TomasHo
23.01.12,16:57
Dobry den,

planujem v dvojpodlaznom RD vykurovanie nizkoteplotnym zdrojom (asi TC vzduch-voda) a v prizemi by som rad mal podlahovku. Dilemou je riesenie vykurovania poschodia, kde by som chcel mat vsade na zemi lepene koberce.

Mate niekto realne skusenosti alebo porovnanie pribliznych metrovych cien roznych nizkoteplotnych systemov? Teda podlahovky verzus stenoveho vykurovania, stropneho vykurovania, pripadne nejakych nizkoteplotnych radiatorov?

Dopracoval som sa ku kapilarnym rohoziam, ale prevazne mnozstvo informacii pochadza od firiem, co ich ponukaju. Cena sa mi vidi tiez pomerne vysoka, 24e bez DPH za meter, a to je zrejme len za material, treba pripocitat az 4cm omietky.

Idealne by bolo umiestnenie zdrojov tepla na strop, kde je miesta habadej - za predpokladu, ze prevaznu cast tepla budu rohoze salat nadol.

Uvazoval som aj o infrapaneloch, ale nazory su velmi rozdielne a ked uz montujem vodny system, tak nech je jednoliaty.

Poradi niekto?
lapejko
23.01.12,21:01
www.rehau.sk plošné vykurovanie/chladenie
TomasHo
25.01.12,15:04
Lapejko rehau nerobi kapilarne rohoze.
lapejko
25.01.12,21:10
neviem, čo sú kapilárne rohože, Rehau ponúka 10 mm trubky do líšt na stenu alebo strop, sú v ponuke aj v sadrokartóne d o podhľadov kde fungujú ako kúrenie aj ako chladenie. Nepoznám nič tenšie na tekuté vykurovacie média, pošli link ak niečo poznáš.
220870
26.01.12,04:46
Na podlahovku môžete kľudne lepiť koberce na teple to neuberie.Akurát je o niečo pomalší nábeh kúrenia.Čo sa týka stenového tak je to pomerne nerovnomerne rozložené teplo a treba si uvedomiť že na stenové sa dáva na najväčšiu stenu , najrovnejšiu .Na takéto steny sa dávajú aj skrine.Stenové nemôžete zakriť skriňou obrazom a pod.
alltracboy
26.01.12,11:14
to je trochu odvazne tvrdenie ze koberec na teple neuberie. Kazdy material ma svoju tepelnu vodivost a pokial je nizka, tak jednoducho sa to teplo z trubky neodovzda do priestoru. A niekedy by vykureniu domu nepomohol ani cas, nakolko vykurovanie musi byt vykonnejsie ako napriklad tepelne straty objektu. na zaklade tepelnych strat objektu, a celkovej skladby podlahy sa da urcit ako maju byt nahusto hadice pri konkretnej teplote vykurovacieho media. cize pokial sa s kobercom rata uz pri navrhu tak nieje problem. Ale pokial je podlahovka robena na dlazbu a prekrije sa cela kobercom, tak sa moze kludne stat ze nebude stihat pri stavajucej teplote vody.
TomasHo
26.01.12,17:40
Lapejko, kapilary u nas robi g-term a infraclima (sori, ze im takto robim reklamu). Co som vygooglil je, ze to spravila nemecka Beka (tusim v 2002) a potom to opajcli cesi - su to tenucke trubicky s priemerom par milimetrov. Vyhody su: tensia omietka (1cm) a nizka teplota vody (zevraj uz 22 stupnov, ale asi s malickym vykonom na m2).
To znie ako idealna vec pre TC, ktore by bezalo v optimalnom rezime a robilo vodu povedzme 30-35 stupnovu.
Problem je, ze neviem najst na celom internete nezavisle informacie niekoho, kto to ma - vsetko su len reklamne informacie dodavatelov alebo info z druhej ruky (Tu je jedna SVOCka, ktora sa venuje kombinacii kapilar a cerpadla http://www.fsv.cvut.cz/svoc/2010/registrd.php?Akce=SHOW&SID=51)

220870, koberec na podlahovku, ako pise Alltracboy, brani prechodu velkoho percenta percenta. V praxi to znamena, ze treba viac m2 podlahovky na dosiahnutie rovnakeho vykonu.

