valentina29
16.01.12,17:49
Je mozne aby zamestnankyna Uradu prace argumentovala vyradenim osoby koli tomu, ze je v jednej osobe konatelom a spolocnikom, pricom vraj na Urade prace moze byt prihlaseny len konatel. Avsak Tato argumentacia si odporuje, lebo ak je konatel aj spolocnik v jednej osobe, tak to dokazuje, ze firma nema prijmy a preto ma osoba zaujem byt zapisany na urade prace. Ide podla mna o nespravny vyklad zo strany pracovnicky. ak by bol len spolocnik, tak v tom pripade sa nemoze prihlasit, lebo pobera plat od ineho konatela. Vie poradit nejaky pravnik v tejto otazke?
Tweety
16.01.12,16:51
Je mozne aby zamestnankyna Uradu prace argumentovala vyradenim osoby koli tomu, ze je v jednej osobe konatelom a spolocnikom, pricom vraj na Urade prace moze byt prihlaseny len konatel. Avsak Tato argumentacia si odporuje, lebo ak je konatel aj spolocnik v jednej osobe, tak to dokazuje, ze firma nema prijmy a preto ma osoba zaujem byt zapisany na urade prace. Ide podla mna o nespravny vyklad zo strany pracovnicky. ak by bol len spolocnik, tak v tom pripade sa nemoze prihlasit, lebo pobera plat od ineho konatela. Vie poradit nejaky pravnik v tejto otazke? Nie som právnik, ale spoločník nemôže byť zaevidovaný ako uchádzač o zamestnanie, má pravdu, je to tak. Vyplýva to zo Zákona o službách zamestnanosti. A spoločník nepoberá plat od iného konateľa(samozrejme, ak nie je aj zamestnancom svojej spoločnosti), ten má len podiel na zisku.
valentina29
16.01.12,16:56
od ineho poradaka som nasla prispevok davnejsie, ze ak je konatel, spolocnik a dokonca zamestnatnec v jednej osobe, tak po skonceni prac. pomeru sa moze prihlasit na urad prace. v tomto pripade je to este lahsie, ide len o dve osoby v jednej. Co si mysli, niekto iny?
Tweety
16.01.12,16:58
od ineho poradaka som nasla prispevok davnejsie, ze ak je konatel, spolocnik a dokonca zamestnatnec v jednej osobe, tak po skonceni prac. pomeru sa moze prihlasit na urad prace. v tomto pripade je to este lahsie, ide len o dve osoby v jednej. Co si mysli, niekto iny?
Tu sa o správnosti mojej odpovede môžeš presvedčiť.
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
avalik
16.01.12,17:01
Je mozne aby zamestnankyna Uradu prace argumentovala vyradenim osoby koli tomu, ze je v jednej osobe konatelom a spolocnikom, pricom vraj na Urade prace moze byt prihlaseny len konatel. Avsak Tato argumentacia si odporuje, lebo ak je konatel aj spolocnik v jednej osobe, tak to dokazuje, ze firma nema prijmy a preto ma osoba zaujem byt zapisany na urade prace. Ide podla mna o nespravny vyklad zo strany pracovnicky. ak by bol len spolocnik, tak v tom pripade sa nemoze prihlasit, lebo pobera plat od ineho konatela. Vie poradit nejaky pravnik v tejto otazke?

to nemyslis vazne? :eek:
tictac7
16.01.12,17:02
od ineho poradaka som nasla prispevok davnejsie, ze ak je konatel, spolocnik a dokonca zamestnatnec v jednej osobe, tak po skonceni prac. pomeru sa moze prihlasit na urad prace. v tomto pripade je to este lahsie, ide len o dve osoby v jednej. Co si mysli, niekto iny?

