sabikeuk
17.01.12,10:39
Dobry den,

Planujem zacat stavbu rodinneho domu – s poschodim 137m2, 14.25 x 7.25m, vacsinu prac svojpomocne. Chcel by som zacat na jar a v jeseni sa nastahovat.

Rozhodujem sa medzi 2 materialmi na hrubu stavbu (Ytong / Tehla ) hrubka 30 + zateplenie 15-20, ale asi az neskor.

Chcel by som vediet napr. od niekoho kto staval v poslednej dobe z jednym z tychto materialov ako dlho trvalo postavit hrubu stavbu vrat.vnutornych omietok a ake asi boli priblizne naklady ? Proste z akeho materialu by to bolo najlacnejsie a zaroven najrychlejsie ?


Dakujem pekne.
220870
17.01.12,10:22
Pre laika je určite jednoduchšie stavať z Ytongu.
sabikeuk
17.01.12,10:40
Pre laika je určite jednoduchšie stavať z Ytongu.
Dakujem za odpoved. Mozem kombinovat ZB strop a Ytong? Bojim sa ze na mojom dome nebude mozne pouzit Ytong strop... je to tento dom: http://www.projektygotowe.com/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amelia_ce.html Podorys s rozmermi najdete pod RZUTY (na pravej strane vedla obrazku).

Staval som dom pred 10 rokmy, klasika tehla 40 a ZB - dost to bolo narocne a pracne, hlavne ten strop (milion stojek, dreva, atd atd).
jezo421
17.01.12,11:22
Mozem kombinovat ZB strop a Ytong?
Ja mam ytong a strop Premaco. Sirku mam 7,5m, pri nej vychadza hrubka stropu 30cm. Povodne mali byt ulozene inak, takze by boli kratsie a tym aj strop nizssi. Inak mne stavala partia - zacali 15. septembra a skridla sa polozila 19.novembra. Ale bolo dobre pocasie, pauzu mali len tyzden, ked sa tam nedalo dostat autom kvoli blatu.
sabikeuk
17.01.12,11:25
Ja mam ytong a strop Premaco. Sirku mam 7,5m, pri nej vychadza hrubka stropu 30cm. Povodne mali byt ulozene inak, takze by boli kratsie a tym aj strop nizssi. Inak mne stavala partia - zacali 15. septembra a skridla sa polozila 19.novembra. Ale bolo dobre pocasie, pauzu mali len tyzden, ked sa tam nedalo dostat autom kvoli blatu.
Ja mam sirku 7.25. Ten Premaco je vyhodnojsi/lacnejsi ako deka ?

Zacali stavat 15 sep deku alebo dom ?
jezo421
17.01.12,11:45
Lacnejsi asi nebude, ale jednoduchsi a rychlejsi na realizaciu. Netreba ako si pisal milion stojok a dreva. Netreba salovat (je to vlastne princip strateneho debnenia). Vysklada sa to za jeden den, podstojkuje ako na obrazku, obvod obmuruje tenkym ytongom a moze zalievat. Mal by byt lacnejsi v porovnani s ytongovym stropom. Ale tie dute tvarnice su dost tazke, chalani co ich kladli neboli nadseni :)

