Lucia Lafkova
18.01.12,15:40
Pekný deň želám, potebovala by som poradiť.
Pracovný pomer ide ukončiť so zamestnávateľom dňom 20.01.2012. Chcela by som po ukončení pracovné pomeru ísť na PN-ku. Takže ak v piatok ukončím PP dohodou , tak v pondelok sa nemusím ísť hlásiť na NÚP , ak od 23.01.2012 budem mať PN-ku.Neviem či správne uvažujem , veď ochraná doba je 7 dní. Potom čo s tou PN-kou mám ju zaniesť zamestnávateľovi alebo kde?
Tweety
18.01.12,14:41
Pekný deň želám, potebovala by som poradiť.
Pracovný pomer ide ukončiť so zamestnávateľom dňom 20.01.2012. Chcela by som po ukončení pracovné pomeru ísť na PN-ku. Takže ak v piatok ukončím PP dohodou , tak v pondelok sa nemusím ísť hlásiť na NÚP , ak od 23.01.2012 budem mať PN-ku.Neviem či správne uvažujem , veď ochraná doba je 7 dní. Potom čo s tou PN-kou mám ju zaniesť zamestnávateľovi alebo kde? PN zanesieš na SP. AK budeš na PN, na ÚP ťa nezaevidujú. Až po jej skončení.
Mila123
18.01.12,14:42
nie , nie zamestnávateľovi, kladenku zanes do SP......

a za sobotu i nedeľu si budeš musieť zaplatiť ZP.....
Lucia Lafkova
18.01.12,15:45
OK, a ak mi lekárka vypíše PN-ku spätne k 20.1.12 tak ju mám zaniesť zamestnávateľovi?
Mila123
18.01.12,15:46
OK, a ak mi lekárka vypíše PN-ku spätne k 20.1.12 tak ju mám zaniesť zamestnávateľovi?
áno
Tweety
18.01.12,15:46
OK, a ak mi lekárka vypíše PN-ku spätne k 20.1.12 tak ju mám zaniesť zamestnávateľovi? Tento deň si ešte v PP, takže ju odovzdáš zamestnáv. a budeš mať preplatenú náhradu príjmu za PN, potom už bude nemocenské preplácať SP.
janaGT
18.01.12,15:52
Pekný deň želám, potebovala by som poradiť.
Pracovný pomer ide ukončiť so zamestnávateľom dňom 20.01.2012. Chcela by som po ukončení pracovné pomeru ísť na PN-ku. Takže ak v piatok ukončím PP dohodou , tak v pondelok sa nemusím ísť hlásiť na NÚP , ak od 23.01.2012 budem mať PN-ku.Neviem či správne uvažujem , veď ochraná doba je 7 dní. Potom čo s tou PN-kou mám ju zaniesť zamestnávateľovi alebo kde?

ešte máš možnosť ísť sa najskôr zahlásiť na úrad práce hneď v pondelok, a napr. za 2-3 dni resp. do tých 7 dní od ukončenia PP, môžeš ísť v ochrannej dobe na PN. Potom donesieš k´piu PN aj na úrad práce a aj na sociálnu poisťovňu. O čas PN sa ti predlži podpora v nezam. A samozrejme, že počas PN ti podporu vyplácať nebudú, budeš dostávať len nemoc. dávky zo sociálky.
Lucia Lafkova
18.01.12,15:57
OK , ale ak najprv zoberiem PN-ku a nebudem sa hlásiť na NÚP , potom mám nárok na podporu či nie?
Mila123
18.01.12,15:58
o podporu neprídeš, ak splňaš podmienky.....t.j. za posledné 3 roky musíš byť poistená 730 dní ....
janaGT
18.01.12,15:59
OK , ale ak najprv zoberiem PN-ku a nebudem sa hlásiť na NÚP , potom mám nárok na podporu či nie?
áno, nárok máš, nemáš povinnosť sa hneď po ukončení PP zahlásiť na úrade práce, je to dobrovoľné. Ak sa neprihlásiš, tak sa budeš musieť ísť prihlásiť na zdravotnú poisťovňu ako samoplatiteľ a mesačne poistenie z min. VZ.

