lover
23.01.12,06:58
Ahojte,

minuly rok bol trosku rokom zmien, tak bz som sa rad spytal na niektore nalezitosti ohladom danoveho priznania na nehnutelnosti:
1. Kupovali sme pozemok pod bytom - treba danove?
2. V marci 2011 sme kupovali prilahly pozemok k panelaku a byt sme aj s pozemkom v maji 2011 predali - treba danove?
3. Koncom roka sme kupovali garaz, navrh na vklad bol niekedy v decembri podla katastralneho portalu LV vzniklo az po novom roku - treba danove resp. pre mna je relevantny datum na navrhu vkladu alebo zapisu na LV???

DAKUJEM.
plavčík
23.01.12,06:02
Každá zmena v katastri je dôvodom podania dani z nehnuteľnosti a relevantny je dátum zápisu do katastra
lover
23.01.12,10:18
Každá zmena v katastri je dôvodom podania dani z nehnuteľnosti a relevantny je dátum zápisu do katastra

No, nie som si isty, preto som sa pytal, avsak na pozemok pod bytovym domov vraj nie je nutne podavat danove priznanie. Co sa tyka relevantneho datumu, tak v tomto pripade som zmeteny, pretoze niekde sa uvadza datum povolenia vkladu, inde zapis do katastra...
luja5
24.01.12,16:13
Ahojte,

minuly rok bol trosku rokom zmien, tak bz som sa rad spytal na niektore nalezitosti ohladom danoveho priznania na nehnutelnosti:
1. Kupovali sme pozemok pod bytom - treba danove?
2. V marci 2011 sme kupovali prilahly pozemok k panelaku a byt sme aj s pozemkom v maji 2011 predali - treba danove?
3. Koncom roka sme kupovali garaz, navrh na vklad bol niekedy v decembri podla katastralneho portalu LV vzniklo az po novom roku - treba danove resp. pre mna je relevantny datum na navrhu vkladu alebo zapisu na LV???

DAKUJEM.
K podaniu daňového priznania k dani z nehnuteľnosti v Tvojich prípadoch:
1. myslím si, že nie, ak ide o pozemok priamo pod bytovým domom, v ktorom podliehajú dani z nehnuteľnosti byty (http://www.porada.sk/t184190-p5-kabrnaci-na-domy-sito-paskov-and-company-poradte-bliznemu.html#post194380 (http://www.porada.sk/t184190-p5-kabrnaci-na-domy-sito-paskov-and-company-poradte-bliznemu.html#post1943808;));
2. myslím si, že nie, ak si sa stal vlastníkom nehnuteľnosti (po kúpe) a prestal byť vlastníkom tejto nehnuteľnosti (po jej predaji) v tom istom kalendárnom roku, ktoré je zdaňovacím obdobím – odporúčam k tomu pozrieť si zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (najmä ust. §§ 3, 18 a 19); bolo však potrebné splniť si oznamovaciu povinnosť o vzniku a zániku daňovej povinnosti (§ 18 ods. 3 cit. zákona);
3. v zmysle ust. § 31 zákona č. 162/1995 Z.z. (Katastrálny zákon) správa katastra zasiela rovnopis rozhodnutia o povolení vkladu účastníkom konania do 15 dní odo dňa rozhodnutia o povolení vkladu a toto rozhodnutie obsahuje o.i. dátum povolenia vkladu vlastníckych práv do katastra, dátum právoplatnosti tohto rozhodnutia a ktorým konkrétnym dňom nastávajú právne účinky vkladu. Ja som takéto rozhodnutie dostala v súvislosti s predajom/kúpou bytu.

Ja som to tiež mala všelijako krížkom-krážkom, keď som si nebola istá, radšej som sa opýtala príslušného správcu dane z nehnuteľností ... ;)