junior78
21.01.12,10:06
Ahojte

Chcem Vás poprosiť o pomoc pri vystavovaní faktúr s cestovnou kanceláriou. CK je platcom dph. V katalógu má uvedené ceny zájazdov.
Nastanú prípady:
1. Zájazd z katalógu predá podnikateľovi na ďalšie podnikanie – na faktúre uvedie katalógovú cenu + pripočíta dph a uvedie na faktúre
2. Zájazd predá konečnému spotrebiteľovi – na faktúre uvádza iba katalógovú cenu , neuvádza DPH na faktúre, DPH iba vypočíta podľa §65 a odvedie.
Je to takto správne? Keď nie ako treba?
Ďakujem
Kristina27
21.01.12,09:16
Ak CK predáva inému podnikateľovi /CK, CA .... /, vtedy sa jej § 65 DPH netýka a zdaňuje sa celá cena ako u bežného platiteľa.
Ak CK predáva spotrebiteľovi /nie za účelom podnikania/, postupuje podľa § 65. Zdaňuje len rozdiel /maržu/ 20%. Pozor, pri nákupoch služieb /ubytovanie, stravovanie, vstupenky/ od platiteľov si neuplatňuje DPH na vstupe.
DPH na faktúre sa uvádza, ja tam píšem predajnú cenu, potom vyčíslim základ dane, DPH aj sumu k úhrade. Do poznámky dávam: platiteľ uplatňuje osobitnú úpravu dane podľa § 65 zákona o DPH /alebo podľa § 46 zákona ak ide len o prepravu do a zo zahraničia/.
junior78
21.01.12,09:41
Ďakujem

Ešte by som chcel poprosiť o pomoc

Príklad: Predaj konečnému spotr. ?
Zájazd cena: 1000 eur
Náklady na zájazd 800 eur
DPH z 200 eur 166,67 + 33,33 dph ktorú musím odviesť.
.................................................. ..............
Na faktúre by si uviedla nasledovne?
Základ: 166,67 EUR
DPH: 33,33 Eur
Mimo dph: 800 Eur
Spolu: 1000 Eur
.................................................. .....
Vieš už dopredu všetky náklady na presné vyčíslenie DPH? Ako riešiť keď neviem?
Kristina27
21.01.12,11:43
Áno, základ dane sa považuje za cenu s daňou.
Aj ja mám na faktúre okienka:
bez DPH
základ dane + 20% DPH
spolu k úhrade
záloha
doplatok/preplatok

Ešte sa mi nestalo, že by som nevedela sumu dodávok, čo ti vstupujú do základu dane, napr. škola ide do školy v prírode, máme určené presne koľko eur na žiaka, učiteľka zaplatí zálohu, po skončení pobytu /4-5 dní/ už máme faktúru od ubytovacieho zariadenia, takže viem vystaviť konečnú faktúru. Lehota 15 dní od prijatia zálohy je zachovaná.
junior78
23.01.12,12:43
Ďakujem

V prípade ak CK prijme preddavok na zájazd ktorý sa uskutoční v máji 2012 v hodnote 1000 eur ako vypočíta daňovú povinnosť. ešte nevie aké budú náklady. odvedie sa daň z celej sumy, čiže 200 eur alebo ako?
Kristina27
24.01.12,10:30
Napr. klient zaplatí zálohu 1000 eur, ty si musíš určiť z tej sumy, čo je zdaniteľné, pretože ako vieme, niektoré služby nepodliehajú DPH. Ja mám stanovené, že 5% zo zálohy zdaňujem, pretože robíme Taliansko, a tam je doprava oslobodená od DPH: čiže 50 eur. /ZD 41,67 + DPH 8,33/
Lenže mám prípady, keď ešte nie je známe, čo za služby klient chce. Či chce len ubytovanie, alebo aj dopravu či stravu, výlety atď. Klient vie, že 21.8. bude mať dovolenku a chce ísť k moru. Zaplatí zálohu, napr. 500 eur, rezervuje si dovolenku. Možno ani nevie, koľkí pôjdu, či deti, či dospelý. Vtedy CK ešte nepozná všetky skutočnosti, vtedy sa záloha nezdaňuje. Až keď budú známe všetky tie skutočnosti. To mám potvrdené listom z DRSR. Ja som si to vysvetlila takto.
junior78
25.01.12,18:16
dakujem
junior78
26.01.12,17:00
Ahojte

vedeli by ste mi poradiť

Tuzemská cestovná kancelária predá vo vlastnom mene zahraničnej CK (HU) zájazd (zájazd sa koná v tuzemsku) na ďalšie podnikanie. Zahraničná CK službu predá svojim klientom vo vlastnom mene.

Miesto dodania služby sa určí podľa ZDP §15 ods. 1 čiže miestom je zahraničie(adresa zahraničnej CK)????
Ako CK(SR) vystaví zahraničnej CK(HU) faktúru????? S DPH ktorú musí odviesť v SR alebo bez DPH ktorú CK(HU) samozdaní??????

Ďakujem