...myslím, že si nikto iný nemusí myslieť nič, Tweety Ti odpovedala v zmysle platného zákona, tak žiadnu inú odpoveď nedostaneš....
valentina29
16.01.12,17:10
navyse, ak urad prace vyradi takehoto cloveka z dovodu objavenia skutocnosti, ze je spolocnikom, a zaroven je poberatel hmotnej nudze, kto plati zdravotne poistenie dalej? je davka v HN viazana na zapis na urade prace alebo nie? ak nie, dokedy moze poberat HN ak rozbehne firmu? je to trojnasobok minim. mzdy, je to viazane na mesiace takisto?
Tweety
16.01.12,17:13
navyse, ak urad prace vyradi takehoto cloveka z dovodu objavenia skutocnosti, ze je spolocnikom, a zaroven je poberatel hmotnej nudze, kto plati zdravotne poistenie dalej? je davka v HN viazana na zapis na urade prace alebo nie? ak nie, dokedy moze poberat HN ak rozbehne firmu? je to trojnasobok minim. mzdy, je to viazane na mesiace takisto? Navyše, chceš povedať, že si môže spoločnosť založiť niekto, kto je v HN? :eek: Trošku čudné, či?
valentina29
16.01.12,17:17
asi mas pravdu, potom je to ale riadne proti logike cely tento zakon. ked si spolocnik samej seba teda konatela, tak by v tomto pripade mala byt vynimka. ale strojcovia tohoto zakona, to mozno aj urobili naschval, aby eliminovali co najviac ludi. nasla som aj toto:
Podla platneho znenia zakona c. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti urad prace nezaeviduje do evidencie uchadzacov o zamestnanie spolocnika s.r.o.. Podla § 5 ods. d) sa spolocnik s.r.o. povazuje za samostane zarobkovo cinnu osobu a podla § 6 teda nemoze byt uchadzacom o zamestnanie a ani poberat podporu v nezamestnanosti.O konatelovi s.r.o. uvedeny zakon nic nehovori.
valentina29
16.01.12,17:19
no jasne a nie? ked vedia cigani vyciciavat tento stat, preco nemam ja dostat 62 euro. vsak ked firma nema zatial ziadny zisk , tak preco nie. ja v tom problem nevidim.
Tweety
16.01.12,17:19
asi mas pravdu, potom je to ale riadne proti logike cely tento zakon. ked si spolocnik samej seba teda konatela, tak by v tomto pripade mala byt vynimka. ale strojcovia tohoto zakona, to mozno aj urobili naschval, aby eliminovali co najviac ludi. nasla som aj toto:
Podla platneho znenia zakona c. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti urad prace nezaeviduje do evidencie uchadzacov o zamestnanie spolocnika s.r.o.. Podla § 5 ods. d) sa spolocnik s.r.o. povazuje za samostane zarobkovo cinnu osobu a podla § 6 teda nemoze byt uchadzacom o zamestnanie a ani poberat podporu v nezamestnanosti.O konatelovi s.r.o. uvedeny zakon nic nehovori. Konateľ je niečo iné, samozrejme, ak nie je aj spoločníkom, ten s evidenciou nemá problém.
Tweety
16.01.12,17:20
no jasne a nie? ked vedia cigani vyciciavat tento stat, preco nemam ja dostat 62 euro. vsak ked firma nema zatial ziadny zisk , tak preco nie. ja v tom problem nevidim. Ty možno nie, ale platí Zákon a to je podstatné.
Katy a R
16.01.12,17:29
no jasne a nie? ked vedia cigani vyciciavat tento stat, preco nemam ja dostat 62 euro. vsak ked firma nema zatial ziadny zisk , tak preco nie. ja v tom problem nevidim.


Evidencia UoZ na UPSVaR ... platí Zákon o službách zamestnanosti.
Ale podľa tohto tvojho príspevku ti ide skôr o dávku v hmotnej núdzi :confused: - tam ani nie je potrebné byť v evidencii UoZ .. ALE! pozri tu čo a ako;):mee: http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Evanka
16.01.12,17:36
Je mozne aby zamestnankyna Uradu prace argumentovala vyradenim osoby koli tomu, ze je v jednej osobe konatelom a spolocnikom, pricom vraj na Urade prace moze byt prihlaseny len konatel. Avsak Tato argumentacia si odporuje, lebo ak je konatel aj spolocnik v jednej osobe, tak to dokazuje, ze firma nema prijmy a preto ma osoba zaujem byt zapisany na urade prace. Ide podla mna o nespravny vyklad zo strany pracovnicky. ak by bol len spolocnik, tak v tom pripade sa nemoze prihlasit, lebo pobera plat od ineho konatela. Vie poradit nejaky pravnik v tejto otazke?
Zamestnankyňa postupovala jednoznačne správne.

