Scot2
14.01.12,13:16
Ahojte, začal som cvičiť v posilovni pred cca 2.5 mesiacmi, ide o to že už 2 týždeň idem nový tréning (náročnejší) a tak to vyzerá že som si presilil sakroiliakálny kĺb, má niekto s ním skúsenosti? Rozhodol som si dať 10 dní pauzu + som kúpil kĺbovú výživu ktorá je veľmi účinná (veľa ľudí ju odporúča a vo svete je N1), ešet plánujem dávať každý večer pod kríže elektromagnet na 20 minút. Odporučili by ste ešte niečo? niečo zo stravy, mastí, tekutín, cvikov atď...
pasuliatko
14.01.12,13:30
lekára...
Jurivo
14.01.12,13:51
Netreba s každou bolesťou hneď utekať k lekárovi.

Začal si len nedávno cvičiť tak sa svaly, kĺby a šľachy prispôsobujú novej situácii a záťaži. Sakroiliakálny kĺb (SI spojenie-kostrč), sa mohla presiliť pri drepoch, mŕtvom ťahu alebo podobnom cvičení kde dochádza k namáhaní tejto oblasti. Môže to byť taktiež prenesená bolesť z hamstringov alebo bedrovej oblasti.

Odporúčam nejaký čas necvičiť, bolestivé miesta na kostrči a v okolí stláčať niekoľkokrát denne 3 a viackrát po dobu 20-30 sec. kým nedôjde k uvoľneniu.
Treba vyhľadať či nie sú bolestivé miesta na hamstringoch a pod. (ak ide o prenesenú bolesť).
Ak bude bolesť aj naďalej pretrvávať alebo sa bude stupňovať, treba navštíviť lekára.
Pri používaní masážnych gélov treba používať červené - hrejúce. Chladivé - modré sa používajú v lete.
Po ošetrení bolestivých bodov treba ošetrovanú oblasť natiahnuť. Dobrý je aj jemný strečing.
V ľahu na chrbáte chytiť kolená a pritiahnuť ku hrudníku - 10-15 sec. výdrž (opakovať 10x)
Keď je bolesť príliš veľká tak necvičiť, treba nejaký čas dodržať kľud.
Scot2
14.01.12,14:08
Pravdu máš, drepy, MT (mŕtvy ťah), zakopávanie mám v jeden deň resp. v jednom tréningu (chrbát, nohy) takže je isté že to mám z toho... čo sa týka bolesti, nieje ostrá, tupá a sem tam.. dá sa to vydržať no ignorovať to nechcem, zdravie je mi prednejšie.. dnes som akurát mal mať nohy a chrbát ale nešiel som (dobre som spravil), plánujem dať na 10 dní pauzu + kĺbovku + magnet + vyhrievací vankúš. Ďakujem za tip na tie maste. Bolesť je len mierna, toto na chrbte som skúsil a nič necítim takže je to len také mierne presilenie. Mastiť koľko krát denne a ako dlho to mať namastené? Dalo by sa aj tak že pred tým ako pôjdem do školy si to natriem obviažem a keď prídem domov po škole dám dole? Ten strečing ako často denne robiť? Prenesená bolesť to nebude, kedže hamstringy mám v poriadku aj všetko ostatné ide asi o menšie presilenie toho kĺbu no aj tak dám tu pauzu a všetko s ňou spoločné... Ďakujem ti za odpoveď. Inak doma máme niečo pod kríže, také masážne gule ktoré sa otáčajú každá iným smerom, použiť to?
Jurivo
14.01.12,16:40
Gélom si to natieraj kým nevsiakne, stačí tak 3x denne. Obväzovať nič nemusíš. Strečing môžeš robiť ráno a večer, alebo po ošetrení bolestivého miesta. Ak sa bolesť do pár dní nezmierni alebo neustúpi, tak radšej choď k lekárovi. Krížová oblasť je dosť náchylná na zápaly a rôzne komplikácie s tým súvisiace.
Scot2
14.01.12,16:51
Kedže doma nemáme žiadne hrejivé gély tak neviem aký kúpiť, máš s nejakým skúsenosti?
Jurivo
14.01.12,16:54
Konská masť je veľmi dobrá.