k tej evidencii - tak ako píše Mila 123 - musíš splniť podmienku poistenia
Lucia Lafkova
18.01.12,16:02
ešte mám dotaz, práve píšem žiadosť o ukončenie pracovného pomeru. Keď píšem tú žiadosť tak to formulujem:
Žiadam o skončenie pracovného pomeru podľa §60 Zákonník práce uzavretého pracovnou zmluvou zo dňa--- aký dátum tam má byť, dátum nástupu do práce tj odkedy som zamestnaná alebo dátum podpisu kedy som podpísala pracovnú zmluvu?
ewita888
18.01.12,16:08
ešte mám dotaz, práve píšem žiadosť o ukončenie pracovného pomeru. Keď píšem tú žiadosť tak to formulujem:
Žiadam o skončenie pracovného pomeru podľa §60 Zákonník práce uzavretého pracovnou zmluvou
zo dňa xy-s nástupom do práce dňa xy-- aký dátum tam má byť, dátum nástupu do práce tj odkedy som zamestnaná alebo dátum podpisu kedy som podpísala pracovnú zmluvu?

takto
Lucia Lafkova
18.01.12,16:21
inač ste zlatý, čo by som bez porady robila, ešte mám jednu otázku a poslednú, ak ukončím PP dohodou k 20.01.2012, tak v piatok môžem ísť k lekárke a vvpísať na na PN-ku s dátumom 20.01.2012 a zamestnávateľ so mnou ukončí PP? A čo potom po PN-ke po jej skončení???
Tweety
18.01.12,16:22
inač ste zlatý, čo by som bez porady robila, ešte mám jednu otázku a poslednú, ak ukončím PP dohodou k 20.01.2012, tak v piatok môžem ísť k lekárke a vvpísať na na PN-ku s dátumom 20.01.2012 a zamestnávateľ so mnou ukončí PP? A čo potom po PN-ke po jej skončení??? A si si istá, že bude so skončením PP dohodou súhlasiť? Pretože ak nie, tvoj PP bude trvať aj naďalej. Ak ho budeš chcieť skončiť, musíš podať výpoveď. Povedzme, že PP bude skončený, ak bude aj PN, doklad o jej skončení zanesieš na sociálku.
Lucia Lafkova
18.01.12,16:31
ak nebude súhlasiť dám výpoveď, som na to pripravená, robím vo firme pol roka, bude mi plynúť mesačná výpovedná doba, takže pôjdem na ten jeden mesiac na PN.
Tweety
18.01.12,16:31
ak nebude súhlasiť dám výpoveď, som na to pripravená, robím vo firme pol roka, bude mi plynúť mesačná výpovedná doba, takže pôjdem na ten jeden mesiac na PN. Ok. Takže už máš všetko jasné, či?
Lucia Lafkova
18.01.12,16:38
Áno, ďakujem Vám.
sybila3
22.01.12,18:19
prosím Vás môže dať zamestnance výpoveď dohodou počas PN, konateľ mi oznámil že sa s ním dohodol, že dá výpoveď z trvalého PP a prihlásim ho na dohodu??? dík
Mila123
22.01.12,18:24
áno, môže dať ZC výpoveď (plynie mu výpovedná doba) ....
alebo požiada o ukončenie PPV dohodou i cez PNS..... toto ukončenie PPV nemá vplyv na jeho prebiehajúcu (resp. už začatú) PNS.......
sybila3
22.01.12,18:40
takže zamestnanec počas PN dá výpoveď dohodou, odhlásim ho zo SP z trvalého PP aj zo ZP a prihlásim ho na dohodu do SP ešte by ma zaujímalo ak ho odhlsim k 23.1, tak prihlásim ho na dohodu od 24.1? dík
Mila123
22.01.12,18:44
výpoveď dohodou neexistuje.......alebo dá výpoveď a plynie mu VD alebo požiada o ukončenie PPV dohodou.....

inak áno je to tak, iba ak je na PNS tak dohodu zahlás až po ukončení práceneschopnosti ....

