enti
12.01.12,20:39
Ahojte rad by som sa chcel spytat ci niekto toto pouzil uz na dom a ci sa s tym dobre pracovalo ci by mi to odporucal.
Uvazujem o zatepleni domu Tehly Leier 30 NF...A neviem si vybrat material....Z EPS sa mi najviac paci tento hrubka 160 mm alebo potom GreyWall Plus a to 200mm.
Rad by som dosiahol pri svojom dome R > 6 ...alebo podobne....Rad by som bol aby moj dom NED. Je to mozne dosiahnut tymto materialom. A co s rosnym bodom, bude vsetko v poriadku ked toto pouzijem.
Dakujem za pomoc.
TomasHC
12.01.12,19:59
O dve dediny vedľa s tým zatepľovali taký moderný kockatý dom, neviem ale kto ani ako. Videl som to ale hlavne na NED, len bežní zatepľovači s tým majú celkom problém robiť - treba to mať zvládnuté + odporovú rezačku. Pri hrúbke 16 cm bude rosný bod v izolácii, bude to úplne v poriadku. Gratulujem k rozumnej skladbe obvodového plášťa.
enti
12.01.12,21:46
Dakujem za odpoved.
Chcem sa este spytat ci je mozne na takyto typ izolacie nejakym sposobom uchytit dekoracny obklad. Ci to vobec nieco take udrzi... Dakujem.
220870
13.01.12,05:59
TomasHC
13.01.12,06:00
Dakujem za odpoved.
Chcem sa este spytat ci je mozne na takyto typ izolacie nejakym sposobom uchytit dekoracny obklad. Ci to vobec nieco take udrzi... Dakujem.

