ace123
15.01.12,12:03
Ahojte poradaci,
prispievam prvy krat, neviem ci davam otazku na spravne miesto, ale hadam ano. Temu som si studoval uz dost dlho [e-filip, tzb a hlavne tu na Porade], ale mam pocit, ze cim viac studujem, tym viac protichodnych informacii nachadzam.

Potreboval by som poradit o rekuperacnej jednotke do bytu, v kratkosti asi takto:

1. viete poradit nejaku cenovo dostupnu urcenu na dodatocne zabudovanie?
2. ako je zabezpecene, ze jednotka naozaj vymiena vzduch, teda ze nevyfukne prave nasaty vzduch, kedze otvor privodu a odvodu vzduchu su pri sebe?
3. riesim problem v byte a to zvysenu vlhkost. intenzivne sa zraza na oknach [plastove, nekvalitne sklo], co som chcel riesit vymenou skla ale vysoku vlhkost mi to neporiesi [riesenim by bol krb, ale na 4. poschodi bytu asi nie...]. idem spravny smerom?

Dakujem za prakticke rady k veci :)

ACE
mendo933
16.01.12,06:51
Ak nechces robit rozvody pre centralnu jednotku- tych je najviac. Tak su aj decentralne jednotky, ktore umiestnis ku stene, prevrtas diery do steny a fungujes. Akurat je tu jeden clanok, kde su linky. Popozeraj tie stranky a nieco urcite najdes
http://www.porada.sk/t184063-rekuperacne-jednotky.html
rekuperacia ti stiahne vlhkost
ace123
16.01.12,15:09
Dik, idem prestudovat!
bujo
16.01.12,18:41
Neviem ci myslime to iste.montoval som iba dve,no vzdy mi ta rekuperacia bola vysvetlena ako ohrievanie nového privádzaného vzduchu teplom starého odvádzaného vzduchu.rekuperátor bolo niekolko kovových kruhových filtrov,co sa neustále otáčali.o odvhlčovaní a vysúšaní mi nebolo povedané nič.No asi máme na mysli iné zariadenia.
lapejko
16.01.12,20:34
to je tototo, zhruba princíp klímy, vlhkosť sa vyzráža v kondenzátore a odtečie odpadom.
topinambur
17.01.12,06:18
Suhlasim s nazorom bujo....ja som tiez laik a uvazoval som nad dodatocnym zabudovanim decentralnej (lokalnej) jednotky do niektorych miestnosti a navstivil som viacerych predajcov, no kazdy mi tvrdil, ze to vlhkost velmi nevyriesi...mozno vlhkost trochu klesne, ale nie velmi...kazdy predajca mi vravel, ze na prvom mieste je tam vetranie a vyuzitie tepla odvadzaneho vzduchu a ked je vonku vlhko, dovnutra to prinesie vlhky vzduch, ktory ziska nejaku cast tepla odvadzaneho vzduchu...takze vlhkost vzduchu az tak vyrazne neklesne...a ak chcem riesit vlhkost, vyslovene mi odporucali klimatizaciu, ktora ma program na odvlhcovanie ci zvlhcovanie vzduchu. Preto sa priklanam k nazoru, ze ak mas problem s vlhkostou, ktoru nevies vyvetrat (tzn. ze ani vetranim nevies znizit relativnu vlhost na optimalnu a vlhkost sa rychlo po vetrani vrati naspat), nutene vetranie s rekuperaciou ti problem asi nevyriesi.
tienik
17.01.12,19:16
dost zvlastne, tiez riesim rekuperaciu - ale centralnu. Nastudoval som snad vsetko co som na nete nasiel a z toho co viem tak odvadzanie vlkosti sa riesi dokonca ako problem. Pretoze v zime to az prilis vetranim presusi vzduch. Drahsie rekuperacie maju potom rozne systemy na zachovanie vlhkosti. Vsak pozri na nete, pise sa o tom dost. Klima podla mna nie je to prave riesenie. Je hlucna a sposobuje velky pohyb vzduchu. A hlavne mi nevymeni ani liter vydychaneho vzduchu.
robov
18.01.12,08:18
Lokálna rekuperácia sa samozrejme dá použiť, záleží od veľkosti vetraného priestoru. Vo všeobecnosti sa používa pre jednu izbu, nie na celý byt/dom. Ostrovnú je možné použiť aj na dve izby. Samozrejme, vetrací/odvlhčovací výkon je menší ako pri centrálnej. Priemerne pri troch vetraných izbách je lacnejšie zariadiť centrálnu rekuperáciu, vzduchotechnika môže byť priznaná, prípadne hranaté rozvody v rohoch.
Pri doskových rekuperátoroch dochádza k zrážaniu vlhkosti, pri rotačných (to: bujo) sa prakticky nezráža. Vetrajú ale rovnako /môžem porovnať, mám oba/.
Ide o to, vetrať toľko, aby nedochádzalo k presušovaniu vzduchu pod 50% a aby nebola vlhkosť nad 70%. Takže vetrám trvale na minimálnej rýchlosti /príkon 40W, 80m3/h, 100m2/, pri veľkom varení priamy odťah cez digestor, pri malom varení či veľkej návšteve či WC stačí zvýšiť výkon odťahu. V každom prípade treba kúpiť vlhkomer.
Klímu nie - jedine ak obyvateľom nevadí prievan.
ace123
18.01.12,18:50
Dakujem za cenne informacie!
Budem sa informovat smerom tych doskovych, asi su efektivnejsie co do vlhkosti. Klimu asi riesit nebudem, aj ked v urcitom zmysle to riesenie je.
Jedna sa o 50m2 byt, centralna obyvacka + 1 izba + kupelna, asi by som to dal do tej velkej miestnosti.