Ten datum bol na cely dom - od vykopu po strechu.
ducho7
17.01.12,13:24
Ak budes tahat mury sam, urcite Ytong.Ide to pekne a presne. Ak na to budes mat murarov, daj tehlu.
sabikeuk
17.01.12,14:13
Ak budes tahat mury sam, urcite Ytong.Ide to pekne a presne. Ak na to budes mat murarov, daj tehlu.
Nie je to celkovo drahsie pouzit tehlu co sa tyka tehly, omietok (cena prace, material)a zdlhavejsie ?
220870
17.01.12,15:02
Ten dom sa mi páči hneď ,ako ste to tu prvýkrát dali mi padol do oka.Na ytongové murivo nieje nutné použiť strop od Ytongu .popri tom je Ytongový strop aj najdrahší a v porovnaní s konkurenciou nemá žiadnu výhodu.Alternatívy na takýto tip domu je :
keramický nosníkový strop
betónový nosníkový strop
Železobetónová deka
Predpätý strop.
Ak vám môžem odporučiť tak použite predpätý strop.Ak zrátate montáž + materiál vychádza zo spomenutých riešení najlacnejšie.Nepotrebujete nič stojkovať,pritom je to najsuchšia najrýchlejšia metóda.Nepotrebuje dodatočnú nadbetonavku.
fetya
17.01.12,18:22
ja som staval len bungalow, heluz 44 - mal som ju ovela lacnejsie ako ytong, hoci bol sympatickym materialom. 20x10 m meria dom, a za 10 dni sme to spravili s partnerkou - celoplosne lepili. druhykrat by som naprojektoval okna a dvere tak, aby vysli na celu, resp. polovicnu tehlu, pilenie bolo trochu narocne, ale islo to. Presnost tehiel: medzi 43,3 a 44,5. Velakrat merat a da sa to. Ak strop, tak suhlasim s 220807. Zeriav to pekne zdvihne, napasujez na spravne miesto a polozi. Netreba debnenie, stojky, vystuz, pumpa, mixer. A ceny vzdy zjednat a zjednat, nebrat prvu ponuku. Na Heluz sa da ziskat aj viac nez 44%, ytong neviem.
Inac pekny domcek.
ducho7
18.01.12,10:46
Ano, trosku zdlhavejsie to s tehlou je. Financne Ta to vyjde asi narovnako. Za tehly zaplatis menej ale zas na omietkach viac. Takze je to jedno. Ale s Ytongom sa Ti bude robit lepsie.
deli.
18.01.12,11:06
moje odporucanie: namiesto 30 tehly dat 25-ku, plus hrubsie zateplenie. menej penazi, viac tepla. samozrejme, plati to aj o porobetone.
220870
18.01.12,11:10
šetrenie na nesprávnom mieste.
moje odporucanie: namiesto 30 tehly dat 25-ku, plus hrubsie zateplenie. menej penazi, viac tepla. samozrejme, plati to aj o porobetone.
bluejoz
18.01.12,12:41
@220870...pokiaľ to staticky vyhovie, tak deli má pravdu. Tenký skelet a hrubé zateplenie=NED.
deli.
18.01.12,15:11
šetrenie na nesprávnom mieste.

a z akeho dovodu podla teba nie je na "spravnom mieste"?
sabikeuk
19.01.12,09:20
Co hovorite na stropne panely Spiroll http://www.prefa.ozm.sk/ ?
mango27
19.01.12,12:18
ytong je jednoduchsi, ale kvalitou by som volil tehlu
dragoboarder
21.01.12,21:40
A neuvazoval si radsej kupit 375 ytong a nezateplovat? z ytongu sa stavia rychlo a lahko, zlvadnete sami, dokonca az po stierkovanie, lahko sa do neho sekaju drazky aj na elektriku, pripadne odpady, mam polku domu ytong, polku tehly, tam kde je ytong je citit teplotny rozdiel k lepsiemu, dom zatepleny nemam a ani neuvazujem.Napr garaz mam postavenu tak ze na ytongu su klasicke tehlove nosniky. Ak budes chciet poradit aj ked od amatera, napis.
sabikeuk
22.01.12,17:12
Dragoboarder: Stale som v procese uvazovanie, a zatial nic nevylucujem, takze aj Ytong 375 pripada do uvahy. Zateploval si napr. zaklady alebo sokel ?
day
22.01.12,19:37
a z akeho dovodu podla teba nie je na "spravnom mieste"?

