Hasterman
21.01.12,12:22
Mám doma ešte jeden starý počítač ktorý chcem spojazdniť ale vyskytol sa problém. Použil som jednu utilitku XP manager a to som asi nemal robiť ale potreboval som ho trocha prečistiť. A stalo sa to že po jej použití mi neide zvuk a systém nedokáže nájsť dvd mechaniky. Skúšal som bod obnovy ale neuspel som. Resetol som bios a nič. Ostáva mi preinštalovať celý vindows čo je tak trocha problém nakoľko dvd mechanika podľa pc neexistuje. Tú mi neukazuje ani v biose tak už som z toho zmatený. Chcem spraviť nasledovne, vyberiem pevné disky a naformátujem ich v druhom pc, bios nastavím na pôvodné hodnoty a po zapojení by sa mal pc chovať ako nový bez operačného systému a možno mi spustí mechaniku a budem môcť do neho nahodiť operačný systém. Ak nie nainštalujem ho cez usb a ak ani potom nič bude asi chyba v hardweri čo myslím že by nemalo byť keď pred tým išla. Nakoľko sú tam dve dvd napaľovačky a dva harddisky je možné zapojiť jednu mechaniku a jeden disk cez jeden IDE kábel, lebo keď som skúšal prehodiť kábel hard disku s káblom mechaník tak mechaniky mi zobrazilo len vtedy mi nenabotuje systém pretože mi zas nenájde pevný disk.
konfigurácia pc:
základná doska GIGABITE GA-8SGXLFS
bios: Award Modular BIOS v6.OO PG
intel pentium 4 - 3.066 GHz
GeFORCE NVIDIA 7800GS 256MB
1GB Ram
WD 200GB, Maxtor 20GB
xp profesional ale chcem nahodiť w7
350W zdroj, 2x DVD napaľovačka
Čo s tým..? :mee:
up4anything
21.01.12,17:17
upgrade biosu ?
Mrgrabber
30.01.12,00:16
skús najprv pozrieť správcu zariadení štandardne tento počítač/vlastnosti/hardware/správca zariadení a tam DVD cdrom drives skus pozriet či ich systém zobrazuje ak hej tak možno chyba je len v tom že im odstránilo priradenie čo sa dá ošetriť priradením písmena
Hasterman
30.01.12,09:55
Nezobrazuje ani tam, dokonca ani po preinštalovaní systému. Zatiaľ to mám vyriešené tak že mám napojený len jeden hard disk a jednu dvd mechaniku. Ani bios mi nezobrazí zariadenia zapojené na IDE 2 konektori.
PotPalo
30.01.12,10:17
Skontroluj IDE káble (skús iné), potom aj nastavenia jumperov (Master/Slave/CableSelect). Pri 40 pinovom kábli ti CableSelect nebude fungovať a zariadenia sa budú navzájom "hádať", tam treba buď 80 pinový kábel, alebo použiť namiesto CableSelect nastavenie Master/Slave. Až to bude dobre zapojené a nastavené, IDE mechaniky a disky musíš vidieť v BIOSe. Ak tam niesu, nebudú ani vo Windowse a preinštalovanie je zbytočné. Keď máš na doske IDE a aj SATA radič, pozri si nastavenia v BIOSe či nieje nastavené SATA+IDE, potom by to bralo len jeden kábel IDE a k tomu SATA. Treba mať nastavené len 2xIDE (alebo niečo v tom zmysle), aby to bralo obidva IDE káble.
Vlado40
30.01.12,10:32
Ak máš zapojený HDD aj mechaniku ,tak samozrejme je dôležité nastavenie Master a Slave ako bolo napísané v príspevku vyššie.Nechaj zapnutý iba HDD a mechaniku odpoj od napájania a pozri sa do biosu ako je zobrazený HDD.Potom odpoj od napájanie HDD a zapoj mechaniku a pozri sa do biosu ako je zobrazená.Potom nastav tak aby bolo jedno Master a druhé Slave. Platí to ,že na konci IDE kábla by malo byť zariadenie Master.
PotPalo
30.01.12,11:00
Ešte pozor na to, že niektoré harddisky majú iné nastavenie pre Master a iné pre Single drive (samotný harddisk ktorý tiež v BIOSe vyzerá ako Master).
Hasterman
30.01.12,11:10
Kábel som skúšal meniť ten je o.k. čo sa týka jumpera to som tiež pozeral takže tam nevidím problém, ono to bolo zapojené dobre však to tak aj išlo. Problém nastal keď som použil program na zoptimalizovanie systému, ešte predtým som menil grafickú kartu z NVIDIE FX5600 na 7800GS no a potom mi nešiel zvuk, nezobrazilo zariadenia na IDE2 (2x DVD napaľovačka). Tak neviem či mám spraviť update biosu. Ak ho nájdem, na stránke gigabite som tú základovku ani nenašiel, pôvodne ju robili pre zostavu do fujitsu siemens scaleo 600 media center. Už som to chcel vyhodiť von oknom ale ten pc som sľúbil priniesť mladšiemu bratovi na hranie...
kamowski
30.01.12,16:08
nemám po ruke pc s win ale skús si v správcovi zariadení nájsť niečo ako IDE ATI alebo niečo také tam je adaj to odinštalovať. Po reštarte by systém mal nájsť nové zariadenie.
misoft
30.01.12,16:27
Nech sa pozrie, či v BIOSe nemá Primary IDE - Slave nastavené na Disable, None, nastaviť na Enable, meno zariadenia. Nájde to (v menu BIOS) pod Standard CMOS Features - sú tam voľby pre jednotlivé zariadenia - pre Primary aj Secondary IDE - každé môže obsluhovať dve zariadenia.
Stačí, ak má v Primary IDE nastavené Slave na None a zariadenie nenájde!
Pozri:
http://www.computerhope.com/help/phoenixa.htm

Je to Award Phoenix - ale všetky Award-y majú rovnakú štruktúru nastavovania.
Hasterman
30.01.12,16:33
Vďaka, pozriem keď budem doma...