berta2
13.01.12,20:13
Ahojte pred časom som sem písala tému "invalidita nad 41%" zaujímalo ma či mám nároky získať čiastočnú invaliditu nad 41% .... teraz by som sa chcela opýtať na vaše skúsenosti ako to je v praxi...
Dajme tomu, že mi uznali 41% čo teraz? ako to vyzerá v praxi? môžem si hľadať normálne zamestnanie na osem hodin denne? alebo už len polovičný úvazok...
Čítala som si aj zákon o soc. poistení, ale nič podstatné som tam nevyčítala :(
Zaujíma ma prax prosim napíšte mi keď niečo o tom viete, či už z vlastných skúsenosti, alebo ....
Ďakujem
veronikasad
13.01.12,19:15
V lekárskom posudku budeš mať obmedzenia, za ktorých môžeš vykonávať prácu a dátum prehodnotenia zdravotného stavu.
berta2
13.01.12,19:19
aha, že v posudku budem mať také údaje...hm....zaujímave, a dá sa dodatočne doplatiť dôchodkove???
veronikasad
13.01.12,19:21
aha, že v posudku budem mať také údaje...hm....zaujímave, a dá sa dodatočne doplatiť dôchodkove???
podľa toho za aké obdobie - uveď konkrétny prípad
Mila123
13.01.12,19:21
áno dá sa, ale iba za špecifikované obd. napr. za obd. evidencie v nezamestn. alebo za neplatené voľno či obd. po 10-tom dni po OČR a pod.
berta2
13.01.12,19:28
Konkrétne mam 24 rokov ale nemám odrobené 2 roky, len jeden....čiže za mna zamestnavatel platil len jeden rok dôchodkove, další rok som bola nezamestnana....ked mi schvalia čiastočný inval. dôch. aby mi bol vyplacany musim mať dva roky vyplatene dôchodkove, myslíte že ten rok si budem môcť doplatiť???
A ako sa určuje výška dôchodku???? dajme tomu že mi vyjde 41% podla čoho sa určí výška....je nato tiež niejaka tabulka?????
Mila123
13.01.12,19:28
1. obdobie prerušenia sociálneho poistenia podľa § 26 zákona
2. obdobie zaradenia do evidencie nezamestnaných občanov,
3. obdobie sústavnej prípravy na povolanie štúdiom na strednej
alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

a § 26 zákona o soc. poistení 461/2003 v pl. znení je....