Scot2
15.01.12,08:03
Aha, k tomu môjmu zraneniu sem tam cítim taký tlak, nieje moc veľký, neviem znamená to niečo? Inak do budúcna, keby som vyradil MT a drepy nahradil niečim podobným (hacken drep) stačilo by to ako prevencia proti zraneniu?
Jurivo
15.01.12,11:57
MT ani drepy nemusíš nahradzovať, dávaj si len primerané váhy a dodržiavaj správnu techniku cviku.
Svaly, šľachy a kĺby sa musia prispôsobiť ako som už písal na začiatku, nemôžeš ich zaťažovať naplno kým nespevnejú.
Predpokladám, že užívaš aj nejaké doplnky výživy na regeneráciu po cvičení.
Scot2
15.01.12,12:45
Aha, no ale práve tu je problém, cvičil som s 50-60 % môjho maxima + som si dával veľký pozor na techniku tak preto aj také malé váhy...
Tak čo by si navrhoval po doliečení a za predpokladu že je to len presilené a chce to nechať oddýchnuť, ohladom cvičenia? mám tréning 2+1, 2+2 (celé telo rozložené do 2 dní) premýšlam nad tým že MT budem robiť v jednom tréningu a v druhom hyperextenzie, tým pádom to vychádza MT 1x do týždňa. Aj drep som plánoval vymeniť ale asi znížm váhu či?
Doplnky, no tak beriem len proteín po tréningu + sacharidy vo forme piškót alebo ovocia... a teraz berem kĺbovku animal flex (2 dni ju mám)
Jurivo
16.01.12,06:53
Čo sa týka cvičenia, tu je ťažko radiť takto na diaľku. Neviem aký si typ, akú máš stavbu tela a koľko zvládneš v objemovom tréningu.
Najlepšie urobíš keď sa poradíš s trénerom v posilňovni, v ktorej cvičíš alebo s niekým skúsenejším. Kvalifikovaný tréner Ti urobí tréning na mieru a poradí Ti aj s výživovými prípravkami.
Tie bolesti môžu byť aj z nesprávne prevedenej techniky cvikov, treba si dávať na to pozor.
Scot2
16.01.12,17:10
A tu je problém, mne nemá kto poradiť (až na pár ľudí cez internet). Tréning mám dobrý len asi trošku náročný, Mt budem robiť 1x týždenne a na drepoch znížim váhu a tým by som mal predísť rovnakému zraneniu.... niesom uplný začiatočník, niečo som si už prečítal a niečo aj videl, moc som tlačil na pílu a to sa mi vrátilo, no neva ďakujem za všetko a za pár dní sa zase ozvem čo a ako:) THX
lujza.j
16.01.12,20:25
A tu je problém, mne nemá kto poradiť (až na pár ľudí cez internet). Tréning mám dobrý len asi trošku náročný, Mt budem robiť 1x týždenne a na drepoch znížim váhu a tým by som mal predísť rovnakému zraneniu.... niesom uplný začiatočník, niečo som si už prečítal a niečo aj videl, moc som tlačil na pílu a to sa mi vrátilo, no neva ďakujem za všetko a za pár dní sa zase ozvem čo a ako:) THX

ako je možné, že ti nemá kto poradiť, ved dnes už v sídliskových fitkách sú ludia, ktorí vedia "čo a ako". myslím, že sa zbytočne "prepínaš", dala by som úplnú pauzu a potom pozvoľna začala, alebo máš sa kam ponáhľať?;) aj ked píšeš že nie si začiatočník tak má pocit že trochu si, lebo by si inak svoje telo poznal, že čo zvládne.ako ti radia ludia cez net veď to musí byť len všeobecná rovina,alebo vedia akú máš svalovú predispozíciu.