to nie je setrenie, celkova skladba je narocnejsia na realizaciu a cena ja cca rovnaka, myslim 25cm tehla a EPS,
ale tepelny odpor je vacsi, t.z. tepelne straty si nizsie, nizsie naklady na kurenie

to je len racio

(375 vyluc ihned, este by som doplnil, 250 ma vyssiu pevnost ako sirsie "tehly")
Ferdosondo
23.01.12,05:26
a z akeho dovodu podla teba nie je na "spravnom mieste"?
Z pohľadu stavbára. Menej kubíkov tehál=menej euráčov za robotu. Iný dôvod nevidím.
deli.
23.01.12,09:55
A neuvazoval si radsej kupit 375 ytong a nezateplovat? z ytongu sa stavia rychlo a lahko, zlvadnete sami, dokonca az po stierkovanie, lahko sa do neho sekaju drazky aj na elektriku, pripadne odpady, mam polku domu ytong, polku tehly, tam kde je ytong je citit teplotny rozdiel k lepsiemu, dom zatepleny nemam a ani neuvazujem.Napr garaz mam postavenu tak ze na ytongu su klasicke tehlove nosniky. Ak budes chciet poradit aj ked od amatera, napis.
Urobit stenu 375 a nezateplit, to je skocenie na reklamu vyrobcov porobetonu. Reklama, ktora nehovori celu pravdu: dajte si stenu 375 bez zatepleenia a platte vyssie ceny za energie v buducnosti, a najma zaplatte vyssiu cenu vyrobcom tehal, uplne zbytocne sice, ale ved kto to zaplati? Predsa stavebnik!
ciners
23.01.12,10:21
Lacnejsie a zaroven najrychlejsie...a este najlacnejsie a zaroven ake naj? Nie sme tak bohati, aby sme si kupovali lacne veci, ze?
marleau
23.01.12,10:53
Ešte šťastie,že takéto hlúposti neriešim.
dragoboarder
23.01.12,18:40
mna ziadne reklama nezaujima, niekde mam 375 od severu, inde 300 vidim teplotne rozdiely na celom dome kde je cast tehla cast ytong mozem porovnat kde je co a ako, a to nemam dokonceny dom nemam uplne uzatvorenu strechu a kurim velmi malo, a v dome je stale teplo. zateplene nemam nikde nic ani neplanujem. ale to je len osobna skusenost, nie rada.
EvaB
24.01.12,07:23
Urobit stenu 375 a nezateplit, to je skocenie na reklamu vyrobcov porobetonu.
Keď sme stavali(2008), tiež nás lámali na Ytong 375, ale vtedy cena Ytong 300+15 cm PS bola rovnaká ako samotný Ytong 375, ale tepelný odpor neporovnateľne vyšší. No a fasádu budeš robiť rovnako,či je tam Y375 alebo PS. Stavba trvala od júna 2008 do novembra 2008 - to sa dokončil krov,osadili okná, dom je komplet podpivničený, zatepľovalo sa až o rok, stropy sú keramické.
220870
24.01.12,08:53
Dimenzovať nosný múr na hranici únosnosti je v poriadku, len vtedy ak murivo jednotlivé tehly sú v norme na ktorú boli stavané.Ak nájdete v palete tvárnic jednu tehlu ktorá nieje popraskaná a vyhovuje norme tak si zagratulujte.Všetko bude v poriadku, ale len dovtedy kým na slovensku nebude menšie zemetrasenie a dutinkové tehličky sa nerosypú pod váhou stropu a stechy na múčku.Za komunistov neexistovalo stavať tenší obvodový múr ako 300mm a to sa stavalo z plnej pálenej tehly,výnimku tvorili len železobetony.Každý projektant vtedy vedel že kvalita materiálov v hromadnej výrobe nezodpovedá norme že ten múr ktorý nesie niekoľko ton ,nemôžu dimenzovať nadoraz.
220870
24.01.12,08:55
Praskajú v spojoch sú z nich napríklad stropy na činžiakoch.Pokiaľ by ste dávali na strop sadrokarton tak je to dobrá voľba.
Co hovorite na stropne panely Spiroll http://www.prefa.ozm.sk/ ?
220870
24.01.12,09:02
Mýliš sa tehla sa neposudzuje ako jeden samostatný kus.Ak posudzuješ celý múr celú konštrukciu tak dovolené zaťaženie sa znižuje s rozmerom celej steny.Je to dobre vidieť napríklad na pilieroch.Prečo nemôžeš postaviť pilier z 250 -ky tehly,nie preto že by sa pod tlakom rozpadola, ale preto, že pilier by sa vykrútil.Tak ak aj máš širšiu tehlu s nižšou nosnosťou tak je na múr lepšia ,ako tenšia s vyššou nosnosťou.Príklad klasická tehla plná pálená o romeroch 15x 30x7 má vyššiu nosnosť ,ako kváder z ytongu 60 x25x30 ale nemôže z nej urobiť nosnú múr lebo by ju vykrútilo.A hapalo .Stavebníctvo nieje o 5 cm a 200€-čkach .Ušetrených na statike ,ale o nezodpovednosti dnešne generácie projektantov.Šetriť sa dá na kobercoch a obkladačkách nie na múroch a nosných konštrukciách.O kvalite tehliel viem svoje .Pouvažuj nad tým prečo niesú z Ytongu alebo dutej tehly vysoké činžiaky prečo len 4 poschodia?Aj to keď to vidím ako to pri stavbe lepia tak sa divím že sa ešte niektorý neskydol na zem.
to nie je setrenie, celkova skladba je narocnejsia na realizaciu a cena ja cca rovnaka, myslim 25cm tehla a EPS,
ale tepelny odpor je vacsi, t.z. tepelne straty si nizsie, nizsie naklady na kurenie

