Anna123
10.01.12,15:46
poprosím o radu pri pestovaní zeleniny, už niekoľko rokov sa mi nedarí dopestovať úrodu mrkvy a petržlenu, možno neviem vybrať správnu odrodu pri pestovaní zeleniny v nadm.výške cca 600 m. Ďakujem.
Chokma
10.01.12,19:25
K mrkve a petrzlenu: asi primarnym a zakladnym problemom viacerych, co sadili, bolo, ze im vobec nic nezislo.

Ku krumplam a cenam: wabi, mne sa pacia, ze si ludia sami sadia. ale nesuhlasim s tym, ze boli vysoke ceny zeleniny a uz vobec nie zemiakov - 0,10 - 0,20 rozpatie hadam nie je tak vela... najhorsie vsak na celej sezone je, ze sa nepreda za akukolvek nizku cenu. Dokonca mam pocit, ze cim je cena nizsia, tym sa horsie predava.

A k tej cene osiva - aj u Presto, dnes sme sa o tom rozpravali aj s tou pani sefkou, ze ceny osiv, kt. distribuuju, su neumerne k cene konecneho produktu (ak sa vobec preda). Globalny problem alebo s prepacenim "zakon padajuceho h..."
Chokma
12.01.12,07:39
A k tej cene osiva - aj u Presto, dnes sme sa o tom rozpravali aj s tou pani sefkou, ze ceny osiv, kt. distribuuju, su neumerne k cene konecneho produktu (ak sa vobec preda). Globalny problem alebo s prepacenim "zakon padajuceho h..."


Iste globalizácia... a babička sa v hrobe obracia ťuká si na čelo...
Obchodníci vám budú tvrdiť že vždy a za každých okolností vám predajú kvalitu ktorú doma nedosiahnete, ale nie vždy je to pravda, hoci v niektorých prípadoch tomu iste často tak naozaj je.

1. ad. globalny problem - ze situacia a pozicia pestovatelov na trhu zo zeleninou sa tyka rovnako osivarov a inych suvisiacich clankov

2. ad. cena osiva vs. cena zeleniny (ak sa vobec preda) vs. kvalita - nemala som na mysli, ze by nam z ich osiva narastol nekvalitny produkt, prave naopak. Preto tu firmu aj tak vehementne odporucam.
Ak sa vsak pozriem na sucasnu trhovu situaciu (ja sa na nu musim pozerat, kedze nasa rodina zije z predaja zeleniny) kvalita uz davno na slovenskom trhu nerozhoduje... viem, o com pisem. je problem predat kvalitny produkt za cenu, ktora by aj tu vacsine vyhovovala, ba bola priam pre vas uzasna... je problem predat za akukolvek cenu.
preto sa ten problem tyka rovnako osivarov ako aj pestovatelov - lebo pestovatelia sa snazia setrit, kde mozu, aby ich situacia vysla menej draho, aby nepadli uplne na hubu - kupia menej kvalitneho osiva, osivo si, kde mozu, chytaju (opisal si to pekne aj ty wabi) - a to nie je velmi priaznive pre osivarov (tu je ta moja globalizacia). a osivari potom tiez robia tahy, ktore ich maju zachranit, s ktorymi mate mnohi skusenosti - ze predaju osivo, z ktoreho vam nic nevzide, ze vam predaju nehybrid ako hybrid, ze sadia lan vedla lanu a veselo chytaju prekrizene semeno, atd.

V konecnom dosledku je ten pad vsak neodvratny... lebo ako si sam napisal, wabi - nieco v zmysle "pestujme, nekupujme, bude draho", nijako nepomoze tejto situacii. Prave naopak, pomoze drazobe. Bude menej tunajsich pestovatelov, kedze sa nebude vediet vobec predat, a preto bude aj vacsia drazoba. Dovoz situacii velmi nepomoze, verte... ;) ten k tejto zapeklitej situacii len prispieva.

Ide o to, ze nie kazdy ma nejaku tu hriadku, kde si moze pestovat, su ludia zijuci len v cinziaku. Takze tak.

Cim viac slov, tym viac sa je mozne zamotat a byt nespravne pochopeny. Verim vsak, ze som vyjadrila aspon jadro toho, coho som chcela.

Hlavne by si mal kazdy uvedomit, ze sa ho to tyka. A nie strcit hlavu do piesku a tvarit sa, ze tu mam vlastnu hriadku a cely svet mi je ukradnuty. Alebo ze budem jest chleba s Ramou a zeleninari nech si scipnu. Kazdy by si mal vyhladat spolahlivy zdroj osiva, zeleniny, ovocia, masa... a hlavne nezavidiet (to tiez nepomaha situacii).;)
Anna123
12.01.12,08:57
Chokma- volala som do tej firmy, čo by si mi odporučila, ktoré zeleninové semienka kúpiť, na fotog. ktoré si tu priložila boli aj tie veľké podlhovasté paradajky, ale neviem, či by som ich mohla pestovať v nadm.výške cca 600 m, alebo ktorú odrodu mrkvy, uhoriek atď, ďakujem.
Chokma
12.01.12,14:37
Chokma- volala som do tej firmy, čo by si mi odporučila, ktoré zeleninové semienka kúpiť, na fotog. ktoré si tu priložila boli aj tie veľké podlhovasté paradajky, ale neviem, či by som ich mohla pestovať v nadm.výške cca 600 m, alebo ktorú odrodu mrkvy, uhoriek atď, ďakujem.

A co ti povedali? Da sa objednat aj mensie mnozstvo pre zahradkarov?

Ak myslis tie determinantne - krickove, Caspar, tie sadime aj my. Boli sme s nimi spokojni. Su masitejsie, maju hrubsiu stenu, dobre sa krajaju na salat, chlebik a maju pozadovanu pevnost. Mali sme aj im podobne San Marzano, tie su oproti nim mensie, maksie, menej foremne, ale zato, ak chces robit pretlak, tak su na to vhodnejsie. Tie su ceske od seva seed - http://www.sevaflora.cz/katalog.html Osivo od nich sa da aj bezne najst v zahradkarstvach. Osobne si myslim, ze by nemal byt problem s pestovanim ani na severe Slovenska... Vseobecne plati, ze rajcina toho znesie vela. Skor paprika je nachylnejsia na mrazy, ta ked nachladne, horsie sa spamatava. Tak tu radsej supnut do sklenika alebo folie. Ake mas ty skusenosti vseobecne s pestovanim akychkolvek rajcin u vas?

Ak si zo severu, tak si myslim, ze vseobecne je dobre vyberat si z odrod jednotlivych zelenin tu, ktora ma kratsiu vegetacnu dobu, tzn. mas cim skor plod od vysadby, kedze teplejsie obdobie je u vas kratsie ako u nas na juhu.

