enti
15.01.12,20:17
Dobry den.
Rad by som sa chcel informovat ohladom tepelnych cerpadiel. Chystam sa jedno vlastne az dve zakupit od firmy Heatpump. Komunikoval som s panom ktory tuto firmu vlastni a bol velmi odchotny a mi vysvetlil vsetky vyhody a nevyhody a kedy sa to oplati a nie. V podstate ma zasvetil to tej technologie. Kedze u nas v dedine nebude asi nikdy plyn a viem ze spotreba teplej vody je u nas extremna a taktiez moji clenovvia maju radi teplo tak som sa rozhodol ze do toho pojdem....Cenu maju velmi dobru a dostanem sa komplet s robotou na 7000 euro za dve cerpadla ...jedno na ohrev podlah a jedno na ohrev vody a vymenikom pre napojenie na solarene panely. Je v tom uz vsetko aj elektrokotol ...No proste komplet. Chcel by som sa vas teda spytat ci nahodou nemate nejake referencie alebo neviete poradit s cim som neratal....napr. zivotnost.... Ked som si to ja preratal tak do 4 rokov to mam vratene ...od VSE dostanem aj lepsi tarif aj ked nie super ale predsa 22 hodin namiesto 20 hodin slabej prevadzky....Tym ze plyn nebude nikdy u nas tak to jedina aspon podla mna sanca ako nevyhadzovat peniaze....Samozrejme ze dom staviam alebo sa chcem priblizit co najblizsie k NED. Dakujem za pomoc
pivko
15.01.12,19:30
Poradiť v čerpadlách ti neviem , ale riešenie ak máš rád komfort je určite O.K. porovnal by som to ešte kúrením peletami , ale to už nieje komfort ako čerpadlo.
enti
15.01.12,20:38
Ano ano Pelety asi nie. Aj ked ano bolo by to lacnejsie ale toto nie...Proste to cerpadlo je asi najlepsia moznost len ci v tom nebude nejaky zadrhel o ktorom neviem. Dakujem
Ferdosondo
16.01.12,05:12
Do štyroch rokov vrátené. Tak ten Tvoj prepočet by som chcel vidieť.
mendo933
16.01.12,06:45
ved za 4 roky sa mi nevrati ani ked budem kurit drevom a to mam dost dreva zadarmo.
Poobzeral by som sa aj po inych TC a na ohrev vody radsej pouzil klasicky bojler, lebo pri tych vyskcyh teplotach uz nieje velmi ucinne TC, aj ked ta bude predajca presviedcat o opaku.
PS: poobzeral by som sa aj po ostatnych znackach a neuspokojil by som sa s litaniami jedneho predajcu. Na vyber je toho dost a nejde a malu sumu
Jana Motyčková
16.01.12,07:26
ved za 4 roky sa mi nevrati ani ked budem kurit drevom a to mam dost dreva zadarmo.

Kúrili sme drevom + 1 izba (zo 7) elektrina, potom sme namontovali TČ a drevom len cez víkend, keď sa nám chcelo, alebo keď bolo -15. Výsledok - nižšia spotreba elektriny ako predtým a menej ako polovica dreva.
Na ohrev vody sme to nepoužívali.
Ferdosondo
16.01.12,07:40
Kúrili sme drevom + 1 izba (zo 7) elektrina, potom sme namontovali TČ a drevom len cez víkend, keď sa nám chcelo, alebo keď bolo -15. Výsledok - nižšia spotreba elektriny ako predtým a menej ako polovica dreva.
Na ohrev vody sme to nepoužívali.
Výsledok? A nezabudla si započítať cenu TČ? Alebo ste ho mali zadarmo?