Podľa platného znenia zákona c. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti úrad prace nezaeviduje do evidencie uchádzačov o zamestnanie spoločníka s.r.o.. Podľa § 5 ods. d) sa spoločník s.r.o. považuje za samostane zárobkovo činnú osobu a podľa § 6 teda nemôže byt uchádzačom o zamestnanie a ani poberať podporu v nezamestnanosti.
O konateľovi s.r.o. uvedený zákon nič nehovorí.
bozon
17.01.12,14:47
ak je konateľ aj uchádzačom o zamestnanie a nepoberá žiadny príjem ani odmeny musí byť prihlásený do sociálnej poisťovne?
slabikar
30.06.12,14:23
1.) ako je mozne, ze zamestnankyna UP zaevidovala cloveka ako UoZ, ktory je len spolocnikom v s.r.o.?
2) ten clovek sa do 3 dni hodil na PN a pobera nemocenske.
co sa teda stane, ak mu pridu na to, ze je spolocnikom? kto mu bude platit PN?
KEJKA
30.06.12,14:29
nikto, dávky bude musieť vrátiť.
veronikasad
30.06.12,14:33
1.) ako je mozne, ze zamestnankyna UP zaevidovala cloveka ako UoZ, ktory je len spolocnikom v s.r.o.?
2) ten clovek sa do 3 dni hodil na PN a pobera nemocenske.
co sa teda stane, ak mu pridu na to, ze je spolocnikom? kto mu bude platit PN?
Z akého poistenia poberá nemocenské ? Kedy skončil pracovný pomer ? Oznámil UP, že je súčasne spoločníkom ?
Katy a R
30.06.12,14:35
nikto, dávky bude musieť vrátiť.
ak je chorý - prečo by mal vracať nemocenské dávky - z akého dôvodu:confused::confused: na tie má nárok (ak spĺňa podmienky a lekár ho uzná DPN), či je, alebo nie je v evidencii UoZ.
Samozrejme nemali ho zaevidovať - ale zrejme sa nepriznal, že je spoločníkom - keď na to prídu, tak ho z evidencie UoZ vyradia (a sankcie ????)
veronikasad
30.06.12,14:37
nikto, dávky bude musieť vrátiť.
Aké dávky ? Nemocenské z tohto titulu určite nie .
slabikar
30.06.12,15:38
Z akého poistenia poberá nemocenské ? Kedy skončil pracovný pomer ? Oznámil UP, že je súčasne spoločníkom ?

hned ako mu skoncil pracovny pomer, siel na urad prace a do 3 dni po evidencii sa hodil na PN. neoznamil UP, ze je spolocnikom
misoft
30.06.12,18:01
mimotemy
Kočka, zle si si zaradila otázku - tu sa bavíme o stretnutiach poraďákov! Tvoj problém patrí sem http://www.porada.sk/f139-rodinne-obcianske-spotrebitelske-pravo.html
Katy a R
30.06.12,18:09
hned ako mu skoncil pracovny pomer, siel na urad prace a do 3 dni po evidencii sa hodil na PN. neoznamil UP, ze je spolocnikom

Čo sa týka UPSVaR : Prečo sa pýtaš, ako je možné, že ho pracovníčka zaradila do evidencie UoZ - keď jej to zatajil :confused::confused: (nemá vešteckú guľu)
On je zodpovedný za svoje konanie - a prípadné sankcie a následky si ponesie sám (ak nejaké budú). link na info z UPSVaR je v tejto téme priložený - § 5 hovorí jasne. A okrem toho na UPSVaR dostal do ruky stručné info o svojich povinnostiach - takže :confused:
Čo sa DPN týka - to je niečo iné (už vyššie napísané)...
Katy a R
30.06.12,18:10
jéj, ani ja som nezbadala, že som v kaviarni .... :)
veronikasad
30.06.12,18:38
hned ako mu skoncil pracovny pomer, siel na urad prace a do 3 dni po evidencii sa hodil na PN. neoznamil UP, ze je spolocnikom
Tak nech to rýchlo napraví. Vyradia ho spätne z evidencie. Za tie tri dni si musí doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel. Od 4. dňa za neho platí zdr.poistenie štát, ako poberatela nemocenského. Treba v zdr.poisťovni nahlásiť zmenu platitela poistného.
KatarinaNR
01.08.12,15:26
chcela by som sa opýtať, konateľ a spoločník v jednej osobe je u seba zamestnaný na tpp, ide o dvojosobovú sro, ak by "odišiel" z sro mal by nárok na podporu (obdobie poistenia spĺňa), ide mi o to, že ako spoločník nemá nárok, ale keby odišiel zo spoločnosti?? tak potom už áno?
ďakujem
veronikasad
01.08.12,15:32
chcela by som sa opýtať, konateľ a spoločník v jednej osobe je u seba zamestnaný na tpp, ide o dvojosobovú sro, ak by "odišiel" z sro mal by nárok na podporu (obdobie poistenia spĺňa), ide mi o to, že ako spoločník nemá nárok, ale keby odišiel zo spoločnosti?? tak potom už áno?
ďakujem
Spoločník sa pre učely zákona o službách zamestnanosti považuje ako SZČO, kým bude v OR vedený ako spoločník, na UP ho nezaevidujú.
KatarinaNR
01.08.12,15:57
ďakujem :-))
KatarinaNR
01.08.12,18:06
čiže akonáhľa "odíde" z sro, môže sa zaregistrovať na ÚP, a keďže mu vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti, bude mu vyplatené :-)
KEJKA
01.08.12,18:53
ked to bude zapísané v OR, áno
Dorjan
10.08.12,20:00
Prosím Vás, keď zamestnanec dostal výpoveď , môže sa ísť zaevidovať na ÚP keď popri zamestnaní má aj živnosť ? Ak nie, dá sa prosím Vás živnosť pozastaviť na 1/2 roka, kým by bol evidovaný na ÚP ? Ďakujem
Anik
11.08.12,18:24
pokiaľ má platnú živnosť nemôže sa zaevidovať na UP, iba ak by prerušil živnosť vtedy to možné je
Dorjan
11.08.12,20:48
pokiaľ má platnú živnosť nemôže sa zaevidovať na UP, iba ak by prerušil živnosť vtedy to možné je
Ak teraz preruší živnosť na 1/2 roka, /výpoveď zo zamestnania má k 31.08.2012/ a od 01.09.2012 sa zaeviduje na UP, bude mať nárok na podporu ?
veronikasad
12.08.12,07:04
Ak teraz preruší živnosť na 1/2 roka, /výpoveď zo zamestnania má k 31.08.2012/ a od 01.09.2012 sa zaeviduje na UP, bude mať nárok na podporu ?
Ak splňa podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch zo zamestnania (ako SZČO poistenie v nezamestnanosti neplatil) - ano.
emogeon
30.08.12,10:37
ahojte, dufam, ze nepisem v zlej teme, ale sa predsa spytam, moze spolocnik sro poberat davky zo SP, mam na mysli PN ?....dakujem
KEJKA
30.08.12,11:16
ak je zamestnaný, tak áno. Len z titulu, že je spoločník, tak nie.
emogeon
30.08.12,11:21
ta dotycna pobera Pn z DNP a potom pojde na matersku?....cize bud musi zrusit PN, alebo spolocnika v sro?...
KEJKA
30.08.12,11:25
ta dotycna pobera Pn z DNP a potom pojde na matersku?....cize bud musi zrusit PN, alebo spolocnika v sro?...ja neviem, o čo ti ide.
ak poberá dávky, lebo je PN, tak zrejme má na ne nárok, a tým pádom predpokladám, že má nárok aj na MD. Spoločníčkou môže zostať.
veronikasad
30.08.12,12:28
ta dotycna pobera Pn z DNP a potom pojde na matersku?....cize bud musi zrusit PN, alebo spolocnika v sro?...
Nástup na materskú je 6-8 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu. Gynekolog jej PN-ku ukončí a vystaví Žiadosť o materské - zo SP bude poberať materské.