Ak myslis salatove uhorky, tak my sadime uz nejaky cas Darinu (tie su tusim tiez z Presto), nie su to hadovky, ale maju hladsiu supku ako ine, co sme mali a maju pomerne uniformne plody. Do folie. ;)

Mrkvu sme tento rok kupili tu Bilbo (F1). Zatial sme ju nemali. Referencie ma dobre. Uvidime. Ale pokojne kup aj nejaku dostupnejsiu - nasu odrodu, nech ma len oznacenie F1, budes mat urcite kvalitnejsi a vynosnejsi plod.

Pavol by ti isto povedal, ze nase odrody - vyslachtene nasimi osivarmi - su vyslachtene na nase podmienky, takze urcite sa ich netreba stranit, a treba skusat - jednak konkretne firmy, ktore osivo produkuju, balia a tiez distribuuju.

Su osiva nasich, ktore si ziskali trvalu oblubu u ludi - napr. rajciny Tornado alebo paprika Slovakia, alebo Nesvadska (Anthea), Amy, Katrena...

My sme si vsak tiez oblubili holandske odrody hlubovin, tento rok sadime okrem nasho kalerabu Moravia, Blankyt, Violeta, aj holandsku novinku z Presto - Neisse. S brokolicou Ironman sme boli spokojni, francuzskym baklazanom Galine - http://www.jmcseed.sk/index.htm

Sorry za mimotemy tu zmesku odrod zeleniny v teme o zemiakoch.
Chokma
12.01.12,15:38
Nech sem kazdy, komu sa raci, napise svoje skusenosti, odporucania s odrodami zeleniny, ktoru pestoval. Moze pridat aj zdroj, pripadne fotky plodu, porastu.
Je to nieco iné ako fotky úrody z fotoinspiracii. Kedze viaceri hladaju odporucania a rozpisujeme sa kade-tade, tak to tu budeme mat pokope. A pekne sa pripravime na jar. :)

Dufam, že nezakladam duplicitnu temu. :)
Anna123
12.01.12,16:01
S objednaním je problém, musím si len niekoho nájsť, kto mi to pôjde k nim kúpiť. Super - už si otvorila samostatnú tému na pestovanie zeleniny, ďakujem aj za informácie.
Silvernola
12.01.12,18:39
Mňa baví pestovať skôr nejaké raritky, ale napr. rajčiny pestujem cca 12 rastlín , z toho mám polovicu vždy obľúbené Bejbino. Má výbornú chuť, nepraská, obstojne odoláva plesni,veľkosť tak akurát "do huby". Ostatné skúšam rôzne odrody, ale ešte som nenašla nič, čo by sa (v mojich podmienkach)vyrovnalo Bejbinu
bjuty smis
12.01.12,19:04
ked rajčiny, tak " vinohradnické ", aspoň u nás sa tak volajú,síce majú všetky neduhy, čo spomína silvernola, ale ích chuť je neskutočná....s kúskom mozzarely...tento rok som mal najvačšiu cez 1 kg...ak ked kto ich nepozná - aj z mojho okolia - sa im na pohlad moc nezdajú...
pavol54
13.01.12,04:00
ked rajčiny, tak " vinohradnické ", aspoň u nás sa tak volajú,síce majú všetky neduhy, čo spomína silvernola, ale ích chuť je neskutočná....s kúskom mozzarely...tento rok som mal najvačšiu cez 1 kg...ak ked kto ich nepozná - aj z mojho okolia - sa im na pohlad moc nezdajú...
A ktoré si myslela? vinohradnícke vysoké,nízke, podlhovasté, guľaté, ťažké mäsité, drobné. tieto všetky druhy vinohradníckych rajčín nájdeš na Miletičke v dobe predaja priesad
bjuty smis
13.01.12,07:39
velké, také mäsité, majú akoby zárezy od vrchu až po spodok...mali sme ich v bulharsku na dovolenke :)) ako píšem, najvačšia mala cez 1 kg, bežne 700 g....vinohradnicke ich volali moje babky v senci aj v bernolákove...
wagner
13.01.12,20:13
velké, také mäsité, majú akoby zárezy od vrchu až po spodok...mali sme ich v bulharsku na dovolenke :)) ako píšem, najvačšia mala cez 1 kg, bežne 700 g....vinohradnicke ich volali moje babky v senci aj v bernolákove...

Dostaneš aj semeno - od sema sú to maxi paradajky. Tiež ich pestujem. Všetky odrody maxi od sema sú ozaj maxi, oplatí sa ich pestovať.
Dáša_
13.01.12,20:21
a môžem pridať aj odrodu, ktorá ma minulý rok sklamala?
Konkrétne som mala problémy s mrkvou - veľmi veľa, snáď aj polovica bola skoro biela, len náznak oranžovej. Úplne bez chuti.


mrkva
Skorá – karotka Karotina

Seva-flora
Silvernola
14.01.12,05:40
a môžem pridať aj odrodu, ktorá ma minulý rok sklamala?
Konkrétne som mala problémy s mrkvou - veľmi veľa, snáď aj polovica bola skoro biela, len náznak oranžovej. Úplne bez chuti.


mrkva
Skorá – karotka Karotina

Seva-flora


mám rovnakú skúsenosť, len dodám, že mrkva nebola jediný produkt tejto firmy, čo ma sklamal. A to ani nie prvý rok. Tejto firme sa už vyhýbam.
Chokma
14.01.12,07:09
a môžem pridať aj odrodu, ktorá ma minulý rok sklamala?
Konkrétne som mala problémy s mrkvou - veľmi veľa, snáď aj polovica bola skoro biela, len náznak oranžovej. Úplne bez chute
mrkva - Skorá – karotka Karotina Seva-flora

My sme od nich mali rajciny San Marzano. Tie boli v pohode. Aj ked vhodne len asi na priesady (tie boli skutocne nadherne - krasne hrube, rovne, sviezej zelenej farby) - a potom plody na priame pouzitie pre ludi, lebo dost maknu. Toto je asi dovod, preco davame prednost roznych zahranicnym odrodam - holandskym, francuzskym. Nehovorim, aj oni nemusia vkusu konkretneho cloveka lahodit. Ale este taketo fatality sa nam s nimi nestali. Su drahsie, ale spolahlivejsie. Hlavne teraz nechcem toto generalizovat na vsetkych slovenskych, resp. ceskych osivarov. Situaciu, ktora je zalostna, som opisala v inej teme. Neviem ako to medzi osivarskymi firmami funguje, ci si navzajom caraju semiacka, ako funguje balickovanie a pod.
Chokma
14.01.12,07:15
jaj, vidim, ze sa prehodili prispevky z temy o zemiakoch, super :)
arizona
14.01.12,07:23
mimotemy

Chokma, dakujeme za zalozenie novej,zaujimavej temy.