§ 26 Prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti

(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom
a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114196) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu6) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114133) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,
b) je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpisu,45) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114197) ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,
c) má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,
d) je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a povinne dôchodkovo poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu,45a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114198) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu,45a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114198) a nemá nárok na materské, ak ide o muža.
(2) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie v období, v ktorom má pozastavené prevádzkovanie živnosti, pozastavený výkon činnosti alebo pozastavenú činnosť, a v období, v ktorom je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody; časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 písm. d) platí rovnako.
(3) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109811) alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109812) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.
(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109811) alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109812) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,45b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114199) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie aj odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.
(5) Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení
Mila123
13.01.12,19:39
berta2
15.01.12,16:13
Ďakujem, no aj tak to nieje to čo som chcela....stránku SP a zákon mám prečítaný (aj keď je pravda, že sú tam pasáže, ktorým som vôbec nerozumela - takým porozumie snáď len právnik...)
Skôr ma zaujíma prax ako je to v reálnom živote, budem mať väčšiu šancu sa zamestnať? alebo môžem si vlastne hľadať aj normalne zamestnanie na osem hodin???? alebo niečo v tom zmysle.....vaše vlastne skúsenosti....
Skúsenosti zamestnaných ľudí čo sú ID nad 41%......
Xanti
15.01.12,16:26
Konkrétne mam 24 rokov ale nemám odrobené 2 roky, len jeden....čiže za mna zamestnavatel platil len jeden rok dôchodkove, další rok som bola nezamestnana....ked mi schvalia čiastočný inval. dôch. No SP schvaluje mieru ZPS, a tá je určená v %. Ak je viac ako 41% potom SP skúma či sú splnené aj podmienky na vyplálcanie ID.
Mne chýbalo 10 dní poistenia, som si to musela doplatiať aby mi bol vyplácaný ID.
aby mi bol vyplacany musim mať dva roky vyplatene dôchodkove, myslíte že ten rok si budem môcť doplatiť??? Ak budeš chcieť mať vyplácaný ID a bude ti chýbať doba poistenia tak budeš musieť doplatiť. Ak máš také obdobia za ktoré sa to dá, napríklad za čas kedy si v evidencii UP.
A ako sa určuje výška dôchodku???? Z príjmov, teda z vymeriavacích základov zo zamestnania. Čím vyšší VZ tým vyšší ID. dajme tomu že mi vyjde 41% podla čoho sa určí výška....je nato tiež niejaka tabulka?????Oni urobia prepočty. Bajočko máš na stránke SP určené vzorce pre výpočet ID.
Čo sa týka zamestnania, a invalidity. Práca sa ťažko hladá aj zdravému človeku nieto chorému, ale mnoho ľudí čo poznám majú ID sú v pohode zamestnaný. Každý vie čo a koľko toho zvládne. Mnohí pracujú na plné úväzky.
Jana Motyčková
15.01.12,16:49
1. Doplatiť sa spätne dá za dobu štúdia, evidencie na ÚP a pod. - to tu už písali, odporúčam nedoplácať z minima, ale z vyššej sumy, lebo bod 2. Okrem toho je výhodnejšie doplatiť čo najstaršie obdobia - pri rovnakej sumy väčší úžitok)
2. ID (tzv. čiastočný) sa počíta ako %invalidity x POMB x doba poistenia x ADH, pričom :
- POMB je pomer vymeriavacieho základu (príjmu) voči priemernej mzde v tom roku
- doba poistenia - doba, kedy trvalo dôchodkové poistenie (zamestnanie, dobrovoľné poistenie, szčo), pri ID sa k tejto dobe pripočítavajú roky, ktoré chýbajú do dôchodku, v tvojom prípade +38 rokov (62-24)
- ADH = 9,8182 (platí v r 2012).
Ešte sa to potom navyšuje o nejaké percento...
Čiže ak si rok robila so mzdou vo výške povedzme cca 0,6 násobok priemrnej mzdy (OMB=0,6) a rok si doplatíš z minima (OMB za ten rok približne 0,4), tvoj ID bude približne :41% z 0,5 (priemer OMB) x 40 x 9,8182 = 80,51 €.
Ak by si si rok doplatila z vyššej sumy, povedzme že investuješ a doplatíš si z dvojnásobku priemernej mzdy, tvoj ID bude približne : 41% z 1,3 (=(0,6+2)/2) x 40 x 9,8182 = 209,32 €.

3. Či môžeš pracovať - bude uvedené v rozhodnutí, závisí od druhu postihnutia, ale väčšinou nie je obmedzený rozsah práce, čiže kľudne 8-hodinový prac. čas.

4. Čo to spraví s možnosťou nájsť si prácu - sťaží to hľadanie práce- väčšinou sa zamestnávateľ obáva častejších PN, návštev lekára a pod. Aj keď má zamestnávateľ určité výhody pri zamestnávaní invalidov, moc sa do toho nehrnie (každú PN zamestnávateľ platí prvých desať dní). V praxi skôr zamestnanci svoju invaliditu zatajujú, asi vedia prečo, ale narobia tým zamestnávateľovi len ďalšie problémy.
mareko
18.01.12,10:44
Ďakujem, no aj tak to nieje to čo som chcela....stránku SP a zákon mám prečítaný (aj keď je pravda, že sú tam pasáže, ktorým som vôbec nerozumela - takým porozumie snáď len právnik...)
Skôr ma zaujíma prax ako je to v reálnom živote, budem mať väčšiu šancu sa zamestnať? alebo môžem si vlastne hľadať aj normalne zamestnanie na osem hodin???? alebo niečo v tom zmysle.....vaše vlastne skúsenosti....
Skúsenosti zamestnaných ľudí čo sú ID nad 41%......