Ako s tvojou otázkou súvisí názov témy ?
Olgica
02.10.12,05:19
Ahojte,
z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že ak je niekto spoločníkom (nie konateľom) v nejakej s.r.o. (bez príjmu)a zároveň má PP v inej firme v ktorej ukončí tento PP, nemá nárok na podporu a ani ho nezaevidujú. Ale ak by ukončil spoločenstvo v tej s.r.o. napr. k 10.10. a trvalý PP ukončí napr.k 31.10.12, bude mať nárok na podporu?
druhá moja otázka: ak je niekto v dozornej rade v jednej a.s. a v tejto istej a.s. má aj trvalý PP, ktorý ukončí, má nárok na podporu? ak bude naďalej figurovať v dozornej rade?
Moc Vám ďakujem za odpovede.
ivka70
02.10.12,05:53
Ahojte,
z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že ak je niekto spoločníkom (nie konateľom) v nejakej s.r.o. (bez príjmu)a zároveň má PP v inej firme v ktorej ukončí tento PP, nemá nárok na podporu a ani ho nezaevidujú. Ale ak by ukončil spoločenstvo v tej s.r.o. napr. k 10.10. a trvalý PP ukončí napr.k 31.10.12, bude mať nárok na podporu?

druhá moja otázka: ak je niekto v dozornej rade v jednej a.s. a v tejto istej a.s. má aj trvalý PP, ktorý ukončí, má nárok na podporu? ak bude naďalej figurovať v dozornej rade?
Moc Vám ďakujem za odpovede.

K 1. otazke
Ak splna podmienku 730 dni poistenia v nezamestnanosti z toho zamestnania a v case evidencie na UP uz nebude spolocnikom, tak ma narok.
tictac7
02.10.12,05:58
Ahojte,
z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že ak je niekto spoločníkom (nie konateľom) v nejakej s.r.o. (bez príjmu)a zároveň má PP v inej firme v ktorej ukončí tento PP, nemá nárok na podporu a ani ho nezaevidujú. Ale ak by ukončil spoločenstvo v tej s.r.o. napr. k 10.10. a trvalý PP ukončí napr.k 31.10.12, bude mať nárok na podporu?
druhá moja otázka: ak je niekto v dozornej rade v jednej a.s. a v tejto istej a.s. má aj trvalý PP, ktorý ukončí, má nárok na podporu? ak bude naďalej figurovať v dozornej rade?
Moc Vám ďakujem za odpovede.

http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Ziadost_o_zaradenie_do_evidnecie_UoZ.pdf

...podľa toho tlačiva, členstvo v DR nie je prekážkou na poberanie dávky....
Olgica
02.10.12,06:12
Vďaka za odpoveď.