Do temy som presunula aj otazky a odpovede z inej temy,lebo tam ich zlezaradil a boli aj mimo temy.
System je ale nastaveny tak, ze prispevky zoradi podla datumu, takze sa tvoj uvodny prispevok k teme posunul nizsie, na poziciu c.6


Nech sem kazdy, komu sa raci, napise svoje skusenosti, odporucania s odrodami zeleniny, ktoru pestoval. Moze pridat aj zdroj, pripadne fotky plodu, porastu.
Je to nieco iné ako fotky úrody z fotoinspiracii. Kedze viaceri hladaju odporucania a rozpisujeme sa kade-tade, tak to tu budeme mat pokope. A pekne sa pripravime na jar. :)

Dufam, že nezakladam duplicitnu temu. :)
Chokma,prepac,inak sa to nedalo...chcela som, aby vsetky informacie o odrodach zeleniny boli v jednej,suvislej teme a nie porozhadzovane kade-tde.
Este raz diky za zalozenie aktualnej temy a vsetkym vdaka za prispevky a skusenosti :)
Chokma
14.01.12,08:08
vsak to je super, ze ste to zlucili, nech v tom nemame galimatias... ;)
Chokma
14.01.12,21:25
Dovolujem si sem pripnut stranku Sedos-u, su tam aj malospotrebitelske balenia holandskych osiv a moznost si ich objednat...

http://www.sedos.sk/katalog/cid/40/category/holandske-osiva-neobalovane.xhtml
Anna123
15.01.12,10:40
Už som si objednala. Ďakujem.
ela77
17.01.12,16:26
Škoda, že som to nečítala skôr, ale práve som dnes v Baumaxe kúpila semiačka z firmy, ktorú kritizujete a práve mrkvu. No uvidím.
. Doteraz som sadievala hrášok, taký normálny kúpený v potravinách nelúpaný , vraví sa mu niekde vraj družstevný. Mám s ním zatiaľ dobré skúsenosti. Namrazím ho kopu aj na zimu a je sladký. Oberáme ho však skôr než je celkom dozretý. Chcela by som však už trocha zmeny a menej hriadok hrachu( lebo je to pracné na zber a lúpanie)ako sme mali doteraz i keď po ňom som ešte sadila a všetku zelenú vňať z neho sme sekali kosačkou na trávu a zarýľovali späť do zeme ako zelené hnojivo). Chcem vás poprosiť však o skúsenosti. Keďže chcem už menej hriadok hrachu a aby výsledok bol taký že bude dosť aj do mrazáku, tak nejakú odrodu aby bol sladký, s dlhými strukmi a väčšími hráškami. Je ešte skoro, ale už sa ľudia motajú v obchodoch pri semiačkach. Kupujete vo veľkých obchodoch ako je napr. Baumax, alebo radšej v malých predajniach so záhradkárskymi potrebami. Nechcem kúpiť kopu malých drahých sáčkov, ale radšej navážené v záhradkárstve , len neviem aká odroda je dobrá. Viem že sa dá vygoogliť všetko, ale vlastné skúsenosti, sú vlastné skúsenosti. Vďaka
pavol54
17.01.12,21:21
Navážené osivo sa zo zákona kúpiť nedá, práve z dôvodu ochrany kupujúcich musí byť balené.
ela77
18.01.12,08:32
Navážené osivo sa zo zákona kúpiť nedá, práve z dôvodu ochrany kupujúcich musí byť balené.
prečo by sa nedalo kúpiť, ty si to zobral doslova, ale ja som myslela pol či kilové už zabalené a označené v záhradkárskych potrebách a nie vyčančané farebné vrecúška s 10 semiačkami. Ja som sa ale pýtala na odrodu a nie na balenie. Veď v záhradkárskych potrebách ich dostaneš v priesvitných igel. obaloch ešte vidíš, že sú aj namorené proti škodcom. Len ja som chcela skúsenosti s odrodami, takže tvojou radou si mi nepomohol.
Chokma
18.01.12,09:01
Škoda, že som to nečítala skôr, ale práve som dnes v Baumaxe kúpila semiačka z firmy, ktorú kritizujete a práve mrkvu. No uvidím.
. Doteraz som sadievala hrášok, taký normálny kúpený v potravinách nelúpaný , vraví sa mu niekde vraj družstevný. Mám s ním zatiaľ dobré skúsenosti. Namrazím ho kopu aj na zimu a je sladký. Oberáme ho však skôr než je celkom dozretý. Chcela by som však už trocha zmeny a menej hriadok hrachu( lebo je to pracné na zber a lúpanie)ako sme mali doteraz i keď po ňom som ešte sadila a všetku zelenú vňať z neho sme sekali kosačkou na trávu a zarýľovali späť do zeme ako zelené hnojivo). Chcem vás poprosiť však o skúsenosti. Keďže chcem už menej hriadok hrachu a aby výsledok bol taký že bude dosť aj do mrazáku, tak nejakú odrodu aby bol sladký, s dlhými strukmi a väčšími hráškami. Je ešte skoro, ale už sa ľudia motajú v obchodoch pri semiačkach. Kupujete vo veľkých obchodoch ako je napr. Baumax, alebo radšej v malých predajniach so záhradkárskymi potrebami. Nechcem kúpiť kopu malých drahých sáčkov, ale radšej navážené v záhradkárstve , len neviem aká odroda je dobrá. Viem že sa dá vygoogliť všetko, ale vlastné skúsenosti, sú vlastné skúsenosti. Vďaka

My sadievame pre vlastnu potrebu hrasok Ambrosia. Da sa jest aj s celymi strucikmi, aj s nimi blansirovat a mrazit, ale je sladky aj ako velky hrasok. Neviem, ci vyhovie tvojim potrebam, ale ak chces, skus. My sme osobne boli spokojni.
Chokma
18.01.12,09:13
Zase v niektorych malych sackoch aj ked je toho malo, je kvalita. Vzdy sa smejem, ked nam postarka prinesie zasielku, a to v takej obalecke malej a platime 500 - 1000 eur. Tak hadam mysli, ze je to mariska alebo co. :D Takze nepozerat na mnozstvo radsej...

Pavol chcel asi povedat, ze prave to balenie ma ochranit zakaznika pred tym, aby mu predali jednu odrodu ako inu. Ak clovek nie je spokojny, skor sa vie zistit, kde vznikla chyba a koho volat na zodpovednost, co je vsak samozrejme tazko dokazat, ked ma clovek uz sacok otvoreny :)

Este k otazke - my kupujeme u konkretnych osivarov, resp. distributerov vacsie balenia - aspon zakladne druhy, co ideme pestovat (ak chces vacsie balenia, tak sa na nich obrat, ich stranky som uviedla vyssie, samozrejme si vsak priprav penazenku), lebo vieme, ze sa mozeme na obsah spolahnut a zvycajne vedia aj sami poradit, co by vyhovelo najviac nasim potrebam, co maju nove a pod. V zahradkarstvach zvycajne vychadaju z tych troch riadkov na sacku, co nie je teda nic moc. Take vselijake speciality skusame samozrejme aj z roznych zahradkarstiev. Aj ked tiez mame iste "znacky", ktore zdaleka obchadzame, lebo vieme, ze v balicku najdeme dokonalu zmesku vsehochute, len nie to, co je na nom deklarovane.

