myara
23.01.12,07:46
Ahojte,
vcera sme s priatelom videli film Forks over knives, ktory je o tom, ze konzumacia masa/masovych vyrobkov a mlieka/mliecnych vyrobkov moze sposobit rakovinu. Boli v nom predstaveni viaceri lekari, ktori robili rozne studie na tuto temu, a aj ludia, ktori mali zdravotne problemy (vysoky tlak, cukrovka...) a ked zacali jest vylucne rastlinnu stravu, ich zdravotny stav sa zlepsil tak, ze nebrali ani ziadne lieky.
Bola to vlastne propagacia veganstva. Odmietali jest cokolvek, co malo oci, mamu a otca, teda aj ryby. Co si o tomto myslite?
oveckovam
23.01.12,07:19
Myara, môj otec je vegetarián aj s mamou cca 22 rokov. Dignostikovali u neho rakovinu hrubého čreva. Obaja sa snažili žiť veľmi zdravo, skoro celý život a žiaľ....
Mama prišla o vsetky zuby v 40 rokoch ja v 18 tich rokoch.
Ja som bola odchovávaná, ako dieťa na vegánskej strave - žiadne maso, mlieko, syry, vajcia - mám trvalé následky - kompletne pokazené zuby, korene a mám alergiu .
Poprosím Vás, nehazardujte s vlastným zdravím, jedzte na čo máte chuť a snažte sa vyhnúť sa dovozovému masu a vajciam. Zeleninku si dopestujte na záhrade - bez chémie a pesticídov.
Držím palce.
myara
23.01.12,07:39
Myara, môj otec je vegetarián aj s mamou cca 22 rokov. Dignostikovali u neho rakovinu hrubého čreva. Obaja sa snažili žiť veľmi zdravo, skoro celý život a žiaľ....
Mama prišla o vsetky zuby v 40 rokoch ja v 18 tich rokoch.
Ja som bola odchovávaná, ako dieťa na vegánskej strave - žiadne maso, mlieko, syry, vajcia - mám trvalé následky - kompletne pokazené zuby, korene a mám alergiu .
Poprosím Vás, nehazardujte s vlastným zdravím, jedzte na čo máte chuť a snažte sa vyhnúť sa dovozovému masu a vajciam. Zeleninku si dopestujte na záhrade - bez chémie a pesticídov.
Držím palce.