to je len racio

(375 vyluc ihned, este by som doplnil, 250 ma vyssiu pevnost ako sirsie "tehly")
sabikeuk
24.01.12,18:57
Mýliš sa tehla sa neposudzuje ako jeden samostatný kus.Ak posudzuješ celý múr celú konštrukciu tak dovolené zaťaženie sa znižuje s rozmerom celej steny.Je to dobre vidieť napríklad na pilieroch.Prečo nemôžeš postaviť pilier z 250 -ky tehly,nie preto že by sa pod tlakom rozpadola, ale preto, že pilier by sa vykrútil.Tak ak aj máš širšiu tehlu s nižšou nosnosťou tak je na múr lepšia ,ako tenšia s vyššou nosnosťou.Príklad klasická tehla plná pálená o romeroch 15x 30x7 má vyššiu nosnosť ,ako kváder z ytongu 60 x25x30 ale nemôže z nej urobiť nosnú múr lebo by ju vykrútilo.A hapalo .Stavebníctvo nieje o 5 cm a 200€-čkach .Ušetrených na statike ,ale o nezodpovednosti dnešne generácie projektantov.Šetriť sa dá na kobercoch a obkladačkách nie na múroch a nosných konštrukciách.O kvalite tehliel viem svoje .Pouvažuj nad tým prečo niesú z Ytongu alebo dutej tehly vysoké činžiaky prečo len 4 poschodia?Aj to keď to vidím ako to pri stavbe lepia tak sa divím že sa ešte niektorý neskydol na zem.