Napr. u nas v potravinach supli osiva prave od firmy, s ktorou nepokusame stastie, su fakt pestrofarebne a maju super cenu. Ale tak to mate tak - co chcu ludia? Hlavne, aby to bolo lacne a co najviac toho a podla toho sa aj tie nase potraviny zariadili...
pavol54
18.01.12,10:56
Myslíme na tú istú firmu v okruhu 50 km?
Inak každá seriózna firma - buď šľachtiteská alebo pod ktorej menou sa balí osivo, si ponecháva a vysieva kontrolné vzorky vo svojich priesatoroch z toho osiva ktoré vyexpedovala v danej sezóne práve preto aby sa predišlo rôznym špekuláciám zo strany pestovateľov, a každú oprávnenú reklamáciu promtne uznáva. Vlani na jeseň som bol v priestoroch firmy Moravoseed v Lednicich na Morave aj vo Svijanskom Újezde v Čechách. Pre Ela77-Inak kúpiť sa dá akékoľvek balenie, len či ho niekto objedná
Chokma
18.01.12,11:32
Myslíme na tú istú firmu v okruhu 50 km?
Inak každá seriózna firma - buď šľachtiteská alebo pod ktorej menou sa balí osivo, si ponecháva a vysieva kontrolné vzorky vo svojich priesatoroch z toho osiva ktoré vyexpedovala v danej sezóne práve preto aby sa predišlo rôznym špekuláciám zo strany pestovateľov, a každú oprávnenú reklamáciu promtne uznáva. Vlani na jeseň som bol v priestoroch firmy Moravoseed v Lednicich na Morave aj vo Svijanskom Újezde v Čechách. Pre Ela77-Inak kúpiť sa dá akékoľvek balenie, len či ho niekto objedná

Asi hej... Ty do toho viac vidis. My skor z druhej strany vieme svoje. Mam vsak taku filozofiu, ze radsej niekoho, s kym sme spokojni, tisickrat spomeniem a tych "druhych" obidem.
Dalsim bodom tejto filozofie je, ze ak je problem, treba si to vydiskutovat s dotycnym - lebo naozaj moze byt problem vselikde a vela veci sa da diskusiou vyriesit a odstranit. Spatna vazba chrani obidve strany. Nie kazdy je vsak diskusii a spatnej vazbe otvoreny, hlavne ak si je vedomy, ze je to jeho chyba a mieni ju aj opakovat...
ela77
18.01.12,13:32
Vďaka za rady,ale šlo mi ozaj o vlastné vaše skúsenosti. Nejde mi o lacno-či draho, ale keď chcem obsiať to čo chcem, tak by som musela kúpiť tých sáčkov, v ktorých je po 10 zrniečok veľa. Myslela som teda tým skúsenosti s osivami, ktoré objednávajú v záhradkárstvách, ale nie tie malé sáčky. Mrkvu som tiež nešetrila, no a nakoniec sa dočítam, že ste s firmou nemali dobré skúsenosti. Takže nešlo o šetrenie, ale o to s čím ste spokojní a máte dobré skúsenosti.
Chokma
18.01.12,14:37
Vďaka za rady,ale šlo mi ozaj o vlastné vaše skúsenosti. Nejde mi o lacno-či draho, ale keď chcem obsiať to čo chcem, tak by som musela kúpiť tých sáčkov, v ktorých je po 10 zrniečok veľa. Myslela som teda tým skúsenosti s osivami, ktoré objednávajú v záhradkárstvách, ale nie tie malé sáčky. Mrkvu som tiež nešetrila, no a nakoniec sa dočítam, že ste s firmou nemali dobré skúsenosti. Takže nešlo o šetrenie, ale o to s čím ste spokojní a máte dobré skúsenosti.

Co vselico si kupila? Kolko tej mrkvy? A s cim mas ty dobre skusenosti?
Silvernola
18.01.12,15:43
My sadievame pre vlastnu potrebu hrasok Ambrosia. Da sa jest aj s celymi strucikmi, aj s nimi blansirovat a mrazit, ale je sladky aj ako velky hrasok. Neviem, ci vyhovie tvojim potrebam, ale ak chces, skus. My sme osobne boli spokojni.
Taktiež ho pestujem a veľmi mi chutí. Okrem toho mi vyhovuje odroda Glora (nie Gloriosa, ale ak tá je OK), len sa s ňou stretávam len vzácne.
Čo sa týka firiem, mám dobré skúsenosti so spomínanou moravskou a veľmi sa spolieham na firmu zo Smržíc.
ela77
18.01.12,15:44
Nemôžem poradiť, lebo zatiaľ stále skúšam a presúvam v záhradke čo sa dá. Istotu som mala práve v tom hrachu, úplne obyčajnom do polievky v potravinách kúpený nelúpaný, len sme ho sadili tak na tri etapy a dosť veľa, lebo po ňom som dávala melón, cviklu a to čo sa po ňom hodilo. Oberali sme ho ako som už písala ešte nie celkom v zrelosti, lebo to by už nebol býval sladký, ale už sa nám ho s tej plochy nechcelo niekedy oberať, lebo to bolo zrazu veľa. Stretla som sa však s tým, že známi mali na 1/3 z mojej obsiatej plochy a mali krásnu úrodu, lebo hrášky boli najmenej dvakrát toľké ako naše. Napadlo ma to práve pri tom, že chcem plochu hrachu zmenšiť. Kupovala som ale práve tú mrkvu z firmy, ktorá tu bola kritizovaná i keď viem, že mnohokrát mrkva, alebo petržlen zle vzíde a aj to sa mi stalo, že bola žltá a skončila v komposte. My jej ľudovo hovoríme mrkvús, lebo to ozaj bolo plané. Najlepšie skúsenosti po vľanajšku mám s ačokčou, ale to som tiež skúšala prvýkrát a tiež keď začala rodiť vo veľkom už sme ju chceli aj vyhodiť, lebo toho bolo veľa a nie všetci príslušníci našej rodiny ju chceli jesť. Tento rok by som chcela skúsiť niečo podobné ako ačokča, ale nie je to hladké na povrchu má akoby mäkké výrostky ako ježko, ale na rozdiel od ačokči je mäkšia a môže sa použiť celý plod čo u ačokči už pri väčších vnútorných semiačkach nebolo možné, takže sa musela zberať tak 3-5 cmetrová a ťažko sa hľadala pri rovnakej farbe svojich listov. Bola to ako detektívka a ako som písala bolo toho veľa, lebo som ju sadila prvýkrát a nevedela som ako to skončí. Poznala som to iba z obrázku, preto tie vlastné skúsenosti a rady čoho sa vyvarovať sú lepšie ako najsť si čo to na internete a myslieť si že je to to pravé. Musím sa ale priznať mám zlé skúsenosti v poslednej dobe s cibuľkou, ktorú by sme chceli čerstvú zelenú, ale vždy ju napadne nejaká potvora(akoby háďatko) a postrek nechcem lebo potom by sa nemohla konzumovať za zelena. Som záhradkár začiatočník , skôr experimentujem a nikdy si nezaznamenám čo bolo dobré a odkiaľ. Musím sa polepšiť.
kamoska1
18.01.12,20:18
Cibulku musíš okolo 10.apríla prikriť s netkanu textíliu na 6 týždňov.Háďatko mať nebudeš,cibuľu napáda mínerka pórová.
ela77
19.01.12,11:13
Vlani sme cibuľku dali pod akýsi tunel, ale malo to povypichované dierky, taký tunel z LÍdla a veľa to nepomohlo, ale zase bolo nanič počasie. Tak si nevyberieš.
pavol54
20.01.12,14:54
Vlani sme cibuľku dali pod akýsi tunel, ale malo to povypichované dierky, taký tunel z LÍdla a veľa to nepomohlo, ale zase bolo nanič počasie. Tak si nevyberieš.
jedine netkaná textília, ten tunel si nechaj na uhorky, a melóny musia sa tam cez dierky dostať opeľovače.
Chokma
26.01.12,16:37
Semiačko-sáčková inšpirácia :D:)