Ak myslíš nejaký umelý kameň, tak to jedine na poriadne kotvený styrodur.
enti
13.01.12,08:34
Jasne ja viem ze sa jedna o polystyren. Ide mi skor o hrubku ci je nejaka moznost ako na toto nieco take ako tehlovy obklad dat. Proste to bude tazke a nemam zatial predstavu ako toto ukotvit. Dik za fotky viem si hned lepsie predstavit ako to vyzera aj v reale...Kolko cm ma ten polystyren na tej stavbe? Pri GreyWall plus pisu ze je to potrebne schovat pred Slnkom...Hmm...Je toto najlepsi typ EPS. Co sa tyka hrubky a najlepsieho tepelneho odporu? Alebo vies mi prosim Ta odporucit mozno iny EPS. Chcem dosiahnut co najlepsi R ale neprekrocit zase viac ako 20cm EPS.
deli.
13.01.12,09:30
Je toto najlepsi typ EPS. Co sa tyka hrubky a najlepsieho tepelneho odporu? Alebo vies mi prosim Ta odporucit mozno iny EPS. Chcem dosiahnut co najlepsi R ale neprekrocit zase viac ako 20cm EPS.
pozri aj BASF Neopor, ten má ešte lepšiu lambdu: 0,031-0,032. Cenu neviem...
mendo933
13.01.12,09:30
sivy polis je tu uz neaky ten piatok. Vyraba to napr. polyform, porsh+ pod svojou znackou ale aj pre basf a pod.
Neviem ake mas ostatne izolacie, ale mne to pripada ako keby si chcel na fasadu natrepat co najviac nech to stoji co to stoji
Ano parametrami je to najlepsi "zatial" eps ale aj cena je o cca 30% vysia.
Tak si treba zratat ci sa ti to oplati voci bielemu. Dalsia vec je nie vsetky lepidla co drzia na bielom, budu drzat aj na sivom
To schovavanie pred slnkom znamena len to ze ked sa ide sietkovat tak tento sivy viac hreje
220870
13.01.12,09:46
Jasne ja viem ze sa jedna o polystyren. Ide mi skor o hrubku ci je nejaka moznost ako na toto nieco take ako tehlovy obklad dat. Proste to bude tazke a nemam zatial predstavu ako toto ukotvit. Dik za fotky viem si hned lepsie predstavit ako to vyzera aj v reale...Kolko cm ma ten polystyren na tej stavbe? Pri GreyWall plus pisu ze je to potrebne schovat pred Slnkom...Hmm...Je toto najlepsi typ EPS. Co sa tyka hrubky a najlepsieho tepelneho odporu? Alebo vies mi prosim Ta odporucit mozno iny EPS. Chcem dosiahnut co najlepsi R ale neprekrocit zase viac ako 20cm EPS.
Na tej stavbe bola hrúbka polystyrénu 300mm.Bol to NEO od Polyformu.Tehlový obklad sa dá lepiť len polystyrén sa musí pri väčších plochách duplovane kotviť.200 mm aj obyčajného polystyrénu je viac ako dosť.
enti
13.01.12,10:58
Dakujem za odpovede. Som laik a naozaj sa do tohto nerozumiem az tak ako ten kto s tym robi. Myslim si ze stavbu mam dostatocne dobre spravenu ale mojim stavbarom je to jedno ci dam mineralna vlnu alebo EPS alebo nieco ine. Proste sam sa mam rozhodnut. Pri navrhu som ratal s 30 tehlou a 20 EPS obycajny polystyren. Ked som si pozrel hodoty tak som videl ze ten GreyWall sa da pri 16cm dosiahnut to co je pri 20...Ta cena mi za to stoji...Okna idem nakupit 3 sklo a stresne okna taktiez nizkoenergeticke....Kedze v nasej dedine nie je Plyn tak som zainvestoval do tepelneho cerpadla spolu s podlahovym kurenim....Ale chcem tu izolaciu poriesit co najlepsie aj ked to TC mi pomoze pri spotrebe ale aj tak by som chcel aby ta izolacia z vonku bola co najlepsia...ale sucasne aby sa mi neznizil nejak komfort byvania....Preto sa chcem poradit aj na tomto fore....Mozem aj na stavbu mojho typu pouzit napr. toto dvojite zateplenie 2 x 15 cm sivy polystyren alebo to nebude mat ziaden vyznam a staci mi pouzit 1 x 16 cm....Niekedy ked sa pouzije niecoho vela tak to nemusi byt vzdy dobre a neviem ako je to v tomto pripade. Dakujem za pomoc pri vybere.
220870
13.01.12,11:18
Rentabilá navratnosť polystyrénu pri súčasných cenách paliva je 15 cm.Nieje tak dôležité či dáte 15 alebo 20 cm.Dôležité je to urobiť dokonale tesne obaliť všetky potencionálne tepelné mosty.
deli.
13.01.12,11:22
2x 15 cm máš stenu pre pasívny dom. Lepšie je uvažovať komplexne: ked steny, tak aj strop aj podlaha aj okna aj dvere vstupne musia byť perfektne zateplene. Ak hruba izolacia steny, tak aj hruba izolacia strechy, podlahy atd.
3-sklo je ok.
Trochu ma zarazili tie stresne okna. Totiz, stresne okna nedosahuju tie parametre, ktore potrebujes: mas uzasne zateplene steny, ale obrovske straty tepla stresnymi oknami. To je velky nepomer. Dalsia otazka: ako chces osadit to stresne okno do takej hrubej izolacie strechy? Aby ti nevznikol tunel.... Totiz, stresne okno sa aj z tychto dovodov do NED domu neodporuca vobec davat. A to hovorime o NED dome (zateplenie cca tych 200 mm, zalezi od okolnosti a domu). No a ty uvazujes nad zateplenim 2x15 cm=30cm, co iz je pre pasivny dom.
Takze treba uvazovat cely dom komplexne, nie len stena tvori dom. Chcelo by to seriozny prepocet (napr. aspon PHVP).
mendo933
13.01.12,17:46
Aby sme sa niede pohli napis kolko mas izolacie v podlahe, v streche Nad 30cm radssej zabudni, ak nechces mat strielne , kedze mas uz dost hrube mury a by to bolo aspon trocha zladene. Pasivny standard aj tak nedocielis, lebo to nieje len o nabuchani co najviac cm na fasadu ale o komplexnosti rieseni detailov a ,orientacii domu na svetove strany a kopu ostatnych veci.
Stresne okna by som tiez zvazil, ja som z dôvodou ktore uz pisal deli. stresne okna vylucil.
enti
13.01.12,17:53
Dakujem. Za vsetky odpovede. A ano chapem ze pri streche ktoru mam a je so stresnymi oknami sa asi len k NED priblizim. Ani neviem aka je presne norma pre strechu na dosiahnutie NED...8?Na zateplenie sa pouzil Nobasil MPE 200mm Ktory ma lambdu 0,037 a R = 5,4. Dajme tomu ze su to len teoreticke cisla....Okna mam stresne pre Nizkoenergeticky dom a to Fakro Thermo FTT U6 Uw=0,81W/m2K... Ked tak citam co pisete tak urcite nebudem tehly zateplovat 2 x 15 EPS lebo by to bolo asi zbytocne a hlavne ked uz budem vyuzivat TC a na ohrev vody aj solarne panely tak nema cenu pre mna stavat alebo sa priblizovat k Pasivnemu domu. Hmm...?Asi pojdem do toho GreyWall 1 x 16 cm ...To bude asi dostatocne...Dakujem
enti
13.01.12,18:02
mendo933: Chcem sa spytat aky typ strechy mas na dome? Sikmu typu A ako si dostal dostatok svetla do izieb...Stacili poriadne okna z cela domu? Dakujem
mendo933
13.01.12,18:02
Fuuha, aj som myslel ze strechu mas biedne zateplenu, ale ze az takto......
Akosi neviem pochopit ze stavitelia zabudaju na stropy a vsetku pozornost venuju len obalke domu pritom vata do stropu je najlacnejsiea zo vsetkych izolacii.
na tvojom mieste by som si vôbec nelamal hlavu ci 20-30cm, uz tych 16cm siveho mas az az oproti streche. predpokladam ze v podlahe tiez nemas neaku extra hrubku .
Ak ti môzem poradit . Ak uz mas SDK nahodeny a zospodu uz nic nedas, tak aspon z vrchu este pridaj izolaciu, de to bude mozne.
Pri sedom sa este popozeraj aj po inych vyrobcou, mozno budu aj lacnejsi napr. basf- multitherm neo (aspon biely mali kvalitnejsi ako isover) prip. polyform neo
mendo933
13.01.12,18:03
mendo933: Chcem sa spytat aky typ strechy mas na dome? Sikmu typu A ako si dostal dostatok svetla do izieb...Stacili poriadne okna z cela domu? Dakujem
A strecha- 30st. sklon. Mam francuzke okna 1,6x 2m a svetla je dostatok
enti
13.01.12,18:10
Dakujem. Hore viem este nahodit izolaciu ale aku a kolko? Cital som nieco o tom ze by sa mali dat robit dve vrstvy ale nebude to uz hrube...Co dat ako druhu vrstvu... Mozem vediet co si pouzil ty a kolko cm izolacie...Dakujem pekne.
220870
13.01.12,18:16
Dakujem. Za vsetky odpovede. A ano chapem ze pri streche ktoru mam a je so stresnymi oknami sa asi len k NED priblizim. Ani neviem aka je presne norma pre strechu na dosiahnutie NED...8?Na zateplenie sa pouzil Nobasil MPE 200mm Ktory ma lambdu 0,037 a R = 5,4. Dajme tomu ze su to len teoreticke cisla....Okna mam stresne pre Nizkoenergeticky dom a to Fakro Thermo FTT U6 Uw=0,81W/m2K... Ked tak citam co pisete tak urcite nebudem tehly zateplovat 2 x 15 EPS lebo by to bolo asi zbytocne a hlavne ked uz budem vyuzivat TC a na ohrev vody aj solarne panely tak nema cenu pre mna stavat alebo sa priblizovat k Pasivnemu domu. Hmm...?Asi pojdem do toho GreyWall 1 x 16 cm ...To bude asi dostatocne...Dakujem
Tu nájdete parametre jednotlivých domov.

