bujo
16.01.12,18:49
Dobrý den.
Prosím o radu.Rozhodol som sa stavat dom na mojom pozemku.Pozemok je na katastri vedený ako zastavané plochy a nádvoria.Po nahliadnutí do územného plánu obce som zistil že na polovici je naplánovaná výstavba dákych bytov pre seniorov.Nikdy nás nekontaktoval ohladne tohoto.Žijem v tejto obci odjakživa.Može mi obec odmietnut vydat stevebné povolenie?Ako je územný plán nadradení súkromnému vlastníctvu?
Erzebeth
17.01.12,00:09
V našom štáte je súkromné vlastníctvo chránené slabo, až žiadno. Územný plán obce je plán, ktorým sa riadi využitie pozemkov v obci. Ak je pozemok v intraviláne, je predpoklad, že je použiteľný na výstavbu. No nemusí to tak byť. Obec môže v miestach, kde chceš stavať naplánovať park, obchod, či ten domov pre seniorov. Je to takzvaný verejný záujem. Skús sa dohodnúť s obcou. Ak ti tam nebudú chcieť povoliť stavať, nech ti vymenia pozemok za taký, na ktorom stavať budeš môcť. Opýtaj sa, dokody má platnosť súčasný územný plán. Snaž sa s obcou dohodnúť. Písomne. Ak sa budeš snažiť o dohodu, nebude také jednoduché ti pozemok napr. vyvlastniť.
britva
23.01.12,20:22
Co ja viem,tak uzemny plan obci sa dost casto meni. Je to len to co by sa chcelo,nie co sa bude. ide o to ze hlavne ak niesu peniaze nic sa z toho nedeje. Ak tam postavis dom tak im pojdu dalsie dane,aj ked nie super vysoke. Tiez by som odporucil cestu dohodou a myslim ze nieco poriesis.