Tie kapilary ma zaujimaju najma kvoli tej nizsej teplote, a tomu, ze keby sa hodili do stropu, tak by sa dali vyuzit na chladenie (s patricnym TC). Len ako by kurili z toho stropu (vraj su salave, ale aj tak), tak to by ma zaujimalo tiez.

Inac krytie stenovky nabytkom je take iste ako podlahovky postelou - staci ho posunut dalej od steny, a vraj je to v pohode.
Ferdosondo
27.01.12,05:52
to je trochu odvazne tvrdenie ze koberec na teple neuberie. Kazdy material ma svoju tepelnu vodivost a pokial je nizka, tak jednoducho sa to teplo z trubky neodovzda do priestoru. A niekedy by vykureniu domu nepomohol ani cas, nakolko vykurovanie musi byt vykonnejsie ako napriklad tepelne straty objektu. na zaklade tepelnych strat objektu, a celkovej skladby podlahy sa da urcit ako maju byt nahusto hadice pri konkretnej teplote vykurovacieho media. cize pokial sa s kobercom rata uz pri navrhu tak nieje problem. Ale pokial je podlahovka robena na dlazbu a prekrije sa cela kobercom, tak sa moze kludne stat ze nebude stihat pri stavajucej teplote vody.
Koberec zas nemá takú nízku vodivosť tepla, že by to malo zásadný vplyv na pomery vo vykurovaní.
Ferdosondo
27.01.12,05:58
Lapejko, kapilary u nas robi g-term a infraclima (sori, ze im takto robim reklamu). Co som vygooglil je, ze to spravila nemecka Beka (tusim v 2002) a potom to opajcli cesi - su to tenucke trubicky s priemerom par milimetrov. Vyhody su: tensia omietka (1cm) a nizka teplota vody (zevraj uz 22 stupnov, ale asi s malickym vykonom na m2).
To znie ako idealna vec pre TC, ktore by bezalo v optimalnom rezime a robilo vodu povedzme 30-35 stupnovu.
Problem je, ze neviem najst na celom internete nezavisle informacie niekoho, kto to ma - vsetko su len reklamne informacie dodavatelov alebo info z druhej ruky (Tu je jedna SVOCka, ktora sa venuje kombinacii kapilar a cerpadla http://www.fsv.cvut.cz/svoc/2010/registrd.php?Akce=SHOW&SID=51)

220870, koberec na podlahovku, ako pise Alltracboy, brani prechodu velkoho percenta percenta. V praxi to znamena, ze treba viac m2 podlahovky na dosiahnutie rovnakeho vykonu.

Tie kapilary ma zaujimaju najma kvoli tej nizsej teplote, a tomu, ze keby sa hodili do stropu, tak by sa dali vyuzit na chladenie (s patricnym TC). Len ako by kurili z toho stropu (vraj su salave, ale aj tak), tak to by ma zaujimalo tiez.

Inac krytie stenovky nabytkom je take iste ako podlahovky postelou - staci ho posunut dalej od steny, a vraj je to v pohode.
V reklamných materiáloch sa nepíšu nevýhody stenového vykurovania. Keďže sa vykuruje stena, tak je vyšší teplotný spád a tým aj vyššia tepelná strata objektu. Ďalším je komplikovanejšia montáž.
TomasHo
27.01.12,10:50
Takze som nasiel troska viac: Cez koberec podlahovka odovzda 72% tepla oproti dlazbe, ale treba povedat, ze plavajuca podlaha je na tom este horsie (len 58%).
(http://vytapeni.tzb-info.cz/podlahove-vytapeni/7599-vykon-podlahoveho-vytapeni-s-ohledem-na-skladbu-naslapne-vrstvy)

Zaujimave je, ze dost urobi anhydrit vs beton:
http://vytapeni.tzb-info.cz/podlahove-vytapeni/7675-vliv-konstrukce-naslapne-vrstvy-na-vykon-podlahoveho-vytapeni

Pekna diskusia o stropnom kureni je na tzb-info:
forum.tzb-info.cz/112826-stropni-vytapeni-dx-therm-dennert/vsechny-prispevky