Áno, môžeš sa normálne zamestnať na plný pracovný úväzok (nemôžeš však vykonávať činnosti, ktoré máš "zakázané" v rozhodnutí o ID). Môžeš pochopiteľne napr. aj "normálne" maródiť (bez straty ID) keď budeš mať zdravotné potiaže . Zamestnávateľovi musíš ID nahlásiť (odvádza ze teba nižšie odvody). To, či ťa niekto zamestná, k tomu sa dá ťažko vyjadriť, lebo ako bolo už vyššie písané, dnes je to s prácou slabšie. Záleží akú máš kvalifikáciu, o aké miesto máš záujem, to je samozrejme individuálne. V zásade ale môžeš byť plnohodnotný zamestnanec. Toť moja osobná skúsenosť :-)
Laguna13
18.01.12,11:01
Sú zamestnávatelia, ktorí uprednostňujú zamestnancov na čiastočnom ID - viď môj prípad. (Som zamestnaná riadne - 8 hodín) Rozhodujú nižšie odvody do ZP. Svojho času zamestnávateľ zriadil tzv.chránenú dielňu a využil dotáciu od štátu. Tí, ktorí sa osvedčili, tých si nechal i potom. No pri zodpovednosti, ktorú som časom na seba prevzala si veľmi maródiť nemôžem dovoliť. A to je pre mňa mínus.
kopretinka
18.01.12,11:10
ja som zamestnaná na plný úväzok.Zamestnávateľ platí nižšie odvody za mňa,zo zákona musí zamestnávať určité % ľudí zdravotne postihnutých,a pri prepúšťaní zamestnanca s ID musí mať povolenie úradu práce....bohužiaľ,robím,aj čo by som nemala,ale to by som potom nesmela robiť nič,iba sedieť doma.....a z dôchodku čiastočného sa vyžiť nedá.
berta2
18.01.12,15:18
aha....tak ďakujem pekne
aaa ešte by som sa opytala....asi aký dlhý čas bude trvať kým ma zavolajú pred posudkovú komisiu a ako to prebieha? myslím na posudkovom...
ešte som si len podala všetky záležitosti, no a teraz už len čakám a teda dúfam, že mi schvália ID...čo som si čítala zákon a tie dodatky s percentami tak by mi malo vyjsť ID....uvidíme
Laguna13
19.01.12,12:14
aha....tak ďakujem pekne
aaa ešte by som sa opytala....asi aký dlhý čas bude trvať kým ma zavolajú pred posudkovú komisiu a ako to prebieha? myslím na posudkovom...
ešte som si len podala všetky záležitosti, no a teraz už len čakám a teda dúfam, že mi schvália ID...čo som si čítala zákon a tie dodatky s percentami tak by mi malo vyjsť ID....uvidíme

Môže to trvať mesiac i dva, ale ak priznajú ID, vyplatia ho spätne ku dňu, kedy bolo oň požiadané - kedy bola žiadosť odovzdaná na podateľni SP. Neviem či to prebieha všade rovnako, ale posudkový lekár má pred sebou zdravotnú dokumentáciu a niektoré veci si upresňuje osobne so žiadateľom. Ak mu niečo nesedí, alebo chýba nejaké vyšetrenie, doporučí ho a môže rozhodnutie o nejaký čas odložiť. Alebo prizná ID a bude chcieť, aby do určitého termínu boli doložené nálezy z týchto vyšetrení. Po nejakom čase si pozve žiadateľa o ID na prehodnotenie ID. Spravidla je to po roku, neskôr po 3 rokoch a keď nie je šanca na zmenu zdravotného stavu, už nevolá na prehodnotenie vôbec.