Takze radsej 30cm napr. Ytong ako 25cm - pre istotu ?
day
24.01.12,20:05
pevne verim, ze sa vyjadri aj neaky statik napr.: ciners, pi3ta, neviem teraz ktory statik mi hovoril, ze vnutorne steny pri klasickom krove prenasaju vacsie zatazanie ako obvodove

Mýliš sa tehla sa neposudzuje ako jeden samostatný kus.Ak posudzuješ celý múr celú konštrukciu tak dovolené zaťaženie sa znižuje s rozmerom celej steny.Je to dobre vidieť napríklad na pilieroch.Prečo nemôžeš postaviť pilier z 250 -ky tehly,nie preto že by sa pod tlakom rozpadola, ale preto, že pilier by sa vykrútil.Tak ak aj máš širšiu tehlu s nižšou nosnosťou tak je na múr lepšia ,ako tenšia s vyššou nosnosťou.Príklad klasická tehla plná pálená o romeroch 15x 30x7 má vyššiu nosnosť ,ako kváder z ytongu 60 x25x30 ale nemôže z nej urobiť nosnú múr lebo by ju vykrútilo.A hapalo .Stavebníctvo nieje o 5 cm a 200€-čkach .Ušetrených na statike ,ale o nezodpovednosti dnešne generácie projektantov.Šetriť sa dá na kobercoch a obkladačkách nie na múroch a nosných konštrukciách.O kvalite tehliel viem svoje .Pouvažuj nad tým prečo niesú z Ytongu alebo dutej tehly vysoké činžiaky prečo len 4 poschodia?Aj to keď to vidím ako to pri stavbe lepia tak sa divím že sa ešte niektorý neskydol na zem.
marleau
24.01.12,20:12
Pri stolicovom nosnom systéme áno,no nie pri hambálku.
jezo421
25.01.12,04:41
Chcel by som zacat na jar a v jeseni sa nastahovat.
Az teraz som si vsimol tuto vetu. Ak myslis jar a jesen toho isteho roku, tak ytong nie je vhodny material kvoli vysokej vlhkosti od vyroby - potrebuje viac casu na vyschnutie. Ale skor to bude tak, ze u murovaneho domu svojpomocou ten termin nie je realny.
sabikeuk
25.01.12,06:32
Az teraz som si vsimol tuto vetu. Ak myslis jar a jesen toho isteho roku, tak ytong nie je vhodny material kvoli vysokej vlhkosti od vyroby - potrebuje viac casu na vyschnutie. Ale skor to bude tak, ze u murovaneho domu svojpomocou ten termin nie je realny.

Zacinam si to tiez uvedomovat. Planujem toho roku spravit zaklady + zakladovu platnu, nechat cez zimu a na dalsi rok na jar pokracovat. Chcel by som sa nastahovat do zimy, ale ako citam, tak to nie je dobry napad...


V tom pripade asi ani nema zmysel robit zaklady tohto roku, ale radsej zacat so stavbou na druhy rok, prezimovat a dokoncit na jar.
miax
25.01.12,19:48
pre samostavitela zaciatocnika urcite odporucam ytong. co sa tyka rychlosti, tak +- rovnaky podorys z 30tky ytongu som murovala cca 1rad denne. trvalo mi to asi 4 hodiny. pokial by ste boli dvaja, nezacali v juni za najvacsieho upeku a boli by ste aspon v takej sile a kondicii ako jedna silnejsia 53kilova zena, tak mate jedno poschodie za 3 dni. odporucam zaobstarat si elektricku pilu na porobeton. ono sa to sice rucnou reze lahko, ale je to hrozna otrava. a vela rucnych pil s pruznym listom dokaze rezat prekvapivo krivo.
co sa tyka vlhkosti ytongu, tak je pravda, ze sa expeduje hodne vlhky. ale aj relativne rychlo preschne. viem to podla vahy prvych a poslednych tvarnic u mna. a ked to v lete zastresis, aby bolo murivo chranene pred dazdom, tak pocas lete to doschne viac nez dostatocne.
selia5
26.01.12,18:58
My sme stavali z Ytong lambda 375, hrube mury boli vytiahnute za 5 dni, zateplovat neplanujeme, bungalov veľkosti 14,25x9m sme svojpomocne začali stavať v auguste, v decembri sa dorábal krov a kládla škridla. Do tejto podoby (bez okien) to zhruba vyšlo na 20 tis. €