dakujem za pohlad z druhej strany. Osobne jem maso aj mliecne vyrobky, nie kazdy den, ale parkrat do tyzdna. Vplyvom tohto filmu sme sa nad tym zacali zamyslat, a kazdu chvilu sa propaguje nieco ine, tazko sa v tom clovek potom vyzna.
petermikuláš
23.01.12,08:40
J e to asi takto: nie je pravda, že konzumácia mäsa a mliečnych výrobkov spôsobuje rakovinu. To sa takto nedá povedať všeobecne. Na mäse alebo mlieku nie je nič škodlivé. Hoci poznám výskumy ktoré poukazujú na mierne korelácie konzumácie červeného mäsa /hovädzie, bravčové/ so vznikom kolorektálnych karcinómov. Avšak sú to "len" korelačné vzťahy, ktoré sú skreslované množstvom iných premenných, ktoré sa nesledujú. No problém je však aj niekde inde. Aké je to mäso: čerstvé alebo nie, z akých chovov, čím boli tie zvieratá kŕmené, mäsokostvnou múčkou alebo prirodzenou stravou? Ako boli porážané. Je totiž dokázané, že ak je porážané zviera v silnom strese /tzv. bezcitnom zaobchádzaní/, vyplavujú sa rôzne hormóny a neurotramsmitery do organizmu a zostávajú sčasti v tom mäse, ktoré my potom konzumujeme. Ďalší rozdiel je aj v miere a množstve konzumácie. Nie je jedno či sa niekto dodenne napcháva klobásami a ďalším mäsom alebo niektoré dni je aj zeleninu a ovocie. Znova v akých množstvách? Teda záleží v prvom rade od kvality mäsa a mäsových výrobkov a všeobecne platí, že čím prirodzenejší chov a zaobchádzanie so zvieraťom tým zdravšia potravina pre človeka. Kedysi ľudia chovali vlastné prasatá a kravy, jedli ich v hojných množstvách a rakovina bola tak zriedkavá, že ju ani nepoznali. Dnes je to často inak.
Na druhej strane je pravda, že konzumácia ovocia a zeleniny je zdravá. Avšak aj tu záleží aká je to zelenina, odkiaľ dovezená ako bola pestovaná koľko pesticídov a v akých množstvách bolo použité na jej dopestovanie, ako je ošetrená proti kazeniu sa /teda aby dlhšie vydržala/. Znova všeobecne platí, čím prirodzenejšie bola zelenina pestovaná tým je zdravšia. Aj hnojivá je možné dnes použiť, jak umelé, syntetické, tak organické /kravský hnoj, konský hnoj a pod. / dnes už bežne predávané v každom záhradkárstve. Aj s postrekmi je to rôzne. Tiež neplatí, že všetky postreky sú zlé alebo dobré. Ale to by už bolo na inú tému. Záver je naozaj taký, že treba jesť čo človeku chutí a treba sa stravovať pestro.
Jurivo
23.01.12,09:02
Hlavne u detí by som nedoporučoval vegetariánsku stravu. Deti potrebujú komplexnú výživu a určité látky, ktoré obsahuje mäso, sa v rastlinnej strave nenachádzajú. Živočíšne bielkoviny majú vyššiu biologickú hodnotu ako rastlinné. Taktiež železo sa z mäsa ľahšie vstrebáva ako z rastlín. Pri rastlinnej potrave musí byť zabezpečený vyšší príjem vitamínu C.
Vegetariánska strava musí byť veľmi vyvážená, produkty musia byť kvalitné, čo je žiaľ na dnešnú dobu ťažko docieliť. :(
pasuliatko
23.01.12,09:04
:Dasi toľko...
pasuliatko
23.01.12,09:09
ak na to človek zdravotný dôvod nemá nemal by byť vegetariánom... v mäse a mliečných výrobkoch je veľa potrebných živín...

a to,že niekto bude jesť len čisto vegetariánsku stravu prináša aj mnoho rôznych ochorení... napr. chudokrvnosť.

a keď už niekto chce jesť len zeleninu a tomu podonbé najprv nech sa zamyslí nad tým koľko chemikálí a podobných hovadín je potreba na vypestovanie... a potom nech rozmýšla nad tým čo spôsobuje rakovinu.... či to je mäso alebo zelenina vypestovaná pomocou chemikálí....
alabut
25.01.12,05:25
Zaujimave, daleky vychod zije na zelenine, ovoci a ryzi, aj deti, zeby kapali na rakovinu? V lete zijem len na zelenine a vzdy sa citim zdravotne lepsie. Pravdepodobne to bude genetickou vybavou. Eskimak si doplna potrebne stavebne prvky jedenim surovych ryb, nam by malo stacit maso iba v nedelu, ako starym ludom kedysi. Co sa tyka rakoviny ... menej udeneho, menej masa, menej priemyselneho oleja, viac pramenitej vody, domace suroviny, viac pohybu a vacsi prisun kysliku do pluc. Kyslik povazuju niektori vedci za hormon, ktory bunkam v tele oznamuje koniec zivota. Uz som sa stretol s nazorom, ze dnesne dokonale tesniace plastove okna su za znizenou imunitou a tym spojenych ochoreni, pretoze je v obytnom priestore znizena hladina kyslika. Strava ma podiel aj na vybudovani lipidovych stien buniek, v ktorych su osadene rozne receptory na priechod roznych mineralov a iontov. Preto sa treba vyhybat nekvalitnym tukom a radsej pouzivat domacu mast, lanovy olej, orechy, semena a vlastne stravovat sa ako nasi predkovia.

Napriklad Afriku zmieta malaria, naproti tomu amazonski indiani toto ochorenie nemaju. Ritualnym prirodnym ockovanim mladych chlapcov su zdravi. Zeny neockuju a tiez nie su chore. Zrejme doslo ku genetickemu zapisu, ale to by vedela najlepsie posudit skupina zdravotnikov tuna na Porade. :-)