108456
Anna123
27.01.12,16:38
Chokma - aj mne už prišli semienka - objednala som si - ako si odporúčala - holandské.
Chokma
27.01.12,18:11
Chokma - aj mne už prišli semienka - objednala som si - ako si odporúčala - holandské.

Dufam, ze budes spokojna. :-) Ake si si objednala?
Dáša_
27.01.12,18:13
Aj ja hlásim, že nákup semian dorazil. Už aby bola jar :)
Chokma
27.01.12,18:38
Aj ja hlásim, že nákup semian dorazil. Už aby bola jar :)

Tak, tak, nech su tie ohlasene arkticke zimy rychlo za nami...
Anna123
27.01.12,18:40
Klasika - mrkva - Bilbo, petržlen, uhorky, reďkovka, cuketa, patizon, kaleráb, šalát - holandské F1.
Silvernola
29.01.12,07:44
Klasika - mrkva - Bilbo, petržlen, uhorky, reďkovka, cuketa, patizon, kaleráb, šalát - holandské F1.

Ale to vôbec nič nehovorí o odrode, iba o pôvode semien
Anna123
29.01.12,08:27
Odpovedala som na príspevok od Chokma.
pivko
29.01.12,08:33
Nasaď zemiaky , potom predaj a kup mrkvu a petrušku;)
Chokma
01.02.12,12:16
Nasaď zemiaky , potom predaj a kup mrkvu a petrušku;)

To by potom z toho zahradkarcenia clovek nemal potesenie. mat hriadku mrkvy, petrzlenu, hrasku, atd...
A hlavne by to bolo naprd keby stavil na plodinu, ktora je ten rok nielenze lacna, ale aj za tie supy sa neda predat. Tento rok - minuly - to boli prave one zemiacky.
Chokma
01.02.12,12:20
Klasika - mrkva - Bilbo, petržlen, uhorky, reďkovka, cuketa, patizon, kaleráb, šalát - holandské F1.

Zo sedos.sk alebo presta? Ktore konkr. odrody?

Ja uz sa tak tesim na jaaaaaar. :)
mazanova
03.02.12,08:38
Bratislavčania nakupuje niekto z vás v holandskom obchode na Šancovej, pri zastávke MHD, je to bližšie k Račianskemu mýtu, ak áno aké máte skúsenosti?
Ja som tam pred dvomi rokmi kúpila fazuľku dlhú - bola iba v igelit. sáčku tak neviem presný názov, u nás sa nepestuje, ale v mediteránskych krajinách na dovolenke som ju videla na trhoch na tony.
Je úžasná - nič také lahodné a maslové som nejedla, navyše krásne kvitne (fialové kvety), je ťahavá, potrebuje veľmi vysokú oporu... pripájam foto (nie veľmi kvalitné, ale predsa
ela77
03.02.12,12:51
pre mazanova-----Je úžasná - nič také lahodné a maslové som nejedla, navyše krásne kvitne (fialové kvety), je ťahavá, potrebuje veľmi vysokú oporu... pripájam foto (nie veľmi kvalitné, ale predsa[/QUOTE]-----

To ste ju mali iba na konzumáciu strukov za zelena, alebo semien???ale asi to prvé. Dopestovala si si aj svoje vlastné semiačka ???a ako to dopadlo po výsadbe.
Silvernola
03.02.12,13:13
Bratislavčania nakupuje niekto z vás v holandskom obchode na Šancovej, pri zastávke MHD, je to bližšie k Račianskemu mýtu, ak áno aké máte skúsenosti?
Ja som tam pred dvomi rokmi kúpila fazuľku dlhú - bola iba v igelit. sáčku tak neviem presný názov, u nás sa nepestuje, ale v mediteránskych krajinách na dovolenke som ju videla na trhoch na tony.
Je úžasná - nič také lahodné a maslové som nejedla, navyše krásne kvitne (fialové kvety), je ťahavá, potrebuje veľmi vysokú oporu... pripájam foto (nie veľmi kvalitné, ale predsa

Čoby sa u nás nepestovala!http://www.chemicor.cz/files/images/320/0941_vigna nsk.jpgLen si ju zberala neskoro. Ale súhlasím, je vynikajúca. Ja ju ľúbim zľahka ogrilovanú.........mňam!
Ale siať ju treba do dobre vyhriatej pôdy, nie skôr, než v júni.
Anna123
03.02.12,14:43
Ani ja toto nepoznám, v pohode rastie aj vo vyšších polohách?
Silvernola
03.02.12,15:02
No, na Kysuciach sa asi úrody nedočkáš (zatiaľ - uvidíme, čo globálne otepľovanie:o), neznesie pokles teplôt na nulu a siať naozaj do prehriatej pôdy. Ale zberajú sa mladučké struky.
pavol54
03.02.12,15:39
No, na Kysuciach sa asi úrody nedočkáš (zatiaľ - uvidíme, čo globálne otepľovanie:o), neznesie pokles teplôt na nulu a siať naozaj do prehriatej pôdy. Ale zberajú sa mladučké struky.
skús jej spraviť pred výsevom také riadky ako na zemiaky minule som čítal že takto sa dosiahne prehriatie pôdy v studených pôdach. Pranostika hovorí na" Marka fazuľa do jarka".
Anna123
03.02.12,16:13
Ja fazuľu, uhorky sadím až v polovici mája.
wagner
03.02.12,16:19
No, na Kysuciach sa asi úrody nedočkáš (zatiaľ - uvidíme, čo globálne otepľovanie:o), neznesie pokles teplôt na nulu a siať naozaj do prehriatej pôdy. Ale zberajú sa mladučké struky.
A čo tak využiť zatepľovaciu fóliu? Zem vopred zakryť aspoň na dva týždne, nechať zakrytú aj po vysadení a zakrývať podľa počasia aj keď vzíde. A môžeš pestovať aj na severe.
Silvernola
03.02.12,16:23
skús jej spraviť pred výsevom také riadky ako na zemiaky minule som čítal že takto sa dosiahne prehriatie pôdy v studených pôdach. Pranostika hovorí na" Marka fazuľa do jarka".
To platí skôr pre uhorky. S fazuľou mám iné skúsenosti: siala som 15. 5, 30. 5 a 16. 6. Úroda sa objavila v rozpätí cca 3 dní a najlepšie zarodila posledná sejba, podotýkam, že stále to isté osivo. Potvrdila som si skúsenosti starej mamy.
pmajap
09.02.12,16:45
Pestoval niekto tieto biele uhorky, vraj sú chuťovo vynikajúce a odolné voči pliesni.
http://3.static.slando.com/photos/live/35/semena-naivkusneyshego-snezhno-belogo-po-tsvetu-ogurtsa_56673235_1_F.jpg
Silvernola
09.02.12,17:09
Pestoval niekto tieto biele uhorky, vraj sú chuťovo vynikajúce a odolné voči pliesni.