ale ja sa opýtam, prečo by to mal zamestnanec urobiť?
stratí nárok na D
na stravné lístky
poistenie
zaplatenie za ošetrenie u lekára
benefity od ZĽ.....
prípadné dávky NP....
a ak zarobí viac ako 139 . 91 € UP ho vyradí z evidencie a bude si musieť sám uhrádzať ZP......
sybila3
23.01.12,06:20
no to nie je moja vec, konateľ firmi mi to takto povedal, že to treba urobiť a to preto, že na zamestnanca prišla exekúcia a aby to zamestnávateľovi nestrhali z účtu a celkovo nie je s ním spokojný tak ho chce dať len na dohodu. takže ak požiada o ukončenie pp dohodou k 23.1. tak ho odhlásim zo sp z PP ale prihlásim ho potom na dohodu až k 31.1- vtedy má ukončenie PN? nie je mi to celkom jasné, dík
Mila123
23.01.12,06:27
no to nie je moja vec, konateľ firmi mi to takto povedal, že to treba urobiť a to preto, že na zamestnanca prišla exekúcia a aby to zamestnávateľovi nestrhali z účtu a celkovo nie je s ním spokojný tak ho chce dať len na dohodu. takže ak požiada o ukončenie pp dohodou k 23.1. tak ho odhlásim zo sp z PP ale prihlásim ho potom na dohodu až k 31.1- vtedy má ukončenie PN? nie je mi to celkom jasné, dík
áno je to tak.....ak bude ZC pracovať na dohodou, aj z nej sa zrážajú exekučné príkazy......ak budete komunikovať s exekútorom, zrážať ZC zrážky zo mzdy, firma nebude mať žiadne problémy (ohľadne exekúcie ZC)
sybila3
23.01.12,07:11
ja to viem ale proste ho chce dať len na dohodu, takže ak ho odhlásim k 23.1. ak má pn tak na dohodu ho môžem prihlásiť až od 1.2? a čo tie dni medzi
Altrix
08.02.12,08:52
Chcela by som sa opýtať nasledovné.
Zamestnanec je na PN. Počas PN sa dohodne o ukončení PPV. Napr. začiatok PN 02.02.2012. Ukončenie PPV 10.2.2012. Ukončenie PN 29.2.2012.
Ako mám postupovať? K 10.2.2012 ho odhlásim zo SP, ZP a viac sa o neho nestarám? Je potrebné ešte evidovať niekde, kedy nemoc skončila? Program mi nevypočíta mzdu, ak dám ukončenie PPV 10.2.2012 a ukončenie PN 29.2.2012.
Ďakujem za odpovede.
Andyke
08.02.12,09:05
Nezadávaj do programu ukončenie PN (však on môže aj rok PN-kovať).
Ukončíte PP tak ho odhlásiš z ZP a SP (pošleš ej ELDP)
Po ukončení PP nesleduješ jeho ďalšie trvanie PN-ky
veronikasad
08.02.12,09:09
Chcela by som sa opýtať nasledovné.
Zamestnanec je na PN. Počas PN sa dohodne o ukončení PPV. Napr. začiatok PN 02.02.2012. Ukončenie PPV 10.2.2012. Ukončenie PN 29.2.2012.
Ako mám postupovať? K 10.2.2012 ho odhlásim zo SP, ZP a viac sa o neho nestarám? Je potrebné ešte evidovať niekde, kedy nemoc skončila? Program mi nevypočíta mzdu, ak dám ukončenie PPV 10.2.2012 a ukončenie PN 29.2.2012.
Ďakujem za odpovede.
Z akého dôvodu chcete so zamestnancom ukončiť pracovný pomer dohodou počas PN-ky ? Žiada o to zamestnanec ?
Ak pracovný pomer bude trvať, beží mu doba nemocenského, dôchodkového aj poistenia v nezamestnanosti. Aj keď pre výpočet dávok sa toto obdobie považuje za vylučitelnú dobu. Je to pre zamestnanca nevýhodné, lebo ani na UP ho počas PN nezaevidujú.
Altrix
08.02.12,11:17
Jednoducho ten človek chce ukončiť PPV, žiadnfe argumenty neplatia. Len ja teraz neviem, ako sa tento prípad dá ošetriť.
Andyke
08.02.12,11:24
Do dohody o rozviazaní PP treba napísať:
Pracovný pomer menovaného pracovníka skončí dňa 10.2.2012
z dôvodu § 60 Zák.práce dohodou na žiadosť pracovníka.
veronikasad
08.02.12,11:25
Jednoducho ten človek chce ukončiť PPV, žiadnfe argumenty neplatia. Len ja teraz neviem, ako sa tento prípad dá ošetriť.
Ak ti prinesie žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou a vystavenú Dohodu o skončení prac.pomeru podpíše, môžeš ukončiť pracovný pomer dňom, ktorý požaduje.
A odhlášky potom urobiš ako u každého iného zamestnanca. Po skončení prac.pomeru sa zamestnanec musí sám evidovať v ZP ako osoba, za ktorú je platitelom ZP štát z titulu výplaty nemocenského.