JosseGrunge
18.01.12,23:14
Potrebujem poradit ohladom umiestnenia akumulacnej nadrze {AN} 1000l na obr. pod oznacenim 1. Unesie mi to betonovy strop {hrubka 15cm, beton B20}, prip. ak by to slo a AN by sa v praxi osvedcila slo by tam neskor doplnit este AN 2?
Vyztuz bola pocitana statikom, avsak ten otvor v strope bol neplanovany a aj AN mali byt umiestnene na inom mieste.
ciners
19.01.12,07:28
Unesie neunesie, to sa neda povedat, to by clovek musel robit zatazovacie skusky.
Strop garaze sa dimenzuje tak na 100kg nahodileho zatazenia snehom + nejaky ten clovek, co tam chodi.
Toto su 2 tony, to sa neda z hlavy povedat, co sa stane.
chandler
19.01.12,08:25
podla mna tam tu jednotku kludne mozes dat, len ju daj co najviac do rohu. ale tu druhu by som tam uz nedaval. najjednoduchsie je sa spytat toho statika co to pocital povodne.
JosseGrunge
19.01.12,12:41
Strop prosim neberte tak ze je to strecha. Je to normalna podkrovna izba nad garazou. Prip. je tu moznost ju umiestnit az celkom nakraj pretoze tam je nosna deliaca priecka 30cm P4-500 samozrejme so zakladom v zemi. Ta by to mohla zvladnut si myslim. (Ta priecka oddeluje garaz od kotolne, takze to nie je obvodova stena).
So statikom to budem riesit, len som chcel trochu nezavisly nazor.
drozdm
19.01.12,12:54
no ja rozmyšlam nad nadržou v podkrovy a to mam tramovy dreveny strop ..hm rysknem to ?
marleau
19.01.12,14:16
ciners má pravdu,no nezabúdajme,že podstatou celého problému je to,ako záťaž roznesieme po nosných prvkoch stropu.Čisto teoreticky sa to dá vhodnou konštrukciou dosiahnuť.Ja mám 150 kg,jeden montér má 120 kg a bežne sa premávame po stropných nosníkoch systémom,že sa obídeme na jednom.A to prakticky zaťažím plochu mojej nohy celou mojou hmotnosťou.Samozrejme potom je tam aj zaťaženie poteru,podláh a zariadenia.Myslím si,že sa to dá,ale nie len tak,že položím a stoj tam.
drozdm
19.01.12,18:59
ciners má pravdu,no nezabúdajme,že podstatou celého problému je to,ako záťaž roznesieme po nosných prvkoch stropu.Čisto teoreticky sa to dá vhodnou konštrukciou dosiahnuť.Ja mám 150 kg,jeden montér má 120 kg a bežne sa premávame po stropných nosníkoch systémom,že sa obídeme na jednom.A to prakticky zaťažím plochu mojej nohy celou mojou hmotnosťou.Samozrejme potom je tam aj zaťaženie poteru,podláh a zariadenia.Myslím si,že sa to dá,ale nie len tak,že položím a stoj tam.
jasnee ja planujem vahu preniesť bud nad nosnu priečku alebo čo najbližšie k obv. muru a vahu rozniesť pomocou drevenych alebo ocelovych nosnikov na viac tramov
alltracboy
19.01.12,19:07
nieje lepsie akumulacnu nadrz zakopat do zeme? je tam stabilnejsia teplota a moze sa spravit aj objemnejsia.
ciners
19.01.12,19:29
Ja mám 150 kg
Dufam, ze cistej svalovej hmoty :D
drozdm
19.01.12,19:46
[QUOTE=alltracboy;1950350]nieje lepsie akumulacnu nadrz zakopat do zeme? je tam stabilnejsia teplota a moze sa spravit aj objemnejsia.[/QUOTE
heh neuveritelne napady človek najde ..ale snad aj dobre
alltracboy
19.01.12,20:34
no neviem ci to je napad.. v kazdom pripade sa robia podzemne zasobniky.. napriklad nalejes do zeme par kubikov betonu poprepletany rurou a cele leto do toho ladujes teplo zo solarov a v zime cerpas. Samozrejme ze je to cele napriklad 20-30 kubikov v EPS vani dajme tomu 2m pod zemou.
TomasHC
20.01.12,08:08
no neviem ci to je napad.. v kazdom pripade sa robia podzemne zasobniky.. napriklad nalejes do zeme par kubikov betonu poprepletany rurou a cele leto do toho ladujes teplo zo solarov a v zime cerpas. Samozrejme ze je to cele napriklad 20-30 kubikov v EPS vani dajme tomu 2m pod zemou.

Daj nejaký link :eek:
Ferdosondo
20.01.12,08:57
no neviem ci to je napad.. v kazdom pripade sa robia podzemne zasobniky.. napriklad nalejes do zeme par kubikov betonu poprepletany rurou a cele leto do toho ladujes teplo zo solarov a v zime cerpas. Samozrejme ze je to cele napriklad 20-30 kubikov v EPS vani dajme tomu 2m pod zemou.
Nad týmto som kedysi uvažoval. Ako nápad to nie je zlé. Akurát dotiahnuť do konca. Ak máš nejaký link...
alltracboy
20.01.12,09:03
no zistil som ze to je pre trochu vacsie projekty.. takze na beton zabudnite. ked sa v tom chces rypat skus hladat concrete thermal reservoir . Najlepsiu akumulacnu kapacitu v nasich podmienkach ma voda. A potom este parafin ma 4x vyssiu kapacitu, ale to by som kvoly poziaru neriskoval. Ale na zahrade dost daleko od budov v zemi by to bolo realne.. to by uz nejak vyhorelo :D
alltracboy
20.01.12,09:21
v kazdom pripade pokial viem tak akumulacna nadrz by mala byt optimalne vysoky valec/kvader aby sa dala tepla voda pekne separovala od studenej. cize este by som uvazoval nad nadrzou ktora pojde od spodu garaze az do poschodia, tym padom netreba az tak riesit statiku. 0,75x0,75x4m to je nieco cez 2m3.

podla mna solar v zime je hovadina, kvoly navratnosti, ale pokial by sa dala energia uschovat od leta do zimy, to by stalo za zamyslenie. Lebo v lete moze vodu zohrievat kludne cierna hadica polozna na streche.
Ferdosondo
20.01.12,09:57
Kedysi som to počítal a pre dom so stratami 2,5kW bola treba nádoba zakopaná v zemi zhruba s objemom 36m3 vody.Zabalená v EPS hrúbky 30cm. Potrebný objem by sa dal zmenšiť použitím čadičového štrku. Nebolo to rentabilné, lebo by bolo treba okolo 25 trubicových kolektorov, ak si dobre spomínam.
Ale to je už iná téma ktorú chcel riešiť zadávateľ.