Ja som dostala darom semienka údajne bielej uhorky (boli bez obalu, takže neručím...) a pleseň ich "zožrala" skôr, než zarodili:cool:
pavol54
11.02.12,11:38
To platí skôr pre uhorky. S fazuľou mám iné skúsenosti: siala som 15. 5, 30. 5 a 16. 6. Úroda sa objavila v rozpätí cca 3 dní a najlepšie zarodila posledná sejba, podotýkam, že stále to isté osivo. Potvrdila som si skúsenosti starej mamy.
fazuľa na struky sa môže vysievať aj neskôr, keď má dosť vody tak rodí ako sprostá, nestačíš zbierať, fazuľa je na rozdiel od hrášku dosť háklivá na teplotu pôdy.
viki2
28.02.12,12:18
poprosím Vás, aby ste mi poradili dobrú odrodu uhoriek nakladačiek....vlani sme sadili tuším regina a jitka a veľmi sa nevydarili...ďakujem
Anna123
28.02.12,12:42
Ja som niekde čítala, že netreba sadiť rôzne odrodu uhoriek, tak som si tento rok kúpila len jednu odrodu.
viki2
28.02.12,15:47
a akú, poraď :-)
Silvernola
28.02.12,16:49
poprosím Vás, aby ste mi poradili dobrú odrodu uhoriek nakladačiek....vlani sme sadili tuším regina a jitka a veľmi sa nevydarili...ďakujem

Mne a pozdáva odroda Othello F1. Je to odroda jemne bradavičnatá a je vhodná do teplejších oblastí. Do drsnejších (pre uhorky!) oblastí sú vhodné odolnejšie hrubobradavičnaté odrody.
viki2
28.02.12,19:49
tak skúsim pohľadať v obchodoch, vďaka
mazanova
06.03.12,08:54
och prepáč zabudla som odpísať: áno za zelena, uschnuté som vylúskala a rozdala dvom susedkám, lebo obdivovali, že čo to mám, jedna mi hovorila, že jej nezišla... asi je to hybrid a hybridy sa neoplatí rozmnožovať zo semena, buď nezídu, alebo degenerujú
kamoska1
09.03.12,19:29
Já som bola velmi spokojná s odrodou uhoriek: MOHIKAN F1.Iné už ani nechcem,su jemne a velmi chutné.Je to maďarské semeno,ale velmi dobra úroda.U nás sú troška drsnejšie podmienky s počasím,ale vydarili sa.Doporučujem.
Rumex
14.03.12,09:34
K mrkve a petrzlenu: asi primarnym a zakladnym problemom viacerych, co sadili, bolo, ze im vobec nic nezislo.

A k tej cene osiva - aj u Presto, dnes sme sa o tom rozpravali aj s tou pani sefkou, ze ceny osiv, kt. distribuuju, su neumerne k cene konecneho produktu (ak sa vobec preda). Globalny problem alebo s prepacenim "zakon padajuceho h..."

chcem sa spytať chokma, ty si robis nejake domace "odrodove pokusy" = testy ?? na urcite odrody ? alebo das na odporucanie "sefky z presta" ? :)
v praci som sa zhodou okolnosti zaobral odrodovymi charakteristikami jednotlivych druhov zeleniny .. (v registri povolenych odruod nie su vzdy vsetky) tak ti schvalujem, ze sa obraciaš na drzitelov licencii (ci dokonca majitela odruod) leb o tam je najväčšiazaruka toho že osivo bude mat charakter osiva ako ma byť a dodrží aj odrodove vlastnosti, ak by si mala zaujem tie charakteristiky ti muozem poslat, mam ich v pdf. tvare
s tym osivom je to tak ze tí malí zahradkari kupuju "semienka v akcii " markety su plne firemnych regalov s osivami .. ja sa väčšinou orientujem na firemnu nacku ... (zelseed, alebo SEMO) minule ma až heglo v lidli okolo MDZ predavali vsetko mozne medzi inym aj ribezle ci egrese .. a ked som sa pytal ci su rezistentne na americku mucnatku kukali na mna ako PUK a a babyk kupovali ved vraj "šak starý to postrééékááá" a hotovo
takze tak
pozdravuje r
p.s.
chokma bol som u vas na straanke ... moooc dakujem a tesim sa
r.
Anna123
15.03.12,11:55
Chokma - jarné práce u vás už dávno začali, ja mám na záhrade ešte trochu snehu a strááášne mokro... čo ste už vypestovali - myslím, že šalát, reďkovku...
Chokma
15.03.12,17:14
chcem sa spytať chokma, ty si robis nejake domace "odrodove pokusy" = testy ?? na urcite odrody ? alebo das na odporucanie "sefky z presta" ? :)
v praci som sa zhodou okolnosti zaobral odrodovymi charakteristikami jednotlivych druhov zeleniny .. (v registri povolenych odruod nie su vzdy vsetky) tak ti schvalujem, ze sa obraciaš na drzitelov licencii (ci dokonca majitela odruod) leb o tam je najväčšiazaruka toho že osivo bude mat charakter osiva ako ma byť a dodrží aj odrodove vlastnosti, ak by si mala zaujem tie charakteristiky ti muozem poslat, mam ich v pdf. tvare
s tym osivom je to tak ze tí malí zahradkari kupuju "semienka v akcii " markety su plne firemnych regalov s osivami .. ja sa väčšinou orientujem na firemnu nacku ... (zelseed, alebo SEMO) minule ma až heglo v lidli okolo MDZ predavali vsetko mozne medzi inym aj ribezle ci egrese .. a ked som sa pytal ci su rezistentne na americku mucnatku kukali na mna ako PUK a a babyk kupovali ved vraj "šak starý to postrééékááá" a hotovo
takze tak
pozdravuje r
p.s.
chokma bol som u vas na straanke ... moooc dakujem a tesim sa
r.

