robert36
12.01.12,18:56
Poraďte mi prosím. Zomrel manželkin brat v nemocnici. No my sme s ním neboli v kontakte 10 rokov nakoľko to bol alkoholik a bezdomovec. Z našej strany nemáme vôbec záujem o vybavovanie pohrebu a následných náležitostí, nakoľko pred tým ako sme prerušili kontakt nás veľakrát sklamal podviedol a aj okradol. Zomrelý má ešte živú svoju matku, ktorá je tiež bezdomovkyňa a alkoholička a jej pobyt nám nie je známy. Naša finančná situácia nám nedovoľuje zaplatiť pohreb nakoľko ja som ťažko zdravotne postihnutý s posledným štádiom mojej choroby a manželka je predavačka. Čo sa týka príspevku na pohreb od UPSVaR je to zanedbateľná čiastka okolo 100 eur, pričom pohreb stojí okolo 700 eur.
Čítal som v zákone o pohrebníctve § 6 o lehote do 96 hodín ak nik nevybavý pohreb postará sa Obecný úrad.
Má niekto z Vás prosím s takouto situáciou skúsenosť.
ilona
12.01.12,19:13
Pokiaľ ho naozaj nie je za čo pochovať, určite to vybaví Obecný úrad, treba osloviť starostu. Už čoraz častejšie vznikajú takéto prípady.
lujza.j
12.01.12,19:50
ja viem tak, že pokiaľ obecný úrad najde príbuzných sú povinný ho pochovať. moja mama pochovávala takýchto bratov dvoch:(
arizona
12.01.12,19:54
akeber
13.01.12,06:44
aj u nás v obci sa vyskytol takýto prípad viem že rodina požiadala ob. úrad ale neuspela ...zastupiteľstvo neschválilo nakoľko ob. úrad je v zlej finan. situácii ....tak sa musela rodina poskladať
alabut
13.01.12,06:53
A? Co vam ho dovezu nasilu na dvor? Je zaujimave, ze ani cely zivot pracujuci clovek, nema narok ani na svoje miestecko (2m2) na posledny odpocinok. Aj po smrti si ho musi platit.
ilona
13.01.12,06:56
Ja mám zase skúsennosť dobrú, len ozaj sa musí vedieť či nie je žiadná iná možnosť. Našej pracovníčke keď zomrela mama, ktorá ju dala do detského domova, tiež oslovili ju. Všetci sme vedeli, že ona ju nemá za čo pochovať, lebo tiež nemá ani kde bývať atď. Zavolala som na Obecný úrad starostovi a on bol strašne ochotný, tiež poznal pomery v tej rodine a všetko zariadil, ešte nám aj oznámil pohreb a mi sme sa jej len poskladali na kyticu a zaviezli na ten pohreb.
Letko
13.01.12,06:57
Najlacnejšiu truhlu vyrobiť u niekoho na dvore, drevený krížik namiesto kamenného hrobu. Možno skúsiť osloviť mimovládne organizácie, ktoré pomáhajú bezdomovcom.
Aj keď to bola nechcená rodina, pomodlite sa za jeho dušu.
alabut
13.01.12,07:11
Este ostava recyklovat. Hitler nejake pokusy zacal.
Ferdosondo
13.01.12,07:34
Podobný problém mám aj ja. Brat je bezdomovec. Má syna, ktorý však nejaví o neho záujem a pohreb nezaplatí, pretože ako sa vyjadril ani len nepríde a nemá ani peniaze. Navyše brat prechlastal našej matke peniaze, ktoré mala odložené na svoj pohreb, takže jej pochovanie zostalo na mne.
Otázka- musím ja ako brat financovať ešte aj jeho pohreb, keď jeho syn nechce?
viktorviktor
13.01.12,22:14
zákon 131 z 3. marca 2010 o pohrebníctve nestanovuje pochovávaciu povinnosť, ale obec má právo uplatniť nárok na úhradu nákladov, je ale otázne kto má povinosť pochovania
robert36
26.02.12,19:13
Ďakujem všetkým za cenné rady. Zvládli sme to. Povinnosť pochovať osobu mal Obecný úrad v mieste ktorom občan zomrel. Úrad za tento úkon zaplatil 325 euro. Pokiaľ bude od nás úrad vymáhať nejakú čiastku za pochovanie dohodneme splátkový kalendár a zaplatíme. Je to lepšie ako keby sme ho pochovali my. Najlacnejší pohreb v rámci Bratislavy je 777 euro. Volala nám polícia na prevzatie vecí po nebohom, ale nakoľko sme nevedeli kde sa pohyboval pred smrťou toto sme odmietli a úplne v pohode. Policajti to poznačili do spisu a veci dajú na likvidáciu.
bjuty smis
29.02.12,15:12
ak nie si dedič, nemusíš nič platiť....
kvalitar
01.03.12,08:05
mozno nevhodne, ale dufajte ze medzi vecami nemal vyherny tiket tiposu, lebo som uz pocul o takej situacii a zrazu rodina potom mala velky zaujem o neboheho... :)
b.b.
26.11.12,11:35
Dobrý deň, mne sa stalo niečo podobné. Volali mi z polície, že mám ísť identifikovať nejakú
osobu,mužského pohlavia nájdenú v parku.Moji rodičia sú roky rozvedení. Ano,bol to moj otec,alkoholik a bezdomovec,
s ktorým sa nestýkam 2O rokov. A teraz mi prišiel doporučený list,že zajtra sa mám dostaviť
na Mestský úrad. Mám už svoju rodinu a povinnosti. Podľa mňa je dosť nefér,zaplatit pohreb človeku,ktorý sa o mňa roky nezujímal a nestaral sa. A to nehovorím o dlžobe na výživnom.
Poradte prosím,čo mám robiť. Otec má ešte slušne zabezpečenú sestru.
Letko
26.11.12,11:40
Nedostav sa.
lubko6394
26.11.12,12:52
Nedostav sa.

Prečo by sa nemala dostaviť ? Možno je treba niekoho na identifikáciu. A ak by cheli niečo viac, tak beztak telo po smrti patrí štátu, tak nech si ho štát nechá a naloží s ním ako správny majiteľ, my máme svojich problémov dosť a práve zásluhou toho štátu.
osky
26.11.12,15:40
zasluhou najmä statu je coraz viac bezdomovcov-hoci ja i tak nechapem ako je to mozne...
preto nech sa postara stat.

ale je to rodina,nech je ako chce,aspom motlidba za nebohu dusu je namieste.
Braňo
26.11.12,15:47
nárok má, ale nie zadarmo....
Letko
26.11.12,16:46
Ale veď už identifikoval.