katesocka
17.01.12,14:17
ahojte, neviem či dobre zaraďujem môj príspevok. zmenila som trvalé bydlisko a chcem sa spýtať či to musím nahlásiť aj na kataster kvôli listu vlastníctva k pozemku ktorý mám, resp. či by bol problém ak by som si zmenu bydliska nahlásila vlastne až vtedy keď budeme mať postavený dom a budem meniť adresu tam...
aké sú poplatky za nahlásenie takejto zmeny? stačí k tomu občiansky preukaz?
dúfam že som to napísala celkom zrozumiteľne :)
za odpovede vopred ďakujem :)
arizona
17.01.12,13:34
Ja som katastru iba pisomne poslala ziadost o zmenu adresy. Neplatila som nic
katesocka
17.01.12,17:05
a treba aj ofotený občiansky k tomu priložiť?
arizona
17.01.12,17:24
a treba aj ofotený občiansky k tomu priložiť?
Odo mna nepytali. /ale pracovnicka ma poznala, vedela, ze som sa prestahovala, tak netusim, ci to treba,alebo nie/
Pre istotu priloz,prip. si zavolaj na Vas kataster, moze to byt individualne.
Mila123
17.01.12,17:26
a treba aj ofotený občiansky k tomu priložiť?

pokiaľ mi je známe, nemá nikto právo na to, aby ste mu dávali fotokópiu OP.....
OP im predložte, nech si údaje overia, popr. opíšu......nič viac.....
luja5
17.01.12,17:55
Možno pomôžu informácie z web-stránky KÚ v Bratislave http://web.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_detail&id=113&navigation_id=113#faq, z ktorej vyberám z časti "Najčastejšie otázky klientov a odpovede":

6. Ako mám postupovať, ak si chcem zmeniť trvalý pobyt a priezvisko na liste vlastníctva?
Je potrebné vyplniť tlačivo "Žiadosť o vyznačenie zmeny trvalého pobytu, priezviska v operáte KN" a doručiť ho spolu s prílohami osobne alebo poštou na správu katastra.

Tlačivo-žiadosť má Správa katastra pre Bratislavu uvedenú na http://web.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_file&id_item=8149 (myslím si, že tlačivo ako vzor by sa dalo použiť aj pre inú správu katastra) a ak by mi nebolo niečo jasné, zavolala by som si na príslušnú správu katastra.
katesocka
18.01.12,11:22
no a tam mi presne nie je jasné čo sa považuje za doklad trvalého bydliska, ale asi jedine občiansky preukaz
luja5
18.01.12,11:38
no a tam mi presne nie je jasné čo sa považuje za doklad trvalého bydliska, ale asi jedine občiansky preukaz
Neviem, lebo ja som to zatiaľ nepotrebovala. Ale nemáš prípadne nejaký doklad z ohlasovne pobytu, keď si si menila trvalý pobyt? Možno aj ohlasovňa pobytu vydáva nejaký doklad o trvalom pobyte.
Stefan2005
11.12.12,18:50
... dovolím si otázku:

na základe osvedčenia o dedičstve (v ktorom sú uvedené správne údaje) sa v zápise na liste vlastníctva objavil jediný chybný údaj - v názve obci (PSC je správne) - došlo k prehodeniu písmien (americká chyba) - miesto Bratislava je uvedené Bratisalva... chyba vznikla zrejme mi typovaní údajov pri zápise.

Môže mať takáto nepresnosť vplyv napr. na predaj nehnuteľnosti? Alebo reba žiadať o vykonanie opravy - zmeny? čím dokladovať žiadosť o zmenu? Stačí zaslať prípadnú žiadosť poštou (značná diaľka) ?
srska
11.12.12,18:54
... dovolím si otázku:

na základe osvedčenia o dedičstve (v ktorom sú uvedené správne údaje) sa v zápise na liste vlastníctva objavil jediný chybný údaj - v názve obci (PSC je správne) - došlo k prehodeniu písmien (americká chyba) - miesto Bratislava je uvedené Bratisalva... chyba vznikla zrejme mi typovaní údajov pri zápise.

Môže mať takáto nepresnosť vplyv napr. na predaj nehnuteľnosti? Alebo reba žiadať o vykonanie opravy - zmeny? čím dokladovať žiadosť o zmenu? Stačí zaslať prípadnú žiadosť poštou (značná diaľka) ?len zo skúsenosti: k žiadosti o opravu - zle zapísaný deň narodenia vlastníka - bolo treba ako prílohu k žiadosti doložiť kópiu OP
Stefan2005
11.12.12,19:06
len zo skúsenosti: k žiadosti o opravu - zle zapísaný deň narodenia vlastníka - bolo treba ako prílohu k žiadosti doložiť kópiu OP

... o takejto oprave viem... je aj tlačivo na katastri (viď v prílohe) - ovšem k zmene trvalého pobytu nedošlo...
luja5
11.12.12,19:30
... dovolím si otázku:

na základe osvedčenia o dedičstve (v ktorom sú uvedené správne údaje) sa v zápise na liste vlastníctva objavil jediný chybný údaj - v názve obci (PSC je správne) - došlo k prehodeniu (americká chyba) - miesto Bratislava je uvedené Bratisalva... chyba vznikla zrejme mi typovaní údajov pri zápise.

Môže mať takáto nepresnosť vplyv napr. na predaj nehnuteľnosti? Alebo reba žiadať o vykonanie opravy - zmeny? čím dokladovať žiadosť o zmenu? Stačí zaslať prípadnú žiadosť poštou (značná diaľka) ?
Neviem, či to môže mať vplyv na predaj nehnuteľnosti. Ja som z viacerých LV (po dedení) mala tiež na dvoch LV po jednej chybe a chcela som, aby to bolo správne. Tak som im len zatelefonovala, upozornila na chyby a oni to opravili, žiadosť som nepísala. Však keď mali osvedčenie o dedičstve, nebol dôvod, aby to nebolo na LV napísané podľa osvedčenia a ak sa už pri opisovaní pomýlili (brala som to, že mýliť sa je ľudské:)), nevidela som dôvod písať nejakú žiadosť:rolleyes: a ani som nemusela:).
Stefan2005
17.12.12,20:44
... som im len zatelefonovala, upozornila na chyby a oni to opravili...

... naozaj stačilo zatelefonovať.
Ďakujem.
deli.
21.03.13,07:37
My sme menili adresu trvalého pobytu. Poslala som doporučený list na kataster, nie tlacivo, ale list, v ktorom som popísala, čo chcem. Priložila som fotokópiu môjho aj manželovho OP. Neplatila som nič. Trvalo im to 3 mesiace (aj keď v Zákone je lehota 1 mesiac...) a včera nám prišla odpoveď, v liste vlastníctva je to zmenené ok, priložili mi aj tie fotokópie OP naspäť.