Scot2
17.01.12,15:05
Ja chodím do takej posilovne kde nieje dozor, vstup si kúpiš na recepcií kotrá je o 7 poschodí nižšie a v posilovni okrem cvičiacich ludí nieje nikto... a holohlavých hláv plných testosterónu sa pýtať nebudem, a aj tak ja sa nepýtam také podstatné veci, resp. som potreboval vedieť také obyčajné veci ktoré platia pre každého (pitný režim, strava, oddych, tréning a tak)
jj veď mám puzu 10 dni:) to by malo stačiť... takto nieje začiatočník ako začiatočník, samozrejme že si nedovolujem povedať že ním niesom ale ja si pod pojmom začiatočník predstavujem chlapca ktorý príde do posilovne a bez rocvičky, plánu začne dvíhať náhodne činky + si dá veľké vahy aby nevyzeral ako "žobrák", samozrejme nič nepije aby sa nespotil a nesmrdel, prestávky medzi sériami ani nemá lebo sa buď ponáhľa alebo sa mu nechce čakať a potom po tréningu si buď nič nedá alebo sa napchá tabletkami lebo si myslí že z nich narastie (a takých poznám a si myslím že medzi nich nepatrím). Tak to si ja predstavujem pod pojom začiatočník... ale inak si to trafila, ja som sa moc snažil dodržať všetky tie pravidlá a ignoroval som svoje telo no ale to sa už nestane.... ohladom toho radenia, tak ako som povedal tu platia pravidlá rovnáke (v rámci možností) takže odpoveď bude vždy rovnaká ak sa spýtam čo mám a koľko denne prijať a je jedno či mám 60 kg alebo 100, ale ohladom cvičenia je to ťažšie kedže ma dotyčný nevidí, pýtam sa na také veci na ktoré môžem dostať odpoveď... ako som vravel horšie je to keď neviem či mám dobrú techniku a to ma znepokojuje pri tých drepoch a MT, schválne so si dal nízku váhu aby som poriadne zacvičil techniku no aj tak mám zranenie takže neviem kde je problém...
lujza.j
17.01.12,15:30
technika je veľmi dôležitá, ide pri nej o to aby sme si neublížili a potom o to, aby to zaberalo nato načo chceme, to je škoda, že nie je koho sa opýtať:( ja chodím síce do sídliskového fitka, ale ľudia sa tam majú koho opýtať a dokonca je to fakt profíčka. ked som dávnejšie chodila do iného tiež bolo koho, je to výhoda, veľká, lebo je iné si postup cvičenia prečítať a iné ked ti k tomu dá niekto koment.aj ked momentálne moje cvičenie je Tae-bo a potom taký kúsok posilovania, kde potom čerpám s mojej "cvičebnej" histórie. mne je vždy smiešne ked niekto povie, že robí brušáky ako blázon a nič, jasné že nič, každý cvik treba precítiť a ked budem robiť niečo mechanicky, že nech už mám "za tým" tak čo čakať....
Scot2
17.01.12,16:22
ALe až tak tragicky to neberem :) vieš nieje veľa vecí pri ktorých treba poradiť, pri niektorých cvikoch na technike nieje veľa čo ničiť samozrejme keď robiš MT alebo GM alebo podobne náročné cciky na techniku je to iné.. ale keď neviem nejakú "somarinu" tak napíšem tomu cez internet a mám odpoveď takže tak.... samozrejme je lepšie 1 vidieť ako 100x počuť resp. čítať :), snažím sa hrabať info. z každej strany tak hádam sa na mňa niečo nalepí... jj je jasné že keď človek ide s pocitom do posilky že "Bože zase" alebo "super konečne" je to úplne niečo iné, ale na durhej strane som nevidel človeka ktorý by sa tam tešil za každým niekoľko rokov po sebe ak chodí pravidelne :) sú dni kedy by to človek najradšej zabalil a šiel domov a ja si myslím že v také dni treba zaťať zuby a urobiť to trocha mechanicky....
Scot2
07.02.12,17:26
Ahojte, tak som tu zas po pár týždňoch. O čo ide? tak opäť o ten kĺb, zlepšilo sa to no bolesť je tu vždy keď som v chladnejšom prostredí, čo to môže znamenať? Je tam ešte zápal alebo čo? Pauzu nechcem dávať a si myslím že je zbytočná, MT som vyradil a drep robím s 50% maxima skrátka malá váha a dbám na techniku, vyhýbam sa cvikom kede je vyvýjaný celkový tlak na kríže, vyhrievam kríže každý deň + dávam elektromagnet, skrátka bolí to len keď som v chladnejšom prostredí a niekedy po tréningu... čo mám robiť? ísť s tým za lekárom aj keď ma to nebolí permanentne? prípadne nasadiť nejaké lieky?