhkosti.Ak to stojí trištvrte roka zakryté strechou a nechané na prievane tak to vyschne na 8-13%.Ak to omietnete tak tú vlhkosť zvýšite o 1- 2%.Omietka nieje až taký mokrý proces ako sa mnohým zdá.Najmä pri tých tenkovrstvých je použité fakt minimum vody.
220870
12.01.12,09:34
Teoria je to pekna, ale na omietky uz treba mat zasekanu elektriku, vodu a podobne. A v nasich koncinach si to asi tazko niekto dovoli robit v otvorenej novostavbe. Alebo si kvoli tomu najat 24h straznu sluzbu?
Je to tak.V našich končinách sa to ešte dá.