http://www.iepd.sk/relizacie/slovensko/157-epd-liptak.html (http://www.iepd.sk/relizacie/slovensko/157-epd-liptak.html)
mendo933
13.01.12,18:18
2 vrstvy sa robia kvoli eliminovaniu tepelnych mostov.Druhou vrstvou prekryjes vsetky spoje. Ja mam na sikminach 36cm ( viac som nechcel aby sa dalo aj chodit pod sikminami) strop 42cm a v jednej casti 50cm. Keby som nemal povalu pochôdznu tak je vsade 50cm.
Ked si to hodis do kalkulacky tak zistis ze pridane izolacie do strechy je najmenej bolestne na penazenku a najôr sa ti to vrati.
PS: cela dedina mala roztopene strechy, len ja som mal bielu. V com to asi bude?:)
enti
13.01.12,18:24
Dakujem a rozumiem. Mozem este vediet material aky si pouzil na zateplenie. Mne sa zdal ten Nobasil MPE najlepsi co sa tyka vlastnosti. Alebo nie? Dakujem
mendo933
14.01.12,05:16
Ja som daval rolovanu vatu lebo som ju mal za smiesnu cenu, ale aj MPE. MPE je v pohode, len keby to tak nepichalo. Kludne kup rolovanu vanu, ak sa ti zmesti 20cm tak tam 20cm roztiahni a mas to hned spravene. Ak chces mat povalu pochôdznu musis si spravit rost.
TomasHC
14.01.12,06:43
2 vrstvy sa robia kvoli eliminovaniu tepelnych mostov.Druhou vrstvou prekryjes vsetky spoje. Ja mam na sikminach 36cm ( viac som nechcel aby sa dalo aj chodit pod sikminami) strop 42cm a v jednej casti 50cm. Keby som nemal povalu pochôdznu tak je vsade 50cm.
Ked si to hodis do kalkulacky tak zistis ze pridane izolacie do strechy je najmenej bolestne na penazenku a najôr sa ti to vrati.
PS: cela dedina mala roztopene strechy, len ja som mal bielu. V com to asi bude?:)