EvaB
16.01.12,08:24
Nerozumiem, prečo 2 čerpadlá. To všetko zvláda jedno čerpadlo. teplú vodu-300 litrov- robí tiež TČ. Ak teplota vody v zásobníku poklesne pod určitú teplotu, tak dohreje až do 55˚C- vtedy si prepne režim na teplú vodu. Na podlahovku ide v inom režime, tam nemôže ísť taká teplá voda. Solárne panely sme zavrhli, v zime je aj tak treba dohrievať špirálou. TČ denne hreje teplú vodu max. 2 hodiny pri spotrebe 2,5kW/hod (teraz v zime), cez týždeň aj menej. Ak už raz mám TČ, tak nech ho využijem.
enti
16.01.12,08:59
K cene. Zistoval som aj cenu u inych firiem samozrejme ale pod 10 000 som sa nikde nedostal .... Cerpadlo samo o sebe stoji len 2650 euro...to nie je vela ale treba priratat k tomu mnozstvo inych veci ako je eklektrokol, protimrazova ochrana, regulacia plus robota a sme na 5000 euro. V inych firmach mi za 5000 euro ponukali len CERPADLO nic viac...Takze ak mas lepsiu cenu budem rad ak mi prezradis kto to robi ale velmi sa mi nechce verit lebo som sa informoval asi u 10 tich a bez sance sa dostat pod 5000 euro. Dalsich 2000 euro stoji 300 litrovy bojler s cerpadlom v sebe a o vyhode nezavisleho cerpadla by som len povedal tolko ak sa nahodou nieco stane neodide ti vsetka tepla voda a ma to v sebe uz rovno aj bojler. cize tie naklady nie su az take ked k tomu pripocitam ze to ma este v sebe vymenik na solar.
A k navratnosti...ano pre mensi dom sa to neoplati.....Ale ked mas vykurovat 180m2 podlah a mas 3 male deti a chces aby vsade bolo dostatok tepla a mas spotrebu vody tak obrovsku ako ja a nemas v dedine plyn tak ta ani nahodou nenapadne kurit len cisto elektrickym kotlom...ako som pisal do 4 rokov maximalne je to vratene....A nie kazdy ma drevo zadarmo a to pohodlie ani nespominam....Ja sa nechcem natahovat ci sa to oplati alebo nie...proste pre velky dom bez plynu sa to podla mna vzdy oplati....skor mi islo mozno o tie postrehy s cim neratam az tak ...zivotnost alebo nejaka ina zasadna vada tepelneho cerpadla....Dakujem
EvaB
16.01.12,09:53
Ak by sme sa mali znovu rozhodovať, zasa by sme zvolili TČ. A to mám k dispozícii aj prípojku plynu. Tiež sme mali nejaké ponuky okolo 7-8 000€, ale upozornili nás na to, že to môžu byť čínske "prevrátené klimatizácie". Ale nepoznáme nikoho, kto by to mal, alebo by mal s nimi negatívnu skúsenosť, takže k tomu sa nemôžem zodpovedne vyjadriť. A čo sa týka návratnosti, určite to nebudú 4 roky, u nás by to malo byť reálne pod 10 rokov, čo je celkom dobré. A to nehovorím o tom, že aj bežnú spotrebu elektriny máme v nižšom tarife.
andreaS
16.01.12,10:00
nie som odbornik, ale v tych vypoctoch som necitala cenu za vrt... nam pred cca 4 rokmi nacenili len geologicky prieskum na 300tis sk... celkova cena za TC bola tak na cca 650tis Sk... pre tuto vysoku cenu sme TC zavrhli a dalej neskumali zmenu cien, tak ak sa nieco zmenilo, neviem o tom...
EvaB
16.01.12,10:13
Tu sa hovorí o TČ vzduch-voda. Ale máš pravdu, nám TČ voda-voda tiež nacenili podobne. Ten vrt môže byť taký drahý, hlavne ak je voda príliš hlboko.
andreaS
16.01.12,10:18
ale stale potrebujes mat tu vodu, teda vrt pre vodu... ci nie? my sme na kopci kde je voda hlboko a napriklad ani studnu tu nikto nema... mame tvrdu kamenistu podu, tak je mozne ze na prvykrat to ani vyjst nemusi... ale keby vrt nebolo treba, tak sa o TC zacnem opat zaujimat ;)
enti
16.01.12,10:27
Existuje vzduch - voda, voda - voda, a zem voda. Najalcnejsie aspon podla mojho vyberu vzduch - voda urcite. A nejedna sa o ziadne cinske cerpadlo. Cerpadlo je samo o sebe prevratena klima a kompresor ktory v nich je sa podla mna nebude nijak zasadne lisit od klimatizacie.