Ty budes asi Rudo, co? :D Mam taky tusak...
Najprv chcem, aby ste vedeli, ze ja nie som nejaka PhD. polnohospodarka, len jednoducho zijem v zeleninarskej rodine. :) A ze vela veci, co tu povypravam, je takych, co zapocujem doma.
Co sa tyka tych odrod a testovania, tak to robime nasledovne:
1. ako si spominal - nechavame si aj poradit
2. otestujeme to u nas na poli a zvykneme dat tym nasim poradcom aj echo - co sa nam pacilo a co nie... napr. kedze napr. rajciny odbytujeme, tak hladame, aby boli vyfarbene, aby boli chutne, aby boli aj tvrde a zvladli prevoz - aj ked len v ramci Slovenska... lebo asi vsetci poznate rajciny bez chuti (za tym nemusi byt len to, ze su oberane zelene), alebo take co su vystuzene natolko, ze maju vo vnutri taky bledy hlub alebo zeleny golier... napr. tento rok sme si nechali poradit rajciny Veloz, ci splnia nase predstavy, budeme vediet az tuto sezonu. A dalej, nechali sme si poradit od tu pritomneho pavla :) papriku Babu. Takze velmi rada jej spravim reklamu na rok. :)

Este si dovolim spravit reklamu salatu Alanis. Pretoze prave dnes sa nam ozvali nasi stali zakaznici - ktori si ho nevedia vynachvalit. Ide o beznych zahradkarov. Jedneho z nich sme napr. dva roky do zadu nasilu nahovorili, nech ho vyskusa. Najprv sa zdrahal, ze on salat ma, ze si ho spravil na okne a ze vsak salat ako salat a odvtedy, co vyskusal Alanis, chodi nan kazdy rok ako prvy. Teraz to asi vyzera, ze si zhanam zakaznikov, ale vsak nemusite u nas kupit ;)

PS: Mozes poslat, co mas. Dakujem. :) A som zvedava na tvoju navstevu, dufam, ze budes spokojny. ;)
Chokma
15.03.12,17:18
Chokma - jarné práce u vás už dávno začali, ja mám na záhrade ešte trochu snehu a strááášne mokro... čo ste už vypestovali - myslím, že šalát, reďkovku...

Este sme nedopestovali nic, ale uz mame plny sklenik papriky a foliu plnu hlubovin. My zvykneme dopestovat plody paradoxne neskorsie ako nasi zakaznici, lebo vsetko priestor pod krytom nam zaberaju priesady, takze sadime az von. Som zvedava ako budes spokojna s nakupom, dufam, ze sa tym odrodam bude u vas darit... vsak das vediet. ;)
Rumex
16.03.12,06:48
Ty budes asi Rudo, co? :D Mam taky tusak...
......del ...

PS: Mozes poslat, co mas. Dakujem. :) A som zvedava na tvoju navstevu, dufam, ze budes spokojny. ;)

hihi .. začínaš sa dobre striafať :)
co sa týka tých charakteristík, tak ja mám iba tie , ktoré uvádza MPSR vo vyhláške (Register povolených odrôd)
tak napríklad ten šalát firmy Presto - ALAMIS, nemám, ani rajčinku VELOZ
ale o tvojej paprike BABA (šľachtili v palarikove) je takato odrodova charakteristik, cit:
Odroda Baba, vyšľachtená slovenskou firmou P.K.SEM Palárikovo. Bola skúšaná v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) na DUS v rokoch 2004 - 2005 pod označením Baba Je to stredne skorá odroda papriky zeleninovej určená na pestovanie v poľných podmienkach. Rastliny sú stredného vzpriameného vzrastu, s previslými plodmi.
Plody pred dozretím sú svetlo až žlto zelenej farby, kapijovitého tvaru s tupo i ostro zahroteným vrcholom (ojedinele tvorí až zobáčik.) a hranatým priečnym prierezom, 2-3 komorové, pekné, hladké, pri stopke s plytkým a v dolnej časti až stredne hlbokým zbrázdením medzi komorami, lesklé, so stredne hlbokou stopkovou jamkou. Stredne veľké (15,3 / 7,3 cm), so stredne hrubou dužinou (5,3 mm), ťažké. Pred dozrievaním stmavnú a vyfarbujú sa s nepravidelnými pozdĺžnymi líčkami po celom plode. V priebehu vyzrievania sú plody červeno, hnedo, zeleno žíhané, pripomínajúce virózu.
V botanickej zrelosti sú však veľmi peknej sýto tmavšie červenej farby. Priemerná hmotnosť plodu je cca 137 g.
:)

no a k rajčinám, súhlasím s tebou .. nemám ani ja veľmi v obľube odrody ktoré maju bielo zelený stržen, ale nemám ani velmi v laske tie , čo sa pestuju kvoli skladovatelnosti a preprave s tvrdou a hrubou šupkou
z kríkových (determinantov) odrôd milujem klasicke Imuny, obzvlášť pestovane tu na upätí Zobora, milujú vápnitú pôdu majú obzvlášť špecifickú chuť oproti iným Imunám pestovaným dole v meste,
no a z k mäsitým odrodám uprednostňujem Emil (Emilon) dajú sa nadherne krajat na koliečka na chlebík s brvčovou masťou :)
naviac keď ich je dostatok ich aj zaváram do poharov a v zime pouzivam ako drvene na talianske lazáne,
tto zavaranie rajcin je velmi jednoduche,
v horucej vode obaríte plody , ostrým nožom odstránite šupku poukladáte cele poldy do cisteho prazdneho pohara na vrch štipku suli zavíčkujete a dinstujete cca 7 - 10 min, aby chytilo viecko a hotovo, bez nalevu ciste rajciny v zime iba potrebpat vidličkou a šup na lazane
tak nech dsa vam dari, ak ma niečo napadne ozvem sa
p.s.
mimochodom je čas na striekanie broskýň proti kučeravosti, odporúčam cuproxat (má vyšší obsah medi) spolu s o Syllitom, a o 7 - 10 dní (na "myšie uško") to iste ale s Efuzinom
Rumex
06.08.12,05:34
idem vyskúšať poslať pár obrázkov z odrôd od chokmy, sú moc fajnové, na rok sa prihlasim znovu o ne, žofka len troška skorej ich pripravte nech nekukám závistlivo na susedove červené plody, kým moje ešte len kvitli
:)
avšak zárukou mi bolo že planta bola zdravá, kým tie čo som mal z tržnice, pomaly pošli na pleseň
nedalo mi nepochváliť sa aj mojimi broskyňami, je to odroda Suncrest toho roku dozrieva troška skorej je úžasná šťavnatá aromatická, a keďže neviem prečo špatne opelivá, tak nemusím robiť prebierku plodov je ich menej ale sú krásne vyformované a veľké
ten králik pri ibišteku to je vnučkina kvetka ona je súčasťou záhradky v noci spáva v klietke, je to trpazličí králik a ten ibištek je nový "objav" v záhrade ten kvet je fakt väčší ako králik
:)
Anna123
06.08.12,08:46
Tak takého paradajky mám rada /podlhovasté/, len ich málokedy predávajú v tržnici.
wagner
06.08.12,12:09
Tak takého paradajky mám rada /podlhovasté/, len ich málokedy predávajú v tržnici.