Súhlasím, ale ísť nad 30 cm v strope už až taký veľký význam nemá. Prepočítaj straty - http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/68-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci

Ak máš 30 cm pri λ=0,04 a plochu 200m2, straty sú 853W (pri -12°C vonku!!! Pozri aká je priemerná teplota za posledné 2 mesiace). Pridaním 20cm sa dostaneš na 512W, rozdiel 341W, náklady 900-1000€, aká je návratnosť?
day
14.01.12,06:57
mne vyslo ako optimalne skladba zateplenia, zaklady 8cm, steny 20cm, podlaha 20cm, strop 30cm, okrem podlahy budem mat 15cm, budem mat vsade uvedene hodnoty. hlavne daj pozor na realizaciu, mne zateplenie zakladov .... skoda reci.
220870
14.01.12,07:11
mne vyslo ako optimalne skladba zateplenia, zaklady 8cm, steny 20cm, podlaha 20cm, strop 30cm, okrem podlahy budem mat 15cm, budem mat vsade uvedene hodnoty. hlavne daj pozor na realizaciu, mne zateplenie zakladov .... skoda reci.
Je to nepomer podlaha 20 strop 30.Nezmysel.Jedine v pivnici tam by som tých 20 uznal.Teplo ide vždy hore 20 cm na podlahe nenávratná investícia.Vyhodené peniaze.Na podlahe by som 10 ubral strop by som 10 pridal .
day
14.01.12,08:11
Je to nepomer podlaha 20 strop 30.Nezmysel.Jedine v pivnici tam by som tých 20 uznal.Teplo ide vždy hore 20 cm na podlahe nenávratná investícia.Vyhodené peniaze.Na podlahe by som 10 ubral strop by som 10 pridal .

kazda cast zateplenia potrebuje svoje cm, takze niekde je OK 15cm a niekde 30cm, napriklad ako pri podlahe a strope, aj kvoli tomu, ze teplo stupa hore.

investicia do podlahy, tam uz asi tazko niekedy pridate a cena za 5cm na celkovu plochu je zanedbatelna

teraz nemozem hladat, ale pridam sem aj neake cisla, tie budu najlepsie
TomasHC
14.01.12,08:55
mne vyslo ako optimalne skladba zateplenia, zaklady 8cm, steny 20cm, podlaha 20cm, strop 30cm, okrem podlahy budem mat 15cm, budem mat vsade uvedene hodnoty. hlavne daj pozor na realizaciu, mne zateplenie zakladov .... skoda reci.

Podlaha 20cm je zbytočne veľa, pod dekou nemáš -x°C ako je vonkajšia teplota, je tam stabilne zopár stupňov nad nulou aj v zime.
alltracboy
14.01.12,10:46
podlaha je tak velka plocha, ze by som ju rozhodne neignoroval. Aj ked je pod domom 5 stupnov, na 100m2 to musi mat velky vplyv. teplo ide dohora hlavne ked je vo vzduchu, v materialom sa siri vsetkymi smermi.
mendo933
14.01.12,11:06
Súhlasím, ale ísť nad 30 cm v strope už až taký veľký význam nemá. Prepočítaj straty - http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/68-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci

Ak máš 30 cm pri λ=0,04 a plochu 200m2, straty sú 853W (pri -12°C vonku!!! Pozri aká je priemerná teplota za posledné 2 mesiace). Pridaním 20cm sa dostaneš na 512W, rozdiel 341W, náklady 900-1000€, aká je návratnosť?