EvaB
16.01.12,11:02
ale stale potrebujes mat tu vodu, teda vrt pre vodu... ci nie?
Pre vzduch-voda nie. Vzduch znamená, že teplo odoberá zo vzduchu a odovzdáva ho vode, ktorá je vo vykurovacom systéme. Teda u nás TČ stojí vonku a trubkami je prepojené so systémom. Žiadny vrt. TČ voda-voda je to, o čom hovoríš. Teplo z vody -z vrtu- odovzdáva vode. Ochladenú vodu vracia späť druhým vrtom do zeme.
andreaS
16.01.12,11:06
Pre vzduch-voda nie. Vzduch znamená, že teplo odoberá zo vzduchu a odovzdáva ho vode, ktorá je vo vykurovacom systéme. Teda u nás TČ stojí vonku a trubkami je prepojené so systémom. Žiadny vrt. TČ voda-voda je to, o čom hovoríš. Teplo z vody -z vrtu- odovzdáva vode. Ochladenú vodu vracia späť druhým vrtom do zeme.

tak teraz som zmatena... nam vtedy nacenovali zem-voda... a aj tak je tam geologicky prieskum a vrt... idem asi nanovo popozerat o com TC je :D ...diky :)
EvaB
16.01.12,11:25
tak teraz som zmatena... nam vtedy nacenovali zem-voda... a aj tak je tam geologicky prieskum a vrt... idem asi nanovo popozerat o com TC je :D ...diky :)
Zem-voda je ešte niečo iné. Nám to nedoporučili, lebo sme nemali dostatočne veľký pozemok vzhľadom k podlahovej ploche. Alebo bola možnosť vrtu, ale to bolo 2x 100m , čo by bolo dosť drahé. V prvom prípade sa do zeme zakopú rúrky naplnené nemznúcou kvapalinou. Tá odoberá teplo z okolitej zeminy a chlad odovzdáva tej zemine. Na tom pozemku ale už nič nesadiť, iba trávu, pretože od určitej hĺbky je zemina podchladená.
robov
16.01.12,11:37
Aby sme sa vrátili k téme: mám 8kW Heatpump, teraz s ním vykurujem byty 80+100m2 cez boilery 100+120l. Tieto boilery idú do podlahovky. Na TUV mám také isté boilery, sú prepínané automaticky trojcestným ventilom. Takže 1xTC, 2x byt, 4x boiler, primár plnený protimrazovou kvapalinou. Už druhý rok sa chystám, že spojazdním špirály v boileroch, zatiaľ som sa k tomu nedostal - a ani nepotreboval. Slnečný kolektor je zbytočná investícia, v lete je COP vysoký, boilery nahrieva veľmi rýchlo.
enti
16.01.12,11:55
Robov: Si spokojny s tym cerpadlom? Nemal si zatial ziaden problem? Kvalita prevedenia...Hmm...Takze vravis ze zbytocne ist do Solarov?Solare by ma vysli komplet s robotou do 2000 euro a uz by sa napojili len na ten vymenik....2000 euro pri stavbe domu sa mi uz nezda tak vela...Dakujem...
EvaB
16.01.12,12:33
Takze vravis ze zbytocne ist do Solarov?Solare by ma vysli komplet s robotou do 2000 euro a uz by sa napojili len na ten vymenik....2000 euro pri stavbe domu sa mi uz nezda tak vela...Dakujem...
O soláre som sa zmienila vyššie. Nedoporučili nám ich, sú plne vyuziteľné 3/4 roka, v lete zasa ich výkon je nadbytočný. Iná situácia je, ak budeš mať vonkajší bazén, tam to prebytočné teplo efektívne využiješ.
