jandar
16.01.12,11:35
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci nahodou niekto nema skusenost s riesenim podobnej situacie. Pred nedavnom som kupila byt v rodinnej zastavbe. Povodny projekt bol zmeneny, a tak z rodinnych domov boli spravene bytove jednotky. Spravcu domu nemame a developer, ktory tuto stavbu realizoval uz neexistuje. 
Byvam v spodnom byte a nadomnou je este jeden susedny byt. Ide o to, ze mi neustale vlhne vrchna stena v izbe, v dosledku coho sa mi tvoria plesne a znehodnocuje sa mi byt. Izbu musim stale vysusat a taktiez sme uz par krat oskrabavali omietku a premalovavali. 

Nad touto mojou izbou je susedin balkon,cast chodby a zachod. Kedze nie je viditelne odkial voda tecie, pravdepodobne to bude spojene s nespravnou izolaciou jej balkona, pripadne prasknute potrubie v casti zachoda... To ale vsak nie je viditelne a ani mozne zistit, pokial sa asi neodstrani podlaha a neskontroluju trubky.
Ona argumentuje tym, ze s tym nic robit nebude, kedze ma nevytapa umyselne a u nej je vsetko v poriadku. Ze sa mam obratit na developera (ktory uz neexistuje), alebo, ze je ochotna spristupnit byt pre pripadne opravy a zistenia, na com sa, ale nemieni podielat financne, kedze je to chyba stavby.

Zaujimalo by ma, ci ma naozaj pravdu, ked navrhuje taketo riesenie, ze ja sa mam obratit na developera, kedze sa nejedna o vytapanie ale pravdepodobne o chybnu stavbu. A teda, ci naozaj ona nenesie ziadnu zodpovednost, kedze mi sustavne poskodzuje majetok?

Dakujem.


220870
16.01.12,10:50
Chybu ak vzniká u susedy musí odstrániť majiteľ budovy.Nepíšete či máte byty v osobnom vlastníctve.
ivka70
16.01.12,11:03
To moze uhradit aj vasa poistovna z poistenia bytu.
Treba zavolat poistovaka, ten to naceni a poistovna zaplati.
Kazdopadne ak pojde o dovod, za ktory moze majitel horneho bytu, tak to moze vasa poistovna ziadat od neho preplatit.
ak ma poisteny byt aj on a sposobila to chyba v jeho instalacii, tak to zaplati jeho poistovna vasej poistovni.
jandar
16.01.12,11:10
Dakujem za odpoved. Ano bytu su v osobnom vlastnictve. Nemame ziadneho spravcu. Jedna sa o rodinny dom, na prizemi je 3-izb. byt a na poschodi je 2izb. byt. Spolocne casti domu su parkovacie miesta, strecha, rozvody...
jandar
16.01.12,16:25
Este raz dakujem za obe odpovede. Znamena to, ze ak su byty v osobnom vlastnictve tak je suseda zodpovedna za skody a musi to ona odstranit?
petmar
16.01.12,16:44
A nie je to ešte v záruke? Na stavby sa obvykle dohodne 5 rokov záruky
jandar
16.01.12,17:51
Ano stavba je este v zaruke, (byty sme kupovali v 2009), avsak ako som spominala developer uz neexistuje, takze sa ani nemame na koho obratit.
verkaz
16.01.12,17:53
Doporučuje zavolať odborníka- vodára a ten zistí, či je závada na spoločnom potrubí alebo susedovom.