To aka je priemerna teplota za 2 mesiace to by som nebral vôbec do uvahy.Dom stavas na cely zivot, a nikto nevie ako bude.Izolacia v strope nesluzi len kvoli uniku tepla ale aj opacnym smerom v lete a to prehrievanie. V lete som mal na strope len 20cm a bolo citit ze sa prehrieva
Vata do striech je momentalne najlacnejsia tam sa to najskôr vrati. Niekomu je 340w hore dole jedn. Mne nie
day
14.01.12,11:17
NED od Jarky, (neake prispevky od Jarky su aj tu na fore) v tomto dome zlozenie podlahy 10+5+10=25cm podlahoveho EPS
zadavatel temy ide tiez stavat NED, tam su prisne hranice

http://pasivnydom.blog.cz/0912/izolacia-podlahy-v-prizemi

v (http://pasivnydom.blog.cz/0912/izolacia-podlahy-v-prizemi) prilohe posielam moj prepocet straty konstrukciou, v nom sa da namodelovat hrubka izolacie, jej vysledny efekt na obalke domu, graf s % stratou danej konstrukcie

(v pripade, ze niekto najde nezrovalost v tabulke, za kazde info budem povdacny)
enti
14.01.12,13:07
Dakujem za vsety rady. Vezmem to tak ze hore to zateplim este 10cm izolaciou. Cez 30cm uz nechcem ist nech z tych mojich okien ide trosku svetla:)Dakujem.
Co sa tyka toho siveho polystyrenu asi pojdem do neho tiez nechcem aby steny boli hrube takze trosku si priplatim a pojdem do 15 - 16cm jedna vrstva. Alebo mam zvazovat este aj mineralnu vlnu 20cm? Fakt v tomto sa neviem 100% rozhodnut....Mineralna vlna nazasava vlhkost ale zase polystyren mi pride strasne "umely"....Hmm...S cim sa lahsie pracuje? Asi s EPS...

PS:Trosku mimo temy chcem sa spytat na cenu prace....Za 2 poschodovy dom strechy typu A s malymi vyclenkami na okna z jednej a z druhej steny podorys 9,5 x 11,5 v tom: Zaklady, zakladova doska, tahanie murov, spravenie schodov betonovych, poschodie tahanie murov, strecha zateplenie strechy plus zateplenie z vonku....V podstate cena za hrubu stavbu ale len cisto praca. Vacsina materialu vlastna....iba drobnosti od nich.... 35 000 euro....Bez omietok a bez kladenie podlahy atd.... Vela, malo? Kolega za tolko staval minuly rok ....Mne sa to zda hrozne vela...Hmm...Dakujem
mendo933
14.01.12,15:15
Ci vata, ci eps to sa musis rozhodnut ty, na nete je milion diskusii. S vatou sa ovela horsie robi a 20cm je aj uz dost tazka, doporucoval by som ti to skusit. Nehovoriac o cene.
"Mineralna vlna nazasava vlhkost " -no neviem...
Ta cena je dost vysoka si myslim, kopu veci na hrubej stavbe sa da aj svojpomocne spravit a jednej firme by som celu HS asi nedal stavat. Ked tak by som si najimal partie na jednotlive etapy, lebo na celej stavbe ta najviac osklbu.Ja som HS dostal od vykopu pod strechu aj s prieckami za 30tis. € cakom prask aj s robotou dost svojpomoc, bez okien (zateplenie sa do HS nepocita) poschodovy dom 9x10 + zimna zahrada 16m2 + 36m2 garaz. (heluz,monolit deka,tondach krytina).
Ohladom tychto veci jetiez plno diskusii ci tu na porade, ale aj na inych forach. Ak este nestavas doporucujem zacat studovat, dost ti to da a vela usetris. stavbe zdar:)
Jarka Č.
14.01.12,22:24
nezrovalost v tabulke

Ja len trošku doplním:
podlahovému EPS priraďte lambdu 0,037 alebo 0,035 alebo ak bude šedý 0,032

ak ide o okná s dvojsklom, U nebude 1,0
ak ide o okná s trojsklom, dôležité je vedieť akým --- odporúčam Ug=0,5-0,6
a podľa druhu 3skla dať aj hodnotu g - ak bude Clearvision (drahšie), tak môže ostať 0,6; ak klasika, tak g=0,5

Takisto nevedno, pre akú lokalitu je to počítané, takže ťažko súhlasiť, alebo nesúhlasiť so 180 dňami a priem. teplotou +2°C.

Či je rozumnú pridať na strop, treba prepočítať na peniaze. Aj keď strop nezaberá najväčšie percento strát. Lebo vlna je lacná.

Plyn - cena pre r. 2012 je 0,0509 € s DPH/kWh.
Jarka Č.
14.01.12,22:40