astra
31.01.06,14:06
Sme s.r.o. a 12.1.2006 sme kúpili na faktúru osobné auto do firmy. Mám zopár nejasností:1. môžem dať účtovné odpisy rovné daňovým?
2. môžem začať odpisy účtovať už od januára (keď bolo auto kúpené a dané do majetku firmy) aj keď sa začne používať až vo februári?
3 daň z motorových vozidiel zaplatím až do 15 dní od začiatku užívania auto na podnikanie?

Čo vy na to, múdre hlavičky?
bendži
31.01.06,13:12
1. účtovné odpisy sa môžu rovnať daňovým odpisom
účtovné odpisy by mali odrážať skutočný stav majetku, preto by mali byť spravené na také obdobie, na koľko sa predpokladá používanie daného majetku

2. auto si dala do majetku firmy v januári, predpokladám že si ho prihlásila na inšpektoráte (či kde sa to hlási), ja by som začala účtovne odpisovať v januári

3. daň z motorových vozidiel - podáva sa daňové priznanie a má sa zaplatiť daň do 15. dní od prihlásenia na inšpektoráte, čiže daň by som riešila už teraz, nie až vo februári
astra
31.01.06,13:22
Cestnú daň som si už overila na daňovom úrade. Podľa nového (my patríme pod Trenčín) sa dáva priznanie a platí daň do 15 dní od prvého dňa keď sa auto použije na podnikateľské účely. Môže byť prihlásené na inšpektoriáte, ale keď bude stáť v garáži, netreba platiť daň z motorových vozidiel.