Ak mi zatiaľ vychádzajú ročné náklady na TV cca 150€, ušetrím 3/4, teda asi 115€, návratnosť je cca 17 rokov. A za túto dobu už musíš tiež niečo investovať do opráv solárov, aspoň tak mi bolo vysvetlené. A ak máš na to TČ, je to zbytočne prekombinované.
Väčšina známych má ale pri hrubej stavbe urobenú predprípravu na solár - vytiahnuté medené rúrky pod strechu. To pre prípad, že by sa situácia otočila, solár zlacnel, alebo by sa vymyslelo niečo nové.
robov
16.01.12,12:37
Robov: Si spokojny s tym cerpadlom? Nemal si zatial ziaden problem? Kvalita prevedenia...Hmm...
No, je to low level, prvému kusu nešlo odmrazovanie, obratom vymenili, druhému po pár dňoch prdlo tesnenie na vlnovci, to som si vymenil sám. Odvtedy je to rok, bez problémov. Dobrá dokumentácia, riadenie som si robil po svojom - z . Výkon taký, ako je sľúbené.


Takze vravis ze zbytocne ist do Solarov?Solare by ma vysli komplet s robotou do 2000 euro a uz by sa napojili len na ten vymenik....2000 euro pri stavbe domu sa mi uz nezda tak vela...Dakujem...
Soláre máš aj s reguláciou? teoreticky by to šlo spojiť. Ale ak budem predpokladať v letnej sezóne /200 dní do roka, COP 5-6/ ušetríš cca 2kW denne za TC, to je nejakých 0,15*2*200=60,-Eur ročne, tak by sa ti to vracalo +/- 33 rokov.
enti
16.01.12,12:47
Dakujem. Velmi ale nerozumiem preco sa Ti to zda prekombinovane. Jedno Vonkjasie TC pre podalahove kurenie. A jedno TC integrovane priamo v 300litrovej nadobe na TUV. Su to dve odlisne veci aj ked v nich tecia voda. Ja nebudem mat vonku dve velke bedne. Bude tam iba jedna a druha bude priamo integrovana v 300 litrovej bojlery. Nechcem tu robit ziadnu reklamu len aby si si to vedela predstavit http://www.heatpump.sk/bojlery-quad-energy/ . S tym solarom mas asi pravdu zarobit by som na tom nezarobil.
robov
16.01.12,13:21
...A jedno TC integrovane priamo v 300litrovej nadobe na TUV. Nerozmýšľal si nad tým, použiť WS300 a zo spodnej špirály brať teplo priamo do podlahovky? Nevyskúšal to už niekto?
EvaB
16.01.12,14:56
Ja nebudem mat vonku dve velke bedne. Bude tam iba jedna a druha bude priamo integrovana v 300 litrovej bojleri.
Spýtaj sa predajcu, aká teplota bude v tej miestnosti, kde bude umiestnený ten bojler. Z TČ totiž vychádza veľmi chladný vzduch, tá miestnosť môže byť veľmi studená a tým možno nepoužiteľná na predpokladaný účel. Preto sa výparníky dávajú von.
robov
17.01.12,09:01
Spýtaj sa predajcu, aká teplota bude v tej miestnosti, kde bude umiestnený ten bojler. Z TČ totiž vychádza veľmi chladný vzduch, tá miestnosť môže byť veľmi studená a tým možno nepoužiteľná na predpokladaný účel. Preto sa výparníky dávajú von. Boilery WS sú stavané na prísun vonkajšieho vzduchu do cca -10oC, rúra 160mm, max celková dĺžka 10m. Brať vzduch z interiéru iba v odôvodnených prípadoch, je to vymenované v technických podmienkach - vec projektu. Skôr je otázka, či deklarovaná hlučnosť 45dB nie je veľa, môj mrazák s 39dB mi pripadá dosť nahlas.