Michael0
13.01.12,16:20
Dobry den,

rad by som sa poradil s vami, aby som vedel nad cim mam vobec premyslat. Prilozil som nacrt a tu je popis situacie: Planujem postavit krb (klasika krbova vlozka + sopuch) a teplovzdusne kurenie cez teplovody (rury znacene ruzovou farbou). Ten plan je cca podobny realite len v inej mierke samozrejme, realne rozmery tohto prizemia kde je krb su 8 x 9 metrov, fialovou su vetracie mriežky, takže vidieť, že dĺžka rúr nie je veľká.

Otázka je či by som nemal rúru do kúpelňe/spálne ťahať až na opačný koniec miestnosti?
Je potrebné do systému zaradiť aj ventilátor?
Je možné mať niečo ako tlačný ventilátor ktorý by tlačil vzduch pod krbom do sopúchu - zapínal by sa len občas ked potrebujem rýchlejšie vyhriať priestory, a potom by sa dal preč aby nebránil prirodzenej cirkulácii vzduchu?
Resp. je veľký rozdiel ak mám resp. vôbec nemám ventilátor?

Ďakujem za vaše názory a pripomienky
Michael0
16.01.12,18:26
Nikto mi nevie poradit? Nie je tu ziadny obdornik, resp. osobna skusenost alebo ak uz niekto nieco podobne riesil a docital sa k nejakemu zaveru.
Michael0
27.01.12,06:48
Refreshujem prispevok, tema je stale aktualna.
TomasHC
27.01.12,07:07
Výduch by mal byť čo najďalej od dverí miestnosti, aby ju vyhrial a cez otvorené dvere vytláčal chladný vzduch z izieb. Ventilátor by mal byť pri dlhších trasách, povedzme nad 5 metrov, ale nútený obeh bude vždy lepší, lebo citeľne zrýchli výmenu vzduchu = ohrev. Ventilátor nie je až taký drahý aby si nad ním nerozmýšľal. Podľa toho ako to urobíš, môžeš ventilátor dorobiť do systému aj neskôr. Ja mám zo sopúcha jeden vývod na povalu do ventilátora a odtiaľ idú rozvody do izieb.

Ja mám z Merkury marketu AN400, nejaký poľský alebo čínnsky zázrak, ale je relatívne tichý - dá sa pri tom aj zaspať (a to ja potrebujem ozaj ticho). No a nemám po 3 vykurovacích obdobiach (2x jeseň a 1x jar) žiadny problém so špinou alebo vírením prachu. To sú časté argumenty tých, čo o teplovzdušnom krbe len počuli. No a to nemám pri ventilátore ani len filter!
TomasHC
27.01.12,07:12
Tu som kupoval väčšinu vecí na krb, super ceny, komplexná ponuka, dovoz domov - http://www.krby-tuma.sk/krbove-materialy/vzduchotechnika/
Andrejjjjj
02.11.15,07:46
Tak bez ventilatora na dlhšie trasu aj 3 metre ani neskusaj podkrovie hej ale spodok nie na spodok ti treba ventilattor ja som mal najprv AN1 a vykuroval som stým 3 izby nestačilo to samozrejme..teraz mam an3 800m63 za hod.. no fúka dobre je tak isto hlučný ako aj an1..vykurovanie bez ventilatora len izbu co su pri krbe ale aj tak je to bieda idem robiť rádiatory
Chobot
02.11.15,08:31
Andrej, michaela už 3 sezóny asi kúri tým krbom. Všimol si si dátum zadania otázky?