Je pravda, ze stenove kurenie zvysuje teplotny gradient na stene, ale podlahove ho zase zvysuje na podlahe. Preto ma logicky zmysel zaujimat sa o take kurenie, ktore pracuje s co najnizsou teplotou.
Ferdosondo
27.01.12,11:54
Takze som nasiel troska viac: Cez koberec podlahovka odovzda 72% tepla oproti dlazbe, ale treba povedat, ze plavajuca podlaha je na tom este horsie (len 58%).
(http://vytapeni.tzb-info.cz/podlahove-vytapeni/7599-vykon-podlahoveho-vytapeni-s-ohledem-na-skladbu-naslapne-vrstvy)

Zaujimave je, ze dost urobi anhydrit vs beton:
http://vytapeni.tzb-info.cz/podlahove-vytapeni/7675-vliv-konstrukce-naslapne-vrstvy-na-vykon-podlahoveho-vytapeni

Pekna diskusia o stropnom kureni je na tzb-info:
forum.tzb-info.cz/112826-stropni-vytapeni-dx-therm-dennert/vsechny-prispevky

Je pravda, ze stenove kurenie zvysuje teplotny gradient na stene, ale podlahove ho zase zvysuje na podlahe. Preto ma logicky zmysel zaujimat sa o take kurenie, ktore pracuje s co najnizsou teplotou.
Tie tabuľky sú k ničomu. Výsledky sú síce správne, ale hlavná chyba je že sa uvažuje S EPS hrúbky 40mm. To nespĺňa ani len základné požiadavky. Preto sú tie straty v % také výárazné. Pri podlahovom kúrení je minimom 100mm.
Čo sa týka tepelného spádu je rozdiel teplotný spád pri stene 25/0C, alebo pri podlahe 25/12C.
alltracboy
27.01.12,14:11
keby bol teplotny spar 25/0 tak tam ani nemozes mat vodu. a podlahovka ma pokial viem spad tak 30/25 , ja mam v projekte 40/35 ..opravte ma ak sa pletiem.
TomasHo
27.01.12,14:22
No odchadzame od temy - ja hladam niekoho, kto ma realne skusenosti (t.j. vo vlastnom dome) s kapilarnymi rohozami, a nepotrebujem sa tu dohadovat o vypoctovych veciach, ale skusim zareagovat:
- je jedno, s akym zateplenim sa pod podlahovkou v tabulkach rata, hlavne je, aby sa ratalo vo vsetkych moznostiach s rovnakym zateplenim, pretoze tabulky su komparativne a porovnavaju teplo odovzdane podlahovkou do interieru pri roznych povrchovych upravach. Z toho vychadza najlepsie andhydrid a dlazba.
- argument teplotneho spadu 25/0 a 25/12 na stene a podlahe nie je zas tak relevantny - ono to tak je aj bez velkoplosneho kurenia (napriklad pri vykurovani vzduchom - 19/0 pre stenu a 21/10 pre podlahu). Iste, na to, aby celkove straty do okolia boli irelevantne by malo ist o nizkoteplotny system. Nebavime sa o nezateplenom panelaku.
TomasHo
29.01.12,12:55
keby bol teplotny spar 25/0 tak tam ani nemozes mat vodu. a podlahovka ma pokial viem spad tak 30/25 , ja mam v projekte 40/35 ..opravte ma ak sa pletiem.

Lapejko myslel asi teplotny spad na stene, 25 v interieri a 0 na vonkajsej omietke.
Martin Vojtasak
15.07.12,16:58
podlahovka je OK, kapilary maju tu vyhodu ze v strope vykuruju alebo aj chladia. na strop sa nelepi koberec ani sa plocha nezakryva nabytkom :-) vykon stropneho vykurovania sa takto myslim neznizuje. ja by som dal na strop najprv polystyren do kt. by sa urobili drazky pre vedenia zbernych potrubi a zvysok by som omietol 1 cm omietkov. nasiel som volaco na www.kapilarnerohoze.sk (http://www.kapilarnerohoze.sk), alebo www.kapilarni-rohoze.cz (http://www.kapilarni-rohoze.cz). cena systemov je velmi odlisna ako u kobercov :-)
Deya
18.11.14,07:28
omietka na kapilárne rohože je cca 1,5cm, nie 4cm
navyse davat koberec na podlahu, ktora vykuruje je zbytocne, vezme vela tepla a to sa bude kumulovat v koberci a konstrukcii, nebude salat do priestoru - strata cca 40-50%