Stačí si dopestovať. Aj ja mám teraz prvý rok také podlhovasté, ale to sú nejaké talianske. Dopestovala som si sama, teraz začínajú červenať. Ja mám zasadených asi desať druhov rajčín, dozrievajú postupne už od polovice júna. Stále oberám rajčiny, mám ich veľa.
wagner
06.08.12,12:10
Pekná úroda, aj ja mám dobre zarodenú broskyňu. Konáre sa ohýbajú, pod ich ťarchou
Silvernola
06.08.12,14:01
Ja pestujem "Ďatlové", chuťovo sú vynikajúce, aj úrodné dostatočne, ale citlivé na pleseň zemiakovú:(. Stále u mňa vedie "Bejbino" - chuťou, úrodnosťou i zdravotným stavom.
Chokma
08.04.13,05:50
idem vyskúšať poslať pár obrázkov z odrôd od chokmy, sú moc fajnové, na rok sa prihlasim znovu o ne, žofka len troška skorej ich pripravte nech nekukám závistlivo na susedove červené plody, kým moje ešte len kvitli
:)
avšak zárukou mi bolo že planta bola zdravá, kým tie čo som mal z tržnice, pomaly pošli na pleseň
nedalo mi nepochváliť sa aj mojimi broskyňami, je to odroda Suncrest toho roku dozrieva troška skorej je úžasná šťavnatá aromatická, a keďže neviem prečo špatne opelivá, tak nemusím robiť prebierku plodov je ich menej ale sú krásne vyformované a veľké
ten králik pri ibišteku to je vnučkina kvetka ona je súčasťou záhradky v noci spáva v klietke, je to trpazličí králik a ten ibištek je nový "objav" v záhrade ten kvet je fakt väčší ako králik
:)

Tak citam az teraz po roku. :-) Ako som ti uz napisala, treba prist skor, nie koncom maja, kedy sme uz jednak vybrakovani a tiez priesady z prvych vysevov fuc. Minuly rok bol taky teply april, ze vela ludi koncom aprila sadila uz von. Sadime na etapy. Papriku sejeme vo februari. Koncom februara, zaciatkom marca jednotlive odrody rajcin. Ani tento rok to nebolo inak. Pre svoju potrebu - na role - vysievame aj neskor, kedze sa nespecializujeme na rychlenie vo foliach. Ale pre zakaznikov, tak ako som napisala. Tento rok bolo pocasie, ake bolo, ale verim, ze uz nas caka iba slniecko.

Tento rok skusame papriku Blavu, Belonu, Novu a Pikantu. Karfiol Nautilus a Raft. Kalerab Opus. Potom zaujimavy a momentalne dost popularny listovy kuceravy kel - zeleny Vitesa a cerveny Scarlet. Por a ladovy salat - Lungo della Riviera a Regine dei Ghiacci (nejako sme sa potaliancili). :))

Dalej rajciny Torino. Vraj podobne ako Tornado, len su odolnejsie proti praskaniu, tak sme zvedavi, lebo Tornado nesadime prave preto, ze rychlejsie maknu ako ine, co mame. Potom skusame rajciny Esmeralda, semideterminantne - tie nam vyhovuju, lebo su na kolik, ale zaroven sa nesplhaju do neba. Tak uvidime, ci budu aj chutit. Dalej Laetitiu. To je ako z telenovely. :D

Uhorky sme tentokrat vynovili tiez. Okrem Dariny sme dali dva druhy hadoviek. My sice budeme sadit viac Dariny, kvoli hrubsej supke, hadovky u nas nejdu az tak na odbyt - prave kvoli tenkej supke, ktora je jemnejsia a vela ludi pride rypat, ci nie su nahodou zvadnute. Takze hadovky Midios a Charmaine, partenokarpicke.

To je asi tak vsetko k tomuto roku. Co sa tyka minuleho, boli sme spokojni nadmeru s paprikou Masenka, to bolo cislo jeden. Napriek tomu, ze nesadime hybridy u paprik, naozaj prevysila vsetky nase ocakavania a 90 % plodov isla do vyberu a zvysok do 1. Len ju treba nechat dozriet ako vsetku papriku - aby "zvonila".

Rajciny sme mali Uriburi (tvar papriky, kolikove), kvalitativne super, ale chutovo su ovela lepsie krickove salatove Caspar alebo potom na pretlak San Marzano. Mali sme kolikove Jury, tvarovo podobne krickovym Veloz, ale zase Velozky boli lepsie chutovo ako Jury, napriek tomu, ze tie boli tvrdsie a na pohlad krajsie.

No a este Zomok - si spominal v sprave - ako priesady su krasne, hrube, fakt krasne, ale celkovy porast a kvalita plodu je bieda.

Ostatni ako?
wagner
08.04.13,19:36
Chokma,rajčiny Torino - pestujem aj ja. Sú podobne ako Tornado,ja ho ešte sadím.. Keď miniem semená, tak budú iba Torino - sú o trochu skôr ako Tornado. Papriku mám tiež Blavu a okrem tu menovaných odrôd ich mám viac. Aj rajčín, aj papriky.
Chokma
09.04.13,05:02
Chokma,rajčiny Torino - pestujem aj ja. Sú podobne ako Tornado,ja ho ešte sadím.. Keď miniem semená, tak budú iba Torino - sú o trochu skôr ako Tornado. Papriku mám tiež Blavu a okrem tu menovaných odrôd ich mám viac. Aj rajčín, aj papriky.

Napis este ake mas a co na ne hovoris. :-)
pablito74
09.04.13,16:47
Ja tento rok, tiez po prvy krat pestujem Torino, tak som zvedavy. V inych diskusiach ho aj chvalia, co sa o Tipo a Toro, velmi povedat neda.
Inak z osvedcenych este pestujem Abmbros F1, Bejbino F1 a po prvy krat skusam aj Beefmaster vfn F1 a San Marzano 3.
wagner
09.04.13,17:22
Napis este ake mas a co na ne hovoris. :-)

Homestead - maxi rajčiny, Toro F1, Dulcia žltý - skorý kríčkový, Tornádo F1, Start F1, Stupické polné skoré,Orkado F1,Bejbino F1,Cerina - čerešňové,
Pavlína kríčkový, Beefmaster VFN F1 veľké(cca 0,5kg, talianske bio osivo podlhovasté, malé hruškové žlté,
Sadím po 5 semien, zvyšnú plantu podarujem